De komeet Ko en de indianen van het Amazonegebied VOGELTJES HELPEN ALS HET WINTER IS Knutselen met de Kerst KAPINGSKRONIEK München Jap Israël anners WAARSCHUWINGEN OP VERPAKKING REINIGINGSMIDDELEN ONVOLDOENDE Consumenten-Contactorgaan na dood van vrouw Woensdag 19 december 1973 BRASILIA (AFP) De Funai, de Braziliaanse stich ting die moet zorgen voor het welzijn van de Indianen staat op het ogenblik voor een groot probleem. Ze vraagt zich af hoe de rond 100.000 „wilde" en „half-wil- de" Indianen van Brazilië wier religie gebaseerd is op de plaats van de sterren aan het firmament, zullen reage ren op de verschijning van de komeet Kohoutek. Ze heeft haar personeel in de verschillende kampen in het Amazonebekken de raad ge geven alle maatregelen te nemen, die nodig zijn om de indianen gerust te stellen en enig inzicht te geven in het natuurverschijnsel. Men bezit geen gegevens over het ge drag van de Indianen in het verleden bij de verschijning van een komeet, maar men weet dat andere natuurver schijnselen een paniekreactie teweeg hebben gebracht bij de verschillende stammen. Zo werden de Indianen van de stam der Kamaiura die in het gebied van de rivier de Xingu in Amazonie wonen, in 1964 door een zonsver duistering verrast terwijl zij aan het eten waren. Nage noeg de hele stam raakte in paniek. De vrouwen en kin deren vluchtten huilend de hutten binnen. De oude man nen begonnen te braken, om dat zij dachten dat de zons verduistering een straf van de geesten was voor hun gul zigheid. Maar krijgers van de stam grepen hun bogen en pijlen, trokken naar het cemtrum van het dorp en begonnen brandende pijlen in de richting van de zon te schieten. Toen de zonsver duistering voorbij was, keer de de rust in het dorp weer. De krijgers werden als hel den onthaald, omdat zij met hun pijlen „het licht van de zon weer hadden ontstoken". Een soortgelijk geval deed zich bij een zonsverduiste ring in 1938 voor. De India nen van de stam der Caraja die ten oosten van de Mato Grosso wonen, reden toen naar een in de buurt van hun dorp gelegen kamp van ontdekkingsreizigers en smeekten de blanken „hun alles te vergeven wat zij ge daan konden hebben". De In dianen geloofden dat de zonsverduistering een straf van de blanken was. Vogeltjes helpen in de winter is erg belangrijk. Veel jongens en meisjes weten dat en proberen daarom iets voor de vogeltjes te doen. Wat ze echter vaak niet weten is hoe ze moeten helpen. Daardoor worden vaak fouten gemaakt, waardoor de vogels sterven. Jongens en meisjes uit La- ge-Zwaluwe leerden op school wat er het beste kan worden gedaan. Ze stuurden ons mooie te keningen en verhaaltjes waarvan wij er hier een paar plaatsen. Er was eteinis een riooidibooisitje geen eten vitnidfem. En k iraejo Er was eens een noodlbonatje iiln de winter. Het beestje kon geen etan vitoden. En sommige mensen zatltan eein schaaltje water op het vaederplanikje neer. Maar diait was van diiie mensen erg dom. W'amit op een dag gebeurde bet dat het roodborstje een ierge dorst had. Ze zaïg op een voeder- plarikje een schaaltje water staiain. Ze vloog er maar toe. En dronk ualt het bakjie en gtoig er ook liln zitten. Maar ocih zijn vleugeltjes bevroren. En hij wilde weer gaan vliegen, hij viel van het voedenplllainikje. En brak zijn pooltje. Een meisje dat uilt school kwam zag het roodborstje liggen, Ze dacht, zou ifc het meenemen of nliet. Ze zei: ,,Tk vraag het eerst aan mnljn moeder. Ze liep naar huis en vroeg aan baar moeder of het roodborstje bdlj haar modht blij ven. Haar moeder zei: „Dat mag wel hoor". Het meisje giinig gauw naar het vo geltje en itaapte het op. Ein 9 Oscar Werson, Lage Zwalu we9 j aar. ging er mee naar huls. Ze zorgde er voor en verbond het pooltje. En gaf het roodborstje He eten. En toen het lente werd liet het meisje het vo geltje vliegien en het pootje was weer betier. Zo reddte hét meisje het roodborstje. Walter Luytem, Lage Zwaluwe We moeten de niaicuiuir be schermen. We moeten, geen takken meer afrukken. We moeten ook de dieren bescher men. We moeten ,geen grote bakjes met water klaarzetten.. Want dam gaian ze er helemaal in. E-n dan willen ze weg. En dan bevriezen de vleugeltjes. We moeten ook de dieren be schermen. We kunnen het o.a. door voiediset te strooien. De mazen en komiijmein moeren we met rust houden. De eek hoorns óók mat ruist laten. We moeten het laatslte situikje na tuur beschermen. Er Sis toch nog maar zo weilmmg over ge bleven. We kunnen het ooik doen door pónidials aan een draadje te rijgen. En een stuk je kak of een bol vet met zaadjes er in. Zo zouden we het kuminen doem. Bij voorbaat dank. A. Cornel, 10 jaar; K. Kavelaars, 9 jaar; A. Bossers, 9 jaar van de Sint- Willebrordesschool uit Lage Zwaluwe. De meeste kinderen krij gen binnenkort kerstvakantie en daarom hebben we deze keer een paar ideetjes in de Kleine Stem gezet, zodat niemand zich hoeft te vervelen. Heb je de din gen, die hier op de pagi na staan klaar en heb je dan nog tijd over, dan kun je bijvoorbeeld een verhaal schrijven, een tekening maken of een puzzel verzinnen, die je naar de Kleine Stem Reigerstraat 16, Breda stuurt. We raden jullie wel aan niets meer over kerstmis zelf te maken, want als de volgende Kleine Stem uitkomt is Kerstmis al voorbij. Veel succes. eindredactie rieja van aart tekienimig oan te weten waiair je de touwtjes moet bevesti gen. Bij een feest hoiren glazen Jlimiomiaide, die jie met een bleitje leegdrinkt. Wait zou jie dlenkeu vain eem riieltjie met daiairop een kerstmaal!? Vtoid je het een leuk idee. dam moet je net zo'n kargtimiamlhoiofd. tékenen els hifebomider stalt afgebeeld. Degeiniein, diie niiiet zo goed kuannian tekenen kuninien het hoofd, dlat hiiierowdleir stat, uitknippen. Vervolgens moet je de tekening kleuren en op een stuk kanton vain dezelfde voirm plakken. Nu heb je mog een goedle Ejm nioidlilg en een lucifer. Miaiafc eem puint aiam de 'lucifer <en piliaik het hiauitje zo als op de tetoeniinig aiain die aohterioamt vain het hoofd vast. Schuif het 'Stokje iw eem rietje en zet dilt in '$esn glais lilmoinia- de. Als je dom hebt haial jig de kerstmat! uiiit jie rieitjie. Het kerataamhóiotfd kam zo vesr- scMJiemde keren worden ge bruikt. BR MA makem stam Mier bavein de aniderdetein afgebeeld. Kinip ze uit en Meur ze. Blak de sitiuk- kem vervolgens op bantom, dat iin dezelfde vanmein wordt ge knipt. Maak gaitem op de plaat sen waiat rondjes steun afge beeld en steek daar, miet als op de tekening splcltjpemmetn door. Kijk tenslotte weer naar de 9 Jurgen de Deckere. Nieuw-Namen, 6 jaar. fa de kerstvakantie wordt veel gefeest, gegeten en heb je tijd om allerlei leuke dingen te doen. Veel jongens e>n meis jes hebben genoeg ideeën, maar anderen weten niet goed hoe ze zich moeten bezig hou den. Daarom hier een paar tips. Trekpoppen kemt iedereen, imaiar eem jonge trek-kerst- miain...Voor de jomigenis en meisjes, die er eens eem willen (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Het drama op de vliegvelden van Rome «n Athene was het zoveelste kapingsincident, waarhij Pa- lestjjnen betrokken waren. Aan hun bloedige actie van maandag ging een lange reeks overvallen op passagiers vliegtuigen vooraf. Nog vers in het geheugen ligt de kapimig. vam de Jumbo van de KLM op 25 november, die diainik zij het koelbloedig optreden van de bemanning «n die bemMdieïtog vam de pre- iniar vam Malta, Dom Mimitoft zonder nadelige gevolgen voor de inzittenden 'afliep. De meest spectaculaire Pa- testijinse acties diie ziloh lm de afgelopen drie jaar hebben vccngedaiam ziljn 6 SEPTEMBER 1970; Leden Wn het volksfront voor de be- vmjdlimig vam Palestina kapen wet succes drie vliegtuigen. De overval op een vierde, een toestel van de Israëlische El A3, mislukte. Een Boiedinig-707 Van die Amerikaanse TWA, wn Boetog-747 vam Panem en sen Douglas DC-8 vain Swiss air kwamen in handen van de Palestijnen. Het toestal van Panam werd, niadat de inzit tenden waaien uitgestapt, op het vliegveld van Cairo opge blazen. De vliegtuigen van Swissair TWA waren intussen naar vliegveldje in de woes- bdj de Jordaanse plaia'ts «rka, gedwongen. Hot volks front voor de bevrijding van Palestina eiste van Zwitser- «d en EnigéLamd de vrijlaitimg van gearresteerde Palestijnse tommandos, onder wie de be tonde guenriEastrijdsiteir Leila Khated. OP 9 SEPTEMBER aïriveer- SP .hot „vliegveld vam de JWlutiie'' im Jordanië een ge- ï®Pte super VC-I'O vam de «mee maatschappij BOAC ™t 104 passagiers en tien be- H™wgslediein. De Paliestijnen «Wen toen circa vierhonderd ©■Maars iin hun macht, die in Tj bloedhete woestijn enkele rt,iS 'S een ware hel door is™»,. toen hum eisen niet ïmgewilliigd bliezen de rpws op 12 september de sMmii "^hcliten op, niaidait de «Waars waren vrijigeliaten. hl anderhalf jaar later, 8 1972 kaapten vier Pailfes- onder wie twee vrou- Boeing 707 van Sa- ïW 111611 «tegienttdig passa- tiaan- rEi was vatl Brussel isl Avitv. Isnaëliische mii- Jitlalirem, vermomd als technici, Slaagden er op 9 mei iin de Baileistijinen, leden vam ,;Zwa>r- te September" te misleiden en het op het vliegveld Lod Stamde toestel im bezit te ne men. Bij een kort vuurgevecht vilelem drie doden, onder wife een passagier. OP 29 OKTOBER van het zelfde jaar overmeesteren twee letdlen van die jeugdorga nisatie vam de Palesitdjnsie be vrijdingsbeweging een Boieimg vam Luftihiainisia op de route Beiroet-Frankfort. Er waren twintig personen aan boord. De kapers eistem vrijlating vam drie Palesitijinien dite het bloedbad bij de overval op de Israëlische Olympische ploeg in München hadden overleefd en die in de Bondsrepubliek gevangen zaten. Hun eis werd ingewilligd en het incident liiep verder zonder bloedver gieten af. Op het Wesitduiitsie vliegveld Fürstenfeldbruck vielen op 5 september 1972 zeventien do den, onder wie elf atleten vam de Israëlische Olympische pl oeg, die door negen Palestij- men waren ontvoerd. 9 APRIL 1973: Acht Pales tijnse guerrillastrijders plegen een bomaanslag op de woning van die Israëlische ambassa deur in Nicosia, de hoofdstad van Cyprus. Op de luchthaven vam de stad proberen zij daar na een vliegtuig van de Israë lische maatschappij EI Al te kapen. De politie doodt een van hen en neemt de anderen, zeven man, gevangen. Zij wor den alien tot lange gevange nisstraffen veroordeeld, maar warden in december vrijgela ten en krijgen toestemming om naar Egypte te gaan. Viler dagem later werd het vliegtuig op de luchthaven van Biemghazd vernietigd. Behalve vliegtuigkapingen hebben extreme Palestijnse groeperingen diverse andere bloedige feiten op hun naam geschreven. Een aanslag waar bij veel slachtoffers vielen was die van 30 mei 1972 op het Israëlische vliegveld Lod. Leden van het Japanse Rode Leger, die voor de belangen van de Palestijnen opkwamen, richtten toen een waar bloed bad aan. Zij openden in de vertrekhal het vuur en wier pen handgranaten als gevolg waarvan 28 mensen werden ge dood. 5 AUGUSTUS: Twee Ara bieren,, di'e zeggen lid te zijn van de Zwarte Sep weging, voeren met maten en maichiniegew wamiwal uit op de vam Athene. Drie worden gedood en ■gewond. De twee mannen worden nog steeds d'oor de Griekse regering gevangen ge houden. Een Boeing 747 van die Ja panse luchtvaartmaatschappij JAL werd op 20 JULI 1973 met 145 menisen aan boord door vijf luchfpiraiten gekaapt, die zeiden te behoren tot het Japanse Rode Leger en tot een organisatie die zich zonen van de bezette gebieden noemde. Eenmaal hielden de Israëli's zich beziig met „luchtacties". Op 1-0 AUGUSTUS onder scheppen Isoiaëlisiohe straalja gers een vliegtuig van die ïraakse luchtvaartmaatschappij kort madiat heit in B'eiroiet iis opgestegen. Het vliegtuig wordt gedwongen ergens in Israël te landen en wordt door Israëlische militairen door zocht. Later krijgt het toe stemming om naar Beiroet te rug tie keren. De Israëlische minister van defensie Mosje Dajian zegt dat de Israëli's op zoiek waren maar George Ha- basj, de leider van het Volks front voor die Bevrijding van Palestina. 16 AUGUSTUS: Eem man die wordt beschreven als „een dronken Libiër" kaapt een toestel Van de Middiel East Airlines dlat van Tripoli op weg ie maar Beiroet en dwingt het te landen op de luchtha ven vam Tel Aviv. De Israëli sche autoriteiten verklaren la ter dat de man geestelijk ge stoord is. Hij wordt in een inrichting opgenomen 5 SEPTEMBER: Vijf Pales tijnse guerrillastrijders doen een aamvai op de Saoedi-Ara- bilscbe ambassade te Parijs. Na een beleg van een dag ver trekken zij rmet vier gijzelaars maar Koeweit. Nadat zij gedu rende twee dagen met een vliegtuig van de Saoedi-Arabi- sohe luchtvaartmaatschappij op het vUeveld hebban met hun gij 2 toriteitem over. De guerrilla strijders worden in oktober door Koeweit vrijgelaten om in de oorlog tegen Israël aan het front te strijden. De wereld heeft tot dusver weinig tegen deze Palestijnse acties kunnen uitrichten. De Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart (ICAO) hield in september van dit jaar in Rome een vergadering over deze kwestie, maar men slaagde er niet in eensgezind tot strengere maatregelen te gen kapers van vliegtuigen te komen. De Internationale Federatie van Verenigingen vam Ver keersvliegers (IFALPA) waaischuwde begin dit jaar de ICAO dat zij eigen acties zou ondernemen als de organisatie passief zou blijven. In 1972 hielden de vliegers een niet algemeen gevolgde staking van 24 uur. 9 Het Pan Am-vliegtuig na de Fuimicino. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Consu menten-Contactorgaan zal bij de fabrikanten van reinigings middelen nog eens extra aan dringen op een duidelijke ver melding op de verpakking van het gevaar dat de gebruiker van synthetische wasmiddelen loopt. Aanleiding daartoe is het bericht van het overlijden van een vrouw uit Wijchen, toen zij het toilet wilde schoonma ken met een mengsel van een reinigings- en een bleekmid del. Het is juist dat op de bus van het betrokken reinigings middel (Ajax, maar dat is verder van geen belang, omdat alle synthetische reinigings middelen dezelfde eigenschap pen hebben) de waarschuwing voorkomt dat men het niet samen met een bleekmiddel moet gebruiken. De verbinding van natrium- bisulfaat in het reinigingsmid del jet het chloor uiit het bleekwater kan in sommige gevallen een zeer giftig gas opleveren. Voor het Consumenten-Con tactorgaan is het de vraag of produkten die blijkbaar zo'n grote „evarenkans in zich ber gen, wel zo eenvoudig In de handel mogen worden ge bracht. Zeffs duidelijke waar schuwingen op de bu-sen lij ken niet afdoende te helpen. 9 Dit zijn de twee mannen die een overigens passieve rol spelen bij het bloedige kapings- avontuur dat op het Vliegveld van Rome begon. De kapers wilden hen bevrijden uit de ge vangenis van Athene, waar ze vastgehouden werden, omdat ze in de drukke vertrekhal van het vliegveld van Athene een bloedbad hadden aangericht eerder dit jaar.

de Stem | 1973 | | pagina 19