Oostburg speurt naar gelden voor restauratie kerk Groede VW Groede vindt reconstructie weg naar Oostburg een hele verbetering zeeuws UÉrmêoe/c Koewacht en het grootse vrijgezellenfeest Duinen worden verstevigd 0GEZEGDE SUBSIDIE TE LAAG WÊÊÊÊÊÊ ,Op visite" stad streek bedienden E DAME rtsassistente s, tandarts e Zeeland MBARE iSTEDING i lm voor de gemeente 20 of 30 procent reste- i - tenslotte kan de kerk- van deze kleine ge ntile ook geen forse hedra- jttnoptafel leggen dan nog rg een paar ton tourneren. Voorbereiding Kerst-In Oostburg Eeuwig door NETTY VAN ZALINGE De fiets fjnderdag 13 december 1973 fwisseling in Uw werk In onze steeds drukker iTBURG, AXEL, TER. >kt nog enige AKTIEVE itaalde funktie vindt in it worden opgebouwd). LAR. terwijl ook de overige LIJVEND op donderdag 0 uur aanwezig zijn m tdres KANAALKADE 3 iSTBURG, kunt U zich idres SCHOOLSTRAAT e BERGEN OP ZOOM, tussen 8.30 en 17.30 uur! ENSEN, A/erk houden ogen, corveewerk loon verdienen, en zitten op het an eens met ons ons kantoor, en msdagavond. itoor) gevraagd ting tot «zit van Mavo-opleiding nimum 17 jaar ongehuwd der overeen te komen - Teleoon 01140 - 2205 Ie Staten van Zeeland z_a' ri 1974 om 11.30 uur, in provinciale waterstaat in 43 te Middelburg, een ing overeenkomstig 'ie' den voor het uit te voeren stek no. 9, dienst 1974, weg IJzendijke-rijksgrens air wegenplan 1968, lang asfaltbeton dering 15.710 ton 22.500 m3 27.700 m3 'erken 15.600 m3 uitvoering bedraagt 200 Het bestek is, zolang »anaf heden, tegen bet* dusief b.t.w.), uitsluiten toezending per post van i ondertekende girokaan provincie Zeeland (d. D. 296.000 te Middelburg ren St.-Pieterstraat 42 te het verschuldigde bedrag ermelde postrekening, •CpiA aling ter provincie grl te Middelburg, nste veertien dagen vo° ding ter lezing terpr° htraat 42 te Middelburg, jenleur-directeur van Zeeland, Rouaansekaa ,rden gegeven op 0.30 uur op het ka jr-directeur voornoem jen ligt vanaf woensc'3dlfje ge op het laatstgenoemde 7a I ge' aannemingssom d van maandelijks °P irmijn van de dagen na de dag, heeft. (Van een onzer verslaggevers) GROEDE Uit de rijks- ter bestrijding van de werkloosheid in Nederland Ijjook een bedrag toegezegd vjor restauratie van de his torische Nederlands Her- Ivormde kerk in Groede. Het uit de 14e eeuw daterende bouw verkeert al jaren in ten deplorabele toestand en name een volledig IJeiiw dak is dringend no- jjg. De toren, die al is ge- jrestanreerd staat er uiter- d - zeer gezond bij. pe restauratiekosten werden e jaren geleden al geschat op ten bedrag van tussen 6 en j ion. „En daar zal het nu wet „iel meer voor kunnen", aldus It beet A. Salomé, lid van de kerkvoogdij. „Het kan mis skien wel een miljoen gewor- i« zijn inmiddels". Be subsidiebijdrage uit het ijkspotje is gesteld op 50 pro mt van de restauratiekosten. -Uitgaande van een kostenibe- Idiag van 7 ton (de oude ra to») zou dus 350.000 gulden tj andere hoofde verkregen «ten worden. „Wij zijn Kik doende de uitkering uit Et rijkspot verhoogd te toy s', aldus burgemeester A. flipper van Oostburg. „Ge- i is dat de rijksbijdrage 0 procent kan wor tel. Wij zijn nu ernstig aan let onderzoeken of eventueel (taimeitaïzorg ook kan maar deze dienst impt, zoals algemeen be ad - met een tekort aan gel en'. aagt je af of dat is f wezenlijken, maar uiter- Mta wij onze best. Wij i teer positief tegenover (Sauratie van de kerk. p; s beslist een. offer van de «nte waard. Het is ten- »e een zeer fraaie dorps- Jen in een mooie aldus buirgemees- «hipper. de V.V.V.-f older te- zegt staat of -valt Groede ja Jet zijn of niet-zijn van eik. die aan het eind van e en begin 17e eeuw coder |ater heeft gestaan, wat nog tzien aan een ijzeren knop pi de hoofdingang, die lengeeft boe hoog het water T (staan, -tie op korte termijn Mij wel noodzakelijk, wil terk niet het voiorbeeld knekelhuisje vol- 1.7 de kerk aange- buisje wordt thans ^enkele palen gestuit. Te' s dat de belerende »P het huisje niet vam Er?® wordt voor bet ge it Er s*aa't name" to»™0 gy nu waren wy w5twöen7y U' 'J 1 0 Het aan de Nederlands hervormde kerk in Groede gebouwde knekelhuisje staat welhaast op instorten. Maar niet alleen dit historische gebouwtje wit 1752 is hard aan restauratie toe. De hele kerk heeft een grondige opknapbeurt nodig wil ons nageslacht nog van dvt mooie 14de eeuw se kerkje genieten. JADVERTENTIE) ('Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Medewer kers die zich al aangemeld hebben of dit nog willen doen voor de in Oostburg te houden kerst-inn worden tijdens een bijeenkomst op 17 december in het voormalige St.-Antoni- usziekenhuis nader ingelicht over de wijze waarop zij tij dens de kerstdagen kunnen helpen om anderen een pretti ge kerst te bezorgen. De kerst-inn is bedoeld om een ruimte te scheppen met een. sfeer waarin het goed toe ven is voor jong en oud, arm en rijk, zoals de werkgroep die zich met de voorbereidin gen bezighoudt. De activitei ten, die op maandag 24 de cember beiginnen, als wethou der J. J. Vergouwe om 19.00 uur de kerst-inn zal openen, bestaan onder meer uit samen praten en luisteren, gezel schapsspelen doen,, muziek be luisteren, t.v. en film kijken. Voor koffie, frisdranken, broodjes en soep zal worden gezorgd. Hoewel de kerst-inn ook 's nachits geopiend is, is er geen gelegenheid om te sla pen. Momenteel is die werkgroep ook druk bezig vrijwilligers te vinden die voor vervoer tij dens de kerstdagen kunnen zorgen. Aanmeldingen graag op bovengenoemde bijeen komst of via telefoon 01171- 655, 01172-2018 of 01173-338. Van een onzer verslaggevers) GROEDE „Men zegt nu wel het is zo'n mooie weg, maar ik heb het altijd een verschrikking gevonden. Het landschap is mooi, maar de weg draagt daartoe volgens mij niet bij. Ik ben ook niet voor recht-toe-recht-aan-wegen, en de reconstructie zal een ingreep zijn. Maar de nieuw geplande weg vanaf Breskens richting Nieuwvliet, die ons dorp helemaal links laat lig gen vind ik een veel erger ingreep". Voorzitter J. Schippers van de V.V.V. Groede, zei dit tij dens de laatste vergadering van deze vereniging. Ingeko men was een brief van dr. R. de Melker, waarin deze wees op het enorme verlies dat zijns inziens geleden zou wor den als de weg Groede-Oost- bur,g zou worden gereconstru eerd volgens de bestaande plannen. In het algemeen bleek de gehele vergadering het met de heer Sohippers eens. Bestuurs lid A. Salomé wees op de enorme verbetering die de weg zou ondergaan. „Thans kunnen de boeren er met hun machines bijna geen gebruik van maken en het ontbreken van een fietspad is ook ge vaarlijk", zo zei hij. De heer Salomé wees er voorts op dat langs de gere construeerde weg ook beplan ting wordt aangebracht. „De bestaande bomen zijn dood, dus als die weg moeten, geloof ik niet dat het een ramp is". Ten aanzien van de beplantin gen merkte de heer Schippers nog opdat bij de reconstructies verschillende „dode hoekjes" vrijkwamen door het recht trekken van de weg. „Als ze die plekjes nu eens zouden volplanten, zou dat volgens mij beslist een aanwinst zijn, want bomen hebben we te weinig". Het argument van de tegenstanders dat Groede ge makkelijker zo-u ontvolken door een snélle verbinding met Oostburg, werd door de V.V.V. bestreden. „Wij nemen juist aan dat Groede beter be reikbaar wordt, zou Groede ous niet aantrekkelijker wor den?" ®,oede - Oostburg is op verschillende plaatsen niet iet zo best meer. Koewacht heeft gedaverd op zijn grondvesten tijdens het feest, wat ongetwijfeld omschreven mag worden, als het grootste vrijgezellenfeest van deze eeuw, in Koe wacht. Er is dan ook wel wat te vieren, als drie vrijge zellen vrienden „de bloem van het dorp" zogezegd, hun veertigjarig vrienden jubileum vieren. Ze hebben alle drie Abraham al gezien, ze zijn 51 jaar. Kené de Dauw, André van Grimi erghe en August de Yliegher. Toen ze 11 jaar waren en gedrieën naar de r.-k. lagere school in Koe wacht gingen is de vriend schap begonnen, die nu al veertig jaar voortduurt. In die tijd, is er nog niet één verkeerd woord tussen de vrienden gevallen. Wel dreigde er op gezette tijden een einde te komen aan deze drie-eenheid, als een van hen, in de greep van de lief de kwam te verkeren. Dan werd er tussen de overgebleven vrienden ge wikt en gewogen. De kansen werden berekend, maar ook hier geldt het gezegde: De mens wikt, God beschikt. De verkering raakte uit én met steun van de vrienden werd het liefdesverdriet met een fikse neut verdreven naar een plaats waar met milde s-pot kon worden gedacht aan het intermezzo, clat gewoon voorbijging. Er werd mee warig geluisterd, er werd ook raad gegeven, maar uit eindelijk moet je in je lot weten to berusten en och, er zijn nog zoveel leuke dingen over. Ze hebben geen van drieën zwaar aan het leven getild. „Ge moet het een beetje van de zonnige kant zien", merkt Anidré op, als ik hem er naar vraag. En dat hebben ze steevast gedaan. Ook zaterdagavond toen meer dan honderd vrienden, familie, kennissen met aan getrouwde aanhang, naar res taurant-café de Baanse Koe wacht waren gekomen om het veertigjarig jubileum mee te vieren. De drie jubi larissen hadden de voeten gehuld In opvallende witte sokken, waarin met zwarte letters gebreid stond „Sex". Zo kregen ze van de doch- teT van mevrouw Caliuwé, die bij Milock werkt, ieder drie paai- witte sokken aan geboden, met die opschriften sex, kiss en smll-e. De sex- sotaken vielen het meest in de smaak. Ze moeten op het eind van de avond finaal versleten zijn geweest. Geen dansje hebben de drie vrien den overgeslagen, zelfs de polonaise is er mee onder bloed zweet en tranen vol tooid. Gelachen en gedanst is er dus in overvloed daar in Koewacht. En hoe denken ze in Koe wacht zelf nu over de drie vrienden? „Het zijn toch drie zulke brave vrijgezellen", verzucht mevrouw Caluwé. „Daar hebben we nou nooit moeilijkheden mee gehad, met geen van drieën". De zwager van August zegt: „Het zijn toch zulke vrolijke jongens. Ge kunt er goed een glaasje bier mee drinken"! En de drie vrienden zelf, die kunnen ieder -apart een boekje over hun leven open doen. René is in Koewacht de meest bekende figuur. Die stapte zestien jaar gele den uit het vlas, de fabriek te Sluiskil in. „Dat was me wel een overgang", vertelt hij. „Zo van uit de vrije natuur de continudienst in. De vriendschap heeft er nooit cnder geleden, want", zo zegt René, „als de ene niet vrij was, dan kon de andeire wel mee een biertje gaan pikken". Vorig jaar januari zei René „dag" tegen de fabriek en werd broodbezorger. Nu ziet hij dagelijks het vrouwelijk schoon van Koewacht aan zijn broodmandje voorbij trekken. René verblikt of verbloost er niet van. Niet meer, meet je zeggen, want vroeger is René net als zijn vrienden heus wel bij de vrouwtjes in trek geweest. „Awel, en laat ons der niet om liegen", zegt een van de dorpsgenoten. „Ze zijn nog een begerenswaardige partij. Ze zijn alle drie goed ge zond, zitten goed bij kas en hebben alle drie een eigen auto"! André die samen met zijn jongste broer nog bij vader en moeder woont, schuift het op een familiekwestie. „Aan moeders kant zaten er heel wat vrijgezellen in de fami lie. Acn ja en je weet hoe dat gaat hé! Je hebt het goed van eten en drinken, je hebt het gezellig thuis, waarom zou je er dan zo happig op zijn om er uit te trekken"! Maar toch, ik ontdekte enige twijfel bij André. „Ik weet niet of ik eeuwig vrijgezel zou blijven". „Als vader en moeder er niet meer zijn, dan verandertr er natuurlijk heel wat in je leven. Dan weet ik heit nog zo net niet, of je er dan niet een beetje toe gedwongen wordt op zoek te gaan naair een huisgenote". „Wat we het liefste doen met zijn drieën?", vraagt André. „Nou zondags na de kerk een pils je pakken bij Mietje de Vlieg! ïer op 'het Zand. En dan gaan we nog regelmatig eten in België. Meestal pa ling, ws gaan dan met één auto naar Bakham, een klein plaatsje 20 minuten rijden van Koewacht". Misscnien krijgt u lezers van du verhaal zo onderhand de indruk dat het hier ,om drie bandeloze vrijgezellen gaat die niets anders doen dan zich in het woelige café leven storten. Niets is minder waar. André en Au gust zitten beiden nog in het vlasbedrijf. August met zijn zwager en Aindré samen met zijn broer Vlasser is nooit een van de lichtste beroepen geweest. Het is hard aanpoten in de week. Vroeger was het met de financiën huilen met de pet op. Zelfs zo'n jaar of zes geleden nog besloten vele vlassers een punt te zetten achter hun vlasser zijn en meldden zich of op de fa briek of op het vrije bedrijf. Nu er een enorme opleving valt te constateren in het vlas, staat er natuurlijk een goed salaris tegenover. Maar toch wordt alleen de zondag gereserveerd voor het cafébezoek en natuurlijk tweemaal 's jaars de kermis. Dat kan ook nooit missen! „Als we om een fleske bier gaan, dan pakken we altijd de fiets", zo stelt René mij ge rust. ,.We zijn natuurlijk niet gek hé! Niet dat we het nou zo dol maken, dat we bezo pen zijn hé. Een mens, die zijn maat kent is zijn vrij heid waard! Nietwaar"! Nou en de dlrie vrienden hebben over gezelschap niet te klagen. „Bij ons in Koe wacht daar is het of de tijd heeft stilgestaan" zegt An dré. Zondags na de kerk, is het heel gewoon, dat het mannelijk deel van de bevol king een pintje gaat pakken, om onderwijl, met de een of ander een fikse boom op te zetten'' Nu moet u niet den ken, dat alleen de cafés in Koewacht de klandizie-eer krijgen van de vrienden. „We geven d'r glad niks om, om een eindje verder te fiet sen. Als het zo uitkomt, gaan we :iaar Hi^Ist, Zuiddorpe of Sint Jansteen. Maar het feest, het veertig jarig jubileum hoorde na tuurlijk in Koewacht gevierd te worden. Er was een heel orkest uit België aangetrok ken, dat de feestvreugde tot het uiterste heeft opge zweept. In de vroege morgen uurtjes trokken de laatste feestgangers moegedanst en moegedronkem huiswaarts. „Natuurlijk hebben wij de kosten van het feest voor onze rekening genomen. Ie der kon eten en drinken wat ie wou! Over de prijs maken we ons geen zorgen, dat is nou nog een verrassing. Als de kastelein de rekening heeft opgemaakt dan zien we wel weer verder. Mens we leven nu al weer toe naar het volgende jubileum. Want reken d'r op, dat we, als we vijfenzestig jaar vrienden zijn, dan de bloemetjes nog eens dubbel buiten zetten". Mocht dat feest door een of andere omstandigheid niet door kunnen gaan, „een mens is uiteindelijk maar een mens, nietwaar", dan zal toch dit veertigjarig jubi leum van René, August en André in de annalen van Koe wacht vermeld staan, als het grootste vrijgezellenfeest ooit in Koewacht gevierd. NETTY VAN ZALINGE. Eindredactie Bas Augustijn Momenteel wordt door het waterschap Het Vrije van Sluis hard gewerkt aam de versteviging van de zeewe ring in de z.g. Groedse Duiv.tjes. Tengevolge van de vroege najaarsstormen en het daarmee gepaard gaande vele zandverlies, hebben de duinen hard een kunstmatige be scherming nodig willen zij kunnen blijven bestaan. „Op sommige plaatsen ha len de duinen de hoogte van de hoogwaterkering niet en bij een linike storm met gier- tij zou er ffliimk water naar binnen kunnen stromen. Die versterking ie zonder meer nodig", aldus ir. L. Uildriks van het waterschap. De achterzijde van de dui nen vsrandert niet. Er komt over een bepaalde lengte wel een geasfalteerd pad. „Het vooa--aanzidht, dus vanuit de zee gezien, zal wel verande ren", zo vervolgt de heer Uildriks. „Er wordt een glooing geimaakf van Vil- voordsesteen en hopelijk wordt dat weer bedekt met zand, als we wat geluk heb ben". Strandtentjes e.d. zullen, als de werkzaamheden vol tooid zijn, niet meer ge plaatst mogen worden. „Dat moeten we echt terugdruk ken". De permonemte strandbe- wakingspost van de gemeen te Oostburg. op bijgaande fo to nog bovenop de aanigeetas- te duinen, zal als het voorstel van het waterschap wordt aangenomen, een eindje land inwaarts worden geplaatst op een te maken terpje. Zou den die werkzaamheden, ter plaatse niet ter hand zijm genomen, dam zouden de Groedse Dudmtjeg gedoemd kunnen aiijm te verdwijnen. Werkzaamheden aan de duinen. En dat zou betreurd worden, zoaib bleek tijdens de laatste vergadering vamde WV in Groede. Gisteren heeft de dijkgraaf J.B. Beou toegezegd, dat be sprekingen zuillen worden gehouden tussen waterschp, gemeente en VW over de mogelijkheid om toch bad hokjes op het overgebleven stuk strand te plaatsen.

de Stem | 1973 | | pagina 9