Navarro volgt Blanco op ZWARE STRAFFEN TREFFEN SPAANSE VAKBONDSLEIDERS Vrees voor één miljoen werklozen in Engeland ISRAËL VANDAAG TER STEMBUS: REKENING VOOR ONTGOOCHELING SYRIË STELT VOOR WAARDEN terkerk enzine in VS pas i geval van ood op de bon R.K. vastenacties: schending mensenrechten neemt toe NA AANSLAG OP SPAANSE PREMIER HARD OPTREDEN VERWACHT FRANSE SCHADE VERGOEDING VOOR NAVOBASES Clandestiene zondagrijders reden op politie in DRIEDAAGSE WERKWEEK....... NOS geeft energie informatie Likoed-partij en Mosje Dayan wachten af TER BEEK: NAVO moet Griekenland vermanen Zuivering in Griekse leger WÊETMT ïPOESePOBëE'.'J. binnenland buitenland (JA moetnu^m.Ue^ni-) ml mót onpMtlfy! STRENGER POLITIE FRANCO „Hulp' Erik Sliaron Impuls Maandag 31 december 1973 ;uw pgevoerd. In dit treurspel ring de Boer hier (tijdens (Van onze redactie binnenland) WASHINGTON De rege- ig-Nixon heeft besloten ben- aebonnen uit te geven maar 1 pas in geval van nood tot ntsoenering overgaan, zo :eft William Simon, hoofd in het federale energiebu- au, vorige week meegedeeld, et distributiesysteem kan op 1 aart in werking treden maar ,mon gelooft dat het niet zo- :r behoeft te komen als de merikanen zuinig met ener- e omspringen. Elke automobilist, voorzover tenminste achttien jaar Js in het bezit van een rijbe- ijs krijgt bonnen die recht wen op 32 tot 36 gallon per laand. Dat is ongeveer 130 ter. TE'. «AS 'N FATSOENLIJKE 'ER TEGENWOORDIG NIET 'R RUSTIG SLAPEN!' y 8p?wo! zie jewel! je kla.rmeert de hele buurt! ct aaoetem de mensem weu sj ons denken je brenst je famiuie in of?spr5\a»k! ZEIST (ANP) Wezenlij ke rechten van de mens wor den in steeds toenemende ma te geschonden. Aldus de Inter nationale Werkgroep van r.-k. Vastenacties (CIDSE) in een vandaag gepubliceerde verkla ring, opgesteld tijdens de jaar vergadering in Wenen. Aan deze bijeenkomst van bisschoppelijke vastenacties, die hulp verlenen aan kerkelij ke ontwikkelingswerken in de derde wereld, werd deelgeno men door veie Europese lan den, Canada, die Verenigde Staten en een aantal landen uit Afrika Azië en Latijns- Amerika. Namens Nederland waren ir. J. A. Hanraets, voor zitter Vastenactie Nederland, en directeur W. Kreeft-Meijer aanwezig. In de srtelUngname die ge tuigt van een opvallend toege nomen engagement van deze kerkelijke hulporganisaties, herinnert CIDSE aan het recht van elk volk zich te bevrijden van alle binnenlandse en bui tenlandse overheersing. Van de Chileense junita vraaigt Cid- se onmiddellijk herstel van de democratische vrijheden en waarborging van de sociale vooruitgang van de laatste tien jaar. De organisatie is onge rust over de toegenomen oor logsdaden dn Vietnam en hoopt dat door internationale samen werking een nieuwe catastrofe in Ethiopië en de Sah el-landen wordt voorkomen. „De internationale Werk- zal zijn voor groep van Vastenacties ook in het nieuwe jaar evangelische inspanning een integrale ontwikkeling van heel de mens en van alle mensen voortzetten en hoopt zo bij te dragen tot de opbouw van een solidaire wereld., ge kenmerkt door rechtvaardig heid, broederlijkheid en vrij heid voor allen'', aldus besluit de verklaring van CIDSE. Vier mannen met lappen om het hoofd om niet herkend te worden, hebben in de buurt van Bordeaux een geheime persconferentie gehouden, bij gewoond door een eveneens vermomde tolk. Ze zeiden via Portugal te zijn ontsnapt. Vol gens hun verklaring hadden zij de Spaanse premier Carrero Blanco zonder hulp van ande ren vermoord en zou geen van de door de Spaanse regering genoemden bij de aanslag be trokken zijn geweest. Voorts hierboven de nieuwe premier Carlos Arias Navarro, ex-burgemeester van Madrid, opvolger van de vermoorde Blanco. In 't kort PHNOM Penh, de Cambod jaanse hoofdstad, is gisteren enkele malen bestookt met ra ketten (van Russische make lij) door eenheden van de Ro de Khmer. Een raket belandde op het paleis van Lon Nol. In totaal kwamen tien mensen om het leven. ZES Arabische terroristen, ge wapend met uit de Sovjet unie afkomstige raketten, zou den voornemens zijn in Duits land een of meer verkeers vliegtuigen aan te vallen. Na een telefonische anonieme tip werden de vliegvelden van Keulen, Bonn en Düsseldorf extra bewaakt. In Brussel zou een Arabische terroristische troep bijeen zijn geweest, die al raketten naar de Bondsre publiek had binnengesmok keld. ENGELAND staat, volgens be richten uit Beiroet, op het punt een overeenkomst met een looptijd van tien jaar te tekenen met Saoedi-Arahië om dertig miljoen ton olie per jaar te krijgen in ruil voor moderne wapens en machine rieën voor de zware industrie. DE regering van Iran over weegt plannen om naar Oos tenrijk en andere Europese landen een buisleiding te gaan aanleggen voor het leveren van olie. Dit zei de Oosten rijkse kanselier dr. Bruno Kreisky na een onderhoud met de keizer van Iran. JN de Noordierse hoofdstad Belfast is zaterdag een politie agent gedood en een tweede sewond bij aanslagen. BEN Amerikaans hof van jus titie heeft besloten twee van de zeven mannen op erewoord wij te laten, die veroordeeld waren naar aanleiding van de inbraak in het hoofdkwartier van de democratische partij in het Watergate-gebouw. Het rijn Howard Hunt en Bernard Barker. (Van onze redactie buitenland) MADRID Generaal Franco heeft zjjn minister van bin nenlandse zaken, Carlos Arias Navarro (65) tot premier i>enoemd. Hij volgt admiraal 'Luis Carrero Blanco op, die 20 december bij een aanslag in Madrid om het leven kwam. zelf betrof zei Franco in zijn televisierede, dat hij van plan is in dienst van de Spanjaar den te blijven". PARIJS (REUTER) frankrijk zal voor eind 1975 «0 miljoen franks (f 90 min.) aanbieden als eerste schade vergoeding aan de NAVO-Ian- uen (voornamelijk Amerika) tour de NAVO-bases in frankrijk, die president De Gaulle zeven jaar geleden heeft overgenomen, zo wordt van welingelichte zijde in Pa- "is vernomen. Er wordt al jarenlang onder handeld over de schadevergoe- ®lnK. Amerika wil een hoger Het decreet, waarbij het staatshoofd de nieuwe minis ter-president benoemt zal van daag door generaal Franco worden ondertekend. Navarro, die pas zes maanden deel uit maakte van het Spaanse kabi net, had het daar al spoedig gebracht tot tweede man in het land na Franco. Als burge meester van Madrid en direc teur-generaal van de veilig heidsdienst (hoofd der natio nale politie) was hij toen hij minister werd al 16 iaar in staatsdienst geweest In Madrid is nog niet be kendgemaakt dat en of er een vice-premier zal worden be noemd In politieke kringen wordt verwacht dat de benoeming van Navarro, die geldt voov vijf jaar, betekent dat de re gering strenger zal gaan optre den tegen anti-regeringsele menten zoals die, welke Car rero Blanco hebben ver moord. De nieuwe premier, die ge huwd is maar kinderloos, is een goede vriend van het echtpaar Franco. Naar men zegt was zijn naam de eerste op de lijst van drie kandida ten voor het ambt van premier die aan het staatshoofd was voorgelegd. Navarro studeerde in 1929 te Madrid af in de rechten en werd vijf jaar later benoemd tot politierechter te Madrid. Toen de burgeroorlog uit brak in 1936 werd hij door de republikeinse regering gevan gen gezet. Twee jaar later liet men hem gaan en hierop sloot hij zich aan bij de strijdkrach ten van generaal Francisco Franco Na de oorlog werd hij be noemd tot civiele gouverneur van Santa Cruz de Teneriffe en Navarre en dit bleef hij tot hij in 1957 werd benoemd tot directeur-generaal van poli tie. Van 1965 tot juni 1973, toen hij minister van binnelandse zaken werd, was hij burge meester van Madrid en ver wierf daar al snel de reputatie van een van de beste burge meesters te zijn, die de Spaan se hoofdstad in lange jaren had gekend. bedrag, dan wtost te betalen. veel Frankrijk Generaal Francisco Franco heeft de Spanjaarden zondag in zijn nieuwjaarsboodschap opgeroepen tot nationale een heid. De laffe moord op premier Luis Carrero Blanco heeft het regime sterker gemaakt, aldus het 81-jarige staatshoofd in zijn eerste openbare toespraak sinds de aanslag op de pre mier. Franco sprak zijn ver- 1 rouwen uit m nrins Juan Car. los, die hij als zijn opvu'ter heeft aangewezen. Wat hem- (Van onze correspondent) EINDHOVEN Twee in woners van Eindhoven zijn gisteren na een wilde jacht door de politie gearresteerd wegens poging tot doodslag. Het zijn de 23-jarige W. van den B. en de 25-jarige J. van ten O. De Eindhovenaren ne geerden het stopteken van de politie die automobilisten con troleerden op het bezit van een ontheffing. Ze reden ver volgens op de politie in, die bijtijds opzij kon springen. De achtervolging werd ingezet, waarna de auto aangetroffen werd in de Vinkenbrinfclaan. De daders, die plat op de vloer van hun auto lagen, zijn ingesloten. (Van onze redactie buitenland) MADRID De rechtbank voor de openbare orde in Ma drid heeft de gevangenisstraffen van twaalf tot twintig jaar, die door de oficier van justitie waren geëist tegen tien beklaagden van de illegale Comissiones Obreros (ar beiderscomités), bevestigd. Het proces tegen de tien was op 20 december begonnen, dezelfde dag waarop premier Luis Carrero Blanco door een bomaanslag werd vermoord, hoewel de verdediging om uitstel gevraagd had. De zwaarte van de straf heeft verrast, ondanks het feit dat de advocaten van de beklaagden van het begin af aan niet erg optimistisch zijn geweest. De tien beklaagden op het Mil Uno proces, ook wel aan geduid als het proces tegen de „tien van Carabanchel" naar de naam van hun gevangenis, was lidmaatschap van een ver boden organisatie en illegaal vergaderen ten laste gelegd. Volgens het openbaar ministe rie hadden zij op een bijeen komst in het seminarie van de paters Oblaten van Pozueln de Alarcon bij Madrid in juni 1972, een landelijk coördinatie comité voor de „comisiones obreros" of Spaanse vakbon den, willen oprichten. De volgende straffen werden opgelegd: Marcelino Camacho (55) twintig jaar en een dag, Eduardo Saborido (28) twintig jaar en een dag, Nicolaas Sar- torius, advocaat (34) negentien jaar, priester-arbeider en ex- jezuïet Francisco Salve (43) negentien jaar, Fernando Mar tin (35) zeventien jaar en vier maanden, Juan Marcos Zapico (27) achttien jaar, Francisco Acosta Orge, Miguel Angel Anton, Pedro Santiesteban en Luis Fernandez Costilla, allen twaalf jaar en een dag. Hun leeftijden zijn respectievelijk 29, 27, 28 en 29 jaar. In de Spaanse pers zijn be richten verschenen dat ook za terdag weer militante Basken zijn gearresteerd, in verband met de aanslag op Carrero Blanco. Het blad ABC nnemt een Baskische man en een vrouw, van wie vast zou staan, dat ze aan de aanslag hebben deelgenomen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Premier Heath van Engeland heeft gisteren te kennen gegeven dat de door de regering in verband met de economische noodtoestand afgekondigde werkweek van drie dagen minstens zes weken zal duren, ook al wordt het geschil met de mijnwerkers en de treinbestuurders op zeer korte termijn geregeld. In industriële kringen meent men dat het aantal werklozen thans wel tot één miljoen zal stijgen. zoals bekend, de industrie al minder elektriciteit gebruiken. De 260.000 mijnwerkers ver richtten al enige tijd geen overwerk meer, omdat de re gering hun looneisen niet wil inwilligen. Heath zegt in een gisteren gepubliceerde brief aan An thony Wedgwood Benn, de woordvoerder voor energieza ken van de in oppositie zijnde Labourpartij, dat er dan pas weer normaal gewerkt kan worden in de industrie, als de mijnwerkers hun actie ge staakt hebben en de energie centrales weer voldoende be voorraad zjjn met kolen. Heath geeft de mijnwerkers de schuld van de economische crisis. Hij zegt in zijn brief dat de mijnwerkers tot actie zijn overgegaan „hoewel hun huidige loon- en arbeidsover; eenkomst pas op 28 februari 1974 afloopt". De werkweek van drie da gen begint vandaag. In de pe riode rond Kerstmis moest, HILVERSUM (ANP) Vanaf woensdag Z januari zal de NOS-televisie van maandag tot en met vrijdag elke avond om 18.40 uur via Nederland 1 informatie verstrekken over maatregelen, die verband hou den met de energiebeperking. Het programma draagt de .Peiistand". Deze voor Engeland rampza- lige toestand heeft een onver wachte actie losgeslagen in Oeganda. Daar heeft president Idi Amin - in zijn land be kend als de Grote Idi - offi cieel een fonds ingesteld tot hulp aan Groot-Brittannië. Amin heeft zijn landgenoten opgeroepen „voorwaarts te treden" en het Britse volk, dat thans een ernstige economi sche crisis doormaakt, de hel pende hand te bieden. Daartoe is al een bankreke ning geopend voor het storten van giften. Reeds is, zei de president, een groot aantal brieven binnengekomen van Britten die hem dankzegden voor zijn gebaar. De president hield zaterdag een toespraak ter gelegenheid van de hulpac tie, en hij deed dit op de heuvel van Kampala, waar voor het eerst de Britse vlag had gewaaid, toen Oeganda een kolonie van het imperium werd. „Wij moeten het Britse volk helpen", zei de grote Idi. „In tijd van nood moet men zijn ware vrienden leren kennen. Onze voormalige koloniale meesters maken thans een economische ramptijd door die (ADVERTENTIE) (Door onze correspondent) TEL AVIV. Israël gaat vandaag met het geweer in de aanslag en aan de schouder naar de stembus. De soldaten stem is goed voor 10 van de 120 te verdelen Knesseth-zetels en daardoor een belangrijke wellicht doorslaggevende fac tor in een klimaat van onze kerheden. Staande tegenover sterke Arabische legers zullen dienst plichtigen en reservisten de schok van de grote verzoen dagoorlog als Israels gevoelig ste seismograaf in de stemhok jes registreren. Aan den lijve hebben zij de veiligheidsblun- der van 6 oktober ondervon den. Zullen de generaals van de arbeiderspartij en in het bij zonder de minister van defen sie, generaal Mosje Dayan, de rekening voor de ontgoocheling van Grote Verzoendag aan de fronten gepresenteerd krijgen? Zal de kiesgerechtigde in uniform gestoken jeugd de ar beiderspartij de rug toekeren en uit protest in de vooroorlog se partijstructuur haar heil bij de rechtse Likoed-partij zoeken of haar stem aan drie kleine linkse vredespartijen Meri Van Uri Avneri, 'communisti sche Moked-groepering en de burgerrechtenpartij van Aloni geven? Vragen die op het hoofd kwartier van de arbeiderspartij in Tel-Aviv nogal angstig wor den gesteld. Aan de fronten heeft de Li koed-partij de beste papieren. Generaal Erik Sharon is niet alleen de architect van de spectaculaire Israëlische over steek van het Suez-kanaal, maar tevens de vader van de Likoed-partij. Deze door de soldaten vereerde held van het zuidelijke front is de eerste verkiesbare militair in actieve dienst in Israëls geschiedenis. In het vaarwater van de wed denschap van de arbeiderspar tij op reserve generaals (Bar- Lev, Rabin, Yaariv) heeft Erik Sharon het door David Ben Goerion ingevoerde prin cipe van scheiding van leger en politiek met voeten gegtre- den. Hij heeft geen keus ge maakt tussen een politieke carrière en het wapenrok. Het hooggerechtshof heeft hem daartoe ook niet verplicht. Een van linkse zijde gevraagde uit spraak Erik Sharon te verbie den van twee walletjes te eten, werd dooi- het hoogste gerechtelijke lichaam om prag matische en nationale red-enen verworpen. Als Israëls populairste gene raal is de opvallende persoon lijkheid van generaal Sharon een krachtige magneet die on getwijfeld een hoog percentage van de soldatenstemmen naar de Likoed-partij zal trekken. De „bijna-zege" van de Ara bische legers zal ook in de Arabische sector van het Isra ëlische electoraat aan de poli tieke sterkte van de arbeiders partij vreten. Er gaat vandaag een gelijk aantal soldaten en Israëlische arbeiders naar de stembus. Tegenover de twijfels van joodse kiezers steekt het her wonnen zelfvertrouwen van de Israëlische Arabieren sterk af. De grote-verzoendagoorlog heeft het in de Israëlische wel vaart en sociale zekerheden ge dompelde Arabisch nationalis me een nieuwe impuls gegeven. Shmuel Toledano, de raad gevei voor Arabische zaken van premier Golda Meir voor spelt een nogal krachtige anti- Zionistische Arabische protest stem. Tussen de 20 en 40 procent van het kiezerskorps heeft vol gens de laatste opiniepeilingen zijn stem nog niet bepaald. De vertwijfelden zullen van daag de richting van de Isra ëlische politiek voor de ko mende vier jaar bepalen. Ondanks de onzekerheden en frustraties zal de verkiezings uitslag dramatisch maar niet revolutionair zijn. Flink gekortwiekt zal de ar beiderspartij de verkiezings slag als grootste politieke groe pering overleven en weer de premiei leveren. veroorzaakt is door Britse ko lonialisten en een imperialis tisch beleid, maar", sprak de grote Idi, „ik beschouw de Britten als mijn vrienden. En in die geest van vriendschap heb ik besloten uit mijn eigen geld in het fonds 500 Oegan- dese ponden (1500 dollar) te storten". De menigte juichte en spon taan werd meteen al 16.560 Oegandese ponden bijeenge bracht tot storting in het fonds. (Vervolg van pagina 1) De Syrische onderminister van buitenlandse zaken, Mo hammed Zakaria Ismail, heeft verklaard, dat zijn land zal deelnemen aan de vredescon ferentie van Genève, indien de besprekingen in de richting zouden gaan van ernstige on derhandelingen ter oplossing van het Arabisch-Israëlische conflict, zo schrijft de „Was hington Post". Syrië verstaat onder ernsti ge onderhandelingen hoofdza kelijk, dat deze zulilen gaan over terugtrekking van de Is raëlische troepen uit bezette Arabische gebieden. Ismail gaf voorts te kennen, dat Syrië drie concessies van Israël eist alvorens het een lijst met Is raëlische krijgsgevangenen overhandigt: Israël moet 20.000 Syrisohe dorpelingen, die tijdens de oktober-oorlog verjaagd werden, toestem ming geven naar de Golan- hoogten terug te keren; Israël moet de gedeelten van de Ge- nee Le conventie officieel aan vaarden, die betrekking heb ben op de behandeling van burgers in bezette gebieden; Israël moet zich terugtrekken uit stellingen, die het na de wapenstilstand heeft bezet. Premier Meir van Israël heeft zaterdag op een verkie zingsbijeenkomst gezegd dat haar Arbeiderspartij tot een territoriaal compromis met de Arabierera bereid is, maar dat van het verlaten vara de stra tegische Golan-henvels geen sprake kan zijn, noch van een deling van Jeruzalem. Zij liet tevens doorscheme ren, dat Israël ook Sjarm ël Sjeikh op de zuidelijke piunt van Sinaï zal behouden, omdat de scheepvaart naar de Rode- Zeehaven Eilat in gevaar bomt. De Israëlische radio heeft uit Palestijnse bron vernomen dat de Palestijnse leiders vol gende maand in Caïro bijeen komen om een delegatie naar de Geneefse vredesconferentie te benoemen. De leider van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie Jasser Arafat zou van de delegatie deel uitmaken. Ook zal het plan worden besproken om op de bezette westelijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza een Palestijn se staat te vestigen. SCHIPHOL (ANP) Het PvdA-Tweede Kamerlid Relu» ter Beek vindt dat er vanuit de ministerraad van de NAVO stappen moeten worden onder nomen om de Griekse regering te bewegen geen parlementa riërs van andere landen meer de toegang tot Griekenland ta ontzeggen. De heer Ter Beek heeft dit op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Athene, vanwaar hij na een vergeefse reis naar de Griekse hoofdstad was te ruggekeerd. Het PvdA-Kamerlid behoor de tot een uit vier leden ba- staande missie van de Socia- listischp Internationale, dia van 27 tot en met 30 december een bezoek aan Griekenland Had willen brengen. ATHENE (DPA) Vijftien Griekse officieren zijn uit de krijgsmacht gezet wegens zwaar plichtsverzuim en ge brek aan tucht, zo is zaterdag rebleken uit de Griekse staats courant. Onder de officieren zijn waalf marineofficieren. Dat langt vermoedelijk samen met ie pulschpoging, die de mari ne in mei tegen het bewind van Papadopoulos ondernam.

de Stem | 1973 | | pagina 5