aar Aardenburg se bolclub: Wij hebben beste baan ONRUST IN GELEDEREN AXELSE WINKELIERS Kerstviering voor bejaarden zeeuws FAMILIE KOSTERS GEK OP PAARDEN n Uitslagen topbiljart VROUW OP VEEWAGEN FILMS IN ZEELAND T KERSTBAL „SAFARI" stad Uw advertentie campagne in deze krant rekendheid. ns luxe iffertje kado! ff St.-Kruis KENNIS NIET BANG AANDACHT Vrijdag 21 december 19-73 GE ZELLIGHEID ;2 december VLIEGHER IT et populaire dansorkest P ANGELS" met zang van jFERKET Aanvang 21.00 uur. overbrugt voor een belangrijk deel de duet afstand tussen uw zaak en uw klanten op voordelige wip* - en om geleidelijk verder oeiende cassettotheek. bijzonder praktisch >m uw cassettes overal toe te nemen. Vier golf gebieden: FM, lange, midden-en kortegolf. AFC: automatische fijnafstemming op FM. Fijnregelaar voor korte golf. Werkt op batterijen en op het Uchtnet (netvoedingsapparaat ingebouwd). Aansluitingenvoor microfoon, grammofoon, tweede recorder (opname en weergave) en versterker. tb V.V. 14" 'r cv - - - 0 Boldemonstratie van de heer Lekens. (Van onze correspondente) AXEL Er is wat gerommel binnen de gelederen van de Axelse middenstand, omdat een groot deel van de winkeliers in de textielbranche vóór een verplichte winkelsluiting op maan dag is. Namens deze textielbranche ligt er op het gemeentehuis een handtekeningenlijst en is er een enquête gehouden om wat meer eensgezindheid in deze kwestie te brengen. Eén van de voorstanders van de vérplichte sluiting de heer W. S. A. Diele- man. wil meer eenheid in de sluitingstijden. „Er bestaat nogal wat ver warring over d/iie winkelslui ting. Het gebenirt vaak, dat fctatten ons op maandag of dinsdag opbellllen oin te vragen of wie wiel geopend zitjin". Witte de heer Diekemam toe, „het puibilliiek weet meestal wél, d'at we die maiainidaigoch- tand «stoten zijn en voor de tast weet men gewoon niet waar mem ajam toe aB. Daar tornt nog bij, diait wie dan vam kat rowtaitiiesysiteem voor vrije dagen vam bet personeel af zouden zijn. Maar de winkel sluiting mag geen „moeten" worden em moest democratisch verlopen. Zoals het nu is, blijft het een gehannes. De reactie vain die gemeente is nog nilet hakend, dius kunne® we er verder nog mats over zeg gen. Eén vam de vier tegenstan ders van de gedwongen slui- jtog is de heer L. de Rudder, met hart em ziel verknocht ia aam zijn oorsetfcerie-speci'aial- ^k. „Ik zal alles doen om ®wor te zorgen, dat het niet doorgaat", aldus dte heer De fludlar, „mijm winkeldeur «lift opem, ook al staat er wdere week politie voor de deur. Ik kan geem dwaing ver dragen. Als iemand wil sluiten h dat zjjm gg. 'to®t dat oip vrijwiiSliige basis. ™S mij is die klant konimg. Als Je gekozen hebt voor een vrij z 'fstamdjg beroep, weet je je wel eens mieer dan acht Wit per- dag moet werken. Dat dfonstverlewiinig aam de b i2' ^en amider kan mij niet "Wetten zes dagen te werken, m dlat wil. Het hele punt •JU de voonstajnderis vam de is, diat ze moeilijk zit "J hum personeel ein ook, WMait ze de cumcurreint wel ^„een diaigje gesloten willen De heer De Rudder heeft brief geschreven naar de j™cemte, wiaiairim hij zijn uiteen heeft gezet en erop heeft gewezen, dat Axel zicih geen twee „doode" diaigem kan permitteren. Loco- burgemeester D.J. Ogtgei belde persoonlijk op cam te verzeke ren diat de zaak in behande ling wordt gienomem. De hoer T.W. Wikkeriinik, secretairis van die Stichting Streekcentrum Axiel wees er nog eens nadrukkelijk op, dat de enquête en hamditekémm gemldijst een pensoonllüjk iinditia- tdef is van de mddidiensitander uit de textielbranche, waar de Stichting helemaal buiten staat. Wel heeft de Stichting enkele maanden geleden een algemene enquête gehouden, waarbij is gebleken dat de meerderheid was vóór o.a. -uniforme wlnikielslultinig, open op zondag en een tijdelijke verschuiving van de koopa vond van vrijdag naar donder dag. „Als Stichting Stireekceni- tnuim willen wij neutraal blij ven en alleen informatie ge ven", alldius de heer Wükke- rdmk, „eventuele stappen moe ten door de men een zelf war den ondernamen" Biljarten In *s Lands Welvaren" speelden de plaat selijke biljarters tegen „De Kwakers uit Aardenburg. De uiltefeigen waren: P.C. Dhont - A. de Vos 25-47, A. Biuiijsen - G, Paratoen 41-18, G. Pari- daen - J. van Waes 23-35, Pr. Riiiteco - C. Gavers 42-24, G. Bonte - J. de Rijcfce 50-48, R. de Jonige - G. de Rijck 50-46, R. de Jonge - G. de Rijck 34- 66, K. de Jonige - G. de Baer- demaoker 44-84, J. Dudninlt - E. Martelaiare 19-33, A. de Jonge - M. Nobus 32-45, R. Maes - A. Baecke 46-45, G. Bonte - A. Buijsse 21-41. „De Kwakers" wonnen deze ont moeting met 7-4. Caramboles: 484 voor „De Kwakers" en 377 voor St. Kruis. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG „Een dergelijke bolbaan vindt u in ge heel Nederland en België niet. Hij is overdekt, verwarmd door middel van hete lucht, en voorzien van een zeer fijn profiel. Wij zijn er reuze trots op en het zal de animo van de boilers nog meer stimuleren". Voorzitter E. Ryckaert van de Aardenburgse Bolclub (ABC), komt superlatieven te kort om de nieuwe accommo datie van de nu 9 jaar be staande club te omschrijven. De nieuwe bolbanen, liggen op de plaats van de oude, achter café Centraal op de Markt, waarin het clubhuis van de actieve bolvereniging is onder gebracht. „Er is hard aan gewerkt door een flink aantal leden", aldus de heer Ryckaert. „Met het afbreken van de oude baan hadden wij flinke hulp, en met drie leden, waaronder een 73-jarige Belg, is het nieu we onderkomen gebouwd. Als wij de bouw zelf niet ter hand hadden genomen had het nooit betaald kunnen worden door onze vereniging. Er zijn enorm veel uren in gestoken". De banen worden op 29 de cember officieel door burge meester drs. W. Lockefeer, ge opend. Onnodig te zeggen dat nu al van tijd tot tijd een bol wordt gerold. „De baan loopt heerlijk licht", aldus de heer Ryckaert. „Het profiel van de banen (twee naast elkaar) be staat uit heel fijne steen, af komstig uit steengroeven in België. Het is vermengd met flink wat zand om het vocht vast te houden en cement voor de nodige stevigheid. Om de banen heen lange sparren en tegen de betonnen wanden van de overdekte baan zijn platen geplakt om vocht bui ten te houden. „Acht jaar gele den hebben wij een overdekte baan gemaakt met hardboard platen en een plastic overkap ping. Dat stimuleerde toen de bolsport hier al geweldig, om dat wij ook in de winter kon den spelen. Nu wij deze prachtige accommodatie heb ben, zal vermoedelijk het le dental, dat 72 bedraagt, (waarvan 44 actieve boilers) weer toenemen", zo zegt de trotse voorzitter. De bolsport leeft in Aarden burg. Dat is duidelijk. In ja nuari beginnen weer de wed strijden voor het clubkampi oenschap, in juni worden de koningsbollingen gehouden, en daar tussendoor kan nog het een en ander worden georga niseerd. „Bollen is een heerlij ke, ontspannende sport, maar nogmaals, je moet er wel de accommodatie voor hebben zo dat in de winter doorgespeeld kan worden. Vorig jaar nog heeft ABC een demonstratie gegeven op de Grote Markt in Delft, toen ter gelegenheid van het stu dentenlustrum een aantal oude sporten, waaronder ook boog schieten en kaatsen, gedemon streerd werden. „Wij hadden de meeste belangstelling". Tijdens de bouw van de nieuwe baan heeft men vijf weken niet kunnen spelen. „Maar wij zijn toen maar naar Eede getrokken, want zolang zonder bollen kunnen onze le den niet". Ter gelegenheid van de ope ning van de banen, waarvoor ook de heer Lekens van café Centraal bepaald zijn steentje heeft bijgedragen, zal een tweedaagse bolling worden ge houden. „Dat beloven fijne da gen te worden", aldus de heer Ryckaert, die daarna uw ver slaggever in korte tijd leerde noe een bol „geschoten" moet worden. (Van onze correspondent) HULST Uitslagen van wedstrijden in de topbi-Ijart- competitie: 't Centrum (Hulst) - Tovak (Koewacht) 911. H. v.d. Broeck - mevr. Coppieters 0 2, C. Burm - L. Coppieters 0 2, L. Warnier - P. van Gassen 02, W. d'Olieslager - C. Mar tens 11. E. Roovers - A Coppieters 11, F. Hillaert - G. de Vlieghere 11, J. Rom- bout - P. de Caluwe 20, C. Nagtzaam - F. Buis 02, A. de Kerf - G. Drubbel 20 en F. Vlassenrood - A. de Bouvre 2—0. 't Anker (Hulst) - Excelsior (St.-Niklaas België) 119. J. Kayser - R. Vaal 02, G. Herwegh - A. Vertenten 11, J. van Hou-te - E. van Dorsse- laer 11, J. Haulez - Trien pont 11, T. Rodrigo - J. de Cock 02, J. Boeding - A. Vermeire 20, E. Boon - G. Smet 11, W. Woginger - F. Smekens 11, E. van Over- meeren - L. Zaman 20 en E. Wauters - A. de Theye 20. BC 't Ra-ihuys (Westdor- pe) - bc Ona (Hulst) 128. W. Allonsius - E. Wentzler 2 0, R. Pollet - Ch. de Wolf 1- 1, J. Martinet - F. Wentzler 20, J. v.d. Goes - L. Segers 02, M. van Lent - P. Wentz ler 1—1, F. van de Abeele - J de Wilde 11, R. van Acker E, Luyckx 1—1, M. Teirlinck - A. Picavet 20, K. Vonck W. Jacobs 11 en M. Pluym M. de Wit 1—1 De competitiestand werd hierdoor: 1 bc Ona, Hulst, 6-9, 2 't Anker, Hulst, 5-8, 3 KOT, Hulst, 5-7, 4 Marionette, Hulst, 5-7, 5 bc 't Raedhuys, West- dorpe, 5-5, 6 't Centrum, Hulst, 5-3. 7 Excelsior. St.- Niklaas België, 4-2, 8 Tovak, Koewacht, 5-2 en 9 STC Sluiskil. 4-1. (Vam onze coiiresponidienlt) aamhfSi??NS' Een groot aft? bejaarde® nil. ruim 200 w*2-'ffcens heeft ttidens <5® soosmiddag in het 1Üw"R'i Uitkqmst de jaar- 'j«se kerstviering gehouden, eest werd geopend dooi vrfrt Vroon—van Maarle een speciaal woord 0,m sprak t0lt torrge- A. Schipper en Ajn D(X)t mevrouw Tw, werden die over lede- het Jaar Door mevrouw E. van der Hjke werd vervolgens gede clameerd e® mevrouw Zegers- Vam den Ouden las heit kerste- 'anigeliie voor. Mevrouw Kareis decJaimeer- s vervolgens over het karst- abeuren. Burgemeester ichiipper sprak met veel waar dering over de organisatie van deze kerstmiüdag, waarhij hij ook het open bej aardenwerk in Breskens betrok, hetwelk zich in de regiio begiiint uit te breiden. De voorzitster, me vrouw Poissinier werd voor haar diensten in de afgelopen 17 jaar ten behoeve van het soos- en bejaarden werk bij zonder naar voren gehaald door hein doch dooi ziekte kon zij deze middag niet aan wezig zijn. Zij word echter met een persoonlijk bezoek van de burgemeester en zijn echtgenote vereerd. Na de pauze zong het be- Jaamdenkoor ZangHust onder leiding van mevrouw Bakker en werd door een toneelgroep heit kerstspel Manie en haar buren opgevoerd, hetgeen werd gevolgd door samenzang. De bejiaardenconsulenite me vrouw Verw'jmeren spoorde de bejaarden aan „licht en liefde" voor elkaar te zijn in deze kersttijd, en zij sprak haar spijt uit dot de „moeder" van de bejaarden, mevrouw Passiniier, niet aanwezig kon zijn. Na de samenzang sprak me vrouw Vinke woorden van dank tot allen die aam deze middag haddien meegewerkt en wenste allen goede en gezel lige kerstdagen, alsmede een goed oudejaar en een gelukkig 1974 toe. „Ze zeggen wel eens, dat de zondag saai is. Nou, hier loopt je kop om" Elly W. M. Kösters-Sporre („eigenlijk heet ik Nelly, maar mijn moeder heet ook al zo"), 38 jaar, aktief, belangstellend en aK(jd bezig, is moeder van drie dochters en een zoon, die de nodige aanloop veroorzaken, omdat in dit huishouden aan de Emmastraat in Axel te vinden is wat in doorsnee-huishoudens toch wel ont breekt: stro- en hooiresten door het hele huis (die Elly soms tot wanhoop brengen), hoofdstellen en rijlaarzen in alle maten in de ruime keuken en niet te vergeten de vijf aandacht vragende en veel plezier gevende New Fo- rest-stamboekpony's in de stallen. Elly strijkt een onstuimige haarsliert ^it haar gezicht („ik heb nog niet eens tijd gehad m'n haren fatsoenlijk te kammen") en verontschul digt zich, want ze moet vóór 't koffie zetten nog eens ach ter een pony aan, die weer eens is uitgebroken. den beter met de paarden naar de bossen kunnen gaan. Piet berekent, dat één paardje per maand ongeveer ƒ60 a ƒ70 aan eten kost, mits, en dat is belangrijk, men een eigen stal heeft en in de zomer een eigen voorraad hooi kan maken. Daar komt In dit geval ƒ65 per jaar voor de volwassenen en ƒ25 voor de kinderen bij als contribu tie voor de ponyclub. Dan komt de heer des hui zes thuis. Piet H. Kosters, 39 jaar, donker, levendige ogen, een Limbux-gse boerenzoon, die produktie-chef is bij Dow Chemical in Terneuzen en al even paardengek is als de rest van de familie. Hij komt op de fiets, want hij moest dochter en vriendin die wilden paardrijden naar een veilig plekje loodsen en het is zondagMet een plof laat hij zich op een stoel vallen en verontschuldigt zich ook, omdat hij nog geen tijd heeft gehad om zich te scheren. Een woelig huishou den, dat al bijna 3 jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen is ge huisvest. „"We zijn al heel wat keertjes verhuisd", vertelt Piet, „we hebben al in Beek, Brielle en Terneuzen ge woond, maar toen we beslo ten om wat te gaan kopen, vonden we dat het in de buurt van Axel moest zijn, omdat Axel van oudsher een paardenstad is. Bovendien is hier een ponyclub „De Klep- pertjes", die leeft en bloeit en uitstekende instructeurs heeft. Daar kunnen onze kin deren goed terecht, want daar doen we het toch alle- maa' voor". ..Ja hoor", valt zijn vrouw Elly hem bij, „er zijn hier twee grote liefheb berijen: het rijden op pony's voor de kinderen en het fok ken van pony's voor ons zelf". Elly Kosters komt zelf oor spronkelijk uit Leiden, maar ze heeft tijdens de oorlog op een boerderij gezeten, dus de liefde voor dieren is haar niet geheel vreemd. „Boven dien ben ik vroeger nooit ergens bang voor geweest", zegt ze zelf. Een jaar of tien geleden- heeft de familie Kosters (toen nog een familietje) de eerste pony, Klaasje, aange schaft. Inmiddels zijn daar tot nu toe twee gekochte paardjes bijgekomen en zijn er twee veulens geboren, ter wijl er voor het volgend jaar nog drie veulens worden verwacht. „Dat fokken is ontspanning en sport voor ons", vertelt Piet. ..maar ais je dat ior je boterham moet doen, is het niet zo gemakkelijk. We hebben er het hele land al voor afgereisd. En dan de kosten. Het dekgeld is al zo een kleine 300. Daar komen dan de transportkosten en de pensionkosten voor het paardje bij, want die moet soms wel een week bij een hengst blijven. Daarna", re kent Piet snel uit, „zouden we een veulen alleen maar verkopen, als-ie zadelklaar is. Dat duurt zo'n jaar of drie, waarbij er natuurlijk een hoop tijd en voer in gaat zitten. Het is dus helemaal niet zo vreemd, dat een pony minimaal 3000 moet gaan kosten. Zekeir niet als het een stamboekpony is. En dan verdienen we er heus niets aan. Maar tot dusver hebben we nog geen paardjes ver kocht", vertelt Piet, „het lijkt me eerlijk gezegd ook wel erg moeilijk", geeft hij toe, „want zo'n dier gaat he lemaal bij je horen. Maar het is erg leuk om zo'n paardje groot te brengen. De kinde ren helpen daarbij mee. Om te beginnen moet je zo'n paardje rond laten lopen aan een lijn (longe). Later mag onze oudste dochter het paardje dan gaan inrijden voor de klefnsten. Het is al lemaal erg goed voor de op voeding, want ze moeten ook helpen de paarden te verzor gen en de stallen schoon te houden". Het geeft gelukkig weinig problemen", zegt Elly heen en weer lopend, „we moeten ze wel aan hun plichten her inneren, maar we hoeven er nooit echt boos om te wor den". „Dat laatste ls eigenlijk heel goedkoop", zegt Elly, „want het is geweldig, wat ze van de ponyclub allemaal doen. De kinderen krijgen instructies in dressuurrijden en springen, terwijl de club ook meedoet aan concoursen met viertallen, achttallen en carousselrijden. Dat is het fi guurrijden met een groep paarden. Onze club is al ver schillende keren kampioen geweest van dit district. Ver der worden er crosses geor ganiseerd op boerderijen en helpen we jaarlijks Sinter klaas binnen te halen. Via de ponyclub hebben we Axel goed leren kennen", zegt El ly enthousiast, „je maakt dan echt kennis met de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking en je blijft niet zo in het kringetje van nieuwkomers zitten. Daarom wilden we ook niet naar een nieuw bouwwijk." „Nee", beaamt Piet en kijkt eens naar de berg papieren vóór hem op tafel, „maar we blijven be zig, want ik ben nu weer een huis met stallen in de buurt van Magrette aan het ont werpen"! GERDI FREGER-HOEVEN- BERG. Iedereen luistert mee in huize Kosters. Eén oor is voortdurend naar de paarden gericht, omdat er altijd wel één door gehinnik waar schuwt als er iets aan de hand is. Ze krijgen veel aan dacht, omdat ze dat ook no dig hebben. „Als je dat niet doet, vervreemden ze", ver zekert Elly, „ze zijn zo lief, dus dat kost helemaal geen moeite. We hebben ze in de zomer eens laten grazen in de buurt van de watertoren, maar na een paar weken hebben we ze terug gehaald, want het was zo stil rond het huis". Als ik vraag of het een dure liefhebberij is, ant woordt Piet: ,,'t Is zeker niet goedkoop. Maar we roken beiden niet en we geven ver der ook niet veel geld uit. Eerlijk gezegd leven we nog al sober. We gaan ook haast nooit op vakantie. Ja, één keer zijn we met een boot reis meegegaan, maar dat werd een grote flop. We had- De vrouw van Aardenburgs burgemeester Lockefeer heeft sinds kort haar vrachtwagenrijbewijs. Hiermee kan zij onaf hankelijk van de ambtsbezigheden van haar man zelf in de cabine klimmen en haar paarden naar concoursen rijden. HULST DE KONING VAN ENGE LAND. Tijdens het weekein de en op de tweede kerstdag de v.rmaarde superproduktie The bridge on the river Kwai, de lilm die 34 interna tionale bekroningen kreeg, met William Holden, Alec Guinness, Jack Hawkins en vele anderen. Tosgang 14 jaar Zondagmiddag om drie uur, De vier vuisten de lucht in, <r t. .ti„ o.iuk- tie. Nu geen avonturen in het wilde westen, maar in de azuurblauwe hemel en het donkergroene oerwoud van Zuid-Amerika met het Trini- ty-tweetal Terence Hill en Bud Spencer. Toegang alle leeftijden. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Tijdens het weekeinde en op de eer ste en tweede kerstdag De vier vuisten de lucht in. Zie voor nadere gegevens het programma van de Koning van Engeland te Hulst. Tij dens het weekeinde en op de tweede kerstdag De gendar me op vrijersvoeten een kos telijke technicolor met Louj de Funès. Toegang alle leef tijden. Op de eerste en twee ue kerstdag Strelende han den met Georgina Ward, Pol ly Adams en Basil Moss in een tedere en t 'ter.iid meedogenloze, erotische en gevaarlijke technicolor. Toe gang strikt 18 jaar. OOSTBURG LEDELTHEATER. Tijden: het weekeinde tot en met d tweede kerstdag en tevens op zondagmiddag De rod< zon. Charles Bronson, Ursula Andress, Alain Delon en Ca- pucino in een enorm avontu renverhaal van Terence Young. Toegang 14 jaar. Zondag én op de beide kerst dagen een middagvoorstel ling van Lucky Luke, de man die sneller schiet dan rijn schaduw. Een pretentie loze lachfilm voor alle leef- -ijden. Op de beide kerstda gen ook Ontsnapt uit het v n Mc ,i Br,ar Keith en Helmut Grien. Een zeer spannend verhaal van 'en Engels krijgsgevange uenkamp waar de Duitsers de baas willen spelen. MIDDELBURG Citytheater. Lady sings t— 'ilues, de vermaarde film vaarin Diana Ross de rol 'an haar leven speelt en zingt. Naar het leven van de lazz-zangeres Billie Holiday. Toegang 14 jaar. Goofy, de held van de Olympische Spe len van Walt Disney. Met behulp van een oude Griek, die voor die gelegenheid naar de aarde is terugge keerd om Goofy in de gehei men van alle takken van sport in te wijden. Dan is Goofy ook onweerstaanbaar. Toegang alle leeftijden. VLISSINGEN ALHAMBRA. Tijdens het weekeinde en op tweede kerstdag Een vakantie op stelten. Toegang alle leeftij den GOES GRAND THEATER. Tij dens het weekeinde en op de tweede kerstdag De vier vuisten de lucht in. Zie voor nadere gegevens De koning van Engeland te Hulst. Eindredactie Bas Augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 9