175 Kans op reuzen-raffinaderij bij Antwerpen VLIEGTOCHT VAN NIXON ZIT CIA NIET LEKKER TOTAL VERLIEST KORT GEDING Spanning neemt toe aan Stiez-kanaal mmm.. lekkere koffie ARTSEN ONTEVREDEN OVER TOEWIJZING VAN BENZINE Benzine, IPG en propaan voor andere transportdoeleinden dan iNsp sen japonnen fkpakken Met lijndienst commentaar Prehistorische stad bloot gelegd Ministeries zien problemen niet IRA dreigt met luchtaanvallen Prijzen- beschikking ondergaat wijzigingen te Temeuzen IDËRWET iente Sluis binnenland f v buitenland Geen juichtonen Samenwerken je ruikt de kwaliteit al bij het zetten. Incidenten Man ligt drie dagen dood in huis ROUWBAAR ELD LENEN to! c 60.000,- ID 34 geld Discreet Green Kwijtschelding DIJ Geen Informatie Li tnt W maanden, TtOOJ ,MADJOE" 3öb Rotterdam 010- ti 020-02174V 8 an weekends 010- Ui!M33 020-921747. Vrijdag 28 december 1973 PRIJSKAARTING calkoenen - hazen - konijnen s4J ng 7 uur, inleg f 3,-. aal RKgrote sortering, emortel, Hemelstraal steen 01140-2512. wethouders van Terneuzen re kennis, dat ter gemeente- ligt een verzoek met bij- J. Wisse, Axelsestraat 116 te inning ingevolge de Hinder- n van een brood- en banket- lieuwe oven op het perceel ^xelsestraat 116 kadastraal Irneuzen, sectie M no 609/610 ;en na de dagtekening van bestaat voor een ieder de en tegen het verlenen der rengen bij het gemeentebe- idag, 14 januari 1974, des ur, in het gemeentehuis een •den gehouden, waarbij mon- ge>n de inwilliging van dit L-den ingebracht. Gemeentesecretarie, afdeling mis nemen van de ter zake en. ;r op gevestigd dat inwoners rneuzen of van een aangrett- rar openbare kennisgeving slechts tot beroep gerechtigd rsoon of bij gemachtigde op itting zijn verschenen, mden kunnen wat dit betreft lig indienen van schriftelijke nber 1973. en wethouders voornoemd burgemeester, gee, secretaris. thouders van Sluis stellen onsters van Sluis in de ge- wisselien van Nieuwjaars- januari a.s. van 19.00 tot zaal van het Stadhuis. «thouders van Sluis. Beid, burgemeester wethouder. ledf al heel wat langer 1 weer berichten in de Isloegen onze slag her pr deze krankzinnige duurste maand van het If. Dat is bij ons, waar W/P*? J jii voor de feestdagen, leuwjaarspresentje Ids de tweede (van llemaal gratis, voor tot 79,50 Tot 98 gulden KONDAG IN DE AUTO ipeciaal voor wie zondag Jijden mag! Wij zijn elk® l^ondag geopend, van 2 to IS uur 's middags. Verdel" n Ijeopend van 9 tot 6 uurP lil Ie door-de-weekse-dagen. ïn vrijdagavond zelfs to uur. 9 13 HULST-ANTWERPEN jledio januari zal bekend zijn 0l er op de linker Schelde- oever bij Antwerpen wel of geen reuzenraffinaderij zal worden gebouwd, die per jaar tien miljoen ton ruwe olie kan verwerken. Komt die raffina derij er, dan zal alles eind 1975 klaar moeten zijn. Als de plannen doorgaan wil men er zoveel mogelijk haast achter zetten. De raffinaderij, die dan gaat ontstaan zal de grootste van België worden. De raffinaderij voor Temaaien heeft „maar" een capaciteit van ongeveer zes miljoen ton per jaar. Bere kend as dat met de bouw van de reuzen-raffinaderij in Ant werpen een bedrag van onge veer 75'0 miljoen gulden is ge moeid. Welke maatschappij de raf finaderij wil bouwen is mo menteel nog niet bekend. Het ministerie van streekeconomie in Brussel deelide gisteren mee dat inderdaad een bepaalde maatschappij sterk geïnteres seerd is in de linkeroever ais vestigingsplaats vopr een raf finaderij. „We nebben beloofd de identiteit van deze maat schappij niet prijs te geven", zo werd op het ministerie meegedeeld. Deze geheimzin nigheid heeft al vele geruch ten doen ontstaan. Zo wordlt onder meer beweerd dat het gaat om een Griekse maat schappij, waarbij ook de naam van reder Omassi's wordt ge noemd. Volgens andere ge ruchten is hierbij een Arabi sche groep betrokken. Vertegenwoordigers van de betreffende maatschappij heb ben onlangs een bezoek aan België gebracht, hebben ge sprekken gehad met de econo mische raad van Antwerpen en met ambtenaren van het mi nisterie van Openbare Wer ken. Ook hebben ze een be zoek gebracht aan de linker- SöheUdie-oevert Met name ging de belangstelling daar uit naar een terrein waarop Shell eerst een raffinaderij wild'e bouwen. Nadat er tussen de Belgische regering en de EEG-commdssde wat moeilijkheden waren ont staan over de financiële steun, die België wilde verlenen, heef-t Shell in november beslo ten om geen raffinaderij in Antwerpen te bouwen. De voor Shell bestemde grond is bouwrijp, hetgeen in de ogen van de nieuwe gega digde een groot voordeel schijnt te zijn. „Als men kiest voor Antwerpen, dan zal daar zo snel mogelijk begonnen worden"; zo deelde me nop het ministerie voor streekeco nomie mee. Dit ministerie heeft de betrokken maatschap pij gezegd welke technische en ecologische eisen zullen wor den gesteld. „Men vond alle voorwaarden heel positief', zei men hierover gisteren in Brus sel. De vertegenwoordigers van de nog onbekende maat schappij hebben de Belgische regering laten weten ryi drie weken een beslissing mee te delen. De Belgische regering is ingenomen met het project waarvoor zo werd meege deeld geen financiële steun zal worden gevraagd. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het zit de Amerikaanse geheime dienst niet erg lekker dat pre sident Nixon dringende advie zen zijn veiligheid niet in ge vaar te brengen in de wind heeft geslagen en gemeend heeft een bijdrage te moeten JT OP het eerste gezicht lijkt de mededeling van de Arabische olieproducerende landen dat de oliekraan weer wat ver der opengedraaid zal worden, verheugend. Wie echter denkt dat de lucht nu aan het opklaren is, is zeer kort van memorie. Hij heeft vergeten dat nagenoeg diezelfde olielanden drie dagen eerder een prijsverhoging van ruwe olie aankondigden, die er niet om liegt. Het kan zonder overdrijving gezegd won den: de economische problemen die Het gevolg zijn van deze verdubbeling van de ruwe olieprijs zijn veel moeilijker op te lossen en richten grotere schade aan dan een verminderde olie^ aanvoer of zelfs een tijdelijke „olieboycot". Niemand weef op dit moment wat alleen al deze prijsverhoging kan betekenen voor een aantal industrietakken en de werkgelegenheid in de westerse geïndustrialiseerde landen. Somberheid wirvt het in ieder geval van optimisme. Evenmin zijn juichtonen gepast bij het besluit de oiiepro- duktie weer met 10 procent op te voeren in plaats van met 5 procent te verlagen, zoals aanvankelijk gezegd was. En dat niet alleen omdat de boycot van Nederland (vobrzover die dan effec lief is) blijft doorgaan. Wie zegt dat de Arabische olielanden morgen als bijvoorbeeld de vredesonderhandelingen in Genève stroef gaan verlopen hun oliekraan niet weer dichter draaien? Wat bl'ift is n.l. de kwetsbaarheid van de industriële landen en daarmee de macht van de oliestaten. Die kwetsbaar heid is op de eerste plaats, zoals dat heet, structureel, door de griezelige afhankelijkheid met name van Europa en Japan van de Arabische olie. Die kwetsbaarheid is op de tweede plaats de laatste maanden veel groter geworden door het gebrek aan eensgezindheid binnen bv. de EEG. Niet voor niets zei de Bel gische minister Van Elslande op het nieuws dat nu ook België tot „bevriend land" van de Arabische landen is bevorderd, dai het probleem van de solidariteit tussen de Europese landen nu nog moeilijker is geworden. Maar juist dat ontbreken van soli dariteit, waardoor de olieleverende Arabieren het ene Europese land tegen het andere kunnen uitspelen, maakt Europa zo kwetsbaar. TlREIGEN boven de rijke geïndustrialiseerde landen de econo- rrrische donderwolken zich samen te trekken, boven de arme ontwikkelingslanden in de zg. derde wereld lijkt eerder een alles verwoestende orkaan los te barsten. Economische terugslag in de westerse wereld trekt onvermijdelijk veel ont wikkelingslanden mee. En hun weerstand is veel geringer. Toen de rijke landen elk jaar nog rijker werden, werden de arme landen desondanks (of mede daardoor?) elk jaar armer in ver gelijking met de rijke. De zogeheten „kloof" tussen arm en rijk groeide. De vreemde situatie ontstaat nu dat door toedoen van de Arabische olielanden die zich ook als de voorhoede van de ontwakende derde wereld beschouwen juist die derde wereld grote klappen dreigt te krijgen. Geen wonder dat de sjah van Perzië jongstleden zaterdag, toen hij de verdubbeling van de ruwe olieprijs aankondigde, opmerkelijk veel aandacht vroeg voor de ontwikkelingslanden- Hij stelde voor dat de rijke olielanden een soort fonds zouden stichten waaruit landen van de derde wereld geholpen zouden kunnen worden. Evenmin •Is op de ontwikkelingshulp van de geïndustrialiseerde landen nag op deze vorm van ontwikkelingshulp het etiket „broeder liefde" geplakt worden. Ook de Arabische landen kunnen zich geen al te groot isolement in de wereld veroorloven. Boven dien, sommige Arabische landen zijn zelf nog ontwikkelings- landen, en zelfs in de rijkste olielanden leven grote massa's rond en onder het bestaansminimum. Maar nog iets. De Arabische landen hebben duidelijk een nieuw gevaar opgeroepen: koper, tin, ijzer, mangaan, nikkel, rubber, uranium en voedingsmiddelen kunnen voor heel wat ontwikkelingslanden dezelfde betekenis krijgen als nu olie voor de Arabische landen. Natuurlijk zijn een tinboycot of een nikkel- boycot niet iets om een hele westerse economie lam te leggen. Md zijn het evenzoveel mogelijkheden waarmee het rijke wes- 'en Sschanteerd kan worden. Zeker, in de slogan „ze hebben not van ons geleerd' steekt veel waars. Veel van onze handel met de derde wereld draagt een neo-koloniaal karakter, is vaak ownomische machtspolitiek. De Arabische landen kunnen nu b een oog-om-oog-tand-om-tand-politiek terugslaan, omdat j-e eensgezind ziin, maar ook en vooral omdat olie schaars is. óar draait het gevecht om: om grondstof, om energie. En die Is schaars. Deze schaarste, waarvan de wereld zich bewust aan not worden is, kan slechts leiden tot twee oplossingen: een strijd op leven en dood óf een zo eerlijk mogelijke verdeling. 1 iost de wereld voor het laatste laten we het hopen, maar "et ligt helemaal niet zo voor de hand dan dient zich de noodzaak tot internationale samenwerking aan. Wan een onzer verslaggevers) j ^OTTERDAM Het feit dat van Spijkenisse eerst i later (na raadplegen «Se gemeenteraad) wèl te- aanio ng boden tegen de l "log van de TOTAL-pijplei- g over zijn grondgebied stui.r»8een »wille£eurig be- fff worden genoemd, sident 6en vonnis van de pre- teriitl Tan de Rotterdamse bank mr. J.G.L. Reuder TOTat .^'seding dat door soan„ Nederland was aange- fc tegen de gemeente "laanH Üe' ,dle eerder deze aan'oo kenbaar maakte de 1vlnnvr T0TAL-PyP*i- fopoorti ,^Issmgen naar Eu" tu,ot dosnoods met politie- TOTAt verhinderen, jaar nnri u ,dat het I" twee ®eento a felen met de Se" Waald f,^00S e manse! is ge- 'Wrwaara steeds nieuwe waarden moesten worden Hamsteraars zo die er mochten zijn kunnen zich hier naar de spoorbaan spoe den, welke is bezaaid met dui zenden rollen toiletpapier na een botsing tussen een trein en een vrachtauto. De chaufjeur werd bij het ongeluk ernstig gewond. Het gebeurde in Mo- nee (Illinois). MOSKOU (AFP) Russi sche archeologen hebben on langs de stad Kavai'dan bloot gelegd die in de derde eeuw voor onze jaartelling werd ge bouwd, zo berichtte dinsdag het persbureau Tass. Kavar- dan ligt op 25 kilometer van Tasjkent, hoofdstad van Oez bekistan in Centraal Azië. De ruïnes werden gevonden op acht meter diepte en be dekken een oppervlakte van tachtig hectare. Er was een ondoordringbare muur rond de stad gebouwd waarin maar een opening zat. Binnen deze muur vonden de archeologen woningen, werkplaatsen, mo lens en kanalen voor de afwa tering. (ADVERTENTIE) vervuld. Laatste wapenfeit: TOTAL moest alsnog een bouwvergunning aanvragen voor 't aanleggen van de pijp leiding. De president van de rechtbank stelde TOTAL Nederland op alle punten evenwel in het ongelijk. Met name het naar de gemeenteraad luisteren door B W wilde hij niet laken, maar „in tegendeel als behoorlijk bestuur aanmer ken". Dit betekent dat TOTAL, als 't wil dat de werkzaamheden na de feestdagen worden her vat, ofwel in hoger beroep het kort geding moet hebben ge wonnen ofwel aan beide mi nisters met succes moet heb ben aangeklopt voor het ver krijgen van een „aanwijzing" op grond van de wet op de ruimtelijke ordening. Dit laat ste is voor Spijkenisse de eni ge reden om de pijpleiding toe te laten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De huisartsen in Nederland zien met bezorgd heid de komende benzinedis tributie tegemoet. Zij vrezen dat het toewijzigingssysteem het patiëntenbezoek in de knel zal brengen. De Landelijke Huisartsen- vereniging LHV (45.000 aan gesloten leden) zal bij de re gering protesteren tegen de aftrek van 13.000 privékilome- ters bij het bepalen van extra benzinetoewijzingen. De huis artsen verwachten, dat zij een 100 procent-toewijzing krijgen voor hun totaal in 1973 verreden aantal kilome ters, zij het onder aftrek van die 13.000 km. privé. „Maar", zo zei ons een der huisartsen, „dat is geen reële benadering. De meeste huis artsen rijden privé veel min der dan 13.000, waarvoor zij, net als iedere andere autobe zitter, slechts voor 60 procent benzinebonnen krijgen. Wat ze nu m werkelijkheid privé mmder rijden gaat ten koste van hun praktijkkilome ters." Een tweede bezwaar van de huisartsen is, dat de bereke ningen als basis hebben een auto met een benzineverbruik van 1 op 10, hetgeen volgens onze zegsman voor een huis arts in stedelijk gebiedon- haalbaar is. De vrees bestaat, dat huis artsen op grond van het hui dige toewijzingssysteem onvol doende benzine krijgen om hun praktijk naar behoren uit te oefenen, terwijl de patiën ten bovendien, om zelf wat zuiniger met hun benzine te zijn, eerder een beroep op de arts zullen doen voor een be zoek aan huis. Woordvoerders van de minis teries van Verkeer en Water staat en van Economische Za ken verklaarden daarentegen het probleem niet te zien. De groep artsen als geheel be hoort terecht tot de meest bevoorrechten omdat men, na aftrek van de voor iedere Ne derlander geldende privégrens van dertienduizend kilometer, voor z'n beroepsuitoefening niet gekort wordt. Midden klassewagens rijden ook nog wel (wat zuiniger dan één op tien. Als er, in individuele ge vallen, moeilijkheden mochten ontstaan kan daaraan trouwens wel een mouw worden gepast, aldus de woordvoerders. LONDEN (AFP) In Ul ster zijn extra beveiligings maatregelen genomen naar aanleiding van de waarschu wing van het Britse leger dat het Ierse Republikeinse Leger besloten zou hebben luchtaan vallen op Belfast te doen. De IRA zou een particulier vliegtuig willen huren of ste len om de aanvallen uit te voeren. De Britten hebben op strategische punten in de Noordierse hoofdstad luchtaf weer in stelling gebracht en de luchtmacht heeft opdracht nauwlettend toe te zien op de verplaatsing van particuliere vliegtuigen, (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO De Israëlische stafchef generaal Elazar heeft ervoor gewaar schuwd dat de gevechten langs het Suezkanaal op nieuw zouden kunnen los barsten wanneer de bespre kingen in Genève in een im passe raken. Elazars waarschuwing kwam nadat woensdag via Radio-Ba' mascus bekend was gemaakt dat Syrië niet zal aarzelen de strijd te hervatten wanneer de Arabische doelstellingen niet met politieke middelen kun nen worden bereikt". Ook de chef van de militai re operaties van de Egyptische krijgsmacht, generaal Hassan el-Greitly, heeft gezinspeeld op hervatting van de gevech ten. Volgens Greitly voeren de Egyptische troepen an het Su- ez-kanaal een uitputtingsoor- log en wachten zij op presi dent Sadats parool de „bevrij ding van de door Israël bezet te Sinai te voltooien". „De oorlog is voor ons bepaald nog niet afgelopen", zei Greitly. Het feit dat Egypte deelneemt aan de Geneefse vredesconfe rentie is van geen enkele in vloed op de strijdkrachten. G-reitly zei verder dat de op dracht van het Egyptische le ger was de bezette gebieden te bevrijden. „Dit kan volgens ons alleen worden bereikt door middel van geweld", al dus Greitly. Minister van oorlog generaal Achmed Ismail verklaarde dat de Israëlische troepen op de westelijke Suezkanaaloever „geheel door de Egyptische strijdkrachten zijn omsingeld en in een zeer kritieke situatie verkeren. Wij staan klaar Is raël een tweede en derde slag toe te brengen als de Israëli sche troepen zich niet uit de bezette Arabische gebieden te rugtrekken", aldus Ismail. Het aantal bestandsschen dingen langs het kanaal wordt steeds groter. Met Kerstmis werden er 44 geteld. Israëli sche kranten schreven gisteren ook dat de incidenten „onein dig veel groter" waren dan uit de legerberichten blijkt. Dins dag b.v., aldus „Yedioth Aha- vonoth", hebben de Egyptena- ren meer dan duizend grana ten afgevuurd op de Israëli sche strijdkrachten. Zij ge bruikten artillerie, mortieren en tanks. De Israëli's hadden woensdag een Egyptische tank buiten gevecht gesteld en en kele dagen tevoren nog twee. De oorlogscorrespondent van het Israëlische blad „Haaretz" schreef, dat de Egyptenaren op twee plaatsen dammen in het Suez-kanaal hebben ge legd. Andere Israëlische mili taire correspondenten schreven dat het ingesloten derde Egyp tische leger geen gebrek aan drinkwater meer heeft dank zij de ontdekking van een water put. Het moet ook over aan zienlijke voorraden brandstof beschikken, want zijn voertui gen rijden nog druk rond. DE Perzische Nationale Lucht vaartmaatschappij „Iran-Air" heeft donderdag meegedeeld dat buitenlandse vliegtuigen die op de Perzische vliegvel den in Teheran en Abadan tanken, voortaan tweemaal zo veel voor de brandstof moeten betalen. leveren aan de energiebespa ring door met een gewoon lijnvliegtuig te reizen. Een woordvoerder van üezc dienst verklaarde gisteren dat men daar liever had gezien dat de president een militair toestel had genomen als hij dan per se zijn privé-vlieg- tuig, een Boeing 707, aan de grond wilde houden om brand stof te sparen. President Nixon stapte woensdagavond met zijn vrouw en zijn dochter Tricia in een lijntoestel van United Airlines voor een vijf uur du rende vlucht van Washington naar zijn buitenverblijf in San Clemente, in Californië. Pas toen het toestel vertrok werd de ongebruikelijke vliegtocht van Nixon officieel bekend gemaakt. Behalve de gewone passagiers, die aanvankelijk niet wisiten welke gast zij in hun midden hadden, reisden Nixon's arts, zijn secretaresse, zijn perschef en een aantal stafleden mee. De presidentiële woordvoer der, Gerald Warren, deelde la ter mee dat alle voorzorgs maatregelen getroffen waren, zoals de mogelijkheid van rechtstreeks contaot met de regering en de militaire chefs voor het geval zich spoedei sende zaken zouden voordoen. Naar verluidt was ook de zo geheten „zwarte doos" aan boord die de president in staat moet stellen onmiddellijk te handelen bij alarm voor een atoomaarwal. Voorts was de DC-10 gecon troleerd om de kans op een kapmg te elimineren. Voedsel en dranken, die de presiden tiële familie evenals de andere passagiers geserveerd kreeg, werden nauwgezet door veilig heidsagenten onderzocht. Berekend is dat Nixon door zijn Boeing aan de grond te laten staan ruim 150.000 liter kerosine heeft uitgespaard. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De „prijzen- beschikking goederen en dien sten 1973" is, blijkens een pu blïkatie in de Staatscourant van 27 december 1973, op een tweetal punten gewijzigd. We gens de ontwikkeling van de kosten is met ingang van 1 januari 1974 voor het eerstko mende halfjaar een verrui ming van de geldmarge van 28 september 1973 met 7 procent toegestaan. Dit met dien verstande dat ten opzichte van de geldmarge op 15 augustus 1972 de verrui ming 14,5 procent mag bedra gen. Deze verruiming kan toe passing vinden, ongeacht het verloop van de inkoopprijs. Met ingang van 1 -januari 1974 zal het bedrijfsleven stij ging van de vrachtkosten sinds 2'8 september 1973 in de prijzen mogen doorberekenen. Daarbij is overwogen, dat deze kosten een niet onbetekenende verhoging hebben ondergaan met mme als gevolg van de .recente prijsstijging wan mo torbrandstoffen. Voorts is overwo-gen dat de vrachtkos ten het komende jaar een ver dere stijging zullen onder gaan. LEEUWARDEN (ANP) In Oosterwolde (Fr.) js de 59- jarige alleenwonende R. Kra- ger dood in zijn woning ge vonden. Kinderen zagen de man liggend voor een bran dend straalkacheltje. De poli tie forceerde vervolgens de toegang tot de woning en ont dekte dat de man al minstens drie dagen dood was. (Van onze redactie binnenlasd) DEN HAAG Het ministe rie van Economische Zaken heeft meegedeeld, dat voor de toewijzing van motorbenzine en autogas (LPG), voor zovei niet bestemd voor het wegver keer, en voor propaan, voor zover niet bestemd voor land en tuinbouw of voor het weg verkeer, vanaf 2 januari 1974 aanvragen kunnen worden in gediend. Het betreft benzine of lpg, bestemd voor de volgende ioeleinden: O Intern transport, vervoer op fabrieksterreinen, in op slagplaatsen, op vliegvelden e.d., alleen voorzover het voer tuigen betreft die niet op df openbare weg komen en waar voor geen wegenbelasting wordt betaald. Lan-dbouwtrac- toren en maohines in gebruik bij land- en tuinbouw en bij bosbouw vallen onder een an dere regeling. Machines, apparatuur en voertuigen in gebruik bij aan nemingsmaatschappijen, bag- .jerapparatuur daarbij inbegre pen. Stationaire motoren (ex clusief de apparatuur op koel wagens). Overige machines en appa raten, niet gebruikt voor weg verkeer, land- en tuinbouw, veeteelt, binnenvaart of visse rij. O Auto's en andere voertui gen, machines en apparaten, die behoren tot de handels voorraad van fabrikanten, im porteurs of handelaren. De aanvragen moeten wor den ingediend bij het Rijksbu reau voor Aardolieprodukten. waar de formulieren verkrijg baar zijn, evenals bij de Ka mers van Koophandel. In deze dagen waarin het jaar 1973 op zijn laatste benen rondstrompelt, zit ik eigenlijk maar wat tegen de onvermij delijke oliebollen-appplflappen- en-vuurwerk-lucht aan te hik ken. Het Is een jaar geweest, waar je niet zomaar een, twee, drie uitstapt met een: „Dat was dat". We hebben nogal wat beleefd. En je wilt toch eigenlijk het beestje een naam gegeven hebben voordat je er voorgoed afscheid van neemt. Maar hoe moeten we dit jaar be-noemen? Het jaar van de olie? Daar sukkelen we eigen lijk de laatste twee maanden pas mee. Weet u nog, die eieïeieieln- deloooos voorizeueueueulende kabinetsformatie begin dit jaar? Burger en Ruppert, man netjesputters die het land uit de prut haalden, of het er juist inkiepten een en an der overeenkomstig ieders po litieke visie. En wat hebben we gediscus sieerd. Sjonge, van links naar rechts en omgekeerd. Het was misschien wel het jaar van de polarisatie. •ft- Mooi woord, polarisatie. Het betekent het zich tegenover elkaar als twee polen opstel len. Niet als twee Polen, maar als twee polen. (Die met een hoofdletter wonen in en rond Warschau.) ■ft Op de polen is het erg koud. Koude winden zijn in het weerbericht ook altijd „van polaire oorsprong", •ft Juist, en daarom Is het dat polarisatie verkillend werkt. Het Was een kil jaartje. En tot slot moest de verwarming ook nog lager. •Sr Eigenlijk heeft die benzine distributie iets onredelijks, merkte dezer dagen iemand met ontzettend veel sociaal ge voel op. En waarom dan wel, meneer de sociaal-gevoelige opmerker? Nou, de mensen die geen auto hebben, vallen weer mooi buiten de prijzen, Da's niet eerlijk, o nee. De benzine wordt straks zo duur, dat iedereen in z'n achi teruit gaat rijden. Weet u wel, dat 79 procent van de bevolking vindt dat we in Nederland de laatste jaren te royaal geleefd hebben? Daar is enquêtebureau Lagen- 'dijk onlangs achtergekomen. Welgeteld 2 procent verwacht ondanks alles een toenemende welvaart. Wie zouden die 2 procent zijn? Er hangt een raar luchtje ln dit land. Van voortijdig ver schoten kruit. Vuurwerk. Ik knal er tussenuit. MERÏJN IN Frankrijk'zijn de hotelhou ders voortaan aansprakelijk als er van gasten gestolen wordt. MET ingang van 1 januari mo gen vrachtwagens en autobus sen niet meer in de bebouwde kom van Rotterdam parke ren. FRANE Barbieri, voormalig hoofdredacteur van het Zuid- slavische nieuwsmagazine Nin, is uit de Zuidslavische com munistische partij gestoten. DE ontvoerders van de Ameri kaanse industrieel Charles Hayes eisen een losgeld van een half miljoen voor zijn vrijlating. HAROLD B. Lee, internatio naal leider van 3.300.000 mor monen, is op 74-jarige leeftijd, in Salt Lake City overleden. HET gerechtshof in Amster dam heeft een 33-jarige poli tieman veroordeeld tot vijf da gen hechtenis wegens moed willige vernieling van een door de politie in beslag geno men auto. IN Ladysmith, in het westen van Natal (Z-A), is een vete tussen twee negerstammen met messen en bijlen uitge vochten. Negentien mensen bleven dood op het slagveld liggen en vijf werden er ge wond. DE Hoge Raad heeft bij ver vroegd arrest uitgesproken, dat de uitlevering aan Enge land van de „pornokoning van Londen" toelaatbaar is. DF. Chileense minister vas buitenlandse zaken heeft pre mier Olof Palme van weden 'n een scherp gestelde nota 'nmengine in de Chileense binnenlandse zaken verwe ten.

de Stem | 1973 | | pagina 9