KVP, AR en CH beslissen vandaag «ver naar eenheid Scheiding troepen aan Suez-kanaal Officiële richtprijs olieprodukten wekt verwarring EERSTE EIS EGYPTE A.N.R.V.vakantie reizen zijn niet in gevaar Amerikaanse atoomparaplu essentieel Algerije protesteert fel tegen aanslag op consulaat in Marseille een miljoen gulden aan prijzen AMNESTIE IN CHILI? Tachtig doden bij ontploffing in Bohemen Ud EEG-LANDEN IN OPENINGSVERKLARING: binnenland buitenland commentaar Gelijke monniken, gelijke kappen Valse illusie Stem van minderheden PUZZEL MEE! PPR Zaterdag 15 december 1973 (Van onze parlementaire redactie) den HAAG De Doelen In Botterdam vormt vandaag j,et schouwtoneel van de christen-democratische samen werking. De partijraden van KVP en ARP beslissen daar in het openbaar, de unieraad van «e CHU achter gesloten deuren, over verdergaande sa menwerking. Aan deze hoog ste organen van de drie partij en is een gelijkluidende ont werpresolutie voorgelegd, waarin wordt uitgesproken: I dat het proces van politie ke eenwording voortgang dient te vinden en niet wezen lijk onderbroken mag worden door het verschil in parlemen taire benadering van het kabi net, t dat een volledige integra- tie van de drie partijen op dit moment niet te verwezenlij ken is, dat het proces van een wording in deze omstandighe den derhalve het beste volgens een doelgericht groeimodel kan verlopen, waarin politieke en organisatorische eenwor ding elkaar voortdurend on dersteunen, dat een groeiende eenheid van optreden van de fracties in het parlement van wezenlij ke betekenis is. De partijraden en de unie raad zouden moeten besluiten tot onder meer oprichting van bestuur, dagelijks bestuur en congres van het Christen De mocratisch Appel, in het leven roepen van een permanente programadviescommissie, stre ven naar één lijst bij eerstko mende verkiezingen voor de Tweede Kamer. In de drie partijen is, sinds het optreden van het kabinet- Den Uyl nogal wat weerstand gegroeid tegen verdergaande samenwerking. Dat is dan voornamelijk te wijten aan de houding die de CHU tegenover het kabinet heeft aangenomen. In KVP en ARP bestaan daarom belangrijke stromin gen, die verdergaande samen werking niet reëel achten op dit moment. Maar het ziet er niet naar uit, dat deze stro mingen vandaag aanvaarding van de resolutie zullen blok keren. Bij de KVP ligt een motie van de jongerenorganisatie op tafel, waarin het bestuur wordt opgedragen het tot standkomen van een organisa torisch hecht samenwerkings verband pas te bevorderen in dien er sprake is van een meer eensgezinde houding te genover het kabinet Den Uyl- Van Agt. Het KVP-bestuur staat niet onwelwillend tegenover de strekking van deze motie en wil haar zien als een onder steuning van de resolutie. Moeilijker ligt de zaak bij de CHU, waar een vrij storm achtige vergadering wordt verwacht. In een brief aan de leden van de unieraad heeft het CH-bestuur er met enige nadruk op gewezen, dat er „voor de eigen parlementaire opstelling van de CH-fractie, waar bestuur, unieraad en al gemene vergadering zich ach ter hebben geplaatst, voldoen de ruimte moet worden gela ten". Het lijkt erop, dat de CH- unieraad de resolutie niet on gewijzigd zal aanvaarden en dat kan dan tot nieuwe moei lijkheden met de partners aanleiding worden. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het lijstje met officiële richtprijzen voor olie en benzine dat minister R. Lubbers heeft opgesteld om prijsopdrijvingen te voorko men, heeft bij oliehandelaren en consumenten nogal wat verwarring gewekt. De NOVO (Nederlandse Or ganisatie voor Oliehandelaren) in Rotterdam werd de afgelo pen dagen overspoeld met te lefoontjes van mensen die de prijslijst niet begrepen. Met name mensen uit de zuidelijke provincies waren verontrust Chaos bij het openbaar vervoer, een ontwrichte economie, grote werkloosheid, geen of onvoldoende verwarming en verlichting in de huizen. Dat is Engeland vandaag. Engeland, dat eens behoorde tot dé sterkste industriële lan den ter wereld, balanceert op het ogenblik op de rand van een totale economische ontreddering. Niet dank zij de olie crisis; dank zij het feit, dat regering, werkgevers en vakbewe ging als uitgangspunt voor de aanpak van gemeenschappelijke problemen de klassestrijd hebben gekozen en het algemeen belang dat een fair play van geven en nemen veronderstelt, al jaren aan hun laars lappen. De Nederlandse vakbeweging, de z.g. vrije beroepen, de werkgeversorganisaties en het parlement zouden er verstandig aan doen dit Engelse voorbeeld voor ogen te houden nu zii zich moeten uitspreken over de loon- en prijsmaatregelen, waarmee het kabinet-Den Uyl de economische depressie wil aanpakken, die als gevolg van de energiecrisis mogelijkerwijs het volgend jaar in Nederland kan ontstaan. Als zij alleen op eigenbelang bedacht zijn, of het nu in het loonzakje tot uit drukking komt, in dividenden of politieke stemmenwinst en dus op de Engelse toer gaan, zullen de gevolgen rampzalig zijn. Indien zij daarentegen de moed kunnen opbrengen de gulden regel van gelijke monniken, gelijke kappen in praktijk te brengen kan Nederland het ongetwijfeld moeilijk jaar 1974 zonder al te veel kleerscheuren doorkomen. TAe maatregelen, die het kabinet-Den Uyl deze week heeft A-r voorgesteld, zijn naar onze mening een eerlijke, in grote lijnen geslaagde poging om te komen tot een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van lasten met behoud van een zo groot mogelijke werkgelegenheid. Het kabinet is bij de keuze van te nemen maatregelen zijn eigen weg gegaan en heeft zich door niemand de wet laten voorschrijven, niet door de vakbewe ging, niet door de ondernemers en ook niet door een stuk ach terban, die veren denkt te kunnen plukken van een kikker. In grote lijnen komt het inkomensbeleid van het kabinet er op neer, dat de lagere inkomens tot rond 18.000 gulden quitte spelen en dat de rest van de bevolking naar draagkracht - een inkomensvermindering zal moeten accepteren. Dat is geen kleinigheid. Door die lastenverdeling zo breed uit te smeren heeft de regering het zich overigens niet gemakkelijker ge maakt. Maar zij heeft naar onze mening wel juist gehandeld- de moeilijkheden, waar Nederland nu voor staat maken het noodzakelijk, dat een ieder er zich van bewust dient te zijn dat hij of zij naar vermogen haar of zijn steentje aan de op lossing hoort bij te dragen. Met de valse illusie, dat een deel van de bevolking in de huidige situatie best nog wat extra zou kunnen krijgen, komen we nergens- Afaar is dit regeringsingrijpen niet te rigoureus, vragen som- migen zich af? De regering heeft duidelijk het zekere voor het onzekere genomen. Dat moet zij naar onze mening ook doen. Een olieboycot van langere duur heeft onoverzien bare gevolgen, niet alleen voor Nederland, maar voor de hele wereldeconomie. Nederland is voor zijn welvaart in zeer grote mate van het buitenland afhankelijk. Als hier te laat wordt bijgestuurd dan is het ook te laat. De weg die nu gevolgd wordt maakt het mogelijk de buikriem weer wat te ontspannen, zodra de gevolgen van de energiecrisis minder voelbaar zijn Intussen dient er wel voor gewaarschuwd te worden, dat de inkomenspolitiek voor 1974 niet alleen een zaak kan zijn van de grote ondernemers en de vakbeweging. Zij maken dan wel het meeste tam-tam, maar regering en parlement dieren juist vanwege een rechtvaardige lastenverdeling ook te luis teren naar de stem van minderheden, die in het tumult der machtigen nogal eens verloren gaat. In dit verband denken wij bijvoorbeeld aan kleine zelfstandigen en marginale bedrijfs takken. Met handhaving van het beginsel van allen over één ham scheren moet er wel op worden toegezien, dat deze ope- 'atie niemand de kop mag kosten. Overigens blijven wij van mening dat de rijksoverheid bij ds komende bestedingsbeperking het grote voorbeeld dieet 'e geven. Dat doet zij niei door slechts voor 750 miljoen te bezuiniger,, waarvan dan nog één-derde op de gemeenten wordt afgewenteld. Op een rijksbegroting van rond 57 miljard moet meer bezuinigd kunnen worden. Gerard Reve is 25 jaar schrijver en 50 jaar otici. Op een receptie in Oen Haag werd hij o.a. gefeliciteerd door zijn collega Simon Carmiggelt(links). Van onze redactie buitenland) MARSEILLE Bij een bom aanslag op het Algerijnse consulaat in de Franse haven stad Marseille zijn vier men sen gedood, 23 mensen werden gewond, van wie tien ernstig. De slachtoffers zijn allen Al gerijnen, op een lichtgewonde Franse vvouw na. Ooggetuigen hebben verteld dat een man een bom in het consulaat gooide Burgemees ter Gaston Deferre heeft de aanslag ,,een politieke en ra cistische daad" genoemd. „Ik kan de daders slechts veroor delen". zo zei hij. In Marseille wonen behalve veel Noordafrikanen ook veel nE mogelijkheid bestaat dat de Japanse economie volko men instort als men de inflatie ongebreideld laat doorgaan en men niets aan de verminde ring van de olieproduktie doet, aldus een Japanse staatssecre taris. HËT aantal miljonairs In ons land groet volgens de laatste CBS-gegevens nog steeds: het waren er in 1971 8.309 In dat jaar zijn er 240 miljonaris bij gekomen. (ADVERTENTIE) Eun volledig verzorgde 14-daagse vakantie (plus 999 zakgeld) voor 2 personen naar Keniatfanzanla ÜL?. n.,van de ve,e hoofdprijzen In de Nationale Puzzelactie t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Naluurbescherrningseducatie. vlie9t met een Bo 707 van de Belgische luchtvaartMIj SABENA. voormalige Franse kolonisten, die na de onafhankelijkheids oorlog Algerije moesten ver- la-ten. Afgelopen zomer zjjii verscneidene Algerijnen tij dens een golf van racisme ver moord. De aanleiding was de moord op een Franse bus chauffeur door een geestelijk gestoorde Algerijn. Een van de lichtgewonden is de Algerijnse consul-generaal Amdjid Clouar, die heeft -ge holpen met het vervoer van gewonden naar het Zieken hui-s. Toen de bom ontplofte zaten er ongeveer 30 Algerij nen ;e wachten in het kantoor van net consulaat. Eenk^ia uren na de aanslag werd de Franse zaakgelastigde in Algerije bij afwezigheid van de ambassadeur al ont boden op net ministerie van buitenlandse zaken in Alge rije. Daar werd hem meege deeld dat de Algerijnse rege ring „geschokt en verontwaar digd" is en met klem de aandacht van de Franse rege ring wil vestigen „op de uit zonderlijke ernst van een der gelijke wandaad". De Algerijnse ambassade in Parijs sprak van een nieuwe stap in de escalatie van anti- Algerijnse gewelddaden, waar mee de daders de betrekkin gen tussen Frankrijk en Alge rije willen verslechteren. In 't kort GAIL Harris de moeder van de ontvoerde Paul Getty heeft berichten tegengesproken dat er voor haar zoon een losgeld betaald zou zijn. HET eerste exemplaar van- „Anton Pieck, zijn leven, zijn werk" is gisteren in Bloemen- aaal uitgereikt aan deze 78- jarige graficus, tekenaar, schilder en ontwerper. DE Hongaarse minister van buitenlandse zaken Janos Pe ter is wegens gezondheidsre denen afgetreden. DE Franse nationale vergade ring heeft gisteren besloten voorlopig geen herziening van de abortuswetgeving door te voeren. DE militaire autoriteiten ln Griekenland zijn gisteren be gonnen met dc vrijlating van personen die waren aangehou den in verband met een mis lukte opstand tegen Papado- poulos. PRESIDENT Bourgulba van Algerije heeft gisteren drie kwartier met de paus gespro ken, o.m. over de status van Jerusalem. EEN Rotterdams actiecomité heeft nu al geprotesteerd te gen de nog niet uitgezonden komende Barend Servet-Show. Hetzelfde comité heeft ook ai geageerd tegen een Deense film over Jezus Christus. DE NAM mag ln Emmen de gasbel aanboren, zo heeft mi nister Gruyters beslist. Er is geen inspraak van de bevol king en geen behandeling van bezwaarschriften. Dit onder de druk van de oliecrisis. (Van onze correspondent) CAIRO De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Henry A. Kissinger, en de Egyptische president An war Sadat zijn het er donder dag tijdens een avondlijke be spreking over eens geworden dat de scheiding van de Israë lische en Egyptische troepen aan het Suez-front de eerste kwestie is die op de vredes conferentie in Genève aan de orde gesteld moet worden. Amerikaanse functionarissen gaven te kennen dat er nog steeds onenigheid bestaat over verschillende bijzonderheden en dat Sadat en Kissinger het slechts eens waren over kwes ties betreffende de procedure op de vredesconferentie. President Sadat van Egypte heeft vrijdag verklaard, dat zijn land op de Geneefse vre desconferentie van volgende week niet rechtstreeks met Is raël zal onderhandelen. Wel zouden de vertegenwoordigers van beide landen in dezelfde zaal bijeenkomen. Kissinger is inmiddels in de hoofdstad van Saoedi-Arabië aangekomen voor nieuwe be sprekingen met koning Feisal. Saoedi-Arabië is de derde etappe van de tweede rondreis van de Amerikaanse minister door het Midden-Oosten. De eerste twee etappen waren Al- gerië en Egypte. Verder sta^n op het program ma van Kissinger bezoeken aan Syrië, Jordanië en Liba non, alvorens naar Israël te vliegen en van daar naar de vredesconferentie in Genè ve. Het Israëlische kabinet is vrijdag ruim vier en een half uur bijeengeweest om zich te beraden over de vredesconfe rentie van volgende week. Het besloot tenminste nog een ver gadering te houden om de nog hangende kwesties op te los sen voor de komst van Kissin ger. Ondertussen openbaren zich in Jeruzalem de eerste teke nen van wantrouwen jegens de Amerikaanse minister Israël is diep bezorgd over het Amerikaans-Russische com promis onder druk van de Derde Wereld en enkele West- europese landen waaronder Frankrijk en Engeland de se cretaris-generaal van de VN dr. Kurt Waldheim de ope ningsplechtigheid van de vre desconferentie in Genève voor te laten zitten. Volgens Israëlische persbe richten wil Israël op de Ge neefse conferentie de volgende eisen stellen. Een verenigd Jeruzalem als hoofdstad van Israël, Israël behoudt Sjarm el Sjeik, het zuidelijkste steun punt in Sinai, alsook de hoog ten van Golan; Israël wenst dat de eisen van de Palestijn se Arabieren slechts in het kader van een Jordaanse staat worden ingewilligd. Welingelichte bronnen in Genève hebben vrijdag be kend gemaakt dat een aantal veiligheids-experts van de landen die aan de vredescon ferentie over het Midden-Oos ten deelnemen, reeds in deze stad zijn aangekomen. omdat de minister verzuimd had te vermelden dat deze provincies onder gebied B. vallen Gebied B omvat die gebie den die ver vam de raffinade rijen gelegen zijn, zodat er op de olie en benzine extra tran sportkosten komen. Daarnaast wekite de term „huisbrandolie" nogal wat^ ver warring, omdat velen in de veronderstelling verkeerden dat hiermee petroleum be doeld werd, dat echter 5,8 cent per liter duurder is. De prijs van 26,5 cent per liter voor huisbrandolie is exclusief B.T.W. Over enkele dagen zal net officiële prijslijstje van minister Lubbers via adver tenties in dagbladen aan het publiek worden bekend ge maakt. PPR-fractievoorzlttei Bas de Gaay-Fortman wil overleg tus sen de regeringsfracties en ka binet over het opvangen van de gevolgen van de oliecri sis. Op de vrijdagavond In Utrecht gehouden partijraads vergadering heeft hij als zijn mening uitgesproken dat de steun van de regeringspartijen (PvdA, D'66, PPR, KVP en ARP) „wat eensgezinder zou kunnen zijn". Overleg en tus sen de fracties en het kabinet moet er, naar zijn mening, toe leiden dat er een crisisbeleid komt wat op flinke parlemen taire steun kan rekenen. SANTIAGO De militaire junta in Chili zou een algeme ne amnestie voor politieke ge vangenen overwegen. De amnestie zou gelden voor alle personen die sinds de staatsgreep van 11 september gearresteerd zijn. Uitgezon derd zouden zijn mensen die gevangen zitten in verband met „terroristische activiteit" en aanslagen op militairen. Het juiste aantal politieke ge vangen is nooit officieel be kendgemaakt, maar in Santia go wordt aangenomen dat ver scheidene duizenden mensen nog in kampen gevangen zit ten. TACHOV (UPI) Door smart overmande ouders heb ben vrijdag bezittingen van jonge kinderen herkend die donderdag bij een ontploffing als gevolg van een defecte verwarming in Tachov in het westen van Bohemen om het leven gekomen zijn. In de nachtelijke uren von den reddingsploegen meer stoffelijke overschotten, zodat het aantal doden nu gestegen is tot ongeveer tachtig. Aanvan kelijk had het officiële Tsje chische persbureau meege deeld dat er 28 doden en 52 gewonden waren. De slachtoffers waren inwo nende leerlingen van een fa briek in plastic-materialen. Toen de ontploffing zich voor deed lagen ze op de slaap zaal. J Nee vrienden, dit hadden we met z'n allen pakweg een jaartje geleden niet voor mo gelijk gehouden. Iedereen krijgt in januari 15 gulden opslag en verder kan iedereen, topambtenaar en kantinepoet ser het ermee doen: Ik weet wel, het is maar tijdelijk en al was het niet tijdelijk maar voorgoed, dan zou daarmee nog heus niet het ideaal van vrijheid, blijheid, gelijkheid en broederschap verwezenlijkt zijn. O nee. Den Uyl: Bon-papa. En storremen dattet doet! Whoeoei! Het VAK is weer danig in BEWEGING. Naar ik verneem schijnt de grote olieman Lubbers in het dagelijks, leven minister van Economische Zaken „lekker over te komen op de beeldbuis. Hij maakt vooral veel vrouwenharten warm. En dat is een mooie daad in deze kille dagen. Maar dames, weest gewaar schuwd. Lubbers' eigen echt genote heeft in een interview gezegd dat haar man thuis de verwarming al lang voor de oliecrisis zó laag pleegt te draaien, dat ze vaak ik citeer „zit te verrekken van de kou". Maar ze is niet de enige. Want wat verneem ik van de AP-correspondent uit Tel Aviv? Inwoners van het Is- raëlisdhe stadje Hatzor hebben de verwarming in hun huizen en op kantoren donderdag j.l. uitgedraaid omdat zij, zoals zij vertelden, kou willen lijden uit dank aan Holland voor de steun die dit land de joodse staat heeft gegeven. Op de uitgedraaide verwarmingsin stallaties werden opsrhriften gehangen met de tekst: Ver warmingsstaking uit solidari teit met het Nederlandse volk". Jawel. De stakers zijn van plan hun actie een maand vol te houden. En dan te we ten dat de temperaturen in dat stadje in het district Gali leo des nachts tot om streeks hel vriespunt dalen. Jaja, wij kou-en van elkaar. «jl A s In een Bredaas warenhuis hoorde een aardige lezeres gis teren omroepen dat er een jongetje was zoekgeraakt en dat de desbetreffende ouder hem kon afhalen bij de vlees afdeling. Eet ze. En dan co seint onze parlementaire mart in het Haagse was er nog Joop den Uyl, die bij de portier van een motel een kwartje komt lenen „om. m'n vriend te bel len". Zegt die portier: „Hier heb je er twee. Kun je al je vrienden bellen. Het tier. het rechter por- En de doordraver dezer week? Luns. De Russen zo vergelijken met dat boeven tuig uit '40-45, gaat te ver, Joseph. Ph! Dag, vrienden en vriendin nen. Dit is 't week-einde. MERIJN HILLEGOM (ANP) De Nederlandse reiswereld heeft zich beraden op het vakantie seizoen 1974 en meent alle re den te hebben om aan te ne men. dat alle charterreizen per vliegtuig normaal zullen kun nen doorgaan. Ook reizen per (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN De lei ders van het Europa van de ne gen hebben de wereld gisteren hun visie gepresenteerd op de eigen toekomst als een dynami sche gemeenschap. Zij voorzien een verhouding van gelijkwaar digheid en vriendschap met de Verenigde Staten, samenwer king met de Sovjet-Unie en steeds nauwer wordende ban den met de Chinese volksrepu bliek. In een document dat bij de opening van de EEG-topcon- ferentie werd uitgegeven wordt de Europese identiteit gedefini eerd als een welke onafhanke lijk is van de super-mogendhe- den, gekoppeld aan de bereid heid tot smeden van nieuwe banden met alle landen ter we reld van China tot Peru. De vaagheid van dit eigen imago, neergelegd in 2000 vaak bloemrijke woorden kwam ech ter het duidelijkst te voorschijn in de belangrijke paragraaf over de verdediging van het Verenigd Europa. Alle lidsta ten, met uitzondering van de Ierse republiek, zijn tevens lid van de NAVO. Over de verde diging werd gezegd: (zij) over wegen dat er in de huidige om standigheden geen alternatief bestaat voor de veiligheid die wordt gewaarborgd door de nu cleaire bewapening van de Ver enigde Staten en de aanwezig heid van Noord-Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Maar dan, als om duidelijk te maken dat zij niet voor altijd tevreden zullen zijn met de huidige stand van zaken wordt opgemerkt: „Zij zijn het eens dat de Europeanen, in het licht van de relatief grote militaire kwestbaarheid van Europa, willen zij hun onaf hankelijkheid bewaren, vast dienen te houden aan hun ver plichtingen en constant moeten trachten te verzekeren dat hen adequate defensiemiddelen ten dienste staan". Deze passage lijkt vooruit te lopen op de dag dat de Ameri kaanse militaire aanwezigheid in belangrijke mate zou wor den besnoeid. En wanneer de gemeenschap zich bij de ver dediging van Europa meer zou moeten verlaten op Britse en Franse kernwapens. Bijzondere aandacht werd geschonken aan de binnen de gemeenschap levende hoop tot instandhouding van „de histori sche banden tussen Europa en de landen in het Midden-Oos ten en op samenwerking bij het tot stand brengen en hand haven van vrede, stabiliteit en vooruitgang in dat gebied. touringcar zijn op het ogenblik nog niet aan restricties onder hevig en aangenomen wordt, dat ook deze niet in gevaar «uilen komen. De treinreizen zullen ook wel kunnen door gaan en met de Nederlandse Spoorwegen zijn besprekingen gaande om te trachten de ca paciteit van de bestaande toe- ristentreinen te vergroten. In bespreking is nog de vraag in hoeverre de frequenties van de trein enzouden kunnen wor den opgevoerd. Tenslotte degenen, die altijd per auto gingen en dat ook dit jaar zouden willen. Uitgaande van de toestand van het ogen blik meent de reiswereld, dat de vakantieganger ook het ko mende zomerseizoen per auto op vakantie zal kunnen gaan. Deze conclusies zijn vrijdag middag in Hillegom getrokken uit besprekingen in het hoofd bestuur van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus, een vergadering die was belegd om het komen de seizoen onder de micro scoop te bekijken en waar alle mogelijkheden, informaties van vervoersbedrijven en de me ningen van deskundigen zijn getoetst

de Stem | 1973 | | pagina 23