Doe als 182.792 i goeie vaders Spaanse politie jaagt op daders bomaanslag Fernandez Miranda: een gematigd Franco-aanhanger REGERINGSFRACTIES EN VOOR MACHTIGINGSWET rrïco Commissie adviseert regering één hartcentrum per regio j 0 CONCORDIA Hartpatiënten boycotten CTIl ezeW PAAR ARRESTATIES Distributie niet uitgesteld binnenland buitenland Kerstmis teken van hoop Spaans geweld J leeft met u mee Medisch Comité Nederland Vietnam ziekenhuis Distributie Overheidsuitgave Kaas met ster-allures Zondagsrijder moet week de cel in Zaterdag 22 december 1973 (Copyright De Stem/Het Parool) Veel eten en drinken kenmerkte al in de Germaanse tijd het feest, dat wij nu Kerstmis noemen. Dat was toen voor de primitieve mens een welkome gelegenheid om de angst af te reageren voor de onzekerheid van het bestaan, een uiting te vens van de hoop, dat na de sombere koude wintermaanden de zon weer hoog aan de hemel zou gaan staan en de aarde weer vruchtbaar zou worden. Ook in de christelijke traditie is Kerstmis een feest, van de hoop. Ontdaan van alle uiterlijkheden de gezelligheid in huis waarmee wij het sombere tijdsbeeld proberen te verdringen zijn deze dagen een getuigenis dat de mensheid, zoals het kerstkind veilig geborgen lag in de warmte van een kribbe, geborgen is in Gods hand. Kerstmis 1973 valt in zorgvolle tijden. Het is niet reëel daar de ogen voor te sluiten. Maar voor wie gelooft kan dit geen tijd zijn van zwart pessimisme. Als tenminste ook de liefde in ons hart woont. De geschiedenis bewijst dat de mens, geweldi ge mogelijkheden heeft om zich zelf te ontwikkelen de aarde te ontginnen en kennis en welvaart te vergroten. Nu worden wij allen duidelijk geconfronteerd met hef ge geven, dat het menselijk vermogen in vele gevallen is mis bruikt. Dat vermogen is er echter nog steeds. Als wij nu zouden leren die kennis goed te gebruiken, niet alleen voor ons zelf, niet alleen in de rijke landen, ais wij dus de boodschap van liefde meer gaan verstaan, dan is er alle reden elkaar een zalig, een gelukkig ker-stfeest toe te wensen. Met de bom, die eed gewelddadig einde maakte aan het leven van Spanjes premier Carrero Blanco, zijn ook de plannen van tafel geblazen; die Franco voor zijn opvolging had opgesteld. De Spaanse dictator is nu 81 jaar. In Blanco, een aartsconse»- vatief, meende hij de sterke man gevonden te hebben, die na zijn dood zijn beleid in Spanje zou kunnen voortzetten. Dat I was een wensdroom, die ook zonder geweld niet in vervulling had kunnen gaan. Spanje mag dan van buitenaf gezien een rustig land lijken, het rommelt er al iang onder de oppervlakte. Basken en Cata lanen willen nog steeds los van Madrid. De invloedrijke Opus Dei-beweging (van vooraanstaande katholieke leden) staat ook een ander Spanje voor- Bovendien distantieert de katholieke kerk, lange tijd kritiekloos bewonderaar van Franco's rechtsorde zich in toenemende mate van het Franco-regime. Al deze stro- mingen zijri even zovele aanwijzingen dat zich in Spanje een oppositie aan het vormen is, die aanstuurt op ingrijpende sociale en politieke hervormingen. Die oppositie is niet gelijkgezind- Ze had het wellicht kunnen worden maar juist niet door geweld. Spanje heeft tijdens de burgeroorlog zo verschrikkelijk onder het geweld geleden, bat een groot deel van het Spaanse volk waarschijnlijk nie+ bereid zal zijn een beweging te steunen, dië met gewelddadige middelen het Franco-regime probeert omver te werpen. Zij, die voor de bomaanslag verantwoordelijk zijn, hebben daarom naar onze mening de weg naar een vreedzame hervor ming in Spanje weer voor geruime tijd geblokkeerd. En dat is de enige weg, die in Spanje naar een stabiele maatschappij kan 'eiden. Dat geldt trouwens ook voor Franco. (ADVERTENTIE) 182.792 goeie vaders zijn al beter ai met een Concordia levensverzekering. Omdat daar de winst niet naar aandeelhoudei gaat, maar naar de polishouders, naar u. Voor 100%! De moeite waard om 'ns te onder zoeken voor u zich elders laat verzekeren. Neem contact op met Concordia, Oudenoord 10, Utrecht,Tel. 030-333433 (vervolg van pag. I) Zowel de stichting ombuds man als de Ned. Hartpatiën tenvereniging hebben zich voor deze zaak ingespannen, maar zonder succes. De bemoeienissen van de ombudsman hebben er slechts toe geleid, dat A.F.C. haar vroegere werknemer een een malige uitkering van f 3000,- toekende. Maar de Ned. Hart patiëntenvereniging heeft be cijferd, dat de heer Van Over- veld sinds zijn eerste hartaan val (op de dag van zijn ont slag moest hij met een tweede in het ziekenhuis worden op genomen) een bedrag tussen de f 25.000,- en f 30.000,- aan inkomsten heeft moeten der ven. Gebleken is intussen, dat er juridisch aan deze zaak niets meer te doen is in het voor deel van de heer Van Over- veld. Dat was voor de Ned. Hartpatiëntenvereniging het sein om op een andere manier aandacht te gaan vragen voor de wijze waarop vele hartpa tiënten in Nederland dus beslist niet alleen de heer Van Overveld economisch ach tergesteld worden. Voor de vereniging lag dit geval des te duidelijker, waar A.C.F. (zo wel produktie als groothandel) een der grootste leveranciers van geneesmiddelen voor hart patiënten is. Zowel een tele foongesprek met een der di rectievertegenwoordigers van A.C.F. als in enkele brieven is deze boycot aangekondigd. (Van onze redactie buitenland) MADRID De Spaanse politie maakt koortsachtig jacht op de daders van de bomaanslag, die premier Luis Carrero Blanco het leven kostte. Er zijn twee mensen gearresteerd, die er volgens de politie zeker hij betrokken waren. Het zou gaan om de twee huurders van de souterrain-woning in de straat Claudio Coello, van waaruit de daders een gang onder de weg hebben gegraven om een hom onder de weg te plaatsen. Ook elders in het land zouden arrestaties zijn verricht. Aangenomen wordt dat er nog meer mensen bij betrok ken waren. De politie heeft onder meer huiszoeking ver richt in verscheidene stu dentenhuizen. De twee huurders van het souterrain deden zich voor a-ts beeldhouwers. De buren, die wel geklop met hamers en beitels hooiden toen de bewo ners hun onderaardse gang groeven, dachten dat de man nen bezig waren met het scheppen van beeldhouwwer ken. Ze brachten een groot pak hun huis binnen, dat in kerstpapier was verpakt. Waar schijnlijk bevatte dat pak vijf tig kilo explosieven. Volgens politiezegsli-eden bestond de bom uit dirie delen, die naar het model van anti-tankbom men aan elkaar gekoppeld wa ren en direot rva elkaar tot. ontploffing kwamen De Spaanse politie hecht wel geloof aan de bewering dingsbeweging ETA, die zo va-n de Baskische afschei- als gisteren gemeld volgens een in het Franse Bayonne gepubliceerd communiqué, de verantwoordelijkheid voor de aanslag opeist. Verwacht wordt dat Spanje de mede werking van 'de Franse politie zal vragen bij de opsporing van de daders. In Zuid-Frank rijk wonen veel ballingen uit Spaans Baskenland. Paramili taire groepen van de ETA heb ben de afgelopen drie weken weer verscheidene geweldda dige acties ondernomen, nadat ze enkele maanden niets van zich hadden laten horen. In het gebied van Bilbao en San Se bastian zijn circa tien aansla gen met explosieven gepleegd. Twee ETA-leden kwamen om het leven toen een bom voor tijdig afging. Spanje heeft de Franse autoriteiten vaak laks heid verweten omdat ze de activiteiten van de Baskische ballingen niet voldoende het oog zouden houden. Het Spaanse avondblad „In- formaciones" schrijft dat een jongeman, wiens uiterlijk be antwoordt aan het signalement dat de politie heeft verspreid van de vermoedelijke dader, ernstig is gewond bij zijn aan houding door de politie. De ETA moet hulp heben gehad van „professionele buitenland se terroristen", zo heeft een officiële zegsman tegen AFP gezegd in Madrid De nieuwe Spaanse premier Torouato Fernandez Miranda waarschuwde in een korte toe spraak voor de televisie tegen haat- en wraakgevoelens, en verklaarde dat de vrede ge handhaafd zou worden. „De rust in het land is vol ledig en totaal", aldus de nieu we premier. Generaal Franco heeft admi raal Luis Carrero Blanco pos- thuum bevorderd tot kapitein- generaal van de marine- de hoogste onderscheiding in Spanje. In het desbetreffende de creet zegt Franco dat admiraal Blanco „een buitengewone me dewerker van de leiding van de staat is geweest, een voor beeld v-a-n trouw en loyaliteit, onder alle omstandigheden". Franco zelf zal niet aanwe zig zijn bij de requiem-mis en de begrafenis van Blanco. Vol gens de officiële bekendma king heeft hij griep. Vandaag zal hij overigens wel een zit ting van het kabinet leiden en de Amerikaanse vice-president Gerald Ford ontvangen. Vol gens regeringskringen gaat Franco niet naar de begrafenis uit vrees dat hij in het open baar door emotie overmand wordt. In Madrid is een grote poli tiemacht op de been. In de rouwkapel van het regerings paleis, waar de aartsbisschop van Madrid de requiem-mis opdroeg, werden slechts 250 mensen toegelaten. Vice-presi dent Ford was omringd door een ploeg agenten van de ge heime dienst toen hij de kerk binnenging. (ADVERTENTIE) bouwt in de bevrijde gebieden van Zuid-Vietnam een Stort uw bijdrage op postgiro 1090400 MADRID Spanjes nieu we premier Toreuato Fernan dez Miranda is een voorzich tig, nauwgezet professor in. de rechten die zich gestaag binnen de regering heeft op gewerkt via de nationale be weging, de enige politieke organisatie in het land. Tot de dood van Carrero Blanco bekleedde Fernandez Miran da de functies van vice-pre mier en secretaris-generaal van de beweging, waarin alle kraohten zijn verenigd die generalissimo Franco steu nen. Hoewel hij in de bewe ging een prominente figuur is was hij toch een betrekke lijk glansloze persoonlijk heid, en het feit dat hij de twee functies kreeg wekte dan ook vrij veel Verrassing! Politieke waarnemers be schouwen Fernandez Miran da als een gematigd politi cus. Het is bekend dat hij een goede vriend is van prins Juan Carlos, die door Franco als zijn opvolger is aangewezen, en hij brengt de prins regelmatig een bezoek. De rest van zijn vrije tijd brengt hij door met zijn vrouw en zeven kinderen. Fernandez Miranda was wel licht het meest actief als se cretaris-generaal van de nati onale beweging. De raad van de beweging is een soort „raad van state", die de poli tieke toekomst van het land aangeeft en Fernandez Mi randa wordt door veel poli tieke waarnemers gezien als de belangrijkste theoreticus. In deze positie heeft hij te maken gehad met enkele van Spanjes klemmendste sociale en politieke problemen, zoals hervormingen op vakbonds- gebied, het recht om politie ke verenigingen te vormen, de betrekkingen tussen kerk en staat en benoemingen voor politiek belangrijke functies. Hij is op 10 november 1915 geboren in Gij on in het noorden van Spanje, volgde een studie in de rechten aan de universiteit van Oviedo en vocht al-s tweede luitenant in de burgeroorlog van 1936. In 1954 kwam hij voor het eerst in een regeringsfunctie te recht en sindsdien heeft hij er verschillende bekleed op verschillende ministeries. Fernandez Miranda. Fernandez Miranda heeft vaak toespraken gehouden ten overstaan van de Cortes (parlement), enerzijds om regeringsprogramma's te pre senteren, anderzijds in zijn functie van secretaris-gene raal van de nationale bewe ging. In die toespraken heeft hij steeds Franco's politieke systeem verdedigd als zijnde geschikt voor het herbergen van Spanjes verschillende en vaak diametraal tegeno ver elkaar staande politieke stromingen. Het systeem laat naar zijn mening ook ruimte voor veranderingen binnen het kader van Franco's grondwet. Zijn politieke me ning kan wellicht worden gevat in deze ene zin: „Een liberale democratie is een verkeerde democratie, omdat ze het bestaan van een au thentieke staat onmogelijk maakt en de staat, als machts orgaan van het land, is het enige middel om te waarbor gen dat het volk werkelijk kan deelnemen aan het uit oefenen van de macht". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet Den Uyl heeft niet alleen de vijf regeringsfracties achter zich gekregen voor de machti gingswet, ook de CHU-fractie gaf gisterochtend om vijf uur haar jawoord bij de beslis sende eindstemming. Dit het regeringskamp stemde alleen het PvdA-kamerlid Drenth om principiële redenen tegen. Hij vindt, dat de wet het stakings recht aantast, nu stakingen te gen maatregelen die de rege ring op grond van de wet neemt onwettig zijn verklaard. Tegen de wet waren (uiter aard) de WD, DS '10, CPN, PSP en de rechtse splinterpar tijtjes. De slopende nachtelijke slotfase heeft overigens geen onverwachte wijzigingen meer gebracht in het wetsontwerp, dat nu op 8 januari door de Eerste Kamer zal worden be handeld. Wel werd tegen de zin van minister Van Agt (Justitie) een amendement* Peijnenburg aanvaard, waar door in de wet een juridisch novum is geslopen: naaste ver wanten van mensen die door controlerende ambtenaren aan de tand worden gevoeld hoe ven geen inlichtingen te geven verschoningsrecht Dit komt in geen enkele wet voor, behalve in het wetboek van strafrecht, maar dan is er ook sprake van een „verdach te", die een zwijgrecht heeft en wiens familieleden ook mo gen zwijgen. Door een artikel van deze strekking op te ne men in de machtigingswet ontstaat nu in feite de gekke figuur, dat degene bij wie een onderzoek wordt ingesteld verplicht is alle nodige infor matie te geven terwijl bijvoor beeld zijn vrouw zich kan be roepen op het verschonings recht. De kamei was door de argu menten van minister Van Agt niet te overtuigen. De meer derheid leende zijn oor aan de juridische specialist Van Schaik (KVP-er en mede-in diener van het amendement) die vond dat er geen bezwaren tegen een een verschonings recht hoeven te bestaan. De op het allerlaatste mo ment ingediende motie van AR-woordvoerder Roolvink om de datum van de benzine distributie twee weken te ver schuiven (naar 21 januari) werd verworpen. Roolvink kreeg naast zijn eigen fractie de rechtse splinterpartijen mee, evenals de CHU-kamer- leden Van der Mei en Kruisin- ga., de DS '70-igers Berger, mevrouw Van Veenendaal en De Brauw, de D '66-igers me vrouw Goudsmit en Beekman en de CPN-fractie. Een door minister Lubbers als overbodig gekwalificeerde motie van de VVD-er Porthei- ne om met de middenstandsor ganisaties nog eens te overleg gen over de maatregel, die de feestverlichting en etalage verlichting verbiedt, werd aangenomen, nadat Portheine er uit had geschrapt dat deze maatregel tot na de kerst moet worden opgeschort. De confes sionele fracties stemden er verdeeld over. Verworpen werd de motie van DS '70 waarin de regering werd gevraagd de machti gingswet in te trekken op grond van het argument dat met wijzigingen in bestaande wetten (prijzenwet, wet op de loonvorming e.d.) de beoogde maatregelen wel gecreëerd kunnen worden). Deze motie kreeg naast DS '70 alleen de steun van de WD en de klei ne rechtse fracties. Net zo' min als het DS '70 lukte de wet te laten intrek ken slaagde de CPN erin de datum van inwerkingtreding op te schorten. Een motie van die strekking verwierf slechts de steun van de indieners en de PSP, Boerenpartij en de RKPN. Geringe steun kreeg ook de motie van de WD om de beperking van de overheids uitgaven (500 miljoen) met een miljard op te voeren. De VVD mocht slechts rekenen op bijval van SGP, Boerenpartij GPV en RKPN. Wel werd een soortgelijke motie van CHU, KVP en ARP aangenomen. Daarin wordt echter de ruimte gelaten om de beperking van de overheids uitgaven al naar gelang de omstandigheden groter dan wel geringer te doen zijn dan het nu voorgestelde bedrag. Deze motie kreeg de steun van VVD, DS '70 en BP. Van de drie indienende fracties stemden overigens ARP en KVP verdeeld. (ADVERTENTIE) niet vergeten...Frico eten Weet u, ik voel me elk jaar opnieuw een beetje onhandig, als de kerstgroeten door de ether galmen, als de kerststol len uit de ovens glijden, als de kerstklokken bijna bim bam beierend van de torens rollen, als de kerstbomen gehesen worden... V „als de kerstballen weer bol en blinkend in de bomen bun gelen... V ..als de kerststallen weer vol vers geurend hooi in de ka mers staan, als de kerstkaar ten de deur uit zijn en er opnieuw veel minder beant woord blijken te worden, als de kerstliederen-van-alzo-ver in de su-permarkten klinken, als de kersttakken in je oren kriebelen.. .als de kerstgratificatie bin nen is.. ..als het geborduurde kerst tafelkleed uit de kast komt, als de kerst-inns hun gasten weer welkom gaan heten, als de kerstboodschappen van ko ninginnen, paus en presiden ten alvast op de band opgeno men worden, als het Kerstmis is.» „als voelen gaat... veel hoe eenzame zielen het kerst-mis „als de kerstgans te vet is, als de kerstkip te gewoon is, als de kerstkalkoen te duur is.. V „als het kerstengelenhaar in de klit zit.„ ...als de kerstman de kerst vrouw kust bij kringelend kerstkaarslicht... „als het kerstavond en kerstnacht en kerstdagen-lang kerst geblazen is.„ als het Kerstmis wordt om kort te gaan dan zit ik er wat onhandig bij. Ik weet niet goed wat ik dan schrijven moet. Iets plechtigs? Iets christelijks? Iets warms? Iets vredigs? De zogeheten „alternatieve" kerstboodschap zo van: „vreten op aardei" enz.. zal ik ook maar voor gezien hou' den, want daar red je de arme landen niet mee. Hoewel, je zou deze dagen wel eens aan de mensen in die streken kun nen denken. Misschien ga ik dat eerst maar eens doen, ja. Een kaars aansteken ééntje, niet een heleboel en dan eens wat rustig na gaan denken. Over wat ik hier eigenlijk doe, en over die boodschap van zo'n 2000 jaar terug En u mag meedenken. En dan wens ik u vruchtba re en mooie dagen toe. Een groet aan alle kerstmannen en een kusje voor alle kersten geltjes. MERIJN AMSTERDAM (ANP) „U kunt een boete van vijfhon derd gulden toch niet betalen. Het wordt dan maar volgens de eis een week gevangenis straf", Dit zei de economische politierechter in Amsterdam, mr. F. H. J. ten Kroode, giste ren tegen de 20-jarige los- werkman, P. M. L. uit Eemnes, die op 18 november het zon dagsrijverbod had overtre den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De eis, dat in het belang van de volks gezondheid een concentratie van voorzieningen moet worden bevorderd, is de re den dat er in de toekomst één hartcentrum Per regio moet komen. Dat is de kern van een advies, dat de com missie „Inventarisatie tekor ten hartchirurgische centra" aan minister Vorrink (Volksgezondheid) heeft uitgebracht Om vanaf 1976 in e)k hart centrum in Nederland 250 open hartoperaties per jaar te kun nen verrichten, moet er meer geïnvesteerd worden, aldus de commissie. Die capaciteit is voor elk van de v(jf thans funk- iionerende academische centra- Ie en het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam mini maal noodzakelijk, om optimaal en efficiënt te kunnen functio neren. Gezien het structurele tekort aan cardiologen anaes- thesisten en para-medisch per soneel verwacht de commissie niet dat het aantal operaties in 1976 boven de 2000 tot 2300 kunnen uitkomen. Dat is nog geen 200 per maand. Voor elk centrum moeten volgens de commissie de kos ten per operatie (20.000 gulden) worden vergoed. Daarover moet de minister maar eens gaan praten met de ziekenfond sen. De Nederlandse Hartpatiën tenvereniging is niet verrast, maar wel teleurgesteld over de inhoud van het advies. Volgens haar voorzitter, de heer H. Fie- vet te Breda, heeft minister Stuyt eind 1972 toegezegd dat het rapport in januari 1973 zou verschijnen en dat het aantal open hartoperaties zou worden uitgebreid tot een capaciteit van 250 tot 300 per jaar per centrum. Dit advies deelt die verwachting niet, zelfs niet op langere termijn. De vereniging is van plan nu opnieuw contact op te nemen met de minister en de vaste commissie voor Volks gezondheid uit de Tweede Ka mer.

de Stem | 1973 | | pagina 13