„Verkopers van de dood doen uitstekende zaken HERZIENING KERKELIJK RECHT VERGT VELE JAREN NEDERLANDERS IN ARGENTINIË BEDREIGD MET ONTVOERINGEN EN OVERVALLEN DE GA VA „Geen NAVO pra. GROOTSTE WAPENAFNEMER IS DERDE WERELD binnenland buitenland ll i 99 Pacifisten Energie Mirage China VROUW NIET PRETTIG MIDDENWEG HET HUWELIJK Lijfwacht Verdediging Telefoon Blokje om Huurauto JT, Vrijdag 7 december WASHINGTON (AP) De Amerikaanse wapen verkoop is dit jaar verdrievoudigd tot 4,5 miljard Amerikaanse dollar sinds de regering Nixon bij de verkoop van Amerikaanse wapens zijn aandacht be gon te richten op het buitenland. Deze verkopen zul len in het fiscale jaar dat 1 juli begint met nog eens 900 miljoen dollar stijgen. Als de andere wapen-exporterende landen bang zijn om te worden uitgemaakt voor „verkopers van de dood" dan tonen zij dit evenwel niet. De Sovjet-Unie verkoopt naar geschat wordt voor ongeveer 2 miljard dollar aan wapentuig en militaire goe deren per jaar. Hoewel het nog wel achter blijft bij de Amerikaanse om zet, is Frankrijk in de Zuid- Amerikaanse landen toch een concurrent van de Verenigde Staten geworden en tot op ze kere hoogte ook in de Perzi sche Golf; tegenwoordig een van de beste wapenafzetgebie den ter wereld. Andere wapenverkopers zijn o.a. Groot-Brittannië, Italië, Canada, Zweden, Tsjechoslo- wakije, Polen, België en Ne derland. Israël dat zelf de fa- brikage van raketten en kleine wapens ter hand heeft geno men, zoekt klanten in het bui tenland en heeft er al zeker een gevonden, Nationalistisch China. Zelfs Indië, dat al lang de naam heeft pacifistisch te zijn, blijkt bereid te zijn tanks te verkopen, zowel als oorlogs vliegtuigen en andere wapens. Dit kwam aan het licht tijdens een internationale beurs in Nieuw Delhi. Twee industriële giganten, West-Duitsland en Japan, heb ben zich geconcentreerd enkel en alleen op de wapenvoorzie- ning van hun eigen legers en hebben tot nu toe niet deelge nomen aan het op grote schaal verkopen van wapens aan het buitenland, hoewel West- Duitsland wel de Navo-part- ners van wapens heeft voor zien. Zowel Japan als West-Dults- land hebben tot nu toe 'n enigs zins afwachtende houding aan genomen, om te voorkomen dat de herinneringen aan de tweede wereldoorlog weer worden wakker geroepen. ongeveer 30 tot 90 landen, de meeste in de onderontwik kelde „derde wereld" in het Midden-Oosten, Latijns-Ame- rika, Azië en Afrika, kopen wapens aan. De olierijke staten aan de Perzische Golf zullen naar verwacht wordt de belangrijk ste afnemers van oorlogsmate riaal worden. De energiecrisis echter heeft de Westerse landen, die met een olietekort kampen, in een positie gemanouvreerd waarbij zij vriendschappelijke banden moeten onderhouden met Iran, Koeweit, Saoedi-Arabië en een groep van kleine emiraten. Tezamen met Irak, hebben de ze landen langs de Perzische Golf de beschikking over on geveer 70 procent van de olie voorraden in de wereld. Iran is de grootste wapen af nemer van de Verenigde Sta ten. Het bestelt gevechtsvlieg tuigen, helikopters, tanks en militair materieel ter waarde van meer dan 2 miljard dollar, hetgeen neerkomt op ongeveer de helft van alle buitenlandse wapenverkopen van de Vere nigde Staten in het fiscale jaar 1973. Bovendien verwachten Amerikaanse functionarissen dat in het nieuwe fiscale jaar Iran nog eens wapenaankopen zal doen ter waarde van 1 miljard dollar. De Amerikaanse staatssecre taris van defensie, William P. Clements, die openhartiger is dan vele andere Amerikaanse functionarissen, bevestigde on langs, dat ook andere belang rijke drijfveren meespelen bij de voorgestelde verkoop van 30 f4-phantom gevechts vliegtuigen aan Saoedi-Arabië, en misschien een paar f4's aan Koeweit. „Als we dit zullen doen, dan betrekkingen met Saoedi-Ara- betrekkingen met Saoedi Ara- bië en Koeweit gewaarborgd, deze landen zijn ons erg dier baar, en mede door de voort durende olie- en energiepro blemen zijn beide partijen bij een verkoop gebaat...„Of zou den we in gebreke moeten blijven en de Fransen de kans geven om hun Mirages aan hen te verkopen" vroeg Cle ments retorisch, daarbij geen twijfel erover laten bestaand dat het antwoord ontkennend zou moeten luiden. ges gevechtsvliegtuigen aan de Verenigde Arabische Emiraten verkocht. Volgens Amerikaan se cijfers hebben de Fransen tot nu toe ongeveer 450 mira ges aan onderontwikkelde lan den verkocht. In de landen rondom de Perzische Golf en elders in hot Midden-Oosten bestaat een enorme rivaliteit tussen oost en west. Als tegenwicht tegen de Amerikaanse wapenleveranties aan Iran, staat de Sovjet en de Tsjechoslowaakse verkoop van Mig-gevechtsvliegtuigen, pa trouilleboten met uiterst effec tieve raketten en andere wa pens. In het begin van dit jaar hebben de Tsjechoslowaken en Irakezen wapencontracten on dertekend ter waarde van 300 miljoen dollar, zo hebben Amerikaanse deskundigen meegedeeld. De Verenigde Staten ver schaft Israël jaarlijks voor 300 miljoen dollar aan oorlogsma teriaal, ondër meer in de vorm van Phantom-gevechtsvliegtui- gen; klaarlijkelijk hoopt Was hington, dat de Arabische sta ten aan de Perzische Golf dit de Verenigde Staten niet kwa lijk zullen nemen en ertoe overgaan de oliekraan dicht te draaien, wat dan tevens weer tot gevolg heeft dat dit land wapens ook aan de Arabieren blijft leveren De Amerikaanse functiona rissen geven toe, dat zij moei lijk kunnen vaststellen welk percentage van de wapenle veranties van de communisti sche landen aan het Midden- Oosten een geschenk is, en hoeveel er nu verkocht al dan niet op krediet, of geruild wordt. Irak is in staat deze wapens te bekostigen uit de olie-op brengsten. Syrië echter, een van de beste klanten van de Sovjet-Unie, die dit jaar alleen al 60 gevechtsvliegtuigen ont ving, is een arm land. Egypte heeft naar wordt aangenomen, zijn katoenoogst al jaren van te voren verpacht om de wapens te kunnen be kostigen, die het zelfs voor de Arabisch-Israëlische oorlog van 1967 al bestelde. Behalve de olie en de inter nationale machtspolitiek liggen ook sterke economische motie ven aan de steeds groter wor dende wapenverkopen van de westerse landen ten grondslag. Met andere woorden, dergelij ke verkopen aan het buiten land houden de Amerikaanse Met aan het hoofd de Verenigde Staten stellen de geïndustrialiseerde lan den alles in het werk om steeds meer en meer wa pens te verkopen lm een soort wedloop die ver scherpt wordt door het olietekort, de internatio nale machtspolitiek en de economische proble men. De wereldmacht China Is nog steeds een dwerg op het gebied van de wapenverkoop en zet jaarlijks slechts ter waarde van 75 miljoen dollar af. De meeste Chinese wapens gingen naar Pakistan en om mogelijke bondgenootschappen te sluiten tegen de Sovjet- Unie naar Afrikaanse landen, waar een paar vliegtuigen en geweren al een hoop „goede wil" kweken. De West-Europese landen zijn er niet zo op gebrand cijfers over hun wapenver koop vrij te geven, maar Amerikaanse deskundigen vermoeden dat de Fransen, Britten en anderen voor meer dan 2 miljard dollar aan wa pentuig aan de derde wereld in hun orderboeken hebben staan. oorlogsindustrie gezond op een moment dat de verkoop aan het teruglopen was als gevolg van beëindiging van de Viet namese oorlog. Hierbij komt nog, zo stellen de wapenleveranciers, dat door de verkoop van wapens aan het buitenland de prijs van bepaalde wapens voor de Amerikaanse strijdkrachten verlaagd kan worden. Zij geven tevens toe, dat door verkoop aan het buiten land de Amerikaanse handels balans weer in evenwicht kan worden gebracht. „Europa was vroeger onze beste afnemer, maar daar maakt men nu zijn eigen wapens en op de natio nale begrotingen wordt steeds minder geld vrijgemaakt voor defensie", zei een belangrijke Amerikaanse wapenhandelaar. De Fransen bijvoorbeeld, heb ben zulk een klein leger, dat zij zich wel moeten richten op de export om zodoende de prijs van hun wapens voor zichzelf zo laag mogelijk te kunnen houden. Zonder export zou de prijs voor een Mirage voor eigen gebruik hemelhoog stijgen. Voor iedereen gaan de prij zen omhoog door de inflatie, maar een andere reden voor de prijsstijgingen is, dat de derde wereld steeds meer in gewikkelde moderne wapens bestelt. Behalve de Fransen en Sov jets verkopen ook de Britten steeds meer aan de Latijns- Amerikaanse landen, zoals fre gatten en oorlogsvliegtuigen, de Italianen kanonnen en vliegtuigen, de Canadezen vliegtuigen, die ironisch ge noeg Amerikaanse machines zijn die in licentie door de Canadezen vervaardigd wor den. Nederland cn Zweden hebben oorlogsschepen aan Zuid-Amerika verkocht. In Juni van dit Jaar gaf pre sident Nixon toestemming voor de verkoop van Ameri kaanse f-5 jagers aan Chili, Argentinië, Brazilië, Columbia en Venezuela. Aangemoedigd door de poli tiek van het Witte Huis ten aanzien van de wapenleveran ties aan het buitenland, zijn de functionarissen in het Pen tagon op voorzichtige wijze oezig met het opstellen van een 200 miljoen dollar bedra gend verkoopprogramma voor het komende jaar. Dit pro gramma is gericht op Zuid- Amerika, en komt neer op on geveer een verdubbeling van de Amerikaanse wapenver- Koop aan dat gebied. Het enige obstakel vormt een uitspraak van het congres, op grond waarvan het verbo den is dat jaarlijks meer dan 150 miljoen dollar aan ge schonken of verkocht oorlogs materiaal mag worden uitge voerd. Terwijl de Saoediërs mo menteel onderhandelinger voeren over de aankoop var Amerikaanse gevechtsvliegtul gen, schijnen ze ook van plai te zijn 30 supersonische ge vechtsvliegtuigen Jaguars, var een Frans-Britse vliegtuigfa briek te kopen ter waarde var 120 miljoen dollar. Tegelijkertijd hebben de Fransen kortgeleden 23 Mira- (V-an onze correspondent) ROME Over het kerkelijk recht en de actuele herziening daarvan in de geest en volgens de besluiten van het tweede Vaticaanse Concilie is het laat ste woord nog niet gezegd, niet op het onlangs in Mi- Ook niet of beter zeker laan gehouden internationale congres over dat kerkelijk recht. „Het congres hee^t bewust een middenweg gekozen, geen knieval voor alle behoudenden van dat reaht, maar evenmin een stevige omhelzing van alle eigentijdse verlangens en voorkeuren voor veranderin gen in het kerkelijk recht", aldus prof. Pietro Agostino D'Avack, sinds kort rector-af van de universiteit van Rome, en zowel organisatorisch, als j'uiridiseh-vaktechnisch een der hoofdrolspelers op genoemd congres. „Ook dit congres heeft weer kansen laten liggen. De kerk verleent op deze wijze geen dienstbaarheid, zolang het haar wetten niet aanpast aan de mensen. Momenteel is het juist omgekeerd, en zijn de mensen ondergeschikt aan dat verre van soepele recht van de kerk". En dat zegt Carlo Cro- cella, priester, gespecialiseerd in het canoniek recht en afge vaardigde van het district La- zio (Rome en omgeving) in de „Zeven November Beweging", een organisatie die wat betreft haar contesterende houding te genover die hiërachieke kerk vergeleken kan worden met de Septuaigint-beweging -n Nederland. Zoals bekend, is men bezig het kerkelijk recht te herzien; aan te passen aan de nieuwe tijd. Een gigantisch karwei, waarmee een internationaal samengestelde commissie van ruim 100 man en geen enke le vrouw zich bezighoudt. Vijf jaar geleden werd met dat werk begonnen onder voorzitterschap van kardinaal Felici, die op genoemd congres overigens geen vriendelijk woord ovei had voor de con testerende groeperingen, die geen hervorming, maar kenne lijk een revolutie voorstaan. Felici schaarde zich met zijn toespraak helemaal aan de kant van wat met recht „con servatief" mag worden ge noemd. Weliswaar is het voor hem ook een uitgemaakte zaak, dat het kerkelijk recht herzien moet worden, maar hij wijkt in zijn manier van her schrijven bijna hemelsbreed af van de denkwijze van een grote groep die een „humane re" kerkelijke wetgeving pre fereert en noodzakelijk vindt in deze tijd. Het herschrijven van het ker kelijk wetboek is niet alleen kerkelijk juridisch vakwerk, het is ook een theologische opgave en zeker niet op de aatste plaats een stuk sociaal werk. Alles te zamen is het -en geduidiwerk, zeker nu op essentiële punten, zeker nu op weer zover uiteenlopen; zeker ook als men een bredere in- spraak zal toestaan. Een in spraak die dan bijvoorbeeld niet eens verder zou gaan dan de bisschoppen. Dat ook „het volk Gods" een inbreng in zijn eigen kerkelijke wetten zou hebben lijtot vooralsnog een droombeeld. Het congres in Milaan is niet bepaald prettig geweest, de sfeer was met plezierig. Te grote meningsverschillen ston den schouder aan schouder werken eigenlijk in de weg. Er is dan ook nogal wat kri tiek geweest na afloop. Er is vooral meer twijfel gekomen omtrent het in snel tempo her schrijven van het kerkelijk wetboek. Het zou natuurlijk in ver schrikkelijk korte tijd kunnen als iedereen het met elkaar eens zou zijn, of als er doorlo pend compromissen gesloten zouden worden, maar dat is niet het geval. Het wordt een meerjarig karwei „Tien vijf tien jaar?" Prof. D'Avack is reeel in zijn voorzichtige prog nose. Het Milanese congres heeft eens te meer aangetoond, dat er inderdaad fundamenteel van inzicht verschillende stro mingen binnen de kerk mee denken over een teherzien ca noniek recht. De kunst echter zal zijn om dc* al!«s t» kanali seren. „Het congres heeft een mid denweg willen en kunnen be wandelen', zegt prof. D'A vack. Hij noemt, terugblik kend op de bijeenkomst in Mi laan drie, maai zijn mening voornaamse punten die ter discussie zijl- geweest: - De noodzaak om in het ker kelijk recht de post-conciliaire visie op de kerkelijke samen leving te regelen; - De opwaardering van de mens, van elke gelovige dus, en zijn fundamentele rechten in die kerk; - De daaruit logisch voort vloeiende noodzaak om de Co dex te herzien en aan te pas sen. In samenhang met deze drie punten zal er ook in de naaste toekomst veel geregeld moeten warden omtrent de verhoudin gen tussen de kerk als insti tuut en de kerk als gemeen schap van gelovigen; de ver houdingen tussen geestelijken en leken en de juridische sta tus van die beide groeperin gen. Kortom, de nieuwe struc tuur van de kerk zou juridisch omschreven moeten worden. „De hiërarchie in de kerk zal bewaard moeten blijven", al dus prof. D'Avack, daarmee herhalend wat ook Paus Pau- lus nog eens benadrukte toen hij de congressisten in audiën tie ontving. „De kerk als ge meenschap der gelovigen zal anderzijds meer gewicht moe ten krijgen", aldus D'Avack. Maar de hiërarchie mag dan geen macht meer zijn, maar moet in feite dienstbaar zijn aan de kerk. Juist op dat kardinale punt is heftige kritiek te beluisteren in kringen van progressieven, en natuurlijk contesterende groeperingen. „Het wordt de hoogste tijd dat de menselijke rechten in de kerk worden aangepast aan de menselijke rechten zoals die bestaan in onze totale samen leving. De kerkelijke wetten zijn op oude fundamenten ge grondvest; de mens de gelovi ge diende er zich tot nu toe kritiekloos aan te onderwer pen. Maar de tijden zijn ver anderd; er zijn wetten en zeker in kerkelijk verband die in dienst van die mensen moeten staan en niet omge keerd". Carlo Grocella, Italiaans pries ter, preekt in feite de revolu tie tegen de „kerk van de pracht en de praal". „Het woordje democratie is in de kerk niog te weinig bekend, daar geldt slechts de suprema tie van de autoriteit. Het ge zag berust bij de technocraten van het woord. Kijk maar naar de bisschop pensynoden. Louter consulta tief. Van de daar genomen be sluiten trekt men zich in de kerkelijke top nauwelijks iets aan. De bisschoppen staan vrijwel buitenspel bij dat be langrijke werk van het her schrijven van de Codex. De kerkelijke wetten gaan vol gens miij op te veel punten lijnrecht tegen het recht in". Crocel'la baalt abt Franzoni j duidelijkste en meest recente voorbeeld aan. Franzoni moet tegen de heie kerkelijke hiërar chie oproeien, omdat hij zijn functie als abt neerlegde om in de Romeinse krottenwijken pastoraal werk te kunnen gaan doen. Een teer. actueel en wereld wijd, belangrijk facet van die kerkelijke wetgeving betreft het huwelijk. „Er is", zo zegt prof. D'Avack, „in de marge van het congres over het hu welijk gesproken. Omdat het een verduidelijkend concreet voorbeeld in de algemene dis cussies was. Er is niet in hoofdzaak over het huwelijk gediscussieerd". Thema van de discussies over dit onderwerp was de opvatting, dat het hu welijk zonder liefde geen hu welijk zou zijn. D'Avack is daarover heel dui delijk. „Nee, je kunt juridisch niet zeggen dat er zonder lief de geen huwelijk zou zijn. Ju ridisch blijft dat huwelijk, ook zonder liefde, een perfect hu welijk en volledig geldig. De afwezigheid van de liefde is geen juridische basis om het huwelijk als niet gesloten te verklaren. Net zo min als een huwelijk zonder kinderen bij voorbeeld. Ook dat is juridisch een geldig huwelijk". Als evenwel de partners uit vrije wil, openlijk en tegenover el kaar uitspreken elkaar niet te willen liefhebben, dan ontstaat daar eein geestelijk voorbe houd, lat als het ware een essentiële vereiste van diat hu welijk uitsluit. De inzegening van dat huwe lijk op zich is voor de kerk in de loop der eeuwen als een soort sociale garantie inge voerd. I*i de Middeleeuwen en eerder konden *wee mensen die tegenover elkaar verklaar den zich als getrouwd te be schouwen op die wijze hun huwelijk zelf sluiten. De kerk heeft daaraan later de mzegeningsplechtigheid toegevoegd, mede ter bescher ming van de huwelijksband en trouw, waarop immers de hele familieband berust. Het vorm de een bijna psychologische rem op bijvoorbeeld bigamie en het verwekken van onwet tige kinderen. Er is tijdens en na het congres met klem ontkend, dat in de nieuwe Codex zonder meer za! worden opgenomen, dat een huwelijk zonder liefde als niet gesloten beschouwd zou kun nen worden. J. WIJNANDS '■Mi (Van onze correspondent) BUENOS AIRES De ruim vijfduizend Nederlanders in Argentinië beschikken sinds kort over een beknopte hand leiding tegen ontvoeringen en overvallen. De diepgaande crisis waarin de Argentijnse maatschappij is geraakt, gaat de afgelopen jaren gepaard met een schrikbarende stijging van de misdaad in het land. Een van de gevolgen hiervan is een grote uittocht van bui tenlandse ondernemers. Voor de achterblijvers is nu na eén uitvoerige discussie in ondernemerskringen in het jongste nummer van het tijd schrift „Nederland" een reeks „veiligheidsmaatrege len" aanbevolen, die beogen de taak van de aspirant- overvallers wat te bemoeilij ken. De aanbevelingen zijn op de eerste plaats bedoeld voor de tientallen Nederland se ondernemers en zelfstan digen in Argentinië. De topfunctionarissen van de internationale concerns be schikken veelal reeds over een lijfwacht, die de kans op „gewone" ontvoeringen al be langrijk verminderd. Hier schuilt evenwel het gevaar vooral in de guerrilla-organi saties die het speciaal ge munt hebben op de plaatse lijke vertegenwoordigers van de internationale concerns, en die hun ontvoeringen met grote perfectie voorbereiden en uitvoeren en aldus „scha deloosstellingen" van vele miljoenen guldens verkrij gen. Hier blijkt vaak noch een lijfwacht noch het regel matig veranderen van onder komen afdoende te zijn. In verband hiermee hebben de afgelopen maanden vele topfunctionarissen van bui tenlandse bedrijven Argenti nië verlaten. Zo vluchtte en kele maanden geleden de volledige staf van het Ame rikaanse bedrijf Otis naar Bi*azilië en zochten 25 leider; van het Coca Cola-bedriji met hun families een uitweg naar Uruguay. Voorts maakten Engelse bla den de vorige week melding van een uittocht van Britse ondernemers. Ook verschei dene Nederlandse directeu ren hebben de koffers al ge pakt. Zo vertrokken de afge lopen maanden o.a. Jan Smit (Shell), Rocus van Wingerde (Petroquimica Sudamericana - AKZO), Jan van Uden (AKZO - nadat in september j.l. een ontvoeringspoging mislukte) en W. De Ma- rez Oyens (Algemene Bank Nederland - naar Brazilië). De werving van plaatsver vangers is volgens het Engels talige ondernemersblad „The Buenos Aires Herald" een heidense klus en bijna te vergelijken met „de recrute- ring voor het Vreemdelin genlegioen". Toch blijven er ter verdediging van de over zeese belangen voorlopig nog voldoende manschappen over, die in de loop der jaren vergaande verdedigingstech- nieken hebben ontwikkeld. De voor de Nederlandse ko lonie aanbevolen veiligheids maatregelen lopen uiteen van „eenvoudige" adviezen als „in de tuin moet men zo snoeien, dat de bomen en struiken zo weinig mogelijk kans geven tot goede dek king (vervang dikke bomen door dunnere)"en „het ver dient aanbeveling een hond te hebben", tot instructie over. het openen van deuren „nooit opendoen voor perso nen die men niet kent en die met een of ander voorwend sel - pakje, bloemen, etc. - willen binnenkomen. U kunt gerust zeggen, dat om veiligheidsredenen niet open gedaan wordt en zet het pakje maar in de tuin" Het opnemen van de tele foon „indien de telefoon gaat dan opnemen zonder zich bekend te maken. Geen hallo' of wa,t dan ook. Ge woon stilte. Degene die belt, hoort tooh de hoorn opnemer en zal wel beginnen. Op dit manier kan een onbekende niet controleren of er een man, vrouw of wie dan ook in huis is... Bovendien in structies geven aan personeel thuis of op kantoor, dat men nooit weet waar de familie is en of ze vroeg of laat tel I komen. Zijn ze met vakaitiil dan nog wordt gezegd, dat al elk ogenblik kunnen W| komen". Het thuiskomen Is 9V®Ö een probleem op zich advies luidt: eerst een blW om het huis rijden -„staat ergens een andere persoon verdacht <>L dan doorrijden naar pw» post en assistentie was» Voor de flatbewoners ver» nen de liften met uitkijk i? de etages de voorkeur: zo'n lift kan men M«r j verdieping gaan die volgt s- die waar men woont kunnen zien of er acü mand op zijn etage be™» Wat te doen als je nu t«!f lig op de bovenste ping woont, meldt de gens uitvoerige han" er niet bij. Zeer kwetsbaar is de nemer in en bij het 'er J van zijn auto. Daarvoor o.a. het recept: altijd «U met de deuren op slot, aj overwegen en f»eVl ook de ramen sluiten en danig afstand houden men eventueel uit "e kan ontsnappen. Woont men w»t dan verdient het aanoe 's nachts gebruik te van huurauto's met men; en voor het met de eigen komt, dan het bmne"™ zo vlug mogelijk d j| mdien mogelijk v0 waarschuwen, zodat noten bij een veilig loodsen behulpzaam Om eventuele een dwaalspoor te W er in Nederlandse ""J merskringen in een apparaatje ?n m waardoor de autolij ven branden. De 0iaCMo(;':. menen dat hun s'aC»>| zich nog in de aut of ieder moment k» keren. Terwijl ..him #i i>| echter al veilig en m zijn vesting zit, ê1aa minuut automatisch 1 lichten uit. (Van onze correspo TOKIO Alle 95 giers, die op een vrot gen in een vliegtuig voor de 1000 lun lai van Tokio naar Kaj droegen onberispelijk kleding en hun kort haren zagen er b verzorgd uit. Een rei had de plaatsen voor zelgschap besproken t bij meegedeeld, dat 1 om de leden van ee club. In werkelijkht stond de groep uit lei een Japanse misdadig den. Het komt dikwijls vc in een lijnvliegtuig voor een hele groep e veerd worden. De luel maatschappij kon ook niet vermoeden, ditmaal de klandizie van een stei bandiete toen de groep op de li ven aangekomen was, de maatschappij er erg Bij wijze van voorzor; aan de andere reizigei dezelfde vlucht in de 737 met 115 zitplaatsei gedeeld, dat zij desg in een 35 minuten late trekkend toestel plaat; den nemen, als zij b< hadden tegen het geze vande zogenaamde Iers. Als de luchtvaartmaat Wf «f. °eDEo^deHtAG"BRUSSEL 'ussen baakverdelir komt vanrft NAVO-lande 0p de half^ f?" de on fentie v!!t u ,kse c°nl< -N'AVo n zo8enaamd Committee^" n PIannin ministers A ®russel, All (le \'ivè)>y Defensie va uitK»mVerd Fra"kl'Ü conferentie a ,men aan d jaar geleden Een M Vredeli„„ h R®eft m'niste men om 1 IIUtiatief geno ling ,°yw de taakverde "taken. Van^"^ studie t( ele ra„ *"daa6 komen en Subïroepen df» Van de vie gebogen er zich ovei ,a"tl- ei] ''ebben (luchl- hek, t" zeemacht en Iogis j^bbende k aldus gezag bijzonder 'ngen in Dei aanbeveiinB. definitievi °Ver Öe de lidstatei kiutwLsseling tos

de Stem | 1973 | | pagina 10