m o zS SI Si Z2 z Consument moet ai op school gevormd worden §&Q „Kalkarweigeraar zit zonder stroom Ziekenhuisbedden staan langer leeg GEZINSRAAD FELLE PROTESTANTEN VORMEN BEDREIGING ..RAAD VOOR IERLAND" Schiphol nieuw knooppunt PanAm Voor al trn bank en asstiranüezaten. ns Plan: Samen in één auto naar het werk TE VEEL PUBLIEK ROND REVES FEEST, ZEGT VICARIS Arrestaties in Chili gaan door A 1 Aö 0)jö O 30 HYTJ BENZINEBONNEN VAN OLIESJEIKS TIlAiNUS Wil ANDERE STATUS VOOR FORMATEUR Sijbrand v. d. A.: 2 jaar en t.b.r. Geen onthullingen over beweerde wijzigingen in Kremlin SC '-2 P" "O 33"» JE GO X m H rn Z ■Hl 'gES 1 2 -n 1 m m 1 1 Hl O m T3 a CL» ES PH m Z I 1 binnenland buitenland Onvoldoende Niet gelezen Rolt mee Reclame Vlucht uit DDR mislukt een miljoen gulden aan prijzen voor ƒ1.- UITGEWEZEN ZWEEDSE AMBASSADEUR papl«r uw pari Leger des He'is Woensdag 12 december 1973 13 sl tl 55 LEEUWARDEN (ANP) In Friesland is de eerste stroom - gebruiker afgesneden van elektriciteit, omdat hij weigerde de 3 procent „Kalkarheffing" via zijn elektriciteitsrekening te betalen. Volgens directeur Wijnstra van het Provinciaal Elektrici teitsbedrijf (PEE) zijn er tot nu toe enkele tientallen weige ringen binnengekomen. De meeste hebben na de door het PEE in deze gevolgde procedure de lieffiag toch betaald. Zeven mensen pas, nadat de „man met de tang" was ver schenen. Een aantal mensen had schriftelijk laten weten de heffing slechts onder protest te betalen. De Kalkarheffing" is een bijdrage in de ontwikkeling van een kerncentrale bij Kalkar, vlak over de grens in West- Duitsland. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Haagse reisbureau Airtouropa heeft de gedachte geopperd groepen mensen bijeen te brengen die ge zamenlijk in één auto naar hun werk kunnen gaan. In de dagbladen zouden enquêteformulieren geplaatst kun nen wordenwaarop deelnemers gegevens moeten invullen over woonplaats, bestemming en werktijden. Deze gegevens zouden naar een centraal bureau gestuurd moeten worden om aldaar in de computer te worden verwerkt. De computer combineert de bij elkaar behorende gevallen. (In het verleden zijn. dergelijke pogingen om het woon werkverkeer te coördineren en het gebruik van personen auto's een beter rendement te geven door er meer mensen mee te vervoeren dan alleen de bestuurder, op niets uitgelopen. UTRECHT (ANP) De daling in het bedbezettingspercen- tage, de gemiddelde verpleegduur en het aantal opnamen per beschikbaar bed in de algemene ziekenhuizen, zet zich ook in 1973 voort. Op grond van cijfers van 100 algemene ziekenhuizen over de eerste negen maanden van dit jaar heeft het Nationaal Ziekenhuis Instituut berekend, dat de gemiddelde verpleeg duur in die periode is teruggelopen van 16,4 tot 15,8 dagen. Het bezettingspercentage daalde van 90,3 tot 88,5 procent. Bij de psychiatrische ziekenhuizen valt eenzelfde tendens waar te nemen. In 24 psychiatrische ziekenhuizen met meer dan 350 bedden is het aantal verpleegdagen vanaf 1965 tot en met het derde kwartaal van 1973 verminderd met 6,2 procent. De teruggang zette in 1970 in en is daarna versneld door gegaan. y v (Van onze onderwijs- redacteur) DEN HAAG De con sument komt er niet meer uit. Er is zoveel op de markt en er wordt hem zo veel aangeprezen. De con sument moet weerbaarder worden en dat moet hij on der meer op school leren. Dat staat in het rapport „De vorming van de consu ment" dat door de Neder landse Gezinsraad is uitge bracht. De positie van de consument is volgens dit rapport niet meer in over eenstemming met de be langrijke rol, die hij in de maatschappij van vandaag te vervullen heeft. Het is allemaal een gevolg van onze welvaart. Toen we net genoeg verdienden om in onze allereerste levensbe hoeften te voorzien, hadden we als consument geen ver dere problemen. Je moest zorgen dat je een dak boven je hoofd had en brood op de plank. Maar in de meeste gevallen blijft er nu nog wel wat geld voor andere dingen over en dan komen we voor de keuze: wat kopen we daarvoor? De consument staat daarbij voor een volko men ondoorzichtige markt en de keuze wordt nog verder bemoeilijkt door allerlei re clame-activiteiten, die, zo zegt de Gezinsraad, „tot ko pen aanspopen zonder infor matie te geven." P»or consumentenorganisa ties wordt dan wel gepro beerd om door middel van vergelijkend warenonder zoek, prijsinformatie en der gelijke zaken voor die nood zakelijke informatie té zor gen. Maar het blijft onvol doende, We zullen tot een systematische aanpak van de consumentenvorming moeten komen. In het rapport van de Gezinsraad wordt aangege ven hoe dat zou kunnen: 1) Voor de volwassenen wordt gedacht aan de voor de hand liggende moge lijkheid tot consumentenvor ming via radio en televisie. Die programma's moeten dan duidelijk worden gericht op een bewustwordings proces. 2) Ais die volwassenen wat weerbaarder worden heeft dat ook invloed bij de opvoeding van jonge kinde ren. Twee vliegen in één klap dus. 3) Daarnaast moet het onder wijs ingeschakeld worden. Drs. G. Hilkens was secreta ris van de werkgroep, die het rapport op tafel heeft gebracht. Hij geeft boven dien enkele uren economie op een h.a.v.o. Hij is daarom dé man voor de beantwoor ding van de vraag: moet dat nou echt op school, is het niet de eenvoudigste weg om maar weer te zeggen dat de school er maar voor moet zorgen? De heer Hilkens vindt dat niet, maar hij bedoelt met consumentenvorming dan ook wel wat meer, dan enkel wat voorlichting geven, zo van deze tandpasta is goed en Hut is alleen maar een schuur middel. Hij begint overigens met de opmerking dat de voorlichting, zoals die bij voorbeeld in de Consumen tengids wordt gegeven, al leen terecht komt bij die mensen „die goed kunnen le zen en zich willen inspan nen." De wat meer directe benadering van „Koop kracht" bereikt een breder publiek, maar er blijven hele volksstammen over die hele maal niet geïnformeerd wor den. In de toekomst, zo zegt drs. Hilkens, wordt het voor de mens net zo belangrijk te weten hoe hij moet consume ren als produceren. Het gaat dan niet alleen om koelkast X of koelkast Y, maar om de vraag of je wel of niet moet kopen, of het niet beter Ls je wat te ontzeggen. In dit ver band vindt de econoom Hil kens het onderscheid tussen collectieve voorzieningen en eigen bestedingen dwaas. Het is allebei voor de consu ment bedoeld, er is alleen een verschil in financiering. Hilkens: „De consument rolt op het ogenblik mee, omdat de produktie op gang moet blijven. Wij willen dat de consument het heft weer in handen krijgt, Dat moet je dan van jongsaf in het gezin leren en daar moet je op school over horen." Hij wil de basisschool overigens niet met een nieuw vak opzade len. Het past bijvoorbeeld in een vak als wereldoriëntatie, het gaat eigenlijk om de op voeding tot een goede bur ger. Wat vakmatiger kan het vervolgens in het voortgezet onderwijs gebeuren, natuur lijk in het vak economie, maar ook wei bij maatschap pijleer. De heer Hilkens ver telt dat de consumentenorga nisaties al aan de minister hebben laten weten, dat zij wei voor het nodige lesmate riaal willen zorgen. Hij wijst ook op het groei end onbehagen tegen onze consumptiemaatschappij en meent dat het moment geko men is om de mensen wat meer inzicht in het hele ge beuren te geven. Het gaat hem daarbij uitdrukkelijk méér om informatie, dan om beïnvloeding van de consu ment. Zou de reclame ons vervol gens niet gewoon op een wat hoger niveau gaan beïnvloe den? Hilkens: „Het zou al plezierig zijn als de reclame op de tenen moest gaan staan, maar we zuilen ook tot afspraken over reclame moeten komen. Er moeten wettelijke regels komen." De mens die kritisch tegeno ver die reclame leert te wor den, zal zich waarschijnlijk ook in andere opzichten min der gemakkelijk laten inpak ken? Hilkens: „Ja als je be wust leert kiezen, geldt dat niet alleen voor wasmidde len." JOS AHLERS DELFT Gerard Keve zou een eucharistieviering hebben ^°3?n houden in de Haagse ss'ekidekerk ter gelegenheid 'bi zijn vijftigste verjaardag zijn zilveren schrijversjubi- ^U|n, als die viering minder "JG(taeula.r in de publiciteit A ïeworpen., aldus vicaris W van Paaschen van het lsc'°m Rotterdam maandag- ai°nd tijdons de vergadering A de diocesane pastorale 'n Delft. bwLbena<lrutote dat b« de ft»! de pe soon van ji. Rwe niet in het ge- is geweest, maar wel de wijze van presentatie. De wei gering had alleen betrekking op een openbare viering, aldus de vicaris. De weigering is echter niet los te zien van wat bij de huldiging van de schrij ver in 1969 in de Vondel'kerk in Amsterdam is gebeurd. Van pressie, van welke zijde dan ook. is volgens de vicaris geen sprake geweest. Op een vraag van mevr. drs. T. van GenniD-Horsten of „wij niet teveel Leven uit vrees voor wat er zou kunnen gebeuren" antwoordde hij, dat het besluit geen gril was geweest, maar na een openhartig, persoonlijk gesprek tussen Reve en bis schop Simonis van Rotterdam en na rijp beraad was geno men. 31^■KW" IK" Deze twee oliesjeiksstonden op het postkantoor van Nijverdal benzinebonnen uit te reiken Het was een grapje van twee postbeambten. (Van onze correspondent) LONDEN Met grote een-| dracht is in het Britse Lager huis de voorgenomen samen werking van Noord- en Zuid- Ierland begroet. De conferentie der politici van Londen, Dublin en Belfast „hesft de weg ge opend voor het in werking tre den van het nieuwe Noord-Ier se bestuur", verklaarde premier Edward Heath, die alleen were tegengesproken door woord voerder Lawrence Orr van d< Orangistisclie protestanten. Reeds volgende maand kan de overkoepelende 'Raad voor Ierland" tot stand komen er. waarschijnlijk zal afwisselend in de beide g-dee!ten van Ier land worden vergaderd. „Onze strijd gaat voort", heeft de IRA onmiddellijk aange kondigd, hoewel er verder van katholieke zijde uitsluitend gunstige reakties komen. De verdeelde protestanten in Noord-Ierland leveren het voornaamste gevaar. Zij kun nen de Unionistische leider Brian Faulkner ten val bren gen met als gevolg dat het deelgenootschap van protes tanten en katholieken niet doorgaat en de Britten het rechtstreeks bestuur over het noorden moeten handhaven of hernemen. Het is de Britse opzet dat de onlangs gekozen gewestelijke bestuursraad in Belfast op Nieuwjaarsdag reële bevoegd heden krijgt. Op diezelfde dag hopen de weerspannige Unio nisten te bereiken dat Faulk ner als partijleider wordt ver- ADVERTENTIE) ÖE Russische generaal Mali n?er Gorbatov, die de ov»ii sche zuiveringen sumj en een grote ro1 rpM Djdcns de tweede we- tiii? is °P 82-jarige leef- overleden. ius?eer'e® me' de officier van Dnlir he0ft de Amsterdamse ',Dht.le S gelegd op de ™ngst -- bijna f 500.000,- lannï'A Partij vuurwerk van. niirt, 8. die maanda gin een' str-.!"® 'n de Nova Zembla- dekt m °'e hoofdstad is ont-| BERLIJN Aan de grens overgang Staaken tussen de DDR en West-Berlijn is dins dag een vluchtpoging van een jonge Oostd'uitse tnislukt. Een 25-jariige Westberlijner die de vluchtelinge in zijn auto had ■erstopt, kor. ongedeerd naar het westen van de gedeelde -tad ontkomen. De Oostd'uitse van naar schatting 18 jaar werd door Oostd'uitse grens wachten gearresteerd, er vie len geen schoten, Deze lichtgewicht SINGER Stariet naaimachine kunt u elke week winnen, als u voor/ 1.-meepuzzeltmet de Aktie Natuur in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde 549.-. Doe mee! stoten. Hij kan dan niet aan- olijven ais lioofd van het Noord-Iers bestuur en even min nog betrokken worden bij de „Raad voor Ierland", die het ergste struikelblok voor de protestanten is. „De triomf van Faulkner zal van korte dour zijn", heeft aanvoerder Harry West van de dissidente Unionisten voor speld. En in de Times werd een ongenoemd lid van dé voorhoedebsweging van Willi am Craig aldus geciteerd: „Het zal mij niet verbazen als Faulkner nu bovenaan o p de lijst staat van lui die uitge roeid moeten worden." Hierbij dient niet le worden vergeten dat verreweg de meeste sluip moorden op burgers in Noord- Ierlainid door protestanten wor den gepleegd, niet door de IRA. In de „Raad voor Ierland" zul len zeven Dublinse ministers en evenveel leden van de be stuursraad in Belfast zitting nemen (dus niet vijf politici uit elk van de beide steden, zoals Ierse delegatieleden had den gezegd toen vorige week de conferentie van Sunningda- Le bij Londen gaande was). Ook wordt een soort inter-Iers parlement gevormd, een raad gevende vergadering van 30 leden van het republikeinse lagerhuis (de Dail) te Dublin en hetzelfde aantal van de nieuwe assemblée te Belfast. De beide inter-Ierse lichamen krijgen gedeeltelijk bestuurlij ke, gedeeltelijk adviserende bevoegdheden, plus „een har moniserende rol", zoals het vindingrijk en elastisch wordt uitgedrukt. Het tien pagina's lange com muniqué van de Sunningdale- conferentie is opzettelijk vaag, zodat de uitvoerders kunnen proberen de dunste plekken van het ijs steeds te vermij den. De grondwet van de Ierse republiek blijft het gehele ei land in principe als een staat kundig geheel zein, maar Du- bun laai bij de Verenigde Na ties registreren dat de status van het noord-oosten niet zal worden veranderd tenzij de meerderheid van de protestan ten dit wenst. Ter aanvulling verklaart de Britse regering geen bezwaar te zuilen maken als de protestanten werkelijk ooit van gedachten verande ren. Dunlin en de Noord-Ierse ka tholieken (deze laatsten via de soeiaal-demokratisehe en ar beidsparty SDLP) steunen nu de Ulsterse politie, die tot een paar jaar geleden werd mis bruikt om de katholieke min derheid in het noorden te inti mideren. Ook zal Dublin een gerechtshof tot stand brengen voor de berechting (zonder ju ryleden) van aanhangers der IRA die gewelddaden bedrij ven in het noorden en uitwij ken naar de republiek. Faulk ner had vergeefs de uitleve ring van bedrijvers van poli tiek geweld geéist. ?5 STOCKHOLM (DPA) De Zweedse ambassadeur in Chili it zich sinds de staatsgreep Stockholm gezegd, dat onder het bewind van de junta in Chili ongeveer 15.000 mensen zijn gedood, 87.000 gearres teerd en 30.000 dakloos ge maakt. Ambassadeur Harald Edelstam is in Chili tot onge wenst persoon verklaard. Hij heeft zich sinds de staatsgreep eig gespannen voor politieke vluchtelingen. Tot op de dag van vandaag, drie maanden na de militaire staatsgreep, gaan de folterin gen en arrestaties door, zo zei hij op het vliegveld. Met hem arriveerden nog 20 vluchtelin gen uit Chili. Edelstam zei dat zijn uitwijzing voor hem vol komen onverwacht was geko men. Hij was van plan zich te blijven inzetten voor hulp aan het Chileense volk. Later deze maand zou hij Cuba bezoeken om premier Fidel Castro in te lichten over de toestand in Chili. Edelstam zei dat de econo mische toestand weer min of meer normaal is geworden, maar dat de eerste levensbe hoeften een luxe zijn gewor den. Op de vraag of de Verenig de Staten naar zijn mening iets te maken hadden met de staatsgreep, antwoordde hij „De Amerikanen zitten overal in Zuid-Amerika en het zou me niet verbazen als ze er op de een of andere manier bij betrokken waren, of tenminste wisten wat er ging gebeu ren. Zweden zal de diplomatieke betrekkingen met- Chili niet verbreken, maar heeft wel de ontwikkelingshulp voor een bedrag van 40 miljoen kronen (24 min. gulden) stopgezet. De Chileense junta heeft bij decreet bekendgemaakt dat Chilenen die vanuit het bui tenland „de wezenlijke belan gen van het land schade toe brengen uit hun staatsburger schap gezet kunnen worden. Verwacht wordt dat het de creet tegen Allende-aanhan gers gebruikt zal worden, en mogelijk tegen diens wedu we. MEDE naar aanleiding van de stopzetting van de subsidie aan de stichting Welsuru er de behoefte om de welzijnsbe hartiging voor Surinamers niet te beperken tot de stad Utrecht, heeft de provinciale Utrechtse stichting voor wel- zijnsbevorderin gstappen gezet tot de oprichting van de stich ting voor welzijnsbehavtiging van Surinamers in Utrecht (SWSU). DEN HAAG Geef de ka- bdnetfforina'teur d'e status van minister zander portefeuille- Deze gedachte heeft het Chris- tel'iljik-Historiis'ohe Tweede-Ka merlid drs. A. D. W. Tilainus geopperd in een nabeschou wing over de kabinetsformatie 1972-1973, afgedrukt in het decembernummer van het „Christelijk Historische Tijd schrift", uitgave van het we tenschappelijk centrum van de CHU. Alis de formateur de status van minister zonder porte feuille krijgt (zonder de ver plichting de vergaderingen van het demissionaire kabinet bij te wonen) kan hij tijdens zijn arbeid door de Kaimsr ter verantwoording worden geroe pen. „Dat kan uitmonden in een motie van vertrouwen, zo dat hij weet diat hij met een meerderheid van de Kamer verder kan gaan. Het kan ook uitmonden in een motie van afkeuring, waaruit hij zijn consequentie kan trekken", ai- dius dus. Tilaouis. ROTTERDAM De recht bank in Rotterdam heeft dins dagochtend de zaak behandeld tegen de 35-jarige timmerman Sijbrand van den A. uit Hoek van Holland, die op 11 juli zijn negenjarige zoontje door wurging om hst leven bracht en daarna probeerde door zijn huis in brand te steken ook zijn vrouw en dochter te do den. Mr. A. A. C. 't Hart, de officier van justitie, volstond, evenals ae raadsman, met het aanstippen van de psychische moeilijkheden van de verdach te en paste daarbij zijn eis aan: twee jaar gevangenisstraf met onvoorwaardelijke terbe schikkiinigstel'lmg van de rege ring. De officier wees de rechtbank op de mogelijkheid dat Van den A. al tijdens zijn straf psychiatrisch behandeld zou kunnen worden. Dit als repliek op de opmerking van de raadsman, dat een lange straf zeer nadelig voor de ver dachte zou kunnen zijn. Brieven voor u eze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen dexn vermeld worden Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactite het in alle gevallen •ens is met inhoud, c.q. strekking. Het Leger des Heils (Stich ter: William Booth) juicht het toe wanneer de ene mens de andere wil helpen,. Het heeft er echter wel bezwaar tegen, 'indien men zonder meer zich bedient van zijn naam. Verwar ring is alleen maar een sta in de weg voor ware hulpverle ning. De laatste tijd gebeurt het nog al eens dat de - naam Leger des Heils wordt gebruikt door mensen, die blijkbaar d-e good will van het Leger nodig heb ben om eigen doeleinden na te streven. Deze mensen vallen niet onder de strikte controle, die net Leger des Heli's ter wille van de sinds 1887 in Nederland verworven goede naam op zijn werkzaamheden handhaaft. Het Leger des Heils heeft niets te maken met mensen die zijn naam ten onrechte gebruiken. De heislssoldaten van het bekende Leger des Hei'ls zijn te herkennen aan de S op de kraag. Het officiële blad van het Leger des Heils heet Strijdkreet. Indien men in twijfel ver keert omtrent iemand die zich voordoet als heilssoldaat, word't aangeraden om de be velvoerend officier van het dichtstbijzijnde korps te raad plegen. Indien u in twijfel bent, bel (01600 36118. Om concreet te wezen: het Leger des Heils heeft geen relaties met het z.g. Nederlands Leger des Heils, het Liefdes-Leger, of het Volle Evangelie Leger des Heils, of welk ander Le ger zich in déze tijd dan ook plotseling moge voordoen. 3REDA. J. KANIS SCHIPHOL Bij de in krimping tot 75 procent van het normale vluchtschema, waarvoor Pan-American ver gunning heeft aangevraagd hij de Amerikaanse rijklucht vaartdienst komt Amsterdam naar voren als nieuw knoop punt in Europa. Met ingang van 6 januari zullen de dage lijks uit New York op Schip hol arriverende lijntoestellen van de maatschappij doorvlie gen naar diverse bestemmin gen in Europa. Het is de bedoeling de vol gende vluchten aan de transat lantische oversteek vast te knopen: lx per week naar Moskou, 2x per week naar Duisseldorp-W enen, 2x per week naar Kopenhagen-War schau en 2 keer per week naar Stuttgart-Praag, voor het plan noet Pan-Am echter nog de goedkeuring ontvangen van de betrokken regeringen. De inkrimping van het aan tal vluchten is noodzakelijk geworden doordat Pan-Am's toewijzing voor brandstof tot 85 proeent is gereduceerd, vergeleken met het verbruik van 1972. Het besluit is met tegenzin genomen, aldus de directie, maar het is onver mijdelijk. Zodra de brandstof- toewijzing wordt verruimd, zal ook het vluchtschema worden vergroot. De inkrimpingen houden in. dat Pan-Am de tot nu toe onderhouden diénsten op een 12-tal steden zal gaan staken. Die twaalf steden zijn in Amerika Baltimore en New (ADVERTENTIE) Orleans in Europa Belgrado, Boekarest, Glasgow, Santa Maria, Shannon. Oslo en Stockholm en tenslotte in mid den- en Zuid-Amerika Para maribo, Belem en San Pe dro. (Van onze red „ie buitenland) MOSKOU Het centrale comité van de Russische com munistische partij heeft dins dag met algemene stemmen het economisch plan en de begro ting, voor 1974 goedgekeurd, zo heeft radio-Moskou gemeld. De bijeenkomst heeft twee dagen geduurd. Partijleider Leonid Breznjev hield een „grote rede", zei de radio, maar deze noch het officiële persbureau Tass gaven bijzon derheden. Voordat het centrale comité bijeenkwam deden geruchten de ronde over ingrijpende wij zigingen bij de leiding in het Kremlin, waarbij president Podgorny en premier Kosygin betrokken zouden zijn. De Sovjet-media hebben echter geen enkel feit gepubliceerd waaruit geconcludeerd zou kunnen worden dat deze ge ruchten waar zijn

de Stem | 1973 | | pagina 13