Wim de Waal over profcontract bij Raleigh: „Eerste jaar niet forceren" Fortuna-VI. uit betaald voetbal VULT1NK OP DREEF „Bureau" voor W.K.- voetbal Jan Bols: „Nog veel plezier in schaatsen' Israël speelt een helft rico H H GRATIS FRAAIE N.A.C.-WIMPEL VOETBAL INTERNATIONAL/GOAL sport Kaas Wet ster-allures VUL NU DE BON IN. Voetbal Internatio nal/ Goal, Antwoord nummer 2995, Amsterdam als u NU abonnee wordt op WAARDEBON voor gratis N.A.C.-wimpel Zaterdag 8 december 1973 25 0 AXEL „Ik was uitgekeken bij de amateurs. Het was de hoogste tijd om over te stappen naar de beroepsrenners. Het ging er alleen maar om dat er een aantrekkelijk aan bod moest komen. En dat kwam er. Volkomen onverwacht. Ik heb graag ja gezegd, want het was geen „staatsgeheim", dat ik prof wilde worden" zegt Wim de Waal, de Axelse coureur die ruim een week geleden zijn handtekening zette onder een aanlokkelijk profcontract bij het Engelse rijwiel- merk Kaleigh. Een firma die in Peter Post, de „keizer op de wielerbanen", een voortreffelijk ploegpleider heeft. De 22-jarige Axelse coureur heeft er geen moment spijt van gehad dat hij tekende. Over het feit dat Trico Noble zich heeft teruggetrokken uit de wielersport naar aanleiding van de overgang van De Waal: „Ik heb vijf jaar voor Trico Noble gereden. Ik heb veel geleerd in die tijd. Wat mij betreft gaan we als de beste vrienden uit elkaar. Maar één ding moet me noig wel vain het hart. Henny Schouten is met me mee geweest naar Bergen op Zoom, waar het voorlopig contract werd getekend. Niet zo zeer op mijn verzoek, ik red mezelf wel, maar hij wil de graag mee. Nu van mij mocht dat, waarom niet? Hij was er ook bij toen ik mijn handtekening onder het voor lopig contract plaatste. Tot mijn grote verbazing belde Peter Post naiar mijn broer - «iet lang daarna- en vroeg hem of het juist was dat ik eigenlijk liever geen prof wil de warden. Ik zou er toch Ken interesse in hebben lost belde mijn broer omdat It thuis zelf geen telefoon lil. Kijk, dat is natuurlijk niet netjes. Men wist dat ik traag beroepsrenner wilde worden, en dan moet men niet achter mijn rug om naar Post tellen, en het tegendeel bewe- 'en. Maar zand erover. Ik heb Post uiteraard gezegd dat er niets van waar was. Daarmee is voor mij de kous af". Wim de Waal is er van overtuigd dat hij de stap naar de nrofs op het juiste moment heeft gemaakt. De Waal: „Wat led ik nou nog te zoeken bii de amateurs? Er was voor mij niets meer te winnen. Als ik er nog een jaar aan vastge plakt had bij de amateurs zon er zeker financieel raiet beter op geworden zijn. Ik heb nu een aantrekkelijk contract aangeboden gekregen. Boter dan dat van Jan Raas blijkbaar, want die beweert dat de sociale voorzieningen piet zo goed zouden zijn. Kijk, ik onderhandel voor mezelf en J'™et Raas ook maar doen. is hen er goed uitgesprongen, ppn dik tevreden. Ieder moet «ijn eigen belangen verdedi- m™ mening. Nou. dat kon" ®edaan> 20 ffoed als ik Ja .de, ^aal is uiterst cort- p.t 1' N in de ploeg van 4 wertl gekozen. De li» °st 15 een voortreffe- k leermeester. Daar zit Ra- i-ïï goed mee. Ton Vissers hil i°0. nog geprobeerd om 1 Raleigh binnen te komen, naait vle er mooi 1-..Jt?" Post kan ik veel van it I ^ent a"e aspecten wielersport. Zowel op fm op de ^aan was het grote. Bovendien is het (ADVERTENTIE) een keiharde vent. Hij heeft het in zijn beginperiode ook niet gemakkelijk gehad. Schulte heeft hem immers wel eens naar huis gestuurd met het advies „Ga jij eerst maar eens leren fietsen". Post pakt de zaken bovendien goed aan vind ik" Hij forceert niets in het be gin. Ik heb een 2-jarig con tract getekend. In het begin rijden we alleen eendaagse klassiekers en profkoersen in België, Nederland en Enge land. Niet dat grote werk. Ge lijk heeft ie. Ik zie mezelf al m Parijs-Nice bijvoorbeeld, als je net vande amateurs over komt. Je ziet dan mannen als Merckx tegenover je. Dan ju ui af. Nee eerst de nodige ervaring opdoen. Het eerste jaar met name. Ik ben dan ook blij dat er in de ploeg een man als Pij nen zit en een Jos van Beers. Pijnen wordt de kopman. Lo gisch, want die heeft de mees te routine. Ik mag dan bij de amateurs een enorm aantal koersen hebben gewonnen, verbeelding heb ik niet. Ik weet dat ik bij de profs me helemaal moet waarmaken. Dat is een compleet ander me tier". De Waal is blij met het contract dat hem is aangebo den. Wil liever niet kwijt wat dat financieel inhoudt. De Waal: „Ik vraag jou toch ook niet hoeveel er jaarlijks bin nenkomt? Maar hij wil wel weten dat hij er dik tevreden mee is. De Waal: „Bovendien komen er natuurlijk de pre mies bij. Tevens kan het con tract tussentijds eventueel aangepast worden. Dat hangt helemaal van de prestaties af die je levert. De Waal, stevige verkering met de Zeeuwsoh-Vlaamse schone Anita Blommaert uit St. Jansteen- „maar nog niet verloofd of getrouwd-, daar bestaan nogal eens misverstan den over"- treedt op 1 januari 1974 in volledige dienst van Raleigh. De Waal: „Mijn hui dige werkgever, Van Goor in Axel had daar alle begrip voor. Die heeft me altijd alle medewerking gegeven. Ik kon trainen en koersen wanneer ik wilde. Aam die mam heb ik veel te damkem". De Axelse VLAARDINGEN (ANP) De meerderheid van de gemeenteraad van Vlaardin- gen heeft zich donderdaga vond ervoor uitgesproken dat de eerstedivisieclub Fortuna Vlaardingen zich terugtrekt uit het betaald voetbal. Een beslissing van de raad maak te het voor Fortuna bijzonder moeilijk nog langer betaald voetbal te bedrijven, In een rommelige vergade ring besloot de raad met een stemverhouding van 2113 voor een meerderheidsstand punt van heteollege van B. en W. te stemmen. Dit impli ceert dat Fortuna geen steun krijgt toegezegd om de nu reeds bestaande schuld van 80.090 gulden in te lossen en het thans voor dit seizoen tekort van 50.000 gulden te dekken. De meerderheid van de raad staat op het standpunt dat Fortuna nu moet beslis sen dat het zich uit het be taald voetbal moet terugtrek ken, Wel wil het gemeente bestuur bezien hoe schade voor het amateurvoetbal, een belangrijke afdeling van For tuna kan worden voorko men. Het bestuur van de Vlaar- dingse semi-profclub beraadt zich nu over de vraag of het nog langer verantwoord is aan de huidige competitie deel te nemen. De raads- meerderheid liet uitkomen dat er voor Fortuna geen be staansrecht meer is Ln het getaalde voetbal, ook niet na een eventuele fusie met het Schiediamse SW. Wim de Waal: „Ik had bij de amateurs niets meer te zoeken coureur hoopt volgend seizoen zijn eerste bij de profs, goed te voorschijn te komen. De Waal: „Als ik dat eerste sei zoen net zo debuteer als bij voorbeeld Cees Bal dat heeft gedaan, dan teken ik er voor. Dan ben i;k content. Het twee de jaar kunnen we dan verder bouwem. Dait is ook de bedoe ling van Peter Post TON KOOMEN AMERSFOORT (ANP) In een weergaloze stijl heeft Hans Vultink op de tweede dag van het nationaal kampi oenschap ankerkader 47-1 in Amersfoort het favoriet zijn gestalte gegeven. Tegen de Papendrechter Hans Sund- quest maakte Vultink met een feilloos ge-peelde siotserie van 260 in de derde beurt de par tij uit en evenaarde met een gemiddelde van 100 het Ne- Mr. voor- DEN HAAG (ANP) Jacques Hogewoning, zitter van de sectie betaald voetbal, en Henk Burgwal, secretaris-penningmeester van de KNVB zijn namens het bondsbestuur belast met de leiding van de Nederland se organisatie voor het we reldkampioenschap voetbal 1974. Er zal een bureau wk wor den gevormd dat onder hun leiding alle zaken betreffen de het wereldkampioenschap zal behandeleen, zoals de fi nanciën, sponsoring, kaart verkoop en het verblijf van de Nederlandse delegatie in West-Duitsland. In het midden van de vol gende week vertrekken de heren Hogewoning en Burg wal naar Frankfort voor het eerste oriënterende gesprek met het uitvoerend comité van de Duitse organisatie van het toernooi om het we reldkampioenschap, dit mede ter voorbereiding van de lo ting op 5 januari waarbij de vier groepen waarin wordt gespeeld, worden gevormd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eén ding staat voor Jan Bols nu al vast: als het de WISO net zo zal vergaan als de ISSL, dus ook op de fles is na één seizoen profschaatsen, dan zet hij er subiet een punt achter. „Want", zo roept hij met een lichte ondertoon van afkeer in zijn stem uit, „ik voel er niets voor straks nagewezen te worden op straat. Zo van, daar gaat die vent van die faillissementen. Wat dat betreft heb ik met de ISSL al genoeg meegemaakt. In een hotel in Hamar staat er nog steeds een rekening van een paar dui zend gulden open van een trainingskamp van de Neder landse profs. En de kostuums die werden geleverd door The Society Shop schijnen ook nooit betaald te zijn. En nu kunnen de rijders daar natuurlijk niets aan doen, maar je voelt je toch niet happy met dat soort dingen". ",c,UergetCTi~ïVico eten (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het is zo goed als zeker dat Rinus Israël, enkele maanden ge leden alweer geopereerd aan de buitenmeniscus van zijn rechterknie, in de thuis wedstrijd vanavond tegen NEC zijn rentree in het elf tal zal maken. Volgens ma nager Brox zal Israël nog geen volle wedstrijd mee spelen, maar het ligt in de bedoeling hem eenspeelhelft Ian g in te zetten. Overigens houdt trainer Coer- ver vast aan zijn principe dat Israël zal moeten bewijzen be ter te zijn dan Joop van Dae- le, die het de afgelopen weken steeds beter is gaan doen. Het zal ons tot een eerlijke con currentiestrijd tussen beide verdedigers moeten komen in de nabije toekomst om te be palen wie uiteindelijk defini tief de ausputzersplaats zal bezetten in het verdere ver loop van de competitie. „Ik kan Van Daele niet zomaar latei, .'.'llen". aldus Coerver. Voor de rest zal Feyenoord in dezelfde opstelling in het veld verschijnen als waarmee de wedstrijd tegen FC Groningen met 7-0 werd gewonnen. De pas 19 jaar oude Jan Everse blijkt dus een vaste plaats in het elftal te hebben veroverd ten koste van Harry Vos. Ook Theo de Jong zal spelen. Zijn liesblessure is door twee we ken rust zo goed als genezen. In de voorhoede staat Schoen maker tussen Kristensen en Ressel. Coerver over Schoenmaker: .,Lex doet het als spits echt niet slecht. Als hij wat meer geluk had gehad zou hij nu waarschijnlijk topscorer zijn in de eredivisie. Heus, een nieuwe spits zal eerst moeten bewijzen slagvaardiger te zijn dan hij is." Jansen staat opnieuw als rechtsachter opgesteld, een plaats waar hij volgens Coer ver uitstekend tot zijn recht komt. Als Israël in de tweede helft zal invallen heeft Coer ver twee mogelijkheden om zijn elftal te wijzigen. Hij kan Van Daele uit het veld halen, maar het is ook mogelijk dat een middenvelder wordt opge offerd. Jansen verdwijnt dan naar het middenveld, Van Daele wordt dan voorstopper en Rjjsbergen rechtsachter. Echter niet alleen verschillen de bedrijven, óók de rijders zelf staan op de lijst der cre diteuren. Met overigens even weinig kans op het innen van de nog openstaande posten als de rest van de schuldeisers. Jan Bols zelf zit voor 12.500 gulden in het schip. „We kregen ons prijzengeld steeds in twee gedeelten uit gekeerd. Het eerste direct na afloop van het toernooi, het tweede een paar maanden la ter. Die twaalfeneenhalfdui- zend gulden was het tweede gedeelte van mijn prijzengeld dat ik in Gothenburg won. Grote baas Ned Neely zei steeds maar dat het iets met de belasting te maken had. Maar ja, achteraf merkte ik wel dat daar niets van waar Ondanks deze tegenvaller - die ook alle andere frofs trof, uit gezonderd Ard Schenk die als enige een bankgarantie had weten te versieren - hoerde Jan Bols in zijn eerste seizoen als profschaatser niet slecht. Voor naar schatting zo'n 40 mille ontving hij aan cheques welke hij steeds pijlsnel liet verzilveren. Bols: „Daar heb ik nooit één dag mee ge wacht". Hij was dan ook veel beter af, dan de ene prof Bols weigert zijn naam te noe men die alle cheques „als postzegels opspaarde tot maart en er toen niets meer voor kreeg". Achteraf bekeken is het niet alleen de tegenvallende be langstelling maar óók het ex- horbitant hoge prijzengeld (175.000 gulden per toernooi) oorzaak van het mislukken van dit op Amerikaanse leest geschoeide schaatscircus. Van daar ook dat het bestuur van de WISO met een heel wat bescheidener beloning voor de dag is gekomen. Ieder van de 16 profs is zeker van een ga rantiebedrag van 15.000 gul den. Voor de meesten van hen zal het daar ook wel bij blij ven. gezien de 30 mille die per toernooi aan prijzengeld beschikbaar is. Niettemin heeft Jan Bols (29) zich geen moment bedacht toen de WISO met z'n financië le voorstellen kwam. „Ik kon kiezen tussen in ieder geval die 15.000 gulden pakken of in een leunstoel bij de tv gaan zitten. Trouwens, het gaat me bij het schaatsen niet alleen om het geld. Ik heb er gewoon nog erg veel plezier in. Ook al omdat je al jarenlang in de groep zit met dezelfde jon gens". Het eerste WISO-toernooi in Alkmaar vorige week leverde de man uit Hoogeveen slechts elfhonderd gulden op. Dat was het resultaat van een aantal matige tot zeer zwakke ver richtingen, in het eindklasse ment gehonoreerd met de ze vende, dus de één na laatste plaats. Niet zo best dus. zo geeft Bols toe, zeker als je er vanuit gaat dat je als broodrij der de tribunes vol moet zien te krijigen door het leveren van top- en niet van wanpres taties. De verklaring van zijn falen (hijzelf wil niet spreken van excuus) ligt, aldus Bols, in de onzekerheid die er lang heeft bestaan over het al dan niet doorgaan van het profschaat sen. Bols: „Pas in augustus ben ik weer iets aan mijn training gaan doen. Iedere zondagmorgen naar de Kra- lingse Bossen in Rotterdam waar we onder leiding van Cor Nederveen iets aan de conditie deden". Een voorbe reiding dus die die naam nau welijks verdient en in schrille tegenstelling stond tot wat bij voorbeeld de Noren deden. Van april tot en met jura trainden zij eenmaal in de veertien dagen om vervolgens vanaf juli ieder weekeinde bij elkaar te komen onder leiding van Josh Tenman. Op 15 okto ber begon de ijstraining op de Oslose kunstijsbaan Valle Hövin, waaraan trouwens ook Kees Verkerk deelnam. Bols: „Als je die voorbereiding ver gelijkt met de onze dan is de uitslag van Alkmaar helemaal verklaarbaar, inclusief de der de plaats van Verkerk". Het is echter niet alleen die a- professionale voorbereiding die Bols parten heeft gespeeld bij de WISO-premiere. .,Daar kwam ook de pech bij dat het seizoen al zo vroeg begonnen is, terwijl ik ook vroeger al een slow-starter was. Ik heb ooit weieens bij Ijsselcupwed- strijden gereden als een dweil". Om te voorkomen dat het dit weekeinde in Den Haag en volgende week in Eindhoven een even matige vertoning zal worden als in Alkmaar, was het Bols door zijn vrouw en een supporterende zwager ver boden zich deze week met de sportartikelenzaak in Hooge veen te bemoeien. „Ik moest van ze in Alkmaar blijven om te proberen de achterstand een beetje in te lopen". Met datzelfde doel voor ogen reist hij na 15 december sa men met Ard Schenk en Jap- pie van Dijk af naar Inzeil om daar nog verder aan de vorm te schaven. Rest echter wel de vraag waarvóór hij dat laatste moet doen. Immers, als vol gende week zaterdag ook het programma in Eindhoven is afgewerkt, dan rest er voor zover niu bekend nog maar één wedstrijd, namelijk in het Noorse Redvik. Er wordt nog wel gedacht aan enkele andere toernooien in Noorwegen en Nederland, zelfs aan een Ja panse dan wel Amerikaanse toernee, maar zéker is er nog niets. Jan Bols voelt er echter niets voor om het WISO-bestuur op dit moment met vragen over het komende programma lastig te vallen. Bols: „Het bestuur bestaat uit mensen die het al lemaal pro deo doen. Het eni ge wat we zeker weten is dat ze er hard aan werken. Méér kun je niet verlangen. En ik vind het ook wel goed, dat er niet zo met geld wordt gesme ten als bij de ISSL. Want wat daar van komt hebben we in tussen gemerkt JAQUES VAN LEEUWEN. derlands record, dat al op zijn en Henk Scholtes naam stond. Daarna versterkte Vultink zijn positie aan de top van het klassement nog door in negen beurten ook Piet Dekker kansloos ver achter zich te laten (99300), terwijl Piet Vet en Jean Bessems hun eer ste nederlagen leden. De Vultink-show was het meest geperfectioneerd in die reeks van 260, waarin de bal len als door een toverende hand beroerd, zich gewillig langs de kaderlijnen lieten voeren. Vultink had het hele maal. In opperste concentratie bleef hij de ballen na ze in een trosje bijeen te hebben gedreven, zorgvuldig koesteren Geen moment kwam de ideale positie, die de kaderspecialist volgens het boekje behandel de, in gevaar. Tevreden kon Vultink tenslotte de laatste ca ramboles scoren. Enkele uren later probeerde Vultink tegen Piet Dekker om opnieuw zo'n internationale prestatie (de beste partij tot i<og toe staat met twee beur- een op naam van Tonnie Schrauwen) te leveren. Hij ging weer in zijn derde beurt op pad, speelde even secuur als 's middags maar werd door geroezemoes onder de toe schouwers uit zijn concentratie gehaald. Na 117 maakte hij het onder die omstandigheden niet uitblijvende en in dit moeilijke spel onmiddellijk straffende foutje. Vultink heeft door die ex plosies zijn gemiddelde opge schroefd tot 27.90 en heeft daarmee al ruim afstand genomen van zijn concurren ten. Van hen volgde Bert van Nij natten, die donderdagnacht pas in de nastoot tegen Wim van Deventer remise had kun nen bereiken en nu van Veld huis won, op één punt. Jean Bessems en Piet Vet echter werden tegen respectievelijk Hans Sundquest en Wim van Deventer voor de eerste maal met een nederlaag geconfron teerd. VOETBAL De nieuwe trainer van het Argentijnse voetbalelftal heet Vladiülao Cap. Hij is als opvolger aange wezen van Omar Sivori. die de Argentijnse ploeg naar de eindronde om het wereldkam pioenschap in West-Duitsland heeft gebracht. Silvord trok zich echter tenug omdat vele van zijn wensen niet konden worden vervuld. SKIëN De pas 16-jarige Westduitse Crista Zechme'ster heeft in Val d'Isère tijdens het criterium van de eerste sneeuw de slalom bij de da mes gewonnen. Zij liet over de twee mainehes een totaaltijd van 80,72 seconden afdrukken. Tweede werd Hanny Wenzel uit Liechtenstein met 81,57 se conden en derde de Ameri kaanse Marilyn Cochran die tot 82.13 seconden kwam. (ADVERTENTIE) Dit is een afbeelding van de fraaie wim pel van NAC die u krijgt als u nu abonnee wordt. Bon opsturen in open enveloppe ongefrankeerd aan: en Voetbal International/Goal is HET aktuele voet balblad voor iedereen. Iedere week binnen- en buitenlandse topinformatie., AKTUELE wedstrijd analyses, superieur foto werk in kleur, elftal foto's, sterrenelftal. Voetbal International/' Goal is een aktueel voetbalweekblad voor jong en oud, voor prof en amateur, voor man vrouw, kortom voor het hele gezin. Ilk abonneer mij op Voetbal International/Goal. Ik wacht met betalen op bericht van de administratie die mij een girokaart zendt (ƒ11,25 per drie maanden). Als wel- I kompremie ontvang ik GRATIS de fraaie N.A.C-wimpel. Naam I Adres Plaats Datum Handtek.: A44 I(Een nieuwe abonnee is hij of zij die de laatste drie maanden niet ln onze abonnementenadministratie voor- Ikwam.) Bon opsturen in open enveloppe, zonder postzegel aan LVoetbal International/Goal, Antwoordnummer 2995, Amsterdam.

de Stem | 1973 | | pagina 25