De Brede Watering keurde begroting goed Reimerswaal belasting Koorschool geeft kerstconcerten Raad Goes praat over schutsluis Vragen van Tolman over Oosterschelde „WATERSTAATSGEDEPUTEERDE: DIJKVERHOGING ROND OOSTERSCHELDE ONHAALBAAR IDEE" Mini posil over spaan NRT*"" "■SE.l'.ï.r" V Mogelijk schip voor verwatering van mosselen Goes blijft trekken aan avond-meao A. J- KAL ANTWOO] BESCHOl Wêmm in inni FEITEN KUNNEN KOSTENRAMING ACHTERHALEN Vergadering Schuttevaer Oosterschelde Zuivering Zuster Cliristino onderscheiden Zanglust reikte prijzen van keuring uit 's-Heerenhoek Demonstratie slippen in Westkapell e Goes Goes Vraagt u eens bij een Rilland Bath verdwijnt bij uitvoering Valkenisseplai Wisselvallig stad streék markten GOES, 18 december Gra nen, zaden en peulvruchten. Alle prijzen boerenschoen en franco leverimgsplaats Tarwe f 37,25—f 37,75 per 100 kg, gerst 3434,50, haver 33,50- 34,50, groene erwten 47,50 185, schokkers 47,50140, ca- pucijners 37,50135, bruine bonen (grondvrij) 65165. Exclusief BTW. In brouwgerst geen handel. Aardappelen: bintje, veldsgewas, af boerde rij op auto geleverd f 11,50 14,50 per 100 kg. Voederaard appelen 6,75 per 100 kg, af gehaald op auto geleverd. Ex clusief BTW. Uien onafge- staart op auto geleverd 4345 cent per kg. Exclusief BTW. Vlas ongerepeld 34-^43 cent per kg, gerepeld 41—50 cent per kg. Exclusief BTW. Hooi Weidehooi 195210 per 1000 kg. Exclusief BTW. Stro: Tar- westro 110 per 1000 kg, ger stestro 110 per 1000 kg. Exclu sief BTW. NIJMEGEN, 18 december - Centraal Verkoopkantoor Champignonprijzen: Fijn 323. Fijn C. 302. Middel 310. Mid del C. 286 4 kg. 2i55 Kruis fijn 261. Kruis grof 258 4 kg. 229. II 202 4 kg. 201. III 170 4 kg. 183. Afwijkend 4 kg. 102. ROTTERDAM, 18 december Totale aanvoer 2697. Week- aanvoer 4553. SI.achtrunderen 168. Gebruiksvee 300. Vette kalveren 2. Graskalveren 73. Nuchtere kalveren 1737. Paar den 1. Schapen en lammeren 356. Bokken en geiten 60. Prijzen in guldens: Koeien, per kg. (Ie 2e en 3e kwal.) 5,20-5,75: 4,75-4,90: 4,45-4,55, Vaarzen, per kg. (Ie en 2e kwal.) 5,80-6,30: 5,00-5,55. Stie ren, per kg. (Ie en 2e kwal.) 6,45-6,85: 6,15-6.25. Worst koeien, per kg. 4,35-4,50. Nuchtere kalveren per kg. 1,25-1,65. Kalf- én melkkoeien, per stuk 1700-2500, Vare koei en, per stuk 775-1350. Vaar zen, per stuk 1125-1225. Pin ken per stuk 1000-1075. Gras kalveren, per stuk 475-850. Mestkalveren, per stuk 250 335. Schapen, per stuk 175- 225. Lammeren, per stuk 175- 200. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): Slachtrun deren ruimer levendig - als maandag, Kalf- en melkkoeien als vorige week - flauw prijshoudend. Vare koeien ge woon - kalm - stabiel. Vaarzen en pinken klein - lui - moei lijk prijshoudend. Graskalve ren groter - stug - nauwelijks prijshoudend. Vette kalveren i.v.m. geringe aanvoer geen handel en prijzen. Nuchtere kalveren groter - geanimeer der - moeilijk prijshoudend Schapen en lammeren korter - levendig - goed prijshou dend. (Van eem omiziar versteggevers) GOES D'e afdélömig „Be- vefeniden" van de koniinWiijke schippersvereiniiigiirug „Schuittbe- vaer" ho-udt op vrijdag 21 de cember de jaarvergadering in café de'Landbouw te Goes. De vergadering begint om 20.15 uuir. Op de agenda ste onder meer de bespreking van een nieuw huishoudelijk re glement en een bestuursverkie zing in verband met het perio dieke aftreden van de heren mr. F. G. A. Huber em J. Jansen (Van een onzer verslaggevers) GOES Zonder hoofdelijke stemming heeft de algemene vergadering van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland gisteren in de Prins van Oranje te Goes de begroting voor 1974 goedgekeurd. „Naar het zich thans laat aanzien, zal de kostenraming voor 1974 door de feiten worden achterhaald", zo waarschuwde dijkgraaf D. J, Dees reeds in zijn openingsrede ten aanzien van de begroting. dat eerst gestreefd diende te wordien naar verhoging van bij drage op basis van het rap port. Bonne, Verder stelde hij dat stukgereden wegen meer kosten vergen dan goed onder- houde wegen. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN Een voorstel tot verlaging van belasting. Dat doen burgemeester en wethouders van Reimerswaal de gemeenteraad op vrijdag 28 december tijdens de raadsvergade ring in ons dorpshuis te Kruiningen. Voor de Reimerswaalse bur gers zal het echter niets uit maken, omdat datgene wat de gemeente verlaagt het water schap weer zal opeisen. De zaak zit als volgt in el kaar: tot nog toe werden de bijdragen op grond van de wet verontreiniging oppervlakte wateren verhaald op de ge meente. De gemeènte inde dat geld via een extra belasting op het rioolafvoerrecht. Per 1 juli 1974 komt de actieve zui- veringstaak echter in handen van het waterschap de Brede Watering van Zuid-Beveland. Vanaf dat moment gaat het waterschap ter dekking van de zuiveringskosten de bur gers rechtstreeks aanslaan. Moest de gemeente Reimers waal tot nog toe per jaar f 100.000,- afdragen voor de zui vering, op grond van het zo juist genoemde wordt dat dit jaar maar de helft. Burgemeester en wethouders van Reimerswaal vinden het echter onrechtvaardig om de burgers twee keer voor het zelfde te laten betalen. Voor gesteld wordt dan ook om de in het rioolafvoerrecht begre pen kosten voor lozing van ongezuiverd afvalwater met 50 procent te verlagen. De nieu we tarieven van het rioolaf voerrecht komen er dan als volgt uit te zien: tot 200 ku bieke meter f 30,-, van 200- 400 kubieke meter f 46,- bo ven 400 kubieke meter het ba sisbedrag van f 46,- en f 0,19 voor elke kubieke meter meer. De verordening moet ingaan op 1 januari 1974. In de raadsvergadering ko men ook de tarieven voor 1974 van het zwembad Den Inkel aan de orde. Deze tarieven moeten volgens het college omhoog. Het college wil de begeleidersseizoenkaart tijdens zwemlessen afschaffen omdat het niet juist wordt geacht dat ouders moeten betalen om hun kind aan en uit te kleden. Ook moet worden afgeschaft de be zoekerskaart voor nietzwem- mers, want controle op dit punt is haast onmogelijk. Ten aanzien van de zwemlessen wordt het seizoen verdeeld in twee perioden, zodat men niet meer voor een geheel seizoen heeft te betalen indien men zijn diploma veel eerder haalt. De tarieven voor de zwemles sen gaan echter behoorlijk omhoog. Voor zwemlessen a- diploma wordt dat respectie velijk f 40,- en f 30,- voor de overige diploma's en opleiding jeugdbrevet KNBRD f 20,-. Andere punten die aan de orde komen, zijn het verlenen van een krediet van f 270.000,- voor de reconstructie van een gedeelte Breeweg te Yerseke, aankoop van woningen in het saneringsgebied Seheldestraat- Havenstraat te Yerseke, wijzi ging van het bestemmingsplan Yerseke zuid-west en subsidie voor het jongerenkoor the Re vivals te Rilland-Bath. Hij sloot geenszins uit dat in de loop van volgend jaar nieu we voorstellen gedaan moeten worden wat betreft de hoogte van het geschot. Niettemin is bij de opstelling van de nu goedgekeurde begroting uitge gaan van een geschotsverho- ging van f 3,- per ha. Dit betekent een lastenverzwaring van 1 procent van de belast bare opbrengst. De heer Dees zei dat overwogen was of het geschot niet meer opgetrokken had moeien worden. Maar er waren momenteel no g zoveel onzekere factoren dat van een extra verhoging was afgezien op dit moment. Bij de behandeling van de begroting hield burgmeester mr. F. .Huber van Goes een kleine algemene beschouwing. Hij stelde daarin een drietal punten aan de orde: de afslui ting - van de Oosterschelde. de waterzuivering en de geeohots- verhogintf. Over de Oosterschelde stel de de heer Huber het water schapsbestuur een aantal vra gen. „Men moet mij overtui gen dat we in 1978 een gelijk waardige beveiliging kunnen hebben zonder afsluiting van die Oosterschelde. Hebt u daar voor argumenten?", vroee do heer Huber. Dijkgraaf Dees zei in zijn antwoord dat gelijk waardige beveiliging niet mogelijk was. Dijkverzwaring nu zou zeker nog onveiligheid betekenen voor de eerste 20 tot 25 jaar. Staande de vergadering werd trouwens met applaus besloten em de regering en het parlement een telegram te sturen. Inhoud daarvan was gezien de extreem hoge water standen van de vorige week, dat men verontrust was over het tempo van uitvoering der bsveiligingswerken en dat daarom de versterking der zeedijken langs de Wester- seheld-e m versneld tempo dienden te worden uitgevoerd en de Oosterschelde op de kortst mogelijke termijn dicht moest ziin. Woensdag 19 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde J. van den Bos heeft gisteren meegedeeld, dat voor de kunstmatige verwatering van mossels momenteel ook aan het gebruik van een schip hiervoor wordt gedacht. De proeven hiermee zijn volgens hem gunstig verlopen. Er volgt nog een nadere bestu dering van dit plan, dat als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan naar de me ning van de heer Van den Bos als een derde mogelijkheid voor het kunstmatig verwate ren van mossels kan worden beschouwd. Voor wat de twee andere mogelijkheden betreft nl. de plannen om in Texel en in Zeeland kunstmatige mossel- verwaterpl-aateen in te richten is het wachten op een kosten raming en exploitatie-opzet. Voor het Zeeuwse plan wor den die eind december of be gin januari verwacht. Volgens de heer Van den Bos zal het nemen van een beslissing ook afhankelijk zijn van het standpunt, dat het bedrijfsle ven inneemt. Wat betreft de zuiverings- taak stelde de heer Huber vragen over de samenwerking met de WMZ. Als antwoord kreeg hij dat nog niets beslist was over de vestigingsplaats van het laboratorium. Volgens de heer Dees was een andere vestigingsplaats dan Terneu- zen voor bet laboratorium voor de WMZ niet onoverkome lijk. Tensloire vroeg de heer Hu ber of de Brede Watering zélf ook niet kon bezuinigen, bij voorbeeld op de post wegens en sloten. De heer Dees ging hierop in met de mededeling (Van omze correspondent) GOES Zuster Chriistimo Kluessen, oud-directrice van huize Maria ter Weell en huize Sint-Maarten in de Groe te Goes, weird door de genees heer-directeur dr. A. van Op- dorp uitgenodigd voor een „gezedïiilg onderonsje" in deze tehuizen. In werkelijkheid ontving de zuster de pauselij ke onderscheiding „Pro Eccte- sia et Po-nitifice". Deze onder soheidfing werd door de heer F. G. D. M. de Leeuw, be stuursMd van de stichting Sa- miivoz bij de zuster opgespeld In zijn toespraak memoreerde de heer De Leeuw de loop baan van zuster Chrustano. Geneesheer-directeur Van Opdorp sprak over de goede verdiensten van zuster Christi n-a. Op 19 januari 1-972 werd m beidie tehuizen officieel af scheid van zuster C-h-risfcino genomen (Van een onzer verslaggevers) GOESDit jaar zal het voor de vijftiende keer zijn dat het jongenskoor van de stichting Zeeuwse Koorschool nit Goes op tweede kerstdag een kerstconcert geeft. Het concert vindt plaats in de r.-k. kerk te Goes en begint om 15.30 uur. Aan dit concert werken dit jaar verder mee de concertpianist Simon Ha- Iie uit Amsterdam (hij is als begeleider van de koorschool de opvolger van organist Willem Talsma die zich in Spanje geves tigd heeft) en de harpiste Sylvie Prinsen-Veelo van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest. De hoofdschotel van het concert bestaat uit de uitvoe ring vain „The ceremony of ca rols" van de Engelse compo nist Benjamin Britten. Dit werk is zowel wait betreft com positie als tekst een geheel eigen belichting van het kerst gebeuren. Verder wordt een werk uitgevoerd van Michael Haydn. Dit is een jeugdwerk van deze componist, dat pas onlangs werd ontdekt en werd geschreven ter ere van „onno zele kinderen". Ook staan er gewone kerstliederen' op het programma. Het geheel staat onder leiding van dirigent E. Heyblok. Het concert duurt ongeveer vijf kwartier en de toegang is gratis. Rond Kerstmis heeft het jon genskoor van de Zeeuwse Koorschool trouwens een druk programma af te werken. Naast de verzorging van de twee nachtmissen- in de kerst nacht en de diensten tijdens de kerstdagen, werkt het koor mee aan de kerstvolkszang op zaterdag 22 december in de sporthal te Goes. Op zondag 23 december geeft de koor school een concert in het be jaardentehuis de Brink in Roosendaal, aanvang 14.30 uur. Op 28 december werkt de koorschool mee aan de „carol service" in het gebouw van „the mission to seamen" in Vlissingen. Deze dienst is spe ciaal voor zeelui: het kerste vangelie wordt er in allerlei talen voorgelezen met afwisse lend zang. Voor volgend jaar heeft de koorschool reeds de uitnodiging ontvangen om 12 concerten te geven in Wales (Engeland). Tot slot kan mee gedeeld worden dat er onlangs een nieuwe langspeelsplaat is verschenen van de Zeeuwse Koorschool met daarop een twaalf zangnummers, bestaan de uit gregoriaanse muziek, Latijnse motetten en Engelse (Van een onzer verslaggevers) GOES Een definitief standpunt ten aanzien van de aanpassing en verbetering van de schutsluis en het havenka naal van Goes. Dat vragen burgemeester en wethouders van Goes de gemeenteraad op donderdag 20 december tij dens de raadszitting, die be gint om 19.00 uur in hotel De Korenbeurs. De standpuntbepaling van de raad is in die mate zeer Verstrekkend, omdat een vol gen van het advies van het Goese college betekent dat het de gemeente een smak geld gaat kosten en dat daarom een veertiental andere zaken niet of op een later tijdstip zijn uit te voeren. Onder dit afstel c.q. pitstel vallen onder meer ver beterde ontsluiting Goes-zuid door eventuele bouw van een voetgangerstunneltje, inrich ting gerestaureerd stadhuis, het baggeren van de vesten, uitvoering van het verkeers circulatieplan c.q. aanleg voet gangersgebied Grote Markt, verbouw van de woningen in de manhuistuin, de bouw van een school en de verbouw van een andere school, aanleg der de fase stadspark in het Valc- kestot, riolering kom Wol. phaarsdijk (deel 1 en 2 ACW) en sportvoorzieningen. Het Goese college zou graag zien dat de raad tot het volgende besloot: 1 Aanleg van een nieuwe schutsluis op 800 me ter van de Oosterschelde, zo dat buiten de sluis nat indus trieterrein kan worden ont wikkeld, 2 definitief de afme ting van de sluis te bepalen op 86 meter lengte, 14 meter breedte en 4,50 meter slag drempeldiepte. 3. Aanleg van een nieuwe ophaalbrug in Wil- helminadorp met een door- vaartbreedte van 14 meter. Dit gaat de gemeente Goes aan eigen financiële middelen kos ten een bedrag van ruim 3 miljoen gulden. In totaal zou het project meer dan 15,5 mil joen gulden gaan kosten. Burgemeester en wethouders stellen duidelijk dat uitvoe ring van het project offers kost. Maar die zijn de moeite waard. De mogelijkheid van nat industrieterrein acht het college van zeer groot belang voor verbetering van het ge wenste goede vestigingskli maat in Goes. Bovendien is het van belang voor behoud en verbetering van de werkgele genheid in Goes en omge ving. In het voorstel wordt ook nog eens de voorgeschiedenis van de zaak verhaald. Goes viste achter het net, omdat in 1972 de regering subsidies staakte op basis van economi sche infrastructuurwerken. De provincie bleek niet bereid bij te dragen uit het provinciaal ontwikkelingsfonds. Goes wil een sluis van 14 meter breed ten behoeve van reeds gevestigde bedrijven als AKF en De Jong en Snöey. Daarom heeft de gemeente ook een beroep gedaan op de industrie. Concrete toezeggin gen zijn ontvangen van de AKF (f 100.000,-) De Jong en Snoey (f 3000,-), en Duvekot's Graanhandel b.v. (f 2000,-). kerkmuziek. De plaat kost f 15,- en is bestelbaar bij de Zeeuwse Koorschool te Goes en die muziekhandel Castelijn in de Lange Vorststraat te Goes. (Van een onzer verslaggevers). RILLAND-BATH De vo gelvereniging Zanglust uit Ril land-Bath hield onlangs In het dorpshuis Luctor et Emergo een feestelijke i prijs rritrei- kingsavond. die het sluitstuk vormde van de tentoonstelling welke in Rilland-Bath werd gehouden van 2124 novem ber dit jaar, Aan deze tentoon stelling namen 26 Zeeuwse en Brabantse gemeenten deel. In zajm openiin/gsiwrord zei voorzitter M. Schout, diait de tenitooinstejlliiinig boven ver wachting was. Hij dankte ie dereen dlie hiertoe een steentje bad bijgedragen. Secretaris D. J. Jermiilasse deed officieel verslag van de tenltoonsteKMinig. Aflile hoogtepunten kwaimen iin zijn tóen pagina's tellend ver slag nio<g eens aan bod. Hij noemde de tentoonstelOiing een stok propamigaindia voor de vo- geïfefhebberij. Peruniinginees ter J. Zuijdweglt gaf een fi- iniainioieel overzicht. Ondanks die zeer hoge kosten bleek de nationale tentoonstelfbing finan cieel tiooh gumistiig te zijn afge lopen. Voorzitter Schout reikte vervolgens de prijzen uit aian de'winnaars van de onderlinge tentoonstelling van Zamglust. Kerstavond De dames-le den van de KVO, afdeling 's Heerenhoek houden vanavond, aanvang halfaeht, een kersta vond in de Jeugdhoeve, waar bij het accent zal worden ge legd op de actie „Oog voor de wereld". In deze kerstviering wordt deze actie gevoerd voor kinderen die door slechte voe ding blind zijn geworden. De leden wordt verzocht om oude brillen, glazen of monturen, die thuis doelloos in een lade liggen,' mee te nemen en deze 's avonds in te leveren. De brillen, glazen of monturen worden doorgezonden aan de heer Voorenberghe uit IJzen- dijke die dezè weer naar de missie verzendt. (Van een onzer verslaggevers) WESTKAPELLE Hoe een slip ontstaat, wat men doet als men in een slip terecht komt en hoe men er uit komt, wa ren de drie belangrijke punten die op de slipbaan te Westka- pelle werden besproken en ge demonstreerd. Om de slip die de automobilist ieder moment van de dag kan overkomen, te bestrijden had het Verbond van Veilig Verkeer Nederland, district Zeeland aan de heren J. Paardekoper en Jasperse die gecombineerd een slip- school houden, de opdracht ge geven de demonstratie uit te voeren. „Wat vandaag gespeeld wordt kan ieder moment, Vooral met gladde wegen, een ernstige zaak worden. Iedere dag leest men in de dagbladen van ernstige ongevallen, ver oorzaakt door een slip. Om deze lessen doelmatig te kun nen geven moeten 2 of 3 per sonen tegelijk aan één les deelnemen, omdat één persoon niet alle leerstof tegelijk kan verwerken", zei de heer Paar dekoper. Op de van een zeep- laag voorziene slipbaan was ■een- obstakel (een- hoop oude 'autobanden? aangebracht, voorstellende een overstekend, kind waarvoor geremd moest worden. Men zag hierop de naderende auto, waarvan de bestuurder plotseling remde in een slip van 180, maar ook in een slip van 360 graden te rechtkomen, maar ook hoe de ze er uit kwam. Ook werd het nut van het „pompend rem men" gedemonstreerd. Tijdens deze demonstratie gaven de heren mr. E. Pijl Hogeweg en Th. Pfann, res pectievelijk districtsvoorzitter van Zeeland en regionaal con sulent van het Verbond van Veilig Verkeer Nederland te Hilversum, van hun belangstel ling blijk. Trimmen In verband met de feestdagen zullen er in de Goese sporthal, geen trimles- sen worden gegeven in de pe riode van 24 december tot 2 januari 1974. (Van een onzer verslaggevets) GOES Het ziet er |U naar uit dat de gemeente g» op korte termijn een opleljj». handelscorrespondentie binnen haar grenzen krijgt. Dat deelt de voorzitter van de Goese commissie voor voortgeiet 0,. derwijs, wethouder J.H. jL' mee in de stukken voor vergadering van deze commfe, sie, welke vandaag (WWtJ. dag) plaats vindt om 17.00 in het stadskantoor te Goes, Tijdens de vorige vergade. ring van de commissie via gewezen op de behoefte jj Goes aan een cursus Neder- landse handelscorrespondente Voorzitter Roose heeft hierom trent kontakt gehad met je directeur van de Zeeuwse avondscholengemeenschap voor mavo en meao. Deze bleek van mening te zijn dat een dergelijke opleiding i„ Goes de mogelijkheden v»i het avond-meao zou kunnen aantasten. De heer Roose wijst er dan verder nog op dat tij dit jaar niet gelukt is in Goes een avond-meao op te richten als dependance van een soort, gelijke opleiding te Vlissingen. Het aantal kandidaten was Ie gering. Goes wil echter blij. ven proberen een avondmsa binnen haar grenzen te bij. gen. Deze plannen zouden kunnen worden doorkruit door te beginnen met een at. sus handelscorrespondentie, D( vergadering van de onderwijs, commissie behandelt vandöj ook enkele verzoeken o» vrijstelling c.q. terugbetaling van lesgeld. En tenslotte kom! ook de begroting voor 1914 aan de orde. Volkskerstzang Het Got se vo'lfcsketetoaingcoiMté houd! zaterdagavond die vwlikstoersitzaing voor zijruiten. Het evenement viw. plaats iin sporthal de Bewfe- den te Goes en ctart 19.30-20.30 uur. De sporthals vanaf 19.00 open voor de be zoekers. De toegang is grefe Aan dieze volkskerstzang. avond werken mee het jor- genskoor van die Zeeuwse Koorschool en hs Zeeuws Momm/enikoor, weftett zaïmien o<nider leiding van tt- gent E. Heyblok een voorprv graimma zulten verzorgen, Bei de koren zuiliLen eveneens zangavond begeleiden, te is men met de brassband Eu]' nsa ondier leiding van D. Buirgór. Het opentogi wordt gékpiidken door WM meester mr. F. G. A. Huiie van Goes terwijl dominee JL Ridderbos enkele verbindati teksten zal spreken. Kerstviering Het vo:- mingscentrum aan de Konin ginneweg in Goes gaat in vel band met de kerstdagen e® aantal activiteiten ontplooien In de week voor kerst zulle: de werkende jongeren vants centrum een groot aantal t* jaarden en alleenstaanden i Goes en omgeving verrasse: met een attentie. Volgens vor mingsleider Henk Sirike is k" meer te doen om het conto met de bejaarden en alleen» nenden dan om het presentje Het initiatief is genomen nai: aanleiding van enthousi® reacties van voorgaande JOT- Ook de deelnemers van de ciale werkplaats gaan ietij* het kerstfeest doen. De WSW- groep heeft in het vorming centrum een hoeveel» speelgoed gemaakt. Dit gemaakte speelgoed woensdag aangeboden woW aan de gehandicapte kinder® van huize „Den Berg". (Vervolg van pagina I) Tolman stelde een en ander in vragen, die vanmiddag mondeling door minister Wes terterp van Verkeer en Water staat zullen worden beant woord. Het debat over de machtigingswet zal daarvoor onderbroken worden. Tolman vindt, dat de storm- waarschuwingsdienst heeft ge faald door geen waarschu wing te geven. Hij wil ophel dering over deze zaak. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het is de allerhoogste tijd de veiligheid van het Oosterscheldegebied afdoende te waarborgen. Een inrichtingsplan voor een afge sloten Oosterschelde is punt twee. Bij de jongste stormen was de situatie, met name hij Stavenisse, kritieker dan zij hl 1953 was, en het is slechts aan een gelukkig toeval te danken dat honderden mensen op Thol-n aan de verdrinkings dood zijn ontsnapt. De waterstaatsgedeputeerde van Zeeland, mr. J. Schlinge- mann, liet er gisteren tijdens de begrotingsbesohouwingen in de Zeeuwse staten geen twijfel over bestaan wat hij vindt van de alternatieven voor afdamming van de Oos terschelde. „Degenen die met zulke ideeën komen, moeten zich realiseren dat het. wegens de tijdrovende procedures, ze ker tien jaar zal duren eer de eerste schop voor dijkverho ging de grond in zou gaan. Al die tijd, en nog vele jaren daarna, zou de situatie uit vei ligheidsoogpunt kritiek blij ven", aldus de gedeputeerde, die er op wees dat vrijdag j.l. tijdens de hoogste waterstand, een peil werd bereikt dat (bij Stavenisse) slechts tien centi meter onder het rampDeil van 1953 lag. De Westerscheldedijken zijn tot dusver voor slechts 40 pro cent op Deltahoogte gebracht. Volgens de laatste mededelin gen uit Den Haag, aldus mr. Schlingemann, hoopt men in 1981 alle Westerscheldedijken op Deltahoogte te hebben. Maar, zei hij er bij: „Ik moet het nog zien!". Tot dusver gold 1985 als het jaar van voltooiing van de Westerschel- debeveiliging. Mr. Schlingemann vertelde de staten ook dat er voor de beveiliging van hotel Noordzee te Cadzand thans twee oplos singen in studie zijn. De duur ste oplossing, die door GS wordt verdedigd, bestaat uit de herbouw van het hotel op een verhoogd plateau, achter de nieuwe zeewering ter plaatse. Naar zijn energieportefeuille grijpend, vertelde mr. Schlin gemann, dat er in Zeeland van een daling van het particuliere elektriciteitsverbruik nog wei nig merkbaar is, maar dat komt doordat het particulier verbruik slechts tien procent van liet totaal uitmaakt. Ge meenten en openbare verlich ting in Zeeland consumeerden sinds de bezuiniging 18 pro cent minder. De industrie ver toonde geen verminderde af name. Dit is te wijten aan hef opstarten van een nieuwe ovenserie bij Pechiney. Lande lijk gezien is de voorspelde groei uit de elektrieiteitscon- sumptie verdwenen, hetgeen van 8 tot 10 procent. Over de structuur van de NV PZEM sprekend, zei mr. Schlingemann dat de kreet „de gemeenten hebben te wei nig invloed" niet terzake die nend is. In de bestuursorganen hebben zii meer dan 50 pro cent invloed. In zijri vragen dringt 1 CH-Kamerlid er ook op aa" commissie Klaassesz, die bew is met een onderzoek overI al of niet afsluiten van Oosterschelde, tot spo1M I manen. Het onderzoek i™, I snel worden afgerond, vffl hij, opdat de minister ook snel mogelijk een ae' standpunt kan innemen. De door het kabinet kondigde temporisering van j dijkverzwaringswerken de Westerschelde, in Fries en bij de Dollard zou ong< daan moeten worden gero' Als er geen geld voor is, Tolman, moet er binnen begroting van Verkeer en terstaat maar geschoven Aanvankelijk wilde To'®'* de minister over deze kW interpelleren maar uiw.~ Tweede Kamer in tijdnood z is hij voorlopig akkooro gaan met het voorst1ei voorzitter Vondeling o™ mondelinge vragen van >e ken. „Beantwoordt WesterW mijn vragen echter niet. Tol- digend''. aldus verklaarde man gisteren tegenover Stem-Vrije Zeeuw, „dan alsnog een interpellatie vragen, zodat ik de 0e'. heid krijg een motie dienen", (bij het stelle" mondelinge vragen is !L dienen van moties regle tair verboden - red.)- eventuele interpellat1® overigens pas na het ke - w'l zeggen eind 1" ij „i„at«vinden. De rente, die wij vergoeden 4Vz% voor dagelijks opvraagl onze Spaarwinstbiljetten aa] Rentespaarbrieven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde mr. J. Boersma heef! gisteren meegedeeld dat Ril land Bath zal moeten verdwij nen als het Valkenissenlan wordt uitgevoerd. Het plan, dat momenteel be studeerd wordt door de com missie Haarsma-Buma, zal -| als het wordt uitgevoerd 1500 hectare beslaan tussen de Rijn-Scheldeverbinding en Kruiningen. Het wordt volgens! plan een industriegebied dat drie kilometer van Kruiningen en 3% kilometer van Krab-I bendijke komt te liggen. „Hoel groot de realiteitswaarde van het plan is laat ik graag over aan de commissie", zei de heer Boersma. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag: wisselvallig riet af en toe neerslag. Vorst- kansen klein. Vooruitzichten ri cijfers gemiddeld over Ne derland: Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp: 1 tot 4 graden boven normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et- riaal: 30 procent. Voor vrijdag; aantal uren 2on: 1 tot 4; min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden Doven normaal; max. temp: ar ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans °P een droge periode van mm- ns 12 uur: 80 procent; kans P een geheel droog etmaal: procent. Walopsianden Ko'lstanz 322 (-1), Rheinfel- en 243 (-6), Straatsburg 250 lonv), Plittersdorf 440 (onv), Maxau 500 (-7), Plochingen Mannheim 360 (- 3rr' Stetobach 163 (-6), Mainz K= J"20). Binëen 244 (-14), 271 IA97 ("18)' Tricr 406 (- 1»„ ,£°blenz 348 (-21), Keu- 6) r Ruhrort 578 (pl. Loblth 1207 (pl. 20), Pan- NHm 6 kOP 1164 (P1- 15>> 21 998 (pl. 17), IJssel- 5sn J ?2 (pl- 18>- Erfde IJssel Ri T. 4b Deventer 449 (pl. n' Monsin 5520 (pl. 10), felrtS^n 4173 <Pl. 63), Bel- dp 8 (Pl- 30), Grave ben. "e sluis 576 (pl. 16). 'gwaler Bern °n' don<!erdag 20 dec. Haï-, op Zoom 0-03-12.33 nans weert 11.37 Vlri!fUZen 1'-09-23.52

de Stem | 1973 | | pagina 2