Blunder Piot helpt Rotterdammers aan overwinning Ondanks vele kansen maar twee doelpunten Beslissings wedstrijd Spanje en Joegoslavië Vandaag geen kort geding KNVB contra Goudsmit Hoff Hongaar gelukkig bij Ajax VARGA: INEENS BEN IK GEEN VLUCHTELING MEER Veel remises in suikerdamtoernooi STAND IN ENGELAND Caballero filter anders dan andere sport ponderdag 20 december 1973 FEIJENOORD IN VOLGENDE RONDE (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM Onze enige vertegenwoordiger in de Europese bekertoernooien, heeft gisteren moeizaam het op de diverse Europese voetbalvelden danig geschonden Neder landse voetbal weer hoog gehouden Feyenoord won met 20 van Standard Luik en omdat de Rotterdammers in Luik met 3—1 verloren, bleek die ene tegentreffer voldoen de voor het bereiken van de kwartfinales van de UEFA-cup. Feyenoord, dat de laatste jaren bepaald niet met geluk is verwend, heeft overigens vol komen verdiend gewonnen, maar ondanks het enorme overwicht dat de Rotterdamse ploeg nagenoeg de gehele wedstrijd heeft gedemonstreerd, had het ditmaal net dat beetje geluk nodig, waaraan het zo dikwijls heeft gemankeerd. Want Feyenoord. dat uit de fraaiste kansen geen treffer kon produceren, had uit twee enorme blunder* in de huikse defensie te danken, dat het zich voo* de kwartfinales kor plaatsen. Standard maakte meteen duidelijk met welke bedoelin gen het naar Rotterdam was gekomen. Vanaf het eerste fluitsignaal van de Westduitse scheidsrechter Biwersi bepaal de de Luikse ploeg zich tot stug verdedigen. Feyenoord kon het eerste kwartier geen afdoend antwoord vinden op het spelpatroon van de Luike naren, die door veelvuldig tlijdl- rekken en terugspelen op doelman Palot de Rotterdam mers uit hun evenwicht brach ten. Voorzichtig tastend naar hun mogelijkheden kwam Feyenoord in deze aanvangsfa se slechts tot één incidentele gevaarlijke uitval. Toen Feyen oord echter, beseffend dat er doelpunten moesten komen, van zijn voorzichtige speelwij ze afstapte, bleek dat er wel degelijk kansen voor de ploeg van Coerver waren, want de aanvankelijk zo zelfverzeker de Luikse verdediging wan kelde hevig onder de snelle aanvallen, die meestal via vleugelspelers Jörgen Kristen- sen en Peter Ressel werden opgezet. Maar in deze voor Standard zo moeilijke fase van de strijd bewees Christian Pi ot eens te nueer, wellk een voortreffelijk doelman hij is. Piot, van wie wordt beweerd dat hij de béste lijnkeeper van Europa is, viel ditmaal in het bijzonder op door zijn bijzon der deskundige timing. Dank zij de bravoure en de kunde van de Luikse doelman werd Feyenoord van een alleszins verdiende voorsprong afgehou den. Alhoewel, het niet scoren Tan Feyenoord niet alleen te wijten was aan Christian Piot. Want hoe geweldig deze zich ook weerde, het blijft een on weerlegbaar feit, dat het mis sen van een tiental kansen voor een ploeg als Feyenoord niet alleen op het conto van een doelman van een tegen partij kan worden geschre ven. ATHENE (ANP) Joegoslavië heeft giste ren in Athene met 42 gewonnen van Grieken land. Door dit resultaat aijn Joegoslavië en Spanje in groep zeven van de kwalificatieron- 4en in het toernooi om het wereldkampioen schap gelijk geëindigd. Een beslissingswed strijd is nu noodzakelijk geworden. Reeds voor deze ontmoeting waren heide landen reeds over eengekomen dat een eventuele beslissings wedstrijd in West-Duits- land of in Parijs zou plaatsvinden. Joegoslavië zette reeds jn de beginfase Grieken land onder grote druk. Binnen twaalf minuten keken de Grieken tegen een 20 achterstand aü?' Griekenland kwam echter goed terug en kon kog voor rust de stand in evenwicht brengen. In de tweede helft scoorden de Joegoslaiven de twee kostbare doelpunten. Het vierde en beslissende doelpunt werd pas in de laatste minuut van de wedstrijd gemaakt, r® Joegoslavische over winning was des tè op merkelijker omdat zij met tien man speelden, oajavic was in de 36e mi nuut wegens een zware overtreding uit het veld gestuurd. De Feyenoord-aanvallers, faalden op de beslissende mo menten. Vooral Peter Ressel, hoewel zijn geweldige inzet viel te prijzen, hielp zeke' vier kansen om zeep, terwijl ook Van Hanegem, en Lex Schoenmaker geen kans zagen om het beslissende tikje te plaatsen, terwijl daar in som mige gevallen weinig voor no dig was. Scheidsrechter Biwersi, die opviel door zijn besliste optre den, trok even voor de pauze de gele kaart toen de Joego slaaf Rora Jan Boskamp ander uit haalde. Scheidsrechter Biwersi was duidelijk niet van plan om de tijdrek-methode, die Standard in de eerste helft zo vaak had toegepast, nog langer te accep teren. Want toen Thissen iets teveel tijd nam voor het nemen vain een vrij trap, kreeg de be tonnen Luikse verdediger met een de gele kaart gepresenteerd. Standard, dat de zaken aardig onder controle leek te krijgen, kreeg na 15 minuten in de tweede helft een even onver wachte tik te verwerken. Op een moment, dat de Rot terdamse supporters de hoop al hadden opgegeven en de grote Luikse aanhang zich steeds he viger begon te roeren, onder schepte Peter Ressel een fou tieve pass van invaller Go- vaert, hij verving de Joegoslaaf Musovic, Ressel plaatste naar Kristensen, welke alle kans tot inschieten had, maar de kleine Deen plaatste koelbloedig naar Schoenmaker, die de bal simpel in het Luikse doei kon schui ven, omdat Christian Piot reeds verslagen op de grond lag. Feijenoord trok na dit doel punt massaal in de aanval. Het kon zich dit permitteren, want Standard vertoonde nauwelijks aanvallende neigingen. Het middenveld van Feyenoord kon naar hartelust mee aanvallen en zelfs Rinus Israël, die na lange afwezigheid zijn achter hoede weer bijzonder bekwaam dirigeerde, durfde nu en dan mee naar voren te trekken. Na dat het doel van Piot reeds op wonderbaarlijke wijze voor doorboren ware behoed, een schot van Rijsbergen carambo leerde van de ene paal naar de andere uit het doel, maak te de Luikse doelman in de 73e Peter Ressel zet de bal voor, waarna Schoenmaker de bal maar voor het inlopen had. Doelman Piot ligt verslagen op de grond. minuut een ongelukkige, maar kostbare fout. Piot liet 'n ogenschijnlijk on gevaarlijk schot van Van Hane gem door zijn benen glippen. De treffer van Van Hanegem bracht Feijenoord niet alleen op een 2-0 voorsprong, maar be tekende meteen een winnende positie voor het bereiken van de volgende ronde van de UEFA-cup. Coerver verving de onstuimi ge Vam Rijsbergen door de ge routineerde Harrie Vos, met welke vervanging de Feye- noord-trainer aangaf geen ver dere aspiraties dan het conso lideren vam de verkregen voor sprong te hebben. En omdat Standard niet bij machte bleek iets aain de situatie te verande ren, plaatste Feyenoord zich, al was het op het nippertje, alsnog. HARRV VERMEULEN. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM-RIJEN Het voor morgen in Breda (Arrondissementsrecht bank) geplande kort geding van de KNVB contra de Rijense beliangselfabriek Goudsmit Hoff gaat niet door. Tenminste dat zegt mr. Flesseman, die de be langen van de Rijense fa briek in deze behartigt Volgens de Amsterdamse advocaat heeft hij niets van de KNVB vernomen over een eventuele kort geding naar aanleiding van het feit, dat Gousmit Hoff zich niet verplicht voelt de tweemaal 150.000 gulden voor de spon soring van hét Nederlands elftal te betalen, omdat men diverse activiteiten niet heeft kunnen uitvoeren. (Van een onzer verslaggevers) (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Er zijn momenten, dat Zoltan Var- ga, de Hongaarse voetballer die vijf jaar geleden naar het vrije Europa vluchtte, het nog even te kwaad met zichzelf heeft. AMSTERDAM (ANP) De tweede ronde van het interna tionale suikerdamtoernooi in Amsterdam had lang niet zo'n spectaculair verloop als de voorgaande zitting. Slechts een winstpartij viel er te noteren en die kwam op naam van Baby Sy. De overig'e vijf duels eindigden alle in remise. Ei genlijk hadden alle partijen in puntendelingen kunnen eindi gen, want Baba Sy bood in een mindere stelling op de 38ste zet remise aan hetgeen echter door Pershad werd af geslagen. De Surinaamse kampioen begint echter met zijm vijftigste zet eer, grove fout waardoor de Senegalees vrij gemakke lijk aan beide punten kwam. Het heeft er toch niet naar uitgezien dat er zo vele remises zouden vallen. Gantwarg speelde een interessant duel tegen Drost en had in het middenspel groot voordeel be haald. De Fries liet een vier- om-drie damcombinatie toe en toonde aan dat het resterende eindspel voor de Russische kampioen tegen de verwach ting in niet te winnen was. Ook Metsjanski had het beste van het spel tegen Goudt maar kon in het eindspel niet win nen. Laporta en Cazemier be reikten een dammeneindspel waarin de Zwitser met twee stukken meer tot winst had moeten komen. Hermelink had ook groot voordeel behaald te gen Smith, die echter door een verrassend offer de remise veilig stelde. Wiersma vond een onbevangen spelende Mos- tovoy tegenover zich die een aanbod van de Fries om zijn korte vleugel in een opsluiting te nemen zonder meer aan vaardde. Het werd een fel du el waarvan niet kan worden gezegd dat Wiersma voordeel heeft gehad. De uitslagen van de tweede ronde zijn: Baba Sy (Senegal) - Pershad (Sur.) 20, Gant warg Rus - Drost Ned, 11, Metsjanski Rus - Goudt Ned 11, Laporta Ita. - Cazemier Zwits. 11, Hermelink Ned. Smith VS 11, Wiersma Ned. Mostovoy Fra. 1i. Stand aan de kop: 1-5 Smith, Drost, Gaintwairg, Met sjanski en Baba Sy allen 3 punten. HONKBAL De Vere nigde Staten werd winnaar van het toernooi om het we reldkampioenschap honkbal van de uitgetreden landen, Het toernooi werd in Managua (Nicaragua) gespeeld. In de finale wonnen de Amerikanen met 10 van Nicaragua, Natuurlijk, ik heb geko zen voor het leven van prof voetballer die buiten Hon garije geld wil verdienen. Maar juist in zo'n decem bermaand denk je veel aan je ouders in Boedapest; aan een vader en moeder die nog nooit onze kinderen in werkelijkheid hebben ge zien. Ik hoop nog maar één ding: dat mijn vrouw Ilona eens toestemming krijgt om even Hongarije binnen te wippen. Dat zou mijn ge hele leven kunnen verande ren". Zoltan Varga is een erg ge sloten jongen. Zijn ogen kij ken ook wat angstig de we reld in. „Misschien komt dat wel omdat ik de laatste ja ren zoveel heb meege maakt", zegt hij dan. Hij wil over z(jn voetballoopbaan in Hongarije maar weinig kwijt. Hij: „Tegen dat leven was ik niet opgewassen. Toen ik 17 jaar was kwam ik bij de nationale selectie en vanaf dat moment heb ik alleen maar in trainings kampen gezeten. Echt leven mocht ik niet". En dan over zijn vlucht uit het Hongaarse voetbal: „Het gebeurde allemaal in Mexico tijdens de Olympische Spelen van 1968. Ineens zag i k de kans om te vertrekken. Te meer omdat mijn vrouw Ilona op dat moment ook uit een Hongaars toeristen gezelschap kon ontsnappen dat in Rotter dam vertoefde. Ilona heeft er toen vanuit Nederland voor gezorgd dat ik naar Europa kwam". Vanaf dat moment is Zoltan Varga een soort zwerversbe staan gaan leiden. Feyenoord wilde de Hongaar in 1968 niet hebben, Standard Luik had wel belangstelling, maar op aanraden van reeds naar het DEN HAAG (ANP) Op totoformulier 24, queen's P. Rangers 20 6 9 5 21 30-26 voor het weekeinde van 29 en 30 december Leicester City 20 7 7 6 21 24-21 1973, komt het volledige programma uit de En Ipswich Town 19 8 5 6 21 29-30 gelse eerste divisie voor. Arsenal 21 7 6 8 20 25-28 De stand in de Engelse eerste divisie is: Chelsea Sheffield United 19 19 7 6 4 6 8 7 18 18 32-26 23-23 Leeds United 20 14 6 0 34 39-11 Manchester City 19 7 4 8 18 21-22 Liverpool 20 11 Bumley 19 10 5 4 27 25-16 Tottenham Hotspur 20 6 5 9 17 21-30 6 3 26 27-17 Wolverhampton W. 20 5 5 10 15 23-32 Evertom 20 9 7 5 23 23-19 Stoke City 19 4 6 9 14 25-26 Southampton 20 f 7 5 23 25-23 Manchester United 19 4 6 9 14 17-23 Newcastle United 19 S 4 6 22 28-21 Birmingham City 19 4 5 10 13 21-34 Derby County 20 8 Coventry City 21 9 6 6 22 22-20 Norwich City 19 2 8 9 12 13-27 4 8 22 23-25 West Ham United 20 2 7 11 11 18-33 Westen vertrokken Hongaaise voetballers, kwam Varga bii het Westberlijnse Hertha BSC terecht. „Dat is een geweldig fiasco geworden", zegt hij dar. „Niet alleen door het feit dat ik bij het omkoop-schandaal betrokken werd, maar nog meer omdat ik als Hongaar niet in West-Duitsland kon le ven. Ik was en bleef gewoon een vluchteling. En met die Berlijnse muur op de achter grond werd ik ook bijna elk uur van dé dag aan die situa tie herinnert". Zoltan Varga verwacht echter wel dat in Amsterdam een nieuwe fase in zijn leven gaat beginnen. „In Schotland", oor deelt hij dan, „heb ik al het gevoel gekregen dat ik er he lemaal bij hoor. Dat men mij als een gewone Europeaan ziet. In Aberdeen zijn we (ook mijn vrouw Ilona) lekker tot rust gekomen. En in die toe stand is sinds onze komst in Amsterdam geen wijziging ge komen. Ja, alleen in deze peri ode van het jaar, denk je nog wel eens aan het verleden. Aan de mensen die je waar schijnlijk nooit meer zult zien. Want als ik ooit. zou besluiten om naar Hongarije terug te keren, dan wacht mij beslist een groot aantal japen lucht- huisstraf". Maar Varga denkt dat hij op dit moment het voetbalbestaan heeft gevonden, waarnaar hij zo lang heeft uitgekeken. De frêle Hongaar, die kort gele den het huis kocht van de vroegere Ajax-trainer Rinus Michels. over de werksfeer bij Ajax: „Over de Amsterdamse ploeg heb ik me nooit zorgen gemaakt. Je hebt nu eenmaal met echte profs té maken en die jongens weten maar al te goed dat het belangrijk is een zo sterk mogelijke selectie- groep te hebben. Niet alleen ik, maar ook mijn vroegere Hertha BSC-cl-ubgenoot Stef- fenhagen, hebben helemaal geen moeilijkheden gehad om zich bij Ajax aan te passpn". Zoltan Varga zal beslist niet teleurgesteld zijn als hij de komende weken, misschien wel maanden, op de reserve bank moet plaatsnemen. Hij: „Er is zoveel klasse bij Ajax dat ik gewoon weet dat er hard gewerkt moet worden om uiteindelijk in het elftal te komen. Maar dat werken bij Ajax gaat me goed af. Niet alleen de sfeer in de groep is fijn, maar wat voor mij en mijn vrouw en kinderen nog belangrijker is: we voelen ons allemaal thuis in Amsterdam We worden niet als vreemde lingen, laat staan al-s vluchte Hngen beschouwd. We leven, net als in het Schotse Aber deen. weer als normale men sen. We zijn eindelijk verlost van die vervelende, irriteren de Westduitse mentaliteit. Hier kijkt niemand vreemd als je met een bepaald accent spreekt. In Berlijn werd je dan onmiddellijk in een hokje geplaatst; het hok van de vreemdelingen, die gewoon niet werden geaccepteerd". Het nieuwe leven dat Zoltan Varga thans hoopt te kunnen gaan leiden, werd als voetbal ler ingezet tijdens de tweede helft van de strijd tegen Tel star. Varga kreeg toen de plaats toegewezen van de tot dat moment voortreffelijk spe lende Johnny Rep. Wat hem toen mogelijk had kunnen hin deren tijdens zijn „debuut" bij Ajax was het rugnummer dat hij droeg: nummer 14, eens „eigendom" van Johan Cruyfï. Varga: „Dat was toeval. Pas na de wedstrijd besefte ik dat er iets speciaals met nummer 14 aan de hand was. Maar eer bepaalde druk heeft me dat niet opgeleverd. Van zulke dingen trek ik me niets aan". Zoltan Varga hoopt echter wel dat hij bij een nieuw optreden in de Ajax-ploeg op een voor zijn doen meer vertrouwd „stekkie" komt te staan. Var ga: „Ik ben een lichtgewicht en dus geen echte aanvaller. Daarnaast is de lange passé mijn sterkste wapen. Het bes te spel lever ik dan ook altijd achter de aanval. Maar ja, wat zegt bij Ajax feitelijk een plaats. Het hele elftal be weegt. Steeds wisselen de po sities. Je moet - om bij Ajax goed mee te kunnen draaien - gewoon op alle plaatsen in de ploeg je mannetje staan". En dan komt Zoltan Varga op Ajax-trainer George Knobel. Hij zegt dan ineens resoluut: „Een geweldige man. een voetbalspecialist bij uitstek. Een echte1 Nederlander: harte lijk, maar zakelijk. Een van de beste trainers die ik heb ontmoet. Een man ook die van de training geen sleur maakt. Als ik bij Ajax slaag, dan zal dat mede dankzij Herr Knobel gebeuren". Ook heeft mr. niets vernomen van eventuele bemiddelingspogingen van de KNVB via voorzitter Wim Meuleman. Gistermiddag kon KNVB-perschef Evert Grif horst niet meededen of het kort geding waarmee de sectie betaald voetbal gedreigd heeft nu wel of niet zou doorgaan. Grifhorst wilde niet vertellen als het dan eventueel door ging waar en wanneer. Mr. Flesseman was resoluter in zijn commentaar op de vraag of het nu vandaag (donder dag in Breda zou dienen. „Nee, dat kan niet, want dan hadden wij allang een dag vaarding in ons bezit moeten hebben. En die heb ik noch de directie van Goudsmit Hoff ontvangen". Van een bemidde lingspoging van bondsvoorzit ter Meuleman wist. mr. Fles seman niets. „Nee, zelfs al zou de KNVB in deze direct de directie van Goudsmit Hoff benaderen, dan zou ik dat ook gelijk te horen krijgen. En dat is niet het geval geweest..." VOETBAL Haïti, reeds van het wereldkampioenschap vanhet wereldkampioenschap voetbal, heeft dinsdag de laat ste wedstrijd van het finale- toernooi van de Noord- en Middenamerikaanse zone te gen Mexico met 01 verloren. Het was de eerste nederlaag van hot Haïtiaanse elftal in de kwalificatiewedstrijden van de Amerikaans-Caraibische groep. Het enige doelpunt van de wedstrijd werd na 29 minuten gemaakt door Borja. VOETBAL De voetbal bond van Uruguay heeft de clubs verboden in de komende maanden spelers aan buiten landse verenigingen te verko pen. De bond heeft het verbod op transfers ingesteld ten ein de het nationale elftal in tact te houden tot de eindronde van het toernooi om het we- eldkamDioenschap. die op 13 juni in West-Duitsland be gint. (ADVERTENTIE) Ed. Laurens Continental

de Stem | 1973 | | pagina 17