iHOLE DRUK JSPEL Rijk staat garant voor leningen Biesbosch-project Vlaanderen was eenheid go-2 uitstoot Total vijfmaal hoger Bejaarden bij „gesloten circuit" betrokken Minimale Zeeuwse deelname aan literaire dag 1973 FOUT IN COMPUTE R-PROGRAMMA kts kouder OPLOSSING PUZZEL 12 IN AKTIE NATUUR OOSTBURG BEPERKT VERKOOP PLASTIC- ZAKKEN Sluiskil stad streek I IJzendijke Sorssele Zaaiimslag Evans en Belgisch vlootbezoek aan Vlissingen Knipoogje uit Vlaanderen BRIEVEN VAN LEZERS Expositie ponded 6 december 1973 van Geertruy, die eraan to». voegt, dat de invaller de tekst binnen een week omdar T knie had. Hoe het dit jaar rnet d8 belangstelling zal zijn j, geen zekerheid te voorspellen „We hebben er jaren bij "ge had, dat er niemand kwam opdagen, maar ook jaren dS het druk was. Vervelend i! het overigens wel, dat we dit jaar met die autoloze zond»» zitten", zo vertelt Ria. De regie is ditmaal in han. den van Frans Blamkaert, dis tevens zelf een van de hoofd rollen speelt naast Honors Mannaert. Naast Ria vaI Geertruy bestaat de bezetti™ voorts uit mevrouw Everaert. Rombout, Jae. Rodrigo en ms. vrouw Everaert*. Heugelwedstrijd De ze». hengelolub Sluiskil houdt voor haar leden zaterdag een drie uur durende hengehvedstrijd in de Westerschelde. Gevist zal worden nabij deTernen- zense watertoren vanaf 12 uuj, Na afloop zullen in café Dak linga te Sluiskil de prijzen aan de winnaars worden uit- gereikt. Schieting Aan de schie ting, die in eafé Dafflinga werd gehouden namen 25 schutters deel. De vier hoogvogels wer den geschoten door P. Snoeijs, L. Dallinga, G. Raert en A. Luijks. De vier zijvogSls wer den afgeschoten, door mevrouw Hemelsoet, A. Riemans, J, Fouma en L. de Schepper. Ons Genoegen De reis- vereniging Ons Genoegen maakt een vierdaagse reis naar het gebied rond Heidel- berg. Het tochtje wordt ge maakt van 11 tot en met 14 juni 1974. Voor belangstellen den zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Bejaai denf eest Sinter- klaas heeft een bezoek ge bracht aan de bejaarden van Sluiskil. De bejaarden Inregen in het Gildehuis enkele sur prises. De muziek werd ver zorgd dour een jeugdorkest dat onder leiding stond van de heer Kips, onderwijzer van de Srt. AnitoniussehooL O Schieting De gchuttersso- ciëteit Hr.fzicht hield voor haar leden in het Hofzicht- Theater een schieting op de liggende wip. De eersten die de boog spanden waren Sint- Nicolaas en Zwarte Piet die getuige ce richting van de af geschoten pijlen kennelijk de- ze sport ai eens eerder hadden j beoefend. Ook een deel van de IJzendijkse jeugd was hierbij aanwezig en ontving van de Sint een surprise. De uitslag van de schieting was: hoogvo gel B. Ivens, Sluiskil. De bei de zijvogels werden afgescho ten dloor T. de Pooter, IJzen dijke. De kallen waren voor mevrouw Ivens-Seegers Sluiskil. De meeste kleine vo gels, drie stuks, werden afge schoten door de 3-jarige Lu Seegers te IJzendijke. Jubileum Op 1 decembe was het 25 jaar gleden, de heer J. Kole uit Nieuwdorp in dienst trad van de V00"T lige gemeente 's-Heer Aren® kerke. Thans is de heer K hoofdbode ter secret jrie„,o. gemeente Borsele. In de r zaal van het gemeente™ Heinkenszand werd dit J leum herdacht. Burgem - en wethouders met een medewerkers ontvingen jubilaris met echtgenote enkele kinderen in de j zaal. Burgemeester G- M. van Waes wenste de Kole geluk en schetste als. een man met gevoeLenst de medemens, die ?feeI t zjjn in het gemeentehuis. OoK manier van optreden e. welijken, bezoek en schiedt sfeervol. Na «1* van de gebruikelijke pe en bloemen voor m Kole sprak de heer W. r. sard namens de Pers0 en- eniging. Hij bood evenee s kele cadeaus aan. Schoolfeest De van de openbare lager school" vierden met j1 0. ders het onderwijze™ jn neel en verdere genoo'S ne het verenigingsgebouw 't, Poort" het Sdnt-Nicw® wee De Fint, vergezeld eli Pieten, had voor d';.Metrok- een paar uurtjes uitrei ken. Kaartwedstrijd i^'a ri de wedstrijd, tussen a- vereniging DVV ®nVertiii- (Terneuzense Voetoai - ging) is met een eer van 4040 geëindigd- eefl ste wedstrijd werd m score van 68 tegen /jo- voordeel van DVV bes taaistand DW 108. 1 n je- De individuele uit®ge- ze tweede in Terneuzra speelde match luidt1 j J, sebaart, 2 F. Wfsel'4 A. i? Bosch, allen van Ty/L„3 6 J* Zeeuw DW, 5 P. A'" Block, beiden TVV. va» taart, 8 C. van Doorn. yef- Doorn allen DVV, 1® hage, TW. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Door een jin de computer-bereke nen die het KNMI heeft Svóerd, zijn er onjuiste ge- oivens tevoorschijn gekomen •fl »en van de milieu-hygie- vhe aspecten van de Total- Seing in het Sl°efiebied- Vntóens de tot voor kort gel- L|e berekeningen zou de ïtotal raffinaderij de gemid delde S92 (zwaveldioxyde) verontreiniging in en rond het eioegebied verhogen met 1 microgram S02 per m3 lucht ,jc zomer er, met 2 micro gram zwaveldioxyde per m3 lucht in de winter. Nadat dit Z vastgesteld, heeft men ontdekt, dat het computerpro gramma fouten bevatte. De nieuwste berekeningen die men na correctie heeft ge maakt, wijzen uit dat „Total" in winte- en zomer tussen de 5 en 10 microgram S02 1 er m3 buitenlucht aan de totale ver ontreiniging zal bijdragen. Volgens de adviseurs varv het college van GS van Zeeland zijn de nieuwberekende hoe veelheden S02 niet verontrus tend hoog. Reden tot bezorgd heid geven zij niet, aldus de adviseurs. Er zijn ook nieuwe diagrammen vervaardigd, waarop te zien is hoever de invloed van de S02 uitstoot van „Total", vergeleken met de huidige situatie, waarin de raffinaderij nog niet in bedrijf is. zal reiken Uit de diagram men olijkt. dat in zomerse pe rioden een deel van Middel- Burg-Zuid, dat nu nog vrij van S02 verontreiniging is, een dagelijkse portie S02 kan gaan ontvangen ter grootte van 5 microgram per m3 lucht. Plaatsen als Heinkenszand en 's-Heerenhoek, die tot dusver praktisch ,S02-vrij" waren, ontvangen in de zomermaan den een dosis, die varieert van 15 tot 25 microgram. Nieuw dorp ligt in een gunstige „trog" en ontvangt, althans in ae zomer, 20 microgram per m3 buitenlucht. Onder bepaal de omstandigheden in de zo mer kan, aldus het KNMI, een deel van West-Zeeuwsch- Vlaandereu een verontreini ging ter grootte van 5 micro gram S02 verwachten, als ge volg van de Total-vestiging.. In de wintermaanden veran dert het beeld aanzienlijk. Plaatsen als Heinkenszand, 's- Heerenhoek, 's-Heer Arends- kerke, Arnemuiden en Nieuw- land ontvangen dan gemiddeld m3 buitenlucht, terwijl Nieuwdorp rond 20 microgram ontvangt. Geheel Middelburg en Vlissingen liggen 's winters in de zone waar een concen tratie van 5 microgram per m3 lucht zal worden gemeten. Zonder „Total" is Vlissingen vrij van S02 invloeden uit het Sloegebied. In de wintermaan den zal ook Breskens binnen de- S02-.gordel liggen. In het hart van het industriegebied aan het Sloe zal men als Total in bedrijf is ongeveer 55 microgram S02 mer m3 buitenlucht aantreffen al thans in de winter. In de zo mer is het 45 microgram. Er kunnen door veranderde weersomstandigheden uiter aard sterke verschillen in S02- concentraties optreden. De ge gevens van het KNMI betref fen de te verwachten seizoen gemiddelden. (ADVERTENTIE) Bij elke hele fles Export Jonge Jenever o f Tom Mix Gin ontvangt U een GOUDKAARTJE van 5 PUNTEN Spaar deze punten. Ze geven recht op aantrekkelijke geschenken, afgebeeld in een folder, verkrijgbaar bij Uw slijter. Vkunt de folder ook aanvragen bij: BEKUYPER-NEDERLAND B. V. Postbus 54, Schiedam. Noem duidelijk het merk de kuyper wanneer u drank bestelt IVan een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de Ma rinehaven te Vlissingen wor den vandaag 6 december Wee omgebouwde, Franse mijnenvegers, de Dahlia en de Hibiscus verwacht voor een vriendschappelijke bezoek aaai Nederland. Zaterdag a.s. komen boven dien twee Belgische mijneiwe- teis, de Spa en Heis-t een bezoek aan Vlissingen bren- M. Op maandag 10 december vertrekken de vier scheden, omstreeks 10 uur, de een na ander weer uit de Vlis- nngse marinehaven. Door het mannecommando te Vlissingen js voor de opvarenden van de 'ranse mijnenvegers een ex- Mar de Franse al-uminï- TOabnek van Péchiney in I n!' Uoe-gebied georganiseerd. e Belgen houden zaterdag ja boord van „De Spa" on-t- -gstvoor een aantal genodig- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de loop van deze maand zullen de laatste beletselen voor de N.V. Watermaatschappij Zeeland, om het Biesboschproject te verwezenlijken, weg vallen. Het rijk heeft, na langdurige en soms moeilijke besprekingen toegezegd om maximaal 85% van de leningen, die de N.V. WMZ voor het project moet aangaan, te garanderen. De resterende 15% van de lening-garantie zal door de provincie Zeeland wor den verstrekt. In de statenvergadering van 17 december zal over de provinciale garantie een uitspraak worden gedaan. De lening-garantie, die het rijk wil verstrekken, heeft een prinoipiële achtergrond. De NV WMZ en het provinciaal bestuur hebben namelijk steeds betoogd, dat de water maatschappij voor zulke gi gantische investeringen is ko men te staan als gevolg van de industrialisatie van Zee land. Deze industrialisatie, al dus de Zeeuwse delegaties die Den Haag hebben bezocht, vloeiden voort uit de door het rijk gevoerde regionale indus trialisatie-politiek. Een stevige steun voor het Biesboschpro ject wordt beschouwd al thans in Zeeland als het logische sluitstuk van een reeks van rijkssubsidies, zo wel op het gebied van de in frastructuur (wegen, havens, kanalen e.d.) als op het gebied van investeringspremies voor nieuwe bedrijven, die zich in Zeeland kwamen vestigen. Het Biesbosch-project, dat vooral de Zeeuwse industrie moet voorzien van oppervlakte-wa ter, dat door metersdikke lei dingen zal worden aangevoerd, gaat volgens de nieuwste be cijferingen zo'n 180 miljoen gulden kosten. Eind 1976 moe ten de werken voltooid zijn. Op dat ogenblik zal de Wat-er fJ°,"^"zichten voor vrijdag let Kvwia?' "PSesteld door 110(1 i? op woensdag om ".ti „E^ele/egen ïi ha- Iets kouder, maar W», vors' van betekenis. I IfmS!,°,rUltzichten in «Üfers «"Meld over Nederland. to»?! ,v„rÜdag. aantal uren I Wen min' temP-: 0 tot 4 teun. ^tder normaal; max. tot 3 Jan, ongeveer normaal tans n 3 onder normaal; winsten Sein droge periode van lta„, s 12 uur: 60 procent; ttaal-w e0n geheel droog et- »0 procent. V zon: 1 .^'ordag: aantal uren I Streek« m'n- temp: om- tot 4 normaal; max. temp: 0 kans on 8n onder normaal; minsten droge periode van kans on uur: procent; taal 4n een geheel droog et- I procent. °°9Walêr fceSawiJdag7dec. 11-25-23.58. Hinge 0.42—13.06. De oplossing van puzzel 12 in de Aktie Natuur is in ons blad -an dinsdag j.l. verkeerd overgekomen. De slagzin moest gewoon luiden: „Maak van Nederland geen woestijn". De puzzelaars, die goed puz zelden, zullen dit trouwens hebben begrepen. Niettemin onze verontschuldigingen. Maatschappij Zeeland verze kerd zijn van een jaarlijkse aanvoer van 40 miljoen m3 water, waarvan Midden-Zee land en Zeeuwsch-Vlaanderen ieder de helft zullen ontvan gen. In het totale plan zitten ook belangrijke kosten voor zuiverkigswerken, o.a. bij het pompstation Braakman. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Voorlopig zullen de 37 verkooppunten voor plastic huisvuilzakken in Oostburg niet meer worden bevoorraad. Dit geschiedt in overleg met het gemeentebe stuur, dat op deze manier de hamsterwoede wil inperken. Burgers die nu gebrek aan huisvuilzakken krijgen, zullen hiervoor naar de firma Bron in Waterlandkerkje moeten. Ook zal de mogelijkheid wor den geschapen huisvuilzakken aan de vuilniswagen te kopen. „Eerst moet die aankoophausse weggeëbd zijn", aldus ge meenteambtenaar J. Hoekstra. „Helaas lij-den dan nu de goe den onder de kwaden, maar het kan niet anders". Botsing De auto van de heer L..P uit Hedenesse, die geparkeerd stond voor de wo ning van zijn ouders in de Nieuwstraat in Koewacht, is ernstig beschadigd door e< 1 aanrijding van een onbekende wagen. De dader is na de bot sing dorgereden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het expe riment met een gesloten cir cuit in het welzijnswerk voor bejaarden op Walcheren, zal zich niet in een luchtledig vol trekken. Het is de bedoeling, zo hebben G.S. van Zeeland gisteren meegedeeld, dat de drie bejaardenbonden op Wal cheren ieder een vertegen woordiger zullen aanwijzen, die zitting in het stichtingsbe stuur krijgt. Het .college van G.S. zelf blijft buiter de bestuurska mer, omdat het op grond van de wet op de bejaarden-oor den op een andere wijze bij het beleid betrokken is. Het woord „experiment" met be trekking tot het gesloten cir cuit, heeft bij verschillende le den van de statencommissie voor sociale zaken vragen op geroepen. Zij waren van me ning, dat het begrip „experi ment" zich nauwelijks ver draagt met de stichtingsvorm, die voor het praktische werk wordt voorgesteld. „Daarmee wordt er een spanningsveld ingebouwdvonden sommige commissieleden. G.S. zeggen daarvan, dat allerwegen wordt verwacht, dat het experimen tele stadium in een duurzame regeling ?al worden omgezet. De deelnemende instellingen zullen op zijn minst gedurende de periode dat het experiment duurt, bij de zaak betrokken blijven Het college van G.S. verwacht, dat het stichtingsbe stuur om de drie of zes maan den rapport zal uitbrengen over de in die periode ver richtte werkzaamheden. De re sultaten die men op Walcheren bereikt, zullen in zekere zin het leergeld vormen voor an dere regio's in Zeeland, speci aal waar het gaat om de in stelling van regionale opname adviescommissies, voor de plaatsing van bejaarden in de tehuizen en inrichtingen die het beste bij hun behoeften passen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Culturele Raad zal het hare proberen te doen om de literaire dagen, die jaar lijks worden gehouden en die zich alom in een toenemende belangstelling bij de jeugd mogen verheugen, ook in Zee land weerklank te doen vin den. Voor de literaire dag-1973. die zaterdag 15 december in Eindhoven wordt gehouden, is het aantal Zeeuwse deelne mers minimaal. Men wijt dit bij de Stichting Literaire Da gen niet alleen aan het feit. dat dit jaar we] wat erg laat de aandacht op de manifesta tie werd gevestigd, maar ook aan het ontbreken misschien wegens onbekendheid met het fenomeen) van enthousiasme en voldoende informatie bij de scholengemeenschaDDen in Zeeland. Niettemin: uit het Neder landse taalgebied, zijn voor de komende literaire dag niet minder dan 1100 inzendingen binnengekomen, afkomstig van 416 deelnemers, die jonger dan 21 jaar zijn. De inzendin gen, aldus de vertegenwoordi gers van de Stichting Literaire Dagen, variëren van gedichten tot dagboeken, toneelstukken- „filmscenario's en zelfs com plete boekwerken. geïllus treerd en wel. Opmerkelijk is, aldus heeft de jury al bij voorbaat gecon stateerd. dat het maatschappe lijk engagement duidelijk uit rle ingezonden werkstukken naar voren springt. Dit geldt niet alieen voor de Nederlande inzendingen, maar ook voor die uit België, waarin veel za ken als milieu, erotiek en af keer van overconsumptie zijn bijgemengd. „Als je het ka rakter van de inzendingen wilt typeren", aldus een woordvoerder van de Stichting Literaire Dagen, „dan kun je zeggen: de jeugd brengt in zijn werkstukkn de hunkering naar een nieuwe maatschappij tot uitdrukking. Opvallend was het grote aantal inzendin gen van leerlingen van techni sche scholen. De komende literaire dag staat o.m. in het teken van het lite raire tijdschrift, waarvan de organisators de vraag steiien. moet het literaire tijdschrift dood? Het tijdschrift gezien over de periode 19451974 zal jok het voornaamste object zijn vooi een reizende, internatio nale tentoonstelling, waar mee de Stichting Literaire Da gen medio 1974 de boer op zal gaan. Op de literaire dag van dit jaar, de vierde in succdksie, zullen tien ontmoetingsprijzen van f 100,- en tien aanmoe- dingsprijzen van f 50,- aan de winnaars van de wedstrijd worden uitgeeikt. i 0 Werk van Arrnand Heins Dat Zeeuwsch-, Belgisch en Frans-Vlaandercn vroeger nog meer dan nu een geogra fische eenheid vormden is nooit zo goed geïllustreerd geworden als op een tentoon stelling, die over het thema oud-Vlaanderen in Gent werd gehouden. Uitsluitend werk van de Gentse grafi sche kunstenaar Armand Heins werd er getoond. Li tho's, tekeningen, etsen ®n schilderijen, die de in 1938 overleden kunstenaar maakte tussen 1880 en 1925 en die een sfeervollere indruk gevin van het Vlaanderen rond de eeuwwisseling dan met foto's mogelijk zou zijn geweest. Meer dan 120 werken zijn er te zien. Vele daarvan zijn in Zeeuwsoh-Vlaanderen ge maakt. Ook zijn er weken, die in andere delen van Zee land zijn vervaardigd. Dit is geen toeval want Heins hieli van Nederland en verbleef zelfs te Amsterdam en te Haarlem. Maar vooral Vlis singen genoot zijn belang stelling, evenals Middelburg, Veere, Philippine, Sint-Anna ter Muiden en Terneuzen. Afbeeldingen uit deze steden en gemeenten komen over vloedig aan bod in een al bum van steendrukken, geti- teld „en Hollande" een boek waarvoor men nu bij de an tiquair fikse bedragen moet betalen. In totaal bevat het zestig lithogravures, waar onder gezichtten op de Waal, de Rijn, de Lek, op Dor drecht, Urk fort Loevestein etc. Er zitten ook veel land schappen onder, diie momen teel waarschijnlijk alleen nog maar op oude ansicht kaarten bestaan. Het is geen toeval dat dit album in het Frans versche nen is. Heins behoorde tot de francofone burgerij van Gent, die haar stad en land liefhad in een vreemde taal. Een contradictie, die sociaal en historisch te verklaren is, maar nu minder ter zake doet. Toch zeggen biografen van deze kunstenaar dat, als Heins in de middeleeuwen zou hebben geleefd, hij zou hebben meegevochten met de Artevelden tegen de Franse pogingen om Vlaanderen te veroveren. Bekijkt men de onderwerpen, die Heins tot de zijne maakte, dan wordt duidelijk dat hij misschien liever in de middeleeuwen zou hebben geleefd. Hij zoohit zijn inspiratie in de tot puin vervallen gebouwen van vorige eeuwen, in de lande lijke gemeenten, waar de middeleeuwse sfeer het best bewaard was gebleven. Hoe kon het daarom ook anders dat hij aandacht zou beste den aan Zeeuwsch-Vlaande ren, een land dat althans in het oog van de Belgen meer en langer dan andere streken zijn oorspronkelijke charme kon bewaren. Met een bijna fotografische accu ratesse legde hij indrukken vast van Vlissingen (in de haven, brug op sloot, molens op dam), van Middelburg, Veere, Philippine (gemeerde vissersboot, gestrande sloep), St.-Anna ter Muiden (de ou de kerktoren), Terneuzen (binnenvaartschepen) Bij het bekijken van de werken van Heins overvalt je de sfeer van zo'n honderd jaar geleden. Voor mensen, die met heimwee aan vroe ger tijden terugdenken gaf het bekijken van deze wer ken zowel een verheffend als een teneergeslagen gevoel. Vele door Heins geschilderde gebouwen, vaak van grote historische waarde, staan er nu niet meer. Alleen met stift, pen en penseel kon Heins hun aanzicht voor het nageslacht bewaren. Een voorbeeld hiervan is het Ar- teveldehuis op de vrijdag markt in Gent, waar de „ruwaard" van Vlaanderen vermoord werd, Jacob van Artevelde. Het lot van ge bouwen, die nu de grote toe ristische trekpleisters van Gent zijn, zoals het Belfort en het gravensteen heeft op bepaalde ogenblikken zelfs aan een zijden draad gehan gen. Het is slechts te danken aan een handvol mensen, on der wie Heins, dat Gent nog een aardig deel van het mid deleeuwse karakter heeft bewaard. „Op een ogenblik dat deze stad weer littekens vertoont van recente ver knoeiingen kan men best aanvoelen hoeveel verschul digd is aan de nagedachtenis van de hier genoemde kun stenaar", schreef een kunst criticus in verband met deze tentoonstelling. C. VAN DER DONK. Laat mij mijn antwoord aan de beide schrijvers van ingezonden stukken naar aameidmg van mijn recensie over de tentoonstelling van tekeningen van J. Bruens in het museum te Aardenburg beginner, met een rectificatie en een verklaring, die ook zonden cue brieven zou zijn gevoegd Namelijk: dat mijn bewermg over het ontbreken der vermelding van de tijds duur van deze expositie op de affiches niet in overeen stemming is met de werke lijkheid. Aanvangs- en slui tingsdatum staan er, zoals mij bij nadere beschouwing bleek, inderdaad in grote let ters op en ik moet, terwijl ik het affiche in het museum van Aardenburg bekeek, wel met biindheid geslagen ge weest zijn dat ik het niet zag. Dit is de enige verkla ring voor deze vergissing, waarioor ik van harte mijn verontschuldigingen aanbied en een Mea Culpa uitspreek. Wat de katalogus van de ex- post'ie betreft, waaraan ik eveneens het ontbreken van de tijdsduur wraakte was ik er niet naast door op grond van het, opgeplakte strookje van mside-information te spreken omdat, zoals de heer Bruens schrijft, „die exemplaren die bestemd wa ren voor kritici, d'verse gale ries en musea, gemeentehuis etc. duet mij voorzien (wa ren) van een stripje dat de datum aangaf" Deze mede deling v, as dus maar voor enke'en bestemd. Dat ik de moeilijkheden om rang na het officiële ope ningsuur van het museum tot de expostie door te dringen nogal breed uitmat, heeft di- reot te maken met de door de heer Bruens in het geding gebrachte opvatting van ..kunstenaar en volk,, (aan genamer klinkend: kunste naar en brede massa) en het nader tot elkaar brengen van beide die ik met hem deel. In deze zin zie ik dan ook bet organiseren van een ex positie van een kunstenaar uit de streek als een positief en prijzenswaardig initiatief. Des te betreurenswaardiger is het daarom dat wie wil komen kijken, de kans loopt onverrichterzake te moeten terugkeren! En deze kans, die ik dank zij privé-initia- tiefen cntliep, begrijp ik eens te meer uit de medede ling van de heer Dierick, zit er dubbeldik in, want zo schrijft hij: „Vanzelfspre kend komt dit heen en weer lopen (van de toezichthou der) in deze tijd van het jaar wat meer voor dan wan neer er in het zomerseizoen geregeld toeristen binnenko men". Bovendien -en dit in te genstelling tot wat de heer Dierick met stelligheid be weert- hing er (getuige: de hr. Kerkvoorgd Rosseel) geen kaartje met „Ben even weg" op de deur. Uit niets bleek dat er sprake was var, een uitzondering op de regel die in geval van mededeling ge makkelijk met het beetje ge duld waarover wij hier in Zeeuwsnli-Vlaanderen geluk kig nog beschikken verdra gen had kunnen worden. Achteraf spreken met de toezichthouder was ook al niet mogelijk, omdat deze, toen ik tegen half twaalf het museum verliet, nog steeds niet was komen opdagen. Antwoord aan de heer Die rick op zijn vraag: „Was het niet mogelijk geweest de komst tevoren even aan te kondigen"'" -Natuurlijk was dat mogelijk geweest maar wie komt op het idee dat te doen wanneer men weet dat een museum vaste openings tijden heeft Als in de toe- komsi voor bezoekers een voorafgaande aankondiging gewenst is. dan dient aan het publiek van gemeentewege toch wel officieel via de pers of op andere wijze meege deeld te worden dat het Aar- deribargs museum in het winterseizoen alleen na af spraak te bezichtigen is! Mogen beide briefschrij vers mijn kritiek ais positief, in de zin van de toenadering tussen kunst en groot pu bliek bevorderend opvatten, namelijk: met de goede wil en opzer van het inrichten van een tentoonstelling al leen !s het niet gedaan, deze moet op elk moment tussen de vastgestelde openings- eh sluitingstijd ook te bezichti gen zijn! Is dat niet het ge val. dan bereikt men het om gekeerde van wat men na streeft en dit in het winter seizoen juist bij belangstel lenden uit de eigen streek! Dezelfde positieve achter grond heeft mijn opmerking over de niet gelukkige pre sentatie van het werk, die een verwarde rommelige in druk wekt en het tentoonge stelde werk afbreuk doet. Ik maakt? er nadrukkelijk op attent, omdat ik van mening ben dat op een helemaal met kostbare manier, bijvoor beeld met enkele witgeverf- de spaanderplaten de accom modatie van de bovenétage van het Aardenburgs mu seum kompleet zou zijn en met behulp daarvan veran derd zou kunnen worden in een zeker voor kleiner werk allerzins acceptabele expositieruimte. Aandacht schenken aan de ze zaken behoort, niet min der dan het door Bruens ge stelde en door mij steeds ge praktiseerde „analyseren en verklaren van het door hem bekeken werk,, tot de taak van de kunstkriticus. Het be vorder» mede het. functione ren van de toenadering van kunst en publiek en is in beidei belang. Wordt, dit functioneren ernstig bedreigd door techni sche mankementen, daij die nen dezp laatste te worden 'gesignaleerd In het onderha vige geval hadden zij naar miin opvatting de voorrang boven een uitvoerige be- schoi wir.g over het geëxpo seerde werk. Ook wanneer het werk van Bruens niet lange» meer alleen in musea en galeries te zien zal zijn, maar oi k zoals hij suggereert tot fabrieken en kantoren doordringt zal altijd de wijze van presentatie in deze ge bouwen een nunf van kr.'t» sche beschouwing moeten vormen. In het belang van kunstwerk, kunstenaar en publiek. Indien Bruens dit punt willens en wetens ne geert of verdoezelt, snijdt hij zich evenzeer in eigen vlees als wanneer hij zijn tekenin gen beroerd zou inlijsten, doet hij zijn werk tekort en moet hij derhalve door ande ren in bescherming genomen worden tegen zichzelf. Het gaat hi ei niet om de plaats van de expositie, om een zol der, een schuur, een museum of de straat, maar om de wijze van presentatie in deze ruimten. Wat betreft het vermeende gebrek aan analyse en ver klaring van zijn werk in mijn recensie dient de heer Bruens te bedenken, dat be paalde kunstenaars waaron der ook hij in een streek een soort van „vaste groothe den" zijn geworden wier werk in dit blad al vele ma len uitvoeriger beschouwing kreeg. Om niet bij elke nieu we ftonfrontatie met hun werk in vervelende herhalin gen te vervallen, kan men alleen wanneer er wezenlijke veranderingen in het werk optreden hieraan bijzondere aandacht besteden. Zo be paalde 'k mij in het onder havige geval van deze expo sitie bewust tot het vaststel len van een algemene veran dering van een in wezen zichzell gelijk blijvend werk en dif alles, zoals elk zinnig mens lezen kon, in zeer waarderende zin. Ik hoop dat deze verkla rende opmerkingen van mijn kant maken dat het „rook- gord»;'o" dat de heer Bruens in ziin weelderige fantasie door mij tussen zich en zijn werk gelegd zag thans ver andert in een heldere glasruit waardoor - als bij 'n aquarel de volheid van kleur - de po sitieve achtergrond van mijn kritiek volledig duidelijk wordt Ziet men die, dan is het nooit te laat om er zijn voorde?1 mee te doen en ver- bete-'rgen aan tp brenger in het belang van kunst en pu bliek. WILLEM ENZINCK Eindredactie Bas Augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 3