AGRARISCH ONDERWIJS MOET OP DE HEIING „Handleiding om te overleven" HOTEL „DE LA BOERSE" Zaadhande! ETIENNE DE BRUYN Gentsestraat 56 - Hulst - tel. 01140 3948 Zwartborstje, de zeldzaamste vogel ter wereld Kangoeroes bewegen zich economisch f VMF BOUWT NIEUWE DIESEL vinden Ned. Bank somber t t adverteren adverteren in deze krant Leefwijze Bundeling Wij wensen u allen een voorspoedig 1974 Wesfkade 67 Sas van Gent Tel. 01158-6194 zijn nieuwe zaakin zaden en tuinbouw artikelen, op het adres VRIJDAGAVOND 28 DECEMBER receptie van 6 tot 8 uur Vrijdag 28 december 19/8 WELLINGTON Nieuw Zeeland (AP) Op een der Chatham Eilanden leeft de zeldzaamste vogel ter wereld: het kleine Nieuwzeelandse zwartborstje. Tot nu toe heeft men slechts 18 van deze vo geltjes ontdekt. Binnenkort zal alles in heit werk worden ge steld om de vogel voor uitster ving te behoeden. Tevens wil men proberen hun aantal te vermeerderen door de omstan digheden waaronder het vo geltje zich kan vermenigvuldi gen te vergemakkelijken. De C'hartbam-eilan'den on geveer 795 kilometer, ten oos ten van Wellington zijn een verlaten groep eilanden in de Stille Oceaan met een "woest landschap en een winderig klimaat. Voordat door een onlangs gehouden onderzoek werd ont dekt, diait er slechts achttien zwiartboratjes teven, werd aan genomen dat een familie van de^grasmus der Seychellen ei verder in de Indische oceaani de zeldzaamste vogel was. Men heeft slecht vijftig van de ze vogels kunnen tellen. We tenschapsmensen nemen mo menteel aan, dat van vier an dere soorten vogels op de Chatham eilanden er minder dan honderd exemplaren zijn. Van een geeJigekroonde par kiet zijn er ongeveer veertig; eh een ter te vier -tig zijn. De achttien zwatfbborsitj-es le- *en op een plateau van vier het eiland Klein Sr is maar weinig vegetatie en er is niet altijd water aanwezig. De kuist van het eiland bestaat u-3t Steile rotswanden tot 200 meter hoog. Wetenschapsmensen d'iie on langs het Klein Mangere be zochten voor een expeditie, ontdekten dat elk paar der zwantborstjes het gezag beeft over hum eigen terrein ter grootte van 0,4 vierkante hec tare. „Slechts een jong vogeltje hebben we ontdekt in de Ma ne bol'oniie", zei het hoofd van de dienst tot instandhouding der fauna, Donald Merton. „Het zwartborstje schijnt zich slechte met weinig succes1 voort te planten, hoewel een lenige periode van droogte en het daaruit voortvloeiende ef fect op het struikgewas wel een invloed kunnen hebben gehad op onze bevindingen" „Het is niet uitgesloten, dat jonge vogels den de door paartjes bewoon de gebieden te verlaten en dat zij leven aan van het sl veel sneller door onbeschutte door de honger. „Er bestaat een grote strijd om de aanwezige leefruimte en dit kan een succesvolle voortplanting En wiat is mien van plan te gaan doen met die arme zwart- boustjes? Het plan bestaat om ze een paar over te brengen over ©en water van 200 meter naar een iwybilj'gedegien eiland, dat meer struikgewas heeft, waardoor de kans op voort planting groter is. De afstand is te groot en er waaiten te harde winden voor de tere vo> geitjes om zelf over te ste ken. De operatie is riskant omdat hoige kliffen beklommen moe ten worden om de vogels te kunnen vangen en vergt daar om een uitgebreide en mirai- fcieuze planning. „We zullen niet beginnenjB voordat elk rasiioo overwogen: is", zei Menton. „Aangezien' wie geen enkele vogel mogen verliezen, is hert mogelijk dat de voorbereidingen jaren in! beisllag zullen raamien''. 1 HARVARD (ANP) De manier waai op een kangoeroe zich voortbeweegt is, als we bekijken hoeveel energie het beest ervoor verbruikt in zijn spieren, een economische ma nier van verplaatsen. Dit weet het Engelse wetenschappelijjk blad New Scientist te melden naar aanleiding van een on derzoek van twee zoölogen van de Amerikaanse Harvard- universiteit. Beide onderzoe kers lieten kangoeroes in een tredmolen hun kenmerkende manier van voortbewegen uit oefenen, terwijl zij nagingen hoeveel zuurstof de dieren voor hun in dit geval niet zinloze tredmole-narbeid verbruikten. Kangoeroes bewegen zich voort op een manier als een stuiterende bal, meen de Amerikanen en zdij vroegen zich -af of de dieren van die stuiter-beweging profijt heb ben en of het, algemeen ge sproken, voor dieren economi- Het bleek inderdaad om te dan wel bdj een snelheid de 18 km per uur. Kan goeroes, zo is waargenomen, kunnen snelheden van 40 km per uur ontwikkelen over af meters en sprintjes trekken ze in hun besite momenten met 65 km per uur. In de tredmolen werden hun prestaties ten bij snelheden tussen 1 en uur, waarbij werd nagegaan door de zuur stof consumptie te meten. Vast gesteld werd dat de spierar beid wend verriiidht door ver branding van zuurstof em niet, wat bij overmatige inspanning kan gebeuren, uit andere bron, zoals de omzetting van brand- stoffei tot melkzuren in de spieren. Bdj lage smalheden bewegen de kangoeroes zich weinig effi ciënt voort, terwijl zij dan him staart als extna hulpmiddel ge bruiken. Bdj deze snelheden steeg de zuiurstofoonsuimprtie vier maai zo veed bij snel heidsverhoging ais bdj viervoe ters met hetzelfde gewicht. Maar als de kangoeroe van de langzame snelheid overgaat in zijn kenmerkende hoppende manier van voortbewegen, blijkt de zuurstofoonisuimptie weer enigszins te verminde ren. Dit effect was, zo wordt erbij gezegd, geen gevolg van onvermogen van de dieren om voldoende zuurstof op te nemen. Dót wist men door metingen van het zuurstofverbruik van vechtende kangoeroes, die in het heetst van de strijd onge veer tweemaal zoveel zuurstof verbruiken als de vermelde dienaars der wetenschap in hun tredmolens. De conclusie moet wel zijn, aldus de beide zoölogen, dat kangoeroes een efficiënter ge bruik van de ingeademde zuurstof maken als zij een maal een zekere snelheid heb ben. Zij wijzen er bovendien op dat kangoeroes een zeer, grote achillespees hebben, die vastzit aan een bot dat kan dienen als een zeer goed in strument voor de hoppende beweging. O ROME (ANP). De politie onderzoekt passagiers die op het punt staan in te stappen voor een chartervlucht, vandaag van het Ciampino vliegveld bij Rome. Er was een aanwijzing bin nengekomen dat Arabische guerrilla's van pion waren op dat vliegveld opnieuw toe te slaan, een week na de bloedige aanslag waarbij 32 personen gedood werden. DEN HAAG (ANP) Een lagere agrarische school zal, onderwijskundig gezien, ten minste 80 a 100 leeriingen moeten hebben. In 1972-1973 was dat met maar 51 van de 164 scholen het geval. Een middelbare agrarische school zal bij een tweejarige oplei ding minimaal 65-80, bij een driejarige 80-100 leerlingen moeten hebben. Dat was in 1972-1973 slechts bij tweeder de van deze scholen zo. Een werkgroep van de on derwijscommissie van het landbouwschap meldt dit in UTRECHT (ANP) Bij VMF-dochter Stork-Werkspoor Gieterijen in Utrecht is het eerste onderstel gegoten voor een nieuwe, zware dieselmotor die Stork-Werkspoor Diesel (SWD) onder de naam TM 620 op de markt gaat brengen. De tm 620 is met een ver mogen van 2.000 pk per cilin der tot nu toe de krachtigste dieselmotor die ooit door VMF ls gebouwd. De motor is bij zonder geschikt voor toepas sing in de scheepvaart en als krachtbron voor elektriciteits centrales e.d. Twee van deze motoren zijn voldoende om een middelgrote mammoettan ker voort te stuwen. Voor de tm 620 zijn momen teel nog geen orders geplaatst, maar volgens VMF is de be langstelling voor de nieuwe motor zeer groot. Nadat enkele prototypen van de tm 620 in een geheel nieuwe fabriekshal in Amsterdam zijn beproefd, zal naar verwacht de produk tie eind volgend jaar op gang kunnen komen. Het ontwerp van de tm 620, is geheel nieuw, maar het is toch op tal van punten geba seerd op de technische eigen schappen van de veel kleinere tm 410 (667 pk), een bestsel er waarvan SWD er sinds 969 215 heeft verkocht. De heer G. den Bezeiner, lirectcur van de VMF-diesel- iivisie, zei dat de produktie 'an de nieuwe motor naar verwacht zal leiden tot een belangri'ke uitbreiding van de activiteiten van de dieselbran che van VMF en een gunstige invloed zal hebben op de werkgelegenheid. een nota over spreiding en or ganisatie va<n het agrarisch on derwijs. De werkgroep vindt, dat de situatie bij de beide genoemde onderwijsvormen een vooruit ziend en sanerend beleid vraagt en diat door verdere concentratie, hergroepering en samenwerking met kracht ge streefd moet worden naar een aantal levenskrachtige onder- wijseenihedien om in de toe komst aan de behoefte aan agrarisch onderwijs te kunnen voldoen. De werkgroep pleit voor bundeling van velerlei sociaal- culturele diensten en krachten in edueatiev-e centra, waarbij het onderwijs aan 12-15-jari- gen als kernpunt zou kunnen dienen. De middelbare agrari sche scholen zouden in die op zet tevens steunpunt kunnen zijn voor leerlingenstelsel. tuinbouwvakscholen en cur suswerk. Dat alles kan niet van van daag op morgen gerealiseerd worden en voorkomen moet worden dat tijdens het groei proces naar een nieuwe situa tie het agrarisch onderwijs, speciaal het lagere verkom mert. Daardoor, zo vreest de werkgroep, zouden gebieden kunnen ontstaan zonder agra rlsche onderwijsvoorzieningen terwijl hieraan toch wel be hoefte bestaat. De werkgroep beveelt daar om in eerste instantie geza menlijk beraad aan, van all< agrarische scholen inclusief d rijksscholen, de organen van het leerlingwezen, de tuin bouwvakscholen, de praktijk scholen en de cursuscommissie zouden eraan moeten deelne men. UTRECHT (ANP) De stichting toegepaste ecologie heeft een nieuwe vertaling ge maakt over de begin vorig jaar in Engeland verschenen „blauwdruk voor overleving", een studie over de gevaren van de ongebreidelde economi sche groei, vergelijkbaar met het rapport van de club van Rome. De voornaamste fout die aan de industriële samenleving met haar groei-erthos kleeft, is het feit dat zij niet vol t e houden is", staat in de inlei ding van de Nederlandse ver taling. Gewezen wordt op de onvermijdelijkheid van de in eenstorting van de industriële samenleving door de uitput ting van energiebronnen en grondstoffen, door de verwoes ting van het milieu en tekor ten aan voedsel. Er zijn, aldus de inleiding, twee alternatieven. Het eesste is de onvrijwillige ineenstor ting die gepaard zal gaan met hongersnoden, epidemieën, so ciale crises en oorlogen. Het andere alternatief is vrijwillig: door een opeenvolging van hu man-e en weloverwogen maat regelen kan de groei worden afgeremd tot een stabiele sa menleving. Tevens wordt benadrukt, dat er een verschuiving in waarden dienit op te treden; dit wordt met een navrant voorbeeld duidelijk gemaakt; „ook het bruto nationaal pro dukt wordt in marktprijzen uitgedrukt, wat een uiterst misleidend beeld van het wel zijn oplevert. De groei van het aantal do den op de weg, een stijging van het aantal mensen dat sterft aan kanker of hart- en vaatziekten betekent extra werk voor begrafenisondcrne- mers en artsen en draagt zo bij tot de groei van het bruto nationaal produkt. Het omhak ken van een bos om aan pa nier voor zondagsbladen te ko nen, is eveneens een onder- leel van dat BNP. zo ook het bedekken van een landschap met beton en asfalt". In de blauwdruk wordt tenslotte, bijzonder de nadruk gelegd op het behoud van de economische kringloop, die on ontbeerlijk is voor het leven op aarde. Voortgaande vervui ling zal ernstiger gevolgen, hebben dan het uitsterven van bepaalde dier- of plantsoor ten. Die uitsterving is alleen al een signaal van de vernieti ging van het leefmilieu, aldus de blauwdruk voor overle ving". Na een teven van liefderijke toewijding en zorg voor ons allen is op de leeftijd van 79 jaar van ons heengegaan, mijn innig geliefde vrouw, onze moeder, behuwdmoeder, grootmoeder, over grootmoeder, zuster, schoonzuster en tante FI TS A PAULINA BLOMMAERT echtgenote van Johannes Cornells Strijdonk voorzien van de H. Sacramenten der Zieken. Wij bevelen haar in uw gebeden aan Hulst J. C. Strfjdonk C. J. v. d. Wiele-Strijdonk P. v. d. Wiele kinderen en kleinkind E. v. d. Klooster-Strijdonk C. v. d. Klooster en kinderen Sas van Gent C. J. D. Strijdonk C. Strijdonk-Vaele en kinderen A. M. Gelderland-Strijdonk A. Gelderland en kinderen Familie Strijdonk Familie Blommaert Hulst, 26 december 1973 Zoutestraat 36 b. De plechtige uitvaartdienst zal plaatshebben op zaterdag 29 december om 14.30 uur in de basi liek van de H. Willibrordus te Hulst, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op het r.-k. kerkhof aldaar. Samenkomst voor de aanvang van de uitvaart dienst in de basiliek. Vrijdagavond om 7.45 uur zal een eucharistie viering gehouden warden in de kapel van „De Blaauwe Hoeve" te Hulst. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van „De Blaauwe Hoeve". Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen gelieven dit bericht als zodanig te beschouwen. Wegens sterfgeval GESLOTEN zaterdag 29 december na 13.00 uur. SLAGERIJ A. GELDERLAND AMSTERDAM (ANP) De meeste gevolgen van de olie crisis zijn thans nog moeilijk te overzien. Naast een voor het komende jaar te verwach ten terugslag op de nationale produktie en een negatieve in vloed op dc investeringsbe reidheid van het bedrijfsleven, lijkt het vrijwel zeker, dat de hogere prijzen voor energie en andere grondstoffen, die het gevolg van de crisis zullen zijn, een blijvende nadelige invloed op de ruilvoet van de Westeuropese landen zullen hebben: In termen van reëel inkomen zal dit een thans nog niet kwan+ificeerbaar welvaartsverlies betekenen. Dit staat in het jongste kwar taaloverzicht van De Nedeir- landsche Bank. De inter-nationle inflatore tendensen zijn thans aanzien lijk krachtiger dan nog ten tijde van de revaluatie van de gulden werd onderkend. De Nederlandse conjunctuur bleef ook, in het derde kwar taal een aarzelend beloop ver tonen. Tegenover een volumedaling van de uitvoer stond een ster ke stijging van het invoervo- lume. Ten dele betrof dit grondstoffen en halffabrikaten, wat erop zou kunnen duiden dat ook iin het derde kwartaal in niet onbelangrijke mate een vergroting van de voorraden heeft plaatsgevonden. Zeer bedroefd, maar dankbaar voor wat; ons allen is geweest, in volle overgave aas H. Wil. voorzien van het Sacrament der Z is van 'ons heengegaan, onze geliefde juffrouw ZUSTER ALICE AMELIA PETRONELLA VAN RUYMBEüj in de leeftijd van 59 jaar. Wij bevelen de ziel van de overledene c gebeden aan Sint Jansteen E. J. van Ruymbeke E. M. van Ruymbeke-van i Kieldrecht L. P. van Ruymbeke B. M. S. van Ruymbeke-va Kruibeke M. L. F. de Maayer-van Ru,, P. F. de Maayer Sint Jansteen, 26 december 1973 Eikenlaan 32. De plechtige uitvaartdienst zal zaterdag 29 december a.s. om 10.30 ujfjl parochiekerk van de H. Jozef te Nieuw-N; waarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof f Samenkomst voor de uitvaartdienst aan faj meenschapshuis te Nieuw-Namen. De overledene is opgebaard in de rou«| van het St.-Liduinaziekenhuis te Hulst. Bezoekuren van 14.00 uur tot 15.00 uur n J 19.00 uur tot 20.00 uur. Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief c gen hebben, gelieven dit bericht als zodi beschouwen. Het heeft de Heer behaagd tot Zich te r... de ziel van onze dierbare broer en oom, fe{] RENé DE VOS geboren te Biervliet 23 februari 1909, overie. te Philippine 26 december 1973. Gesterkt de Sacramenten der Zieken. Dit melden u met onderwerping aan (Mi WH: St.-Margriete (B.) Eerw. Zuster Cecilia (Josephina de Vos) Philippine B. Ploegaert-de Vos Assenede (B.) A. Aernaut-Ploegaert M. Aernaut Marnix, Mare Sas van Gent M. A. de Groff-Ploeg» R. de Groff Edwin Sas van Gent P. Ploegaert C. Ploegaert-de Groii Philippine Miriam Ploegaert Philippine, Weststraat 11. De uitvaartdienst, waarna de teraardebesteE waartoe u beleefd wordt uitgenodigd, za' nebben op zaterdag 29 december a.s. i uur in de kerk van Onze Lieve Vrouw I vaart te Philippine. Samenkomst Ankerhof 19, Philippine. Rozenkransgebed vrijdagavond om 1 nu voornoemde kerk. Wij laten u delen in de vreugde om de geboor te van 'onze dochter en zusje E O N I E Th. J. M. van den Maagdenberg L. J. M. van den Maagdenberg- Snoys en Anna-Marie Tijdelijk Diaconessenhuis kamer 357. Breda, 27 december 1973 Herculesstraat 42. wat kunnen onze lezers voor u doen? produkten bij u kopen, die ze graag willen hebben! zij moeten u dan «erst wel weten te een belangrijk onderdeel voor een gezond en modern zakenbeleid een weldoordachte beslissing passend in dit gezonde en moderne zakenbeleid OPENT i

de Stem | 1973 | | pagina 4