Soos Oostburg heropent vandaag zijn poorten Actie van middenstand in Sluis heeft succes HUISVUILZAKKEN IN OOSTBURG WORDEN ZES CENT DUURDER zeeuws VAN DAG TOT DAG B hi-fi stereo Streek-VVV wil betere communicatie Shakespeare door het publiekstheater MAX CROISET ALS KONING LEAR IN SCHOUWBURG VAN MIDDELBURG 'nv.v.v.v. 1 9 DE SCHELDEGALM BIJT DE SPITS AF DOELSTELLINGENNOTA IN VOORBEREIDING MINI-SOOS VAN START OOSTBURG Eloy- Feestclag St. -scholen gemeenschap TRAGEDIE VAN KONING LEAR Volkskerst zang in Axel stad streek )«lspèel Sluis Bulletin: PLATEN- LIEFHEBBERS KERSTPLATEN Fonobar NEELEMANS a a Weekenddienst Stemredactie Sluiskil Zaterdag 15 december 1973 (ADVERTENTIE) elektiWnika I Hoofdstraat 18 St Jansteen .Hulst Tel 011402491 (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De actie van de Sluisse Middenstandsvereni- fing om onder de leuze „Sluis doet er wat aan" te trachten de gevolgen van de autoloze zondagen in Sluis op te van gen begint succes te kennen. Het bestuur heeft contact met enkele busondernemingen in Brugge, Blankenberge en os- tende en deze actie geadver teerd in plaatselijke adverten tiebladen. Vooral -in Oostende is daar jeer gqnstig o-p gereageerd. 'Een busonderneming heeft unda.g 16 december tot eem speciale Sluis-dag gema-aibt en irerugt tegen een populaire prijs van ?a francs haar passa giers van Oostende naar Sluis en terug. Een andere onderne mer doet dit zelfs voor 45 Irancs. Op grond van de reeds ge dane inschrijvingen mogein zondag a.s. in Sluiis 8 a 10 bussen kooplustige Belgen worden verwacht, welke om ongeveer 14 uur arriveren en om ongeveer 18 uur weer ver trekken. I een circulaire aan •He Sluisse Middenstandiers verzoekt h'et bestuur o-m aille winkels en horecabedrijven zondagmiddag open te hou den. De voorzitter van de SHuisse middenstandsvereniigiinig, de "eer W. Mesuere toonde zich zeer verheugd over de toezeg- 6™g van Minister Westerterp, de buitenlanders op de zondagen 23 en 30 december in Nederland met hun auto mogen rijden. Plattelandsvrouwen Op Jinsdag 18 december wordt floor de afdeling Sluis van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen in oafé-restau- rant De Korenbeurs een speoi- kerstavond georganiseerd, be avond die om 19.15 uiur oegint wordt geheel door de •'gen leden verzorgd. De echt genote van de Sluise" burge meester mevr. F. van den Beld- tngelhard, zal een diavoor stelling geven over het Midden- bosten. Rond 21 uur gaan de "•mes aan tafel voor een ge meenschappelijke fomduemaal (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Een kern groep van de Soos Oostburg is thans druk bezig met het samenstellen van een nota, waarin de doelstellingen van de soos uiteen worden gezet. „Hieruit moet gemeente en streekjeugdcentrale duide lijk worden gemaakt wat wij willen", zo werd door leden van de kernploeg mee gedeeld. De soos heropent vandaag (figuurlijk) zijn poorten in het gebouw van de voormalige lagere school. Er is een fikse verbouwing geweest en men heeft thans de beschikking over een zeer geschikte ruim te. Het heeft overigens nogal wat voeten in aarde gehad eer het zover was. Een jaar gele den al werden verbouwings plannen met een kostenbegro- ting gestuurd naar het Oost- burgse gemeentebestuur met een verzoek om subsidie. „In die subsidie werd gesnoeid omdat men het aangevraagde bedrag te hoog vond". Op 27 juni van dit jaar kwam de bevestiging dat een subsidie was toegekend. Het had een maand eerder gekund, maar de gemeenteraad gaf de soos „een maand straf" (zoals het toenmalige raadslid A. van Beest het uitdrukte) wegens de intensieve bemoeienissen van de soos met de geslaagde Angola-actie. Ongeveer een maand of zes geleden begonnen twee werk groepen, een voor inspanning en een voor ontspanning met te praten over de doelstellin gen van de soos. „Door de vakantie is dit echter in de modder gezakt", zo werd ge zegd. Nu wordt hard gewerkt aan de nota, waarin onder meer de mogelijke opvang van de jeugd, die het thans in cafés zoekt, wordt onderzocht. „De vraag is of de soos de geijkte plaats is om deze mensen op te vangen", zo zei men. Sugge sties in deze richting zijn on dermeer tijdens een raadsver gadering in Oostburg ge daan. Nieuwe bezoekers van de soos kunnen nog volop aan de discussies deelnemen. „Zij kunnen gelijk doorstromen naar werkgroepen, maar wil len ze alleen passief bezig zijn, dammen, plaatjes luiste ren enz. dan kan dat". In de jaren dat de soos nu bestaan heeft, heeft men al aan allerlei activiteiten in de Oostburgse gemeenschap deel genomen. Twee jaar geleden werd de instuif opgericht, die nu helaas in een impasse ver- ADVERTENTIE Autoloze zondagen? Geen probleem Koop een extra plaatje. Enorme sortering in in alle prijzen. N U BIERKAAISTRAAT voormalig pand Morres) HULST Tel. 01140-3984 's Zondags open van 14-18 uur. keert. De schooljeugd wordt momenteel geënquêteerd over eventuele wensen, waarmee men bij voortzetting van de instuif rekening wil houden. „Wij moeten hiermee opnieuw beginnen. Komen er echter geen reacties, dan stoppen wij", zo deelde de werkgroep mee. De soos is betrokken ge weest bij de organisatie van het Soto-feest de Koninginne dagvieringen, het regeringsju bileum, en is reeds drie jaar vertegenwoordigd in Juit. Le den van de soos zullen voorts tijdens de eerste Kerst inn, die in Oostburg wordt gehou den, daadwerkelijk assiste ren. Bovendien spelen twee teams van de soos mee in de basketbalcompetitie. „En met plezier". De kerngroep heeft allerlei plannen voor d esoos. Het probleem is echter; geld. Hieraan probeert men te doen wat men kan. In principe kan de soos- ruimte aan iedere groepering of vereniging beschikbaar worden gesteld als vergader ruimte. De soos heeft een gro te wens „in dit schoolgebouw zijn nu verschillende vereni gingen ondergebracht. Wij zijn in feite amateurs, en er zou minstens op part-time-basis iedere dag een beroepskracht aanwezig moeten zijn". Heel blij overigens is de soos met de begeleiding van streek- jeugd-werkleider Joop Wiel akker, die met raad en daad de soos bijstaat. (Van onze correspondent) OOSTBURG Tijdens de algemene vergadering van de streek-VVV West-Zeeuwsch- Vlaanderen is besloten de vroegere najaarsvergadering, die werd gehouden door de thans opgeheven contactcom missie, weer in te voeren. Men was algemeen overtuigd van het nut van een dergelijke contactdag, mits hierop een in teressant onderwerp, verband houdend met de streek of het toerisme, naar voren kan wor den gebracht. De najaarsvergaderingen werden voorheen bij toerbeurt gehouden in die plaatsen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. waar een WT was gevestigd. Voor de laatste keer was dit in 1967. Hiervoor zijn naast de VW- besturen ook de leden van de plaatselijke VVV's, gemeente besturen en diensten van toe risme in Oost- en West-Vlaan deren (Be-lgië) uitgenodigd. Vooral het onderling contact, niet alleen van de VVV-bestu ren, maar vooral tussen de le den van de verschillende afde lingen onderling, deed de Streek-VW tot wederinvoe ring van de najaarsvergade ring besluiten. De eerste wordt mogelijk eind dit jaar gehouden. Het dagelijks be- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Vandaag (zaterdag) begint in de ruimte van de Soos-Oostburg een mi- ni-soos voor jongens en meis jes van U tot 15 jaar. Het initiatief hiertoe werd enkele weken geleden genomen door een groepje jongens, en het heeft dank zij de medewer king van de streekiengdcen- trale, enkele ouders en men sen van de Soos Oostburg, ge stalte gekregen. Orr 14.30 uur vanmiddag begint de soos te draaien. Op het programma staan gezel schapsspelen en alis klap op de vuurpijl pannekoeken eten. De „begeleiding" van de soos, be staande ui+ een streekjeogd- werkleider, enkele ouders en twee mensen vajn de Soos Oostburg, zo-uden graag zien dat de jongens en meisjes uit hun midden een jeugdbestuur kozen. Dat kan dan voor elke middag een programma sa menstellen. De ouders zullen hierbij alleen maar adviseren. De entree voor de mimi-soos bedraagt twee kwartjes. stuur kreeg de opdracht nade re plannen hiervoor uit te werken. Alle West-Zeeuwsch-Vlaam- se WVs zullen binnenkort, dank zij de streek-VVV, kun nen beschikken over gelijk vormig informatiemateriaal. Volgende week rolt van de pers voor alle WV's een zo genaamde hand-out, die door de provinciale Zeeuwse VVV is samengesteld, aan de hand van bekende informatiebladen. Deze bevatten de voornaamste toeristische gegevens van elke plaats, zoals ligging, beziens waardigheden, kortom alle ge gevens die voor de toerist van belang zijn. Bovendien sluiten deze hand-outs aan op de streekfolder van West- Zeeuwsch-Vlaanderen, die be gin januari a.s. verschijnt. Elke plaatselijke VVV krijgt op kosten van de streek-VVV duizend exemplaren en wordt bovendien in de gelegenheid gesteld tegen een geringe ver goeding meerdere exemplaren te bestellen. Bij voldoende be langstelling zullen deze hand outs ook in het Duits, Frans en Engels worden vertaald. West-Zeeuwsch-Vlaanderen loopt met deze uitgave echt voorop wat betreft de unifica tie van het informatiemateri aal van het VVV-wezen in Nederland. Een pluspunt voor de jonge streek-VW, die de laatste tijd nogal aan kritiek onderhevig is geweest, maar waarvan de werkzaamheden na de noodzakelijke aan loopperiode toch wel resul taten begint af te werpen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De scholen gemeenschap Sint-Eloy in Oostburg viert op 20 december de naamdag van de patroon der school. Hiertoe heeft de leerlingenvereniging Contra Torrentem een uitgebreid feestprogramma samenge steld. Begonnen wordt 's morgens met een eucharistieviering in de Oostburgse parochiekerk, om 9.15 uur gevolgd door een gezamenlijk ontbijt op de school. Om 10.15 uur beginnen allerlei evenementen in de sporthal, waar om 13.00 uur ook een gekostumeerde voet balwedstrijd begink In de gymzaal van het schoolge bouw wordt 's middags om 15.00 uur een quiz gehouden. De feestdag wordit besloten met een dansfeest in de Ko- ninginnestiaat 49 te IJzendij- ke. waaraan als speciale at tractie boogschieten is verbon den. (Van sen onzer verslaggevers) OOSTBURG De plastic vol Ak zal in Oostburg d»/6?.*! !aar' als de raad een voorstel volgende donderdag overneemt, 6 I"; duurder worden. Huisvuil d 'n Oostburg opgehaald lat' •C"" Particulier bedrijf, ZIJa inkomsten verkrijgt it l*riii.- - Prijs zijn reinigingsrechten die in de van de huisvuilzakken Thai «ut, rin 52 •aken opgenomen. ns kost een zak 4614 vooi gesteld wordt hier- rent te maken. Oor- 1 voor de prijsstijging zijn |gitig van lonen en prij- afgelopen jaar, ter toren voorts andere kostenfac- tenS? van Plastic zakken hiSw' en het storten van zullen stijgen, zoals de ituii lsvu'l op de stortplaats Aardenburg, waarvoor f 2,80 per m2 wordt gevraagd. Het bestemmingsplan Kleine Jonkvrouw in IJzendijke kan uitgebreid worden 'door aan koop van bijna drie hectare grond. Hei huidige plan is bij na volgebouwd. In het nieuwe gedeelte kunnen 26 woningen (waarvan 1 vrijstaand) wor den gebouwd. Interbouw Zeeland wil op de vrijkomende grond in de Tragelwük waarop aanvanke lijk 79 woningwetwoningen gebouwd zouden worden, 15 premiewoningen bouwen. De raad wordt gevraagd hiervoor grond te verkopen. Voorts moeten in diverse kernen van de gemeente bouwpercelen worden verkocht voor de bouw van bungalows en bui zen door particulieren. De raad krijgt ook verschil lende kredietvoorstellen te be handelen. Zo wordt f 10.000 gevraagd voor herstelwerk zaamheden aan de toren van de Ned. nerv. kerk in Groede. Het betreft schilderwerkzaam- hedein. Ruim f 13.000 wordt gevraagd voor de aanleg van openbaar groen in de Tragel- wijk in Oostburg en bijna f 40.000 voor de aanleg van een voetpad er parkeerhavens in Breskeos-West. De opstel- en parkeergelegenheid bij de be graafplaats in Oostburg heeft dringend verbetering nodig. Omdat het een E object is, krijgt Oostburg in de totale kosten van f 55 000 bijna 13 mille rijkssubsidie. De gebruikelijke rij onder- wijsvoorstellen ontbreekt op de 42 punten tellende agenda niet. Hierbij onder meer een subsidi ^voorstel aan ,de Stich ting Peuterspeelzalen. Voor di verse gemeemtegebouwen wil het col.ege drie boen- en schrobmacïunes aanschaffen. Totale kosten f 6300. Voorts krijgt de raad het voorstel om een doorstromings premie te weigeren. Bertrok- ken persoon is verhuisd naar Terneuzen en liet een goedko pe wamng in Oostburg achter. B. en W. wijzen er op dat in Oostburg een aantal woningen leegstaat, waarvan de huuir- prijs lager is dan die welke nu in Terneuzen is betrok ken. Men ziet bovendien dat „ls een doorstromtagspremie in dit geval wordt gegeven, het meer lijkt op een stimule ringspremie voor leegloop van de gemeente. In de Middelburgse Schouwburg wordt op vrijdagavond een voorstelling gegeven van Shakespeare's koning-drama Koning Lear. Het Publiekstheater als opvolger van het Amsterdams Toneel, speelt dit stuk onder regie van Hans Croiset met in de titelrol zijn vader Max Croiset. Vorig seizoen bracht het Amsterdams Tcneel ook in een regie van Hans Croiset hetzelfde stuk. De hoofdrol werd toen vertolkt door Guus Hermus, Het komt niet vaak voor dat een toneelstuk van dit kaliber twee seizoe nen achtereen door dezelfde regisseur wordt uitgebracht bij hetzelfde gezelschap. Was het het geweldige succes vorig jaar dat dit mo gelijk maakte? Hans Croiset zegt er zelf van: „Je moet natuurlijk wel bedenken dat een voorstel ling nooit is afgelopen. Ook met dezelfde spelers moet het mogelijk zijn .opnieuw te be ginnen en zaken die vast le ken te liggen, te herzien. Dat willen de acteurs ook graag het verfrissen, het uit de sleur halen. In een reeks voorstellingen gebeurt er zo veel met een regie, wat je meestal niet voorziet, er kunnen zoveel dingen inslui pen, die je er weer uit wilt hebben": „Zeker in stukken als van Shakespeare. Die hebben geen bepaald recept, die moeten altijd weer opnieuw vanuit een nieuw stijlbesef benaderd worden. Er zijn 7 a Koning Lear is de tragedie van twee vaders, de koning en de graaf. Als het doek open gaat zien wij de oude koning die zijn drie dochters bij zich laat roepen om het lend onder hen te verdelen. Hij is te oud geworden om het nog te kunnenbeheren. Twee dochters weten hem door hun vleierijen te paaien en verwerven zo een groot stuk. De derde echter, die eerlijk is en geen lege woor den tot haar vader richt, haalt zich de woede van Lear, iidel als hij is. op de hals. Hij vervloekt en verstoot haar. Al snel blijkt echter dat Lear zich voor de gek heeft laten houden, want als de twee dochters hun erfgoed gekregen hebben, laten ze hun vader aan zijn lot over. Parallel aan dit conflict lo pen de gebeurtenissen rond Graaf Gloster. Deze valt ten prooi aan een komplot dat zijn bastaardzoon smeedt te gen zijn wettige zoon. Ook hier is het bezit van land de inzet. Lear wordt waanzinnig als hij inziet dat hij zijn enige dochter verstoten heeft en sterft over haar lijk. Ook de andere personen sterven, al leen de goede zoon overleeft de tragedie. 8 rollen die nu nieuw wor den bezet. Bij zo'n aantal krijg je natuurlijk belangrij ke veranderingen. Je moet andere persoonlijkheden in een nieuwe verhouding op elkaar afstemmen. Dat eist van hen én voor degenen die dezelfde rol blijven spelen, een grote geestelijke be weeglijkheid en voor mij, als regisseur staat het niet an ders. Dan wordt het ook erg interessant. Maar niet alleen voor ons. Voor het publiek net zo". „Een zelfde Shakespeare- stuk gaat in Nederland hoog uit eens in de 10 jaar. Maar nu krijgen de mensen de kans om zo'n zelfde stuk twee maal binnen een jaar in verschillende vorm te zien. De mensen moeten goed be seffen: wat we nu gaan spe len, hebben ze nog niet eer der gezien. Dit is een andere voorstelling. Voor mij is het uitdagende, dat je voort kunt gaan met je visie op zo'n enorm stuk als „Lear". Zo'n stuk heeft bij iedere hoek die je om slaat een valkuil. Je moet nu eenmaal op een gegeven moment een regie afsluiten, omdat je een voor stelling moet maken. Maar aan Shakespeare kun je al tijd verder werken. Je kunt er alleen maar naar reiken. Hij rent nog altijd voor ons uit en je houdt hem niet bij. Zouden we hem ooit inhalen, Ma fa DONDERDAG IN THOLEN Het Amati kwartet in het verenigingsgebouw. DONDERDAG IN TERNEUZEN Filmliga vertoont Family Life. VRIJDAG IN ZIERIKZEE Filmfcrang vertoont Punishment Park. VRIJDAG IN MIDDELBURG Koning Lear in de schouwburg. dan zou hij kapot zijn. En deze wedloop interesseert me hevig". „Ook degenen die hun ou de rol voortzetten, tonen nieuwe gezichten. En zij bie den hulp aan de nieuwelin gen, die er in moeten komen. Zij zetten hun rol rijdelijk op een laag pitje om de an dere niet te overdonderen. Iedereen wordt verplicht om vanuit zijn eigen mentaliteit alles opnieuw te bekijken". „Toen we bij het A.T. be sloten Lear te gaan doen, was dat met Guus Hermus in de titelrol als uitgangspunt. Hij is er meen ik, zelf mee komen aandragen, met deze keuze. Pas daarna ben ik me gaan realiseren, hoe boeiend het zou zijn om, nu dat noodzakelijk werd wegens het vertrek van Guus en van anderen, het ook met ande ren te doen. Guus en Max zijn zeer uiteenlopend. Max heeft een enorme manier van werken. Hij heeft een kogel van energie, die brandend zijn wgg zoekt. Tot aan de dag van de generale: Hij kwam waanzinnig gekend met zijn rol van vakantie te rug'.' Eindredactie Bas Augustijn KLOOSTERZANDE De liefhebbers van het onbedor ven amateurtoneel komen in de wintermaanden in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen volop aan hun trekken, dank zij de seizoenvoorstelling van de verschillende amateurtoneel verenigingen. „De Schelde- galm" in Kloosterzande bijt dit jaar de spits af met het toneelstuk „Mijn huis is mijn cel" dat vanavond (zaterdag) in zaal Van Leuven in Kloos terzande in première gaat en morgenavond nog eens wordt herhaald. Het toneelstuk om vat het wat droeve verhaal van een familie, die geplaagd wordt door een niet goed op passende zoon en de proble men, die dat tot gevolg heeft. De geschiedenis zou zo ge plukt kunnen zijn uit het even van alle dag en zal daarom het publiek van „De Scheldegal'n" zeker kunnen boeien. De voorstellingen zijn gratis en staan onder regie van L. Goethals. Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren A. Koopman, tel. 01180-7438 (voor Midden- Zeeland) en A. Verlind, tel. 01140-3103 (voor Zecuwsch- Vlaanderen) Scène uit het nieuwe toneelstuk gespeeld door De Scheldegalmén. AXEL Op dinsdag 18 de cember wordt voor de achtste maai in Axel een Volkskerst zang gehouden. De bijeen komst, die o.l.v. de heer Klein staat, begint om 20 uur in het kerkgebouw van de Neder landse Hervormde Gemeente in de Kerkdreef te Axel. Medewerking verlenen diiit jaar de muziekvereniging „Ho sanna", de soliste mevr. Ris- seeuw. een zanggroep van de N.C.V.B., de organist J. Smies er organiste-begeleidster mevr. H. de Fejjter-la Gasse. De toegang is gratis. Aan de uitgang wordt er een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Kaarting Zaterdag 15 de cember wordt een kaarting ge houden voor de jubilarissen van de N S.M. in café Dallin- ga. Deze kaarting begint om 14 uur en zal om ongeveer 17 uur eindigen. In hetzelfde lo kaal organiseert de Sluiskilse handboogvereniging een wed strijd op de liggende wip. Aanvang 19 uur. Kerststukjes De dames van de afdeling Sluiskil van het N K V. houder op donder dag 20 december om 20 uur een bijeenkomst in het Gilde- huis in samenwerking met de bloemisterij P. Schoof-de Kort, zullen die avond kerst stukjes gemaakt worden, die in deze feestdagen goed van pas zullen komen. Feest voor zieken In ver band met het landelijke feest op zaterdag 15 december ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Hei-wonnen Le venskracht heeft de afdeling Sluiskil zich niet onbetuigd gelaten. Alle zieken of bedle- gerigen krijgen een attentie. Mocht er onverhoopt iemand vergeten zijn, dan kan men dit melden bij A. Eggermont, Spoorstraat 103 in Sluiskil. Herwonnen Levenskracht ge niet bij de Sluiskilse bevol king een goede poplariteit. Bij iedere activiteit die aan de dag wordt gelegd krijgt men veel steun van de ingezete nen. Kerstbil Op vrijdag 21 december geeft het recreatief cultureel fonds van de Neder landse Stikstof Maatschappij te Sluiskil een grcot kerstbal voor personeelsleden en hun gezin. Dit feest wordit gehou den in hotel International te Hulst. Het orkest van Frans Bonne zorgt voor de muziek. Intermezzo De gemengde zangvereniging Intermezzo te Sluiskil heeft in de r.k. kerk een bandopname gemaakt van een gedeelte van de tot nu toe ingestudeerde liederen. Dit om belangstoilende instellingen en verenigingen een indruk te geven van de mogelijkheden van het repertoire. De vereni ging bestaat uiit 32 leden die actief meedoen. S.T.C. De biljartclub S.T C. neeft de wedstrijd te gen Westdorpe verloren met 11-9. De uitslag is: B. de Vaal - F. van de Abeele 1-1, A. van Voorde - R. Pollet 1-1, L. de Scheeper - M. de Smet 0-2, L. Dallinga - P. van Voren 2-0, J. Klaassen - M. Teirlinck 0-2, M. Dallinga - R. van Acker 2- 0, R. Boelens - J. Martinet 1-1, E. Hemelsoet - M. Pluym 1-1, R. de Schepper - J. van der Goes J-2. G. Pladidet M. Verlent 1-1.

de Stem | 1973 | | pagina 9