Stembusuitslag gevoelige klap voor Golda Meir LIBIË KOPLOPER IN OLIE-PRIJZENSLAG Akkoord «ver troepenscheiding Egypte-Israël CHINA BESCI NIEUWE VERKIEZINGEN IN HET VOORUITZICHT Goed jaar voor NSM BETER BOLLEN IN AARDENBURG Zeker twaalf verkeersdoden rond jaarwisseling Waarschuwing van prins Bernhard BELGISCHE MISS BENELUX Zelfbeheers en discipline Eigen schuld Arabieren maken enorme winsten Nieuwe aanklachten Watergate Israëlisch blad: Westduits militair materieel voor Arabische landen binnenland buitenland WERKEN VAN BOELGAKOV PUNTEN EL FATAH LAGOS LA PAZ DJAKARTA WINST AFRIKA EEG LONDEN Nederland-België bij zaalhockey O.Z.-Vlaanderen St. - Jansteen Acteur Gustaaf Megroedt uit De Klinge gehuldigd SOLDATEN JERUSALEM MAN WURGT ZIJN VROUW SCHOK LIKOUD GENèVE Woensdag 2 januari 1974 4 I Het is bijna een gerr schrijven dat de n staat om de wereld-sanrv sterveling een menswaar De nog steeds toene armste landen de opl worden van de traditioi van grondstoffen vorme elementen in een legpi tallen jaren zal vergen. Ook op nationale sch omvang toe. Na de hoe de eerste zeventiger jare koeien uit Pharao's droc leven met minder en di moeten knokken om onz te behouden. En één va krappe arbeidsmarkt zo zakelijke arbeid ook zin: De werkgelegenheid i gunstige of minder gun bare menselijk vernuft een complex van techni de hand neemt. In de t< verschuiving ontstaan na, menselijk element uit d: Van onze economen in staat zijn een model schappij te ontwerpen d het „draagt elkanders la niet altijd te vermijden enkele sectoren en enk ook niet worden gezien van een moderne maat door ontstane vrije tijd zowel voor de enkeling Aan onze politici, ged maar uiteindelijk dankba bestel te loodsen. En aan sing en discipline de chc uitdaging van 1974. Fje Nederlandse perse op de krachttoer neer over een week de I: mag worden dat het de r heeft dan z'n volle tanks Bovendien lijken nog m te hebben van de mees soen. Zeker is dat trein en kj zelfs veel drukker, zuller was. Hoewel met name ven vele honderden toe zijn gehuurd, is de kans gezwollen vervoersaanbt Als dat het geval blij van eigen deeg. Tien jaai voor de wielen gereden platteland het aantal om in vele gevallen tei bedrijven hebben hun om de verliezen binnen en provinciale besturen zame hand te reiken. De zal men straks wel ervar die de bus trouw bleven HONGKONG (AFP) I Peking heeft de Russe weten „enorme winsten i ken door de wederuitvoi olie uit het Midden-l naar Europa tegen zeer prijzen". De Russen, aldv radiostation, hebben de bieren gedwongen hun goedkoop te leveren in voor de munitie die zij °c Woensdag 2 januari I DEN HAAG (ANP) -1 jaaropbrengst van de Ganzen-actie" van het heeft in 1973 de 1,8 m gulden gehaald. Dat is el cord-opbrengst. In 1972 1,2 miljoen gulden bijt bracht. De Wilde Ganzen vindt elke zondag plaat het radio- en het tv-pro ma van het IKOR. D wordt iedere week „gevl voor een ander project. MOSKOU (UPI) De Sov- i et-autoriteiten hebben toe- temming gegeven voor de on- jecensureerde publicatie van Ie romans van wijlen Mikhail loelgakov, een satirische au- eur die niet in de gratie was bij de autoriteiten. Zijn roman De meester en Margherita" is iu voor het eerst in de authen- 'eke versi- v"s"Vr!en i" de Sovjet Unie. Boelgakov stierf in 1940. 0 Met een zorgelijk gezicht brengt Israels premier mevrouw Golda Meir haar stem uit te Jerusalem. CAIRO (AP) Israëlische en Egyptische militaire onderhan delaars hebben in Genève in principe besloten, dat Israëlische troepen zich tot dertig kilometer van de Egyptische strijdkrach ten in de Sinaï-woestijn zullen terugtrekken. Hiermee komt het Suezkanaal buiten bereik van de Israëlische artillerie te liggen, zo meldt het semi-officiële Egyptische dagblad El Achraam. Het blad citeerde zegslieden van de militaire commissie in Genève, die verder hadden verklaard, dat de tweede fase van de onderhandelingen over troepenscheiding aan het Su- ezfront „beslissend en nauw keurig zullen zijn omdat de beginselen inzake de scheiding van de strijdkrachten tot in bijzonderheden zullen worden besproken". Scheiding van de Israëlische en Egyptische troepen is de zinsnede in het bestandsak koord, die ten doel heeft het bestand te versterken door de tegenover elkaar staande Egyptische en IsraëlischP strijdkrachten van elkaar te scheiden en de vreemdsoortige bestandslijn te ontwarren die sinds de oktoberoorlog be staat. De besprekingen over troe penscheiding zijn vrijdag in Genève opgeschort en zullen, na de verkiezingen in Israël, worden hervat. Volgens El Achram hebben zegslieden van de commissie verder verklaard dat Egypte tijdens de besprekingen van vorige week aan drie punten heeft vastgehouden: #de kwestie van het uitwisse len van stellingen tussen Egyptische en Israëlische strijdkrachten is volkomen uitgesloten. Egypte wil niet terug naar de stellingen die MORGES, Zwitserland (Rtr) De voorzitter van het We- reldnatuurfonds, prins Bern hard, heeft gewaarschuwd dat men nog meer rampen kan verwachten wanneer de mens heid niet ophoudt met het ge dachteloos verkwisten van de hulpbronnen van de wereld. „Het jaar 1973 heeft de we reld ruw wakker geschud en aangetoond hoe kwetsbaar de huidige manier van leven is, die is gebaseerd op roekeloze uitbuiting van de natuurlijke hulpbronnen", zei de prins in een nieuwjaarsboodschap. „Dit onnadenkende gedrag" is de oorsprong van de energie crisis en de vernietigende hon gersnood in de westelijke Saha ra in Afrika, aldus de prins. het voor de oktoberoorlog be zette. „De Israëlische troepen zijn de enige partij die zich terug moet trekken omdat het bezette gebied aan het Suez- front geheel Egyptisch gebied is en omdat krachtens resolu ties van de Verenigde Naties die bezetting moet worden op geheven". „Hoewel Israël het politie ke voordeel na terugtrekking v.an de oostelijke kant van het kanaal mogelijk zal verliezen, moet Israël zich bij de uitein delijke oplossing vrede ten doel stellen en niet uitbreiding van zijn grondgebied". De Palestijnse bevrijdings beweging Fatah is niet van plan deel te nemen aan een door koning Hoessein voorge stelde conferentie van Egypte, Syrië, Jordanië en de Pales tijnse organisaties over de toe komst van de door Israël be zette westelijke Jordaanoever en het gebied van Gaza. Dit zei Aboe, Ayad., de „tweede man" van Fatah, maandagavond op een massa bijeenkomst in Beiroet ter ge tegenheid van de negende ver jaardag van de Palestijnse commandobeweging. Ayad herhaalde dat zijn or ganisatie gekant is tegen een westelijke Jordaanoever onder souvereiniteit van koning Hoessein en tegen een volks stemming in dit gebied en in de strook van Gaza. Dit is en blijft Palestijns gebied en d" inwoners zijn Palestijnen, al dus Fatah-leider. WASHINGTON (AFP) In de Watergate-affaire zijn bin nenkort nieuwe aanklachten te verwachten. Dit zegt de spe ciale officier van justitie die belast is met het onderzoek in iet Watergal e-schandaal, Leon Jaworski, in een verslag aan iet einde van het jaar. Volgens Jaworski is er ge-' noeg bewijsmateriaal verzameld om te worden voorgelegd aan de „grand juries', die dan in de komende twee maanden kun nen overwegen tot vervolging over te gaan in „een belang rijk groot aantal gevallen". (Van een onzer verslaggevers) BEIROET De Libische regering heeft gisteren be kendgemaakt, dat met ingang van 1 januari de z.g. „posted price" voor de ruwe olie van Libië verhoogd is tot 18.768 dollar per barrel. De „posted price" is de prijs van de ruwe olie naar welke de royalties en de belastingen op het ogenblik ongeveer 60 procent worden vastge steld, die de oliemaatschap pijen aan de olieproducerende landen moeten betalen. LAGOS Nigeria heeft met ingang van 1 januari de prijs van de ruwe olie ver hoogd van 8.310 tot 14.69 dol lar per barrel. De laatste ver hoging van de Nigeriaanse olieprijs dateerde van 3 no vember toen de prijs van 4.287 op 8.310 dollar werd ge bracht. LA PAZ Bolivia heeft met ingang van 1 januari de prijs voor de ruwe olie ver hoogd van 9.80 tot 16 dollar per barrel. DJAKARTA Indonesië zal met ingang van 1 januari de prijs van ruwe olie met tachtig procent verhogen. Dit heeft een woordvoerder van de Indonesische oliemaat schappij Pertamina gisteren bekendgemaakt. Meer dan zeventig procent van dg Indonesische oliepro- duktie wordt door Japan af genomen. Circa zeventien proeent gaat naar de Ver enigde Staten. De Arabische olieproduce rende landen aan de Perzische Golf zullen in 1974 uit hun olie-export gezamenlijk een bedrag incasseren dat gelijk is aan de monetaire reserves van de Verenigde Staten, West-Europa en Japan. Soeheil Saadawi, voormalig secretaris-generaal van de or ganisatie van Arabische olie- exporterende landen (OA- PEC), heeft dit verklaard in een vraaggesprek met het Li banese blad El Anwar. Hij voorspelde dat Saoedi-Arabië alleen al op dertig miljard dollar rekenen. De nieuwe prijs voor Per- zische-GoIfolie heeft geleid tot prijsverhogingen in ande re olielanden, zei Sadaawi, die opmerkte, dat met de olie producerende landen ook de westerse oliemaatschappijen meer geld verdienen. Een Amerikaanse onderneming, waarvan hij de naam niet noemde, had haar winst in het derde kwartaal van 1973 met 484 procent zien stijgen in vergelijking met dezelfde pe riode van het jaar daarvoor. AFRIKA De speciale commissie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft een afvaardiging van drie leden benoemd om onmiddellijk contact op te ne men met de regeringen van de olieproducerende Arabi- bische landen om de gevolgen van de beperking van de olie leveranties voor de Afrikaan se landen te bespreken. CHINA Japan kan vol- j gend jaar in de Chinese Volks republiek 5 miljoen ton (dat is 40 miljoen barrels) ruwe olie kopen. Het Japanse blad Asahi voegt er echter aan toe dat er eerst nog een oplossing moet worden gevonden voor het vervoer van de Chinese olie naar Japan. Deze hoeveelheid is het vijf voudige vain die welke Japan dit jaar in China heeft ge- i; kocht en iets meer dan twee procent van de totale hoeveel heid buitenlandse olie die Ja pan volgend jaar denkt in te voeren. EEG Perzië heeft giste ren afwijzend beschikt op een verzoek van de EEG voor af- I zonderlijke oliebesprekingen I met de negen landen van de I Europese Gemeenschap. De i voormalige Deense minister I van buitenlandse zaken Knud I Boerge Andersen had namens I de EEG dit verzoek in Tehe- I ran overgebracht. LONDEN Een bericht I uit Beiroet over grote Britse I wapenleverantie aan Saoedi- Arabië in ruil voor de jaar- I lijkse leverantie van 30 mil- I joen ton olie tot 1984 wordt I van Britse zijde voorbarig ge- 1 noemd. Er vertrekt half januari een delegatie naar het Midden- Oosten om, naar verluidt te- I vens te proberen met Koeweit I en Aboe Dhabi een dergelijke I ruilhandel tot stand te bren- I gen. (Van onze correspondent). HULST Het jaarlijkse zaalhockeytoernooi van Rapide in Hulst heeft ditmaal in het teken van de ontmoeting Ne derland - België gestaan. Er waren van beide landen even veel teams. Als extra-wed strijd werd een Nederland - België gespeeld. Na de poulewedstrijd moes ten de beste teams plaatsings- wediS'trij'dlein spelen. Om de vijfde plaats won Olympiia uit Terneuzen van Rapid uit Sint Niklaas. Rapide 2, dat voor Btten-Leuir was ingevallen, le verdie een mooie prestatie door van bet Belgische Tienen te winnen en daarmee te eindi gen op de derde plaats. De finale ging tussen Rapide 1 uit Hulst ein Sporting Mechelen diat alle wedstrijden in de poules gewonnen haid. Het werd een bijzonder snelle wed strijd met bij de rust reeds een stand van 66. De doel punten van Rapide ontstonden meestal na fraaie dribbels en tactische opstellingen. De goals van de Belgen kwamen bijna allemaal voort uit prachtig genomen strafcor- ners, onhoudbaar voor keeper Broeckaert. In de tweede helft werd meer behoudend gespeeld, en werd de stand op 77 ge bracht. Strafpushes moesten de beslissing brengen. De Rapide doelman stopte er twee, de Meohelse keeper één, zodat de thuisclub de eerste prijs won. De beste spelers van elke ploeg werden in de landen wedstrijd opgesteld, en die eindigde broederlijk in een 33 gelijk spel. SLUISKIL (ANP) Vooi de Nederlandse Stikstof Maat schappij N.V., een van de gro tere kunstmestfabrikanten var ons land, waarin de Italiaanse Monterson een meerderheidsbe lang heeft (de rest is in han den van de Britse ICI), is 1973 een financieel goed jaar ffcwees6- Het ambitieuze produktie- ogramma dat voor dit jaar was opgesteld kon worden •erwezenlijkt. De raming voor ammoniak en ureum werden elfs aanzienlijk overtroffen, ildus de maatschappij. Deze produktieresultaten uilen een gunstige invloed lebben op het financiële be- eid van de onderneming. De ifzet- en prijsverbetering op de wereldstikstofmarkt heeft 'ich 073 .oi,+gpa De vraag naar ureum overtrof het aanbod. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Burge meester drs. W. Lockefeer van Aardenburg heeft de nieuwe overdekte bolbanen in café Centraal op de Markt te Aar denburg officieel geopend. De urgem rter deed dat met een gooi, die wel iets mislukte naar aan de feestvreugde be- iist geen afbreuk deed. Op de 'oto de burgemeester aan het werk. Prijskaarting In de kanti ne op het gemeentelijk sport terrein heeft de voetbalvereni ging Steen een kontaktavond gehouden, waarvoor alle senio ren en het bestuur waren itge- nodigd. Het werd een gezellige avond, die besloten werd met een prijskaarting. waarvoor aantrekkelijke prijzen waren uitgeloofd. Achtentwintig kaarters namen er aa deel. De litslag: 1 Alf. Sturm- A. Lam bert; 2 H. de Feber - G. Ivens; 1 M de Block - C. Swinne; 4 P. Wissel - H. v.d. Veken; 5 B Weerman - K van Dniiss" en 6 L. Ivens - E. Francken. (Van onze correspondent) DE KLINGE De jaarlijk se tomeeluitvoering van de to neelvereniging „Willen is kun nen" in De Klinge, ging dit maal gepaard met de huldi ging van Gustaaf Megroedt, lie al vijftig jaar aan het amateurtoneel is verbonden. Daarvan is hij er nu 25 in De Klinge actief. De toneel vereniging bracht „De klucht van de brave moordenaar", waarin Megroedt de rol van cipier vervulde. Tijdens de opvoering werd de 63-jarige toneelspeler door het gemeen- ebestuur van De Klinge in de bloemen gezet, en overhandig de burgemester Cambier hem een geschenk. De voorzitter van de toneelvereniging, de heer Verstraeten, bracht dank 'it aan tv jubilaris voor zijn verdiens n. (Door onze correspondent) TEL-AVIV. Ondanks een flinke verkiezingsnederlaag blijft de door mevrouw Golda Meir geleide Arbeiderspartij Israels grootste politieke groepering. De definitieve verkiezings uitslag wordt niet voor het ein de van dieze week of het begin van de volg&ftde week ver wacht. Pas dan zal de belang rijke soldatenstem zijn geteld. Daarvan zal het afhangen of b.v. Uri Avneri de hoofdredac teur van het weekblad Haolam Haze en leider van de Meri- fractie zijn zetel in de Knes- seth zal behouden. De kleine protestpartijen hebben ook bij deze achtste al gemene verkiezingen geen voet tussen de zware deur van de Israëlische 'politiek gekregen. Van de 21 partijen, die zich in de verkiezingsstrijd hadden geworpen zullen er tien niet over de kiesdrempel komen. Gelijktijdig met de parlements verkiezingen koos Israël nieu we gemeenteraden. Bijna 15.000 van de 43.000 Arabische stemgerechtigden in het oostelijke stadsdeel van Jeruzalem hebben hun stem uitgebracht. Sceptici hadden de verwachting uitgesproken dat slechts 10 procent van de Ara bieren aan /leze verkiezingen zouden deelnemen, zo meldt het A.F.P. 0 Zo zag gisteren het New Yorkse Times Square eruit, toen tienduizend mensen in een druilerige regen het nieuwe jaar vierden. BORGER (ANP) De 4 maanden oude Karei Henry Verbeek uit Hoogeveen is bij een verkeersongeluk op de provinciale weg Borger Schoonloo om het leven geko men. Het kind zat met zijn ouders en een 1-jarig zusje in een auto, die door de gladheid slipte, tegen een boom botste en in een sloot terechtkwam. De vader, die de auto bestuur de, de moeder en het dochtert je zijn in het ziekenhuis opge nomen. In Oldenzaal is een auto met drie Marokkanen uit de booht gevlogen. De wagen botste te gen een lantaarnpaal en kwam in de sloot terecht. Een van de inzittenden, kwam om het leven. Te Geldrop overleed op naeuiwj aarsmorgen de twintig jarige mejuffrouw H. Vermo len aan de verwondingen diie zij bij een autooragevai had opgelopen. Verder vielen er in het ver keer nog doden te Udenhout, Den Haag, Roermond, Stein, Maastricht, Efet, en het Belgi sche Hunsel, waar de 19-jarige Ria Corstjiens bij een ongeluk HAARLEM (ANP) De Haarlemse politie heeft de 40- jarige metaalbewerker A. H. uit Haarlem-Noord aangehou den, verdacht van doodslag op zijn 39-jarige echtgenote. Bei den waren naar de kerk ge weest en thuis ontstond een hevige ruzie. De man verdacht zijn vrouw erVan dat zij een verhouding had met een an der. Eerst trachtte de man zijn vrouw te wurgen en later nam hij een snoer van een strijk bout, dat hij om haar hals wikkelde en aantrok. De vrouw viel flauw. Met water heeft de man nog getracht zijn vrouw bij te brengen, maar zonder resultaat. Zij was reeds overleden. De man is naar de buren gelopen die de politie hebben gealarmeerd. De rechtse Likoed-oppositie heeft wel spectaculaire winst geboekt, maar deze is niiet vol doende de historische leiders- rol van de Arbeiderspartij over te nemen. Onder de indruk van de mo tie van wantrouwen die de tra ditionele leiders van de Arbei derspartij in dezen hebben ge kregen heeft premier Golda Meir zich tot dinsdagmiddag laat van commentaar op de ver kiezingsuitslag onthouden. Volgens de voorlopige uitslag zal de Arbeiderspartij van 57 naar 51 van de 120 te verdelen parlementszetels terugvallen TEL AVIV (AFP) Het Is raëlische blad Haare Etz meldt dat Westduitse ondernemingen in het bijzonder de maatschap pij Telemit, tijdens de oorlog van oktober militair materieel aan de Arabische landen heb ben geleverd en dit nog steeds doen. Telemit, aldus het blad, een maatschappij die in licentie voor een Amerikaanse onder neming zend- en verbindings- apparatuur voor tanks maakt, heeft dit materieel aan Syrië en Libië verkocht voor een prijs die het dubbele is van die waarvoor de Amerikaanse on derneming deze apparatuur le vert. Het Amerikaanse minis terie van defensie zou bij de Westduitse regering geprotes teerd hebben tegen deze gang van zaken en de regering in Bonn zou een onderzoek instel len. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN De Belgische Annemarie Sikorsky is in het GB-Motorhotel te Antwerpen uitgeroepen tot miss Benelux. Er namen negen vrouwen, onder wie' de Oosterhoutse Margriet van der Kruyssen, aan de verkiezing deel. Mar griet werd vijfde. terwijl de Likoed oppositie van 31 naar 38 of 39 volksvertegen woordigers zal klimmen. Behalve het opvallende de buut van de burgerrechtenpair- tij van Aloni, die op twee ze tels kan rekenen en flinke winst van de communistische Rakach-partij in die Arabische sector (van 4 naar 5 zetels) die den zich geen dramatische po litieke verschuivingen voor. De twee traditionele coalitie partners van de Arbeiderspartij de NRP en de onafhankelijke liberalen, bleven op ongeveer gelijke sterkte en komen ook nü weer in aanmerking door mevrouw Meir voor deelname aan een nieuwe regering te worden uitgenodigd. De schok van de grote verzoendagoorlog heeft op het zeer conservatieve Israëlische kiezerscorps dus geen aardbevend effect gehad. De terugval van de Arbei derspartij heeft echter ven-strek kende gevolgen voor de poli tieke stabiliteit. Menahim Begin de glunde rende leider van de Likoed- partij wees er in eerste reactie op dat er sprake is van een historische ontwikkeling. „Het volk heeft gekozen te gen de herverdeling van Eretz- ïsraël," zei hij. Met de twee religieuze groe peringen kan de Likoedpartij 55 stemmen in de Knesseth te gen territoriale concessies op de westelijke Jordaanoever mobi liseren. Alleen met steun vain de vier of vijf stemmen van die commu nistische Rakachpartij kan de Arbeiderspartij met de overige linkse en liberale groeperingen een kleine meerderheid voor de „herverdeling van het land van Israël" vinden. Naar het oordeel van Mena him Begin zou de Arbeiders partij een dergelijke historische beslissing niet met steun van de communisten willen nemen. Israëlische commentatoren wezen er dinsdag op, dat het uitschrijven van nieuwe alge mene verkiezingen vrijwel on vermijdelijk is als de Jordaan se kwestie in Genève op tafel komt. De relatieve zwakte van de Arbeiderspartij wordt ge demonstreerd door de luide roep van Likoed en van religi euze zijde zo snel mogelijk een nationaal eenheidskabinet te vormen. Het blad Yedioth Achronoth schreef gisteren, dat er in we zen geen andere keus is.

de Stem | 1974 | | pagina 4