Algemene beschouwingen raad TERNEUZEN CEHEENTE-lllTCAVEN KRITISCH BEKIJKEN TRAGEN OVER AWI, WENSEN OP 'N RIJTJE „Streekplan onontbeerlijk Stimulans voor industrie hard nodig ANTWOORD COLLEGE TERNEUZEN prr°laaS 1260'~ 9 i 9 me» om\l iCtle is ondernp- DIELEMAN MINDER UITGEVEN P. de Jonge inspraak streekplan een flop 20.000 financiën Milieu Werkgelegenheid Jeugd Raad Terneuzen in het kort Ook wankelmotoï voor J G.M. Chevrolet stad streek 1 lamster Temen Nisse Borssele Mevrouw Korbee: vierkante meter grond bij Sluiskil wordt water TERNEUZEN IN CIJFERS St. - Jansteen Vrijdag 7 december 1973 (Van onze redactie land) d, Ofschoon in de toekomst (j, of meer alternatieve kracht bronnen opgeld kunnen doe# „zal voor het huidige ea groot deel van het volgene ae. ceunium de overgrote meet. derheid van de auto's nog a, gedreven worden door klassieke zuigermotor met in wendige verbranding", heer E. N. Cole, President van General Motors, tijdens tet vergadering van ingenieurs tt managers van de Michigan universiteit. Hij betoogde verder: „Dea, motor heeft de voordelen van zijn lage kostprijs, zijn presta ties, zijn robuustheid; het pro- bleem van de uitlaatgas-con-1 trole is_ bij dit type vrwijel opgelost". Hij legde er vervolgens ue nadruk op dat General Motors permanent bezig is alle mogi lijke krachtbronnen te besti deren. Sinds 1963 werden inj dit verband niet minder dan 300 alternatieve motorvoriM uitvoerig bestudeerd. Aan dit i soort research besteedde Ge neral Motors alleen al 36 mil joen dollar en voor dti jaar mag zelfs met een bedrag van I 46 miljoen dollar rekening ge houden worden. De General Motors president noemde de W ankelmotor het- meest geëvolueerd op de weg I naar de serie-produktie. Gene ral Motors' begin produhtie van met Wankelmotor uitge-1 ruste Chevrolets Vega, he volgend jaar, za rond 100.000 schommelen. Maar de laatste jaren zijn toch enkele bedenkingen me zen. Uitlaatgascontrole en j energieverbruik zijn zich als I evenwaardige argumente ko men opstellen naast prestaties, kostprijs en duurzaamheid", constateerde de heer Cole en j voegde er meteen aan toe dal „dit vraagt om een her-over weging van het oude en een I open geest voor het nieuw. En met alle vormen van ener gie of concepten voor kracht I bronnen moet dus rekening j gehouden worden' Lang model (Normaal 1575,- iKorting 315,- lang model met Vertskraag slormaal 1095,- Korting 220,- bt. Nicolaas Q"7C |prl|S ■>t ziens in de jordeligste ontzaak van reda en mstreken0 f 0 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de gemeenteraad van Terneu- jeii zijn gisteren, aan het begin van een nieuw be stuursjaar, door diverse raadsgroeperingen algemene beschouwingen gehouden. Hieronder geven we in liet kort weer wat de fracties het meest na aan het hart ligt en waar zij in het komende jaar misschien accenten op gaan leggen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEPZEN De algeme ne beschouwing van de heer S. Vlieger (D'66> stond in het teken van het afremmen van de groei, van een verandering van het beleid hierdoor en van het kritischer bekijken van het doen van uitgaven door de gemeente. Volgens de heer Vlieger moet ook bij het doen van grote uitgaven steeds bekeken worden of ze wel dringend noodzakelijk zijn. Waar zijn mening moet heit gevaar van het afsto'.en van grote werken op gemeentelijk vlak worden opgevangen door meer werk in de dienstensector, recon- struotie van de kernen en het bekijken of mechanisatie soms niet door handwerk is te ver vangen. Het is best mogelijk dat door vermindering van consumptie en door minder aanwas van de bevolking han denarbeid goedkoper kan zijn dan grote machines, die niet ton volle gebruikt kunnen worden en jarenlang een gro te belasting voor de begroting zjn", aldus de heer Vlieger. Hij was van mening dat grote werken mee bij stukjes en beetjes moeten worden uit gevoerd. Het plan voor de bin nenstad van Terneuzen moet naar zijn smaak een plan zijn met zoveel alternatieven dat je er nog alle kanten mee uit kunt. „Vernieuwen van wonin gen met subsidies van rijk en gemeente, huis voor huis, straat voor straat. Trachten er een gezellige stad van te ma ken. En geen aankopen van woningen meer, diat kost te veel geld, bevordert het verval en beïnvloedt de planning", aldus de heer Vlieger. Ook moet naar zijn smaak het af breken van wijken -zoals met Java is gebeurd- worden ver meden omdat dit de gemeente teveel geld kost. Zeehaven-industrie zei de heer Vlieger voor Zeeuwsch- Vlaanderen niet meer te zien zitten wel industrievestiging op de Axelse Vlakte. Ook vond hij h,et tijd diat de ge meenten zich eens bezinnen of men niet tever gaat met de eigen bestemmingsplannen. „Van provinciewege dient dan ook snel een streekplan op tafel te komen, waar desnoods gestreept wordt in al te ambi tieuze en dubbele plannen", merkte de heer Vlieger op. Hij was verder van mening dat het gemeentebestuur nog heel wat aan openheid en voorlichting moet sleutelen. Wan een onzer verslaggevers) TERNEIÏZEN „Wat gaat t' gebeuren met de AWL"? tee vraag stelde P.v.d.A.- fracfevoorzitter J. Hamelink SJtcren in zijn algemene be schouwing. Hij deelde mee be zorgd te zijn over de gang van laten rond de zuiveringstaak, au provinciale staten deze laak aan de waterschappen hebben overgedragen. .Nemen de waterschappen je AWL over en zo ja, waar Eaalt men het geld hiervoor vandaan"? vroeg de heer Ha melink. Hij wees erop dat de AWL ai een vergevorderde studie neeft gemaakt van de waterzuivering in haar gebied, dat op het grondgebied van Wie waterschappen is gelegen, "e heer Hamelink w-as van woning dat de AWL onge stoord verder moet kunnen kerken cn zelf moet worden belast met de zuiveringstaak in haar gebied. Pe beer Hamelink vroeg het «™ge van B. en W. of er rekening mee wordt gehouden de gemeente nog enkele nnanciële stroppen te verwer en kri'gt, zoals die van de Plannen voor Sroodorpe en Spui, de financiële gevolgen van de leegstaande woningen e.d. Oe heer Hamelink vroeg ook de aandacbi van b. en w. voor het tijdig zoeken van alterna tieven vorr de vuilverwerking. De huidig.» stortplaats zal vol gens hem binnen afzienbare tijd vol zijn. Volgens de heer Hamelink heeft met name de provincie volledig gefaald voor wat de ruimtelijke ordening van Oost- Zeeuwseh-Vlaanderen betreft. Nu er van die kant nog niets uit de bus is gekomen vond hij het tijd worden om zelf een beleidslijn uit te stippe len. Dat beleid zou dan gericht moeten zijn op het vergroten van het inwonertal en het scheppen van meer werkgele genheid. Daarbij heeft men dan echiter wel de steun van rijk en provincie nodig. De leegstand van de wonin gen baarde de heer Hamelink zorgen, evenals de dreigende werkloosheid in de bouwnij verheid. Hij drong er bij B. en W. op aan om in dit verband plannen voor te bereiden om van nieuwbouw naar verbete ring van bestaande woningen over te schakelen. &xTS^,?^2er verslaggevers) ''MUZEN Mevrouw J. Wpegieter-Thiel van de beeft gisteren in haar «ifemene beschouwing aan b. gevraagd om een voor lijk waarin alle noodzake- vo»rzieningen voor Ter- 7 en zelfs voor geheel ij:,- Wscb-Vlaanderen. op een viiri!, worden gezet. Uit deze iarenfn 2011 dan een vier- aan moeten vollen dat tltvniMe raa<' of anders aan tin» raad - tec beoorde- moeten worden voor- te Doppegieter merk- tiid iS keilnelijk in één jaar Met iü zoveel gebeurd is. dat v?nd ze het triest "einig t!a" ,het streekplan zo dat jÜ Sodaan. Ook vond ze voerincT komen tot herin- Fe®iéregS?n„ investerings- ZeeUw. J\„nS voor sch-Vlaanderen. n'et affiajSchuwde ervoor om als maar wethouders i woord1eYleerit'iike vertegen- af te v"SYn allerlei organen dreigt a dlgen- „Het gevaar waar e,„an ver§adermoeheid, weinig tR'nog is dat er te tig J ll>« overblijft om rus- "'ig te a aan beleidsplan- öonnoSj^0011'' o'dns mevrouw I a'U? dat 1 dat Veel aan" JWbtena.ei?n aanta' gemeente- snaren op gezette tijdeil eens met elkaar wan werk zou moeten ruilen. Dit om ver vlakking te voorkomen. Belangrijk vond mevrouw Doopegieter het dat veel aan dacht wordt besteed aan de mentaliteitsvorming van het politie-personeel. „Het gezag van de politie moet steeds duidelijk worden. En pas als het gezag niet meer werkt, moet macht gebruikt worden." was de stelling van mevrouw Doppegieter. Voor wat de binnenstad van Terneuzen betreft vond ze dat de Noordstraat hoofdwinkel centrum moet blijven. Overi gens had ze niet veel hoop dat de plannen voor het bouwen van een winkelcentrum in het Java, gerealiseerd kunnen worden. ..Gezien de geringe te verwachten toename van de bevolking en het gevaar voor overbewiinkeling, zou het wei eens noodzakelijk kunnen zijn van het Java opnieuw een woongebied te maken," aldus mevrouw Doppegieter. Ze vroeg verder om een meerjarenplan voor het onder houd van wegen en straten, pleitte voor het oprichten van LEAO- en MEAO-scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen en vond dat er een nieuw tariefstelsel voor het gebruik van gemeen telijke sportaccommodatie moet komen. De tarieven moeten naar haar mening meer op de kostprijs zijn gebaseerd. Door het uitbreiden van de kadecapaciteit moet deze brug ve rdwijnen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In zijn al gemene beschouwing was de heer F. Dieleman (S.G.P.) van mening dat de gevolgen, die de gemeente gaat ondervinden door de teruglopende conjunc tuur, niet door verhoging van de belastingen, maar door het doen van minder uitgaven moeten worden opgevangen. Volgens de heer Dieleman zal daarbij dan het eerst op de uitgaven voor sport- cultuur en recreatie bezuinigd moeten worden. Overigens ging hij er mee akkoord dat het tekort op de begroting voor 1974 door middel van belastingverhogin gen werd weggewerkt. Hij vond evenwel dat in de toe komst niet kan worden door gegaan met. het verhogen van de belastingen. Benoeming In de vacatu re, ontstaan door het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van mej. M. Moerman, is benoemd tot schoonmaak ster van de openbare basis school te Nisse mevr. C. Ka- relse-de Koeijer, aldaar. Nieuw raadslid Als nieuw lid van de gemeente raad van Borsele is beëdigd de heer J. Boogert te Driewegen. De heer Boogert maakt deel uit van de CHU-fractie en volgt de heer L.J. Fierloos uit 's-Gravenpolder op, die we gens aanvaarding van een ge meentelijke betrekking ontslag genomen heeft. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer P. de Jonge (B.P.) kwam giste ren tot de conclusie dat het afgelopen jaar in de slechte positie van Zeeuwsch-Vlaan deren geen verbetering is ge komen. Het uitblijven van een streekplan is volgens hem een van de oorzaken. De heer De Jonge vond dat de wijze, waarop het provinciaal be stuur - compleet met in spraakprocedures - de zaak heeft voorbereid, een flop is geworden. Net als diverse andere raadsleden hoopte de heer De Jonge dat met de aanleg van de vaste oeververbinding snel kan worden begonnen. Wel zag hij die oeververbinding het liefst aangelegd tussen El- iewoutsdijk en Terneuzen, zo dat dan een betere aansluiting op de Zeelandbrug ontstaat. H. E. Ook de heer De Jonge vond nieuwe impulsen op industri eel gebied in Zeeuwsch-Vlaan deren onontbeerlijk. Als die er niet komen, dan loopt naar zijn mening zelfs de centrum functie van Terneuzen gevaar (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN ,,Het wordt tijd dat de stem van Terneu zen - als centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen en als derde haven van Nederland - luider klinkt in het nationale koor, opdat rijksoverheids steun verkregen worde." Dit zei gisteren mevrouw M.J. Korbee-Arnold (V.V.D.) in haar algemene beschouwing. Mevrouw Korbee vond het belangrijk dat de industriële bedrijvigheid door de overheid wordt gestimuleerd. Dit ter bevordering van de werkgele genheid. Ze zei erg nieuwsgie rig te zijn naar wat de resul taten om in Zeelaind gezamen lijk industrie aan te trekken, hebben opgeleverd. Wat de gemeentebegroting van Terneuzen betreft wees zij op de verdubbeling van de uitgaven ten opzichte van 1971. Ze vond dat ervoor ge zorgd moet worden dat de in flatie-trend niet al te automa tisch in het denken en hande len wordt ingepast. Mevrouw Korbee vond verder dat het voorzieningeniveau van Ter neuzen heel wat hiaten ver toont. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het dage- lijlts bestuur van het haven schap Terneuzen is gisteren met een voorstel aan de raad van bestuur van dit haven schap gekomen, om een opper vlakte havenschapsgrond van ruim 20.000 m2, in water te veranderen. Een en ander is het gevolg van de plannen van de Neder landse Stikstofmaatschappij te Sluiskil, om haar kade langs de rijksweg Sluiskil-Axel met ruim 150 meter te verlengen. Deze verlenging kan echter niet zonder meer tot stand worden gebracht, zo hebben de technische adviseurs van het havenschap meegedeeld. De havenmonding dient te worden uitgebreid en als ge volg daarvan zal ruim 20.000 m2 grond, die deel uitmaakt van de Axielse vlakte in het water gaan verdwijnen. Ver der is het noodzakelijk geble ken om de brug over het zij kanaal C (Axelse Sassing) af te breken. Er zal, om de ver lengde NSM-kade toegankelijk te houden, een nieuwe weg moeten worden aangelegd. De niet geringe kosten van een en ander zullen geheel door de NSM worden betaald, Voor de grond, die in het water verdwijnt, rekent het haven schap een bedrag van 10 gul den per m2. De brug zal op kosten van de NSM worden weggebroken en ook de aanleg van de nieuwe weg komt voor rekening van het zich uitbrei dende bedrijf. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het streekplan had er eigenlijk al moeten zijn. Het komt echter voorlopig niet en het college betreurt dit. Het is echter on ontbeerlijk, niet alleen voor Terneuzen maar voor geheel Oost-Zeeuwsch-VIaanderen. Wij zullen dit blijven zeggen"- Aldus gistermiddag burge meester J.C. Aschoff van Ter neuzen in zijn antwoord op de algemene beschouwingen. De heer Aschoff had overigens nog meer wensen. Hij was voorstander van het invoeren van ad-hoc-premieregelingen voor industrievestigingen. „Er moeten voor bepaalde vesti gingen bepaalde premies gege ven worden", zo meende hij. In dit kader, de ontwikke ling van Zeeuwsch-Vlaande ren, achtte hij de vaste oever verbinding broodnodig. „Die moet er zo snel mogelijk ko men en alleen daarom zouden alternatieve plannen wat be treft de plaats waar de ver binding komt vergeten moeten worden. Dat betekent weer ja ren studeren en er is thans een goed gefundeerd plan". Verschillende raadsleden hadden in hun beschouwingen het probleem van de gemeen schappelijke regelingen aange sneden. Er zou een betere voorbereiding moeten komen die bovendien meer democra tisch moest zijn, zo werd ge steld. De betere voorbereiding, waarbij de raden meer betrok ken moeten zijn, werd door de heer Aschoff onderschreven „Het blijkt echter in de prak tijk moeilijk", zo meende hij. „Het gaat inderdaad niet altijd democratisch, maar het betreft dan 'ook acht gemeenten tege lijk, die bepaalde problemen gezamenlijk moeten oplossen. Een andere procedure zie ik voorlopig niet komen", zo meende hij. De vraag of een gewest democratisch zou wer ken liet hij in het midden. „Een nieuwe herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen zou een betere democratische oplossing zijn. Dan kan meer in de ge meenteraden behandeld wor den en betere informatie wor den gegeven. De vorige herin deling juichen wij dan ook niet toe". Wethouder J. Huijbrecht, ging in zijn antwoord nader in op de financiële aspecten van de beschouwingen. Hij wees er op dat de belastingverzwa ring met bijna drie ton de waarborg was dat het investe ringsprogramma kan worden gerealiseerd. Hiermee is bruto 4,5 miljoen gemoeid. „Het betreft echter de slechts hoognodige voorzienin gen. De lijst zou gemakkelijk uitgebreid kunnen worden, als daarvoor de middelen aan wezig waren", zo meende hij. Bii het. financieel beheer zat grote voorzichtigheid betracht moeten worden. „Er is geen plaats voor extra-subsidies aan instellingen die rond moeten komen met uitkeringen op rijksnorm, ook exorbitante subsidies, 10 of 15 gulden ppr inwoner kunnen niet gevo teerd worden". Bovendien hangen boven ons budget nog de onrendabele gronden, ad 1,5 miljoen, die van Axel en Sas van Gent moeten worden overgenomen. En dan laat ik de financiële consequenties van de leegstand in Terneuzen nog buiten beschouwing. nog bestudeerd. De betrokken gemeentebesturen hereiden hiervoor een nota voor. De vervuiling van kanaal en Westersohelide vervult ook het Terneuzense college met zorg. „De vervuiling van het kanaal is een ergerlijke zaak", aldus wethouder R. Hol, die zei dat het hem speet dat destijds de sluizen niet in Sas van Gent waren gebouwd. „Ze zouden dan allang gesloten zijn om de rotzooi tegen te houden. De kanaalvervuiling moet dan ook gekoppeld worden aan andere zaken, waarbij ik met name denk aan het tot stand komen van het Baalhoekkanaal. Per ultimo november telde het district Terneuzen meer dan 1.000 werklozen, zo deelde de heer Hol de raad mee. In dit verband betreurde hij de verplaatsing van verschillende diensten uit Terneuzen naar Walcheren en Zuid-Beve land. „Een aderlating voor Ter neuzen", meende hij. „Het if mijns inziens ook in strijd met het spreidingsbeleid". De wet houder verdedigde de sociale dienst, die gebrek aan daad kracht was verweten. „Er is behoorlijk gewerkt", zo zei hij, waarbij hij aanstipte dat met verschillende moeilijkhe-f Hen te kampen was geweest, zoals herindeling, bezetting en mutaties Het lager onderwijs steunt op de l.o.-wet, in feite een rijks regeling, dus betaling van het R.P.C.Z. is ook een rijkstaak", aldus wethouder drs. R. Barbé. die erop wees dat Terneuzen jaarlijks al 6 ton bijlegt op het onderwijs, omdat de doeluit keringen te laag zijn. Beroepsonderwijs zou Ter neuzen goed kunnen gebrui ken. zo beantwoordde hij hier- over gestelde vragen. Overwo gen wordt of in beroep gegaan zal worden tegen de onthou ding van de l.e.a.o.-school aan Terneuzen. „Hopelijk gaat de aanvraag voor een m.e.a.o.- school wel door", zo zei hij „Juist de geïsoleerde ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen is de drempel voor het volgen van onderwijs aan de „over kant". Bovendien blijkt dat als een dergelijke opleiding start er aan een behoefte wordt vol daan". De A. W. L. zal niet kunnen blijven bestaan. „Er is in de Provinciale Staten een democratisch besluit geno men de zuiveringstaak toe te wijzen aan de waterschappen. Hieraan zullen wij ons moeten houden", zo vervolgde de heer Huijbrecht. De wijze waarop en aan wie de A.W.L. moet worden overgedragen wordt „Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland acht ik een goedezaak. Over werkwijze en democratische gang van za ken blijven wat vragen. Maar in opzet is het een goede zaak. De vraag is echter wel of gemeenten gelijk verplichl moeten worden bij te dragen. Volgens mij een onjuiste zaak. Het drugprobleem heeft de aandacht van het college, zo verzekerde de heer Barbé de raad. Er moet iemand komen die het probleem in Terneuzen moet analyseren, zodat feiten op tafel kunnen komen. Hierbij komen vragen aan de orde als: hoe pak je de dealers, hoe moet de hulpverlening gereali seerd worden, hoe de bij standsregelingen etc. „Een heel spectrum van proble men". Op de vraag van mevrouw Korbee of er voldoende gele genheden voor de tieners zijn zich te ontspannen wees de heer Barbé op de sportvelden, de sporthal, schouwburg, bibli otheek en de Centrale Stich ting. Er wordt thans een in ventarisatie opgemaakt van projecten die in aanmerking komen uitgevoerd te worden door middel van de 1,3 mil joen die aan de Kanaalzone voor Welzijnswerk is toegewe zen. AARDENBURG Gemeente Museum, Markt straat, Jan Bruens uit Eede met tekeningen en aquarellen Geopend op werkdagen van 10.30-17.00 uur (t.m. 15 dec.). BERGEN OP ZOOM Roxy, 20,00 uiur: In de klau wen van Je draak, 18 j. Stadhuis (tweede hal), Gro te Markt, expositie kunstwerk van de maand Gouache „Mas- des Brats" van mevr. Wegge- man-Van Loon. Geopend: dag. van 8.30-12.30 en van 13.30- 17.30 uur (t.m. 31 dec.). GOES Grand, 20.00 uur: The good and the bad, 14 j. Grote Kerk, expositie voor kunstenaarsgroep WEB, met schilderijen, tekeningen, gra fisch werk, gobelins, plastie ken en objecten (t.m. 7 dec.). HULST Bar „Samurai", 19.30 uur: heropening. KLOETINGE Galerie De Verfnsolen, expo sitie schilderijen van de Goese schilder Mathiesse, geopend dinsdag, en donderdagavond van 19.00-22.00 uur, zaterdag middag van 13.00-17.00 uur (t.m. 22 dec.). KLOOSTERZANDE Krokodilbat: „The HUI Tops". KORTGENE Les Deux Chapeaux, exposi tie door de Amsterdamse foto graaf W. v.d. Jongens, met fo to's uit Zeeland. Geopend ma. t.m. vrijd 9.30-12.00 uur en 14.00-15.30 uur. zat. 9.30-12.00 uur (t.m. '24 dec.). LAMSWAARDE P. Claessens, 20.00 uur: Prijskaarting S.D.O. '63. MIDDELBURG Oitytheater, 20.00 uur: De vlam en de pijl. Zeeuws Museum, Abdijplein 4, fototentoonsteJling Men who made your world, portretten door Youisuf Karsih. Geopend op werkd. vam 10.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur (tan. 7 dec.). ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 24.15 uur: Roxy Music. De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: Vocalistenserie. Schouw burg, 20.15 uiur: Het Nationale Ballet. Hofpleintheater, 20.15 uur: Blauw, blauiw, blijspel van Hugo Claus. Piccolo Thea ter, 20.15 uur: „Baal" van Ber- to-lt Bredht. TERNEUZEN Stadhuis, expositie Egypte dodemkunst ais levenskunst (t.m. 11 dec.). Geopend op werkdagen 8.15-12.00 en 13.00 17.15 uur, op vrijd. ook van 19.00-21.00 uur, zaterdag van 14.30-16.30 uur. VLISSINGEN Alhambra, 20,90 uur: Ghen slaat er op los, 14 j. WESTDORPE Galerie Troutzearte, exposi tie Un-ica van de experimente le afdeling van de Porseleyne Fles uit Delft. Geopend dag. 9.90-18.00 uur. zond 14.00-18.00 uur, 's a-voradls ook na afspraak (tot 31 dec.). Verder nog schilderijen, pastels en aqua rellen van zeven kunstenaars (zelfde openingstijden t.m. 31 dec.). IJZENDIJKE Streekmuseum, expositie van amateuristische kunst uit West- en O.-Zeeuwsch-Vlaan- deren, met schilderijen, teke ningen. keramiek, beeldhouw werk en wandkleden (t.m. 14 febr. 1974). Geopend 14.00- 16.00 uur. ANTWERPEN K.V.O., 20.00 uur: Ballet van Vlaanderen. Ringtheater, (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Terneuzen in cijfers" heet het naslag werkje, dat vandaag verschijnt en een hoop cijfermatige in formatie geeft over wonen en werken in Terneuzen. De cij fers zijn zeer recent en op een overzichtelijke manier gepre senteerd. Er staan in het boekje gege vens over de grootte van de gemeente Terneuzen, de be volkingsgroei, de leeftijdsop bouw, de religie, politieke sa menstelling, woningbouw, ar beidsplaatsen per sector, het winkelapparaat, onderwijs, re creatie en sport, de havens, jeugd, cultuur en sociale zorg en oo-k is hierin opgenomen het effect dat de Dow-ves-ti- ging sorteerde voor wa-t sprei ding van het Dow-person-eel over Zeeuwsch-Vlaanderen be- -,eft. Het boekje, dat door de gemeente Terneuzen beschik baar wordt gesteld aan men sen, die regelmatig dergelijk cijfermateriaal nodig hebben, is het resultaat van een sa menwerking tussen gemeente, havenschap Terneuzen. het G.A.B. en het E.T.I. Topbiijart Topbiljartclub Zondagsvermaak uit St.-Jan- steen speelt zaterdagavond in café-restaurant Sport in St.- Jansteen in het kader van een eigen jubileumnederlaagtoer- nooi een wedstrijd tegen tóp- biljartclub de Bossche Toepers uit Vogelwaarde. De wedstrijd begint om 19.30 uur. Pastorijstr. 23, 20.30 uiuir: De schoondochter. Kon. Museum voor Schone Kunsten, expositie werken van leden van G-58 Hessen huis (Antwerpen 1953-1962). Geppend: dag. 10.00-15.00 uur, maandag gesloten (t.m. 15 Je„.). Volkskundemuseum, Gildekamerstr. 2-6, Collectie Wiegersma, Nederlandse Volks kunst. Geopend dag 10.00- 17.00 uur. Maandag gesloten (t.m. 5 januari). GENT Kon. Opera Gent, 20.00 uur: Don Carlos. B. en w. hebben thans de centralisering van de vuilnis stortplaatsen in studie. Binnen kort zal aan dergelijke be staande stortplaatsen 'n bezoek worden gebracht, zodat nog meer informatie over deze ma terie wordt verkregen. Dit zei wethouder drs. R. Barbé. Het Java wordt voorlopig nog niet aangewezen als woongebied. „Het kan mis schien in de toekomst gebeu ren", aldus wethouder J. Huij brecht. „Er zijn tot nu toe geen gegadigden, maar het is toch een unieke zaak als je, zoals wij, in de binnenstad over een groot terrein be schikt. Bedrijven, grootwin kelbedrijven etc. die andere steden naar de periferi of de industrieterreinen moeten ver wijzen, kunnen bij ons in de ci ty terecht". De heer J. Huijbrecht vindt het een onjuiste zaak dat ver schillende winkeliers in de Noordstraat niet meebetalen aan de kosten van de Prome nade. Hij wees erop dat het invoeren van een baatbelasting mogelijk was. Over een en ander zal binnenkort een be spreking plaatsvinden. Het financiële tekort bdj de Terneuzense politie wordt voornamelijk veroorzaakt door de nieuwbouw van het bureau. Dit deeide burgemeester J, Asdhoff de raad mee. Er vindt een scherpe kostenbewaking plaats, zodat de rijksnormen niet worden overschreden. Die normen zijn overigens te laag", aldus de heer Aschoff. Een "egeling voor het ver voer van gevaarlijke stoffen zal binnen afzienbare tijd het licht zien. „Die is dan ook hard nodig", aldus burgemees ter Aschoff. Wethouder drs. R. Barbé deelde mee dat het straks mo gelijk zal zijn om ook tijdens de winter in de Braakman (het recreatie-oord) te kamperen. Uit een enquête is gebleken dat hiervoor op dit moment nog niet veel belangstelling bestaat. De accomodatie van het re creatie-oord De Braakman zal verder worden verbeterd. De kantine wordt uitgebreid en verder komt er waarschijnlijk ook een nieuw toiletgebouw. Mevrouw J. Doppegieter-Thiel zei het gisteren op prijs te stellen ais wordt nagegaan hoeveel tijd wethouders ste ken in vergaderen. „Mogelijk vragen we ons dan af: moet dat nu allemaal?" aldus me vrouw Doppegieter. Mevrouw L. van de Plas-Tants hield gisteren een wonderlijk plei dooi voor meer openheid van de kant van het gemeentebe stuur. In een vergelijking tus sen publiciteit en openbaar heid zei ze b.v.: „Openbaar heid is baren in de openheid en dat is een natuurlijk pro ces". De heer S. Vlieger rea geerde daar later nog op met: „Dan zijn we nu nog in de barensweeën". Mevrouw Van de Plas voelde mee voor het nemen var maatregelen om het druggebruik te bestrijden dan voor het aanstellen van een functionaris, die in dienst van de centrale stich ting de zaak nog eens gaat bekiikei. „Met bestuderen ben je er niet. Ik heb meer ver trouwen in het inschakelen van het Zeeuwse consultatie bureau voor alcohol en drugs, dan voor het aanstellen van een functionaris" zei ze. Me vrouw Van de Plas zei ver heugd te zijn over de goede verhou-t'ngen die bet laatste j'aar binnen de raad zijn ont staan. We hebben elkaar in dat ene iaar beter leren ken nen dan tijdens de dirie jaar daarvoor", was haar mening. Ook ov»r de gemeentelijke voorlichting werden nogal wat opmerkingen gemaakt. Over het werk dat de voorlichtings ambtenaar doet, toonde de raad zich tevreden. Wel vond b.v. de heer S. Vlieger dat de voorlichtntg een te eenzijdig karakter draagt. Hij zag graag uitbreiding van de voorlich tingstaak. ..We maken via de voorlichting helemaal geen re clame voor B en W. Ik ben van mening dat wij met onze beperkte middelen aan voor lid ting toch nog heel wat doen", was de mening van burgemeester J. Aschoff hiero ver. Ve-laag de huren van de leegstaande flats. Dan komt hiervooj meer belangstelling. Dit stelde raadslid J. Strijbos. Hij vroeg B en W maatrege len te nemen zodat mogelijk die huren omlaag kunnen. Wet houder J Huijbrecht deelde mee da, over deze zaak ge sprekken met het minister/e van Volkshuisvesting gaande zijn. I

de Stem | 1973 | | pagina 5