rung AURA1 m én \ióia •ACTIE VOOR KINDEREN IN KOREA Hoogspanning Israël-Egypte i ktt D IZIJ idia «iff VEEL ONRUST IN SPANJE Algemene staking in Frankrijk Agenten met snelvuurwapen beschoten Total spant kort geding aan tegen Spijkenisse ttt 'QllÖQ LUCHTSLAG BOVEN GOLF VAN SUEZ VVD en CHU willen praten met premier over Midden-Oosten PIJPLEIDING ROTTERDAM-SLOEGEBIED STAGNEERT binnenland! buitenland DECEMBER acht Mevrouw, zorg voor fijne feestdagen. Herrie op de Olympus Strategie Geld Boterberg '73 400.000 ton Infectie op baby-afdeling in ziekenhuis Gorinchem Waarschuwing tegen bombrieven Kosteloos Vrijdag 7 december 1973 Bij beschikking ronddssements - Rechtk, Ho» j J.W»-»-vcutl.Th te Middelburg d.d. 21 vember 1973 is Donü„i„ Kornelis de Rooij v;r de te Middelburg Se«- daeleweg 21, onder cut,!11' le gesteld daar hij - een geestelijke a oiet in staat is zijn gen behoorlijk waar tèT' men. zulks met b». ming van P. A. E. deC te Middelburg tot cur? en van E. M. D. la p* te Middelburg tot toetS curatrice Middelburg, 4 dec lm, Mr. G. J. de procureur. sc .09 4UT ),E0, :end - i de 1.00- isch Kosteloos De Rechter-commissaris t, het faillissement van Get" I rit Johan Mennink, nende te Oosterhout, Ho- j zenstraat 76 heeft bepaald-1 le. dat de schuldvorderb j gen moeten worden ii.o. diend bij de curator uitet. lijk op 4 januari 1974 2e. de verificatievergadc-1 ring zal worden gehoi op dinsdag 29 januari 19111 te 15.40 uur in het Ge-1 reehtsgebouw aan de Kloosterlaan nr. 46 te Breda. De curator Jhr. Mr. H. Ph, J. Quarles van UffutJ I Postbus 3160 Breda. Ja, juist nu kunt U geld verdienen bij AVON, de grootste firma in verzorgings- en schoonheids- produkten. Als Consulente kunt U kwaliteitsprodukten, waaronder mooie geschenk artikelen, verkopen meteen volledige garantie. U kunt zelf Uw tijd indelen en U werkt in Uwdirekte omgeving.nll Vraag vrijblijvend «\i inlichtingen. Stuur deze bon g op naarAvon Benelux B.V. 1 Vijzelstr. 2-18 - Amsterdam ft Tel.: 020/648.41 -648.42 0/1 I betekent een lit komt door laren met de Ichappen. 1 thermostaat 1 Hoe koud het laschermt u. Iperbe Rhovylon Ijitend en prettig 1 ondergoed. Iir met of zonder loor heren: T-shirt e lange broek, helt; waar u alleen Ivan merkt. ar naar een prettig warme wmw- hkelier naar ■oor |s er ons B5-19100 0 Met Kerstmis start in ons land een actie voor de straatkinderen van Seoel. Het gaat om kinderen zoals u ze op deze foto ziet. DEN HAAG (ANP) Met Kerstmis 1973 gaat in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel de eerste paal de grond in voor een op vangcentrum voor de duizenden straatkin deren van Seoel. De Stichting Mensen In Nood/Caritas Nederland gaat voor dit cen trum met Kerstmis een actie voeren onder het motto „neem een kind voor uw reke ning". Dagelijks pikt de politie van Seoel 20- 30 kinderen van de straat op en brengt ze onder in een aantal barakken. Daar leven nu ongeveer 1300 kinderen van 5-17 jaar onder mensonwaardige omstandigheden, al dus de Stichting Mensen in Nood. Om deze situatie te verbeteren heeft de burgemeester van Seoel de Amerikaanse priester Al Schwartz gevraagd een nieuw opvangcen trum te houwen. Deze heeft voor de op richting een beroep gedaan op Mensen in Nood/Caritas Nederland. Het stadsbestuur van Seoel heeft de grond voor het tehuis beschikbaar gesteld en 50 van de exploi tatiekosten. De actie wordt tevens gevoerd voor kin deren van vluchtelingen in Hong Kong. Men kan een kind voor zijn rekening nemen door maandelijks een bedrag van f 15 aan de Stichting over te maken en tevens door eenmalige giften. Op eerste kerstdag zendt de KKO-televisie een Brandpunt-reportage uit over de kin deren van Seoel. De ruzies die zich de laatste tijd afspelen in de top van het Nederlandse leger zorgen voor een weinig verheffend schouwspel. Men zou de strijd der generaals kunnen billijken wanneer er uitsluitend hoogst principiële zaken op het spel stonden. Ofschoon men uiteraard niet kan ontkennen dat er wel enke le solide principes in het geding zijn, wordt het steeds duide lijker dat die voor een deel als excuus en voorwendsel gelden om tegenstellingen en rancunes in de persoonlijke sfeer tot gel ding te laten komen. Geen beginselvastheid dus, maar gewone geldingsdrang. Er is nogal wat te doen geweest over de vraag wat men in het leger onder discipline dient te verstaan en in hoeverre groetplicht en kort haar wezenlijke bestanddelen daarvan vor men. De sfeer in de legertop echter heeft ook wel iets met die discipline te maken. Als het gekrakeel van de opper-officieren begint te lijken op een tragi-comedie moet men zich er niet over verbazen dat ook aan de basis van de Nederlandse strijd krachten een aantal pijnlijke vragen wordt gesteld. j (Van onze redactie buiten- ai) ÏAILADOLID-PAMPLO- lil - In de Spaanse steden VtlMoliü en Pamplona zijn betogers en politie slaags ge nikt. In Valladolid protes tante, arbeiders van de Fa s-Renault-fabrieken tegen sancties, die de directie had toegepast tegen arbeiders die onlangs aan een staking had- Ion deelgenomen. In Pamplo na maakte de politie een einde aan een demonstratie van on-: langs ontslagen bouwvakarbei- iers. D.e laatste dagen worden uit i Wsche-.dene delen van Spanje j stakingen gemeld, hoewel die officieel verboden zijn. In de meeste gevallen gaat het om 'oonsvemogingen. Spanje kent een inflatieper- «itage vam dertien procent. In «hpogmg de inflatie te be ngelen wil de regering niet j meer dan maximaal elf pro cent toestaan. u? pndere fronten is et in Spanje onrustig. In San '"Oasüati heeft een 25-jarige "eae separatist zelfmoord i a» r'a^at hij zes uur u;-ae politie was omsingeld. Riv™? van de verboden ETASC vrijheidsbeweging Dp de Canarische eilanden zijn zestien Spaanse vak bondsleiders gearresteerd. Het Internr.ionaele Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVVV) noemt deze grrestaties een be wijs voor het feit „dat de vrijheid van vakbeweging om maar niet te spreken over de burgerlijke en politieke rechten -- voor het dictatoria le Spaanse bewind een dode letter is". In Baicelona heeft die open bare aanklager tegen een 26 jarige student lid van de anarchistische beweging „Ibe- riaans bevrijdingsfront" die wordt beschuldigd van het doodschieten vain een politie agent bij een bankoverval, tweemaal de doodstraf geëist. In San Sebastian zijn vijf tien priesters een „sit-in" actie begonnen in het paleis van de bisschop aldaar. Zij willen hiermee steun betuigen aan de zes priesters die twaalf dagen geleden in de gev-angenis van Zamora een hongerstaking zijn begonnen. De „zes van Zamo ra" ondergaan langdurige ge vangenisstraffen wegens poli tieke misdrijven. In Madrid tenslotte zijn tien van de priesters die deelna men aan de bezetting van het seminarie vain Madrid op 29 november j.l. veroordeeld tot boeten die variëeren van f 1250 tot f 15.000,-. Die bezeti- ting vond plaats uit solidari teit met de hongerstaking van de „zes van Zamora". (ADVERTENTIE) (Door onze correspondent) TEL-AY [Y De legerwoordvoerder in Tel-Aviv maakte gisteren melding van een korte luchtslag bo- ven de Golf van Suez. Volgens de Israëlische versie van dit incident werd een Egyptische Mig 21 neergeschoten en keerden alle Israëlische vliegtuigen veilig op hun basis terug. Egypte zegt, dat een Israëlisch vliegtuig werd neer geschoten. Dit incident illustreert de hoogspanning langs de staakt het vuren lijnen in het algemeen. Het Israëlische leger is zo wel langs het Suez-front als op de Golan-hoogvlakte in staat van hoogste paraat heid. Met de mogelijke her vatting van de oorlog nog voor het begin van de confe rentie in Genève wordt in militaire kringen terdege re kening gehouden. De Egypti sche minister van buiten landse zaken, Ismail Fahmy, heeft de ambassadeurs van Amerika en Rusland afzon derlijk bij zich ontboden voor een gesprek over de groeiende spanning. Er is sprake van sterke Egyptische troepenconcentra ties tegenover de grote Israëli sche legermacht op de weste lijke oever van het Suez-ka- naal Mocht het tot een nieuwe oorlog komen, dan kan worden aangenomen dat de Egyptena- ren zullen proberen de aan voerlijnen naar het Israëlische bruggehoofd op dé westelijke oever van het Suez-kanaal af te snijden, terwijl Israël van leer zal trekken tegen het om singelde derde Egyptische le gercorps op de oostelijke oe ver van het Suez-kanaal, dat zonder anti-luchtdoelraketten een gemakkelijke prooi schijnt te zijn voor de Israëlische luchtmacht. Het is wellicht dit gegeven, dat Egypte ervan zou kunnen weerhouden zijn poli tiek ongeduld over de Israëli sche weigerin g zich naar de bestandslijnen van 22 oktober teru gte trekken om te zetten in militaire acties van grotere of kleinere omvang. Volgens de Israëlische op vatting begint het er op t lijken dat de Egyptenaren zich niet langer aan het bestand houden. Een situatie die uiter aard een Israëlisch antwoord, in de vorm van een preventie ve actie, kan ontlokken. De Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Da- jan, die gisteren naar de VS zou vertrkken had 's avonds zijn reis nog niet aanvaard. De mogelijkheid bestaat dat Da- jan zijn reis zal uitstellen in verhand met de gestegen spanning naT1 de bestandsli nies. De economische raad van de uit negentien landen bestaande Arabische Liga© heeft intus sen besloten tot een geleidelij ke repatriëring van Arabische gelden bij buitenlandse ban ken. Het geld zal worden on dergebracht bij Arabische be^ leggingsinstellin.gen. Libië heeft aan de besprekingen van de raad niet deelgenomen. BRUSSEL (ANP) Vol gens de Europese Commissie boter dia niet tegen marktprijs kan worden verkocht in 1973 ongeveer 400.090 ton bedragen, Dat heeft ze meegedeeld in antwoord o.p schriftelijke vra gen uit het Europees parle ment. Door maatregelen inza ke verkoop op speciale voor waarden zal het echter moge lijk zijn deze hoeveelheid te verminderen. De opslagkosten voor deze hoeveelheid voor een jaar zou het Europese landbouwfonds eenbed-rag van ongeveer 315 miljoen gulden kosten. Zou de boter verkocht word-en tegen een pnjs die gerekend werd bij de onlangs naar de Sovjet- Unie verkochte voorraden bo ter, dan zou het verlies ruim twee miljard gulden bedragen aldus de commissie. PARIJS In Frankrijk is gisteren een algemene sta king begonnen, die het open bare leven voor een groot deel ontwricht. Ze duurt 24 uur. De grote vakbonden hadden de staking uitgeroe pen met steun van de link se oppositiepartijen, uit pro test tegen de stijgende kos ten van levensonderhoud. In Parijs en in de Franse provinciesteden zijn gisteren geen kranten verschenen. Ver der is het huisvuil niet opge haald. Miljoenen werknemers heb ben slechts met moeite hun werkkringen kunnen bereiken. Bij de spoorwegen reed gister morgen nog maar een derde van het gebruikelijke aantal treinen. In Parijs heeft de regering op drukke punten aan de rand van de stad militaire vrachtwagens in bedrijf gesteld. De verkeers lichten werkten niet. Ook het binnenlandse lucht verkeer in Frankrijk is door de slaking bijzonder getroffen. De scholen bleven gesloten en de onder toezicht van de staat staande televisie en radio hadden haai activiteit tot een minimum beperkt. Slechts hier en daar werd gisteren in Frankrijk de post bezorgd. DEN HAAG (ANP) De oppositiefracties in de Twee de Kamer, VVD en CHU, hebben gisteren een onder houd over de energiecrisis aangevraagd met de pre> mier en de minister van Buitenlandse Zaken De heren Wiegel en De Kos ter vain de VVD en Kruisinga en Vain der Mei van de CHU hebben dit onderhoud aange^ vraagd over het Midden-Oos- tenbeleid en de olieboycot naar aanleiding van de behandeling van de begroting van Buiten landse Zaken in de Tweede Kamer. De reden voor de aan vraag van dit gesprek is vol gens de heer Wiegel van de VVD de volgende. Bij het de bat in de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken is de Tweede-Kamer fractie van de VVD gebleken, dat er een groot aantal vragen is opengebleven met betrekking tot de aanpak van het beleid ten aanzien van het Midden- Oosten en de oliecrisis. GOUDA (ANP) Twee mannen met een bruine huid en kroeshaar, zoals het poli tierapport vermeldt, hebben in de nacht van woensdag op donderdag met een wapen waarop een ronde trommel met patronen zat. enkele vuurstoten gegeven in de richting van twee Goudse politiemannen, Dat gebeurde op de Moordrechtse Dijk te Gouda, nadat de agenten hun auto hadden klemgereden. De agenten lieten zich plat op de grond vailen toen de kogels uit het snelvuurwapen spoten. Niemand werd ge raakt. De twee mannen zijn de polder ingevlucht. Tot dusver ontbreekt elk spoor. Toen de auto met de twee man voor een geopende brug stond te wacliten. kwamen de agenten met hun auto naast de mannen staan. Zit maakten een praatje met de onbekenden en wilden de autopapieren controleren. Daar voelden de inzittenden niet voor en de bestuurder reed snel achteruit, keerde en ging er vandoor. Tijdens de achtervolging vroegen de agenten het Goudse politiebureau om as sistentie. Op de Moordrecht- se Dijk gekomen, bemerkten de inzittenden van de auto, dat zij een tweede politiewa gen tegemoet reden, terwijl zij werden achtervolgd door een eerste auto. Zij probeer de nog te keren, maar raak-1 ten daarbij 'n paaltje, waar door de linker voorband lek raakte en het spatbord werd afgerukt. Toen sprong het tweetal uit de auto en bcon te schieten. Nadat de mannen in het duister waren verdwenen, konden de agenten de ach tergelaten auto onderzoeken. Deze bleek in Delft gestolen te zijn. In de loop van donderdag ochtend heeft de politie de natte kleren van de mannen gevimtlen. Z'i hadden de kleren uitgetrokken, nadat zij bet water lans de Oost- ringdijk bij Moordrecht wa ren overgezwommen. Uit een boerenschuur hebben zij ver volgens laarzen en overals gestolen. Het wapen waar mee de schoten zijn gelost. Is nog niet gevonden. (ADVERTENTIE) SPAARPLANNEN GEWONE GEMENGDE VERZEKERING EEN RENTE- OF DIVIDEND KOERS WINSTPARTICIPATIE- POLIS Bij een gemiddelde Staatsfondsen rente van 7Va% stijgt bij de Stad Rot terdam Leven en deVerzekerings Unie een .verzekerd kapitaal van f50.000.- gesloten door een 35-jarige man, met een duur van 30 jaar, tot f 104.000.- dus tot 208%. Bij de Waerdye geschiedt exact het zelfde wanneer het dividend van Robeco plus koersstijging gemiddeld 7Vr% per jaar is. Wij beloven niets en geven slechts feiten. De toename van het verzekerd kapi taal is onbelast voor de inkomstenbe lasting. Uw eigen assurantiebemiddelaar weet er het fijne van. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV (Van een onzer verslaggevers) GORINCHEM In de ba byafdeling van het streekzie kenhuis Prinses Beatrix in Gorinchem zijn verschijnselen geconstateerd van infectie met de colibray-bacii, die gevaar lijks is voor baby's onder het half jaar. Drie besmette zuige lingen zijn overgebracht naar het Sophia-kinderziekenhuis in Rotterdam. Een baby die in Gorinchem zou worden opge nomen. is direct naar Rotter dam gebracht. De directie van het Prinses Beatrix-ziekenhuis liet desge vraagd meedelen dat uit over dreven veiligheidsoverwegin gen de boxen waarin infectie was geconstateerd, werden schoongemaakt. De directie wees beschuldigingen over slechte hygiënische toestanden van de hand: „De infectie is van buiten gekomen en we hebben hierover tijdig contact gehad met de inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid- Holland". De ongeruste ouders van de besmette baby's hebben een klacht ingediend bij de Zuid hollandse inspecteur van de volksgezondheid. Eind novem ber is in het Gorinchemse zie kenhuis een baby overleden, waarvan de doodsoorzaak nog niet officieel bekend gemaakt is. Er wordt gezegd dat het kind ook ziekteverschijnselen vertoonde die bij de infectie horen. De directie van het zie kenhuis acht niet bewezen dat de colibrayinfectie met de doodsoorzaak t.a maken heeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractiese cretariaten van de Tweede Ka mer zijn begin deze week door de directeur van de diensten, J. Rotteveel, gewaarschuwd te gen mogelijke toezending van bombrieven. De stapels post die elke dag de Kamer binnenko men worden gecontroleerd op aanwezigheid van verdachte stukken. Aanleiding tot deze interne maatregel was een anonieme waarschuwing die de Amster damse recherche begin deze week kreeg. Er zouden bom brieven naar leden van de Tweede Kamer onderweg zijn. Met name is gewaarschuwd tegen poststukken dikker dan 3 mm en zwaarder dan 30 gram. Vooralsnog wordt elke dag de binnenkomende post 'ge controleerd. (ADVERTENTIE) Hoeveel duizenden liters benzine extra zou het ophalen van al die bonkaarten op de postburaeus gaan kosten? Goede morgen, lees deze en de kranten van de komende dagen zee- goed en duidelijk om misverstanden bij het op halen van de benzinebonnen welke, instelling overigens nog zeer grote toestanden gaat teweegbrengen, als u het ons vraagt -— te voorkomen. De ministeries gaan alles zeer duidelijk uitleggen, heeft men ons persoonlijk beloofd. De Arabieren noemen Den Uvl sjeik Pompie-toe. Uit het leven gegrepen: een jongeman van zeven school gaand, lid van diverse vereni gingen en instellingen reeds heeft de afgelopen dagen vijf kleine spelletjes mens-erger- je-niet ontvangen van vijf verschillende, elkaar on beken de mensen. In zijn sinterklaas- cadeau van thuis een spel letjesdoos zat het zesd.e spellet te. (Jong)mens - erger je 4 niet Nu we het toch nog even over de goedheilig man heb ben. een nare ervaring uit Utrecht, waar het gezin Dwars dé. avond treurig besloot Dieven gingen er met de surprises vandoor, toen de heer Dwars een dierenarts zijn automobiel even onbe heerd achterliet om z'n kinde ren te halen. De surprises zult u hegrepen hebben la gen in de auto. Vredeling: Nou breekt m'n Clumpken Wij hebben het van de week nog gezegd: een olie boycot van de legers van het Midden-Oosten zou wonderen doen. Maar wie luistert er naar ons? Behalve u natuur lijk (met een half oor, wat beter is dan een lege dop). Waarbij we het laten. Zoals u ziet. MERIJN ROTTERDAM (ANP) De oliemaatschappij Total Neder land gaat proberen via een gerechtelijke uitspraak de ge meente Spijkenisse ertoe te dwingen de oiiepijp van Total tussen Rotterdam en het Sloe- gebied toch op zijn grondge bied te dulden Het werk aan deze pijpleiding, die al bijna helemaal klaar is, ligt op het ogenblik stil omdat de ge meenteraad van Spijkenisse de Gasunie, die het werk voor Total uitvoert, heeft verboden het karwei op het grondgebied van de gemeente voort te zet ten. Eind augustus had de ge- meenteraad die beslissing al genomen op grond van milieu technische bezwaren tegen de oiiepijp. Total heeft bij de president van de rechtbank in Rotter dam een kort geding aange spannen tegen Spijkenisse, da* waarschijnlijk maandag a.s. zal dienen. De kans bestaat echter, dat de behandeling van de zaak nog enige tijd za) worden uitgesteld, op verzoek van de raadsman van Spijke nisse. Deze wil wat meer tijd krijgen om zich op de zaak voor te bereiden. De pijpleiding is de leveran cier voor de nieuwe Totalraf- finaderij in net Zeeuwse Sloe- gebied. Orulangs kreeg de raf finaderij van de provincie Zeeland de benodigde vergun ningen en als alles volgens plan verloopt, gaat de raffina derij half volgend jaar draai en. In eerste instantie krijgt de raffinaderij een verwer kingscapaciteit van-5 miljoen tor ruwe olie per jaar. Die olie moet worden aangevoerd via de nu omstreden pijplei ding uit Rotterdam. De olie kan niet met mammoettankers rechtstreeks naar de raffinade rij aan de Westerschelde wor den gebracht, omdat het vaar water te ondiep is. Het is wel mogelijk om tankers van on geveer 80.000 ton te ontvangen en het lijkt waarschijnlijk dat Total deze aanvoermogelijk- heid gaat gebruiken als de pijp leiding niet op tijd klaar komt. Half september ontstond eni ge opschudding over de pijp leiding toen Spijkenisse bij toeval ontdek't dat de Gasu nie bezig was het het treffen van voorbereidingen voor het afzinken van de leiding in het riviertje het Spui op de grens tussen Oud-Beijerland en Spij kenisse. Met het raadsbesluit van augustus in de hand som meerde de gemeente Spijke nisse de Gasunie om onmid dellijk met het werk te stop pen. De dagvaarding van To tal, zoals die bij de president is ingediend, eist van Spijke nisse dat de gemeente iedere handeling achterwege laat, die de uitvoering van het pijplei dingproject op grondgebied van Spijkenisse belet. In de dagvaarding wordt een dwangsom van f 200.000,- ge noemd voor iedere dag dat niet aan het project kan wor den gewerkt.

de Stem | 1973 | | pagina 9