Goedkeuring voor verbouwing meisjesschool ZELFBEDIENINGSWARENHUIS zeetsws Van dag tot dag Neerlands Hoop Express trekt door Zeeland Gent wil 22 gemeenten annexeren MOLENWATER WORDT PRETPARK SCHETSPLAN GEWIJZIGD stad streek Aardenburg Groede Westdorpe HISTORIE URGENTIE Weekenddienst Stern-redactie SCOTCH Jatercfag 8 december 1973 9 Filmmiddag De kinderen van de openbare lagere school hebben een feestmiddag gehad in de Ontmoetingskerk aan de Sassenstraat. Er werd begon nen met een toneelstuk .,Dief gezocht", dat werd opgevoerd door leerlingen van de derde en vierde klas. De volle zaal was gul met het applaus. De Aardenburgse bejaarden in- Coensdike kunnen aanstaande woensdag van dit toneelstuk genieten. Een speculaaspop en limonade verhoogden de feest vreugde aanzienlijk. Tussen 't eerste en tweede bedrijf zon gen en declameerden de leer lingen van de twee laagste klassan. In de pauze zongen de leerlingen van klas vijf en zes twee liedjes. Na afloop van de feestmiddag dankte het hoofd van de school, de heer J, Keymel, de aanwezige ou ders voor de geweldige finan ciële steun die de gehele be volking heeft gegeven om de mogelijk te maken. Reisje De Maatschappij tot Nut van het Algemeen in Groede houdt vrijdag 21 de cember een reisje naar Ant werpen. Bezocht, zal worden de Vlaamse Opera, waar een opvoering van de musical Oklahoma wordt bijgewoond. Deze musical komt in de plaats van het geplande be zoek aan Gent, waar te weinig plaatsen gereserveerd konden worden voor de operette Ein Valzertraum. Vertrokken iordt om 13.00 uur vanaf de Markt, terugkomst in Groede «geveer een uur 's nachts, leden die mee willen kunnen zich opgeven bij de secretaires- se van de afdeling. Pri jstcnt aonstelling On danks de zeer slechte weers omstandigheden werd tooh de jaarlijkse prijstentoonstelling gehouden van de duivenmaat- schappij „De Volharing", in het clur.lokaal bij J. van der Goes. Er werden 104 duiven binnengebracht. Er werd ge keurd m zes klassen. De alge meen kampioen werd de heer A. Verhagen, die maar liefst driemaal een eerste prijs won en in totaal negen prijzen voor zich opeiste. Ook de heer Emiel Baecke deed weer van zich spreken. Hij won een eer ste prijs, een tweede en ook nog een derde prijs. Hij vero verde de tweede prijs alge meen kampioen. R. van Acker veroverde eveneens een eerste en tweemaal een tweede prijs. Johan Gijsel won twee tweede prijzen, maar viel daarmee net buiten de medailles. In het tentoonstellingslokaal heerste een gezel (ge drukte en tussen de bedrijven door werd een kalikoen verdobbeld. Rekening houdend met alle ongunstige omstandigheden mag het be stuur van „De Volharding" spreken van een goed geslaag de duivententoonstelling. Kulturoel werk Door de Stichting Sociaal-Kultureel Werk worden het komend weekend weer een paar mooie films vertoond in het vereni gingsgebouw Concordia. Zon dag om vier uur wordt de speelfilm „Run wild, ren free" vertoond. De kinderen van de lagere school mogen tegen half drie gewoon naar de club ko men. 's Avonds om zeven uur wordt dan de film „Jerry gaat vissen" gedraaid. In een circu laire vestigt de leiding van S.K.W er de aandacht op. dat de kleuters wel worden uitge nodigd voor de filmvoorstel lingen, maar de normale clubs ziijn voorlopig nog alleen be stemd voor de lagere school jeugd. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Het r.-lc. centraal schoolbestuur in de ge meente Oostburg heeft de principiële goedkeuring gekregen voor de verbouwing van de voormalige meisjeschool in IJzen- dijke. Bedoeling is bij de bestaande vier klassen nog twee nieu we klassen en een gemeenschapsruimte met documentatie-cen- trum te bouwen. De lokalen worden gegroepeerd rond een patio, waarlangs een overdekte passage loopt. „Wij zijn echter met het goedgekeurde schetsplan wat aan het schuiven geweest, waarbij een beter gebruik van de bestaande mogelijkheden wordt gemaakt. De wijzigin gen wijken echter nogal veel af van het schetsplan, dat is goedgekeurd, zodat wij eergis teren een vernieuwd schets plan ter goedkeuring hebben opgezonden", aldus voorzitter P. de Rijk van het schoolbe stuur. Hij verwacht wel dat het vernieuwde schetsplan zonder bezwaren zal worden goedgekeurd. „Wij hebben goede argumenten voor die wijzigingen", zo zei hij gister ochtend. Hij zei dat het her nieuwd indienen een vertra ging een paar maanden zal opleveren. „Maar als alles nu zo snel mogelijk gaat, verwacht ik dat we komende zomer kunnen gaan bouwen, odiat met ingang van het schooljaar 1975-1976 de feitelijke concen tratie van de r.k. scholen in IJzendijke eindelijk zijn .be slag krijgt. Thans zitten vier klassen van de vorig jaar sa mengevoegde jongens- en meisjesschool in de voormalige meisjesschool. Twee klassen zitten nog in de jongensschool. Dat dit niet optimaal werkt, is begrijpelijk. Op 7 maart 1968 diende het kerkbestuur in IJzendijke een verzoek in bij de gemeente om de jongens- en meisjes school samen te brengen in de meisjesschool en het aanpalen de klooster. De gemeente zag hier wel wat in, want een week later ging de raad ak koord met een desbetreffend voorstel. Men wilde in Ijzen, dijke nog verder en ook de openbare lagere school in de onderhavige panden onder brengen. „Alles onder één dak" zo dacht het gemeentebe stuur. De gemeente nam van het kerkbestuur de panden over en wilde zelf voor de verbouwing zorgdragen. Gekocht werden het klooster, het jeugdgebouw en beide scholen. Dit alles wel zonder overleg met de bouw kundige inspectie en zonder een vereiste urgentievèrkla- ring aan te vragen. De ingediende plannen wer- de afgekeurd en de scholen concentratie in IJzendijke bleef voorlopig in de ijskast liggen. Het per 1 januari 1971 gevormde centraal schoolbe stuur kreeg deze ergernis na de her-indeling en merkte na een paar maanden dat er niets meer aan was gedaan". „Wij hebben toen eerst voor een urgentieverklaring ge zorgd, wat overigens nogal wat voeten in de aarde had. Maar toen wij die hadden konden wij architect Schoonis opdracht geven te gaan schet sen. Verbouwing van het klooster bleek onmogelijk. Het tweede, door ons ingediende, schetsplan werd goedgekeurd waarop wij nu bedoelde wijzi gingen hebben aangebracht", aldus de heer De Rijk. ,.Wij zullen wel grond en panden van de gemeente moeten over nemen, echter zonder klooster, dat kunnen wij niet gebrui ken. En als het een beetje meezit, zal de nieuwe school vrij spoedig in gebruik kun nen worden genomen. I I I f iBtA» ^,*1 mm Dinsdag 11 december Dorpshuis Wissenkerke de Albert Mol-story Vrijdag 14 december Concertzaal Zierikzee Ik hou van uw vrouw Vrijdag 14 december Schouwburg Middelburg Neerlands hoop express Zaterdag 15 december Zuidlandtheater Terneuzen Neerlands hoop express Voor redactionele aangele genheden kunt u dit week end terecht bij drs. J. Bouwmans, tel. 01100-3405 of 8138 (voor Midden-Zeeland) en R. van der Helm, tel. 01170-3370 of 01152-432 (voor Zeeuws ch-Vlaande ren). Secht nieuws voor de lief hebbers van Schotse whis key: als gevolg van de oïie- cirsis hebben de distillateurs van Scotch hun produktie moeten inkrimpen. De bond van Schotse wis- keystokers heeft laten weten dat de situatie ernstig is. Olie is van vitaal belang in diverse stadia van het stook- proces, met name bij de stoomverhitting van de dis tilleerketels, de „stills". Schotse whiskey brengt de meeste dollars binnen in Groot-Brittannië en de distil lateurs hopen dat de export dit jaar de 250 miljoen pond 600 miljoen dollar zal halen. 0 Freek de Jonge en Bram Vermeulen. Al vanaf vroeg in hun loopbaan hebben Bram Vere- meulen en Freek de Jonge willen optreden met een band. Ook toen ze als duo vaste grond onder de voeten kregen in de cabaretwereld, hielden ze de ambitie om eens de muzikale mogelijk heden van Freek's teksten, van Bram's muziek en van hun hele theateroptreden verder uit te diepen dan al leen met de vertrouwde be geleiding van Bram's elektri sche piano mogelijk is. Iets van die ambitie was voor de goede verstaander merkbaar op de twee studio- laagspeelplaten-met-bege- leidinig, die Neerlands Hoop in die periode opnam. Veel mensen keken vreemd tegen deze platen aan en dat bracht Bram en Freek tot de overtuiging dat optreden met een groep be halve erg leuk ook noodzake lijk was. Nu is het zo ver. Bram en Freek gaan optreden met drie musici onder de naam Neerlands Hoop Express. De nieuwe gezichten op het to neel zijn van Thé Lau, een gitarist van de jongste lich ting die eerder groepserva- ring opdeed bij de intussen ontbonden groep Tortilla, Jan de Hondt, één van de Neder landse popgitaristen van het eerste uur, die jaren geleden bij de Maskers pionierswerk verrichtte en nu de basgitaar ter hand genomen heeft en drummer Harry Heeren, die in de loop van meer dan tien jaar als professioneel slag werker onder meer deel uit maakte van de Lords en van Euson en Stax. Freek en Bram blijven de bekende rollen vervullen: Bram als bespeler van de elektrische piano en de achtsnarige gitaar en Freek als allround voordrachtskun stenaar. Bovendien zijn alle leden van de groep vocaal aktief. Eindredactie Bas Augustijn Na twee seizoenen „Neer lands hoop in Bange Da gen" en twee seizoenen „Neerlands Hoop in Pana ma" komen Freek de Jon ge en Bram Vermeulen niet direkt weer met een programma dat bestemd is om twee seizoenen lang overal gespeeld te worden. Dit seizoen gaat Neerlands Hoop drie maanden lang tournee maken met een be geleidingsgroep onder de ti tel Neerlands Hoop Express. Vrijdag 14 december wordt opgetreden in de schouwburg in Middelburg en zaterdag 15 december in het Zuidland theater in Terneuzen. De bedoeling hiervan is om eens te komen tot een programma waarin he<t muzi kale espect een iets zwaar der aceent heeft. Om de sa menwerking. met een trio (gitaar, basgitaar en drums) levend te houden, kan het programma niet al te lang gespeeld worden. Qua opzet is Neerlands Hoop Express enigszins te vergelijken met „Planken koorts" het speciale pro gramma waarmee „Neer lands Hoop" zoveel succes had bij het Holland Festival 72: iets aparts doen geduren de een korte tijd. Gaf Plan kenkoorts vorm aan Freek en Bram's liefde voor het theater, Express wordt gebo ren uit hun geestdrift voor hedendaagse Engelstalige amusementsmuziek. Freek en Bram willen veel onderwer pen die met het internationa le muziekwezen te maken hebben op de van hun be kende manier aanpakken en ondertussen zelf ook een ste vige brok muziek maken. Maar grotendeels moet het programma zijn vorm krij gen tijdens de drie maanden durende reeks try-outs die aan de première eind decem ber, voorafgaat. Het stadsbestuur If." Ge»t heeft een rapport ni»l „bedenkingen over '5»®» lot herstructurering Jz,,(Ie gemeenten", waarin gepleit voor het teza- Ueentpn 22 omliggende ge- W T wmen van één agg- Mmfe «root-Gent, die Ifti iÜ inwoners zal tel- stellt j rapport wordt ge- teriniIie' streven er op stm,Pï moet ziin om één be- Vormf^rhtige gemeente te stum- Gentse stadsbe- een "Wert de mening dat mPpn( Jïjmbundeling van ge- tfii "'^krachten zou moe- narcfsio gaan met een fi tter n, reorganisatie, die de ttowie vi.'-een werkelijke auto- nle vrij maakt. dadïiJl? rapport toont het Hers Vs ür aan bewo- meenten 'e annexeren ge- kunst. I"et gebied van hatoniJ» ,r.eatae» horecasector, «oncertf lngen' schouwburg, uitsluS!V,en' °Pera enz. bijna „op Gent ziin aan- 'eSenovm. r wordt echter i 6nover gesteld dat Gent zelf ontvolkt, n.l. in een perio de van twaalf jaar, met 8,07 procent (van 159.056 in 1960 tot 146.227 in 1972). De inwoners, die Gent ver lieten, gingen hoofdzakelijk in de randgemeenten wonen. Als bewijs hiervan wordt aange voerd dat het inwonertal van Wondeigem in dezelfde perio de steeg met 66.75 procent. De gemeenten St.-Martens-Latu- em, De Pinte, St.-Denijs-We- strem. D. Meurlo en Maria- kerke kenden alle een groei van ruim 34 procent. „Deze exodus van Gentenaren naar de omliggende gemeenten heeft een zeer grote weerslag op de inkomsten", zo meent het Gentse stadsbestuur. Als voorbeelden waaruit de maatschappelijke samenhang van een natuurlijk gegroeide toestand moet blijken worden genoemd: de bebouwing, die over verschillende gemeenten praktisch één geheel vormt en de aantrekkingskracht van een bepaalde gemeente op het ge- oied van werkgelegenheid, handel, verzorging, onderwijs enz. Op het gebied van werk gelegenheid wordt in het rap port gezegd dat Gent 4324 be drijven telt, tegenover een to taal -de omringende gemeen ten inbegrepen- van 7.585. Op een totaal van 123084 arbeids plaatsen zijn er 91704 op Gents grond'gebeid. Van de ruim dertienduizend ge-enqu êteerde werknemers blijkt echter slechts 19,69 procent in Gent te wonen, 41,13 procent is woonachtig in één van de 19 andere gemeenten. Voor wat het onderwijs betreft is gebleken dat op een totaal van 4.639 leerlingen, er maar 61 procent hiervan uit Gent zelf komen. In antwoord op de door de burgemeesters van de betrok ken gemeenten geopperde be zwaren. zegt het Gentse stads bestuur dat er niet van een „verarming" zal kunnen ge sproken worden, aangezien er aan de huidige globale inkom sten niet zal worden ge tornd. Bij een eventueel samenvoe ging van de gemeenten zal een speciale tegemoetkoming wor den voorzien. Voor de inwo ners van bepaalde gemeenten zou de samenvoeging zelfs een financieel voordeel opleveren, omdat in grote agglomeraties lagere aanslagvoeten worden toegepast. Door een opname in seen groter aantal zou het voor sommige gemeenteperso neelsleden gemakkelijker zijn om promotie te maken. Door rationalisatie en uitschakeling van dubbele diensten zou er veel kunnen gespaard worden. Tenslotte wordt opgemerkt dat elk bestuur er voor moet zor gen dat het van de bevolking niet vervreemd. Daartoe zijn veel efficiënte maatregelen mogelijk. Tenslotte wordt er in het rapport nog op gewezen dat bij een samenvoeging van ge meenten plannen, die door een kleine gemeente niet kunnen worden uitgevoerd, dan veel gemakkelijker gerealiseerd kunnen worden en dat een aantal van 350.000 inwoners voor een havenstad op Euro pees niveau nog weinig is. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vlak naast „miniatuur Walcheren", op het stuk grond waar voor enkele jaren noodwoningen stonden, zal op het Molenwa ter in Middelburg een recre atiepark verrijzen. Het park (lat zowel voor volwassenen als voor de jeugd voorzieningen zal heb ben, komt te liggen in het meest oostelijke gedeelte van het Molenwater. Oorspronkelijk was het de bedoeling van b. en w. om een groot parkeerterrein te maken maar dit initiatief werd door de gemeenteraad de kop ingedrukt. De raad acht het Molenwater meer geschikt om zijn functie van voor de tweede wereldoorlog op te nemen. Tot 1940 was het Molenwater een groot plantsoen. Het is de bedoeling dat het park, in samenwerking met de stichting „Ruimte voor de jeugd" ontworpen, niet al leen als speelterrein voor de jeugd zal gaan bieden, maar dat het ook een toeristische functie zal vervullen. Tegen over de schouwburg gaat men een picknickweide aan leggen in een van de kuilen 0 Overzicht van het nu nog verwilderde „Molenwater". van het terrein, dat een on regelmatig oppervlakte zal krijgen. Aan sport en spel kan eveneens gedaan wor den, terwijl zonneweiden over het gehele terrein zul len worden aangelegd. De erfenis uit de tweede wereldoorlog, twee betonnen kolossen van bunkers, zullen nuttig gebruikt worden. Ze gaan onderdeel uitmaken van een ruw speelterrein, dat door klim-klauter-stellingen on loopbruggen van ruw hout gecompleteerd zal worden. Het is de bedoeling dat het recreatiepark, dat vrij toe- gankelnk zal zijn, rond 1975 de eerste Middelburgers zal ontvangen 9 dan de rand van de Middel- wjse binnenstad verrijst in ""temp o het gebouw dat wordt aangeduid met KTref- cenire De Gruyter", een zelf bedieningswarenhuis met vele honderden vierkante meters vloeroppervlak. In maart moet de gigantische kubus voor ge bruik gereed zijn. De foto toont de stand van zaken tot op dit ogenblik.

de Stem | 1973 | | pagina 9