werk schiet op Oostburgers blij met reconstructie Finland Vriie Zeeuw Slager Plasschaert vindt worst maken het leukst liqua erduijn Reductie regeling Axeler Ambacht Mini-metro voor Brugge FILMS IN ZEELAND OOSTBURG Aardenburg Vierde lokaal voor nieuwe basisschool Soos Oostburg begint weer Sas van Gent LICHTER KINDEREN 1 Vrijdag 7 december 1973 Lu met twee punten voor. prong op Verduijn en boven- lien één wedstrijd minder ge meeld, aan de leiding staat in ie eerste klasse van het Oost. jurgse zaalvoetbal. Leraren en Administratief Personeel deelden na een ipannende en goed gespeelde match de punten(l-l). Stand' M C Fiehuiqua 5 - 10. Ver- iuijn 6-8. Velocitas 5 7 Oktopus 5-1. Administratief Personeel 7-6. Jansen sport 6 - 5. Van Hal en Kareis 7 4. iieraren 5-3. Amro Bank 6 In de tweede klasse boekte (Riemens zijn eerste overwin ning. O.B.V. werd hiervan het slachtoffer 4 - 2. De Riemens mensen blijven echter op de voorlaatste plaats van de rang lijst staan, doordat Verduijn 2 hekkesluiter Blijf Fit met 4-3 klopte. Stand: Peugeot 6 - 11. Hof ter Mude 7 - 10. W I K 5-9, 0 B V 6-6. Winkeliers 6-5. Alheo 6-4. Verduijn 2: 6-4. Riemens 5-3. Blijf Fit 5-0. Programma voor 10 decern, ber: Velocitas - Leraren. Alheo - Peugeot. WIK- Riemens, (Van een onzer verslaggevers) AXEL Tijdens de verga dering, die het waterschap Axeler Ambacht woensdag 12 december houdt in De Halle in Axel zal net als in voorgaande jaren worden voorgesteld om een z.g.n. reductieregeling in te voeren. De reducties worden ver leend om de financiële lasten van de eigenaren van gronden met een hoge omslagheffing, te verlichten. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft destijds verzocht om hiervoor een belangrijk deel van de rijksbijdrage te gebruiken, ken. In de vergadering van 17 december 1970 werd besloten een reductieregeling vastge steld op het geschot onge bouwde eigendommen 1971 in verband met de ontvangen rijksbijdrage voor de water huishouding over 1969. De re ductie betekende een nivelle ring tot HO per hectare en het niet toepassen van de voor 1971 voorgestelde verhogin; van het geschot met ƒ5 pa hectare. In de vergadering van 15 de cember 1971 werd weer beslo ten om het geschot per hectare op ƒ110 vast te stellen. Daar kwam echter toen wel vijl gulden bij. Ook in de vergade ring van 1972 is besloten om er nog eens vijf gulden bij te doen. Een dergelijk voorstel zal ook tijdens de vergadering van 12 december ter sprara komen. Het geschot wordt dan voor de Eendragtpolder ƒ112,25 ijj klasse 1, ƒ112,86 in klasse l' f 114,03 in klasse 3. Voor ae Kleine Huissenspolder: flW' ln klasse 1, 116.67 in k'a', 2. ƒ117,08 in klasse 3. Voor ae Margarethapolder: ƒ126,67 klasse 1, 125,38 in Masse 125.21 in klasse 3. Voor M Nieuw Otheneoolder: 14'. in klasse 1. f121.58 m klasse 2 Voor de Serlippenspolaer- ƒ119,83. f Bestevaerstraat: werk vordert snel. Schieting In het Sportpa viljoen te Aardenburg hielden de iuchtbuksschutters „De Missers" een Klaasschieting. Winnaar werd Th. Kockuijt met 285 pnt. 2. D. van Hermon 271, 3. C. de Baerdemaeker 242, 4. E. de Cocq 238, ,5. W. Klooté 235, 6. N. Kolmeijer 216, 7. L. van Kruijssen 209, 8 K. de Koeijer 207, 9. A. Balie- geer 207, 10. Mevr. M. Kloote- De Busschere 203 punten. 18 schutters werden geklasserd. Collecte De collecte ten behoeve van de vertrekkende missionaris pater Willem de Bruijne heeft 1048 opge bracht. Pater de Bruijne ver- bekt medio december naar Btraal Amerika. tschappij De Stem B.V. kl 01150-7920 (4 lijnen); HUDST: f(3 lijnen); GOES: Klokstraat 1. j en 13.30-17.00 uur. fig 00-21 00 uur, tel. 01600-22341; 1)00-49900; zondag 20.00-22.00 ■140-3751 of 01150-6297; iugustijn, Kantoor Nieuwstr tel 01150-5745 algemeen r^. kantoor Kromme Weele el 01180-7438: redacteur 1 01100-3405. Kant K1"k toUr te loliinshof 35 Goes: re 'i [an Berkel. kantoor Nieuw. j. Ié tel. Oil50-4868: redatfew^. pr Steenstraat 14 Hulst- t va0 facteur W Z-Vlaanderen:0. (je lurg tel. 01170-3370; sPortre T-2594. Axel tel 01155-2237. TIE: Ijs, tel. 01150-6297. I E* tel. 01100 4316 (Van een onzer verslaggever^) BRUGGE (B) De West- vlaamse provinciehoofdstad Brugge zal waarschijnlijk een zogenaamde mini-metro krij gen. De plannen hiervoor zijn bjjna klaar en met de uitvoe ring van de werkzaamheden kan eind volgend jaar worden begonnen. De mini-metro is geen trein onder de grond, maar een aantal kleine wa gentjes, plaats biedend aan 6-8 Personen, die rijden in een «oker van ongeveer 3,5 meter «oorsnede. De bediening van dit stelsel «an geheel automatisch mid- Ms een computer geschieden, in enkele minuten tijd kan men van het station naar het centrum worden vervoerd, tussenliggende haltes zorgen ervoor dat onderweg in- en uitgestapt kan worden. Als dit P'an verwezenlijkt wordt kan evens een ander stokpaardje ™n het Brugse stadsbestuur w uitge™erd. namelijk net verkeersvrij maken van de eeuwenoude binnenstad. De «ün i1- van 'let project zouden w Sedragen worden door ministerie van Verkeers azen in Brussel dat Brugge s experiment heeft aangewe- (Van onze correspondent) AARDENBURG In de dinsdagavond gehouden raads vergadering deelde burge meester Lockefeer mede, dat het advies was ontvangen om een vierde lokaal als urgentie aan te vragen bij het ministe rie van Onderwijs. De brief was de morgen voor de raadsvergadering ont vangen en in het college nog maar nauwelijks besproken. Niettegenstaande dat meenden burgemeester en wethouders de raad toch reeds om machti ging te moeten vragen om het vierde lokaal zonodig aan te vragen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Na een jaar de activiteiten te hebben stil- onderbroken heropent de soos Oostburg binnenkort zijn poorten. „Wij vinden dat wij dit heuglijke feit moeten vie ren en van de gelegenheid te vens gebruikmaken om rucht baarheid te geven aan het soosgebeuren en de nevenacti viteiten", aldus het bestuur van de soos. Het grijpt echter wat verder dan de soos alleen, ,.Het lijkt ons zinvol om niet alleen aan de soos urchtbaarheid te ge ven, maar aan het hele vereni gingsleven in de kern Oost burg. Dit staat nogal in de schaduw van de belangstel ling", aldus Paul de Milliano en Klaas Overdam. „Wij wil len dat de verenigingen eens in het volle licht van de be volking worden geplaatst en dat duidelijk gemaakt wordt wat er allemaal gemaakt wordt wat er allemaal in Oostburg ge- nemen". Het soosbestuur houdt daar om vandaag (vrijdag) een open dag. Deze begint om 19.30 uur in de soosruimten, boven de openbare lagere school. De medewerking van de plaatselijke verenigingen is gevraagd. Diverse zaken zullen echter nog moeten worden onderzocht alvorens het verzoek uitgaat, aldus de burgemeester. Onder meer zal moeten vaststaan of ook een vierde leerkracht aan de openbare lagere school sub sidiabel is. Na de toezegging dat de raadsleden zouden wor den ingelicht over het verzen den van een eventuele urgen tie-aanvraag, verkreeg het col lege de gevraagde machtiging. Herderstocht Vrijdag 21 december houden de werkeen heden van Sociaal-Kultureel werk Sas van Gent, Westdorpe en. Philippine een herderstocht in de leeftijd van 13 tot 15 jaar. Vertrokken wordt vanuit verschillende punten in Zeeuwsch-Vlaanderen en het eindpunt is de Schotse Hoek in Philippine. In de Schotse Hoek zal de avond al etend, pratend en dansend doorge bracht worden. Om ongeveer 19.00 uur wordt er vanuit de verschillende vertrekpunten gestart om 23.30 uur zal ieder een weer thuis zijn. De Vrede Op zondag 9 december houdt de postdui venvereniging „De Vrede", uit Sas van Gent haar jaarlijkse prijstentoonstelling in zaal Re seda te Sas van Gent. Er zal gekeurd worden in zes klassen door de heer Van Hijft uit Oostburg en wel in de klassen oude doffers, oude duivinnen, jaarse doffers, jaarse duivin nen. jonge duivinnen, jonge doffers. Benoeming Met Ingang van 1 februari 1974 zal de heer De Vos, onderwijzer van de r.k. St. Michael lagere school te Sas van Gent be noemd worden tot hoofdonder wijzer van de r.k. lagere school in Zandstraat. De heer De Vos volgt met deze benoe ming de heer De Rijk op die benoemd is tot directeur van de huishoudschool te Sas van Gent. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De bewo ners van de straten rond de Kroonwijksingel in Oost burg, de zogenaamde wijk Finland, reageren voor het overgrote deel zeer positief op de reconstuctiewerk- zaamheden die thans wor den of zijn uitgevoerd. De Finlandstraat en Helsinki- »traat zijn reeds gerecon strueerd, de Kotkastraat komt deze week gereed, waarna de Bestevaerstraat aan de beurt is. „Een grote verbetering", al dus een bewoonster van de Finlandstraat. „Wij zaten bij voorbeeld al jaren met een parkeerprobleem in onze straat, maar door de oplossing die thans gevonden is, is dat probleem van de baan. Het groen in de straat is wel ver dwenen, van de ene kant wel jammer, want we hebben daar toch altijd te weinig van. Maar gelukkig zijn er al weer boompjes teruggeplant". Een bewoonster van de Hel- sinkistraat had eigenlijk de zelfde bewoordingen over de verbetering. ,„Het is prachtig, zoals dat verbeterd is. Straten verbreed, parkeerruimte, nee erg goed hoor". In de Kotka straat legt men de laatste hand aan de reconstructie. „Wat vooral opvalt zijn de bomen die nu weg zijn. Die hoorden hier eigenlijk niet. Ze waren veel te groot. Nu ze weg zijn is het overal in huis lichter, want ze nemen enorm veel licht weg. Het aanzicht van de straat zal verbeteren, want de auto's kunnen netjes in parkeerstroken gezet wor den en versperren de door gang niet meer", zo werd gis teren gezegd. De bomen bleken ook oor zaak te zijn van vocht in slaapkamers van sommige hui zen. „En dan die smeerboel van die bladeren en dikwijls ongedierte. Nu, ik ben blij dat die bomen weg zijn. Groen is mooi, maar die bomen stonden hier verkeerd". In de Beste- vaerstraat kijkt men uit naar de op handen zijnde verbete ring'. „Hopelijk blijft de vorst n-og even weg en kan de ge meente onze straat nog doen voor de winter. Het zal een hele opluchting zijn. Dan kun je eindelijk je auto fatsoenlijk kwijt. Het is misschien jam mer dat die bomen weg moe ten, maar er komen nieuwe voor terug e-n binnen een paar jaar is er weer wat groen in onze straat". „Door de medewerking van het overgrote deei van de be volking in deze wijk is het mogelijk geworden een zoda nige reconstructie uit te voe ren dat de auto's op de straten blijven en de binnenplaatsen, waar we ook de bomen heb ben laten staan, konden be stemmen voor kinderspeel plaatsen. Een in mijn ogen ideale oplossing", aldus de heer M. Dooms, directeur van openbare werken in Oost burg. „Aanvankelijk was er pro test toen wij begonnen met de bomen in de straten te kap pen, maar thans hoor je niets meer en kennelijk begrijpen de mensen wat voor verbete ring wij beoogden". Overigens wijst de heer Dooms erop dat onmiddellijk na de reconstruc tie nieuwe boompjes zijn terug- geplant. „Daar is het ons ernst mee", zo zei hij. Als de reconstructie van de vier straten gereed is, zal de Kroonwijksingel, waarop zij alle uitkomen, autovrij worden gemaakt. „Dit is de straat voor het doorgaande verkeer. In het ruim drie ton kostende project is ook van de gelegenheid ge bruik gemaakt de Quarles van Uffordweg aan de eisen des tijds aan te passen, zodat ook daar een betere doorstroming van het verkeer verkregen is. Cl - resultaat van de reconstructie: veel ruimte voor iedereen. HULST DE KONING VAN ENGE LAND. Nog steeds Frank en Eva, van Wim Verstappen en Pim de la Parra, met Wille- ke van Ammelrooy, Hugo Metsers, Lex Goudsmit e.a. Toegang 18 jaar. Zondagmid dag en- avond Vier vuisten van de duivel. Een geweldige western, die het midden houdt tussen een slapstick en een complete veldslag, met Terence Hill en Bud Spen eer. De tweede Trinity-film. Toegang alle leeftijden. TERNEUZEN LUXORTHEATER. De vrouw met de stalen vuist (Big Zapper). Harriet Zap per een verleidelijke vrou welijke detective moet de dochter van een industrieel opsporen. De avonturen, in nachtclubs en massagesalons en gevechten tegen Samoerai Zwaardvechters en karate- kampioenen, biedt zij het hoofd. Toegang 14 jaar. De erotiek en de moderne, vrouw. Blue movie, Engelse stijl. Wat doen rijke vrou wen als hun mannen weg zijn? Weduwen van negen tot vijf in een seksuele woes tijn. Toegang 18 jaar. OOSTBURG LEDELTHEATER. Sdbata, MET Lee van. Cleef, William Berger, Franco Ressel en Linda Veras. Lee van Cleef als Sabata, is de gewelde naar, die op zijn manier het wilde westen schoon houdt. Toegang alle leeftijden. Zon dagmiddag halfvijf en dins dagavond om acht uur Deca- ne: one, de sterk erotische verbalen meesterlijk ver filmd door Pier Paolo Passo- lini, met Angela Luce, P.P. Pasolini en Franco Citti. Ook in de tijd van Bocaccio, die de verhalen schreef, wisten ze wat sex was. MIDDELBURG CITYTHEATER. De Vlam en de Pijl, met in de hoofd rollen Burt Lancaster, Virgi nia Mayo, Robert Douglas e.a. is een dramatische episo de uit een schilderachtig ver leden, vol spannende gevech- en. Toegang 14 jaar. The Aristocats, de bekende film van Walt Disney. Toegang alle leeftijden. Kung-Fu, de ijzeren man, een Chinese film. VLISSINGEN ALHAMBRA. Chen slaat er op los. Toegang 14 jaar. GOES GRAND THEATER. The good en the bad. Wat eet een slager zelf het liefst, die een machti ge hoop prijzen heeft weg gesleept op slagersvakten- toonstellingen, in 1969 de gouden slagersring heeft gewonnen, stad en land heeft afgereisd met zijn specialiteit „Os aan 't spit" en zich intensief bezig houdt met alle mogelijke soorten kruiderijen, sau zen en salades? „Ik vind een stukje lende het lek kerst". Keurslager A. C. M. H. Plasschaert, Markt 9 uit Axel, een derkere in Graauw geboren Zeeuw sch-Vlaming, die over een paar weken 48 hoopt te worden, bekent het trouw hartig. „Maar ik vind worst ma ken het leukst om te doen in het slagersbedrijf", voegt hij er aan toe, „vooral paté's en metworsten. Ik heb er in het verleden dan ook al heel wat prijzen mee gewonnen. Maar nu ga ik maar eens stoppen met al die wedstrijden. Dit jaar heb ik voor het laatst meegedaan. Misschien ga ik alleen nog eens meedoen in wedstrijden om de gouden slagersring. Hoewel...." Hij kijkt weifelend. „Het is nog nooit iemand gelukt de gou den slagersring voor de tweede keer te winnen. En ik heb hem in 1969 al een keer gewonnen". Hij staat op, pakt de ring uit de kast en legt hem met enige eerbied op zijn hand. „Kijk", zegt hij en wijst op de zijkanten van de prachti ge zegelring, „als ik weer zou winnen, zouden daar kleine diamantjes in worden gezet. Maar och, Beny, één van onze twee zoons (de an dere studeert in Hulst) heeft nu min of meer mijn taak overgenomen. Die zit ook al zo'n jaar of zeven in de sla gerij en hij heeft dit jaar op de slagersvaktentoonstelling in Utrecht heel wat prachtige prijzen gewonnen". „Of ik zelf uit een slagers familie kom"? Slager Plas- sohaert schudt eens met zijn hoofd. „Bij mij thuis waren ze veehandelaren", vertelt hij, „dus helemaal vreemd is het niet. Vanaf mijn 14e jaar ben ik verder gaan leren voor slager, omdat ik dat leuk vond. Worsten maken. Dat is het helemaal voor mij. Ik ben in Antwerpen zelfs chef-worstemaker geweest. Een jaar of 20 geleden ben ik naar Axel gekomen en zo zit ik hier met mijn slagerij tegenover het Gemeente huis". Het is wel duidelijk, dat Vader en zoon Plasschaert: alleen het beste is goed genoeg slager Plasschaert méér wil en kan dan het schouderkar- bonaadje en het pondje ge hakt half-om-half alleen. Dat geeft hij zelf ook ruiterlijk toe. „Ik wil iets brengen, wat een ander niet heeft. Dat is het eigenlijk", verklaart hij, „mijn vrouw doet daar druk aan mee. Die neemt alle pasteien, sausen en sala des voor haar rekening". De hele Plasschaert-familie is er maar druk mee, want niet alleen moet alles goed smaken, maar het moet er ook goed uit zien. De etalage bijvoorbeeld. Die moet aan trekkelijk en uitnodigend zijn. En dat is-ie ook, want volgende week op de dag van de veemarkt (13 decem ber) komt een groep topsla- gers uit heel Nederland op excursie naar Axel om eens te kijken hoe collega Plas schaert nu wel zijn etalage inricht. Niet voor de eerste keer trouwens, want het vo rige jaar is er ook al een groep geweest. Dan moet het wel iets bijzonders zijn, of niet soms? En dan het plakboek. Een enorm dik geval vol met kranteknipsel foto's, lof- betuigingen en brieven. Bla deren in het plakboek is rei zen door Nederland van de ene ,os aan 't spit'-demonstra tie naar de andere. Wie een scherpe neus heeft kan de doordringende, scherpe houtskool-barbecuelucht mis schien wel ruiken. De foto's zien eruit om rauw in te bijten en het geheel illus treert alleen maar wat we eigenlijk al wisten: dat sla ger Plasschaert een ware meester is. Voor wie het vlees beter is dan de benen, want van al die ossen bleef Uiteindelijk alleen het nogal armetierige karkas over. De broodjes os vlogen weg en over slager Plasschaert is in de regionale en landelijke pers dan ook menig lovend woordje geschreven. „Dat braden van zo'n os is het moeilijkste niet", zegt hij bescheiden, „het is het spuit je dat het 'm doet. De os wordt voorbehandeld en in gespoten met een speciale vloeistof. Dat is het vakge heim, dat ik voor veel geld uit Duitsland heb geïmpor teerd. Ik ben er een jaar of zes geleden mee begonnen en heb er altijd veel succes mee gehad". „Het vlees is eigenlijk te duur", zegt Plasschaert wat sombertjes, „straks tegen Kerstmis wordt het wel weer wat drukker. Dan ma,ak ik ook speciale wildzwijn- en hazepatés. Zelf eten we die dagen dan wat we uit de winkel overhouden. We zien wei". Gemiddeld worden er zo'n 6 varkens en 2 runderen in de week in de slagerij door gedraaid. Slager Plasschaert slacht ze zelf. Dat schijnt ook beter te zijn voor de kwaliteit van het vlees. „Eigenlijk hebben we een te uitgebreide zaak voor een stadje als Axel", zegt hij nog, „In een stad als Ant werpen zouden we nog meer mogelijkheden hebben gehad. Maar ik ben nu niet meer van plan te gaan verkassen, hoor", stelt hij me gauw ge rust. Want waar vind je nou de beste champignon-paté van heel Nederland zo maar te koop in de vitrine lig gen? Gerdi Preger-Hoevenberg 0 Plasschaert junior: al jong specialist

de Stem | 1973 | | pagina 7