LE vaard" Ruim 400 voorwaarden voor Total Eén miljoen voor bagger en eilanden- plan ïeerse Meer Reserveren van vakanties gaat gewoon door A. de Kam burgemeester van Axel DIJKGRAAF BLIJ MET BENOEMING IN AXEL Zeelandbrug 7000 gulden minder per week Vormingscentrum wil misverstanden over vormingswerk uit de weg mimen VORMING VAN SMOG TOCH NIET GEHEEL UITGESLOTEN OPEN WEEK IN GOES stad streek lwmmÊKmmÊmmm rikzee Te warm BEZWAREN FAKKELS STUDIEDAG DRIE CJO'S IN GOES Kruispunt Potj es wordt gere construeerd Woensdag 12 december 1973 - ig noemde de VVD a» reven verlichting buiten gajUH camping seizoen deoord. KVP fractie wilde on. cht zien in hoeverre een aal antennesysteem 0( televisie voor een ga. te als Borsele mogelijk eze fractie betreurde het r dat het open bejaar- erk nog niet van de l was gekomen. De heer rs vroeg of hier geen voor de gemeente lag nu particuliere initiatief in ke was gebleven. De heer der Guchte vroeg op het entehuis een speciaal te- ïnummer voor bejaarden stellen zodat de bejaar- laar hulp konden vragen allerlei zaken. "an onze correspondent). lES De heer C. J. man voorzitter van de rele raad van de gemeen- oes verwelkomde gistera- een aantal genodigden, wie de heer A. Hart, directeur van de Ne- ndse kasteleinstichting de opening van de ten- telling „Kastelen zijn de te waard". zijn openingswoord zei de i Buurman: „Het is geen cmsteLiing van werel'dom- doch hierbij dient gelet 'orden op die sfeer van kleine tentoonstelling. heer L. Abelwiamn con- ator van het museum zei: e tentoonstelling kan men verschillende punten be ren. Mijn gedachten gaan iiij vooral naar de jeugd. en scheppen naast hun riische kant een sfeer van ntiek". Verder besprak eer Abelmann de prooite- die een nauw verband de kastelen hadden. Hier- leelde die heer Abelmann rtderli-nge strijd tussen de lelhersn en de_ overgam burcht naar residentie, u Schellairt sprak ajn gde uit over de goede sa- 'erbinig met de culture van Goes, het besltuur het museum en met Abelmann „Deze reizen- tentoonste'Ming die heeft aangedaan is v0?," dijk bedoeld voor de nua- ire scholen. Deze tentoo ng heeft de indruk kasteel met al zijn face die opening door de heer Hart was in een speelde van het museum een tel - telling van de kastelen evelanden. tsing Op rijksweg 18 loogte van de rotonde iierikzee heeft een fro"1* )tsing plaatsgevonden twee personenauto s i v- turd door M. van de uit Renesse en de heer loge uit Oosterland. lurders moesten Per ïee overgebracht worden het Rode Kruis zieken- te Zierikzee. Het ond doordat de heer elde een andere Pe^°"uist auto wenste in te halen jmf_ iet moment dat de :urd door de heer De rit de tegenoverges ing naderde. On heer ïtig remmen van ae le Velde kon een fr0"'L. ag niet worden v° et De auto's werden I beschadigd. Het ve rijksweg 18 is ter1" ge- deze botsing een uVr:ssei' id geweest. Dokter Zierikzee verleende (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ruim vierhonderd voorwaarden, alsmede veertig voorschriften moeten van de Franse olieraffinade rij van Total in het Sloegebied, de veiligste en minst hin derlijke installatie van dit soort in Nederland maken. De raffinaderij, waar momen teel regelmatig schepen ruwe olie uit de Pezische Golf aan voeren, valt onder drie wetge vingen de hinderwet, de wet inzake de luchtverontreiniging (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De staats secretaris van CRM heeft in eerste instantie een bedrag van een miljoen gulden be schikbaar gesteld ten behoeve van de uitvoering van de on derdelen 7 en 8 van het zgn. bagger- en eilandenplan voor het Veerse Meer. Het gaat om het maken van een eilandengroep oostelijk van de Goudplaat. De totale tosten, die geheel door het ministerie van CRM zullen worden gedragen, belopen een bedrag van 1,8 miljoen. De voorbereiding van dit project is in hand envan Rijkswater staat. Verder heeft staatssecretaris van CRM in de werkelijke kosten van een aantal recrea- tieprojecten ln en om het Veerse Meer een rijkssubsidie van 75% toegezegd. Het gaat hierbij om de volgende voor zieningen: I de aanleg van een verpo zingssteiger bij de Zand- kreekdam (subsidie f 43.125). I I het maken van een trailer- boothelling in de gemeen tehaven van Kortgene (subsidie f 46.500) en t de aanleg van een verpo zingssteiger bij de jacht haven „Oostwatering" te Veere (subsidie f 51.000). Vooruitzichten voor donder- <bg en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om HbO uur. Enuge tijd regen en tempe- 'atureo meest boven nor maal Weelsvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor donderdag: aantal uren 10110 tot 3; min. temp: 1 tot 6 paden boven normaal; max. ™ip: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge teriodi van minstens 12 uur: prccent; kans op een geheel ®oogetmaal: 20 procent, "oer vrijdag: aantal uren 0 tot 3; min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden Joven normaal; max. temp: an ongeveer normaal tot paden boven normaal; kans op een droge periode van min- na 12 uur: 80 procent; kans 4 een geheel droog etmaal: Procent. Waterstanden Jfwstanz 324 -i Rheinfel- w'n -11. Straatsburg 278 - J Plittersdorf 479 - 61, 47.". 565 "e4- Rloehingen 195 Mannheim 469 -5, Stein- ln V Dl- 10' Mainz 425 P1- BlnSen 302 pi 14. Kaub P' 24. Trier 470 -49, Ko ol/, 410 Pk 19i Keulen 420 L,n; Ruhrort 578 pl. 45. Lo vJ?Pl- 55. Pannerdense Pl- 52. Nijmegen 957 Pl. 58 w- Usselkop 994 pl. 42, te, oen 497 O' 27 Deven- '<k 360 O'- 25, Mnnsin 5476 -4, 1218 r 4074 "16' Belfeld sl„- "4ti Grave beneden de biin "^9- Be 'tuwen in de J"1" zijn geonend. a9Water donderdag 13 de- Morgen Cember BaBn?gen °P Zoom 5 54—18.19 Tern 03—17.31. v Sen 4 21-le'54 C"Ren 3 55-16 19 "Holdinge 5.44—18.(19 en de wet verontreiniging op pervlaktewateren. De vergun ningen ,die het bedrijf op grond van de hinderwet en de wet luchtverontreiniging heeft ge kregen, zijn vorige week ver leend door G.S. van Zeeland. De noodzakelijke vergunning voor de lozing van min of meer vervuild afvalwater op de Wes- terschelde wordt door rijksin stanties verleend. De vergunningen en hun hon derden voorwaarden, die Total thans heeft gekregen, betreffen het bedrijf in zijn algemeen heid, de raffinaderij, het tan kerpark en de z.g. olie-terminal, die in de Westerschelde is ge bouwd. Hoewel de eisen aan „Total" zowel wat lawaai als stank- en roethinder en vervuiling door zwaveldioxyde streng zijn, zeg gen G.S. van Zeeland, dat niet bij voorbaat kan worden ver zekerd, dat er in het Sloege bied, nadat de raffinaderij in werking is gesteld, de vorming van „smog" uitgesloten zal zijn. Bij bepaalde atmosferische om standigheden, zoals tijdens mist- perioden, is een smog-effect denkbaar. Een gunstige bijkomstigheid, in vergelijking met het Rijn mondgebied, is echter, dat er in het Sloegebied weinig ver keer is", zeggen G.S. van Zee land. Uitlaatgassen van auto's e.d. hebben n.l. extra invloed op de vorming van de ?.g. „fo- to-smog", die uiterst schadelijk voor de volksgzondheid kan zijn. Er zijn, niet alleen door de Vereniging Milieuhygiëne Zee land, maar ook door talloze omwonenden, nogal wat bezwa ren tegen het verlenen van vergunningen zonder de streng ste voorwaarden, aan Total, ingediend. Veel van de bezwa ren zijn, volgens G.S., onder vangen door twee strenge voor waarden, die thans gesteld zijn. Andere bezwaren waren niet ontvankelijk. Overigens kunnen degenen, di enog geen vertrouwen in de 400 voorwaarden en de 40 voorschriften stellen .geduren de 20 dagen beroep instellen bij de Kroon Er zijn normen gesteld voor de geluidshinder van de raffi naderij, waarbij is bepaald dat deze op zondagen en des nachts niet boven de 45 dB mag uit komen, waarbij men uitgaat van meetpunten op 1400 meter van de ergste „lawaaibronnen". Buiten de „stille uurtjes" mag de raffinaderij geen hoger ge luidsniveau bereiken dan 55 dB. De geluidshinder, die de oliesteiger verwekt, wordt op respectievelijk 35 en 45 dB be paald. Het kritische meetpunt is hier de grens van de woon kern Borssele. Er zijn legio voorschriften inzake brandbeveiliging en be waking. De raffinaderij zal twee „fakkels" krijgen, die vooral bedoeld zijn voor het verbranden en afvoeren van stoffen, die bij bedrijfsstoringen in het produktieproces kunnen vrijkomen. Eén van de fakkels bevindt zich op 120 meter hoog te. De schoorsteen, eveneens 120 meter hoog, voert verbran dingsgassen af, die ontstaan in een aantal fornuizen en in di verse stoomketels. De maxi mum hoeveelheid zwaveldioxy de (S02) die via de schoorsteen wordt afgevoerd, is gesteld op 1.700 kg per uur. Over een ge heel jaar gerekend mag de hoeveelheid uitgestoten S02 echter niet boven de 1.260 kg. per uur gemiddeld uitkomen. De rookgassen mogen geen roetdeeltjes bevatten, die gro ter zijn dan 0,15 mm. Voor de oliesteiger in de WesterSchelde gelden aparte voorschriften, die „olie-dicht" zijn, volgens G.S. Ter voorko ming en bestrijding van brand dient er een volledig noodplan te zijn. Bij dreiging van calami teiten, en bij enigszins ernstige bedrijfsstoringen, moet direkt de overheid worden gewaar schuwd. aldus een van de vele voorschriften. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens de heer J. de Regt, directeur van de provinciale V.V.v. worden momenteel in Zeeland al heel wat reserveringen ge boekt voor de zomervakanties. Het staat al vast dat toch weer heel wat Duitsers naar Zee land zullen komen. Het is dus niet zo dat nu al kan worden gezegu dat als gevolg van de olieschaarste de komende zo mer de Nederlanders in eigen land op vakantie zullen moe ten en daar dan het rijk alleen zullen hebben. Ondanks alle onzekerheid over de vraag of er in *d-e vakantietij d van volgend jaar voldoende benzine zal zijn om alle vakantiedoelen te halen, is daar bij de toeristische or ganisatie nog niet zo heel veel van te merken. „We bespeuren wel een lichte aarzeling, maar we kunnen echt niet zeggen dat we minder reserveringen voor de zomervakantie krijgen dan bijvoorbeeld in dezelfde tijd van het vorig jaar", aldus de heer De Regt. Er worden momenteel vlot reseiveringen gemaakt voor vier weken vakantie in Zee land voor b.v. een bedrag van ƒ1600, waarbij dan meteen al ƒ800 vooruitbetaald moet wor den. Wel zit voor wat Zeeland' betreft de klad in de speciale arrangementen, waarmee di verse hotels ook in de stille wintermaanden gasten trach ten te lokken. „Dit loopt van slecht tot zeer slecht. Ook het aanbieden van een gratis over nachting in de nacht van zon dag op maandag zodait de gas ten dan 's maandaigBOchtends met de auto n-aair huis kunnen, heeft geen resultaat opgele verd. Niet zo verwonderlijk, want de mensen, die dit zou den doen, moeten ook 's maan dags vrij nemen", zegt de heer De Regt. Volgens hem heeft de geringe belangstelling voor de arran gementen echter niets te ma ken met de vraag of de men sen tijdens de zomer meer of minder o-p vakantie zullen gaan. „Ik ge-loof niet dat de vakantie in h-et gedrang zal komen", is de mening van de heer De Regt. „Dan zouden we het toch ad heel slecht moeten krijgen. Ik geloof dat de men sen eerder wat gewenste luxu euze artikelen niet zouden ko en dan niet op vakantie gaan. En dat de Duitsers thuis zou den blijven geloof ik ook niet. Vanuit de Duitse grensgebie den naar de kust is het echt niet zo ver". In het theoretische geval- dat de Nederlanders in eigen land op vakantie zouden gaan en de Duitsers het ook in eigen om geving zouden zoeken, zal het volgens d-e heer De Regt aan de kust nog drukker worden dan,we nu al gewend zijn. Het gevolg hiervan zal dan zeer waarschijnlijk een sterke stij ging van de prijzen voor zo wel de vakantiehuisjes als de levensmiddelen zijn. In het kader hiervan is het volgens de heer De Regt gewenst dat de spreiding van die vakanties op nieuw -en dan serieus- zou moeten "worden bekeken. (Van een onzer verslaegevers) GOES De drie C J O 's Zeeland houden vrijdag 14 de cember een studiedag in de Prins van Oranje te Goes. Met name gaat het hierbij om het onderwerp: „De fiscus en de jonge agrariër". Na een inleiding van de heer G. Pauwe, directeur van het ZLM-boekhoudbureau, volgt een uiteenzetting door de heer J. Mastenbroek, fis caal deskundige van het rjuek- houdbiireau van de Z.L.M. Na de middagpauze wordt in klei ne groepen gediscusieerd over een aantal stellingen, waarna tenslotte zal worden getracht een aantal standpunten als groep te formuleren. (Van een onzer verslaggevers) VEERE Een gesprek met burgemeester A. de Kam heeft wel iets weg van een zwerftocht door de stad waarvan hij tot 31 december a.s .eerste burger is de goede stad Veere. Veere, dat tot de meest bezongen steden van ons land behoort heeft onder elke straatsteen een brok historie liggen. Bij burgemeester De Kam doet men bijna in elke zin die hij spreekt wel een of meer vondsten, historisch of menselijk interessante. In rutm 20 jaar burgemees terschap (successievelijk Vrou wenpolder, Serooskerke en Veere) heeft de heer De Kam een wereld zien vergaan en een nieuwe zien opkomen. Hij was drie maanden bur gemeester toen de overstro mingsramp toesloeg, hij heeft aan het prille begin van het Deltaplan gestaan, heeft Veere van vissersstad zien verande ren in een toeristencentrum waarin de eigen bevolking (4.000 zielen) in de zomer op lost in een massa van 30.000 vreemdelingen hij heeft het Veerse Meer als rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam zien ontstaan, heeft er mee vorm aan gegeven, en hij heeft de fusie van de Zeeuwse Waterleidingbedrijven van be gin tot eind van zeer nabij beleefd. En dut is nog slechts een zeeT bescheiden greep. Hij staat op foto's met een enorm aantal hoo-gwaardig- heidbekled-ers uit binnen- en buitenland die Veere hebben bezocht en die er door De Kam werden ontvangen. Niet alleen de koningin en de prins, prinses Beatrix en prins Claus waren daarbij doch ook uitheemse figuren zoals de ambassadeurs van Iran, Japan, Turkije en als grappig con trast „De Uilenspiegelgezel len" uit Antwerpen. De 56-jarige De Kam heeft in zijn karakter iets dat aan diit Veere doet denken. Be scheidenheid gepaard aan waardigheid, gastvrijheid ook, openhartigheid en tegelijk be paalde schroom- alsof hij zich zelf voortdurend afvraagt: wat is er zo bijzonder aan mij? Ook daarin lijkt hij op Veere, dat niets meer doet dan zich zelf zijn en juist daardoor be koorlijk is. Hij is ook een van de weini ge burgemeesters die kan ver tellen hoe een pas geslagen gat in een zeedijk er van vlakbij uitziet. In de ramp nacht van 1953 stonden hij en een zekere Melis als eerste bij het gat in de dijk te Vrouwen polder. Hij heeft, als hij praten wil, een paar oersterke verzetshis- tories te vertellen. Hij heeft talloze kostbare herinneringen aan bekende Zeeuwen, zijn onvergetelijke vriend Casem- broot .Sief' van Dongen, en vele anderen. Waarom gaat zo'n burge meester van de Veerenaren gisteren na het bekend wor den van zijn benoeming in Axel verschrikt zeiden: „Maar da's verschrikkelijk burge meester" nog naar elders sol liciteren. Hij verklaart het heel nuchter. „Ik heb nog ne gen jaar voor de boeg eer ik 65 ben. Maar ik heb in mijn werk alino mijn nobby gevon den, en nu zeg ik, zij het met spijt om alles wat wij moeten Geen kerstverlichting In de gemeente Aardenburg zul len dit jaar van gemeentewege geen «mastbomen met feestver lichting worder. geplaatst. Het college van B. en W. heeft hiertoe besloten met het oog op de energiecrisis. achterlaten: pas op dat je niet bedrijfsblind, ga-at worden en die kans zit er na ruim 20 jaar Walcheren wel in. Bovendien, ik geloof dat mijn vrouw, mijn nog enige thuiswonende dochter en ik wel in Axel zullen wennen. We hebben hier veel met Vlamingen van doen, die mentaliteit van hun ligt me wel. Eri, la-at mij eer lijk wezen: - de hogere burge- meesterswedde met het over- eenkoms'ig hogere pensioen dat Axel biedt lokt natuurlijk ook wel". Burgemeester De Kam zegt, tien minut envoor hij de wet houders van Axel zal ontvan gen tegen ons: „Ik heb er goeie moed op in Axel. Maar ze moeten daar wel beseffen d-at ik luer heel wat achterlaat dat onvervangbaar is. Daarom zal ik d-e wethouders straks zeker ons schitterende stad huis laiton zien". Met de hem kenmerkende eerlijkheid zegt hij: „Ik heb hier veel representatieve ta ken. Maar dat was nooit moei lijk hoor. Als je de bezoekers het stadhuis en de Campveer- se toren nebt laten zien, zijn ze al half voor Je gewon nen". Burgemeester De Kam demonstreert blok-aan-het-been. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De benoeming van burgemeester A. de Kam van Veere tot burgemeester van Axel is voor de meeste Axelse gemeenteraadsleden en ook bij de ambtenaren op de gemeen tesecretarie bepaald niet als een verrassing gekomen. In de wandelgangen is de naam van de heer De Kam als mogelijk opvolger van burge meester M K. van Dijke al kort na d'ens vertrek gevallen en hij weid dan ook algemeen als de grote kanshebber voor dit ambt beschouwd. De reac ties van de raadsleden op de benoeming van de heer De Kam pieken gisteren nogal wisselend. Het raadslid P. Apers Gemeentebelang „Het is verschrikkelijk moei lijk om er iets over te zeggen Ik ken De Kam niet en ik wens hem van harte proficiat met deze benoeming. We zul len ons a's fractie ook loyaal opstellen, omdat dit nu een- naal zo hoort en het niet net- ies is om vooroordelen te heb ben". W aarnemend-bur gemeester D. J. Oggel bleek wel een uitgesproken voorkeur te heb ben voor een niet-Zeeuw, evenals de fractie van de heer Apers, die tevens van mening was dat het niet nodig was „een deel van de bevolking tegen de schenen te schoppen door een katholieke burge meester te benoemen". „Wij hadden graag een christelijk liberaal gehad, maar ik kan van De Kam niet beoordelen of hij da' is Hij zal zich in de praktijk moeten waarmaken", aldus de heer Apers. Volgens voorlichtingsambte naar, de heer C. Smies, heeft de gemeentesecretaris gister morgen oe ambtenaren van de benoemmg op de hoogte ge bracht. Het raadslid A. de Waard (AR) toonde zich veT- heugd over het feit- dat de opvolger van ourgemeester Van Dijke uit het AR-kamp komt. „Verder ken ik de heer De Kam helemaal niet. Ik heb wel verschillende goede din gen over hem gehoord". Bij zonde- ingenomen met ieze benoeming toonde zich dijkgraaf P. van Hoeve, die overigens toegaf ook niet ge heel onkundig geweest te zijn van de geruchten rond de kan sen van de heer De Kam. „Ik dacht dat deze benoe ming eer gelukkige zaak was", aldus de dijkgraaf, die de bezwaren van sommige raadsleden tegen een Zeeuwse burgemeester niet bleek te on derschrijven. „De Kam is iemand die op Walcheren zijn sporen heeft verdiena en het is alleen maar een gelukkige omstandigheid, dat Axe, een burgemeester krijgt, die de Zeeuwse proble men kent Waarom zouden we trouwens iemand van buiten de provincie nemen' als we de mensen zelf hebben". Het raadslid M. 't Gilde was kort in zijn commentaar: „Ik denk er niks van. Ik wens die man goede inkomsten. Ik ken hem niet". Het raadslid K. Hame link (PvdA) gaf er blijk van de bememmg uit een ander oogpunt te benaderen. „De mentaliteit in Axel is sinds de gemeentelijke herindeling nogal veranderd, maar uit de ze benoeming blijkt weer maar eens, dat daar geen re kening mee is gehouden. Ik begrijp wel dat ze hier geen PvdA-burgemeester kunnen benoemen, ma-ar een katholiek zou zeer aanvaardbaar zijn ge weest" (Van een onzer verslaggevers) OOSTBl'RG Het beruch te „dodenkruispunt" Potjes, op de weg Zuxdzande-Cadzand zal worden gereconstrueerd. Dit hebber. Gedeputeerde Staten van Zeeland laten weten aan het bestuur van de streek VVV West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Op het kruispunt zullen ver keersgeleiders worden aange bracht, de bochten worden verruimd en de fietspaden verlegd. Ook zullen de enkel- "nudige knipperlichten wor- ien vervangen door zgn. „dub- lel-e" knipnerlichten. Tevens zal een verlichting .vorden aangebracht. Zoals be leend zijn op dit kruispunt reeds zeer veel botsingen voorgekomen en zijn enige maanden geleden nog een drietal Be1 gen van de gevaar lijke situatie het slachtoffer geworden. Lasten drukken zwaarder (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Door de autoloze zondag krijgt de Pro vinciale Zeeuwse Brugmaat- schappij per week ongeveer 7.000 minder aan tolgelden voor de Zeelandbrug in kas dan vroeger. Het zijn forse verliesposten, die waar schijnlijk straks voor rekening van de provincie zullen ko men. In vergelijkbare jaargetijden wat verkeer op de weg be treft, passeerden op zondag gemiddeld 3500 auto's de Zee landbrug. Nu zijn er dat, de nacht van zondag op maandag meegerekend, niet meer dan een 1100 tot 1200. Aanvankelijk lijk werd gedacht dat het in verband met de autoloze zon dag dan op zaterdag wel druk ker zal zijn, maar ook deze verwachtingen zijn niet uitge komen. Integendeel. Het is zelfs op zaterdag minder druk op de brug dan normaal. Het teruglopen van de in komsten kam voor wat de Zee landbrug betreft moeilijk wor den gecompenseerd met ver mindering van de uitgaven omdat vooral de vaste lasten hoog zijn en een personeelsin krimping er niet in zit. Overigens lijkt de vermin dering van inkomsten geen aanleiding om de Zeelandbrug nu maar tolvrij te maken. Het tolvrij maken vam de Zeeland brug zou wel betekenen dat er voor de tolheffing geen perso neel meer nodig zou zijn en hierdoor dus de kosten kunnen worden verminderd. Van de andere kant zullen waarschijn lijk de inkomsten nooit zover dalen dat hieruit de perso neelskosten niet meer kunnen worden gedekt. De opbrengst aan tolgelden bedraagt rond de vijf miljoen gulden en aan personeels- en andere kosten, die aan de tolheffing vastzit- teh, komt men nog niet aan één miljoen gulden. Wat de invoering van de benzinebon nen straks gaat betekenen voor de drukte op de Zeeland brug, was gisteren nog moei lijk te voorspellen. (Van onze correspondent) GOES Het vormingscentrum voor werkende jongeren in Goes houdt deze week een open week in een poging om de misverstanden die er over het vormingswerk heersen uit de weg te ruimen. Iedereen die wil, kan naar binnen lopen en informatie krijgen over het vormingswerk onder de werkende jongeren. Door een tentoonstelling in het gebouw aan de Ko ninginneweg worden de verschillende mogelijkheden en het doel van het jongerenwerk op creatieve wijze duidelijk gemaakt. T. Schoof, directeur van de Stichting Vormingsinstituten Werkende Jongeren Midden- en Noord-Zeeland vertelt het hoe en waarom van de open week. Volgens hem doen er de gekste verhalen over het vor mingswerk de ronde. Hij deelt de mensen die kri tiek hebben op het werk in drie categorieën! Als eerste noemt hij de mensen, die het benaderen van jongeren door ze met zichzelf en de maat schappij te confronteren niet zien zitten. „Deze ouders vinden dat het kind is opgevoed om nut en geld op te brengen", zo zegt hij. Als tweede categorie noemt hij de groepen mensen die vinden dat het vormingswerk links-activistisch en marxis tisch is. Tot de derde categorie beho ren de mensen, die vinden dat de vormingsleider te vrij om gaat met de gevestigde taboes rond sex. Over het laatste punt zegt Schoof: „Die verhalen zijn volledig uit de lucht gegrepen. Het gaat ons bij de seksuele voorlichting niet om de prik kel maar om de menselijke relatie". In een toelichting op de eer ste twee punten stelt hij vast beraden: „We verkopen geen oolitieke denkbeelden. Ons in stituut is niet links. Degenen dit dat zeggen die liegen. Wij willen de werkende jongeren zover krijgen dat ze over de maatschappij -gaan denken. Sommige mensen ervaren het ter discussie stellen van de naatschappij als links. Wij in doctrineren niet, maar degene die het onderwerp uit de dis cussie willen houden, doen aan passieve beïnvloeding" Toch krijgt hij van de ou ters vrij weinig kritiek te ho ren. Zijn indruk is dat echter alleen de mensen die positief tegenover het vormingswerk staan persoonlijk reageren. De rest van de reacties komt via allerlei omwegen bij het vor mingsteam in Goes terecht. Het vormingsinstituut Goes organiseert behalve de open week ook tweemaal per jaar een ouderavond. Dan doen de ouders hetzelfde werk wat de jongeren overdag doen, plak ken, schilderen en gesprekken voeren. Ook deze week, op dinsdagavond is er een specia le ouderavond. In het vor mingscentrum van Goes wordt de jongelui van alles bijge bracht op creatief gebied, op sportgebied en ook actuele za ken komen aan de orde. De vormingsleiders hebben een vraag en antwoordspel ge maakt met actuele politieke en sociale vragen. Ook wordt er naar films gekeken en over de inhoud gepraat. Er worden projecten van vier i. zes we ken opgezet. Regelmatig ko men er gastdocenten die over hun vakgebied komen praten zoals bijvoorbeeld fotografie en vakbonden. Waarom de jongeren naar de wekelijkse vormingsdag ko men, hangt volgens Schoof van verschillende factoren af. De jongeren zijn volkomen onge motiveerd als ze hier komen. Het kan de gezelligheid zijn, na een half jaar krijgen ze meestal wel door wat de be- loeling" is". Loes van Reeg, een meisje uit één van de groepen beves tigt zijn gedachtengang. „Wat heeft het voor nut om prentjes van kinderen op te plakken. Dat gaat er bij mij niet in. Dan ben ik een waszak en zeg krijg de rambam maar. Ze is dan ook nog maar „drie maan den in hervormingscentrum. De reactie van Schoof: „We willen een veranderingsproces bewerkstelligen. Van passief aanvaarden naar actief mee doen". De open week van het vormingscentrum Goes loopt van maandag 10 december tot en met donderdag 13 decem ber. De openingstijden zijn dinsdagavond van halfacht tot halftien. dinsdag- en woens dagmiddag van halftwee tot haifdrie en donderdag van tien tot halftwaalf.

de Stem | 1973 | | pagina 3