'jke •or sius Hiieuw vorm Ilie Nastase in de finale te sterk Kritiek van Okker op arbitrage Leeds United baas over Ipswich Town Twee badmintontitels voor Joke van Beusekom PIJNEN TWEEDE Enith Brighita breekt record Quartz Records voor Sercu Miljanic trainer Benfica Bestuurs- rnpasse in KNBB Verschueren superieur Kritiek Duitsland prisma7 sport I - [een milfoeii gulden aan prijzen 10 n winst om te zetten. Zow Jumez als Matthijssen wonnen sik tweemaal. De beslissing wedstrijd die Siut-Aloysius j noest spelen tegen Barna om iet kampioenschap van de Overgangsklasse E is met dui. lelijk verschil door de Sint', Vloysius-reserves gewonnen leeds bij een 61 voorsprow was het kampioenschap een 'eit waarna niet verder werd 'espeeld. Paul van Laere Theo Vernimmen en Rudy van Waterschoot behielden daar. loor het overgangsklasse. ;chap. Sint-Aloysius 3 wist i jok de laatste wedstrijd tej Deso niet in winst om te z_. ten en zag zich voor een 2^J nederlaag geplaatst. In de lan. lelijke juniorencompetitie be. naaide het Ettense Tanaka een kleine 64 overwinning tegen Avanti waardoor de Brabantsa meisjes met een punt meer dan Middelburg Zuid het kampioenschap veroverden. speelde alleen SSS - Arnenral. den, met een 13 uitslag, j waardoor de Zeeuwen alleen de leiding hebben. In de derde klasse Zuid was de oogst ook schraal. PTT - NEO 1—2 en Wit Zwart - Sleeuwijk werd wel gespeeld, maar acht minu ten voor tijd bij de stand 2-11 gestaakt, omdat de Sleeuwijk-1 doelman het veld niet wilde 1 verlaten, nadat hij eea Sprangse aanvaller had gesla-1 gen. Hoek bewees oog eens de I stijgende vorm door met 1-01 van NO AD te winnen, Bel Zeeuwsch-Vlamingen lit I geen moment in gevaar gt-1 weest tegen NOAD, dat ill Hoek zijn tweede nederlaagl oplieip. Een verdiende neder- F laag, want Hoek was op allel fronten beter. Met een beetje geluk en wat betere omstan-r digheden had de score zelSI nog hoger kunnen uitvallen. 1 Na een 00 ruststand scoorde! Adrie de Putter kort na del thee 10 en een kwartier ja-I ter besliste Piet de Koeijerl met een harde schuiver del strijd (20). In de vierde klas werd maal één wedstrijd gespeeld. B»"! en AZW hebben uitgevochten! wie de tweede plaats blijitl bezetten, maar de 11 e™'| stand houdt beide de gedeelde tweede plaats, dl 11 is voor de Axelaars ee I goed resultaat, al had na MI 0—0 ruststand Gerrit VivMl de mooiste kans onbenut I ten, want zijn strafschop te»*! der werd hij gevloerd) werfl gestopt. De verdiende ope i ningstreffer kwam even door Wim Lensen (»-;l maar BWR Kwam «»®l AZW, toen vijf minuten ™l het einde een strafschop I Hamersrveld werd benut 1). tot op één minuut per nauwkeurig, edelstaal, fyT- waterdicht, met datum 7 waterdicht, met datum mineraal glas SCHAATSEN ninklijke VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 10 DECEMBER 1973 H mnxiijKe j Schaatsenrijders B0" pgeder-S haaft de boycot waaf landse kunstijsbanen, wedstrijden van „ew\r schaatsgroep worde den. Dat wil zeggen. en »f banen niet kunnen r ite[Wed' de organisatie van.gn va" strijden onder a"?Rr rNS®' de KNSB of de Io"- ufford voorzitter Quarles M zei zaterdag in Den vorig ja«' ons standpunt, dat jgsL t> na het ontstaan van verand®' i„„„ eeen v"cl, s uitgesproxen, is B issn 1 ring gekomen nu a Even«-J omgezet in de SIbinne#| menten van de K" .et op i ISU-verband kunnen ho„de0.l die banen wor<*eni,,,nnefl 1,11111 maar de gewesten künn eigen gang gaan TOM OKKEK VERLIEST BOSTON (ANP) De eindstrijd van het Masters-toernooi in Boston is een teleur stelling geworden. Tom Okker, door een blessure van Newcombe uit verloren positie toch in de finale gekomen, werd duidelijk overtroefd door Ilie Nastase. De Roemeen, die dit seizoen vier van de zes partijen tegen Okker had verloren, voelde zich in het be gin van de strijd al zo zeker van zijn overwinning, dat hij niet een keer moeilijkheden met de lijnrechters maakte over twijfelachtige beslissingen. Dit van Nastase gebruike lijke gedrag, werd zaterdag uitgevoerd door Tom Okker, die te pas en te onpas menings verschillen met de spelleiders had. Een vingerwijzing over de afloop van het duel, dat in minder dan twee uur was vol tooid, kwam al in de eerste games van de op eningsset. Nastase doorbrak tweelceer de op slag van Okker en nam een voorsprong van 40. Nastase gaf die voorsprong niet meer uit handen en incasseerde de eerste set met 63. Tom Okker verloor veel va ker zijn opslag, negen keer in totaal, maar daar stond tege nover dat ook Nastase zeven service-games moest prijsge ven. De service was dan ook niet beslissend in dit belang rijkste duel uit het toernooi waarvoor de beste acht spelers in Boston waren aangetreden, al was de opslag van Okker zaterdag duidelijk aan de zwakke kant. De eerste servi ce van Okker was herhaalde lijk mis, de tweede werd een voorzichtige, bijna angstige slag, d'ie Nastase kon retour neren naar plekken die hij verkoos. De Roemeen slaagde echter lang niet altijd in de bal daar te krijgen waar hij wilde. Het gemiddelde van zijn passeer- slagen en smashes lag echter aanzienlijk hoger dan dat van Okker in een partij waarin de twee topspelers van dit mo ment duidelijk onder het ge middelde van hun normale ni veau bleven. AMERSFOORT (ANP De kestuursimpasse in de Konink lijke Nederlandse Biljartbond is nu compleet. Nadat enkele weken geleden penningmees ter A. Schulte en lid T. Gruys hadden aangekondigd zich niet herkiesbaar te stellen op de volgende bondsvergadering hebben nu ook voorzitter F. Schimmel en secretaris F. A. E. Smit besloten dit voorbeeld te volgen. Dit was het gevolg van een bestuursvergadering, die zater dag naar aanleiding van de onenigheid in het bestuur in Amersfoort werd gehouden. Op deze vergadering probeer de gewestelijk bestuurder H. vorenkamp de partijen tot elk aar te brengen maar toen dit niet lukte besloten de heren Schimmel en Smit eveneens af 'o treden. Besloten werd de bondsvergadering, die op 19 januari in Utrecht zou worden gehouden, uit te stellen tot 16 februari zodat de districten tich kunnen beraden over de kandidaatstelling. Tom Okker herstelde zich van zijn slechte start enigszins in de tweede reeks, maar ver gooide zijn kansen op het mo ment dat Nastase op de stand 65 nog een slag van setwinst verwijderd was. Okker liet de door Nastase teruggebrachte bal lopen in de heilige over tuiging dat de bal op de helft van de Roemeen twee keer had gestuiterd. De scheids rechter deelde de mening van de Nederlander niet, die zijn vermeende gelijk ook niet kreeg na een dispuut met de wedstrijdleider. Okker revancheerde zich in de derde set. Hij vond weer de juiste weg met zijn opsla gen, bracht Nastase herhaalde lijk in moeilijkheden op de pijlsnelle baan, maar distilleer de uit setwinst (64) niet het uitgangspunt voor een volledi ge terugkeer. Nastase bleef de betere speler, die net het tik keltje meer controle en vaart had dat doorslaggevend was, 6—3. De overwinning in Boston maakte Nastase 15.000 dollar (zo'n 42.000 gulden) rijker, waarmee zijn totale winstsom Jn dit seizoen op 640.000 gul den kwam. Okkers beloning voor de tweede prijs was 28.000 gulden, waardoor hij net onder het halve miljoen aan inkomsten bleef, namelijk 485.000 gulden. Ilie Nastase was, in het vooruitzicht van een vakantie in het Caraïbisch gebied, na afloop dolgelukkig. „Ik heb", vertelde hij breeduit lachend, „dit seizoen best gespeeld en volgend jaar zal het mij nog beter gaan". Nastase wilde niet zeggen of hij in financieel opzicht bedoelde, want volgens geruchten heeft hij voor het op het programma sta'ande toernooi van de Amerikaanse steden een aanbod van een miljoen dollar gekregen. Tom Okker, die sinds 1968 acht keer van Nastase had ge (ADVERTENTIE) wzzel 14 van de Aktie Natuur van afgelopen zaterdag nog niet ^ytumd? Doen .wantmetdef 1,-dieubijplaktkuntu deze tót d'6 enorme derde weekhoofdprljs winnen waarbij dit unieke 'Metapparaat: de Braun Aromaster. Aangeboden door Braun die ook een Intercontinental shaver (het duu rste scheer- --.Paraat ter wereld) beschikbaar stelde. wonnen en maar drie keer had verloren, verpakte een deel van zijn teleurstelling in kri tiek op de arbitrage. „Ik ben", stelde hij, „inderdaad slecht begonnen, maar juist toen ik weer een beetje op peil kwam werd ik woedend door ver keerde beslissingen van de lijnrechters. Vooral in de twaalfde game van de tweede set is de arbi trage voor mij fataal gewor den omdat Nastase een slag en de set kreeg nadat de bal op zijn helft twee keer had ge stuiterd. Bovendien had de scheidsrechter Nastase in de vierde set moeten straffen toen hij bij een smash de ene kant opwees met zijn hand en de bal de andere kant opsloeg. Dat mag niet volgens de re gels". „Nonsens", repliceerde Nastase. „Dat doe ik altijd, dan is mijn evenwicht het best". De Roemeen weigerde overigens een boete van 100 dollar te betalen omdat hij tijdens de wedstrijd een bal in de richting van een lijnrechter had geslagen. „Natuurlijk", zei hij. „Zij hebben mij die boete alleen maar gegeven omdat zij jaloers op mij zijn nu ik alles win". MEXICO STAD (ANP) Patrick Sercu heeft op de wie lerbaan van Mexico Stad het wereldrecord op de 500 meter met vliegende start verbeterd. Op de Olympische baan van de Mexicaanse hoofdstad ston den voor Sercu de klokken stil na 27.7 seconde. Sinds 29 au gustus 1955 (Milaan) was Mo- rettini wereldrecordhouder met 28,8 seconde. Beghetto had elf jaar later in Rome de tijd van Morettini geëvenaard. probeerde ook onder Maspes op Sercu de recordtijd van de 200 meter met vliegende start te komen. In die pogkng faalde Sercu. Hij gebruikte 11,2 seconden. Maspes bleef in het bezit van het record met 10,8. Wegens een misverstand tussen Sercu en de firma die de tijdwaarneming zou verzor gen, moesten de ritten van de Belg met de hand worden ge- kloKt. Sercu hoopte dat de in' ternationale wielerfederatie de waarnemingen van de drie Mexicaanse juryleden zou aan vaarden, maar dit gebeurde met. Sercu heelt zondag het we reldrecord op de een kilometer met vliegende start op 58,50 seconden gebracht. Het oude record, dat ook in het bezit van de Belg was (hij vestigde dat in september op de Vigo- rellibaan in Milaan), stond op 1.02.46. Tom Okker, de man die het in de finale van het Masterstoernooi in Boston niet kon bolwerken tegen de Roemeen Ilie Nastase. IPSWICH (ANP) De jon ge garde van Ipswich Town, woensdag voor de tweede keer tegenstander van FC Twente is na rust door de knieën ge gaan tegen Leeds United. De lijstaanvoerders in de eerste divisie van de Engelse league scoorden na rust drie keer zonder dat Ipswich een doel punt maakte. Door zijn dertiende over winning van dit seizoen heeft Leeds United, mede diank zij zes gelijke spelen, het na-oor- logse record van de beste sei zoenstart geëvenaard. In 1949 bleef Liverpool eveneens ne gentien wedstrijden zonder nederlaag, maar kreeg daarna de terugslag en eindigde slechts als achtste. Liverpool Is nu trouwens de enige echte concurrent van Leeds. Door winst in de plaatselijke strijd tegen Ëverton bleef Liverpool op een achterstand van zes punten. De undere clubs lig gen tien of meer punten ach ter, maar Bumley (derde) en Newcastle (vierde) hebben nog respectievelijk twee wed strijden en een duel te goed. Liverpool behaalde in de derby tegen Everton de kleinst mogelijke overwinning, 10 dank zij een doelpunt van de 19-jarige Alan Waddle. Derby County, dat sinds het vertrek van manager Brian Clough niet had gewonnen, leek tegen Arsenal een einde te zullen maken aan deze nega tieve reeks na de snelle ope ningstreffer van international Roy McFarland. In de slotfase schoot Henry Newton echter in eigen doel en hielp Arsenal daarmee aan een winstpunt. Birmingham behaalde tegen Newcastle de eerste overwin ning van dit seizoen op eigen veld. Het duel tussen Birming ham en Newcastle leek overi gens meer op ongewapend vechten dan voetbal. De herin nering aan het duel om de Texacobeker van woensdaga vond was nog te vers. Toen was Jim Smith na 35 seconden uit het veld gestuurd nadat hij door een grove trap een been van Tony Want (Birmingham) had gebroken. Zaterdag won Birmingham met 1—0 door een aoeipunt van Ken Burns. Vijf spelers kregen een waar schuwing, dit keer gingen twee man van Newcastle op brancards naar de kleedkamer. Het was voor de zesde keer in zes weken dat de twee ploe gen tegenover elkaar in het veld stonden. De belangrijkste punten uit het oorlogsrapport over die reeks zijn: 12 officië le waarschuwingen, 1 gebro- xen been (Want), 2 spelers van Newcastle voorlopig uit geschakeld door blessures (MacDonald en Moncur en 1 man van Newcastle (Nattrass) sinds zaterdag onder medische behandeling. UTRECHT (ANP) Joke van Beusekom grossierde in Utrecht in nationale badmintontitels. Drie keer stapte zij een eindstrijd binnen tijdens de nationale kampioenschap pen (het maximale aantal). Tweemaal greep zij een kam- pioenskroon: in het enkelspel en het gemengd dubbel. Al leen in het damesdubbel samen met haar partner Hennie Wesdorp moest zij de eer aan Agnes van der Meulen en Marja Ridder laten. Als excuus voor deze nederlaag kan worden aangevoerd dat Joke voor de eerste keer samen speelde met Hennie Wesdorp, omdat haar vaste partner Marian Lueskan, wegens een achillespeesblessure van de nationale titelstrijd moest afzien. Het was de vijfde nationale enkelspeltitel van de struise Wassena-ir.se Vorig jaar hacr zij de kroon na een vierja rige heersciianpij moeten afstaan aan haar clubgenote Agnes van der Meulen. In Utrecht nam zij revanche op Agnes> die t»;k opnieuw toon de tot onze topspeelsters te behoren. „Natuurlijk ben ik blij met de verovering van het kampioenschap", zei eep enigszins vermoeide Joke. LISSABON (REUTER De Portugese kampioensclub Benfica zal binnenkort de Zuidslaviër Miijan Miljauic contracteren als manager-trai ner. Hij volgt de Brit Jimmy Hagan op, die Benfica in april verliet. Miljanic, momenteel trainer van Rode Ster Belgrado, wordt op 21 december in Lissabon verwacht voor het tekenen van een contract van twee en een half jaar. Benfica heeft niet bekend gemaakt wat Mil janic gaat verdienen, maar in gewijden schatten dat het evenveel zal zijn als Hagat. kreeg: ruim vijftigduizend gulden met premies voor be langrijke overwinningen. Ha gan, die in de ruim drie jaar dat hij bij Benfica in dienst was, de club driemaal naar het landskampioenschap voerde stapte op na onenigheid met de clubleiding. Benfica staat momenteel tweede in de com petitie met 18 punten uit 17 wddstrijden, eén punt achtei Setubal. Geen wonder overigens, want in een tijdspanne van nog geen half uur had zij twee finales (damesdubbel en ge mengd dubbel) moeten afwer ken. „Het was een moeilijke wedstrijd, want Agnes speelde bijzonder sterk". Het was ongetwijfeld de boeiendste finale van dit toer nooi. Be.de speelsters demon streerden een arsenaal aan sla gen, dat bijzonder groot was. Vooral in de tweede set (Joke won de eerste met 118) vocht Agnes van der Meulen terug op bewonderenswaar dige wijze. Haar variatie bracht Joke geheel uit haar spel. Tot 33 bleef de inter nationaal hoog aangeschreven matadore op gelijke hoogte, maar daarna liep Agnes weg. Via 37 en 49, waarbij vooral het negende punt ge scoord werd na een flitsende reactie, werd het 4-17. Een derde set was noodzakelijk. Joke: „Even was ik toen be vreesd, want Agmes had uit stekend gespeeld. Tenslotte weet je het nooit met haar". Het viel echter bijzonder flo rissant voor Joke van Beuse kom uit. Maar ook geflatteerd. Slechts eenmaal kon Agnes door de verdediging van de nieuwe kampioene breken 17—1. Zo tevreden als Joke van Beusekom zich toonde, zo ont goocheld was Clement Wortel. Voor de eerste maal in zijn tienjarige carrière doorgedron gen tot de eindstrijd in het heren enkelspel, moest Wortel na een sterke eerste set (15— 8) en een oppermachtige tweede set, althans in de be ginfase, toch de partij uit han den geven- 1618, 815. ,-Ik knapte af op de beslissingen van scheidsrechter en lijnrech ter. In het begin kun je derge lijke tegenslagen oog wel ver werken, maar later ging dat niet meer". „Wij hebben goede, gediplo meerde arbiters. Ik vind het een ergerlijk falen dat men dan onervaren mensen inzet", zei de man die mentaal volko men kapot was gemaakt. Het geen in de eindstrijd van het gemengd dubbelspel nog dui delijk was te bespeuren, want geen moment toonde Clement Wortel zich de vechter waar voor hij bekend staat. Twee paradoxen, Joke van Beusekom, tevreden, voldaan, vergenoegd met haar titel en Clement Wortel, misnoegd,..qilt voldaan, diep teleurgesteld. „Ik heb 'de laatste weken bij zonder hard voor deze kampi oenschappen getraind. Het is toch al moeilijk te combineren met miin studie en dan krijg je een dergelijke tik". Hij hoopt tijdens de internationale kampioenschappen van Neder land te tonen dat niet Rob Ridder, maar hij de titel ver diende. Ik vond het rot voor Rob Rilder". zegt hij nog. „Het publiek reageerde ook niet plezierig. Rob kon er tenslotte niets aan doen". Tot de aantrekkelijkste en spectaculairste finales behoor den het oames- en herendub belspel. Bij de heren stonden drie „Ridders" tussen de lij nen. Twee van hen wonnen de titel: Bouciewijn en Rob. Een knap op elkaar ingespeeld du- o, dat ook die show stal. Uitste- kerijd spel tevens liet het da mesdubbel Agnes van der .Meulen-Marja Ridder zien. Een vooral zeer felle Agnes van der Meulen knokte voor haar laatste kans een titel te winnen. Het gelegenheidskop pel, Joke van Beusekom-Hen ny Wesdorp bood goed partij, won zelfs de tweede set (15 5) na een verlies met 14— 17 in de eerste set maar moest daarna toch de superio riteit van Agnes en Marja er kennen: 155. ROTTERDAM (ANP) Theo Verschueren was opper machtig tijdens het Europees kampioenschap achter derny- motoren in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy. De Belg achter gangmaker Nop Koch gaf al zijn tegenstanders in de race over vijftig minuten een achterstand, die in ronden moest worden gemeten. Slechts René Pijnen en Gil more beperkten de schade tot iets minder dan twee ronden. De anderen telden niet of nau welijks mee, tijdens de de monstratie van overmacht van de bijna 31-jarige Belg. Na een kortstondige aanval van Piet de Wit in de beginfa se. nam Verschueren onmid dellijk de strijd in handen. Met Duyndam aan zijn wiel en alle anderen in ziijn spoor verhoogde de derny-specialist de snelheid en na goed acht minuten verloor Duyndam het contact. Op dat moment brak de rij van renners, die de soepel draaiende Verschueren vergeefs van dichtbij probeer de te volgen. Met uitzondering van Gil more, Pijnen en aanvankelijk Stam boog ieder voor de klas se van Verschueren, die op onnavolgbare wijze de titel, die hij al vier keer eerder veroverde, verdedigde. De uitslag luidt: 1 Theo Verschueren B. 50 minuten, 2 René Pijnen Ned. op een ron de, 3 Graham Gilmore Austr. op een ronde, 4 Cees Stam Ned. op drie ronden, 5 Leo Duyndam Ned. op vijf ronden, 6 Romarn Deloof B. op vijf ronden, 7 Günther Haritz W.- Dld. op zeven ronden, 8 Piet de Wit Ned. op negen ronden. 9 De la Torre It. op dertien ronden, 10 Mountford V.S. staakte de strijd. DEN HAAG (ANP) Enith Brighita heeft gisteren in het zwembad „Morgen stond" te Den Haag een nieuw Nederlands record ge vestigd op de 100 meter rug slag dames: 1.05,5. Met deze prestatie, die zij leverde als onderdeel van een 4 x 100 meter wisselslag, verbeter de zij haar eigen record van 1.05,8 dat zij op 14 oktober van dit jaar in Mechelen had gevestigd. op de 4x100 meter wissel slag zorgde zij tevens met naar ploeg „Het IJ" voor een nieuw Nederlands record. Met een tijd van 4.34,2 verbeterde het Am sterdamse team het record van Zia/n (27 jan. '73) in Den Haag) met precies drie seconden. Na Enith Brighita zwommen Co- rie Gramme de Vos, Frieke Buys en Helen Koningsveld. 9 Ondanks een periode van terugval bij zowel Bayern München als Borussia Mönchengladbach, werd de ontmoeting tussen beide teams zaterdag in een vrijwel uitver kocht Olympisch stadion van München toch een toptreffen. De beide doellieden, Maier (Bayern) en Kleff (Gladbach) hadden er in die zwakke peri ode van hun club in dit half voltooide seizoen een gewoon te van gemaakt veel doelpun ten tegen te krijgen. Daarop vormde ook deze wedstrijd geen uitzondering. De 74.000 bezoekers zagen maar liefst zeven doelpunten, vier voor Bayern, drie voor Gladbach. Daarmee klom de ploeg uit München naar de eerste plaats, dank zij een be ter doelgemiddelde dan en een nederlaag van Eintracht Frankfurt (01 bij Fortuna Düsseldorf). Bayern München werd daardoor tevens herfst- kampioen een titel die verder geen konsekwenties heeft, maar volgens traditie wordt de kampioen halfweg ook lands kampioen FC Köln, dat onder leiding van trainer Cajkowski een lijst met prachtige resultaten aan het invullen was, moest voor het eerst onder leiding van deze coach een nederlaag Incasseren. De uitwedstrijd bij Hannover '96 ging met 0—1 verloren. Bij Rot Weis Essen was het een Nederlander die voor het enige doelpunt zorgde. De Vlugt scoorde al na twee mi nuten in de thuiswedstrijd te gen Hamburger SV. De bezoe kers kwamen echter nog tot 11 door een doelpunt van Volkert in de elfde minuut. Ondanks een verliespunt heeft Rot Weis toch kans gezien na een zwakke start op te klim men tot de negende plaats. (ADVERTENTIE) In veel huizen stookt men veel warmer dan nodig is. Soms zet men zelfs het raam even open om wat warmte te „spuien". Breek met die gewoonte, nu we zuinig moeten zijn met aardgas, met alle energie. StooK bewust, pas de temperatuur aan de behoefte aan (ca 2CL kan voor de meeste mensen een heel aanvaardbare woontempera- tuur zijn). Het kan met de knop aan uw kachel of de kamerthermostaat Deed u 't nog niet? Doe t nu. Heus 't helpt. Uw aardgas- en elektriciteitsleveranciers hebben deze en andere aanbevelingen verzameld in een brochure die voor het einde van het jaar huis-aan-huis zal worden bezorgd. Publikatie in overleg met het Ministerie van Economische Zaken

de Stem | 1973 | | pagina 11