Waanzinnige verschillen in prijs bij apothekers Onderzoek naar van moge beroepsleger Heiligen niet naar de hel SYRIË NAAR NIET GENèVE gngap VEER BEMANDE RUSSISCHE RUIMTE VLUCHT Voedselsituatie van de wereld verder verslechterd INSTELLING STAATSCOMMISSIE Suiker Unie verwerkte 3,5 miljoen ton in 73 Goddijn trekt parallel met kerk in Frankrijk Dal-rijders zijn boilers? KONSUMENTEN KONTAKT Ziekenhuis mag schadevergoeding aan dr. v. d. Schaar doorberekenen NIEUW BOEK„DE BEHEERSTE KERK" DAF 44*1 op 18,5 DAF66 1 op 16,7 Drie jaar voor apotheker flexibele kerktijden ambtenaren binnenland buitenland coz. WAT VERBRUIKT EEN DAF BIJ EEN CONSTANTE SNELHEID VAN 80 km/u Publiciteit Factoren Veiligheid een miljoen gulden aan prijxen voor/1.- Woensdag 19 december 1973 t De bemanning van het Russische ruimteschip Sojoez-13, dat dinsdag in een baan om de aarde is gebracht. Tijdens een training ziet men commandant Pjotr Klimoek (rechts) en werktuigkundige Valetin Lebedev in een Sojoez-cabine. MOSKOU (AFP) De Sovjet-Unie heeft gisteren een bemand ruimteschip, de Sojoez-13, in een baan om do aarde gebracht. De commandant is Pjotr Klimoek, die vergezeld is van de boordwerktuigkundi ge Valentin Lebedev. De twee mannen zijn in goede conditie en alle instrumenten werken normaal, aldus het persbureau Tass. Volgens Sovjet-kringen zullen de kosmonauten ver scheidene dagen in de ruimte blijven om hun ruimteschip te beproeven en studies van de zon te maken. Het is de tweede Russische bemande ruimtevlucht van dit jaar. Op 27 september j.l. lanceerden de Russen de So- ioez-12 met aan boord Wassi- li Lazarev en Oleg Makarov die twee dagen later op on geveer 400 km ten zuidwes ten van Karaganda in de Sovjetrepubliek Kazachstan behouden landden. De vlucht van de Sojoez-11 was in juni 1971 noodlottig afgelopen toen de drie bemanningsle den als gevolg van een lek kend luik bij de landing om het leven kwamen. Sinds dit ongeluk zijn in de ruimteschepen van het ty pe Sojoez verscheidene wij zigingen aangebracht. Vol gens Amerikaanse ruimte deskundigen zijn de Sojoez- experimenten gedeeltelijk bedoeld als voorbereiding op het Amerikaans-Russische ruimteproject dat voor 1975 op het programma staat. Het plan voorziet in een koppe ling van een Apollo- en een Sojoez-ruimteschip en een uitwisseling van de beman ningen. Klimoek en Lebedev zijn beiden in 1942 geboren. Kli moek heeft een pilotenoplei- ding gehad waarbij hij ver scheidene vliegtuigtypen leerde besturen. Sinds 1965 maakt liij deel uit van de Russische kosmonautenploeg. Lebedev heeft gestudeerd aan het Moskouse luchtvaart instituut. Daarna heeft hij meegeholpen nieuwe ruimte schepen te construeren en te benroeven Hij kwam in 1972 bij de kosmonautenorilei- ding. De Sojoez-13 is volgens Tass gisteren om 12.55 uur onze tijd gelanceerd. UTRECHT Ondanks de soede oogsten van de afgelo pen maanden is de wereld- voedselsituatie dit jaar verder verslechterd. De graanvoor raad in de wereld is zes a zeven miljoen ton kleiner dan eind vorig jaar. Dit zei de directeur-generaal van de FA- b, dr. a. Boerma, gisteren op de jaarvergadering van de Suikerunie in Utrecht. Hij noemde de toestand bij zonder verontrustend, omdat er geen veiligheidsmarge meer Het is dringend noodzake- "Jk dat er weer voorraden worden, vooral van granen, Dr. Boerma verwacht te dat men in de naaste toe komst met sterk wisselende jnarkten te maken zal krijgen. do boeren in de ontwikke lingslanden zullen actief bij net produktieproces betrokken moeten worden. De ontwikke.- ungslanden dienen er zich wel rknnzng van te geven dat ze P den duur hun eigen boon- Jes moeten doppen. Buiten landse hulp zal nodig blijven, aar moet aanvullend zijn. janr de mening van dr. Boer ma moet de bietsuikerproduk- ,,_„0P.bet huidige niveau blij- noü' j dat niet gebeurt lo- P™ de prijzen uit de hand en i. zouden de ontwikke- ngslanden de dupe van kun- DUN HAAG (ANP) Mi nister De Gaay Fortman van binnenlandse Zaken heeft er geen bezwaar tegen, wanneer net begin van de dienst v epartementen en rijksdien- va't tussen 07.30 en 09.00 uur en de dienst eindigt tus sen 16.30 en 18.00 uur. Dit om e Piekuren van het openbaar 7ervoer te verlichten. Ook Provinciale en gemeentelijke 'ensten geeft hij dit advies. nen zijn. Hij pleitte op deze bijeenkomst, die ook door de minister van Landbouw werd bijgewoond voor een wereld- landbouwpolitiek. DEN HAAG (ANP) Apothekers in Neder land leggen op het punt van de prijzen weinig nauwkeurigheid aan de dag. Hoewel deze branche vaste prijsafspraken kent, bestaan er onder de apothekers „waanzinnige prijsverschil len" voor een en dezelfde dienst of handeling. Dit heeft het Konsumenten Kontakt verklaard naar aanleiding van een onderzoek. Het „prijzenwetboek" van de apothekers wordt slecht gelezen en vaak onjuist geïnter preteerd, concludeert het Konsumenten Kon- takt na een steekproef onder de bereiders en verkopers van geneesmiddelen. In het januari nummer van het consumentenblad Koopkracht geven woordvoerders van de Koninklijke Maat schappij ter bevordering der Pharmacie toe, dat hier sprake is van een chaos. Op grond van de resultaten van Koopkrachts onderzoek zal men zich in de tarievencommissie van de KNMP over de situatie beraden. De steekproef leert dat voor precies hetzelfde geneesmiddel prijsverschillen bestaan, die op kunnen lopen tot 340 percent. Waar de ene apo theker 2,85 rekent voor 20 tabletten Paraceta mol (een pijnstiller), vraagt de ander voor pre cies hetzelfde produkt maar 0,65, dus bijna vijf keer zo weinig. Volgens de „taxe" van de KNMP moet de apotheker voor dit artikel 1,15 rekenen. Deze prijs, de enige juiste, heeft Koopkracht echter nergens aangetroffen. Koopkracht maakt hieruit op dat „deze vrije beroepsoefenaren, van wie vakmatig toch zoveel precisie mag worden verwacht, alle nauwkeurigheid verliezen zodra ze zich achter hun kassa installeren". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De fabrie ken van de Suikerunie heb ben tijdens de campagne, die over een paar dagen afloopt, ruim 3,5 miljoen ton bieten verwerkt. Dat is meer dan ooit tevoren. Dit deelde de voorzitter van de Suiker- unie, drs. K. van Kempen, gisteren op de jaarvergade ring van de Suikerunie in Utrecht mede. Anders dan vorig jaar viel in deze campagne het suiker gehalte zeer tegen. Ondanks de recordoogst zal daardoor de suikerproductie het recordcij fer van 1971 niet evenaren. Volgens drs. Van Kempen is verdere rationalisatie van de suikerindustrie meer dan ooit geboden. De grote oogst en de gunstige prijzen op de wereld markt zullen dit jaar nog een deel van de kostenstijgingen goedmaken. Drs. Van Kempen deelde mee dat er nog steeds contact is met de CSM. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zal volgend jaar een staats commissie worden inge steld, die zal worden be last met een onderzoek naar de mogelijkheden in ons land voor een be- UTRECHT (ANP) Het bestuur van het Centraal Or gaan Ziekenhrastari-evèn heeft besloten, het Catharinazieken- huis m Eindhoven toestem ming te geven om het bedrag van f 300.000 dat het als scha devergoeding heeft toegekend aan de hartchirurg dr. P. J. van der Schaar, door te bere kenen in de verpleegprijs. De Eindhovense ziekenfond sen zullen een verhoging van de tarieven van het Cath-arin-a- ziekenhu:s in verband met de vergoeding aan dr. Van der Schaar niet betalen. Dit heeft de directeur van het centraal ziekenfonds, drs. B. Weustink, desgevraagd meegedeeld, n.a.v. de beslissing van het roepsleger. Minister Vre. deling van Defensie deel de dat gisteren in de Tweede Kamer mee. Het Kamerlid Keuning (DS'70) die daarover vorige week tjjdens de begrotings behandeling een motie had ingediend, trok die na de toezegging van de bewinds man weer in De kamer ging niet akkoord met enkele wijzigingsvoorstel len van PPR-fractieleider dr. De Gaay Fortman jr. Deze wilde voor volgend jaar geen geld uitgeven voor de vervan ging van de Starfighter, de aanschaf van mobiel luchtaf weergeschut en de bouw van enkele fregatten. Slechts de fracties PPR, CPN, PSP en D'66-kamerlid Imkamp steun den deze voorstellen, terwijl de vervanging van de Star fighter ook nog eens door vier socialisten werd afgewezen. Een voorstel van VVD-zijde om juist meer geld beschik baar te stellen voor de aan schaf van geleide raketten kreeg alleen de steun van de VVD zelf en de „kleintjes" SGP. BP en GPV. Vier socialistische kamerle den (Franssen, Van Ooijen, Nagel en Drenth) en de anti revolutionair De Boer stemden tegen de bedragen in de be groting die betrekking hadden op de nucleaire uitgaven. Dat deden ze om principiële rede nen. Dat was ook het geval bij de fracties van CPN, PSP en Boerenpartij, die tegen de ge hele begroting stemden. 0 Al jaren vecht de actiegroep „Heiligen gaan niet naar de hel voor het behoud van de gietijzeren figuren, die in Tilburg de begraafplaats aan de Bredaseweg, zo'n karakteristieke aanblik geven. Het ziet er nu dan toch naar uit dat een uniek monument voor de wolstad behouden blijft. Fris gezandstraald en opnieuw geverfd zullen ze op hun oude plaats terugkeren. Hier gaat een verroeste heilige „niet naar de hel" maar (een handje geholpen door de moderne techniek) de hoogte in. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS Syrië heeft gisteren bekendgemaakt, dat het niet zal deelnemen aan de vredesconferentie over het Midden-Oosten, die vrij dag in Genève moet begin- Volgens een regerings woordvoerder in Damascus is dit besluit genomen na contact met Egypte en de besprekingen tussen presi dent Hafez Al-Assad van Syrië en minister Henry Kissinger, afgelopen zater dag. „Er zijn aanwijzingen die (Van een onzer verslaggevers) TILBURG/AMSTERDAM - „Ondanks een zekere be heersing door Rome, waar aan veruit het grootste deel van katholiek Nederland trouw wil blijven, beeft de kerkelijke leiding zich in Nederland ook zeer beheerst gedragen". Zo verklaart in zijn voorwoord de Tilburgse kerksocioloog prof. dr. Wal ter Goddijn de titel van zijn zojuist bij Elsevier versche nen boek „De beheerst» kerk"*). Die ondertitel "Uitgestelde re- vofliutiie in R.K. Nederland" duidt op die stagnatie in de kerkvernieuwing door het optreden wam Rome vooral na het pastoraiall oomeiilfi» Wait als or preoiles in Neder land mot de roioms-katlhalitekie-n na 1960 gebeurd en waarom? Op dieze wraiaig tracht die oud-dii- recteiuir vain het voormallölg Pastoraal Imistituuit wan die Ne derlandse Kerkprovincie (PINK) en oud-secrotanis-ge- neraail wan het Nederlands Pastoraal Concilie een zo ge nuanceerd mageüiSk antwoord te gewen. Hiij wil de situatie verhelderen aan de hand van waarnemingen. van auteurs of van groepen van auteurs aan (ADVERTENTIE) ook van toepaaaing op DAF 33. Bronroadtests Autokampioen no 1 d.d. 6 januari '73 rasp. Autovisie no 36 d.d. 7 «eptember '73. PP au de hand van eigen waarnemin gen ails adviseur van de Ne derlandse bisschoppen van 1963 tot 1972 en aan de hand van maile Bij zijn omderzoet schrijver gestoten sende parallellen jongste ontwil kerk van Ni twee grote vernieuwingsbewe gingen in die kerk van Frank rijk in deze eeuw: het moder- voor de en de be- priiester-arbei- de tweede vermréu- in de Franse kerk zijn doodgelo op de behoudsgezinde te- het een- in Rome. „Als het in Frankrijk regent, drupt het in Nederliamd" aildius Goidditjin. diie uit de ontwikke lingen in dat liand een ..typolo gie van progressie en regres sie" ontwerpt die hij vervol gens toepast op de ontwikke lingen in de katholieke kerk in ons land na 1960. Bij d'e m'esentatie wan zijn boek in Amsterdam noemde Goddijn het merkwaardig „dat wij die ontwikkelingen niet hebben voorzien nia die ervaringen in Frankrijk". publiciteit. Op het tweede Va- tikaamis Concilie konden deze drie factoren in onderlinge wisselwerking hun heilzame invloeduitoefenen. En in Ne derland. waar zij sinds het begin van de zestiger jaren groeiende kansen kregen, kon den zij de voortgang in de vernieuwing vooral bevorde ren na het initiatief van de bisschoppen tot het houden van een pastoraal ooncilie. Maar warden deze factoren door een meer centralistisch en autoritair kerkelijk gezag ont koppeld en belemmert zij bin nen de groepen van lokale ge- (biesc'hiappen), be an de wetenschan a) en publicisten de solidariteit, dan Goddijn achte- Hij constateert die teruggang vooral in de be- Aor Rome van bès- die bet vemieu- van het Neder- iiat afkeuren en corrigeren. „Bisschoppen die geen individueel machtsstre ven willen en openstaan voor veranderingen worden daar door aedisoleeird Voortgang treedt vollgens God dijn op als drie factoren ge combineerd werkzaam zijn: een democratische gezagsuit- uitoefening, een vrije weten- en moderne De klok wordt door Rome ook teruggedraaid door de benoe ming van bepaalde theologen in de internationale theologen commissie Bij de presentatie van zijn boek sprak Goddijn van een „emotionele uitput ting" en constateerde hij het feit dat een aantal Nederland se theologen opvallend zwijgt. Het minst ontvankelijk voor regressie is de factor publtei- teit.„Voor de kerkvernieuwing is diiit een hoopgevende om standigheid, al hebben veel publiciteitsmedia hun aandacht voor een niet meer aynamii- sche kerk verloren", aldus Goddijn. >>ek in ver en do facto- zal zich -P de dialoog Nederland-Rome. om dat een negatieve wederzijdse beeldvorming nog steeds b<=- lemmerend werkt en de raiiet- theologische tegansteldiinfiein groot ziarn. Goddijn besluit zijn betoog, dat meer nog dan een voor treffelijke documentatie een boeiende analyse is van de jongste ontwikkelingen in de kerk in Nederland, met de voorzichtig oiptimiistische op merking: „Zolang er binnen de katholieke kerk van Neder land ruumte bestaat voor een vorm van kerklidmaatschap waarin kritische distantie en medeverantwoordelijkheid sa men kunnen gaan, behoeft nie mand een christelijke inter pretatie vain de laatste levens vragen op te geven vanwege de instdlbuitiion'ele tekorten van de Kerk". ..De beheerste kerk. Uitge. stelde revolutie in r.-k. Neder land" door prof. dr. Walter Goddijn. Uitg. Elsevier Amster dam-Brussel 1973 in de serie „E70". 224 blx. duiden op manoeuvres ten dienste van Israëlische belan gen, die de conferentie zouden afleiden om zaken van secun dair belang te bespreken, waardoor eindeloze discussies zouden ontstaan", aldus de Sv- rische woordvoerder. „Dergelijke manoeuvres en afdwalingen zouden ons afhou den van het opstellen van een plan voor de volledige terug trekking uit de in 1967 bezette gebieden, en het duidelijk de- finiëren van de rechten van het Palestijnse volk. In dit licht bekeken heeft Syrië be sloten niet deel te nemen aan de conferentie in Genève, al dus de regeringswoordvoer der. Israël heeft op de Syrische bekendmaking gereageerd met de mededeling dat Israël wel present zal- zijn in Genève. Ook Egypte gaat in ieder geval naar Genève. De dele gatie uit Cairo komt morgen in Zwitserland aan. „Er zijn tekenen die duiden op een meer constructieve benadering van Egypte van dee komende vredesconferentie", zo heeft de Israëlische minister van de fensie, Mosje Day an verklaard, In verband met het bloed bad in Rome heeft de Zwitser se politie gisteren bekendge maakt „zeer strenge" veilig- heidsmaatregelen te zullen treffen voor en tijdens de eer ste fase van de vredesconfe rentie in Genève. De luchthaven van Genève en Zürich zijn in staat van „topal-arm" gebracht. Nu het „uur U" steeds meer nakend is, het uur bedoel ik natuurlijk waarop de distribu tie ingaat, moeten wij ons of althans moeten sommigen on der ons zich opnieuw ver trouwd gaan maken met het openbaar vervoer Enige wenken: er is geen derde klas meer in de trein, perronkaartjes zijn er ook niet meer. Verder is de prijs van een kaartje stukken hoger dan in de tijd dat u nog wél met de trein reisde. In de bus s.v.p. met (zoveel mogelijk) gepast geld betalen en als u in deze bus geen plaats meer vindt, er komt er zo direct weer een. Ook onze geliefde regering heeft wat te vertellen over het aanbod dat het openbaar ver voer ongetwijfeld krijgt te verwerken. Woon-werk-ver- keer heet dat. Ik zou zeggen: met de dus naar je werk gaan, maar a la. „Ongetwijfeld zal de kwali teit van het vervoer dan ook niet onbelangrijk achter uit gaan. Het gevolg zal onder meer zijn dat velen zullen moeten staan, maar onder de gegeven omstandigheden zal dit moeten worden aanvaard" aldus de regering. Openbaar verkeer-d dus ei genlijk. Elisabeth Ferraresi, die in de vierde klas van de lagere school zit. heeft een nieuw jaarswens ingestuurd naar een dagblad in Rome. „Ik wil al leen maar dat een krant mijn vader weer aan het lachen maakt. Iedere keer als hij de krant leest kijkt hij zo be droefd" Moet-ie Merijn lezen. We blijven nog ene wijle in Italië, waar dieven zelfs een machinepistool gebruikten om het slot van een deur te force ren waarachter zich een vette buit aan loonzakjes ophield. Maar ze slaagden er niet Hadden ze niet aan de deur getrokken, maar geduwd, dan hadden ze zo naar binnen kunnen stappen. Hart el'-ik. gefeliciteerd met uw ver/aardag; voor degenen die zich aangesproken voe- len. Wij zeggen u dank voor de aandacht. MERIJN AMSTERDAM (ANP) Het gerechtshof in Amsterdam heeft de 51-jarige apotheker W. H. L. uit Rotterdam wegens poging tot doodslag op zijn nichtje veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met af trek. De procureur-generaal had veertien dagen geleden dezelfde straf geëist maar wegens poging tot moord. De apotheker, die na een eis van acht jaar door de rechtbank in Utrecht was ver oordeeld tot twee jaar met aftrek had in 1971 en 1972 zijn aangenomen nichtje Ing en zijn neef Hing anoniem, vergiftigde bonbons en gebak jes gestuurd. Het nichtje nam toevallig een vergiftigde pil in en belandde in het zieken huis. Daar kwam men pas na een operatie achter de oorzaak. De neef was enkele dagen ziek maar kwam er weer snel boven op. (ADVERTENTIE) Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, aisuvoor/ 1.-meepuzzeltmetdeAktieNatuurindeze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „èen-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel- waarde/ 549.-. Doe mee!

de Stem | 1973 | | pagina 13