mm Koningin: „Samen van de nood een deugd maken" Arrestatie van commandogroep in Frankrijk Soyoez-13 weer terug MILITAIR GESPREK IN GENèVE BEGONNEN Geen snel resultaat verwacht I OUDAY upo^jjpress, ETA-Basken Carrero Blanco erger dan Franco 9 I B I menu er dus rer vertellen! 782: iiegreizen 299: 485r 396: 308: Oud-premier Turkije Ismet Inoenue (89) overleden Luchtvaartpionier Gabriel Voisin overleden Deiiimg in Israel door boek over ©ktoberoorlog ereiyd UIT DE KOU J L binnenland buitenland i en Zwembaden 9 irtsvan ireesmann naar fiebestemming, m ervaringen vast in serie handboeken, )orhet Midden-Oosten llorca prfu/Griekenland qnetasdeMar tours vliegreizen nidorm ■vliegprogramma 1974 I&DREESWAIJJI PAUS EXTRA KERSTPRIJS AKTIE MTIJIJR EXTRA KERSTPRIJS 10 Donderdag 27 december 1973 fbaar, door de aanleg van en de aanschaf valt mee. die op doktersadvies ver- kunnen nu profiteren van 3IDIE. sopgave. IJZENDIJKE: fj Boulevard 6, la tel. 01176 1322 I O thema: "Goed nieuws voorU" iwij dit jaar3soprtenbedevaart- 28/5-8/6 30/5-7/6;27/7-4/8; 19/9-27/9 van 29/7-3/8; 3/8-8/8 ïtingen: Berg en Dal >ntfort Meerwijkselaan 5, chten Tel. 08895-1900 aten gedurende het zomer- In door het Midden-Oosten, iekkingsreizen met diverse laar believen kunnen Jordanië, s worden )t een 14 Dagen ïaf '{vakantie-oord bij uitstek, li Arenal, vakantie naar het oude, poie Corfu, lement, ities bestemming aan de Costa J relaxen in de splinternieuwe plimpia. Appartementen waarin U an. Met Etaurant, |d laf l;ste badplaats aan de Costa Blanca. |laymon Fiesta 8-15-22-daagse en langere I Brava, Mallorca, Ibiza, Costa inca, Costa Almeria, Costa del Ie kust, Joegoslavië en ke kinderkortingen. •rögramma. ■ijzen onder de door de gegeven minimumprijs I/ggen, worat oj V en het verschil in waardecouponB (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG „Wat zijn er ln 1973 een stormen over de wereld losgebroken. En nu waait een uitloper daarvan, he lemaal onverwacht, ook over Nederland. In deze stille feestdagen is een zich bezin nen op heden en toekomst voor ons hele volk een heel ander nadenken geworden dan an ders", aldus Koningin Juliana dinsdag in haar radio-Kerst toespraak. „We weten eenvou dig niet, of de toekomst nog zal meevallen of in hoever die zal tegenvallen. Al kennen we de toekomst nooit: nu waaien er zichtbaar dreigende wolken over Nederland heen. Ook bin nen ons land vangt de een meer wind dan de ander.Laat ons samen van de nood een deugd maken. Dit is een be kende uitdrukking, en nood is een groot woord, ais we denken aan de erbarmelijke toestanden in zoveel delen van onze we reld, en ook wanneer de oudere helft van ons volk aan de be zetting terugdenkt. Maar laten we het nu in zoverre nood noe men en er samen wel echt deugd van maken." De krachtbron die ons niet kan worden afgenomen en die alles in beweging kan houden, is onze levenskracht. Want aan de mens is die geestkracht, die door tegenspoed alleen maar opgewekt wordt en vaardig ge maakt. Als ons land harder getrof fen wordt dan andere, dan wordt daardoor bij ons ook de ze wil geprikkeld, er samen bo venop te komen, 't geeft een trots gevoel, te zien hoe velen al vrijwillig medewerken, door besparing van energiegebruik, 't Is ons dus een erezaak deze kleine offers op te brengen en daarbij tevens te doen wat ons geweten ons ingeeft, 't is voor ons een vreemde toestand, zelf te ervaren, hoe de verhou dingen in de wereld kunnen verschuiven. Het is goed, je er op te bezin nen, dat 't in de wereld nooit goed zal kunnen gaan, zolang er misdeelden en overbedeel- den zijn, zolang we nu schaars geworden rijkdommen van de aarde niet delen. Meer dan an dere landen worden wij ln Ne derland op 't feit gedrukt, dat wij, dat niemand, alleen kan staan, en dat wij elkaar allen nodig hebben. En dat die eer lijke verdeling van de schat ten der aarde niet gebeurd is, noch gebeurt. Die verdeling is een geweldige opgave en een uitdaging voor de mensheid, omdat die rijk dommen zo grillig over de aardbol verspreid zijn. Laten we ons verbonden voelen met allen wie ook in moeilijkheden verkeren, contact hebben met hen, elkaar helpen, tegenstel lingen over 't hoofd zien, want nood roept op tot eendracht. En ik hoop: steeds in groter, wijder kringen. Laten we onze vindingrijkheid tot in de hoog ste mate opvoeren. Laten we meevoelen met al wie, waar ook ter wereld, lijdt, verdrukt wordt of bedreigd is. Voor zover we aan een ge meenschappelijk welzijn wer ken zal dat iets worden, dat gaat groeien en bloeien, en de anderen cn ook wijzelf zullen er dan zeker eens de vruchten van mogen plukken. Maar voor zover we egoïstisch zijn, wek ken we dat ook in anderen op, en bevorderen we het uiteen vallen van de wereld, dail wordt de wereld een ruïne. Het is niet mijn bedoeling, op kerstmis alleen aan tegen slag en nood te denken. Want er is ook veel opbouwends, veel voldoening. Er is ook veel geluk en vreugde in de wereld. Gelukkig maken is gelukkig worden. Alleen, de kranten staan er niet vol van. Wel van materiële tegenslag en materi ele nood en ook niet van menselijk verdriet en van gro te geestelijke nood en toch is er niemand, die ook daarvan zijn deel niet had, heeft of heb ben zal. Maar dan liggen er ook krachten in de mens klaar, die opgewekt kunnen worden om sterker te zijn dan dat al les, ja zelfs sterker dan de dood ook al volgt die er op. „Ik denk aan de volharding van de mensen in de concen tratiekampen. Ik denk aan de onoverwinnelijke moed en 't geduld van zovele zieken. Ik denk aan duizenden andere voorbeelden van mensen, die uiteindelijk hun lot overwon nen. Sterk zijn, volhouden, er bovenop komen samen of desnoods alleen. Dat geldt voor alle tegenspoed en ramp spoed in het leven. Als kerstgedachte, in dit ver band, moet ik denken aan het verhaal van een man, die het kindje Jezus, het Christuskind, al wadende over een breed wa ter heen moest brengen. Het kind groeide en de last werd moeizamer. De man werd moe, het water werd dieper. Hij heeft de andere oever gehaald met zijn laatste krachten. Maar hij heeft 't gehaald. Wat zal Jezus Christus hem onderweg hebben ingefluis terd? Alleen de man, de Chris tusdrager Christophorus, heeft 't geweten. Maar het heeft hem bovenmenselijke kracht gege ven: alle energie, die hij nodig had om 't te dragen, vol te houden en om zijn levensdoel te bereiken heilige, eeuwige levenskracht. Het feest van de geboorte van Christus brengt tot de diepste kennis wie de mens eigenlijk is. Aldus paus Pau- lus in zijn kersttoespraak van af het balkon van de Sint Pieter, voordat hij aan de tienduizend aanwezigen op het Pietersplein en de miljoenen televisiekijkers zijn kerstwen sen overbracht in 12 talen en de zegen „urbi et orbi" ver leende. In zijn toespraak stel de hij het christelijk humanis me tegenover een humanisme, dat in een soort utopie de mens tot God van de mensen maakt. Hij waarschuwde tegen een versmalling van het chris tendom tot een louter mense lijke waarde, niet langer ge grond op Gods waarheid. (Van onze correspondent) PARIJS De arrestatie van een groep terroristen in een villa even ten zuiden van Pa rijs is het resultaat van een onderzoek van de Franse Staatsveiligheidsdienst die se dert enige tijd een zogenaam de Europese terroristencentra le op het spoor was. Op 19 december jongstleden werd op het grensstation Modane een wagen aangehouden waarin wapens verborgen waren; twee van de drié inzittenden bleken leidende functies in een terroristen-organisatie te hebben. Als gevolg van deze vondst deed de politie een inval in een villa in een zuidelijke voorstad van Parijs, waar tien personen aangehouden worden. Van het totaal van dertien ge arresteerden bleken er tien van Turkse nationaliteit te (Van onze redactie buitenland) MOSKOU-ÏIOUSTON Het Russische ruimteschip Soyoez-13 is woensdag na een reis van acht dagen geland op 200 km van Karaganda in Ka- zachstan, zo meldt Tass. De twee astronauten, Pjotr Kli- moek en Valentin Lebedjew, beiden 31 jaar, maken het goed. In Moskou begint de mening post te vatten dat alles niet naar wens is verlopen en dat het besluit om de vlucht na nog geen acht dagen te gaan beëindigen al genomen was een dag na de lance ring. In de berichtgeving over de Soyoez-13, een nieuw-gebouwd ruimteschip, is niets gezegd over de wijze waarop het ruimteschip vloog en over waarnemingen van de komeet Kohoutek, toch een belangrijk object voor ruimtevaarders op dit moment. Persbureau Tass liet doorschemeren dat er aan de Soyoez „nog een en ander gedaan moest worden" alvo rens het, zoals in de bedoeling ligt, nog voor 1975 een „ruim teontmoeting" gaat regelen met een Amerikaanse Apol lo. De Amerikaanse astronauten Gerald Carr en William Pogue van Skylab-3 hebben op eerste kerstdag een ruimtewandeling met een recordduur van onge veer zeven uur gemaakt, bijna een half uur langer dan hun Vorig record. Zij filmden de komeet Ko houtek, hoewel zij deze niet met het blote oog konden zien. De geleerden op aarde zijn van mening dat de opnamen de beste zijn die ooit van een komeet zijn gemaakt. (Van onze redactie buitenland) ANKARA De voormalige Turkse president Ismet Inoe nue is op de leeftijd van 89 jaar overleden. Inoenue be heerste het politieke leven van zijn land in de periode 1923 tot 1927. Eerst als voornaamste medewerker, later als opvol ger van Kemai Ataturk, de stichter van het moderne Tur kije. Inoenue, die zijn land g-oot aanzien genoot, is behalve pre sident, premier en minister van buitenlandse zaken ge weest. Zijn loopbaan gaat te rug tot de dagen van het Otto maanse rijk. In mei j.l. trad hij af ais voorzitter van de republikein se volkspartij de oudste politieke organisatie in Tur kije na zijn partij 33 jaar geleid te hebben. Inoenue werd een nationale held in 1921 toen de troepen onder zijn bevel het Griekse leger versloegen tijdens de lurkse onafhankelijkheidsoor- (Van onze redactie buitenland) GENèVE Het ziet er naar uit dat de IsraëlischEgyp tische militaire besprekingen in Genève over de scheiding van de troepen langs het Suez-front in een vrij vroeg sta dium zullen vastlopen. Maar met het oog op de voortduren de bestandsschendingen en de ingewikkelde strategische problemen houdt men in Genève waar de eerste zitting gisteravond anderhalf uur duurde rekening met langdu rige beraadslagingen. De Israëlische delegatielei der generaal Motta Goer heeft van zijn regering dezelfde in structies gekregen die tijdens de onderhandelingen bij km paal 101 op de weg Suez-Cairo door de Egyptenaren werden verworpen. In het huidige stadium van onderhandelingen staat Israël op het principe van volledige wederkerigheid. Tegenover de ontruiming van de westelijke oever van het Suez-kanaal door het Israëlische leger zal generaal Goer in eerste instan tie het terughalen van de Egyptische troepenmacht naai de posities van voor het uit breken van de Grote-Verzoen- dagoorlog eisen. Het herstel van de vooroorlogse situatie is het eerste Israëlische onder handelingsobjectief, zo seinde ons gisteravond onze corres pondent in Tel Aviv. Algemeen wordt in de Israë lische hoofdstad aangenomen dat de Israëlische benadering van deze problematiek na de algemene verkiezingen en de vorming van een nieuwe rege ring een wat soepeler karakter za1 krijgen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) TOURNUS De Franse luchtvaartpionier Gabriël Voi sin is dinsdag in zijn woning bij Tournus in mitlden-Frank- rijl overleden. Hij is 93 jaar geworden. In 1904 slaagde hij erin mei een zelfgebouwd vliegtuig een emdje te vliegen. Met zijn broer Charles en nog twee medewerkers stichtte hij in een bouwvallige loods in de buurt van Parijs de eerste vliegtuigfabriek ter wereld. In de eerste wereldoorlog bouwde Gabriel Voisin 10.400 tweedekkers zowel verken- nings- als bombardements vliegtuigen. Na de oorlog ging hij zich bezighouden met automobie len. Hij bouwde er 25.000. In 1936 trok hij zich terug. In Genève wordt intussen druk gespeculeerd over de po litieke gevolgen van het feit da' de besprekingen in eerste instantie slechts plaatsvinden tussen Israël en Egypte. Met Jordanië, dat wel aan de eer ste fase van de vredesconfe rentie deelnam, zullen toch ook onderhandelingen nodig zijn over de problemen van het grensgebied met Israël. Zes Egyptische soldaten, die sinds de oktober-oorlog in een kleine bunker ten noorden van Suez hebben gezeten, hebben zich aan een Israëlische pa trouille overgegeven. De zes hebben al die tijd van nood rantsoenen en linzen geleefd. Water haalden zij 's nachts uit Israëlische voorraden. Ruim honderd Israëlische soldaten zoeken met hulp van Syrische krijgsgevangenen in de Golanheuvels naar de lij ken van vermiste Israëli's. Tot dusver zijn enkele honderden lijken van gesneuvelde Syri sche soldaten gevonden. Zij zijn bijgezet in graven met aanduiding van hun naam. Tot het zoeken naar de lijken werd besloten nadat Syrische krijgsgevangenen hadden ver teld dat zij getuige van het sneuvelen van Israëlische sol daten waren geweest en de plaatsen konden aanwijzen waar ze waren gevallen. 9 ln het ijskoude water van de Vltava te Praag Werd tijdens de kerstdagen een zwemwedstrijd gehouden over 500 meter. Deze twee deelnemers stoorden zich niet aan de lage temperatuur (2 gradenvan het water, dat ze eigenlijk nog „te warm" vonden. BIJ FLORIANOPOLIS in het zuiden van Brazilië zijn 24 leden van een godsdienstige groepering om het leven geko men, toen de autobus waarmee zij terugkeerden van een con gres, frontaal op een met ijze ren balken geladen vrachtauto botste. UIT EEN woning in Rötter- d-a-m zijn driie schilderijen ge stolen niet een gezamenlijke waardie van f 35.000,-. (Door onze correspondent) TEL-Avïv Zeven voor aanstaande militaire corres pondenten van Israëls grootste bladen hebben een dik spaak in het wiel van de verkie zingscampagne van de rege rende arbeidspartij gesto ken. „De Blunder" heet het lijvige 307 pagina's tellende goed ge documenteerde boek dat zij een week vóór de algemene verkiezingen op de markt heb ben gebracht. Op de omslag het wanhopige door verdriet verscheurde gezicht van pre mier Golda Meir. Op haar schouders en die van generaal Mosje Dayan leggen de mili taire correspondenten de ver antwoordelijkheid voor de ramp die Israël op grote ver zoendag trof. De schrijvers zijn ervan overtuigd dat Israël in de jongste oorlog op het nippertje aan totale ondergang is ont snapt. Ze hekelen de militaire censuur die hen voor het uit breken van de oorlog verbood over de Syrische en Egypti sche oorlogsvoorbereidingen te schrijven. Zij stellen de on- vooi-Dereidheid van het leger in scherpe bewoordingen aan de kaak. Voor de onbetrouw bare voorlichting van de Israë lische legerwoordvoerder heb ben ze geen goed woord over en ze vrezen dat het jaren zal duren voordat dit instituut de ze vertrouwenscrisis zal over winnen. Bovenal is „De Blunder" een regelrechte aanval op ge neraal Mosje Dayan. Van de slaafse bewondering die voor de oorlog uit hun correspon denties voor de generaal sprak is niets meer over. De militai re correspondenten ontmaske ren de minister van defensie als een man die voor, tijdens en na de oorlog niet voor zijn taak was opgewassen. (Van onze redactie buitenland) BAYONNE, FRANKRIJK Een woordvoerder van de Bas- kische Separistische Beweging (ETA) heeft maandag op een persconferentie verklaard dat zijn organisatie langer dan een jaar van plan is geweest om de Spaanse premier Luis Car rero Blanco te ontvoeren om hem uit te wisselen tegen alle politieke gevangenen die in Spanje worden vastgehouden. „Zekere omstandigheden, zoals onder meer de intensivering van de i tegen onze beweging gerichte onderdrukking, heb ben ons echter genoodzaakt hem te executeren", zo ver klaarde de woordvoerder op een geheime persconferentie voor Franse verslaggevers. Twee andere leden van de ETA, van wie er een verklaar de dat hij deel had genomen aan de aanslag waarbij Carre ro Blanco op 20 december ln Madrid om het leven kwaim, waren op de persconferentie aanwezig. Geen van de drie mannen wilde zijn naam be kend maken, „Wij beschouw den Carrero Blanco als iemand die franquistischer was dan Franco zelf", aldus de woord voerder. Toen hij in juni tot premier werd benoemd, werd zijn bescherming aanzienlijk uitgebreid en konden wij niet langer er op rekenen dat wij hem zouden kunnen ontvoe ren". De ETA heeft eerder reeds de verantwoordelijkheid voor de aanslag op Carrero Blanco opgeëist. De woord voerder zei dat andere acties, zoals bijvoorbeeld vliegtuigka pingen, op het ogenblik door de ETA bestudeerd worden. Een groep van ongeveer 25 Spanjaarden heeft op tweede kerstdag een hongerstaking gehouden in de Augustinus- kerk aan de Oudegracht in Utrecht. Doel van hun acties was het betuigen van solida riteit met de vakbondsleiders, arbeiders, intellectuelen en priesters die in Spanje gevan gen zitten. De Spanjaarden, die de achterste banken „be zetten" in de kerk die ook door veel Nederlandse gelovi gen wordt bezocht, stuurden een petitie aan kardinaal Al- frink. Kardinaal Alfrink kon niet naar de kerk komen maar hij heeft drie vertegenwoordi gers van de protesterende Spanjaarden ontvangen in het aartsbisschoppelijk paleis. Hij heeft hun, volgens de groep, meegedeeld dat hij achter de petitie staat en dat hij het verzoekschrift zal doorgeven aan ae Spaanse autoriteiten. zijn en minstens één zou Pa lestijn zijn. De organisatie schijnt ten doel gehad te hebben wapens en explosieven te centraliseren om naar z.g. actiecentra te stu ren waar ze door terroristen gebruikt moesten worden. In de villa werd een waar arse naal aangetroffen van wapens, explosieven, handgranaten van Bulgaars fabrikaat, explosieve postpakketten en ook een voor raad valse paspoorten. De organisatie zou het cen trum zijn waarin een Europees netwerk van terroristen is op gezet, die werken in opdracht van het volksfront voor de be vrijding van Palestina. Uit andere bron wordt even wel vernomen dat de orga nisatie een Turkse politieke oppositiebeweging zou zijn. Tien van de dertien gearres teerden zijn, zoals gezegd, Turken. Zij zouden middels opzienbarende acties de aan dacht hebben willen vestigen op de politieke toestand in Turkije, en voor de uitvoering daarvan de technische bijstand van een zekere groep Palestij n-en gevraagd hebben. Het onderzoek zal in de ko mende dagen moeten uitwij zen welke van de beide hypo thesen de juiste is, voorzover de beweging althans niet een gecombineerde Palestijns- Turkse terreurorganisatiea In 't kort VIJF MENSEN die ervan be schuldigd werden een poging gedaan te hebben de regering van Afghanistan omver te werpen, zijn terechtgesteld. DE SLEUTEL BV in Apel doorn, de grootste producent van neon-gevelverlichting, verwacht een terugslag in de omzet als gevolg van de ener- giebeperkende maatregelen. DE PROVINCIE Gelderland krijgt een centraal stankmel- dingsnummer. Het wordt ge vestigd in Arnhem. KABINETSFORMATEUR Nairn Talu van Turkije heeft zijn for matieopdracht teruggegeven. Hij ziet geen kans een natio naal kabinet tot stand te bren gen. VIER mensen zijn op eerste kerstdag om het leven geko men bij een explosie in een tennispark in Barcelona dat eigendom is van de Spaanse ster Gimenez. DE VIER schilderijen die op 13 november uit het Frans Halsmuseum zijn gestolen, zijn terecht. HET ATELIER van Lee Coop er in het Gelderse Lochem gaat sluiten, als gevolg van het feit dat men geen perso neel kan krijgen. DE fysicus Andrei Sacharov en de schrijver Vladimir Maxi- mov hebben een beroep op het presidium van de opperste Sovjet gedaan de dissident Vladimir Boekovsky toe te staan zijn universitaire studie in Leiden voort te zetten. DE POLITIE vian Groningen heeft een voo-iraad van 600 liter benzine in beslag geno men. De benzine was gen iin drie vaten. 1 Goede morgen. Er zijn er die vandaag werken, maar er zijn er ook en niet weinig die gewoon thuis vrij blij ven houden. Energie bespa ren. Die thuisblijvers zorgen er eigenlijk mede voor dat er volgend jaar meer werk is. Zij leveren door niet te werken een bijdrage aan de werkgele genheid. Zo zit dat, ÏT Ik geef toe dat het wat vreemd aandoet voor degenen die vandaag wel aan de slag moeten, maar er zijn nu een maal mensen die verder kij ken dan hun neus lang is. Troost u, ik werk vandaag ook. In de hoop dat u allen vruchtbare kerstdagen hebt. mogen genieten, wil ik met u een blik in de toekomst wer pen. U weet: nog enkele dagen scheiden ons van enz. enz. bla, bla, bla. Overigens, hoor ik hier een collega opmerken, wat voor blikken vallen er eigenlijk m de toekomst te werpen? Het enige blik dat je nog kunt werpen, is een leeg ben- zinebllk. Ik wil u echter niet verder vermoeien. Groeten, wensen, allerbeste wensen, daar is het de tijd voor. Allez. dan. ÏT Hartelijk dank voor de goe de wensen van alias O. P, Donder, uit Breda en insge lijks. Veel dank ook voor de lieve wensen van Ann-Marieke uit Etten-Leur, die overigens veel verdriet heeft om hetgeen bo ze buren haar kater hebben aangedaan. Troost je, meid, met de andere, aardige buren. En dan de originele en zeer aardige nieuwjaarsgroet van de familie Lauwen, plaatsge noten van Ann-Marieke, welke groet ik hieronder den volke wil tonen. (ADVERTENTIE) Ik slu-it me hier bij aan, ook al loopt het oude jaar nog. Ik loop nu heen. Gegroet. MERIJN *!ti*Si!«!R!li!««!S!S!S«!e^!K!SK!S!S!S!R®!RSi!K»»!BK«*mSS!K!S!S*!S«!K!8!S»!8«»!6?K!S!RM«S!(«K5K!8!li!R!S!S!R)R!Ji Naast een komplete Bauknecht keuken t.w.v. 5.000.- als eindhoofdprijs voor de Aktia Naiuur-puzzel, stelt Bauknecht ook graag deze kompakte, praktische Minor-keuken voor appartementen, kantoren, vakantiehuisjes, etc. t.w.v. 2.000.- als extra Kerstprijs beschikbaar. Wordt de minor-keuken gebiuikt, dan ziet ze eruit als een heldere, vriendelijke keuken waarin alles binnen armbereik. Is men klaar met koken, dan sluit men eenvoudig de twee openslaande deuren en de keuken Is een kast geworden, waarvan niemand vermoedt, dat hij een hele keuken verbergt. Bovendien wordt gelijktijdig dooreenmikro-schakelaardestroomvoorhetkookgedee!teautomatischuitgeschaketd(veilig, vooral voor vergeetachtigen). Doe mee met de KerstDuzzel van de Aktie Natuur in deze krant! xxmmxxxmxmmmmmmmxxixmxxmxKmmmmmmxmmmmmximmmxxxmxxmxxsm

de Stem | 1973 | | pagina 7