nst iames WOPPIE EN MOPPIE WILLEN HUN BLADEREN NIET KWIJT Europese commissie: EEG moet deze week uit het energie-slop Verklaar martelen van gevangenen onwettig e op its Straf voor twee gemene bomen HULP VOOR DE KONING ZONDER KROON TOPCONFERENTIE IN KOPENHAGEN Vrede is zaak van elke individu Tass hekelt rede Luns kleine stem A.B.V. Kaal VERDRONKEN Paus Paulus: AMNESTY VRAAGT IN PETITIE AAN VN RUIM ZICHT: Kabinet dreigt flinke steek te laten vallen 15 ponderdag 13 december 1973 loos ongeslagen tegen dat snel met een 0-_3 lag kon terugkeren. De 1 werd niets in de weg door VCG om met 0—3 evieren. IJVC 2 verloor 3 van Roelofs-Sehel- t .3. Nivoc werd alleen eerste set verrast door 2, dat daarna weinig in de pap te brokkelen met een 31 nederlaag ;en moest nemen. In de set kon Kikkers 2 een ende slag. aan Savoit igen, door deze span. set met 1715 te win. vaarna het verzet van gebroken was en Kik- met 31 kon zegevie- lagen: dames le klas: ys Taktika 3 - Even ,i 3—1 (3—15 15—7 15- 6); Marathon 2 - Ardito (11—15 14—16 315: -M 2 - Wiska 03 (4— -15 5151; Kikkers r 3—1 (10—15 15—8 15- 12). n le klas: IJVC - Ardi- Ardito - Blok '73 2 (14—16 7—15 13—15); non - Even Kijken 3—0 15—5 15—9); Voor- - Watneys Taktika 3— 15 15—5 9—15 15-8 Kikkers - IJVC 3—2 11—15 15—9 7—15 es 2e klas: Wiska 2 2 3—0 (15-9 15—9 15- lok '73 2 - Marathon 3 (10—15 3—15 12—15); ion 4 - EWC-M 3 3-0 154 159); Ovisa 2 3—1 (12—15 15-12 15—7) WIK - IJVC 3-1 11—15 15—2 15—10) Roelofs-Scheldesport 1 515 9—15 10—15). en 2e klas: Blok '73 3 - school 03 (715 10— -15); Wiska - Ovisa 2— -11 8—15 15—8 13—15 Blok '73 4 - EVVC-M (15—11 15—9 4—15 4- -15); WIK 1 - OVC 2 15—7 15—6 15—4) Kik- - Savok 34 (15—12 17—15 15—11); Nivoc - 2 3—1 (10—15 15-11 15—3) IJVC 2 - Roe- cheldeseport 3 03; De 1 - VCG 3—0 (15-7 15—6). mes van Watneys Takti- volle winst van 3 prol eten te behalen op de van de dames uit Sint- is, Chicopee-AEC. Voor de eerste set kwamen de ksters er niet aan te Pa^ eys ging vlot van start te harde aanval en hier- wert Actlvia totaal over- 1. Vooral verdedigend Lctivia grote gaten vallen >n Watneys met smashes letisch zuiver geplaatste al spoedig de stand op zetten. tweede set wist Chico* EC iets beter tegenstand ■den maar kon niet ver omen dan 9 tegenpunto Vatneys voor de vijfhen- lal scoorde. De derde set gelijk op omdat Watneys ts kalmer aan ging doen. agen de bezoeksters voorsprong te neinen Toen pas kwamen staeysd dames los. Voor- 4verdeelster Aarts ênel' grote hoogte. De passes n goed verzorgd en oo istoppen werd goed ver- Al spoedig was de ar» Chicopee-AEC weer de dames konden^3 U 12—3 en 15—9 setot- rui et voorkomen. en en Er waren eens twee bomen. De ene heette Woppie en de andere Moppie. Ze waren erg goede vrienden en dat kwam omdat ze gelijk ge plant waren en tegenover elkaar stonden. De straat waar ze langs stonden heet te de Wiebeldewipstraat en dat was in de stad Luplup. Het was eens een keer herfst om precies te zijn in 2002 en daar gaat dit verhaal over. Het werd weer herfst, het ging weer waaien en alle bo men verloren, bun blaadjes. Zo was dat natuurlijk ook met Woppie en Moppie. Ze gingen een wedstrijd houden wie het langst al zijn blaadjes vast kon houden. Op een nacht zei Woppie: Ik heb er genoeg van om hier te staan ga je mee eens een eindje om? Maar hoe durf je, zei Moppie, we moeten ons tochaan onze plicht houden, we ataan in de ze straat en we moeten hier blijven staan. Natuurlijk kreeg Woppie zoals altijd zijn zin. Hij haalde Moppie over en samen gingen ze naar hun vrienden in het bos. Die vrienden waren Hop, de beuk, Dik, de denneboom, Flup, de spar, Klok, de eik en Jas de denneboom. Klok was hun béste vriend want die zat steeds vol grapjes. Dik was heei kalm en bedaard, maar toah ook wel leuk. Jas was gek op bananen. Flop las al tijd boeken, en dian tenlaatste Hop die deed niets anders dan gele blaadjes verzamelen in de herfst en daar kransjes van miaken. Nu was het herfst en dus had Hop geluk. Moppie en Woppie gingen al bun vrienden ophalen voor een A.B.V. (Algemene Bomen Vergadering). Ze moesten na melijk weten of het waar was dat er een mididel bestond te gen bladeruitval. De mensen, zo zei Flup, die hebben een mididel tegen haaruitval dat heb ik in boek 837 gelezen. (Flup had al zijn boeken num mers gegeven, omdat hij er al ontzettend veel gelezen had). Iedereen vond het een goed idee om zoiets te laten kopen en zo gezegd zo gedaan. Ze schreven op Hop zijn schors: zet hier een middel vóór haar uitval. De tuinman zag het en de goede man kocht een fles vóór haaruitval. Het is etenstijd. Gelie is aan het verven. Hij hoort het gouden belletje al. De koning is zijn kroon kwijt. Hij vraagt aan Gelie waar hij is. Maar Gelie weet het niet. De andere kabouters ook niet. Daar komt Vuurballetje aangelopen. Hij vertelde dat hij een dief had gezien. Het was een heks. Zij had de kroon gestolen. Oh riep de koningDat is verschrikkelijk. Wie zou de kroon durven terug halen Toen Woppie en Moppie ln het bos kwamen zagen ze tot hun vreugde de fles staan. Ze ginigein weer weg naar de Wie beldewipstraat. Woppie goot de halve fles over zadh heen en Moppie de andere helft. Maar, o jee, de volgende dag waren ze al hum blaadjes kwijt. Woppie zei: Hoe kan dat nu? Moppie had de fles al gepakt en zei: O- is het dat, moet je luisteren Woppie, de tuinman heeft precies het.ver keerde gepakt, hij' moest het tegengestelde hebben. Ze wa ren natuurlijk erg teleurge steld. Maar de andere bomen zeiden: Het is je eigen schuld, had je maar niet gemeen moe ten doen. En toen gaven Wop pie en Moppie hun gelijk. Het was natuurlijk ook wel zo. Hoewel het nog steeds herfst is, heeft het al een paar keer gesneeuwd en is het erg koud geweest. We krijgen daarom meer tekeningen van sneeuwmannen en schaatsende kinderen dan van de blaadjes die van de bomen vallen. Daarom plaatsen we deze keer een tekening van een hele mooie sneeuwman, die Anick Borgstijn heeft gemaakt. Maar hoewel er al sneeuw ligt zijn er nog steeds bladeren, die van de bomen vallen. Een fijn verhaal hierover schreef Margriet Jagtman van de H. Hartschool in Breda. Yvonne v. d. Zande uit Oosterhout stoorde zich niet aan herfst of winter en schreef een verhaal over kabouters. Ze maakte er een grote tekening bij. Een gedeelte van deze tekening zien jullie op deze pagina. Het verhaal tje van Yvonne staat er onder. Veel kinderen hebben op of na 5 december nog te keningen van Sinterklaas gestuurd. Aangezien Sinter klaas nu allang voorbij is kunnen we ze niet meer plaatsen. Dit is ook het geval, met een goed gedicht van Louisette Vermeulen uit Hoeven. Volgende keer kunnen jullie je werkstukken beter wat eerder sturen. eindredactie rieja van aart. Sammie en Zonetje waren twee vriendjes. Die zouden wel willen. En ze mochten het. Ze gingen naar heit huis van heks Krikekras. Ze liepen bij na een hele dag en ze waren allang voorbij de boom zonder takken. En die stond al zo ver weg. Sammie werd al een beetje moe. En Zonetje kreeg ook al wat slaap. Ze gingen maar een slaapplekje zoeken. Ineens zag Sammie een put. Ze deden het deksel eraf. Aan de put hing een lang touw. Ze gingen langs het touw naar beneden, toen kwamen ze bij een lange trap van 1000 treden lang. Na een uur waren ze van de trap af. Ze zagen een paleis staan. Ze liepen er meteen naar toe. Zonetje rinkelde aan een belletje dat aan het poort je zat. Er kwam een elfje aangevlogen, en deed open. Ze kwamen door een mooie gang. Toen kwamen ze bij een ka mer en er was een mooie vij ver. Daar was een klein ei landje in het midden. Naar dat eilandje liep een bruggetje. Daar liepen zij over. Het elfje vroeg aan de koning twee sleutels. Het elfje bracht hun bij het huisje van de heks. Zij was juist bezig met lezen. De kabouters slopen naar binnen. Ze kwamen door een spleet en slopen onder tafel. Sammie deed slaappoeder aan haar teen. Ze viel toen in slaap. Zonetje was erg handig. Hij knoopte het touw vast. De heks kon niet meer los. Ze pakten uit de kast van de heks een ziekzaadje en stopte het in haar oor en ze was haar toverkracht kwijt. De heks werd wakker. Sammie en Zo netje vroegen waar de kroon lag. Onder het kussen. zei de heks. Ze was bang gewor den. Sammie maakte een vuur. De heks ging in de pan. En werd levend gebraden. Zone tje had de kroon. Met de slee van de heks met het. hertje ervoor gingen zij weer terug. Wat was de koning blij. Alle kabouters zongen het wel komstlied. Sammie en Zonetje vertelden het hele verhaal. En voor dit werkje hadden ze een gouden medaille verdiend. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Francois "wier Ortoli, de Franse voorzitter van de Europese ■-Mimissie, stelt alles in het 'tetk om te bereiken dat op komende EEG-topconfe- 1 op vrijdag 14 en za- l 15 december in Ko penhagen duidelijke en ver- 'tokkende besluiten geno- too worden om de EEG uit energie-slop te halen- ,'j en zijn medecommissa- Jssen gebruiken de nog tot I e 'op resterende dagen om mogelijk steun voor 1111 plannen te verwerven 11 to Europese hoofdsteden. 'opese Commissie, het I fflT3 ''"-'Stuur van de EEG, I de topconferentie in i zich vastlegt op I :eit'iTOaLge Europese solidari- I to commissiekringen ver- I commissie de top- I j:.Aren(ie het plan voor een >utie-economie zal voor- Waarin de schaarste onredig over allen verdeeld »m r en waarbij het privé- I S® van alle ÈEG-burgers J"® uitzondering, strikt 5rnunderd wordt. I 'lort ®jroPese Commissie wil Glean er besloten wordt o?ed '"'^beheersing om een »Ba t Prïjzenchaos in Eu- I to da V00rIpmen. Ook wil ze !tttazpetler'='e 2a' worden toe- toisoha Wolgeng een prioritei- told jma' "lat wordt opge- ''erle de regeringen, in toiaJ;?10' de grote oliemaat- (t, ,r'Jek het bedrijfsleven told»-, r 6 direkt belangheb- 'ziekenhuizen e.d.). Du u een kant van het "ledenkbeeld. Behalve hieraan heaht de Europese Commissie namelijk minstens zoveei belang aan het nemen van besluiten in het topover- leg. die de kans op vestiging van een duurzame vrede in het Midden-Oosten vergroten. Het lijkt de commissie het beste dat de topconferentie haatr iiat geeft aan het opstel len van een soort „Marshall plan" voor het Midden-Oosten. Dat wil zeggen dat zowel de Arabische landen als Israël vergaande economische en an dere hulp wordt aangebo den. Vergaande Europese solida riteit betekent volgens de Eu ropese Commissie bepaald geen frontvorming tegenover de Arabische staten. Interne solidariteit en bereidheid tot externe hulp om bij te dragen aan de vrede in het Midden- Oosten, vullen elkaar logisch aan, zo i: de gedachtengang. Hoewel men in commissie- kringen in Brussel bepaald niet optimistisch is over de resultaten van het topoverleg, onderstreept men dat Kopen- iiagen moet slagen. De ge meenschap kan niet alleen be staan voor overschotproducties (boter en Franse suikerbui ten): ze is er ook voor tekort situaties. Kopenhagen,zo meent men ook in Brusselse commissie- kringen, moet niet besloten worden met een lijvig maar nietszeggend en vaag document. Men behoeft zich alleen maar aan de Europese verdragen, ook op het stuk van de ener gie. te houden. Als die wil er is dan is een verklaring van enkele regels voldoende om de „technische ministers" het groene licht te geven voor het ontwikkelen, op 17 en 18 de cember, van een volledig EEG-crisisplan enerzijds en een hulpplan voor het Midden- Oosten anderzijds. Voor haar visie heeft de Eu ropese Commissie alle steun van Nederland, België, Luxem burg, Denemarken, Ierland, en Italië. Londen en Parijs aarze len nog. In commissiekrinigen wijst men er echter op dat president Pompidou en pre mier Heath het initiatief tot deze bijeenkomst namen. Het is „faun top". Zij vooral moeten zich realiseren dat als dit overleg geen duidelijke re sultaten boekt, men Europa wel kan afschrijven. Nieuwe Europese activiteiten kan men dan wel vergeten en Engeland moet bedenken dat het op een markt zonder koopkracht niets kan afzetten, zo zegt men in commissiekringen. De „technische ministers" (financiën, economische za ken) in de gemeenschap heb ben al lang begrepen, aldus commissiekringen, dat een snel besluit tot Europese soli dariteit hoognodig is. Niet voor niets hebben de Franse ministers Giscard d'Estaing („de toekomstige EEG-koers kan slechts een gemeenschap pelijke zijn') en zijn Duitse collega Schmidt (de realiteit stelt een ultimatum") zich al in die zin uitgelaten. Alleen de politieke aarzeling moet door broken worden. „De top moet slagen, anders is het met Euro pa gedaan", zo betoogt men in Brussel. (Van een onzer verslaggevers) NAARDEN De 16-jarige gehandicapte jongen J. van Streefkerk is in het zwembad in zijn woonplaats Naarden verdronken. De jongen leed aan vallende ziekte, maar was een uitste kend zwemmer: hij had vier zwemdiploma's. Men vermoedt dat de jongen tijdens een duik een aanval van epilepsie heeft gekre gen. VATICAANSTAD (KNA) Op de plicht die ieder individu heeft om zich voor de vrede in te zetten wijst paus Paulus in zijn bood schap voor wereldvredesdag, welke 1 januari in de katho- tieke kerk wordt gehouden. De boodschap, die als thema heeft „de vrede hangt ook van jou af", sluit aan op de boodschap van dit jaar: „de vrede is mogelijk". De paus waarschuwt tegen de vergissing, dat vrede het zelfde zou zijn als een even wicht van krachten en van particuliere belangen. Een dergelijke uiterlijke en „door vrees ingegeven ordening is geen vrede", aldus de paus. Voor de echte vrede aldus de boodschap moet men ook bereid zijn af te zien van wedijver, prestige en be wapeningswedloop. Dit ver onderstelt dat men bereid is om de vrede te erkennen als een onvoorwaardelijke zede lijke plicht. In zijn boodschap brengt de paus zijn grote bezorgd heid naar voren over de ont wikkelingen sinds de Tweede Wereldoorlog. Het oorlogspo tentieel is, zo schrijft hij, aanzienlijk toegenomen en daardoor de kans op conflic ten, die noch vreselijker zijn dan in het verleden. Toch zegt de paus er zeker van te zijn, dat de zaak van de vrede het op de duur zai winnen. Want de vredesge- dachte heeft momenteel de overhand bij allen die in de ze een verantwoordelijkheid dragen, „ondanks de dwaas heden van een tegenoverge stelde politiek". Geen enkel staatshoofd kan vandaag de oorlog willen". Een andere reden voor opti misme ziet de paus in het feit dat meer nog dan de particu liere belangen het de ideeën zijn, die de wereld leiden, „ondanks de schijn van het tegendeel". Sterk onderstreept de paus vervolgens zijn overtuiging, dat het de volken zijn, dat wil zeggen de publieke opi nie in beweging die uiteinde lijk de leiders leidt, „min stens voor een groot gedeel te'. Daarom benadrukt de paus bijzonder het belang van de publieke opinie, wel ke uiteindelijk door ieder in dividu wordt beïnvloed. „Slechts wanneer iedereen persoonlijk gaat staan aan de kant van de vrede, kan hier uit een gemeenschappelijk en gezamenlijk ja groeien". De vrede is volgens de paus niet slechts een zaak die de regeringen of een éli te ter harte moet gaan, maar iedereen. De invloed van ie der persoonlijk op de publie ke opinie „hoe gering ook", is „nooit tevergeefs". Aldus paus Paulus in zijn deze week gepubliceerde bood schap voor wereldvredesdag op 1 januari. VERENIGDE NATIES De Amerikaanse vertegenwoordig ster van Amnesty International, mevrouw Amelia Augustus, heeft een petitie met meer dan een miljoen handtekeningen tegen martelingen overhandigd aan de voorzitter van de VN-assem blée, Eeopoldo Benites. Dit gebeurde kort voor de speciale bij eenkomst van de algemene vergadering ter herdenking van de ondertekening 25 jaar geleden van de universele verklaring van de rechten van de mens. De petitie citeert artikel 5 van deze verklaring dat zegt dat „niemand zal worden on derworpen aan marteling of een wrede onmenselijke of vernederende behandeling of kastijding". Op de assemblee wordt een beroep gedaan „on middellijk in de hele wereld de marteling van gevangenen onwettig te verklaren". Op initiatief van Amnesty International aanvaardde de algemene vergadering op 2 no vember een resolutie waarin (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De machti gingswet moet de overheid de bevoegdheid verschaffen om in deze dreig'ende noodsituatie onder meer alle inkomens aan regels te binden. Maar zoals de zaken er nu voorstaan ligt de klemtoon van het beleid heel duidelijk opnieuw bij het aan banden leggen van de lo nen, de middelen van de machtigingswet om de overige inkomens te beperken zijn naar ons voorlopige oordeel beslist ontoereikend. Aldus het Nederlands Ka tholiek Vakverbond in zijn or gaan „Ruim Zicht". Het N.K.V. vreest, dat de regering, geen greep zal krijgen op het inko men van de beoefenaren van de vrije beroepen. „Het kabinet dreigt een flinke steek te laten vallen", aldus Ruim Zicht, alle vormen van marteling wenden verworpen. De rege ringen werden uitgenodigd de internationale conventies tegen dergelijke praktijken te ratifi ceren. De assemblee besloot tegelijkertijd de kwestie van de marteling te behandelen op een zitting buiten de assem blee. De raad van Europa te Straatsburg heeft maandag ook een boodschap aan VN- secretaris-generaal Waldheim gezonden. Daarin wordt er op gewezen dat de 25-ste verjaar dag van de universele verkla ring samenvalt met het 20- jarig bestaan van de Europese conventie van de rechten van de mens. „De raad is er trots op te behoren tot de eersten die de universele verklaring toepaste door sluiting van de conventie", aldus de Europese raad. In Parijs is het wereldcon gres tot afschaffing van mar teling, georganiseerd door Am nesty International, geopend, in aanwezigheid van ca. 300 vertegenwoordigers uit de meeste landen ter wereld. „Het feit dat een dergelijke conferentie noodzakelijk is in 1973, 25 jaar na de afkondi ging van de verklaring van de Rechten van de mens. is een ontstellend bewijs va-n de cri sis die in de wereld heerst", aldus de voorzitter van Am nesty International, Sean Mac- bride, oud-minister van bui tenlandse zaken van Ierland, in zijn openingstoespraak. ,Onze verantwoordelijkheid is duidelijk Wij moeten onze stem blijver verheffen voor degenen die dat niet kunnen en onze eigen vrijheid gebrui ken voor de bescherm'ng van hen die geen vrijheid hebben. Alleen op deze wijze kunnen wij hopen de universele ver klaring van de rechten van de mens om te zetten in da den". „Het doel van deze confe rentie is niet deze of gene regering te beschuldigen van martelingen, maar de publieke opinie te wijzen op dit kwaad dat bestaat., in de duistere ge bieden van de politieke macht waar de burger naakt en on beschermd is tegen de onbe perkte macht van de staat". MOSKOU (AFP) Naar aanleiding van de openingstoe spraak van secretaris-generaal mr. J. Luns op de Navominis- terruadsvergacering in Brus sel. heeft het Sovjetrussische persbureau Tass diens woor den bestempeld als „indrui send tegen de tijdsgeest, en in de beste tradities van de kou de oorlog". Tas- beschuldigt mr. Luns er in een oerieht uit Brussel van dat hij is voorbijgegaan aan positieve veranderingen, die zich in de wereld hebben kunne-, voordoen dankzij de systematische politiek van de S.U. en andere communistische landen ten gunste van de in- terna' onale ontspanning". Om versterking van de mili taire macht van de NAVO te - verkrijgen, aldus Tas®, heeft Luns de internationale situatie afgeschilderd in de somberste kleuren en heeft hij de lang achterhaalde mythe van de Sovjetdreiging opgerakeld. Tass hekelde ook de „harde positie" van Luns ten aanzien van de energiecrisis Hij heeft volgt ns het persagentschap de Arabische landen „van alles en nog wat beschuldigd".

de Stem | 1973 | | pagina 15