én MIMOSA CHRYSAL Israël naar Genève REGERING ZOEKT NAAR COMPROMIS IONEN MET VAKREWEGING Weigeraar betaling moet weer stroom geleverd krijgen a in 12 verschillende )P i kilo Soldaten voelen zich te veel als kind behandeld REIZENDE KISSINGER BOEKT SUCCES KILO li kerstboom Cicognani overleden Geen olietankers op scheepvaartlijsten Overheidsuitgaven in Engeland acht miljard minder binnenland buitenland veek elsprijzen DECEMBER 14,60 11,20 8,80 6,20 10,60 9,80 7,80 3,50 4,50 6,40 11,80 9,80 10,40 10,40 9,40 9,50 8,80 rtsions ies >eten )-40311 commentaar Misdadigers Verdeeld Europa 620e STAATSLOTERIJ TWEEDE TREKKING Middenstanders Paul Getty uit angst voor wraak naar de V.S. ID v? Dinsdag 18 december 1973 iwlon prettig I. zonder T-shirt oek. u alleen rettig warme winter. )ON 01600 - 3 25 91 Foon 04100 -3 19 06 kilo kilo kilo kilo kilo kilo i kilo kilo kilo f kilo kilo kilo kilo kilo kilo i kilo IEN GESLOTEN FEESTDAGEN pEN HAAG „De soldaten worden te veel sis kinderen behandeld" Dot vindt ongeveer 80 „rocent van de dienst plichtigen, zo blijkt uit een steekproef, die in 1911 werd gehouden on der 1900 militairen en die begin dit jaar nog eens werd herhaald. On geveer 82 procent van de ondervraagden vindt de dienst volkomen ver loren tijd en 80 procent is van mening dat men te veel betutteld wordt, ten meerderheid van 60 procent is in dienst meer jaan drinken en 40 pro eent vindt dat hij in dienst eigenlijk te veel is jaan drinken. Ook is 38,5 procent van mening dat Neder land geen leger nodig heeft. Tweederde van de ondervraagden is voorts van oordeel, dat als je niet in dienst bent ge weest, je eigenlijk niets gemist hebt. Meer dan de helft beoordeelt de legeringsgebouwen als matig of slecht en is van mening dat het aantal douches te gering is. Merkwaardig is het grote aantal (43,4 pro cent) dat geen respect heeft voor de compag niescommandant. Bijna 40 procent vindt hem wel een goed leider. Het totaalbeeld van de di recte meerdere lijkt wat gunstiger dan dat van de compagniescom mandant. Ook is 41,7 procent van oordeel niet eer geschikte functie te hebben. Slechts 17,2 pro cent is in de gevraagde functie geplaatst, 45.7 procent in een andere dan de gevraagde func tie. Maar een derde van de ondervraagden is te vreden met de functie. Minder dan een kwart vindt dat men werk heeft dat nuttig of be langrijk is. Ook minder dan 25 procent blijkt van mening werk te hebben waarin men zich kan ontplooien. Een re delijk groot percentage (43 procent) zou echter meer werk willen. Ge vraagd naar de voor keur: in de kazerne blij ven of oefenen, ant woordde 44,7 procent het verblijf in de kazerne te prefereren. Minder dan een derde geeft de voor keur aan oefenen. Niet temin vindt 58,1 procent de sfeer tijdens de oefe ningen beter dan in de kazerne. De ondervraag den die zeggen vaker op oefening te gaan achten hun werk echter relatief onbelangrijker en onnut tiger. „Meer oefenen is derhalve niet zonder meer een oplossing voor het leegloopvraagstuk". aldus de conclusie van de rapporteurs. Ruim 85 procent vindt tenslotte, dat er in het leger (veel) meer ver spilling voorkomt, ver geleken met andere be drijven. Ook is bijna driekwart van oordeel buiten de poort van de kazerne beter betaald te worden bij vergelijkbare werkzaamheden. Het oordeel van de dienst plichtigen over de eigen lichamelijke conditie en de sportbeoefening le vert geen duidelijk beeld op. Wel is opval lend dat driekwart van de dienstplichtigen vindt dat men in dienst (veel) luier is geworden. ,Wat Europa nodig heeft is een inspirerende persoonlijkheid" Copyright De Stem - Het Parool Die vliegtuigkapingen moesten eens uit de hand lopen. Dat Is nu dan ook gebeurd: een afschuwelijk bloedbad en weer aan de vooravond van een belangrijke conferentie, de vergadering in Genève, die nota bene voor het Midden-Oosten eindelijk vrede moet brengen. ledereen in He Arabische wereld distantieert zich natuurlijk weer van de misdadigers, die voor deze moordpartij verant woordelijk zijn. Maar en dat is al zo dikwijls geconstateerd de organisaties van Palestijnse vluchtelingen, waaruit ze gere- cruteerd worden, zijn gastvrij gehuisvest in Arabische landen. Haar leiders worden er als helden vereerd en ze worden ge subsidieerd an bewapend door de gastheren. Dit soort lieden zijn nu de naburen van Israël. Door hun mis dadige acties en het tolereren ervan wordt steeds opnieuw haat en wantrouwen gezaaid. Zo begint de Geneefse vredes conferentie wel met een heel slecht voorteken. Pen gevleugelde uitspraak in de Europese paleizen te Brussel l-1 luidt, dat er in de EEG pas vooruitgang wordt geboekt als er een crisis is. Nu er als gevolg van de olieschaarste een echte crisis voor de deur staat, willen de Europese leiders echter niet meer dan dit feit met tegenzin erkennen. Of er in Kopenhagen tijdens de oraatjes bij de haard ook een begin van een oplos sing voor die crisis gevonden is, valt, ondanks schijnbaar opti misme van sommige Europese bewindslieden, te betwijfelen. De echte problemen, die met de olieboycot kwamen boven drijven, zijn als een pakket van vage compromissen wegge schoven naar commissies, alsof die problemen niet werkelijk acuut zijn. Van een topconferentie mag men in het algemeen geen spec taculaire resultaten verwachten, maar zij behoeft ook allerminst een demonstralie van verdeeldheid te zijn. Europa, zo moet de vote broeder in de westelijke alliantie, Amerika, langzaam tot de ontdekking komen, is niet de macht, waarvoor Nixon en Kissinger zo bevreesd waren. Het heeft in de westerse hoofd steden veel aandacht getrokken, dat Kissinger vorige week neeft opgeroepen tot eenheid in Europa. Een verdeeld Europa, zo is nog altijd Amerika's opvatting, is een gevaar voor zich zelf en ook voor de veiligheid in de wereld. Misschien is dit beeld wat te pessimistisch en mag men in derdaad iets verwachten van het werk, dat aan de Europese Commissie is opgedragen. Tot 28 februari moeten we dus wachten. Gelukkig zijn er in Europa bewindslieden die de moeilnkheden in eigen land met gepaste maatregelen proberen 'e overwinnen. Nederland gaat hierbij voorop. Misschien doet ooed voorbeeld goed volgen. NEDERLAND en de V.S. „zul ks met elkaar in contact blij- ven en de ontwikkelinen blij- 'en volgen". Dit heeft Den a'ï gisteren meegedeeld na 'doop van (je besprekingen, ie de Amerikaanse ondermi- aister van buitenlandse zaken, itliam H Donaldson, in de K'Sidentie heeft gevoerd met o ministers Van der Stoel en Lubbers. jAPAN <kt in kele i moet erop rekenen, januari en februari en- Per dag de elektrici- zal uitvallen in de huizen. .0 toomloze uren zijn door de Senses daar „onvermij- Westduitee regering over- t..jP .volgens een nieuw sys- ledere Duitser drie da- r'.!dnn>er maan^ n'e* *e laten taL F,<!ntra'e Ondernemings- Am Nederland b.v. (Cor- m, Leeft besloten de sa- coS® mg met de raad van mmissarissen op te schorten v. 5 jen aanbeveling te doen n„ o vacature in deze raad. L°t-An vindt het onge- ,ln dat een lid van de raad InL. ?ur van Akzo Nv hZ! .110"3*') kan worden Ale e>J tot eommissaris van a«zo Nederland B.V. VHa Let internationale vlieg- ten van Tel Aviv, zal worden Br„ r naar wijlen David PtWe"10"' 'slands eerste (ADVERTENTIE) ook voor uw Zet uw kerstboom op Mimosa-Chrysal.Dan vallen de naalden niet meer uit! Verkrijgbaar bij uw bloemist. Mimosa-Chrysal is ook geschikt voor het in bloei trekken Van mimosa, 'kastanjetakken, forsythia, sierkers, en andere heestertakken. BENDIEN - NAARDEN - HOLLAND (ANP) Almeto kardinaal Cicognani, voormalig Vati caans staatssecretaris, is zon dagnacht op 90-jarige leeftijd in Vaticaanstad overleden. Cicognamd kreeg in 1958 de kaïrdiniaaiöhoed van pajus Jo hannes de 23ste, die hem ver volgens in 1961 tot staatssecre taris benoemde als opvolger van kardinaal Ta.itini. Cicogna ni was toen al 78 jaar. (ADVERTENTIE) 17 DECEMBER 1973 PRIJZEN VAN 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 6 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 54 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 94 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 124 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 338 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 044 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 880 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 9771 EEN PRIJS VAN 2.000 is gevallen op het nummer: 045128 2-000 is gevallen op het nummer: 070823 2.000 is gevalien op het nummer: 095345 2.000 is gevallën op het nummer: 047434 2.0100 is gevallen op het nummer-. 044548 DE PRIJS VAN 5.000 is gevallen op het nummer: 032534 50.000 is gevallen op het nummer: 088249 Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie K op het nummer: 037041 Een een troostprijs van 2-000 op nummer:037041 van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie T op het nummer: 055378 En een troostprijs van 2.000 op nummer:055378 van elk van de andere series. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet- Den Uyl probeert een compro mis met de vakbeweging te sluiten. Dat is de algemene indruk in Den Haag aan de vooravond van het debat in de Tweede Kamer over de mach tigingswet, die de regering in grijpende bevoegdheden geeft inzake lonen en prijzen in het volgend jaar. In vakbondskrin gen hoopt men dat de regering zal besluiten toch elke werk nemer, wiens collectieve ar beidsovereenkomst na I janua ri afloopt, 30 gulden loonsver hoging per maand zal geven In plaats van de aangekondisde 15 gulden. Met name die linkse fracties in die Kamer sturen op een dergelijke tussenoplossing aan. Hoewel een groot deel vain de cao's per 31 diecember afloopt, zou bet compromis ongunstig werken voor een redelijk gro te groep werknemers, wier cao pas per 1 april of nog veel liaiter afloopt. De PvdA vindt het overigens volstrekt juist dat de vakcentrales 30 gulden eisen Het kabinet zou daar onder bepaalde omstandigheden wel mee akkoord willen gaan, maar dan wel onder de vol gende voorwaarde: de 30 gul den verhoging per maand zou dan alleen voor de eerste drie maanden moeten gelden. Pas na verloop van deze afkoelings periode (de vakcentrales wil len graag zo'n afkoelingstijd) zou dan bekeken moeten wor den of er voor volgend jiaar nog wat meer in zit. of dat anders die dertig gulden wees- zou moeten worden terugge draaid. NKV-voorzditter Spit liet gis teren op zijn verbondsraad weten dat hij wel voor een afkoelingsperiode voelt, omdat men na afloop daarvan beter kan bekijken of de lonen ver der omhoog kunnen of niet. WD-leider Wiegel herhaal de gisteravond op een verga dering van zijn partij in Al- phon zijn bezwaren tegen de maohitiigiinigswet („knevelwet" zo-als senator Van Riel ook gisteravond zei): het parle ment wordt buiten spel gezet, er is gee- behoorlijk overleg geweest met bet bedrijfsleven en socialistische stokpaardjes worden doioirgedrukt. Het overlegorgaan van het Koninklijk Verbond van On dernemers KVO, het Neder lands Katholiek Ondernemers Verbond NKOV en het Neder- lands Christelijk Ondernemers Verbond NCOV zijn woedend op het kabinet-Den Uyl. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer laten de kleine ondernemers en middenstan ders weten, dat de economi sche toestand op geen enkele wijze het geven van blanco volmachten aan het kabinet- Den Uyl rechtvaardigt In hun brief raden ze de kannertledein aan de bedoelde machtigingswet ingrijpend to wijzigen. Verontrust is men ook oveir de artikelen 24 e<n 25 vam de machtigingswet, waarbij het ambtenaren vrij staat alle mo gelijke informatie over inko mens te eisen. Er moet een garantie komen dat ze die in formatie alleen maar krijgen, als diie rechtstreeks verband houdt met de huidige crisissi tuatie. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. In Tel Aviv hebben Henry Kissin ger, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, en de Israëlische prebier Golda Meir volledige overeenstemming bereikt over de procedure van de opening van de vredesconferentie inzake het Midden-Oosten, die vrijdag a.s. te Genève moet be ginnen. Israël heeft zich bereid verklaard de ope ning van die conferentie bij te wonen. De eerste fase van de on derhandelingen zal gaan over de scheiding van de strijdkrachten van de twee partijen aan het Suezfront. De feitelijke onderhande lingen zullen echter pas na de algemene verkiezingen in Israël van 31 december beginnen. Het volksfront voor de be vrijding van Palestina zal niet op die conferentie aanwezig zijn. Mocht toch een zelfstan dige Palestijnse delegatie aan de Geneefse conferentie willen deelnemen, dan zal Israël een categorisch „neen" laten horen. Een andere stringente voor waarde van Israël is, dat het niet tot een gesprek met de Syriërs wil komen, voordat Damascus met een lijst met de nainen van de krijgsgevan genen is gekomen. Kissinger, die gisteravond van Tel Aviv naar Lissabon is gevlogen, zei bij zijn vertrek op het vliegveld Lod. dat „die V.S. tijdens de onderhande lingen in Genève zeer nauw contact met Israël zullen on derhouden". Daarmee wilde Kissinger kennelijk de Israë lische bezorgdheid over de rol van de V.S. bij de conferentie wegnemen. Zijn besprekingen met Golda Meir en zijn Israë lische collega Abba Eban noem de hij „zeer hartelijk, zeer con structief en zeer diepgaand". ROTTERDAM (ANP) Op verzoek van het ministerie vain Economische Zaken worden in de lijsten vain scheepsbewegin- gen naar en van Rotterdam niet meer de aankomsten ge meld van tankers die ruwe olie naar de raffinaderijen en de opslagbedrijven brengen. Vol gens Economische Zaken is dat verzoek gedaan omdat het op het ogenblik niet iin het lands belang is dat er gegevens wor den gepubliceerd over de aan voer van ruwe olie naar Rot terdam. Kissinger, die achtereen volgens Egypte, Algerije, Sa- oedi-Arabië, Syrië, Jordanië, Libanon en Israël heeft be zocht, vliegt vandaag, na een gesprek in Lissabon, nog door naar Madrid. Donderdag heeft hij in Parijs een gesprek met Le Due Tho, speciaal afgezant van de Noordvietnamese re gering, in verband met de slechter wordende toestand in Vietnam. Daar zijn o.m. felle gevechten geleverd in de Me- kongdelta. ROME (AP) Paul Getty junior en zijn moe der, Gail Harris, zullen vermoedelijk spoedig naar Amerika terugkeren uit angst voor weerwraak van de ontvoerders die Getty hadden geroofd en vijf maanden lang gevan gen gehouden, om het losgeld. Gail Harris, oud-film actrice, zou met haar kin deren behalve Paul heeft zij nog een jongen en een meisje naar San Francisco willen gaan, waar haar vader, een be kend jurist, woont. Getty junior had, na dat hij vrij was gekomen, meegedeeld dat de mis dadigers hem hadden ge dreigd „met de hardste wraakmaatregelen" als hij of zijn naaste familie bijzonderheden bekend maakten die tot de arres tatie der ontvoerders kon. den leiden. De Italiaanse politie heeft zaterdag en zondag getracht Paul Getty te ondervragen maar dat le verde nog niet veel op, want de jongen was to taal overstuur. De artsen hebben de politie toen verzocht hun pogingen vooralsnog te staken. Pauls moeder, ook ge heel uitgeput, ligt thans in hetzelfde ziekenhuis als haar zoon. „Van vandaag af zullen er geen bijzonderheden meer over de zaak wor den bekendgemaakt", al dus liet de man die het onderzoek naar de ont voering leidt, gisteren weten. De vader van de ont voerde die van Gail Harris gescheiden is heeft te Londen gezegd dat hij privé-speurders zal gaan huren om de ont. voerders na te jagen en te ontmaskeren. Voor Paul Getty jr. zou een losgeld gegeven zijn van 2,7 miljoen dollar, het hoogste losgeld tot nu toe ooit ter wereld be taald. Volgens de politie be staat de mogelijkheid dat de ontvoering het werk is geweest van een Mafia- bende uitCalabrie, in het uiterste zuiden van Italië. Het afsnijden van Pauls oor als aansporing tot be. talen zou daarop wijzen. (ADVERTENTIE) boerderijdrop katjesdrop dubbelzoute drop e»l li p I knoopjesdrop griotten - valutadrop - komeetdrop - jujubes salmiak pastilles honingdrop - bruine beertjes - miiottes Het begin is altijd het moei lijkste. Zelfs het begin van een we"k. Op zich een onbe langrijke gebeurtenis. Een dag die ook 24 uur duurt, waarvan er dertien in een dozijn gaan en noem verder maar op. Maandag, mee? Wat moet je er En dan komt er nog zo'n zinloze slachting op een Ro meins vliegveld en dat maakt de stemming er nou ook niet bepaald vrolijker op. Ed Clinch daarentegen heeft, zoals elk jaar, zijn kerstcocos- noot gekregen. Hij is nu al 25 achtereenvolgende jaren op deze wijze en via een ongewo ne methode van bestellen be dacht. Dit jaar werd Clinch de co- cosnoot per paard gebracht. Zeker denkt hij ter on derstreping van de energiecri' sis in de VS. In het verleden kreeg Clinch de noot al per parachute, per ziekenauto en uit handen van hoogwaardig heidsbekleders en persoonlijk heden. De 58-jarige Ed weet niet wie hem de cocosnoten schenkt, maar ze komen stee vast rond de tweed evrijdag van december van elk jaar. Het is mogelijk dat ze worden gestuurd door makkers uit de tweede wereldoorlog met wie Clinch diende in het gebied van de Stille Zuidzee. Benzine den! op? Laat het rij- „Wel zal in zijn contract (dat van Kees Rijvers als trai ner van bet Nederlands elftal. M.) de clausule moeten wor den opgenomen dat hij onder geen beding René van de Kerkhof meeneemt. Stel je voor: we zitten in de finale, een half miljard mensen aan de beeldbuis en René maakt een doelpunt. Nou, we weten allemaal wat René doet als hij een doelpunt maakt. Dan doet hij heel raar. Van die schaam te wens ik verschoond te blij ven" (Haags sportjournalist Henk Spaan). Er staat u (en ons ook) iets speciaals te wachten. Nog elf nachtjes slapen en dan... De nieuwe filmrolprent van James Bond is weer meer dan de moeite waard. Tenslotte hadden we in de vorige rol prent zo'n rare Australiër als 007, terwijl 007 zo Brits moet zijn als een Brit kan zijn. Roger Moore (De Saint, een Versierder, I vanhoe) is zo'n Brit. Dit even terzijde. Olie: het sjeik der aarde. We vertrekken met gezwin de spoed en gehaaste pas. MERIJN (Van onze correspondent) LONDEN Wegens de ge vaarlijkste economische crisis sinds de oorlog worden de Britse overheidsuitgaven met bijna acht miljard gulden ver minderd. Daarvan wordt 1150 miljoen gulden beknot op de fensie. Tevens heeft minister van financiën Anthony Barber, een verhoging van de inkom stenbelasting voor het rijkste gedeelte van de bevolking aan gekondigd. Met onmiddellijke ingang worden de ontzaggelijk uitge breide afbetalingspraktijken in Groot-Brittannië weer belem merd door de conservatieve re gering, die de laatste jaren juist alle beperkingen op dit gebied had afgeschaft. GRONINGEN (ANP) De president van de rechtbank in Groningen heeft het elektrici teitsbedrijf voor Groningen en Drenthe (EGD) bevolen de natuurkundige dr. W.A. Smit in Ide (gem. Vries) weer aan te sluiten op het elektriciteits net, waarvan deze sinds 5 no vember is afgesneden omda hij weigerde de 3 procentshef fing voor de snelle kweekre actor in Kalkar te betalen. Voor elk uur dat het EGD de heer Smits na vier uur maandagmiddag geen stroom levert, moet het elektriciteits bedrijf hem f 400 betalen. De president van de recht- jank te Groningen, mr. G.F. de Sitter, grondde zijn uit spraak in het door de natuur kundige aangespannen kort geding tegen het elektrici teitsbedrijf op het feit dat de everingsovereenkomst voor de stroomvoorziening geheel los staat van de zgn. Kalkarhef fing en dat de heer Smits daarom gewoon stroom dient te ontvangen. Volgens mr. Sit ters heeft het EGD niet het recht om de heer Smits te behandelen als een afnemer die zijn elektriciteitsrekening niet betaalt. De presidnnt overwoog ver der, dat de staking van de stroomlevering niet alleen het schenden van een obligatoire verplichting is, maar boven dien een ingreep betekent in de levensomstandigheden van user, die beroofd werd van faciliteiten die in de moderne maatschappij als onontbeerlijk voor de mens moeten worden beschouwd". Ook meende de president dat het EGD niet naar het middel van afsluiting had behoeven te grijpen, om dat „een andere reële moge lijkheid openstond, namelijk het indienen van een vorde ring in rechte". Het EGD zal ook de kosten- van het geding moeten betalen (f 693,25). Het bedrag dat de heer Smit weigerde te voldoen voor de Kalkarheffing (hij wilde het wel betalen voor onderzoek naar andere, niet milieuaantastende energie bronnen) bedroeg f 1,02. Ver wacht wordt dat het EGD in hoger beroep za] gaan.

de Stem | 1973 | | pagina 9