te I cheid van is van waring Qdelburg Actiegroep vóór afsluiting zeeuws Qktaêcejc Smakken op de brug voor twee ival n LERAAR VAN ZEEVAARTSCHOOL VRAAGT SYMPATHIEBETUIGINGEN Jmdmw* KMZHCIOP IAAT JE KIJDiN Op visite Somber en zacbt Zeeuwse fruit - teeltdag in Kapelle DUITSLAND ZEEUWSE SPUITDAG IN GOES stad streek Aan onze Adverteerders In Middelburg FILM EN MUZIEK UIT GEOLOGISCHE AFD. VERGADERT BOTSING Auto reed tuin in door NETTY VAN ZALINGE Vrijdag 28 december 1973 ,1i a- romen die het mogelijk die vlastoevoer naai' briek beter te regelen, •rpliehte levering door le an de coöperatie vervalt, oor in de plaats komt evering volgens contract, /■oordeel daarvan is, dat briek van tevoren weet 'iel vlas ze krijgt en wat rijs daarvan is. Daarop ten de productiecapaciteit en ingesteld. Om het bestaan van de wlasfa- op langere termijn te borgen is, zo meent het ur van de coöperatie, schijnlijk een andere on- imiogsvotan vian het be- nodig. Voorzitter it. C, inerus voelde het meest de vorm waarin door de •ratie een besloten ven- cbap wordt opgericht, die lasfabriek gaat exploite- Binnen zo'n b.v. zouden, de heer Knottnerus, de gen van de vlastelers het gewaarborgd zijn. Het zal nog verder bestudeerd tgewerkt worden. an onze correspondente) IDELBURG Donder- iddag is er officieel een gezet onder het huis lewaring in Middelburg. ae waren alle 46 werkne- met hun vrouwen bijeen- ïen in het trieste gebouw Middelburg. Voor veel lemers betekent deze ig 'n definitieve streep het hoofdstuk Zeel. e 46 werknemers worden eplaatst naar em, Alkmaar, Zutphen Jmelo. Vijf blijven hun in Middelburg u»40"?'', nl. als bewaker in bei rblijf. gemeester P. A. Wolters Middelburg betreurt de ig om twee redenen: op irste plaats is daar he 5 aan arbeidsplaat dien meent de beer :rs, zal de sluiting [iddelburgse huis van ïg afbreuk doen aan ische functie van dit Ook al zal deze functie helemaal verdwijnen. ilkert, hoofd-officier v e bij de rechtbank w ilburg, meende dat d van bewaring in Zeera ;e missen is. Voor al die hun straffen md moeten ultzli„fé ig de heer KolkerVfwer, ijkheden. De heer vis imens de reclassering nam, pepte de stem wat op door zHn te swoord in rijm °P De heer Van Arkel, al-directeur van het niswezen in Zeeland, uller, die sprak namens wezige president van iank en de geest rger van het hms ring, kapelaan B°0ZLt brachten dank aan neel. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Somber en vrij zacht met plaatselijk mist of motregen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 2. Min. temp.: 3 tot 8 graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 pro cent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 2. Min. temp.: 2 tot 8 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 pro cent. watófstanden Konstanz 308 min 2, Rhein- felden 223 plus 3, Straatsburg 204 min 2, Plittersdorf 384 min 3, Maxau 441 min 1, Plo- chingen 169 min 1, Mannheim 278 min 12, Steinbach 159 min 11, Mainz 309 min 17, Bingen 189 min 15, Kaub 230 min 19, Trier 414 min 51, Koblenz 300 min 37, Keulen ?29 min 39, Ruhrort 530 min 9, Lobith 1160 plus 22, Pannerdense Kop 1120 plus 20, Nijmegen 952 pius 30 IJsselkop 989 plus 25, Eefde IJssel 505 plus 35, Deventer 369 plus 32, Monsin 5500 min 65, Borgharen 4134 min 20, Belfeld 1316 min 6, Grave beneden de sluis 583 plus 8. De stuwen in de Rijn zijn geopend. - -• -• hoogwater Morgen, zaterdag 29 dec. Bergen op Zoom 6.27-18.45 Hansweert 5.44-18.06 Terneu/en 5.06-17.27 Vlissingen 4.38-16.57 Weipeldinge 6.17-18.35 (ADVERTENTIE) In verband met nieuwjaar zijn'wij genoodzaakt om de afsluittijd voor ag onties in de krant van woensdag 2 januari as. te stelien op maandag 31 december 9.00 uur v.m. Op maandag 31 december is de advertentie-afdeling geopend van 8.15 uur tot 17.15 uur. De advertentie-afdteling te Breda is op 31 december 's avonds tele fonisch niet te bereiken. Wel op 1 januari van 19.00 uur tot 21.00 uur. De advertentie-afdeling. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE De jaarlijkse Zeeuwse fruitteeltdag wordt gehouden op donderdag 10 ja nuari in De Vroone te Kapelle. Het gebeuren begint op die datum om 13.30 u. De organisatie van de Zeeuwse fruitteeltdag is een samenwerking tussen de drie gewestelijke standsorganisa- ties. Er zullen twee inleidin gen worden gehouden. Dr. ir. P. Gruys, medewerker van de proefboomgaard de Schuilen- burg te Lienden, spreekt over het onderwerp „de geleide ziektebestrijding" en dr. W. Kemmers, lid van het centraal bureau in Den Haag", spreekt over de toekomstige afzetsitu- atie in het zuidwesten. (Van onze kunstredactie) MIDDELBURG Zaterdag houdt Jeugd en Muziek een muziek en filmmanifestatie in de Wandelkerk (onder de Lange Jan in Middelburg).De manifestatie staat in het kader van het Duits-Nederlands cul tureel verdrag. Deze begint om 16.00 uur met het vertonen van de film KUHLE WAMPE van Bertolt Brecht (tot plm. 17.30 uur). Om 20.30 uur geeft het jazzkwartet Peter Brötzmann een concert. Kuhle Wampe is een van de eerste socialistische films over de strijd om het bestaan, ver paupering, solidariteit en poli tiek bewustzijn. De film is naar een manuscript van Brecht in de regie van S. Th. Dudow. De muziek is van Hans Eisler. In de hoofdrollen spelen Hertha Thiele. Martha Wolter, Lilli Schönborn en Ernst Busch. De film is voor korte tijd in Nederland in verband met een Brecht filmfestival in Amster dam. Hij is niet ondertiteld, daarom zal aan de kassa een uitgebreide ir.-houd-beschrij- ving aanwezig zijn. Het kwartet Brötzmann ne hoort tot de zogenaamde free jazzspelers. Het bestaat uit Peter Brötzmann, saxofoon, Alfred Mangelsdorf, trombone, Fred van Hove, piano, Han Bennink, slagwerk. Fred van Hove is een jonge Belgische oianist, organist en clavieinist. Als solisten maar ook als kwartet zijn er al verschillen de platen van hen versche nen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEÜZEN De Zeeuwsch-Vlamingen die zich bezig houden met geologie e.d. maken sedert half november als afdeling Zeeuwsch-VIaan- deren deel uit van de Stich ting Geologische activiteiten. Vrijdag 18 januari om 19.30 uur wordt er in café de Vriendschap te Terneuzen de eerste vergadering gehouden, waarop de heer Haagsma een lezing zal houden over het on derwerp, „wat js geologie". De heer G. Klaassen, die tot nu toe secretaris was van de ama- teur-geologenvereniging, zal op die vergadering zijn functie neerleggen. Als opvolger stelt het bestuur mevrouw Renema, voor, doch gegadigden voor deze funvtie kunnen zich tot uiterlijk 11 januari 1974 bij het bestuur opgeven. Na hetj officiële gedeelte zal het be-, stuur de leden in de gelegen heid stellen tot ruilen en deter mineren. ïïpS iV€>e>i? OudT 1) Garnalencocktail 1 dl. room, 2 dln. tomatenketchup, 3 dln. mayonaise, f 1 dl. sherry of cognac, zout en kruiden naar smaak. Per coupe 15 a 20 garnalen. V 2) Mosselen-saté 10 gekookte mosselen aan^ J saté-stokje rijgen en in dampend frituurvet dompelen. Opdienen met saté-saus. 3) Paling snack Crackers beleggen met plakjes gefileerde paling. Éventueel garneren met schijfje augurk. 4) Hartig hapje Dun gesneden plakjes gerookte makreel of bokking op sneetje wit brood. Garneren met streepje tomatenketchup. (Van een onzer verslaggevers) GOES De afdeling Zee land van de Bond van Agrari sche loonbedrijven en het Consulentschap voor de akker bouw en de rundveehouderij houden de twintigste Zeeuwse spuitdag op vrijdag 4 januari 1974 in de Prins van Oranje te Goes. De dag begint om 10.00 u. in de morgenvergadering, zal ir. M. Heuver,landbouwconsulent voor planteziekten en onkruid- bestrijding te Wageningen, de actualiteiten voor zijn reke ning nemen, 's Middags houdt ir. H.J. de Bruijn, adjunct- directeur van de planteziekte- kundige dienst, een lezing over het onderwerp: „De be heersing van planteziekten door middel van een beheerste bestrijding". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. „Niets is definitief in deze maatschappij totdat het werkelijk een feit is geworden. Daarom komt het idee niet te laat." Dat idee is dan de oprichting van een „actiegroep uitvoering deltawet" en het is deze week gelanceerd door de heer K. Glas uit Middelburg, van beroep leraar aan de zeevaart school te Vlissingen. Volgens de heer Glas wordt het tijd, dat er een tegenwicht komt tegen de actiegroepen, die nu al tijdenlang „de Oos- terschelde open" van de daken verkondigen, „Actiegroepen zijn namelijk praktisch per definitie minderheden. Door hun timmeren aan de weg dreigt toch het gevaar, dat er een scheef beeld ontstaat over iet algemene gevoelen of de Oosterschelde al dan niet dicht noet", stelt de heer Glas. Hij zegt dat het idee van dat te genwicht in een actiegroep .iit- zoering deltawet langzaam bij hem is gegroeid. Hij heeft ook wel geaarzeld om deze ge dachte te lanceren. Want men krijgt vaak het idee dat het publiek alles maar over zich heen laat gaan en je dus al leen blijft staan. De heer Glas vraagt om ad hesiebetuigingen per brief kaart te sturen naar postbus 214 in Middelburg. „De actie groepen krijgen van mij gelijk als wordt aangetoond dat de verhoudingen over deze zaak inderdaad liggen zoals de ac tiegroepen doen voorko men". Het is de heer Glas echter nog niet zozeer concreet te doen om de daadwerkelijke oprichting van een „actiegroep uitvoering deltawet", zo blijkt uit een nader gesprek. Zelf zou hij geen tijd hebben om zo'n actiegroep op poten te zetten. Volgens de heer Glas wordt er over de Oosterschel- deproblematiek op dit moment zeer onzuiver gedacht, worden veel oneigenlijke motieven aangedragen om open houden te bepleiten. En dat zit hem feitelijk dwars. Tegenwicht, juist hiertegen, dat wil de heer Glas in beweging bren gen. „Groepen buiten Zeeland hebben gemakkelijk praten. Laatst sprak ik iemand uit Holland die voor een open Oosterschelde was. Wanjt dan kon hij met zijn jacht ko mooi naar zee komen. Kijk, dat is geen argument. Ik noem maar een voorbeeld", aldus de heer Glas over oneigenlijke argu menten. Oosterschelde open of dicht, het is volgens leraar Glas uit Middelburg een pro bleem dat allereerst zuid west Nederland aangaat en dan met name Zeeland. Daar om ook moet het gevoelen van deze streek het zwaarst wegen In al dan niet afsluiten. Ver der heeft de heer Glas alle actiegroepen eens op een rijtje gezet, welke zich hebben ver enigd in SOS. Zijn conclusie is dat ze allemaal bijna verdedi gers zijn van belangengroepen, een enkele uitzondering als een studiegroep Veere dan daargelaten. Op zich helemaal geen verkeerde zaak, maar het werpt voor de heer Glas wel een bepaald licht op hun acti viteiten. Tenslotte het argument van het milieubehoud. Ook op dit punt zijn we volgens de heer Glas toe aan zuiverder den ken. „Als je de actiegroepen voor een open Oosterschelde hóórt praten over het ecologi sche systeem en het ecologisch evenwicht, en de verstoring daarvan door het menselijk in grijpen, dan stellen zij de mens buiten dat systeem. Dat vind ik een hoogmoedig stand punt. De mens staat niet bui ten dat ecologische systeem, maar is daarvan een deel. En hij heeft in dat systeem recht op een plaats met zijn mense lijk kunnen en falen. Op de tweede plaats hanteren de ac tiegroepen het begrip „ecolo gisch systeem" te statisch. In de Grevelingen ontstaat na de afsluiting een nieuw ecolo gisch systeem. Een ander na tuurlijk evenwicht wil nog niet zeggen: achteruitgang. Het kernpunt is echter: de mens binnen het ecologisch systeem. En de hamvraag is dan ook: is het nieuwe natuur lijke evenwicht dat ontstaat na afsluiting van de Oosöêr- schelde voor de mens veili ger". De heer Glas steekt niet on der stoelen of banken dat de veiligheid bij hem voorop staat, maar dan ziet hij dat in het kader van een natuurbe houd waar de men-s niet boven staat. Dit standpunt spruit naar zijn zeggen voort uit de eerbied voor de natuur, zoals hij die heeft leren kennen ge durende de 15 jaar dat hij heeft gevaren en de natuur krachten van zeer nabij heeft ervaren. Mochten er op zijn oproep veel reacties komen, dan denkt de heer Glas in eerste instantie aan een brief tot de minister van Verkeer en Waterstaat, zodat ook hij weet dat er andere meningen bestaan in de bevolking zelf dan SOS naar buiten brengt. Nog slechts enkele Zeeuwse lezers hebben zich ge meld als gegadigden voor combinatieritten. Zoals men heeft kunnen lezen is het de bedoeling dat an dere benzine-arme automobilisten met de lezers van wie we de gegevens publiceren persoonlijk contact opnemen. De krant verleent dus geen actieve bemid deling. Hieronder volgen de gegevens van de eerste gega digden, met respectievelijk: woonplaats aanvrager, werkoord, tijd vertrek, tijd terugkeer, naam aanvra ger, adres en telefoonnummer, GOES: Middelburg 8 uur er zijn 17.00 uurJ. Brou wer Bankerkstraat 27 - Goes 01180-4656 (overdag), 01100-3535 ('s avonds). HULST: Terneuzen-Centrum 8.00 uur 17.00 uur Em. Adriaansen Willem de Zwijgerlaam 19 01140- 2256. En hieronder nog eens de bon die men moet invullen, wil men met andere gegadigden voor combinatierit- ten in contact treden. WOON-WERKVERKEER Ik wil graag in combinatie autorijden voor woon - werk verkeer tussen: naam woonplaatsx naam werkstad tijd vertrek tijd terugkeer .Oficvvaw.i'fi.wk». naam aanvrager adres telefoonnummer (Van een onzer verslaggevers) Vlissingen Te Vlissingen is een personenauto, die bestuurd werd door H. J. P. uit Vlissin gen op de Bloemenlaan inge reden op een langs de weg staande geparkeerde personen auto, die eigendom is van L. W. uit Biggekerke. Beide au to's werden tengevolge van deze aanrijding zeer zwaar be schadigd. (Van een onzer verslaggevers)' IJZENDIJKE Woensdaga vond, reed de autobestuurder, mevrouw M. van R.-B. uit Saa van Gent op de Sehoontöijikse- \\-&g recht door in plaats van de bocht te namen. Via een heg kwam zij in een tuin te recht. De bestuurster en haar echtgenoot bleven ongedeerd. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. „Wie maakt me los'? Voor twee kwartjes mag je meesmak- ken op de brug". Nou voor twee kwartjes wil ik me niet laten kennen. Je krijgt een biljartkeu in je hand gedrukt, en het is de bedoeling dat je daarmee aan het smakken slaat. Smak ken op de brug is een spel dat tussen Kerst en Oud en Nieuw in ieder zichzelf respecterend volkscafé in Zeeland wordt ge speeld. De biljarttafel vormt het strijdtoneel. Links in de hoek van de tafel wordt een houten bord met rondjes ge plaatst. Ieder rondje heeft cijfers. De drie biljarthallen worden met een fikse stoot een voor één het bord op gemanoeuvreerd. De rode bal telt dubbel. Zoals gezegd, •nag je voor twee kwartje; one ballen smakken. Maai s je nog nooit van je lever hebt gebiljart dan sla je na- iiuri ij k een modderfiguur Drote hilariteit en goed be- noelde aanwijzingen en op eet laatst toont de wedstrijd leiding zich zeer tolerant. Ik 'kg ze met de hand gooien, ■naar je gaat dan natuurlijk at kis een gieter. Nee, dan Betje en Krip, Rasechte Zeeuwen die smak ken tegen de klippen op. Z, komen op de fiets uit het ze kilometer verderop gelege; Koudekerke. Betje is 66 jaa en haar man 64 Ze zijn kin aan huis in het café Kanaa zicht het enige nog ech bruine café dat Middel bu ■ijk is. Een sfeertje mensc om te zoenen. De cafébar .Villem de Reutel (zijn ech naam is Willem van d Boogaard) hanteert er r lapkraan en niet van de kil lerachtige hoor. „Een rond /an de baas" ligt hem scheu ;ig voor in de mond. Willem staat er ook op dai de zondag statig wordt inge luid. Het Reutels Mannen- 9 Betje: Hoog genoteerd. koor verzamelt zich dan zo tegen elven rond het harmo- üum in de gelagkamer. Een van de vaste klanten, Henk Jon, zijn vader is zelfs do minee, neemt de plaats in ichter het orgel en met een liep doorvoeld „Scheepje on er Jezus' hoede" varen de aste klanten de nieuwe eek in. Op die kleine ceremonie aat Willem. Dat is hem van jdsher ingegeven. Hij weet imers toch best van wan- in. Wat wil je ook, als je i'tig jaar lang een café op >t Amsterdamse Stadion- ein hebt gehad. Recht te- •nover de tempel van Aiax. at Olympisch stadion, 'de ie keer, als Ajax had ge- ■nnen. dan wel te verstaan, rara een laaiend enthousi- te menigte zijn café bin- mgestroomd. Willem kon. et geestrijk vocht dan niet angesleept krijgen. Maar mderzijds was hij ook niet te beroerd om na een ver- liespartijtje troostend rond te gaan met een fles cognac om de verschillende lijven en geesten weer wat op te pep pen. Willem heeft wat dat be treft een zware sociale taak te vervullen gehad daar in Amsterdam Zo'n kastelein kan het overal maken. „Ze ker", zo zegt hij met overtui ging, „ook hier in Zeeland heeft een kastelein een soci- aan opvoedende taak". Ja, en daar kun je nu om lachen, maar het kan uiteindelijk de beste overkomen, dat hij eens ruzie heeft thuis, dat de -kinderen heel anders doen dan je var tevoren had uit gestippeld, en dat je je door ie baas onbegrepen voelt. Je kunt dan natuurlijk met je probleem blijven rondlopen, je eigen opvreten, zo, dat je er in stikt. Maar je kunt natuurlij k ook een biertje gaan drinken. Daar vind je dan meestal wel een lotge noot, en na even babbelen kom je tot de ontdekking dat het met. jouw vrouw, jouw kinderen en jouw baas, nog niet eens zo rot gesteld is. Welnee, beter nog, je hebt het zelfs getroffen. Als je het zo bekijkt, zit Willem er met zijn filosofie niet eens zo erg ver naast. J< moet het natuurlijk niet te gortig maken. Zoals die klani 'aatst die zo moe was, en or de wc in slaap viel. Veront waardigd merkt Willem op' „Altijd kijk ik die hele zaak na voor ik afsluit. Laat ik het nou die ene keer vergeten zijn". Afin. 's Morgens om zes uur I Betje en Krijn: Smakken tegen de klrpv enop werd er doorgetrokken. Wil lem heeft zijn late gast keu rig uitgelaten. Maar hem wel verteld dat dit niet verstan dig was. Een mens heeft zijn rust uiteindelijk nodig. Maar daar zouden we het nu niet over hebben. Ons verhaal had als oorspronke lijke strekking dat smakken op de brug. Zaterdagmiddag voor kerst kon de eerste competitie bijna worden af gesloten. Er hadden 982 deel nemers gesmakt. De wed strijdleiding, een man me een ouderwets kasboek vooi zijn neus, riep de klanten o' een laatste smak te wagen Iet was een gedrang va' ewelste om de biljarttafel )e vier kaarters midden ii te geladkamer deden of het makken hen niet raakte. Maar reken er op dat ze loog genoteerd stonden', 's Morgens in alle vroegte, als de stoelen nog op de tafels stonden, stonden zij te smak- xen bij het leven. En niet voor twee kwartjes. Vergeet het maar. Alle prijzengeld wordt besteed aan hazen, ko nijnen, fazanten en wat al niet meer voor heerlijkhe den. Betje, evenals ik een gele— jenheidsbilj artster, staat hoog genoteerd met 81 pun ten. Krijn, haar man, vindt dit moeilijk te verkroppen. Evenals de geroutineerde stamgast, een oud-kapitein, die Betje zonder pardon aan 'e kant zet. Betje lacht ijntjes, want voorlopig gooit :ij hoge ogen. Zij heeft me ieer de dokter, de deftige idvocaat, de winkelier om de oek, ver achter zich gelaten /olgend jaar is Krijn gepen sioneerd Dan hebben ze fijn die tijd voor elkaar. Nee, cinderen zijn er jammer ge noeg niet gekomen. Maar dat zijn dinggn, daar kun je niet over sikkeneuren. Er zijn nog zoveel leuke dingen te doen, zoals smakken op de brug b.v. Volgend jaar doe ik weer mee. Misschien gaat het dan wat beter. HULST DE KONING VAN ENGE LAND. Deze week geen filmvoorstellingen. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Een vuist vol karate, een techni color, die men niet voor mo gelijk houdt met Bruce Lee en vele anderen. Toegang 14 jaar. Samen uit, samen thuis. Louis de Funès, Bourvil en ferry Thomas, die in een daverende lachfilm de Duit sers net te slim af zijn. Toe gang alle leeftijden. Maandag 31 december geen filmvoor stellingen. OOSTBURG LEDELTHEATE'R. Terence Hill en Bud Spencer in de kostelijke western De vier vuisten de lucht in. Het Tri- nity-stel met enorme vuisten en heel veel gevoel voor hu mor. Toegang alle leeftijden. Strelende handen, een tede re, maar ook een meedogen loze en erotische film. De waarheid omtrent de z.g. massage-instituten.^ Toegang strikt 18 jaar. MIDDELBURG CITYTHEATER. Dracula's lustige vampiervrouwen, een eerste klas griezelfilm met Dan Roberts, Alon d'Armand en Ola Copa. Toegang 18 jaar. Maandag 31 december, dinsdag 1 en woensdag 2 ja nuari geen filmvoorstellin gen. VLISSINGEN ALHAMBRA. De vier vuis ten de lucht in. Zie voor nadere gegevens Ledelthea- ter Oostburg. GOES GRAND THEATER. Bern vakantie op stelten.

de Stem | 1973 | | pagina 3