1 eu nissen blijft een idealist' OPBOUWEN IS ONDANKBAAR WERK m Delmotte terug m NAG-team DE GOK WAGEN Remise Baba Sy en Gontworg ■Itiir a Als de kerstboom brandt, kan er best een lamp uit De komeet Ladinsky Neo-prof Piet van Katwijk: nog niet bepaald 99 GRIEKS ELFTAL IN OPSPRAAK Datum Zuidslavië- Spanje sport 99 Ernst Happel ontslagen Alleen als u in het klein bespaart kunnen we samen in het groot besparen. Thuis. Maar ook in de zaak als u straks weer gaat werken. Laat geen straal en ventilator- kachels onnodig branden. Gebruik geen lift als u ook kunt lopen. Want bedenk wel: Nog maar e& klein beetje electriciteit wordt behulp van kern energie. Het meeste wordt gemaakt met gas en olie. En met gas en olie moeten we zuinig zijn. Uw aardgas- en electriciteits- leveranciers hebben deze en andere tips verzameld in een vouwblad, dat binnenkort bij u aan huis zal worden bezorgd. gemaakt met Vrijdag 21 december 19/o r" V 17 f** (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Een profeet wordt in eigen land niet geëerd. Een spreuk die het blazoen van trainer Evert Teunissen (43) niet zou misstaan. De voormalige „biechtvader" van Fortuna SC ziet echter niet om in wrok. Ondanks alle kritiek en kwaadsprekerij, on danks alle hoon en schimpscheuten, gelooft Teunissen in zijn eigen aanpak. Hij kijkt vooruit en sleutelt nu vol enthousiasme aan het elftal van FC Den Haag, dat begin dit seizoen sterk werd verjongd en waarvan men nu reeds zegt dat het over drie, vier jaar de top van de eredivisie kan bereiken. Zijn flat in Scheveningen, van waaruit men uitkijkt op een woelige zee met witte schuim koppen die lijken te stoeien met speelse meeuwen, werden de afgelopen dagen een hon derdtal kerstkaarten aangedra gen. Het merendeel van deze kaarten is ondertekend door voetballers, die Teunissen ooit „kneedde" en met wie hij in het verleden samenwerkte. Het doet hem zichtbaar deugd dat hij niet vergeten is door een groot aantal jongens, die nu furore maken bij clubs voor wie hij vroeger werkte. „Ik heb nooit waardering ge zocht", zegt Teunissen, „maar, dit doet me toch wel wat". Evert Teunissen, die Neder land als trainer al vele malen doorkruiste, bevalt het uitste kend in Den Haag'. Hij woont ruim 7 km van het veld, het sportveld Zuiderpark. Iedere morgen om negen uur spoedt hij zich naar het Zuiderpark, waar hij de ochtend- en mid dagtrainingen leidt. Per dag is hij 5 tot 7 uur bezig. En met plezier. „Ik ben bezeten van voetballen, al zul je uiterlijk niets aan me merken, maar in nerlijk ben ik er vrijwel altijd mee bezig". Dwars door alle bedilzucht van buitenaf heen heeft Teu nissen zich ook bij FC Den Haag geworpen op de opbouw van een elftal. Nog zoekend naar een mixture van routine en talent, kan Den Haag nu al bogen op enkele tot de ver beelding sprekende resultaten in deze competitie. Zoals de 8- 3 zege op NAC en het 3-3 gelijkspel tegen Feyenoord in (ADVERTENTIE) B.V. HOTEL DE KROON BREDA Ruime zalenaccommodatie; onbeperkte parkeerruimte Gelegen in centrum Breda Boschstraat 28 Tel. 01600 -32687 Rotterdam. De groei naar vol wassenheid zal echter nog en kele jaren vergen, zoals Forto - na SC ook vier jaar nodig heeft gehad om zich te voegen tussen de topploegen van de eerste divisie. Teunissen, de bouwer, de man ook die zich zelden openhartig uitlaat over bepaalde proble men en tegenover derden vrij wel nooit concessies doet („want dan krijg je uiteinde lijk toch de kous op de kop") g'eeft grif toe dat het opleiden van het nieuwe spelers en het uitbouwen van elftallen een niet gewaardeerd gebied is in Nederland. „Je loopt namelijk het risico minder populair te zijn", zegt hij, „maar het zijn toch de resultaten van een club die de trainer bepalen. Ik heb bepaalde principes, die ik door niemand uit mijn hoofd laat praten Als ik zeg: het is groen, dan blijft het groen tot het moment dat bij iemand van het tegendeel overtuigt. Commercieel gezien is dat misschien niet juist, maar ik ben te idealistisch om me lou ter en alleen commercieel in te stellen". De hand van Teunissen heeft ook FC DenHaag niet onbe roerd gelaten. „Ons spel- beeld", meent hij, „is gelijk aan het beeld dat Fortuna in mijn tijd bood. Geweldige suc cessen worden afgewisseld met onverwachte nederlagen. Ik herinner me nog dat Forto- ha met 9-0 won van PEC Zwolle. Een week later speel den we 1-1 gelijk tegen Hel mond Sport. Na zo'n grote ze ge denken vooral jongeren nogal snel dat ze er zijn". Teunissen heeft nog vele con tacten met en in Limburg. Hij blijft zich op de hoogte hou den van de resultaten van Fortuna en praat nogal eens met Joop Titaley, zijn „lieve lingsvoetballer". Bovendien vertoeven Teunissens kinderen vaak in Sittard bij een kennis, waar ze de laatste tijd alleen maar goeds horen over het werk dat Teunissen in twee jaar tijds verzette. „Ik ben blii dat het Fortuna goed gaat. Ik was de eerste die Cor Brom feliciteerde met het behalen van het periode- (Van onze sportredactie) BREDA Kracht, pure fysieke kracht, dat mist NAC in deze voor de Bredanaars zo langzamerhand rampzalig verlopende competitie. Een stelling, die NAC-trainer Henk Wullems geheel onder schrijft. „Het is gewoon een feit, dat ik over te weinig broodvoetballers beschik zegt hij enigzins mat. „Nu tve er zo moeilijk voorstaan, hebben we meer knokkers nodig dan voetballers in de echte zin van het woord. De belangen zijn zo groot, dat bet gehele elftal daarvan noordrongen moet zijn. Kijk, nis we in de middenmoot speelden dan was het wat anders. Dan kon je lekker voetballen, waar NAC onge- twiifeld de capaciteiten voor bezit. Maar nu we onderaan staan zal er toch met een andere Instelling gespeeld moeten worden. Puur om elk punt Henk Wullems, die znn spelers gisteren tijdens de voorbespreking van de strijd tegen Feyenoord eens duchtig toesprak, zal dan ook morgen Arie Del- motte weer inzetten. Wie voor Delmotte plaats zal moeten maken, wilde Henk Wullems niet zeggen, maaT aan te nemen valt, dat Frans Vermeulen za,l uitwijken naar de vleugelverdedigin-g. waa.r Jantje Blom dan zal verdwijnen. Ook bestaat er een kans nut Wullems tegen Feyen- W'r, ,t'e tundem Vermeu- en-Deimotte in het centrum zijn verdediging zal la ten opereren, omdat Aty Graaumans nu niet bepaald ,m grote vorm verkeert. Overigen-s is Wullems er van overtuigd, dat Feyenoord meer dan een su-perzware „kluif" zal zijn voor zijn pu pillen. Wullems: „Ik heb Feyenoord woensdag aan het werk gezien tegen Standard en ik ben tot de conclusie gekomen dat Feyenoord op het ogenblik erg sterk speelt. Maar dat betekent niet dat we ons zondag niet tot het uiterste zullen verweren. kampioenschap. Ik ben er hl ij om dat Brom succes heeft. In elk geval over de periode die ik bij Fortuna heb meege maakt, niet zo sympathiek. En nu ik van hem hoor dat ik toch ook heb bijgedragen tot het succes van Fortuna. doet me dat deugd". „De waardering komt nu pas, dat moet ik met pijn toegeven. Dat ik vroeger vaak gelijk heb gehad, weet ik wel. Maar ik ben ervar. afgestapt om me te verdedigen. Neem Bohnen en Erkens, die heb ik nog voor 6.000 gulden gehaald. Over enkele jaren zijn ze meer dan het honderdvoudige waard. Opbouwen is het meest ondankbare werk voor een trainer. Maai ik zeg je: let op, al de elftallen die ik achter laat, blijven staan. Neem Heerenveen, De Graafschap en nu Fortuna Over een paar jaar zal ook Den Haag een geweldige basis hebben". En dan lachend: „Maar dan ben ik waarschijnlijk alweer vertrokken". THEO VAESSEN Piet van Katwijk: Misschien zou ik later spijt krijgen, dat ik het nooit geprobeerd heb (Van onze sportredactie) MILL Piet van Katwijk, de middelste van de drie fietsende gebroeders uit oos telijk Noord-Brabant, heeft deze week bij Frisol een con tract als professional gete kend. En dat terwijl hij en kele maanden geleden nog bezwoer nooit of te nimmer „beroeps" te worden. Hij ziag er geen brood in. Als aeiaibeur verdiende hij toch ook zijn prijsjes. P-iet van Katwijk geeft grif toe, dlat hij zich meermalen in die geest heeft uitgelaten. „Maiair", zo zegt hij, „die laatste -tijd heb ilk veel over mijn foekoimsit als wielrenner nagedacht. Kijk eens. iik ben rau 23 jaar. Als ik bar-oiep-sreimeir zou will-ern wor den dan moest diait n-u gebeu ren. Het was een moeilijke beslissing. Ik heb in het afge lopen seizoen goed om mij heen gdbefc-en-, H-et was bittere ellenide bij die Nederland-se profs. K-iljk, zoiets maakt je kopschuw. Je gaat twijfelen. ATHENE (AP) De Griekse regering heeft vrijdag een onderzoek gelast naar de oorzaak van de 42 nederlaag die Griekenland deze week heeft geleden tegen Joegosla vië. Volgens sommige berich ten zouden de Griekse spelers zich hebben laten omkopen. De vice-premier Raillïis heeft George Vlaidimiro-s, de minis ter van sportzaken otm uitleg gevraagd. Vtaditm-ro-s kreeg die opdracht de re- onderzoek Ie Griekse moeten dlit land en Spa- een beslissingswedstrijd omdat ze een gelijk Arie Delmotteterug net eerste van NAC. volgend an wor de be spelers zouden heb- Door de Joegoslavië i-nj-e nu speler aantal! De winnaar "edstrijd les in München,. Volgens andere bérichten o-o-k buitenlandse trai- Giue-kse ploegen een gehad in het orn- laail. De presi den't v-an de Fifa, Sir Stanley Rouse heeft gezegd dat eerst harde bewilj-zen moeten wor den aangevoerd voord-at sitan- pen ktumnen wordien on-demo- miem. VOETBAL Aad Mans veld, ausputzer van het Ne derlands elftal, zal op donder dag 27 december a.s. in het Haagse Bronovo-ziekenhuis een lichte chirurgische ingreep ondergaan. Mansveld heeft al geruime tijd last van een open wondje aan de rechterwreef. vain de a-ndere tan-t prikkelt het o-o-k jie eerzucht. Je gaat je afvragen of jie het zelf niet b-eter zou do'en. Nou, dat hewij-s moet ik nu zi-en t-e leveren. Ik ban wel ais ama teur Mij-ven fietsen, ma-ar dan ga jie jie ia-ter to-ch zelf verwij ten miaikem het no-o-it een trapje hoiger te hebban geprobeerd". De 23-jiarige renner uit Mill heeft die knooip doorgehakt. Hij woirdlt professiotniail. Het contract bij F-nilsol ils getekend. Van Katwijk: „Ik heb er v-eel over gesproken mieit mijn vrouw. Per stolt van rekening heb ik ee-n gezin en dat legt toch well een bepaalde veramit- Je be- e-en gek avontuur. Samen hebben we besloten de gok te wagen. Om te beginnen voor twee jaiar. D-a-n zullen we eens zien hoe uit MaM, ail-s ■or 52 oiv-er- nabije toe- tege- Getouterd als hij is in diverse zware wedstrijden ziet hij niet tegen de problem-en op. „Ik geloof dat ik er men taal wei tegen ben op-gewas sen. Daarvoor heb ik als ama teur al te vee-1 meegemaakt" P-iet van Katwijk sta-at te boek alis een slim r-enmertje, een rekenaar die zuinig m-et zi-jin krachten oimisprinigt. Maar o-p de meet, ais de prijzen moeten word-en verdeeld, staat hij zij-n m-annietjie. I-n een mas saspurt behoort hij tot d-e raip- ste-n. Ma-ar hij neemt niet al tijd -een afwachtende ho-uding aan. De afgelopen twee seizoe nen heeft hij me-er dan eens o-o-k aanvallend te rijden. Z-o raam hij jaar in de Ronde van in zijn eentje een on-g. En be paald indrukwekkend wais oo-k zij-n overwinning in de klas sieke Ronde van Limburg van twee jaar te-rug. In die Z-uid- lim-burgsie heuvels schudde hij in die laatste moordende kilo meters bergop gereputeerde krachten alls Jo van Pol, Jan Spetgens en Aait van d-e H-o-ek van zich af om' met voor sprong ais winnaar in Ste-in te ■arriveren. Piet v-an Katwijk: „Ik ban inderdaad een stukj-e spurten, miaair ik kan o-o-k outs-niaippiinigein meemaken. Ik mag wel zeiggen dat ik all round ben. Diaaro-m zie ik niet op tegen mijn debuut als pro fessional". P-iiet van Katwijk komt werknemer bij Friis-oi op de loonlijst. Wat sociale voorzie ningen betreft weet hij zich gedekt. Piet v-an Katwijk: „D-a-t is een hele geruststelling. Als er onverhoopt iets met me zoiu gebeuren sta ik tenminste niet in de kou. Bovendien tr-e'k ik kind-erbijslaig v-oor mijn twee kinderen. Heit iis niet veel, mia-ar het is toich meege nomen. En alls beginnend prof mo-e-t je ook op de kleintjes letten". ZiiRICH (Reuter) De FI FA heeft Spanje en Zuidslavië tot vier januari de tijd gege ven een nieuwe datum over een te komen voor het spelen van hun wedstrijd. De FIFA had donderdag beslist dat de wedstrijd Spanje - Zuidslavië. die de beslissing moet brengen wie zich als zestiende land plaatst voor de eindronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal, op zestien januari in Parijs ge speeld zou moeten worden. Zuidslavië heeft echter bij de FIFA tegen deze datum gepro testeerd. Wie Spanje kent,kent Osborne sherry WilW- Sherry Calidad Superior AMSTERDAM (ANP) —Na de produktieve vierde ronde van het internationale Suiker- damtoernooi te Amsterdam gaan thans vijf spelers aan de leiding. Baba Sy en Gantwarg, die onderling remise speelden, zagen Metsjanski, Hermelink en Smith door goede overwin ningen op resp. Pershad, Goudt en Mostovoy naast zich op de leidersplaats verschij nen. Het is geen interessant duel geworden tuss-en Baba Sy en Gantw-arg. De Senegalees gi-ng niet in op een Rooze-raburg- sipelsysteem van' zijn tégen- stander. De Rus zocht het toen in een een-trum-bezetting, die Sy echter goed onder controle hield. In een tien om tien stand werd remise overeenge komen. Wiersma boekte dan zijn eerste overwinning en wel te gen Cazemier, die een Moli- mard-variant niet goed voort zette en nadeel kreeg. Hij ge raakte in een opsluiting, ver loor een schijf en daarna de partij. Drost had in een partij van de klassieke spel-karakte- ristiek flink voordeel behaald tegen Lap-orta, maar de Itali aan verdedigde zich beheerst en de Fries zag allengs zijn voordeel minder worden en hield te weinig over om nog te kunnen winnen. AMSTERDAM De uitsla gen van de vrij-dag voor de vierde ron-d-e gespeelde partij en in de grootmeestergroep van het S-uikerda-mtoernooi zijn: Baba Sy (Sen) - Gant warg (Su) 1—1, Metsjanski (Su) - Pers-had (Suri-n) 2—0 Laporta (Ita) - Dros-t (Ned) 11, Hermelink (Ned) - Goudt (Ned) 20, Wiersma (Ned) - Cazemier (Zwits) 20, Mosto- vov (Fr) - Smith (VS) 0—2. DE STAND NA DE VIERDF ROND® IS: 1. Gantwarg- Ba-ba Sy, Hermelink, Metsjanski en Smith 6 punten, fi en 7. Drost en Wieirsma 5 Dun ten. (Van -onze oouinespornjdenit) BRUSSEL Deze is de dag en djlit het uuir om even te verwijlen biij h-et niiet meer zo roemruchte SC And-eirlecht, dat echter desondanks na 1-2 wed strijden toch met 3 punten voorsprong op kop gaot. A-nd-erlec-hit scoorde liefst 32 maall en incasseerde 12 tegen treffers. D-a-t deed met name Jam Ruiter. dii-e inmiddels ook ail zijn zilveren besiaiamsju- bileum vierde en met zijn 25 jaren nog steeds zo blij alls een kind -is indertijd -naar Brussel en Anderl-echt te zijin gekomen. Nieitis dan lof voor Jan Met De Grote Banidien, wa-nit hij hee-ft heel wat wedsifcrij-dien uit het vum-gesleept, hetgeen hij zelfs kl-aairj-e -als er al eens een strafschop gekeerd diende te woirdten. Jan is -een ster en Rob Rentse-nibrSnk een zon. Maar de komeet h-eet Ladins ky. (Van onze speciale verslagge ver) SEVILLA Ernst Happel, de kandidaat-bondscoach van het Nederlands elftal voor de komende wereldkampioen schappen in West-Duitsland is ontslagen bij de Spaanse tweede divisieelub Sevilla. Happel kreeg reeds drie keer de waarschuwing, dat als de re sultaten niet beter werden, hij kon vertrekken. De laatste wedstrijd tegen het 1-aiag geplaatste Baraga-ldo ging verloren en er werd een aanleiding gezocht om Ernst Happel te ontslaan. Die aanlei ding werd gevonden in de straf die Happel spits Uriona had gegeven toem deze te laat op de training verscheen door een bezoek aan zijn verloof de. De golf van publicaties in de Spaanse kranten over Hap- pel's toekomstige fun-ctie bij het Nederlandse elftal heeft natuurlijk ook in belangrijke mate bijgedragen tot zijn ont slag. Commentaar van Ernst Hap pel: Ik ben blij toe, want ik werd hier doodziek. Ik ga nu eerst in Torremolinos een paar weken met vakantie en aan het begin van het nieuwe jaar kom ik terug naar Neder land", Dewailquie van d-ait h-et Maurice i i-s oim kandidaat, of- 3-n deze knaap met d-e re- fcile e-en moeilijk heer dam toch met 12 doel™ zijn A-nidlem toppers zijin Koens en Re-nsenbriin-k. Ladinsky draait tem huldigen dage -ats een weniteiM. W-at hij wél kam ils zo'n tie nminuten in zichzelf gekeerd i-n geen bal aanmaken of de d-aig uit te piitok-en en om te zetten in dat waar alle vo-et- doeiip-unt. Hier is de stand na 12 wed strijden: 1. Anderl-echt 19,2. Waregiem 16,3. Molenbeek 16,4 Standard 15,5. Beveren. 15,6. Mechel-en 15,7. Club Br-ugge 13,8. Antwerp 13. Geen klassieke prijslijst waint daarvoor zijn Standard en Club B-rugge te ver weggezakt en staat hst in velie buitenlan den niet zo bekende Wareigem te hoog genoteerd. Dat blijkt ook uit wat men het doelgmide d-elde nio-emt: 19 - 18. Niet om o-ver naiair huis te s-chrijven. To-t h-et beste wat Ws-regern heeft h-omein de zwarte Giba en om-ze blanke Koudi-jzer. Molen beek (Berghültz en Ko-ens) is lichtelijk w-eggede-emsterd kt hard aan een co- De concurrentie tussien het Anderl-echt van d-e geuzela-m- biekbiou-wer Co-nstamt Vain- denstook ein het Molenbeek vain d-e beroepsiwielire-nner E-d- dy Me-rokx heeft he-t Brusselse voetbal de verwachte arnfet-a- gegeven. Waiarne- blijven er overigens bij, dait de strijd uiteindelijk zal gaian tussen Anderiiechit, Mo lenbeek, Cliub Brugge em Stan dard. H-et oude trio zou dus met d-e mewcom-e-r Molenbeek versterkt word-em. Het is intussen vrij s1 den rond Raymond en zijn Witte Duivels die diep irn het geheim maar wat Mij ziljn n-i-et naar München te hoe ven) H-et werd em wondt niet of m-a-air nauwelijks u-itsesiDro- ken dat Goethafe gefaald heeft en in laatste half uur had moeten spelen. Men heeft h-et wel voortdu- Deze publicatie is tot stand gekomen in overleg met het Ministerie van Economische Zaken. dims verjonging vam waaruit d-e duivelen geselec teerd worden. D-e tijd waari-n het hele n-aitiioinale circu-s rond Pol van Hiimist draaide i-s voor- oi-i. Ir dat verba-nd wordt veel scbamdr gezegd vam de te vele buitenlanders die in België spe len en die het eigen jonge ta l-ent bu-iiten de Mjn-en of in de provinciale clubs houden. V-er- amd-eriinig zie ik echter nog niet kom°m omdat d-e clubs en het nu-bliek gek zijn op buiifemliain- d-ers en de raad vam voorzit ters der grote verenigingen uit eindelijk de baas is. Pol van H-imst heeft intussen andermaal gezegd, dat hij zijin eigen Anderl-echt wel vaarwel wil ze-ggen. Volgend j-aar speelt Po-1 ergens anders en als heit a-ain hem lii-gt in S-panje. Nooit gedacht en toch geko men. De r-eaotie in de boezem van de Vrouw-en va-n Ander- lecht? Dat valt tegen. Een half jaar geleden no-g zou een der gelijke aiamko-ndi.gin-g een pa» le^srevoluuiie in de slachthui zen en kroegen van Ander- leeht hebben uitgelekt, nu zegt men esnvp-udiig: „Den Po-He het raison". Ni-ets slijt zo snel ais ean vedette, want de eer ste verering al legt d-e funda menten vo-o-r die verguizing. JAN WINTRAECKEN SCHAKEN - Ja-n Timman heeft bij het infernatio-naOe schaaktoernooi van Londen een grootmoe sterresultaait be reikt Door in de negende ronde rem-se te. spelen tegen de Belg Kelly de Galway kwam de 22-jarige Timman op een eind totaal van 7 pun-ten, anderhalf punt meer dan de Brit Keene. die met 5l/z pnt beslag legde op d-e tweede plaats in het eindklasse ment.

de Stem | 1973 | | pagina 17