Van Vier weken alles op alles gezet RIMBAAN IN ERNEUZEN W edstrijdritme niet voldoende Wiso-bestuur gehalveerd Strijd tussen Gantwarg en Metsjanski JOOP VAN DAELE: ZELFVERZEKERD Amerikaans gewijzigd Deelnemers NK-sehaatsen aar, ABN, an kiezen hilknde en, met rente?" Plannen Oranje nog niet rond... c Nederland sport f maar twaalf 5? „Argenta" Super Lux: de lamp met 30 meer licht op tafel m PHILIPS elke week het f] dikste voetbalblad en i M 1 1 'non steeds f 1.25. DEZE WEEK: win een reis naar de WK '74 in de Kick-Kerst-Kwis Olympisch hockey op kunststof 12 Vrijdag 28 december 1973 13 1-7 4, ouder dan 35 jaar: 1 p eraerd Hulst 27.5, 2 J>' art St.-Niklaas B. 30.3, 3 q' vank Sas van Gent 32.3, 4 Nicolaas St.-Jansteen 329 Thuy St.-Jansteen 33 8 Polfliet Hulst 34.8 secón- 1. 3e volgende wedstrij<Jen an nog op het programma' januari 1974 bij A. de Gut aere café De Kroon in te nsteen en op 23 februari li de grote finaleavond ia fé De Ster in Hulst. Beide onden beginnen om 19,39 r. Ook de uitgestelde wed- ijd in Koewacht zal alsnog rreden worden, maar daar is rmenteel nog geen datum or vastgesteld. Verder orga- I seert de toerclub Hulst op ndag 28 april 1974 een grote artocht die een lengte heeft m 125 km. Deze toertocht De euwsch-Vlaanderentoer gaat morgens om 9.00 uur van irt en dat eveneens vanai (fé De Ster in Hulst. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Het sport- I inds de jaarlijkse op- engsten van de in en op lortaccommodaties aange- rachte reclame een fo: it ten doel heeft financiële eun te verlenen bij de be- artiging van de belangen met etrekking tot de sport in de emeente Terneuzen, was in I e onlangs gehouden vergade- ng van de sportraad voor j eel vertegenwoordigers een eer moeilijk punt. Het totale bedrag f 7590,55 I du naar de mening van ver-1 :hillende vertegenwoordigers f oor tal van doeleinden ruikt moeten worden, maar I aar voelde voorzitter drs. I arbé niet zo erg veel voor. i len had reeds gedacht aan de ealisering van een trimbaan f de aanschaf van een elek- j onisch scorebord voor de porthal. Verschillende verte-1 enwoordigers waren echter el tegen de aanleg van rimbaan. H. van Beest, verte- pnwoorcliger van het honkbal, .ierover: „Zo'iu trimbaan is I igenlijk alleen maar voor een epaald clubje mensen". Dhr. jmold vertegenwoordiger van et basisonderwijs stelde voor I m geld beschikbaar te stellen oor het aanschaffen van rhaakborden en tafeltennista- :ls voor de basisscholen, [aar ook dit voorstel wekte ij de andere vertegenwoordi- ers veel weerstand op. Voor- .tter Bai'bé over de eventueel an te leggen trimbaan: „De osten hiervoor bedragen on- ;eveer f 6000,- zodat we ruim 'oldoende hebben. We zouden lan ook nog het geheel leuk j Lunnen aankleden. In de iraakman zijn hier zeker W- 1 lelijkheden voor. Het nadeel s echter dat het nog afgelegen s. Voor ml] persoonlijk zou de Catspolder ideaal zijn". Na :en langdurige discussie W- loot de vergadering tenslotte och om bij B. en W. lerneuzen het advies uit te irengen voor het geld van net portfonds een trimbaan M» eleggen. MTIE) fiale Puzzelactie 1973/74 :en eerste inleg van f500,- :n inleg van f 100,-. SCHRIJVERS BLIJ MET RENTREE (Van onze sportredactie) BREDA Twee uur voor het zo belangrijke treffen met NEC hoorde Daan Schrijvers, dat hij na afwezigheid van anderhalf jaar zijn rentree zou maken in het topgebeuren van het Nederlandse voetbal, de eredivisie. Henk Wullems, NAC's trainer, had in feite al veel eerder besloten, dat Schrijvers klaar was voor zijn rentree. Vandaar, dat Wullems de zwart gelokte Schrijvers als wisselspeler mee nam naar de Rotterdamse Kuip, waar NAC trouwens roemloos ten onder ging tegen Feyenoord. Wullems: „Ik wilde Daan de sfeer weer eens laten proeven". De in Udenhout wonende Wullems vertelde Schrijvers echter nog niets van zijn plannen, al daagde het wel bij de lange centrale verdediger van NAC. „Natuurlijk vermoedde ik wel iets, toen ik mee naar Rotterdam moest, maar dat ik tegen NEC moest spelen, hoorde ik pas twee uur voor de wedstrijd tijdens de voor bespreking", stelde Daan Schrijvers gistermiddag in zijn meer dan riante bungalow in het oosten van Breda. Een Daan Schrijvers, die over veel vrije tijd beschikt tot begin januari als hij voor zijn nieuwe baas, de firma Fa voriet uit Amsterdam, het zuiden van Nederland intrekt om bonnetterie voor heren en kinderen aan de man te bren gen. Juist die hoeveelheid vrije tijd is erg belangrijk ge weest voor de toch nog onver wachte rentree van Schrijvers in het eerste van NAC. Immers, juist Schrijvers had voor z'chzelf een termijn be paald, waar binnen hij terug moest zijn in de Wullems-elf. Uit wat h]j vertelt blijkt, dat hij de jaarwisseling als „dead line" had gekozen. „Ja, als ik er achteraf over nadenk, dan is dat wel zo. Natuurlijk weet je het nooit zeker. Altijd kan er iets gebeuren waardoor je van gedachten verandert, maar echt, het werd tijd dat ik te rugkwam In januari ga ik na melijk voor mijn nieuwe baas de weg op en dan zal het waarschijnlijk afgelopen zijn met de middagtrainingen. Kijk, als ik dan nog via avondtrainmgen zou moeten proberen terug te komen, dan wordt hel moeilijk. Vandaar dat ik mijn vrije tijd in de cember geheel gebruikt heb om te trainen. Ik moest alleen een paar dagen naar Amster dam voor opleiding. Ik heb alles op alles gezet de laatste vier weken, want ik wist dat het nu moest gebeuren". Daan Schrijvers voelde zich dan ook sterk, toen hij mee ging naar Feyenoord. Had een klein beetje verwacht dat hij ingezet zou worden, maar is achteraf toch gelukkig dat hij zijn rentree tegen NEC mocht maken. „Nee, ik voelde direct dat Wullems mij niet zou gaan gebruiken als vaste wisselspe ler, Na Feyenoord besefte ik dat het nu snel ging komen. En woensdag was het dus zo ver". Opvallend in het duel. met NEC bleek die rust, die er van de aanwezigheid van Baan Schrijvers in de NAC- aiweer afstraalde. Schrijvers: „Toch heb ik het wel even moeilijk gehad. Als je gebles seerd bent of in het C-elftal speelt, dan ben je er wel nauw bij betrokken, maar dan is het toch wel vreemd om er weer tussen te lopen. En nu DEN - De HAAG (ANP) "e voorbereidings commissie van de Ko ninklijke Nederlandse v oetbalbond, die voor het einde van dit jaar zou rapporteren over de organisatie en de bege leiding van het Neder lands elftal voor de we reldkampioenschappen, zal op de bondsbestuurs- vergadering van 29 de cember a.s. een tussen tijds rapport uitbrengen. Het is mede in verband ■net de feestdagen en vakanties niet mogelijk gebleken alle geplande interviews voor die da tum te houden en de to tale structuur te formu leren. De afronding zal omstreeks 10 januari ge schieden. De persconfe rentie die op 29 decem ber was gepland gaat met door. moet ik zeggen, dat de rest van het elftal mij leuk opving. Als toeschouwer merk je dat niet zo, maar in het veld des te beter. Het blijkt gewoon uit kleine dingen. Op een gegeven moment ging ik er- fel in en dan hoor je van verschillende kanten: okay, okay. En dat doet je dan goed. Daar krijg je vertrouwen van". Volgens Daan Schrijvers heeft hij het geluk gehad, dat NEC tweede kerstdag niet het „slimste voetbal speelde" zoals hij het noemt. Schrijvers: „Die jongens bleven maar hoge bal len voor de pot gooien en daar Arie Delmotte en ik vrij fors gebouwd zijn, konden we lek ker alles wegkoppen". Groot voordeel daarbij was, dat NAC-doelman Jan de Jong door de aanwezigheid van de lengte van Schrijvers voor hem niet vaak zijn doel uit moest komen, hetgeen juist niet zijn sterkste zijde is. De Jong bleef nu op zijn lijn, waar hij schier onmogelijk te kloppen valt. Iets wat Piet Kamps ondervond, toen hij van elf meter mocht prijs schieten. Door het vaste pa troon van hoge ballen voor de pot groeide Schrijvers naar gezien zijn lange afwezigheid grote hoogte. Letterlijk en figuurlijk. Hijzelf besefte ter dege dat hij er nog lang niet is. „Nee, dat kon ik duidelijk merken. Het wedstrijdritme moet nog helemaal terugko men. Desondanks is het me allemaal wel meegevallen. Ze ker, omdat ik met mezelf had afgesproken dat ik er gewoon zonder schroom zou ingaan. En dat lakte voortreffelijk. Ik had geen enkele angst Daan Schrijvers is blij met zijn rentrée. Vooral, omdat hij daarmee vele meningen logen strafte, die er vanuit gingen dat Schrijvers voor het Neder lands voetbal ais verloren moest worden beschouwd. En kele maanden geleden twijfel de Schrijvers zelf ook nog, „maar", zegt hij, „in mijn ach terhoofd heb ik er altijd reke ning mee gehouden dat ik te rug zou komen. Zelfs be stuursleden van NAC zijn naar mij toegekomen om te zeggen, dat zij het nooit ver wacht hadden dat ik terug zou komen. Zelfs niet in het C- elftal. Echt, het gros van de mensen was er van overtuigd, dat het met Daan Schrijvers gebeurd zou zijn, maar nu heb ik het tegendeel kunnen be wijzen. En dat doet mij veel genoegen ROB VAN DEÜRSEN (ADVERTENTIE) voor dezelfde stroomkosten DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de World Ice Sport Organisation (WISO), de Nederlandse profschaats bond, is de afgelopen dagen .gehalveerd. Van de oor spronkelijke acht man zijn er nog vier over. Als eerste vertrok Joop Koeleman. Na de wedstrijden in Eindho ven, die qua belangstelling een debacle werden als de rijders niet hadden afge zien van de tweede betaling van vijfduizend gulden, had men de baanhuur niet kun. nen voldoen hebben voor zitter mr. H. P. Schotanus, penningmeester jhr. drs. W. R. T. van der Does de Wille- bois en juridisch adviseur mr. O. J. H. M. van Eyndho- ven zich uit het hestuur te ruggetrokken. Dit bestaat nu nog uit secretaris H. 'J. van Marle en de leden P. Admi raal, M. Barel en K. Schenk. Met deze halvering is goed deels tegemoet gekomen aan de wens van ex-manager Ton Vissers. Toen de WISO, die in eerste instantie de contacten met hem verbroken haa, op aandrang van de sponsors met de Brabander over verlenging van een contract ging praten, stelde deze, dat hij onmogelijk met een dergelijk amateuris tisch bestuur zou kunnen sa menwerken. Overigens is het nog niet zeker dat Vissers metterdaad zijn rentree in de WISO zal maken. Volgens Martien Bareil is het Skandi- navisohe programma van de WISO rond. Hijzelf zal er ais starter en als verantwoordelij ke man voor de organisatie optreden. Het programma be gint op 12 en 13 januari in het Zweedse Raettvik en eindigt op 9 en 10 februari in Saval- len. In de tussenliggende tijd zullen er drie of vier kleine meerkampen worden gereden op Noorse banen. De namen en precieze data zullen niet worden vrijgegeven voor 10 januari, omdat de mogelijk heid zou bestaan, dat de Noor se sportfederatie de organisa tors onder druk zou zetten. (ADVERTENTIE) Oveiaï Verkrijgbaar F tóT&stbus 400. Amsterdam Daan Schrijvers: Concentratie de training. AMSTERDAM (ANP) Met nog twee ronden te spe len in het Internationale Suikerdamtoemooi te Am sterdam gaat de strijd om de eindoverwinning nog uitslui tend tussen de Russen Gant warg en Metsjanski. In de 9e ronde won de Russische kampioen in drie kwartier tijd van Mostovoi, die pen dreiging op zijn voorpost niet tijdig onderkende en een stuk verloor. Harm Wiers- ma had een fel gevecht te gen Metsjanski. De Rus mocht het middenbord be heersen en de Fries paste zjjn bij voorkeur gespeelde omsingelingstactiek toe. Wiersma kreeg voordeel en Metsjanski moest zich in het eidspel taai vrededigen om remise te bereiken. De verrassing van deze ron de was wel de zege van Pers had op Smith, die in een zeer onregelmatige partij door de (Van onze sportredactie) PRINSENBEEK Binnen een tijdsbestek van een half jaar is er veel veranderd voor Joop van Daele. Een paar maanden geleden nog was de Feyenoorder de grote onte vredene in de Rotterdamse ploeg. Van Daele wilde met alle geweld bij Feyenoord weg. Hij was het beu om constant als wisselspeler te worden ingezet, wiens kwaliteiten naar het scheen niet al te hoog werden gewaardeerd. Nu heeft Van Daele zijn he le toekomst op datzelfde Feye noord afgestemd. Deze defini tieve keuze van voetbalbe stemming heeft Joop van Dae le goed gedaan. Van de angsti ge zonder zelfvertrouwen tus sen eerste elftal en reserve bank zwevende „Jopie" is niets meer over. Van Daele is vaste keus voor het eerste elf tal geworden en de verdediger van Feyenoord begint zich steeds meer tot een persoon lijkheid te ontwikkelen, die vooral de laatste weken opvalt door zijn goede spel. Maar nog meer dan het driejarig contract en de hier door verkregen zekerheid, is de trainerswisseling bij Feye noord van invloed op het spel van Van Daele geweest. Van Daele, die de naam Ernst Hap- pel slechts met moeite over zijn lippen kan krijgen, is vol ontzag als hij over Wiel Coer- ver spreekt. Van Daele: „Deze man haa vier jaar eerder naar Feye noord moeten komen. Ik wil NEW VORK (REUTER) Na de 50 nederlaag in de challenge-round tegen Austra lië heeft Dennis Ralston, niet spelend aanvoerder van de Verenigde Staten, zijn team op twee plaatsen gewijzigd. In de finale van de Noordameri- kaanse zone op 11 t.m. 13 januari in Bogota tegen Co lumbia rekent Ralston op Tom Gorman, Erik van Dillen, Charles Pasarell, Harold Salo mon, Eddie Dibbs en Roscoe Tanner. Stan Smith en Jimmy Con nors heeft hij niet geselec teerd. Zij maakten met Gor man en Van Dillen deel uit van het Amerikaanse team in de challenge-round. Gorman en Van Dillen zijn resp. vier de en achtste op de Ameri kaanse ranglijst. Charles Pasa rell staat zesde. De 29-jarige professional maakt zijn ren tree in het Davisoupteam na een afwezigheid van vijf jaar. Tanner is elfde geklasseerd, Dibbs veertiende en Salomon vijftiende. niets ten nadele van de tral- nerskwaliteiten van Happel zeggen. Happel is zonder twij fel een van de beste trainers van Europa, maar zijn wijze van benaderen stond mij niet aan. Hij heeft mij nooit ver teld waarom ik geen vaste keus voor het eerste was. Ook heeft hij mij nooit op mijn fouten gewezen. Coerver heeft vanaf het begin gezegd: „Joop ik geef jou alle vertrouwen, maar dan zul je het ook waar moeten maken. Jij hebt nog een paar zwakke punten waar hard aan gewerkt moet wor den". Ik heb de woorden van Coerver als een uitdaging op gevat. Ik heb hard getraind op mijn koptechniek en op mijn sliding en niet zonder succes. In de zes maanden dat Coer ver traint, ben ik veel vooruit gegaan. Maar dit geldt niet voor mij alleen. Ook Jan Bos kamp heeft onder Coerver zijn zelfvertrouwen herwonnen. Voor Feyenoord geen beroerde zaak dadht ik zo, want tenslot te zijn wij eigen kweek en wij hebben Feyenoord geen cent gekost". Joop van Daele, die van zijn Rotterdamse flat naar Prinsen beek is verhuisd („ik wilde wel eens weten wat zuivere lucht is"), is in de periode Coerver zo zelfverzekerd ge worden dat hij geen moment banig is geweest om zijn plaats te verspelen. Hij was niet be vreesd voor de terugkeer van Rinus Israël en ook Feyenoords nieuwe aankoop de Joegoslaaf Ramijac heeft hem geen mo ment ontzag kunnen inboeze men. Van Daele: „Een van de sterkste punten van Coerver ls dat hij zich niet laat intimide ren door namen. Alleen pres- Joop van Daele: „Coerver kijkt naar prestaties. taties tellen voor hem. Ik weet dat de niet zo snelle terugkeer van Israël innerlijke wrijvin gen heeft veroorzaakt, maar daar trekt Coerver zich niets van aan. Hij ging van het standpunt uit dat onze verde diging het de laatste weken goed deed. Er was voor hem geen enkele reden aanwezig om Israël op te stellen. Dat Rinus echter weer speelt, is het natuurlijk wel jammer dat hij na amper twee wedstrijden weer uitgeschakeld is. Ik hoop dat het niet te lang duurt, want we waren net weer aar dig op elkaar ingespeeld". HARRY VERMEULEN DEN HAAG (ANP) - De volgende rijders en rijdsters zullen deelnemen aan het Ne derlands schaatskampioen schap op 12 en 13 januari in Assen: Dames: Atje Keulen-Deel stra (Irnsum), Trijnie Roozen- daal-Rep (Oostzaan), Sijtje van de Lende (Sonnega), Fierje Westenbroek (Stegger- da) Sippie Tigchelaar (Tolle- beek), Christa Jaarsma (Al melo), Annie Borckink (Ei bergen), Tnuus de Koning- Dijkstra (Purmerend), Akke Falkena (Koufurderrige), Sjo- ke Schuurmans (Wieuwerd), Henny Smit (Roswinkel) (anneke de Jong (Schaik). Reserve: Margriet Pompei (Smilde). Allrounders: Piet Kleine (Hollandsche Veld), Hans van Helden (Heerenveen), Jan Palsma (Heerenveen), Sjaak Je Koning (Purmerend), Jan Derksen (Amsterdam), Klaas Vriend (Grootebroek), Harm Kuipers (Norg), Karei te Win kel (Brummen), Ronniie Nooit- gediacht (Nieuwendam), Peter van der Kant (Soest), Gerriit Woudenberg (Alkmaar), Wim Beukers (Toensberg), Daan Gompen (Vught), Cees Rip- ,erda (Den Nul), Jan Heida (Schasterbrug), Soenar Cha- mid (Amsterdam), Reserve: Laimbertus Vos (Dwingelo). Sprinters: Jan Bazen (Ze venhuizen), Johnny Olof (Westzaan), Eppie Bleeker (Heerenveen), Piet de Boer (Jellum), Anidré Kraayeveld (Sliedreeht), Hans Kunz (Den Haag), reserve: Tjibbe Hoks (.Vegelinsoord). Surinaamse kampioen met een venijnige damzet werd ver rast. Wanneer overkomt de Amerikaan zoietsY Drost won van Kamenier in een duel, waarin de Zwitser een kettingstelling had gefor meerd, maar zelf een opslui ting aan de korte vleugel had. Bij het verbreken van de posi tie hield Drost een veel betere stand over en Cazemier moest een damcombmatie toelaten waarna hij spoedig verloor. Goudt en Baba Sy kwamen al vroeg remise overeen in een partij, waarin de Senegalees voor de eerste vijf zetten een uur bedenktijd gebruikte. Hermelink had niet gedacht dat Laporta op een bepaald moment een voorpost zou plaatsen. De Italiaan deed dit echter wel en speelde verder dermate sterk dat er voor Hermelink niets meer dan re mise inzat. De strijd om het jeugdwe- reldkampioenschap gaat enkel tussen Jansen, Clerc, Kore- newski en Novikov. De overi ge vier spelers spelen nu om de plaatsen 5 tot en met 8. Clerc behaalde een kostbare zege op zijn gevreesde tegen stander Jansen, die eerder een remise-aanbod van zijn rivaal had afgeslagen. In de meester- groep blijven de Senegalezen Bassirou en Traore de aan dacht trekken, Bij de dames kan Mikhalovskaia de titel vrijwel niet meer ontgaan. De uitslagen zijn: Goudt - Baba Sy 11, Drost - Caze mier 20, Pershad - Smith 2—-ü, Gantwarg - Mostovoi 2 0, Metsjanski - Wiersma 11, Laporta - Hermelink It—1. DEN HAAG (ANP) De mogelijkheid bestaat, dat het hockeytoernooi van de Olym pische Spelen 1976 in Montre al op kunststofvelden zal wor den afgewerkt. Het voorstel daartoe is gedaan aan René G. Frank, voorzitter van de Inter nationale Hockeyfederatie (FIH), toen hij onlangs in Ca nada was om de faciliteiten voor de Olympische Spelen in ogenschouw te nemen. Bij terugkeer uit Canada verklaarde de heer Frank: „Het is een zeer interessant zelfs opwindend voorstel. Na tuurlijk is het momenteel nog maar een plan. De technische commissie en het bestuur van de FIH moeten zich er nog over buigen". De Canadezen vrezen dat de fijne grasmat, die voor hockey is vereist, de strenge Noordamerikaanse winterkou niet zal doorstaan. Inplaats daarvan stellen zij kunststofbedekkingen voor, waarvan er enkele bijzonder geschikt zouden zijn voor hoc key. „Indien het voorstel wordt aanvaard", aldus de heer Frank, „zou het nodig zijn een pre-Olympisch toer nooi te organiseren in juli 1975 met alle landen, die moge lijkerwijs tot de eindronde van twaalf kunnen doordrin gen. (ADVERTENTIE) Nationaal Voorlichtingsinstituut Geeft u gratis advies waar u naast een goede service met de hoogste korting onderstaande artikelen in uw omgeving kunt kopen. 0 autobanden diepvriezers televisie kleur/zw.-wit wasautomaten koelkasten gashaarden afwasautomaten film/foto-apparatuur Zet een kruisje in het be treffende vakje en zendl deze coupon aan Nationaal Voorlichfings- instituut-. Postbus 616 te Hilversum. Naam Adres Plaats OSB

de Stem | 1973 | | pagina 13