laanderen eling :oed 'allcnloop V '56 Goes Doorbraak Van der Smissen MÜHREN: MINDER 'SPELVREUGDE Hoogoventoernooi minder bezet Verrassingen in Sydney mmmm MERCKX: VIJFDE KEER SPORTMAN VAN HET JAAR TENNIS LOTING W.K. VOETBAL OP RADIO EN T.V. Grote vergunning voor 300.000 sportvissers NIEMAND ONTKOMT DAARAAN 0 KUNT BI VAN Of AAN LIEVER 1000 DUBBELTJES WINST DAN 100 KWARTJES WINST sport In de eerste maanden van 1974 zullen vele artikelen duurder worden. Soms enkele centen, maar ook weieens meer. Niemand ontkomt daaraan. De fabrikant zal meer voor zijn grondstoffen gaan betalen. Verpakking en vrachten zullen stijgen in prijs. Daardoor zal het publiek in de winkels geconfronteerd worden met hogere prijzen. We kunnen minder voor een gulden kopen. Minder dan voorheen. Ook Jac. Hermans zal prijzen moeten verhogen. Dit moeten we gewoon eerlijk tegen u zeggen. We zullen er geen misbruik van maken en elke prijsverhoging tot het uiterste beperken. Verstandige huisvrouwen zullen ook nu weer ontdekken dat onze naam geen fabeltje is. De naam JAC. HERMANS is garant voor een goede kwaliteit. De naam PRIJS-SLAG geeft zekerheid voor de laagste prijs. Wij zijn trots op opze naam. 't Ismaardatuhetweet. JAC.HERMANS Donderdag 3 januari 1974 ;ebaent en bestaur van de V. Zeeuwsch-Vlaanderen hdacht gevraagd voot de ca- ;orie liefhebbers (trim us). die enkele jaren gele- door de KNWU is inge- 'ld en waarvoor in euwsoh-Vlaanderen zeker Idoende mogelijkheden be an. Juist wedstrijden voor jeuigd en de liefhebbers i ideaal te combineren en duur, meent men. 4.an de wielercomités in euwsch-Vlaanderen zijn in- aties verzonden tot bijwo- ig van een vergadering die 18 januari in café „Du mmeree", Markt 2 in Ter- zen zal worden gehouden, iens deze vergadering, die 19.30 uur beiginit zal deze e materie worden doorge- ■oken met de wieteroomi- /an onze sportmedewerker)" 3ÜES De atletiekverenl- g AV'56 uit Goes organi- :rt zaterdag voor de 13e er de Goese Wallenloop. Het ogramma begint om half ee met een 600 meter loop or pupillen en meisjes D. ien minuten later gaan de eisjes C van start om 1000 eter af te leggen. De pupil- n en jongens D leggen de lfde afstand af en vertrek- n om 13.50 uur. Vanaf twee ir tot half drie komen aan ►d: Jongens C (1300 meter) een volle ronde en de da- es en meisjes A en B (even- ns 1300 meter. De jongens A en B starten half drie voor twee ronden 2600 meter. De seniorenloop 800 meter) begint om kwart ior drie en wordt daarna nog volgd door een jeugdpresta- ;loop tot en met 12 jaar over 00 meter en een grote pres- tieloop over 3900 meter. Het ïdstrij dsecretariaat is geves- d in café Baarends in de rorstad waar ook de start en lish ligt. Kleedgelegenheid er in de Van Dusseldorp- hool (achteringang). De hooi ligt vlak bij de Rijks- ;g, afslag hotel „Ockenburg" geveer 400 meter van het .rcours VULTINK FAVORIET IN TITELSTRIJD (Van onze sportredactie) UITGEEST Chris van der Smissen en Bert van Nijnat- ten zuilen vanaf vandaag uitkomen in het Nederlands kampioenschap anker-kader 47/2, dat wordt gehouden in Uitgeest. Van der Smissen speelt vanmiddag om twaalf uur zijn eerste partij tegen Vet, terwijl Van Nijnatten om twee uur in actie zal moeten komen tegen Jean Bessems. De grote favoriet in dit toernooi is ongetwijfeld Hans Vul- tink, die vorig jaar met een gemiddelde van 96.55 de titel iroor zich opeiste. Chris van der Smissen: normale voorbereiding. Voor Chris van der Smissen betekent het Nederlands kam pioenschap anker-kader een kans op een definitieve door braak tot de absolute biljart- top van Nederland. Immers, juist nu zal de Willebrordse biljarter moeten bewijzen, dat hij zijn veelzijdig talent heeft kunnen uitbouwen tot. een constante toemooivorm. On danks dat heeft de jonge Van der Smissen zich niet speciaal voorbereid op het toernooi in Uitgeest. Van der Smissen: „Nee, Ik heb me aan mijn normale trai ningsschema gehouden. Dat betekent, dat ik een paar uur per daig aan de tafel heb ge staan". Van der Smissen, die vorig jaar ais vierde eindigde in het Nederlands kampioen schap aniker-kader 47-2, heeft wat trainen betreft heel wat meer mogelijkheden dan Bert van Nijnatten. De Steenbengise boetehouder koestert zich dan ook geen enkele illusie voor het toernooi in Uitgeest. Ten minste wat de eerste plaats betreft. Van Nijnatten: „Ais je in let biljarten eerste wilt worden, moet je zeker een paar uur per dag trainen en daar heb ik de gelegenheid niet voor. A/ls je zo'n toernooi wilt winnen, dan moet je ei genlijk niets anders aan je hoofd hebben ais biljarten. Ze ker tegenwoordig, nu het spel peil met sprongen omhoog is gegaan". Vandaar, dat Bert van Nijnatten al blij is als hij zich de komende dagen bij de top van Nederland kam hand haven. Aan het toernooi nemen de volgende biljarters deel: Viul- tiiinik (Groenlo), Bessems (Ca- diier en Keer), Van Leur (Oss), Van der Smissen (;Sint- Willebrord, Vet (Bekhout), Van Nijnatten (Steenbergen), Beekman (Amsterdam) en Dekteer (Dodewaard). SCHAATSEN Tijdens de wedstrijden om de Russische schaatstitels in Alma A-ta heeft Alexander Vladimirov uit Krasnoyarks het nationale herenrecord op de 5000 meter gebracht op 7 minuten en 26.86 seconden. AMSTERDAM Met ingang van 1 januari van dit jaar is voor meer dan 300.000 sportvis sers een zogenaamde „grote vergunning" ingesteld, waar mee zij mogen vissen in de wa teren van een twintigtal regio nale overkoepelende organisa ties van hengelsportverenigin gen. Op deze wijze is 50.000 hectare viswater gebundeld. De leden van de aangesloten verenigingen krijgen de nieu we grote vergunning, die tot stand is gekomen door de be middeling van de stichting ter voorbereiding van de landelijke hiemgelsportverenigimg, gratis. Zij moeten echter steeds met de vergunning ook hun lidmaat- schapsbewijs tonen. Het bestuur van de stichting heeft voorts per 1 januari mr. C. J. Camphuis uit Amersfoort benoemd tot directeur van het uitvoerend bureau in Amster dam. Men verwacht, dat eind 1974 een nieuwe landelijke hen gelsportorganisatie tot stand zal zijn gekomen ter behartiging van de 1,25 miljoen sportvissers in ons land. bijzonder aantrekke- laair hij laat zich niet uit r een eventueel bijko- ïd bedrag. Voor Johan eele breekt nu min of a- een gouden tijd aan, ral financieel. Maar het iwe motororossseizoen is ver weg. Toch houdt hij conditie in de winter- mden op peil. Maar zijn o-diploma staat nu op de te plaats. iet alleen bij hem maar bij vader Scheele. Zijn ir: „Het komt nu alle- .1 goed uit. Op het ogen- moet hij veel studeren, k ben er voor dat eerst havo-diploma binnen ge- d moet worden. Wat hij r doet, moet hij zelf we maar op het ogenblik is toch wel het voomaam- r die mening deelt Johan ook. EL02EEEZ126(Van onze sportredactie) VOLENDAM Gerrie Mühren, verleden week thuis rust houdend om te herstellen van een lichte hersenschud ding, tobt een beetje. Over zijn licht vormverlies, maar vooral over de vele blessures die hij dit seizoen al heeft opgelopen. Een pijnlijke achil lespees, een nog pijnlijker en kel, en nu deze hersenschud ding, hebben hem doen onder vinden dat voetbal ruwer en harder is geworden. Dat verdriet Gerrie Mühren, de 27-jarige Ajacied en wel licht één van Europa's meest begaafde voetballers. Zijn sur plus aan techniek lijkt op dit moment niet te evenaren. Aan de bal is hij een jongleur en hoewel hij uitgesproken links is, kan hij met beide benen de bal de meest grillige bewegin gen laten maken. Tot vreugde van zijn fans, tot verbazing van zijn tegenstanders. Maar omdat Gerrie Mühren zijn formidabele techniek tij dens een wedstrijd nog maar zelden kan etaleren, is zijn verzuchting best te begrijpen: „Omdat de vreugde die ik in het spel vind, boven alles gaat, wordt het voetballen met plezier steeds minder". Boven dien, Gerrie Mühren voelt zich de laatste weken verre van 100 „wat het is, weet ik niet. Misschien heeft dat iets te maken met mijn komend vaderschap. Men zegt dat je verandert als zo'n gebeurtenis op handen is". Grietje Mühren verwacht half januari een baby, zij is een beetje bevreesd dat Gerrie er dan niet is omdat rond die tijd Ajax moet strijden voor Su percup. In ieder geval, zowel zij als Gerrie hopen op een jongen. De naam van de bore ling staat nog niet 100 vast, maar het lijkt vrijwel zeker dat een jongen Jan zal worden genoemd en een meisje Sere na. Het is ook door zijn toekom stig vaderschap dat Gerrie Mühren meer begint na te denken over zijn toekomst. Voetballer zijn duurt uiteraard geen mensenleven lang en vandaar dat hij nu op stille momenten zijn hoofd wel eens breekt over dingen die hij straks kan of wil doen. Hoewel hij nog vier, vijf jaar topvoetbal voor zich heeft, heeft hij, samen met zijn vriend Barry Hulshöff, al plannen gemaakt om in Zaan dam dit jaar een bar te ope- nen. Een dergelijk etablisse ment lijkt Gerrie wel iets voor later, hoewel hij dan ook iets in het voetbal wil blijven doen. Als trainer of als mana ger bijvoorbeela. Een leven zonder voetbal kan Gerrie zich namelijk niet voorstellen. Daarvoor houdt hij te veel van zijn sport, die hem in een korte tijd veel, zo niet alles heeft gebracht. „Er zullen miljoenen voetballers zijn die alleen maar mogen dromen over alles wat ik al heb meegemaakt, meent hij. De erelijst van Gerrie Mühren is dan ook respectabel te noe men, viermaal landskampioen met Ajax, driemaal winnaar van de Europacup, een we reldcup, een supercup en drie KNVB-bekers. Als hoogtepunt van zijn car- rière straks de deelname aan de wereldkampioenschappen. En als het een beetje meezit, kan over enkele weken de tweede supercup aan deze lijst worden toegevoegd. Op 9 en 16 januari speelt Ajax name lijk tegen AC Milan met als inzet de supercup, die de Am sterdamse ploeg verleden sei zoen veroverde op Glasgow Rangers. Ook nu aast Ajax op die be ker, temeer om het verlies te gen CSKA Sophia en de daar mee samenhangende uitscha keling voor de Europacup enigszins te verzachten. Bo vendien hebben de Ajacieden nog een appeltje te schillen met AC Milan, de Italiaanse club die hen in 1969 met 4-1 versloeg in de finalewedstrijd voor de Europacup 1. Gerrie Mühren zat tijdens dat toch wel gedenkwaardige duel op de reservebank. Na de ne derlaag veranderde de trainer Rinus Michèls het elftal gron dig en kreeg Gerrie de kans zich waar te maken. Het ver trouwen dat Michels hem toen gaf, heeft hij nooit beschaamd. Hij kreeg een vaste plaats in Ajax 1 en met Johan Nees- kens en Arie Haan vormt hij al drie jaar Europa's sterkste en beste middenveld. Volgens Ajax' vroegere trainer, Stefan Kovacs, een middenveld dat vergelijkbaar is met het mid denveld van het Braziliaanse elftal, dat in Mexico goud be haalde. De fabelachtige techniek waarover Gerrie Mühren be schikt, heeft hem vele succes sen gebracht. Maar niet die persoonlijke roem en bekend heid, die mindere voetballers dan hem wel verwierven. Mühren is namelijk de be scheidenheid zelve. Hij mist sterallures, doodeenvoudig om dat hij geen ster wil zijn. Bekent hij: „Ik heb me nooit een ster gevoeld, van zijn le ven niet. Ik vind het allemaal zo betrekkelijk. Ik heb pas iets gelezen over Peter van der Merwe, de oud-doelman van NAC. Hij zit nu in een rolstoel. Wie kent hem nog? Dick Tol, met wie ik vele jaren heb gespeeld bij Volen- dam, is dood en begraven. Je hoort zijn naam niet meer noemen". Gerrie Mühren zocht en zoekt Gerrie Mühren: „Bij Michels waren we nummers, bij Knobel zijn we mensen". niet naar publiciteit en de verhalen die over hem gepu bliceerd zijn, zijn vrijwel op één hand te tellen. Kortom: hoewel zijn talenten als voet baller algemeen erkend wor den, is Gerrie Mühren geen voer voor journalisten. Ajax' brillante technicus („ik geef alle ballen met zoveel moge lijk effect") kwam tot nu toe alleen volop in de belangstel ling toen hij zijn shirt over zijn voetbalbroek ging dragen om op te vallen. („Dat haalt ook niets meer uit, Ruud Krol en enkele andere jongens doen het ook al"). Toen hij een strafschop miste tegen CSKA Sophia (penalty's nemen is een van zjjn specia liteiten), en toen hij in het stadion van Real Madrid een tiental seconden de bal op zijn linkervoet diet balanceren. Speelt hij goede wedstrijden voor Ajax of het Nederlands elftal, zijn naam wordt zelden en zijn acties slechts summier genoemd. Gerrie Mühren: „In het Olym pisch Stadion bijvoorbeeld zit ik altijd vooraan in de kleed kamer, vlak bij de deur. Dan komen de journalisten binnen, maar ze lopen mij straal voor bij. Ik kijk hun niet aan hoor, ik denk: laat ze maar lopen, dan ben ik straks snel weg. Toen ik echter die strafschop had gemist, hielden ze alle maal bij mij stil. Ik denk, wat krijgen we nou?". Gerrie Mühren heeft zich de laatste maanden vaak geërgerd aan de mensen die hem laf noemen of zeggen dat hij een slap karakter heeft. „Zij die dat zeggen," zo meent hij, „weten wat ik op de trainingen kan of hebben het van horen zeggen. Dat willen ze dan ook in een wedstrijd zien. Als het lukt doe ik het wel eens, maar meestal kan ik geen kunstjes uithalen, omdat ik met een opdracht en in dienst van het elftal speel". Bovendien, ik mis de brutali teit van een stadsjongen. Als mij iets mislukt in een wed strijd. denk ik: geef de bal maar snel af, want mislukt het weer dan krijg je wat te ho ren. Voor mij is het belang rijkste dat de trainer tevre den is. Van Michels kreeg ik vroeger veel op mijn donder. Deed ik negen keer iets fraais met de bal, dan zei hij niets. Maar mislukte een mooie actie de tiende keer, dan schold hij me verrot. Op een zeker mo ment durfde ik helemaal niets meer". Als ik tegenwoordig slecht heb gespeeld zeg ik tegen mijn vrouw: Grietje, vond jij me ook slecht vandaag? Dan zegt zij: maar je was toch goed. Dan heb ik weer een beetje voldoening. Want ik ben lang niet altijd tevreden over mijn spel". Prettig vindt Gerrie Mühren het ook niet dat tegenwoordig vele tegenstanders - zowel in Nederland als in het buiten land - het Ajax-systeem spe len, althans trachten na te bootsen. „Dat is de pech van trainer Knobel", meent hij. „Overal waar je komt in Euro pa, men probeert ons spel te spelen. Met opkomende mid denvelders en zo". Toch constateert hij enige stil stand in het voetbal: „omdat er niet zoveel meer aan sport wordt gedacht. Het plezier in het spel is weg, men gaat over lijken. Ik heb wel eens de indruk dat veel jongens zon der enig plezier staan te voet ballen. Dat ze alleen maar denken aan geld en premies". Overigens is Gerrie Mühren erg tevreden met en over de leiding van trainer George Knobel. „Je kunt urenlang te gen'hem praten, hij blijft luis teren. Kovacs praatte alleen maar, luisterde vrijwel nooit en was zelden serieus. Knobel houdt wel van de Michel s-wij- ze, maar er is een groot ver schil: bij Michels waren we nummers, bij Knobel zijn we mensen." Bert van Nijnatten WIJK AAN ZEE (ANP) Het 36e Hoogovenschaaktoer- nooi zal op 14 januari in Wijk aan Zee worden geopend door dr. M. Albrecht namens de raad van bestuur van de Hoogovens. Door het afzeggen van de aanvankelijk uitgeno digde Russische spelers is de sterkte van de grootmeester- groep iets minder geworden. De gemiddelde Elo-waarde be draagt 2489 punten. Voor een grootmeesterresultaat dient men negen punten uit vijftien partijen te verzamelen, voor een meesterresultaat 7,5 pun ten. De gemiddelde Elo-waar de van de meestergroep is 2407 punten. Met negen pun ten uit vijftien partijen scoort men hier een meesterresul taat. Na het zonale toernooi voor dames, dat vorig jaar werd gehouden, is er nu weer een internationale damesgroep met twaalf deelnemers. De groepen zijn als volgt samengesteld (achter de naam staan respec tievelijk de eventuele titel en het Elo-waardegetal vermeld): igm is internationaal groot meester, im is internationaal meester, kgm is kandidaat grootmeester, km is kandi- daatmeester idm is internatio naal damesmeester. Grootmeestergroep: Adorjan Hong. igm 2515, Browne V.S. igm, 2530, Donner Ned. igm 2480, Enklaar Ned. im 2445, Ghitescu Roem im 2455, Hecht W.-Dld. igm 2505, Matulovic Z.-S'l., igm 2525, Langeweg Ned. im 2430, Planinc Z.-Sl. igm 2525, Pomar Sp. igm 2435, Quinteros Brg. igm 2520, Ra- doelov Buig. igm 2530, Ree Ned. im 2440, mejkal Z.-Sl. igm 2595, Sosonko Ned. 2430, Timman Ned. kgm 2470. Meestergroep: Antunac Z.- Sl. km 2440, Bachtiar Indone sië 2340, Baljon Ned. 2200, Ci- ocaltea Roem. im 2455, Eising W-Dld. 2415, Forintos Hong im 2460, Garcia Cuba im 2450, Hartoch Ned. im 2380, Keene G.B. im 2445, Kurajica Z.-Sl. im 2475, Kuypers Ned. im 2400, Mohrlok W.-Dld. im 2450, Popov Buig. im 2470, Pytel Polen 2390, Van Schel- tinga Ned. im 2330, Tarjan V.S. 2415. damesgroep: Carla Bruinen berg Ned. geen Elo-waarde, Pepita Ferrer Sp. 2020, Ada v. d. Giessen Ned. geen Elo- waarde, Maria Ivanka Hong. idm 2280, Vlasta Kalchbrenner Z.-Sl. 2085, Elisabeth Karakas Hong. idm 2205, Anna Laak- mann W.-Dld, 2170, Myra Lit- manowicz Polen idm 2110, Alexandra Nicolau Roem idm 2320, Rodika Reicher Roem. idm 2160, Rie Timmer Ned. 2045, Stepanka Vokralova Tsj. idm 2200. BRUSSEL (Belga) Wle- lerkeizer Eddy Merckx is voor de vijfde achtereenvolgende maal gekozen tot sportman van het jaar in België. Hij verzamelde 477 punten. Tweede werd Roger de Coster (motorsport) met 405 punten en derde de atleet Emiel Put- temans met 301 punten. SYDNEY (Rtr.). Bij de tenniskampioenschappen van Nieuw-Zuid Wales in Sydney zijn negen van de zestien ge plaatste spelers uit de strijd verdwenen. Het toernooi raak te met John Newcombe, John Alexander en Björn Borg zelfs zijn hoogst gewaardeerde drie tal kwijt. John Newcombe trok zi'ch terug wegens een enkelblessu re, Alexander werd uitgescha keld door John Lloyd en Borg verloor van Mark Fanreü'l. Met de eerste drie van de plaat singslijst verdwenen ook Karl Meiier (nummer 7), Syd Ball (8), Bob Giiltinan (10), Tony Roche (11), Vladimir Ze duik (13), Ulrich Pinner (15) en Ian Fletcher (16). De belangrijkste uitslagen zijn: heren enkelepel, tweede ro-nid'e: Thamin Fna. wint zon der te spelen van Newcombe Aus., Lloyd G.-Br. - Alexan der 76 67 75, Farrel G. Br. - Borg Zwe. 63 16 6 3, Warwick Aus. - Zednik Tsj. 6O 63, Mir Pak. - Giitinan Aus. 64. 76, Kachel Aus. - Meiier W.D1. 76 64, Meyer Fra. - Ball Aus. 36 76 6 3, Holeoek Tsj. Fletcher Aus. 4—6 76 61, Sedgman Aus. - Pinner W.D1. 6—7 7—4 6—4, Mastera Aus. - Bernasconi Fra. 63 62, Case Au®. - Baillet Fra. 4—6 6-3 7—5. (ADVERTENTIE) HILVERSUM (ANP) De loting voor de komende wereld kampioenschappen voetbal die zaterdag 5 januari in de studio van de Hessische Rundfunk in Frankfurt wordt gehouden, zal in Nederland rechtstreeks door de radio en televisie worden uitgezonden. Op de televisie is een recht streekse reportage van de voor Nederland ook belangrijke lo ting te zien in het Tros-pro- gramma „Tros-Sport". De NOS- radio zendt zaterdag van 21.02 tot 22.00 uur via Hilversum 3 een rechtstreeks verslag van de loting uit. Tenslotte is de loting ook nog te zien op het eerste Duitse t.v.. net. Maar de concurrentie zal blijven. Prijsbewuste kopers zullen dit spoedig ontdekken. Daarom zai de consument nog meer dan voorheen de prijzen nauwkeurig in de gaten moeten houden. Onze formule, waardoor wij de laatste jaren zo snel gegroeidzijn. zai ook in 1974 ons uitgangspunt blijven:

de Stem | 1974 | | pagina 11