l DE REGT BIJ OPENING JAARMARKT AXEL: Huisvrouw is niet kwaliteitsbewust" UITSLAGEN VEEMARKT- KEURINGEN Parochiehuis Zuiddorpe bijna klaar Uitwisseling tussen van Kloosterzande verenigingen en Eksaarde Brandweerlieden onderscheiden in raadzaal Axel Programma van mr. Van Aartsen bij bezoek aan öostburg streek 11 Typisch STAND TOP- BILJART- COMPETITIE Subsidie voor installatie afvalwater Hulst Voorlichting voor nieuwe bewoners Stromenwijk-2 in Middelburg Tt BIJEENKOMST OVER ONDERWIJS IN EUROPEES VERBAND SPORTZAAL DE HINDE AL BIJNA GEHEEL VOLGEBOEKT Vrijdag 14 december 1973 (Van een onzer verslaggevers) AXEL Waarnemend-bur gemeester Oggel van Axel heeft in de raadzaal van hel stadhuis aan twaalf leden van de vrijwillige brandweer tnderscheidingen uitgereikt voor hun 12,5-, 25- en 35-jarig iienstverhand. Dat gebeurde tijdens een officiële ontvangst, waarbij een sot aantal brandweerlieden eivezig was, waaronder regi- al brandweercommandant ij. Vesseur uit Terneuzen. fel onderscheiding voor 12,5 jar kregen de heren B. v.d. ferg J. van Doeselaar, J. Knieriem, C. de Pooter, R. tol, C. van Tatenhoven en P. Witte. Voor 25 jaar C. Bakker, C, van Bendegem en J. Geen- 35 jaar A. de Block i 8, Geerardis. in zijn toespraak ging de he». Oggel onder meer in op 'f geschiedenis van het kandweerwezeai, waarbij hij wife oitaten aanhaalde uit de tendverordening van 1764, fe bij de aanwezige brand- Berlieden nogal op de lach spieren werkten. Kernpunt narbij was, dat een paar fron ted jaar geleden de brand- tor nogal eens te iaat waai. «De alarmering vandaag de is up to date en datzelfde S«dt ook voor het brand- tormateriaal", aldus de heer TO, die er verder op wees, 1st de gemeente Axel in de «intiger jaren de eerste brandweerwagen aanschafte, tender waarderende woor- ™t sprak hij aan het adres •sa net Axelse korps, dat ook nationaal een goede reputatie teft, dank zij de bijzonder |!w resultaten op de landlii- brandweerwedstrijden, gemeentebestuur is daar we] een beetje trots op", "rouwde de heer Oggel de teezige spuitgasten toe. Dek brandweercommandant Hoebé deed een goed VCKn' z'in kOT,Ps en Scgde er nog eens de aan- op, flat het niet alleen i jhlwligerswerk is, maar ook 21 eens onbetaald vrijwilild- ti'werk, ^De vergoedingen gegeven worden zijn niet er dan een compensatie l r, loonderving", aldus de "dweercommandaot, die er- ■f1 'oevoegde: „Deze inzet al- om de liefhebberij kom "tg maar zelden tegen". Waarderende woorden sprak „regionaal brandweercom- tan' Vesseur. „U vervult hj: tek uitstekend," zo zei l(' "Over.gens is de brand en een typisch wezen. Iran r'11 '100Pt dat er een 1 W komt en als het zover ic 7?^ I"1'.] zich het vuiur uit ™oenen om het weer uit Jhjgen". e Deer Vesseur had overl ig °°k een kritisidhie kantte- Jteg. Hij vroeg zich bezorgd ion rüe de Axelse brandweer "laritu en. lnSrijpen als er op j. „raag brand uitbreekt in kell°0I?straat Heel die win- Crien aat dan vo1 markt" te brengen: graag aanvulling van zijn korps met jonge men sen, een goede opleiding tot brandwacht eerste klas en een petere integratie van de ver schillende korpsen binnen de gemeente AxeL De heer De Bakker tot slot dankte namens zijn onderscheiden collega's. (Van onze oorrespondent). HULST De competitie- stand in de oost-Zeeuwsch- Vlaaimse topbilj artcompetitie ziet er na de gespeelde wed strijd b.c, 't Raedhuys (West- dorpe) STC (Sluiskil) met 119 door bc 't Raedhuys ge wonnen, als volgt uit: 1 BC Ona (Hulst) 5—9, 2 KOT (Hulst) 57, 3 Marionette (Hulst) 57, 4 't Anker (Hulst) 46, 5 't Centrum (Hullst), 43, 6 bc 't Raed huys (Westdorpe) 43, 7 Ex celsior (St. Niklaas België) 32, 8 STC (Sluiskil) 41 en 9 Tovak (Koewacht) 40. Het wedstrijdprogramma voor zaterdagavond ziet er als volgt uit: STC (Sluiskil) - Kot (Hulst); bc 't Raedhuys (Westdorpe) - bc ONA; 't An ker (Hulst) - Excelsior (St. Niklaas België), en 't Centrum (Hulst) - Tovak (Koe wacht) *lcii Dmndweercommiandant Die- van [an Koewacht maakte e=n a Selegeniheid gebruik teal wensen naai' voren (Van een onzer verslaggevers) .DEN BOSCH Er zal een aparte subsidieregeling moeten worden getroffen bij de instal latie die het Westbrabantse af valwater via de pijp naar Waarde moet zuiveren. De mi nister moet daar nog een be slissing over nemen. Dit deelde de Brabantse ge deputeerde iir. H. van Haaren donderdag in de veregadering van Prov. Staten van Brabant mee. Het is overigens nog lang niet zeker, dat die zuiverings installatie inderdaad bij Waar de zal komen. Ir. Van Haaren ïoemae als mogelijke plaats de omgeving van Bergen op Zoom Die installatie valt niet onder de subsidieregeling ver ontreiniging oppervlaktewater. Dat is de reden, dat er een aparte regeling voor moet worden gemaakt. IN Sanaa, de hoofdstad van Noord-Jcmen, zijn acht perso nen geëxecuteerd nadat ze schuldig waren bevonden aan de moord op sjeik Mohammed Othaman. De sjeik, lid van de presidentiële raad van Noord- .Temen. werd on 30 mei buiten zijn huis gedood. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Uitslagen keurin gen van de Axelse veemarkt. Afd. vetvee: vette runderen met 6 tanden, eerste prijs a, slagerij Van Esbroeck, Sluis kil. Idem b: A. van Wijck, Hoek. Vette runderen z. tan den: 1 A. van Wijck, 2 idem uit Hoek. Ossen met 2 tanden: 1 A. van Wijck, Hoek. Idem met 4 tanden: 1 A. van Wijck, Hoek. Jongvee, bestemd voor de mesterij: 1 slagerij Van Esbroeck, Sluiskil, 2 idem. Stieren met 2 tanden: 1 A. van Wijck, Hoek. Idem met 4 tanden: A. van Wijck, Hoek. Idem met 6 tanden: 1 a en b: A. van Wijck, Hoek. Dikbillen zonder tanden (charolais): 1 a slagerij Van Esbroeck, Sluis kil, b idem. Charolais: 1 en 2: Van Esbroeck, Sluiskil. Kruisingen (stieren): 1 a en b: J. de Kraker, Hoek, 2 sla gerij H. van Laere, Axel. Cha rolais met 6 tanden: 1 gebr. Gelderland, Sas van Gent. Kruisingen ossen met 2 tan den: 1 A. van Wijck, Hoek. Idem met 4 tanden: A. van Wijck, Hoek. Kampioen ossen: gebr. Gelderland, Sas van Gent. Kampioen vaarzen: sla gerij Van Esbroeck, Sluiskil, tevens kampioen charolais. Kampioen stieren: A. van Wijck, Hoek. Algemeen kam pioen: slagerij Van Esbroeck, Sluiskil. Afdeling fokvee, kalfvaarzen: 1 Rob Picavet, Hulst, 2 en 3 idem. Tweejarige runderen: 1 Rob Picavet, Hulst. 1-jarige runderen: 1. 2 en 3 idem. Stierkalveren en 3 odem. Stierkalveren (klein): 1 II. v.d. Veeken, Hulst. Stierkalveren: 2 gebr. Van den Bossche, Westdorpe en 3 H. v.d. Veeken, Hulst. Stierkalveren (groot): 1 en 2 H. v.d. Veeken, Hulst. Stieren met 2 of meer tanden: 1 J. de Kraker, Hoek. Kampioen fok vee (stieren): J. de Kraker. Kamp. fokvee (vaarzen): Rob Picavet, Hulst. Afd. varkens: schoonste vet varken: 1 R. Blankert, Axel. Schapen (ram men en ooien): 1 J. Scheele, Axel. Afd. paarden (Dartmoor pony): 1 B. Vergouwen, Ka- pellebrug en 2 N. de Regt, Axel, tevens derde prijswin naar. Welshpony: 1 B. Vergou wen, Kapellebrug. New Forest pony: 1 idem. Fjord: 1 N. de Regt, Axel. Shetland pony's: 1 Nicole Schieman, Axel. (heng sten en ruien): 2 J. Hamelink, Zaamslag. Shetland pony's (veulen en jaarling(: 1 P. Herman, Axel, 2 B. Vergou wen, Kapellebrug. Kampioen pony's (alle rassen): Shetland pony (merrie): J. Hamelink, Zaamslag. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Volgens voorzitter L. de Regt van de jaarmarkt commissie in Axel is er niet de Nederlandse boer de schuld van, dat de vleeskwaliteit om laag vliegt, maar de Neder landse huisvrouw. „Na de oorlog van 40-45 wa ren we verschrikkelijk arm. Om aan deviezen te komen zijn we ons- beste vlees naar het buitenland gaan exporte ren en sindsdien houden we de tweede soort zelf", aldus de heer De Regt. die de mening is toegedaan, dat de Neder landse huisvrouw hierdoor „verkeerd is opgevoed" en nog steeds genoegen neemt met de tweede keus. Hij zei dit donderdagmorgen tijdens de officiële opening van de zesentwintigste na-oor- logse jaarmarkt in Axel. Op andere punten zijn de Neder landse dames naar de smaak van de jaarmarkt-voorzitter weer te kritisch. „Het vlees moet goedkoop zijn en er mag geen vet aan zitten. Ik zeg u: van een magere koe kan er geen goede biefstuk woraen gesneden. Als die dan nog ge bakken wordt in margarine met onverzadigde vetzuren uit de arreslee, zult u begrijpen, dat dit vlees ongenietbaar is. Overigens voeren we vol gens dhr De Regt niet alleen ons beste rundvlees uit, maar ook de beste varkens. Weke lijks gaan er ruim 20.000 de grens over. Dat de door de heer De Regt verworpen Ne derlandse kwaliteit betreft, heel't de Axelse markt giste ren overigens een gunstige uitzondering gemaakt. Vanuit heel Zeeuwsch-Vlaanderen waren de beste dieren naar het marktplein voor het stad huis gebracht om er over te gaan in de handen van nieuwe eigenaars, die het rundvee te gen de komende kerstdagen zullen omzetten in een malse haD. Tijdens zijn openingstoe spraak donderdagmorgen sprak de her De Regt onder meer een woord van dank aan het adres vgn oud-secretaris A. R. P. Heijens van de markteommissie. „Wij zijn u zeer erkentelijk voor al het werk, dat u in de loop der jaren voor de Axelse jaar markt hebt verricht", aldus de heer De Regt. In zijn ope ningswoord besteedde hij ver der nog aandacht aan de slechte vleesprijzen. Tenslotte was het waarne mend-burgemeester D. J. Og gel, die de markt voor geo pend verklaarde Hij sprak aan het adres van de marktcom missie zijn waardering uit voor de initiatieven, die de leden ontplooien. Met een „da mes en heren: de keuring van het vetvee gaat beginnen" gaf een van de organisatoren na de officiële inleiding het start sein. Ondertussen werd er op het marktplein, temidden van het rundvee, al druk over de aan- en verkoop onderhandeld, uiteraard op de traditionele maaier met het handje klap pen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Vandaag (vrijdag) brengen de commis saris der Koningin mr. J. v. Aartsen, en zijn echtgenote, een bezoek aan de gemeente Oostfourg. De commissaris zal bij die gelegenheid diverse objecten in de gemeente be zoeken, en gesprekken hebben met het college van B. en W. en de gemeenteraad. De heer en mevrouw Van Aartsen arriveren om half elf in Oostburg, waar, na de ont vangst op bet gemeentehuis, een bezoek volgt aan mevrouw M. de Potter-van de Linden, in het verpleegtehuis St.-Anto- nius, Mevrouw de Potter, is dan 100 jaar geworden. Na bespreking met college en raad volgt een lunch in de Blanke-Top te Cadzand. Na de lunch staan bezoeken aan de vismijn en het in aanbouw zijnde toeristische zwembad in Breskens, de zuiveringsinstal latie in Groede en de land bouwscholen in Schoondijke op het programma. Mevrouw van Aartsen zal met mevrouw Schippers, echt genote van de Oostburgse bur gemeester, een bezoek bren gen aan de r.-k. kerk in Bres kens de peuterspeelzaal in Oostburg en de tentoonstelling „Amateuristische Kunst" in IJzendijke. Weggelopen Aan de rond- zwervingen van twee minder jarige Belgische meisjes resp. 12 en 16 jaar oud, is gisteren een einde gekomen. De twee meisjes waren maandag weg gelopen uit een inrichting in Antwerpen en zwierven al een drietal dagen in Hulst rond. •dij werden gisteren opgepikt door de rijkspolitie van Hulst en overgedragen aan de Belgi sche rijkswa-cht van Kiel- drechit. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE Tien vrijwilligers van de jeugdraad in Zuid dorpe leggen momenteel de laatste hand aan een grondige op knapbeurt van het parochiehuis in deze plaats. Ze zijn er sinds 1 september avond-aan-avond voor in de weer geweest. Zaterdag wordt het grondig vernieuwde gebouw officieel in gebruik ge nomen met een dansavond. De bevolking van het dorp zal er ongetwijfeld enige moeite mee hebben om in het opgeknapte gebouw, het enigs zins vervallen parochiehuis van voor 1 september te her kennen. Het exterieur is vorig jaar al eens grondig onder handen genomen met succes, maar aan het interieur ontbrak nog wel het een en ander. Dit maal is er niets ontgaan aan de kritische blik van de tien „vernieuwers". Er zijn in het gebouw nieu we sanitaire voorzieningen ge komen met wasgelegenheid, alle stoelen werden opnieuw bekleed en de grote zaal kreeg een fris verfje, fraaie wandte keningen. „Zodat we de men sen nu weer waardig kunnen ontvangen", zoals voorzitter H. de Mul van de jeugdraad zegt. De opknapbeurt heeft 7.000 gulden gekost en dat geld is beschikbaar gesteld door het kerkbestuur onder voorwaar de, dat het team vrijwilligers de komende zomer met even veel enthousiasme ook enkele reparatiewerkzaamheden aan de kerk verricht. Die toezeg ging is uiteraard gaarne ge daan. H. de Mul: „Als we ai die werkzaamheden aan het verenigingsgebouw zelf had den moeten verrichten, waren we een kapitaal kwijt ge weest" Tegelijk met de ope ning start ook het winterpro- gramma van de jeugdraad met daarin weer tal van activitei ten voor jong en oud. „Het schone van het jeugdwerk is, dat we ook een dag voor ou den van dagen hebben. Die activiteit bezorgt ons veel sympathie. Praktisch 90 pro cent van de bevolking is dona teur", aldus voorzitter De Mul. Het programma bestaat voorts uit filmvoorstellingen voor de jeugd (op 16, en 23 december, 13 januari, 2 en 17 februari en 24 maart), die de komende winter met het oog op de autoloze zondag speciaal op de zondag worden ver toond. Voor de oudere jeugd heeft de jeugdraad een soos in het leven geroepen, waar be langstellenden geregeld te recht kunnen. Curiositeit in dit kader is, dat er in de jeugdsoos consumpties genut tigd kunnen worden voor een prijs van 50 cent. Dat bedrag hebben de mees te normale horecabedrijven al jaren achter zich ligg»n. Dans avonden worden er gehouden op zaterdag 15 december, 2 februari, 26 februari en 30 april. De speciale middag voor ouden van dagen is dit jaar gepland op 26 januari. Een van de hoogtepunten uit het programma is de vertoning van een film van de dikke en de dunne. BURGEMEESTER en Wethou ders van Vianen hebben beslo ten tot distributie van plastic huisvuilzakken. Elk gezin kan tot 22 december twee pakjes huisvuilzakken (elk van 20 stuks) voor f 2,75 per pakje kopen bij gemeentewerken. !IET Indische leger ls donder dag in staat van alarm ge bracht met het oog op onlus ten In Meerut in het noorden van het land, waar in drie dagen zes mensen zijn ge lood. SOLLICITERENDE Japanners kunnen door particuliere fir ma's wegens ongewenste poli tieke overtuiging worden afge wezen, zo blijkt uit een uit spraak van het Japanse hoog- gerechtsiiol (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG Op don derdag 20 december, om 8 uur, zal in de Drie Stromenschool aan de Grevelingenstraat te Middelburg speciaal voor de bewoners van de nieuwe com plexen woningen van de Wo ningbouwvereniging Middel burg en van de Stichting Ver pleeg- en Rusthuizen Zeeland een voorlichtingsbijeenkomst worden gehouden. Daarbij zullen behalve en kele leden van het college van B. en W. en hun medewerkers, aanwezig zijn vertegenwoordi gers var. de woningbouwvere niging Middelburg, de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland en de Welzijnsraad Middelburg. Het is de bedoeling de nieu we bewoners nader in te lich ten over allerlei zaken, die hun wijk betreffen, waarna er gelegenheid zal zijn om vra gen te stellen en over allerlei onderwerpen van gedachten te wisselen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op dins dag 18 december wordt in de rijkspedagogische Academie te Middelburg een bijeenkomst van de afdeling Zeeland van de Europese Beweging gehou den. Gesproken zal worden over onderwijsstructuur in de Europese samenleving. Het gesprek over dit onder werp wordt ingeleid door mej. Bernadette Costers, studente aan het Europa College te Brugge, die een werkzaam aandeel had in een onlangs gehouden Europees colloquium aldaar. De bijeenkomst is ge organiseerd in nauwe samen werking met de RPA en is daar ingepast in het lesroos ter. Aanvang van de bijeen komst is 13.55 u. Belangstel lenden zijn welkom. Het gaat hier om een nieuw soort activiteit, die leden en belangstellenden van de Euro pese Beweging in contact brengt met jongeren, om sa- m enmet hen over Europese vraagstukken van gedachten te wisselen. Als de eerste bij eenkomst slaagt, willen de or ganisators dergelijke evene menten, ook aan de christelij ke pedagogische academie her halen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Na de goede contacten tussen de gemeentebesturen van Honte- nissc en de Belgische gemeen te Eksaarde, zal nu ook een uitwisseling op gang komen binnen het plaatselijke vereni gingsleven, in beide gemeen ten. De toneelverenigingen „De Scheldegalm" en „Odi" uit respectievelijk Kloosterzande en Vogelwaarde, zullen daar bij op 5 en 19 januari de spits afbijten. Op die data worden er in Eksaarde toneelvoorstel lingen gegeven. Verder is er een plan in voorbereiding om oor de kerkkoren van Ek- saard en de gemeente Honte- nisse met elkaar in contact te brengen, terwijl datzelfde ook nog met betrekking tot ver schillende andere verenigingen wordt overwogen. Een en an der is gistermorgen meege- leeld tijdens 'de maandelijkse persconferentie van burge meester mr. M. Somers. Aan de orde kwamen daarop ook de volgende onderwer pen, De eerste wijziging van ae begroting 1974 van de ge meente Hontemisse heeft be trekking op de kleuterschool van Vogelwaarde. B. en W. hopen dat deze school met ingang van het schooljaar 1975 1976 in gebruik genomen kan worden ter vervanging van de versleten kleuterschool in "toppeldijk, In afwachting van de nieuwbou-v worden de ld outers uit Stoppeldijk bij wijze van noodoplossing on dergebracht in een lokaal van „De Schakel". De huidige Kleuterschool verkeert in een zodanig stadium van verval lat net niet langer verant woord is om het gebouw rog te handhaven. De kleuter school in Boschkapeüe blijft wel bestaan. Het is de bedoe ling om de twee kleuterscho len in de toekomst onder te brengen onder één schoolbe stuur Gedeputeerde Staten nen ben geen bezwaar tegen ae bouw van een transformator station van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij in d-: Cambronpolder in de gemeente Hontenisse. Tegen net bouwplan is enige tijd ge beden nogal bezwaar gemaakt toor omwonende landbouwers, omdat het plan niet overeen zou komen met het bestem mingsplan „Buitengebied". De neeste bezwaren zijn volgens burgemeester Somers inmid dels weer ingetrokken, zodat het sein voor het verlenen van de bouwvergunning op groen gezef kan worden. De afgelopen woensdag of ficieel geopende sportzaal „De Hinde" in Kloosterzande is met uitzondering van het week end en de woensdagavond geheel volgeboekt Op maan dagavond maakt de dames- gymclub er gebruik van, op dinsdag de voetbalclub Honte nisse, woensdagmiddag de gymnastiekclub Dol, op don derdagavond de handbalvere niging en vrijdagsavonds de trimclub van Kloosterzande. Overdag wordt de gymzaal gebruikt voor gymnastiekon- derricht aan in totaal vierhon derd leerlingen van de H. Hartschool, de Mariaschool en Je openbare Lagere school. Het is niet de bedoeling om de zaal ook voor andere dan sportdoeleinden te gebruiken, want daarvoor is de accommo datie niet geschikt en er zijn in Kloosterzande bovendien voldoende gelegenheden voor het houden van vergaderingen en het ontplooien van andere activiteiten.

de Stem | 1973 | | pagina 7