Machtig meer Keuken is niet duur Visum, en inlichtingen Snelle route Zandstrand Door Hen Bollen Fraaie ligging Ongerepte natuur Kraakhelder Boheems Paradijs Verademing (Men kan in Tsjecho-Slowakije uitstekend eten, zeker in Praag en in de grotere (toeristische) plaat sen, mits men internationale ge rechten bestelt. De inheemse keu ken kent weliswaar enkele specia liteiten maar deze leunen sterk te gen Oostenrijk en Hongarije aan. Vooral knödel en varkensvlees ko men veelvuldig op de listek (me nu) voor. Ook kalfs- en rundvlees prijken erop, maar zijn veelal niet voorradig. Verse groente is schaars, men serveert veelal doppertjes, wortelen, sperciebonen uit blik of diepvries. In veel restaurants moet men aar dappelen of rijst en groente afzon derlijk bestellen, waarvoor telkens slechts enkele kronen worden bere kend. Ontbijten doet men natuurlijk met de voortreffelijke Praagse ham, hoewel men ook ham and eggs, sa lami, eieren en kaas kan krijgen. Brood is altijd vers en smakelijk. Voordelig zijn bier en inheemse wijnen, beide bijzonder lekker. Voor een halve liter bier betaalt men in een restaurant 2% tot 5 kronen en een fles wijn noteert tussen de 25 en 40. Koffie drinkt men zwart of op zijn Weens (met slagroom). Dat eten in Tsjecho-Slowakije be paald niet duur is wil ik met een enkel voorbeeld aantonen. In hotel Zlaty Lev te Liberec, le klas, wa ren we voor 2 x aspergesoep en een forse chateaubriand met groen te, rijst en aardappelen voor 2 per sonen in totaal 55 kronen oftewel 11 kwijt. Het eten was meer dan uitstekend en de service eerste klas. Soortgelijke ervaringen deden we in meer dan één restaurant in Praag op en men moet het wel erg bont maken wil men voor een di- mer voor 2 personen incl. een fles wijn meer dan 100 kronen is ƒ22 kwijt zijn. vorens naar het Reuzengebergte te gaan, ten minste wanneer men een dag of 10, 14 in Tsjecho Slowakije kan doorbrengen. De meest ideale combinatie zou dan zijn: een paar dagen Praag (goede camping ten zuiden van de stad), dan een paar dagen Boheems Paradijs en tenslotte een week in het Reuzengebergte. Daarheen gaan we nu op weg. Vanaf de camping te Prihrazy rijden we terug naar weg 10, slaan dan rechtsaf richting Turnov, volgen weg 14 en passeren ach tereenvolgens de plaatsen Frydstejn, Ze- lezny Brod, Semili en Jilemnice om in Vrchlaby weer een camping te bezoeken. Het is een groot terrein op een wei met enkele groepjes bomen, gelegen aan een meer met een zwembad en een zand strand. Er is plaats voor 800 tenten/cara vans, de twee toiletgebouwen verkeerden in niet al te propere staat, er is geen kantine, maar wel een kiosk en de stad ligt op een paar minuten gaans. Een aantrekkelijk terrein, aan de voet van het Reuzengebergte, zeker geschikt als basiskamp voor autotochten en wandelin gen. Alleen die hygiëne.erg spijtig. Het loopt al tegen de avond als we Spindleruv Mlyn, einddoel van de tocht en de belangrijkste toeristenplaats van het Reuzengebergte, bereiken. Hoog bo ven het stadje ligt het Interhotel Monta na, waarlijk van internationale klasse met op enkele tientallen meters er van daan een nabootsing van een rovershut als restaurant, bijzonder gezellig inge richt en waar we 100 kronen neertellen voor een maaltijd voor drie personen, be staande uit roverssoep en een zigeuner- spiess plus een liter wijn. De camping in Spindleruv Mlyn is een wat gecompliceerde zaak: het terrein ligt langs de Elbe op een zo goed als open vlakte (stoffig), terwijl in juli en augus tus ook het aangrenzende voetbalveld wordt gebruikt. In 1974 zal dat echter allemaal anders zijn. Het voetbalveld wordt dan niet meer gebruikt, maar aan de noordelijke kant ervan komt een tweede camping, waarvoor in augustus 1.1. het gras werd ingezaaid, terwijl het keurige nieuwe toiletgebouw al in ge bruik was. Tegenover de camping ligt een zwembad en de kans is niet uitge sloten dat er volgend jaar een kampwin kel zal zijn, evenals een recreatiezaaltje. De stad ligt vlakbij zodat men voor in kopen en avondlijk vertier geen' grote afstanden hoeft af te leggen. Spindleruv Mlyn is een gezellig stadje met een groot park, bijzonder fraai gele gen in het dal van de witte Elbe en te midden van hoogopgaande sparrebossen. Het stadje is volgebouwd met hotels, pensions en vakantiehuizen voor arbei- ders en kinderen en in de winter is hel 't grote skicentrum voor de Pragenaar: die er in de weekeinden met duizenden verblijven. Spindleruv Mlyn ligt bijna op de Poolse grens en hoewel iedere toerist de tocht omhoog naar het plateau maakt, viel ons zowel het uitzicht als de omge ving erg tegen. Men kan er langs de Poolse grens wandelen met links en rechts door de storm geknakte bomen en uitrusten in een Bouda waar men voor een appel en een ei kan eten. Het duur ste gerecht op de kaart stond geprijsd voor 22 kronen, terwijl men voor een halve liter bier 2,50 kronen, voor een Voor Tsjecho-Slowakije heeft men een visum nodig. Bij een reisbu reau kan men visumformulieren krijgen, die na invulling met twee pasfotos en 17,50 p.p. opgezonden moeten worden naar de ambassade van de CSSR, Parkweg 1 te Den Haag. Desgewenst kan ook een reisbureau e.e.a. verzorgen. Aan de grens is men verplicht geld te wisselen en wel voor volwasse nen ƒ20,- p.p.p.d., voor kinderen 615 jaar 10,- p.p.p.d. (kind. tot 6 jaar niets). Voor de tegenwaarde iontvangt men Tsjechoslowaakse kronen (5 voor 1,-) waarmede men de verblijfkosten in het land betaalt. In- en uitvoer van kronen is verboden. Inlichtingen: Cedok, Leidsestraat 4 te Amsterdam, tel. 020—222788. Zo ziet het landschap er in het Reuzengebergte uit Vakantie in Reuzengebergte Het toerisme vanuit Nederland naar Tsjecho-Slowakijke beweegt zich de laat ste jaren weer in opgaande lijn, nadat 1968 een dieptepunt te zien had gegeven. Verwonderlijk is die toenemende belang stelling voor het land van Jan Hus en Franz Kafka geenszins, want Tsjecho- Slowakije beschikt over een bijzonder ruime toeristische inventaris. Het land mag dan al geen zee hebben, her en der verspreid over het land vindt men (gro te) meren: aan bergen, heuvels, rivieren en bossen is geen gebrek en praktisch el ke plaats van enige betekenis heeft een zwembad. Aan cultuur-historische schat ten is Tsjecho-Slowakije uitzonderlijk rijk. Praag heeft in dat opzicht een wereld faam en bijnamen als de gouden stad en stad met honderd torens zijn niet uit de lucht komen vallen. Spant Praag in dit en velerlei ander opzicht de kroon, het zou onjuist zijn te menen dat de schat kamer van dit Midden-Europese land met Praag uitgeput is. Het tegendeel is waar: overal in het land vindt men im ponerende burchten, zeer oude kerken en monumenten en menig museum levert het bewijs ervoor dat de nog jonge repu bliek op oeroude bodem is gegrondvest. Is Praag voor iedereen die het land be zoekt een „must", vanuit de hoofdstad kan men, na er een paar dagen met vol le teugen te hebben genoten ook in culinair opzicht alle kanten uit. En telkens zal men een ander landschap aantreffen, van zachtglooiende heuvels tot woeste berghoogten en overal diepe wouden en groene dalen. Zonder de ogen te willen sluiten voor de aantrekkelijkheden van andere stre ken, zetten we vandaag koers naar een voor velen nog onbekend stukje Tsjecho- Slowakije, n.l. het Reuzengebergte, dat zonder moeite vanuit Nederland in een rit van twee dagen te bereiken is en dat zich vooral leent voor kampeerders en caravanners. Zij vinden daar: een fraai gestoffeerd middengebergte, waar rustig autorijden nog mogelijk is, zij kamperen er temidden van nog bijna ongerepte na tuur, eten en drinken is er goedkoop en men kan met volle teugen genieten van het onvervalste Pilsener bier en van de vele voortreffelijke wijnen. En wie uit is op een niet-kitscherig souvenir zal in het Reuzengebergte (trouwens in het hele land) volop keus kunnen maken uit edel stenen, glas, kristal, gebruiksvoorwerpen (o.a. lampen) van hout, ijzer, keramiek, stro enz. Omdat het Reuzengebergte eerst en De snelste route naar het Reuzen gebergte loopt via de Duitse Auto bahnen tot Amberg (voorbij Neu renberg) vandaar naar de grens- ipost Waidhaus/Rozvadov, over de E 12 die aangehouden kan worden via Plzen en Beroun naar Praag. Vanuit Praag neemt men dan weg 11 naar Podebrady, daar stapt men over op weg 32 naar Jicin, dan de wegen 16 en 293 naar Jilemni- ce/Vrchlabi en tenslotte de fraaie nieuwe bergweg 259 naar Spindle ruv Mlyn. iDe terugweg kan desgewenst over de volgende route worden gereden: Jilemnice, Semily, Turnov, Mnicho- (vo Hradiste, Mlada, Boleslaw, Bez- decin, Bezno, Mélnik, Slany, Kru- pa. Lubenec, Karlovy Vary, Soko- lov, Cheb (grens). vooral een gebied is voor kampeerders stelden we ons erop in verschillende campings aan te doen teneinde uit eigen aanschouwing te kunnen vertellen van welk gehalte de terreinen zijn en wat voor mogelijkheden men er heeft. Twee dingen vielen bij onze inspectietocht voortdurend op: de fraaie ligging van de campings én het veelal optredend gebrek aan hygiëne in toiletten en waslokalen. Dat laatste is gewoonlijk toe te schrijven aan twee factoren: er wordt onvoldoende schoon gehouden én het publiek werkt de onreinheid zelf in de hand. De eerste camping die werd aangedaan bevindt zich een paar kilometer ten noorden van de Boheemse auto-(Sko da) stad Mlada Boleslav en wel bij het dorp Kosmonosy. Het terrein ligt in een boomgaard zodat men van schaduw is verzekerd en op een goede honderd me ter er vandaan is een juweel van een zwembad, waarvoor volwassenen 2 kro nen en kinderen 1 betalen. Het terrein zag er kraakhelder uit en hoewel het aantal toiletten bij volle bezetting onvol doende is waren ze schoon. Er is een keukentje met een fornuis, een kantine en een sportveldje ontbreken niet en winkels liggen op 2 minuten rijden ver wijderd. Het is geen terrein om er we ken achtereen te verblijven, maar men sen die vanuit Praag op weg zijn naar het Reuzengebergte zouden er zonder bezwaar één of een paar nachten kunnen gaan staan, terwijl het terrein ook zou kunnen dienen als uitgangspunt voor tochten in het Boheems Paradijs. Geheel anders van aard is de eerste klas cam ping Prihrazy nabij Zar rechts van de grote weg van Mlada Boleslav naar Tur nov. Het is er zó rustig, dat fazanten er parmantig over de weg stappen. De cam ping ligt op een wei, aan de zoom van een donker sparrebos en biedt plaats aan zo'n 3-400 tenten en caravans. Veel scha duw is er niet, tenzij men erin slaagt aan de rand van het bos of achter de kantine een plaatsje te vinden. Het sani tair sprak ons niet erg aan: onvoldoende, alleen koude douches en het geheel in vervallen staat, maar de beheerder ver telde optimistisch dat er in 1974 een nieuw gebouw zal staan. Het Boheems Paradijs begint vrijwel aan de rand van de camping, er kan einde loos gewandeld worden en voor zwem- lustigen ligt op een paar honderd meter van de camping een zwembad, behorend bij het hotel, maar voor iedereen vrij toegankelijk. In de kantine staat een tv., in de kiosk kan men enkele van de be langrijkste levensmiddelen kopen en het dorp is 3 km ver. Een mooi terrein, vooral voor mensen die van wandelen houden. Het al een paar maal genoemde Boheems Paradijs vindt men in grote lijnen tussen de steden Jicin in het Oosten en Mni- chovo Hradiste in het Westen en het wordt vooral gekenmerkt door grillig ge vormde rotsen van zandsteen aan de voet van de berg Jizerské Hory. Die rots partijen zijn werkelijk uniek, vooral Mala Skala en Hruba Skala, en een wandeling door dit gebied zal iedereen deugd doen. Cesky Raj, zoals het Bo heems Paradijs in het Tsjechisch heet, is echter ook de bakermat van een indus trie die tot ver buiten het land ver maard is geworden. Het is nl. de grote vindplaats van kristallen die sinds vele eeuwen in de steden en stadjes worden verwerkt tot edelstenen en halfedelste nen. Jammer is wel dat men als toerist geen kans krijgt een kijkje in een slijpe rij te nemen. Maar hoe dan ook. het Bo heems Paradijs is zeker de moeite waard om er een paar dagen te verblijven al Een goede 89 km. ten noorden van Praag, tussen de steden Mlada Bo leslav en Ceske Lipa ligt bij het stadje Doksy het grootste meer (350 ha) van Noord Bohemen, het Ma- chovo Jezero (Macha-meer) temid den van uitgestrekte bossen en met mooie zandstranden. Het is een van de voornaamste recreatiegebie den van de inwoners van Praag. Op de terugweg van het Reuzenge bergte naar Praag brachten we een kort bezoek aan dit zeer fraaie meer, waaromheen een aantal cam pings liggen. Door tijdgebrek konden we er slechts een bezoeken. Dat was de camping Klucek, 10 ha. groot, gele gen in een sparrebos. Spijtig is wel dat men in het deel dat aan het imeer grenst niet mag kamperen zodat het van een tent of caravan toch wel zo'n 5-6 minuten gaans is naar het meer. De camping maakte op ons een ple zierige indruk. Op het terrein zijn twee kiosken, goed van levensmid delen voorzien, er is een kantine en er zijn nieuwe (en oude) was- en toiletgebouwen. De kampbe- heerdster vertelde dat er deze zo mer verschillende Nederlandse ge zinnen hebben gekampeerd, maar dat het merendeel van de kampbe volking bestaat uit Oost-Duitsers en Tsjechen/Slowaken. De camping leent zich goed voor een langer verblijf, vooropgesteld, dat men in zijn vakantie in hoofd zaak wil zwemmen, zonnen, vissen en wandelen, waarvoor volop gele genheid is. Het plaatsje Doksy is niet erg interessant en wil men au totochten maken dan moet men niet opzien tegen afstanden, gesteld dat men het Boheems Paradijs, het Reuzengebergte of Praag wil be zoeken. Men zal zich hoofdzake lijk moeten concentreren op de camping, het meer en de bossen, maar wie daarvoor „in" is kon het slechter treffen, N.B. De tarieven zijn: 6.50 Kr. per persoon, kind. tot 10 jaar gratis, i6,50 Kr. per auto, tent/caravan gra tis. expresso 3.50 en voor een glas limonade 0,60 moest neertellen. Bijzonder interes sant is het er echter niet. Beter gaat men zuidoostelijk van het stadje met de stoeltjeslift naar het plateau Plan op 1200 meter waar men prettiger kan wandelen dan aan de Poolse grens, zoals men trouwens in de naaste omgeving van Spindleruv Mlyn een oneindig aantal wandeltochten kan maken zonder veel klimwerk, al kan dat desgewenst ook. Ook voor het maken van autotochten ligt Spindleruv Mlyn gunstig. De nieuwe bergweg zal volgend jaar klaar zijn en aansluitend via weg 14 kan een uitzon derlijk mooie dagtrip gemaakt worden naar Adrspach met een imponerende rot- senstad in het Adelaarsgebergte, Andere interessante doelen voor dagtochten zijn Pec pod Snezkou nabij de 1602 meter hoge Sneeuwkop (Snezka) met een ka- kelbaan bereikbaar, Janské Lazne aan de voet van de Zwarte Berg, de Cerna Ho ra op 1300 meter, terwijl de tocht naar het plaatsje Harrachov (met glasmu seum) door een fraai landschap voert. Hoewel het IJzergebergte evenmin ver van Spindleruv Mlyn ligt (meer weste lijk) en men hier ook een aantal min of meer interessante stadjes vindt, maakte dit gebergte op ons toch een naargeestige indruk door de aanwezigheid van een groot aantal fabrieken en de grauwe aan blik van de huizen. Wie echter de te rugweg kiest over weg 13 langs de grens met de DDR (naar Karlovy Vary en Cheb) zal er geen spijt van hebben wanneer hij nog even vertoeft in het stadje Decin in het Elbedal en het zg. Boheems Zwitserland met vooral ten noorden van de plaats weer een zeer boeiend en schilderachtig landschap met o.a. zandsteenplateaus. Nog even terug naar het Reuzengebergte, dat in zijn geheel tot nationaal park is verklaard met twaalf natuurreservaten. De toerist die vanaf de grens bij Rozva- dov via Plzen naar Praag is gereden en onderweg mogelijk wat gedeprimeerd is geworden door de aanblik van grauwe huizen en van het rijden over althans in de stadjes kinderkopachtige wegen, die zal het Reuzengebergte als een ver ademing ervaren. Misschien is het toeris me er debet aan, en/of de glas- en edel- stenenindustrie, maar het Reuzengeberg te maakt over de gehele linie een vrien delijker, welvarender indruk. De mensen besteden er ook meer aandacht aan de verzorging van hun tuintjes, men vindt er meer bloemen en de huizen zien er fleuriger uit. En wat de toerist als ui terst plezierig zal ervaren is de vriende lijkheid waarmede hij geholpen wordt in winkels, restaurants en op straat wan neer hij b.v. de weg vraagt. De mensen hebben er nog tijd voor een ander en ook al leidt dat wel eens tot een omhaal van woorden en een laag tempo bij de bediening, het is allemaal erg goed ge meend. Dat men ons als Nederlanders graag ziet komen, vooral wanneer wij belangstelling voor hun wel en wee to nen, nemen we dan gaarne op de koop toe. En niemand behoeft zich van een reis naar het Reuzengebergte te laten af schrikken door de vrees dat er niets te koop zou zijn. Tsjecho-Slowakije is de laatste jaren in economisch opzicht met sprongen vooruit gegaan en één van de bewijzen daarvan vindt men in de win kels, die beter bevooraad zijn dan wij er ooit hebben gezien, terwijl de kunst van uitstallen meer en meer toepassing gaat vinden. En als het gesprek met de bevolking met Duits kan men er over het algemeen terecht mocht afdwalen naar de politiek, dan zal het dra duide lijk worden dat de Tsjechen en Slowaken niet meer omzien naar de Praagse lente van 1968, maar duidelijk maken dat zij willen leven met het heden en voor de toekomst. net macna-meer bij Doksy, ook wel de zee van Bohemen genoemd

de Stem | 1974 | | pagina 12