Overweldigend Aquitanië Zomervakantie en olie vakantie'» Zó komt men er Les fruits de merIe bon vin Inlichtingen Ongekend Stille stranden Inventaris JVaar vindt men in Europa deze overweldigende combinatie meer dan tweehonderd km aaneengesloten fijn zandstrand een duinenrij tot een hoogte van 115 meter, de hoogste dui nen van Europa; daarachter vijftien meren, de enorme monding van de Gironde en het grote bassin van Arcachon, in totaal 81.000 ha. water het grootste pijnivoud van W-Europa, 1 miljoen hectare om vattend; een natuurreservaat van \200.000 ha. 260 dagen zon per jaar 2200 uur evenveel als Nice en 60 regendagen 250.000 hotelbedden, 75.000 kampeerplaatsen, 315.000 bed den in villa's bungalows, boerderijen en pensions; jachthavens, sportcentra, maneges, golfbanen, picknickplaat sen; de uitgelezen Franse en Spaanse keukens, de voortreffelijke Bordeaux-wijnen Dat alles vindt men in Aquitanië tussen Soulac sur Mer aan de monding van de Gironde en St. Jean de Luz aan de Spaanse grens. Het is de Zilverkust in Zuidwest Frankrijk. Aquitanië ligt in het uiterste zuidwed- sten van Frankrijk, globaal gesproken tussen de monding van de Gironde en St. Jean de Luz. Het is vooral een land voor de individueel reizende en dito in gestelde toerist. Er zijn (nog) geen ge heel verzorgde vlieg- of treinreizen naar Aquitanië. De weg erheen zou als volgt kunnen zijn: Breda, Roosendaal, Antwerpen, Gent, Lillc, Senlis, rondweg om Parijs, Chartres, Tours, Poitiers, Angoulême, Bordeaux. Totale afstand Breda-Bor- deaux nog geen 1000 km. Menigeen plaatst als hij de geneugten van vakantieland Frankrijk op een rijtje zet eten en drinken in de bovenste regionen. Terecht natuurlijk, want waar eet je zo copieus als in het land van Pompidou? En naar verhouding zo goed koop Lang hebben velen gedacht: Frankrijk nou ja, wel leuk hoor, daar niet van, maar duur jongens, niet te be- ta-len. Inmiddels hebben we moeten vaststellen dat het avondje uit eten in eigen land heel wat duurder uitpakt dan in Frankrijk. Waar elders krijg je een menu van drie gangen voorgeschoteld voor de prijs van(af) tien francs Goed, voor dat geld word je natuurlijk geen lucullus maal met fruits de mer, steak met pom- mes Parisiennes en le plateau des fro- mages geserveerd, maar als je in een restaurant 15 of 18 francs wil spenderen dan zit je helemaal gebeiteld. In restaurant Le Kahou te Mimizan waar je met de neus op het strand zit, noteerde ik een paar prijzen: menu voor 16,25 en 32 francs; vissoep 5, portie ham 8, fruits de mer 18, tong a la meu- nière 14, forel 14, biefstuk '15, kreeft 18- 26, ijs 2-4!£, glas pils (demi) 1,80. In Arcachon betaalde ik op het terras van Bar Victoria aan de boulevard 2-4 francs voor een aperitief, een glas wijn kostte er 1.40, een expresso 0,80, een ca fé crème 2, limonade 1,10, Cola 2. Wat eten tussen de middag Omelette 3, por ties frites 2, hamburgers 4,50, gebakken eieren 3, biefstuk met frites 8. 't Kan ook anders, duurder en veel duurder, daar niet van. Maar wie het kalm aan wil doen, ziet wel dat Frank rijk echt niet zo duur is als veelal wordt gemeend. En de kwaliteit van het voedsel is vrijwel zonder uitzondering goed, waar men ook eet, want de Fransen zijn zelf veel te fervente aanhangers van Lucul- lus om met minder dan goed genoegen te nemen. Algemene inlichtingen: Nationaal Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 760 te Amsterdam, tel. 020-247534. En/of: Bu reau du Tourisme, 42 Allée d'Orléans te Bordeaux. Wil men een gemeubileerde boerderij (gite rurale) huren dan schrijve men aan: Comité du Tourisme, Mont-de-Mar- san, Les Landes. Samen met collega Henk de Ridder van De Haagse Courant heb ik een week door Aquitanië gezworven. En iedere dag zeiden we ettelijke malen tegen elkaar: „Wat een gewéldig land, wat een onge kende mogelijkheden. Schitterend. Onbe grijpelijk dat we dit niet eerder hebben gezien". Want het mag dan nog geen 1980 zijn - de plannen verkeren zelfs nog in een beginstadium van uitvoering - wat de Zil verkust nu al te bieden heeft grenst aan het ongelooflijke. In m'n enthousiasme kom ik tot een herhaling: een prachtige kust met fraaie stranden zoals we die van eigen land kennen, daarachter een fantastische duinenrij, dan een vijftiental meren veelal weer met zandstranden, tussen de duinen en de meren en er rond om schitterende villa's in de vakwerk stijl van Les Landes. En dan die einde loze pijnbossen met campings, picknick plaatsen, boerderijen en bungalowparken. Een adembenemend toeristisch dorado waar ik helemaal van ondersteboven ben. Na door dit paradijs een week te hebben rondgetoerd is er niet veel verbeeldings kracht voor nodig om me voor te stellen hoe Aquitanië er anno 1980 zal uitzien. De vakantieprogramma's van de reis industrie, die dezer dagen in onze brievenbussen vallen, zullen met ge mengde gevoelens worden doorgebla derd. De grote vraag die velen bezig houdt is immers: zal de oliecrisis in het a.s. zomerseizoen geen roet in het vakantie-eten gooien Op dit moment kan niemand daarop reeds een ant woord geven, want niemand weet hoe lang de crisis zal voortduren. Toch houdt men er in de reiswereld reke ning mee dat de olieboycot nog maan den kan aanhouden en dat dientenge volge vooral de vakantiereizen per auto wel eens in het gedrang zouden kunnen komen. Een paar geluiden uit de reiswereld: De ANVR (Alg. Ned. Ver. van Reis bureaus) verwacht dat het vakantie- vervoer per trein geen grote proble men zal opleveren. Wat de charter vluchten betreft wijst de ANVR op de kleine prijsverhogingen van f 10,- tot f 25 die onlangs zijn aangekondigd. Men hoopt wel dat de luchtvaartmaat schappijen van hun kant zich niet ook genoodzaakt zullen zien de tarieven te verhogen. Het is de vraag of char termaatschappijen problemen zullen krijgen met de brandstofbevoorrading. Landen zoals Spanje, die niet of nau welijks door de olieboycot getroffen zijn en voor wie het toerisme van le vensbelang is, zouden wel eens bereid kunnen zijn Nederlandse charter ma chines op de aanvlieghavens te laten voltanken. Ten aanzien van vakantie reizen per touringcar meent men bij. de ANVR dat de regering mogelijk bereid zal zijn de touringcaronderne mingen voor vakantiereizen niet te kort te houden wat brandstof betreft. De automobilisten daarentegen zou den wel eens de meest kwetsbare groep vakantiegangers kunnen wor den. Duurt de oliecrisis in de zomer voort dan zou in EEG-verband bezien moeten worden of men over en weer eikaars benzinebonnen kan accepteren. De NS heeft in dit stadium nog geen plannen gereed voor het inzetten van extra treinen naar het buitenland in de zomermaanden. Er zijn te veel on berekenbare factoren. Verwacht mag wel worden dat op korte termijn in ternationaal overleg zal worden ge pleegd om bij voortduren van de cri sis te komen tot een gezamenlijke vervoerspolitiek over de grenzen. De ANWB acht het doen van voor spellingen een ondoenlijke zaak. Wij weten niet wat we onze leden moeten adviseren. Tot dusver gaat het boe ken van reizen gewoon door al maken we onze leden er wel op attent dat we niets kunnen garanderen. Ander zijds vinden we het ook moeilijk om te adviseren te wachten met boeken. Bij alle onduidelijkheid is één ding zonneklaar: niemand kan ook maar met een minimum aan zekerheid voorspellen hoe het zomervakantiever- keer zich zal ontwikkelen. Er zijn te veel ongewisse factoren. Frans vakantie-dorado Een toeristisch pakket daar in Aquitanië om u tegen te zeggen. Maar het VW- wezen en de Franse regering vinden het niet genoeg. Vandaar dat men onder de naam Horizon 1980 een grootscheeps plan heeft ontwikkeld, dat van Aquitanië hét vakantieparadijs van Europa moet maken. Maar dan wel met duidelijk om schreven beperkingen. Hoogbouw mag nagenoeg niet worden toegepast, de als ecologisch omschreven gebieden mogen niet worden aangetast. De tot dusver bij slechts weinig Neder landers bekende mogelijkheden die deze vakantiestreek bij uitstek biedt, zullen grootscheeps worden uitgebouwd. Het doel: het aanzicht van de Zilverkust te veranderen en een grote variatie aan te brengen in de toeristische mogelijkheden. Men wil de Zilverkust, waar zoals me nigeen ons vertelde de zomer duurt van mei tot eind oktober, maken tot hét grote voorbeeld van toeristische urbani satie en dat zonder de kustlijn met wolken krabbers te verpesten. Tegelijk wil men het vakantieseizoen, dat nu per definitie op 1 september eindigt, verlengen door het creëren van een groot aantal toeristi sche attracties die niet aan het weer van het hoogseizoen zijn gebonden. „Daarbij willen wij geen verticale toeris tische pyramide opbouwen" zegt de heer Louis (Loulou) Darmante, directeur van de VVV te Hossegor, „maar wij streven naar een horizontaal toerisme voor alle maatschappelijke geledingen. Een direc teur van Philips moet zich bij ons even zeer op zijn gemak voelen als de lopen de band werker. Wie er ook komt, hij kan ervan verzekerd zijn bij ons het ideale vakantieparadijs van Europa te vinden. De toerist moet zich er echter wel op instellen op de individualistische toer te gaan, te drijven op zijn eigen fantasie, ook al komen er in de toekomst misschien geheel verzorgde reizen naar Aquitanië". Kijkje vanaf het Centre Sportif De Bombannes bij Lacanau op het meer. Met de gedetailleerde plannen en grote kaarten in de hand kon ik me in het vrije veld een oordeel vormen van het geen hier gaat gebeuren en wat zeker zo belangrijk is: met hoeveel zorg ge waakt wordt tegen aantasting van de na tuur. In elk van de negen zones ontstaan klei ne en middelgrote toeristische centra, aanleunend tegen de bestaande bebou wing en aangepast aan de heersende bouwstijlen. Die centra verrijzen zowel direct aan zee als aan de meren én in de bossen. Achter de duinen zullen nog meer villa's worden gebouwd, nieuwe campings komen er, evenals uitzonder lijk fraaie sportcentra. Dieper in de bos sen zullen bungalows van hout gebouwd worden en ook het aantal gites rurales, dat zijn tot vakantiewoningen verbouwde en gemoderniseerde boerderijen, wordt fors uitgebreid. Dat alles echter eerst na dat elk gebied door enkel, alleen de hoogst noodzakelijke wegen zal zijn ont sloten. Maar dat is nog lang niet alles. Er ko men ook nieuwe watersportcentra in de vorm van aan te leggen zout- en zoet- watermeren, compleet met jachthavens, zeilscholen enz. Al die meren zullen met de bestaande plassen worden verbonden door het Transaquitaans kanaal mét open ■verbindingen naar de Atlantische Oce aan, zodat er direct achter de kust een ontzagwekkend watersportgebied ontstaat. Het aantal hotelbedden moet worden op gevoerd tot 300.000, het aantal plaatsen op campings tot 100.000 en dat alles zonder dat er een nieuwe Costa ontstaat. De Zilverkust daarentegen zal geen aan eengesloten bebouwing vertonen, overal zullen de toeristische centra door groene zones worden onderbroken. De toeristen zullen zowel op de stranden aan de O- ceaan en aan de meren kunnen verblij ven als in de duinen en de bossen. Én vooral in het directe achterland ontstaat een veelheid aan sportieve attracties die werkelijk elk wat wils zullen bieden. Zelfs als wat de bedoeling is straks een miljoen mensen tegelijk aan de Zil verkust verblijft dan nog zal men nimmer het idee hebben op eikaars lip te zitten zoals in Mamaia, Torremolinos, Cannes en noem nog maar een paar dwarsstraten op. Want de ruimte is hier onbegrensd en de ruimtelijke ordening staat in Hori zon 1980 hoog genoteerd. Misschien zal men anno 1980 niet meer, zoals mij in september overkwam, overal aan de kust eenzame baaitjes vinden. Misschien zal dan die 200 km. lange kust op veel plaatsen min of meer zo druk zijn als nu het strand van St. Jean de Luz of van Arcachon, twee van de negen grotere badplaatsen. Misschien zijn dan de 25 kleinere badplaatsen uit gegroeid tot het formaat van Mimizan of Cap Breton. Maar dan nog.... Ook dan nog kan men buiten de centra een stil strand vinden als men dat wenst. En er zijn enkele tientallen meren. Wie het ook daar te druk mocht worden zoekt en vindt zijn rust gegarandeerd in die on metelijke, onafzienbare pijnwouden, oerderij In Les Landes, een van de landstreken van Aquitanië, beschikt men over 350 gi tes rurales, tot vakantiewoningen ver bouwde en gemoderniseerde boerderijen, die veelal in of nabij het bos zijn gele gen. In Soustons, vijf kilometer verwij derd van de Oceaan, bezocht ik enkele van deze gites rurales, zonder uitzonde ring aantrekkelijke vakantiewoningen voorzien van moderne keukens en sani tair. Pierre en Frangoise Caularque hebben hun 300 jaar oude boerderij gemoderni seerd, in tweeën gesplitst zodat er nu twee vrijwel gelijkvormige appartemen ten zijn ontstaan, geschikt voor 67 per sonen. De boerderij van de Caularques ligt midden in het bos, op 1% km. af stand van het meer van Soustons en nog geen 5 km. van zee. De keuken is com pleet ingericht met ijskast, geiser, gasfor nuis, men beschikt er over douche en toilet, 1 slaapkamer met 2 tweepersoons bedden en een tweede slaapkamer met eveneens een tweepersoons bed, waar eventueel een kinderbedje bij geplaatst kan worden. Verder heeft men een zitkamer met De familie Caularque voor de boerderij die tot twee vakantiewoningen is verbouwd. openslaande deuren die toegang geven tot terras en bos. Alles kraakhelder en gezellig ingericht. Wie hier verblijft kan op de boerderij (de Caularques hebben een nieuw huis gebouwd) melk, boter, kaas, eieren, aardappelen en groente ko pen, de kinderen kunnen met het klein vee spelen, vader kan er vissen en jagen (vergunning 15 francs per stuk) en in het bos vindt men champignons, bramen en bosbessen. In juli en augustus betaalt men voor dit verblijf 300 francs per week, voor en na die tijd bedraagt de prijs 150 francs. Ik vond het een zeer goed aanbod, dat zeker gezien het aantal personen dat er onderdak vindt niet duur is. Sinds zes jaar verhuren de Caularques hun ou de boerderij. Tot volle tevredenheid van henzelf en van hun gasten die tot ver in september blijven komen. „Voor jullie Hollanders zijn juli en augustus waar schijnlijk te warm" zegt Pierre. „Beter komt men in juni of september, dan is het weer ook mooi, maar minder warm". Wat september 1973 betreft had de goede man echter ongelijk. Bij mijn bezoek stond het kwik boven de 30 gr. waar men niet dagen maar weken kan ronddolen. Laat vooral niemand vrezen dat Horizon 1980, gezien de prudentie waarmede men te werk gaat, aan saaiheid ten onder zal gaan. Nu al kunnen badplaatsen zoals Soulac sur Mer, Adernos Les Bains, Ar cachon, Mimizan, Hossegor, Cap Breton, Guéthary, Biarritz, St. Jean de Luz en Hendaye in het hoogseizoen wat gezel lige drukte betreft wedijveren met iedere badplaats waar dan ook. Alleen.... het uitzicht vanaf het binnenland op zee en v.v. is en wordt niet verpest door beton nen kolossen van twintig en meer verdie pingen. In Arcachon b.v. niet aan zee maar aan een bassin gelegen, vindt men een vier kilometer lange boulevard. Ner gens zag ik echter een hotel of apparte mentencomplex yan meer dan vier ver diepingen. Zo móet, ja zo zal het blij ven. Omdat voorbeelden spreken wil ik eve» opsommen wat men aan de Cóte Sua des Landes een kuststrook van 50 lo tussen de plaatsen Léon en Le Boucau-- aan accommodatie en vertier aantreft 120 hotels met 2500 kamers, 40 camping* J met 28.000 plaatsen, 8.000 gemeubileerde villa's en pensions met 50.000 bedden, plus nog eens 20.000 bedden in vakantie dorpen en boerderijen. Verder: 50 km. strand van het fiMjj zand, 15 meren en 50.000 ha. bos. V°°r vertier en vermaak: 2 casino's, 40 nisbanen, 6 zeilscholen, 8 maneges, 8 sta dions, 8 arena's, 5 zwembaden, surfing- clubs, 20 sportvelden, 10 bioscopen bar/dancings. Dat alles op een kuststrook van nis' meer dan vijftig kilometer. Het zjl vooral de sportief ingestelde toeristen dj nu en straks aan de Zilverkust het von pond aan genoegens kunnen incassere Op tientallen plaatsen is gelegenheid w zeilen, roeien, kanoën, waterskiën, sa1' fing, men kan er tennissen, golf en w® golf spelen, paard en pony rijden, rug l en pétanque (Zuidfrans balspel) beo» nen, judoën, fietsen, om van wandel u zwemmen en vissen maar te zwijged- in de zomer barst de Zilverkust van festiviteiten. Op vele plaatsen organ, men naar Spaanse zeden ferias en liseert corri das, er zijn folkloristische festivals, c certen, openluchtbals, regatta's, wie1 coursen en kinderfeesten. Toegegeven het is een saaie 0PS0l®j2j[ maar indrukwekkend. Aan YerV tust komt men niet toe aan deze Zilver* met zijn ik zeg het nog maar eer» uniek achterland, dat op mij een oW wisbare indruk heeft gemaakt.

de Stem | 1973 | | pagina 18