Niet bezuinigen op ontwikkelingshulp Aardgas Me! op de bon Pionier-! doorstaat Jupit ernaeht Taakverdeling binnen NAVO en M.-Oosten „toppers" in Brussel ftsgap VIER GENERAALS BINNEN HALF JAAR OPGESTAPT MAN GEWOND DU OVERVAL Kissinger zei naar vredes conferentie in Derive Ziekenfonds steunt harde controleur Chili wijst ambassadeur Zweden uit b MINISTER PRONK IN TWEEDE KAMER: binnenland buitenland BHHMHi ie Akademie IS", Breda NlODIGlNG 12 december 1973 Verscherpt De top Chinese gifmenger hoort lagere straf eisen Bevrijdings beweging Vv ONTSLAG 27 PATIëNTEN IN OOSTBURGS ZIEKENHUIS ''SS?1 <AN?) Het Nederland vliegt voedsel naar Ethiopië SINT BEROOFD VAN AUTO Financiering zoute Rijn struikelblok Woensdag 5 december 1973 hoogte van dan. Euro- Maar waar pijn? periodieke pijnen Tabletten, poeders en cachets, docenten en oud:stUj?!ln° lagogische Akademie „AS 5orheen Mariakweekschoo Iseweg 31, Breda, worde" ui mnwezig te zijn op de re v ■genheid van het afscheid m walde Berg, als directri de kantine van de Pe idemie „Sint-Frans Dr- zplein 2, op rond 17.00 uur te eindig NOOR IN ■REN vraagt leze afwisselende fun n. bare schoolopleiding e" oma boekhouden gewer plm. 25 jaar. Salaris°V^. nming met opleiding ties worden ingewacht on (Van onze parlementaire re dactie). nEN HAAG Met het ont- I o van luitenant-generaal PE Meijnderts, commandant liet Eerste Legerkorps, is eetal van top-mihtairen Si» uit onvrede met de gang aken in de landmacht er brlli aan hesben gegeven, Z vier gekomen. Binnen een Zli jaar tijds namen ontslag: luitenant-generaal W. van Riin voorzitter van het comité verenigde chefs van staven, luitenant-generaal N. Berg- Lk opperofficier personeel, Senant generaal G. IJssel- „tein chef generale staf en (Cvens hevelhebber van de landstrijdkrachten en nu dan luitenant-generaal Meun- Arze laatste was het om wie in mei 1972 rumoer ontstond toen bij zich buiten de toen malige minister van Defensie, de Koster, om tot premier Biesheuvel richtte met een no ta over de zijns inziens ge wenste veranderingen in de krijgsmacht. Sindsdien boterde het niet best meer tussen het bureau-apparaat van „Den Haag" de generale staf en de parate hap, waarvan lui tenant-generaal Meijnderts de voornaamste representant was als chef van het Eerste Leger korps. Het conflict werd verscherpt toen Meijnderts klapte uit de vergadering van de raad van opperofficieren (veelal aange duid als „de bloedraad") Het ging om benoeming van offi cieren in beleidsfuncties en Meijnderts stond alleen tegen over de „apparatski" van Den Haag, die er niets voor voelden vooruitstrevende offi cieren lees: vrienden van Meijnderts, zoals brigade-ge neraal Clumpkens voor be vordering voor te dragen Biesheuvel stelde een commis sie van onder-oek in, di? moest nagaan of Meijnderts al dan niet ontslagen moest wor den. De eis tot ontslag was door de bureau-generaal ge steld. Maar minister Vredeling die intussen De Koster was opgevolgd besloot Meijn derts te handhaven en vroeg hem zelfs nadere uitwerking van zijn visie op de toekomst van de landmapht. Dat ging de generaals Berghuis en IJsel- stein te ver. Bij namen ontslag. Kort daarop liet ook generaal Van Rijn het afweten. Hij vond dat het leger ondermijn werd en kon zich niet langer scharen achter het beleid van de nolitieke ton. Met de benoeming van de luchtmacht-officier luitenant- generaal A.J.W. Weijting tot opvolger van generaal Van Rijn toonde minister Vrede ling, dat voor hem niet zozeer le hiërarchische structuren, maar de vraag wie de beste man is voor de op te vullen plaats, doorslaggevend zijn. Hiërarchisch geredeneerd zou Meijnderts wiens be kwaamheden als generral te velde onbetwist zijn inder daad in aanmerking gekomen zijn voor de opvolging van generaal IJsselstein, ook al had Meijnderts nog maar één jaar te dienen. Maar minister Vredeling liet de keuze vallen op generaal-majoor J.E. van der Slikke, als commandant van de Eerste Divisie „7 de cember" ondergeschikte van Meijnderts. De keuze van de minister is begrijpelijk: Meijnderts is bijzonder be trokken geweest in het zich voortslepende generaalscon- t'lict. Van der Slikke is wat dat betreft een onbeschreven blad. Militaire deskundigen zien in hem al jaren de ge doodverfde opvolger van IJs selstein. Zowel bij de bureau- generaals van de generale staf als bij de generaals-te-velde van het legerkorps ligt hij bij zonder goed. Wie overigens mocht menen dat de generaalsrangen nu wel heel erg uitgedund zijn en dat de landmacht een club zonder leiding dreigt te worden, mag de wetenschap, dat de land macht nog negenenveertig ge neraals telt van die vrees be drijven. De top telt overigens nog maar één luitenant-gene raal hoewel men ook daar niet over hoeft te treuren, want generaal majoor Van der Slik ke zal wel spoedig tot die hoogste rang doordringen. Eén luitenant-generaal, D.W.B. van Ardenne, is „uitgeleend" aan de NAVO en vervult een functie bij AFCENT. Vanaf vandaag ziet de „bureau-top" er als volgt uit: J.E. van der Slikke, generaal majoor, chef generale staf en bevelhebber der landstrijdkrachten, J. de Savornin Lohman, generaal- mapoor E. Gitz thans commtn- J.L. Anthonissen, luitenant ge neraal, kwartiermeester-gene raal. De top te velde moet wach ten op de benoeming van de opvolger van luitenant-gene raal Meijnderts en op de op volging van generaal-majoor Van der Slikke. Kanshebbers voor de post van commandant Eerste Legerkops is generaal- majoor G. Ezti, thans comman dant van de vierde divisie. AMSTERDAM (ANP) Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de procureur-generaal mr. H. La gerwaard, bij het gerechtshof te Amsterdam geëist tegen de 51-jarige Chinese apotheker W.L. uit Rotterdam wegens een poging tot moord en drie zware mishandelingen met ge vaar voor het leven. De apotheker had in 1971 en 1972 diverse malen snoepgoe deren aan zijn 27-jarige nicht en 25-jarige neef toegestuurd, waarop hij giftige stoffen als diigoxin, dïgitoxine of natron loog had gedaan. I Drie mannen gewapend met een jachtgeweer met afgezaagde hebben gisteravond een overval gepleegd op een sigaren- wel aan de Admiraal de Ruijterweg in Amsterdam. Tijdens ^Worsteling die ontstond raakte de eigenaar van de'zaak licht yeiüond door een vuistslag in het gezicht. Over de omvang van e wa$ Dij het sluiten van deze editie nog niets hekend. (Van onze redactie buitenland) Washington de «M'kaanse minister van Kki'n Zaken Henry jsmser za] persoonlijk aan fosiw 1 V00rsestelde vre- 2?W»«e i" Genève deei- j, "e conferentie moet °P de vastgesteld® «ei, nÏÏ leeember begin- se min'A merikaan- satan 's'erie vin buitenlandse Kanaak? Waslli"2ton bekend- c^e bekendmaking wordt bevestigd dat Kissinger van 13 tot 17 december een rondreis zal maken langs zes landen in het Midden-Oosten om zorg ta dragen dat de vredesconferen tie doorgang vindt. De Ameri kaanse hewindsman verblijft op 13 en 14 december in Egypte, op 14 en 15 december in Saoedie-Arabië, op 15 dec. in Syrië, op 15 en 16 in Porda- nië, op 16 in Libanon en hij besluit zijn reis op 16 en 17 december in Israël. Vandaar vliegt hij waarschijnlijk recht streeks naar Genève. waar hij mogelijk twee a drie dagen blijft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als er ten gevolge van de energiecrisis gesneden moet worden in de rijksbegroting zal minister Pronk zich er tegen verzetten, dat er bezuinigd wordt op de ontwikkelingshulp. In de huidige internationale impasse zou het onverantwoord zijn te tornen aan de ontwikkelingshulp, omdat hulp aan de ar me landen een kwestie van leven of dood kan zijn terwijl in de rijke landen „slechts stagnatie" optreedt door de energiecrisis. Pronk verzette zich gisteren in de Tweede Kamer dan ook fe! tegen de plannen van de VVD om 137 miljoen op de ontwikkelingshulp te bezuini gen. Hij verweet de VVD fractie dat ze door de voorge stelde bezuinigingen het meer jarenplan voor de ontwikke lingshulp (waaraan ook de V.V.D. haar goedkeuring ring hechtte) onder mijnt. Pronk meende voorts dat de VVD-fractie onvoldoen de argumenten aan voert. Be zuinigingen als door de VVD voorgesteld brengen de conti nuïteit van de hulp in gevaar, aldus de minister die werd bijgevallen door PvdA-woord- (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN —Er is geen sprake van dat in de nabije toekomst aardgas wordt gedis tribueerd. Over het algemeen voldoen de partikulieren en de bedrijven heel behoorlijk aan het verzoek tot matiging. Hoeveel er echter al bespaard is aan aardgas, is nauwelijks te meten. Het feit dat een aantal gusverbruikers inder daad zuiniger aan doet wordt teniet gedaan door de extra- aanvragen van bepaalde appa raten, die van olie op aardgas zijn overgeschakeld, aldus de Gasunie. Als iedereen meewerkt, hoe ven we otis deze winter geen zorgen te maken. Die zorgen komen pas volgend jaar. De Gasunie gaat ook de industrie tips geven hoe men aardgas kan besparen. Een lichte paniekreaktie is overigens al gesignaleerd. Er zijn verbruikers die zich niet matigen, maar integendeel ex tra verbruiken om straks aLs de distributie zou worden in gevoerd, een zogenaamd hoog gemiddelde te kunnen aanto nen, deze reaktie is echter, aldus de Gasunie, volkomen dwaas en haalt niets uit. voerder Van der Hek: „Het volume moet veilig gesteld worde»" Minister Pronk zette de Ka mer uiteen hoe de commissie Claus voortaan zal werken. Naast deze commissie (die volgens de WD zou moeten worden opgedoekt) zal een groep van deskundigen wor den ingesteld die de voorstel len van de commissie moet toetsen en prioriteiten zal moe- ten vaststellen, o.p basis waar van de minister dan zijn be leid vaststelt. De commissie Claus krijgt vooral ook tot taak het bewustwordingspro ces inzake de ontwikkelings hulp bij het Nederlandse volk te stimuleren. De bewindsman verwierp de kritiek die over hem was uit gestort wegens de hulp die de regering wil geven aan bevrij dingsbewegingen. Deze kritiek voo-ral weer van WD-zijde afkomstig had voernamelijk betrekking op de vrees dat hulp aan bevrijdingsbewegin gen gebruikt worden voor het kopen van wapentuig. Pronk: „We zoeken naar een regeiin, waardoor dat voorkomen kan worden". Zo'n regeling moet te treffen zijn, meende hij, verwijzend naar de Scandina vische landen. DS'70 en WD waren daar niet erg gerust op. Namens beide tracties diende DS'70 woordvoerder S. Keuning een motie in die tot strekking heeft dat de hulp aan bevrijde gebieden weliswaar gewenst kan zijn, maar dat deze hup niet via de bevrijdingsbewe gingen moet lopein, maar via de organen van de Ver. Na ties. De Komer Zal deze motie verwerpen. Volgende week zal de rege ring bekend maken op welke wijze de voor Indo-China ge reserveerde 30 miljoen gulden zullen worden besteed. Er is langdurig overleg over ge weest, aldus Pronk omdat het moeilijk was de goede kanalen te vinden. Wat betreft Noord 'Hetnam zal een deel van het bedrag rechtstreeks beschik baar worden gesteld. De andee landen, Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, krijgen hun deel via internationale kanalen. Ook wordt een deel van het bedrag gegeven via het medi sche comité Nederland- Viet nam. De hulp aan Chili die offi cieel is opgeschort zal waar mogelijk worden voortgezet door het medefinancieren van particuliere hulpprojecten. De regering weigert echter hulp te geven via de daar nu aan het bewind zijnde junta. wCpanwezen is niet tin j. medische advi- eeti lanil zicl' beperken tot vaii ln„COntroie °P kethi -.tiizeit j. P'e?en ovp j &een overleg el voiiita r noodzaak van fche behaS van specialisti- "ittis. in een zie- van6,3 bestuur- 'an federatie van zie- verzekerden in zie kenfondsen VMZ zegt dit in „de ziekenfonds-gids" naar aanleiding van het optreden van een adviserend genees kundige in Zeeuwsch-Vlaande- ren, die na overleg met de behandelende specialisten, voor 27 patiënten verblijf in het ziekenhuis in Oos'cburg niet langer noodzakelijk achtte. Zijn optreden is niet onverant woord, aldus de heer Hougee, die in dit verband ook de aandachx vestigt op de forse „overbedding" in Zeeuwsch- Vlaanderen) 6,1 bed per 19-00 .nwoner. tegen een (ook al te hoog) landelijk gemiddelde van 5,3 per 1000. Dat een tekort aan medische ontitie niet eerder tot een dergelijke ingrtep heeft geleid valt te betreuren, zegt hij. „Het zoeklicht wordt nu ten onrechte gericht op iemand, lie bepaald wel vooi zijn taak berekend is. Statistische gegevens zullen strakts duidelijk gaain aantonen waar ook elders de schoen wringt. De adviserend genees kundigen krijgen daarmee vol gens de heer Ho-u-gee een be langrijk wapen in handen om onnodige bezetting van zie kenhuisbedden af te remmen en situaties als die in Zeeuwsch-Vlaanderen te lijf te gaan. Twee elektronisch verbeterde voorstellingen van de planeet Jupiter, overgeseind door de Amerikaanse ruimtesonde „Pionier-10"Op de foto links is duidelijk de zogenaamde „rode vlek" zichtbaar. Boven de evenaar van Jupi ter zijn, volgens deskundigen, de wolken van Jupiter zichtbaar (foto rechts). (Van onze redactie buiten land) MOUNTAIN VIEW (CA- LIFORNlë) De Ameri kaanse ruimtesonde Pionier- 10 heeft in de nacht van maandag op dinsdag om 03.20 uur onze tijd het punt bereikt waarop het met 130.000 km do planeet Jupiter het dichtst genaderd was. Drie kwartier later deelde de vluchtleiding mee dat alle instrumenten aan boord perfect hebben gewerkt en een stroom van gegevens doorzenden. Aanvankelijk bestond de vrees dat sommige instru menten van de Pionie-r-10 door de straling van Jupiter zouden worden beschadigd. Bovendien moest de kleine sonde door een mogelijk ge- vaalijke stofgor-del ter hoog te van de evenaar van de planeet heen. Om 04.40 uur begon een periode van 65 minuten waarin de Pionier van de aarde gzzïen achter de pianeet verbleef en geen signalen konden worden ont vangen. Later, om 05.14, be gon voor het ruimtescheep je de „Jupiternaqht" die een uur sn 50 minuten duurde. Gisteren om 09.34 uur verliet de Pionier het gebied waar de straling het hevigst is. Een week later verlaat het het magnetisch veld van de planeet. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De ministers van Defensie van de NAVO- landen gaan onderzoeken of er een soort Europese Defensiege meenschap gevormd kan worden. Zij zullen dit doen tijdens de halfjaarlijkse ministersbijeenkomst van de NAVO op io en 11 december in Brussel. Het onderzoek naar zo'n gemeenschap zal waarschijnlijk in besloten zittingen gebeuren, waarin dan ook de taakverdeling een teer punt in de Europese politiek binnen de NAVO aan de orde zal komen. Nederland zou willen voorstellen om tot een gemeenschappelijk wapenaankoop te komen. Het is niet uitgesloten dat ook de rol van een (Eu ropese) kernmacht de nodige aandacht zal krijgen. De Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, dr Henry Kis singer zal tijdens de NAVO- beraad aanwezig zijn en het is te verwachten, dat hij een zeer persoonlijk stempel op de bijeenkomst zal drukken. Naast de situatie in het Mid den-Oosten de oliecrisis, zullen ook de financiële problemen grote aandacht krijgen. Ame rika wil geheel volgens de resoluties, die daartoe in het Amerikaanse congres zijn aan genomen een compensatie in geld zien te krijgen voor de stationering van de Ameri kaanse troepen in Europa. De VS hebben berekend, dat die compensatie 440 miljoen dol lar zal moeten bedragen (bud gettair) of ruim anderhalf mil jard dollar ten gunste van de Amerikaanse betalingsbalans. Wat de eventuele Nederlandse bijdrage hiertoe zou moeten zijn „Wij hebben hiervoor nog geen potje gereserveerd", (Van onze red. binnenland) DEN HAAG De Konink lijke Luchtmacht zal vandaag twee Fokker F-27 troopships in zetten ten behoeve van het ver voer van voedsel en medica menten naar het door honger en droogte getroffen Ethiopië. Minister Vredeling heeft met dit gebaar positief gereageerd op een verzoek hiertoe van de stichting Terre des Hommes. De beide transportvliegtui gen zullen vijf ton melkpoeder, 800 kg babyvoeding alsmede medische apparatuur en medi camenten overbrengen van de vliegbasis Soesterberg naar het vliegveld van Frankfort. werd gisteren in Den Haag ge zegd zijn is niet bekend. Evenmin is bekend, hoe de an dere Europese MAVO-leden te gen het Amerikaanse verzoek aankijken. benkS(s (Van onze redactie buiten land) SANTIAGO -STOCK HOLM De Chileense rege ring heeft de Zweedse ambas sadeur Harald Edelstam perso na non grata verklaard. Dit heeft een woordvoerder in San tiago bekendgemaakt. Edelstam is erg actief ge wéést bij het helpen van vluchtelingen voor het militai re regiem dat op 1 september president Al-lende afzette. De aankondiging dat Edel- stams aanwezigheid in Chili niet lan-ger op prijs wordt ge steld werd gedaan door Enri que Carvallo, onderminister van Buitenlandse Zaken. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL - Dinsdagavond is Sint Nicolaas in Nieuwerkerk aan de IJssel beroofd van zijn auto, een blau we Fiat. De Sint kwam juist uit een woonhuis, dat door hem bezocht was, toen hij zijn auto voor zijn neus zag wegrijden. De politie ter plaatse ging op jacht naar de dief. IN de koning Davidstraat bij de toegang tot de oude stad van Jeruzalem is gisteren om streeks het middaguur een granaat ontploft. Er ontstond paniek en meer dan twintig mensen werden gewond, van wie twee ernstig en vier licht. OP de derde verdieping van een gebouw in Mannattan (.New Fork) zijn maandag en kele mensen gewond door een ontploffing, in het gebouw zijn een aantal Zionistische kantoren gevestigd OP het hoofdpostkantoor in Tel Aviv zijn weer twee bom brieven onderschept. De poli tic Heeft de brieven, die in Milaan waren gepost, onscha delijk gemaakt. AMERIKAANSE en Russische waarnemers zulien binnen een dag of wat hun posten inne men an de bestandslinies w net Miuaen-Oosien. DE bevel-hebber van de VN- troepen In het Midden-Oosten, de Finse generaal-majoor Sii- lasvuo, heeft voorgesteld vol gen-s de krant Al Achram dat ue officiële onderhandelingen tussen Egypte en Israël van daag woraen voortgezet. VICE-PREMIER Takeo Miki van Japan gaat als speciaal vertegenwoordiger van de Ja panse-regering naar het Mid den-Oosten. Hij gaat erheen „om na te gaan welke rol Japan zou kunnen spelen voor een blijvende vrede aldaar". De Arabische olieministers zullen een „zeer belangrijke bijeenkomst" in Koeweit hou den om te spreken over het uitvoeren van resoluties over het oliewapen, die vorige week werden aangenomen oP de Arabisiohe tonconvereii- tie. De regering hoopt het ont werp van de machtigingswet aanstaande vrijdag bij de Tweede Kaïper te kunnen in dienen. De nota met de maat regelen, die als gevolg van de oliecrisis getroffen moeten worden, kan eerst volgende week vrijdag verwacht wor den. BIJ het uitbaggeren van de vest in Den Briel zijn deze week 3000 brisantgranaten uit de tweede wereldoorlog ge vonden. DE Australische premier Gough Whitlam heeft bekend gemaakt dat Willy Brandt, de Westduitse bondskanselier, volgend jaar naar Australië zal reizen. Ziezo. En voor de rest val len wij u verder niet lastig met sinterklaas-gepraat. Er volgt nog een ganse dag pak ken en rijmen om alles aan elkaar te lijmen en dat kunt u zelf wel af. Vandaar. Even een geheugensteuntje; wellicht schiet er iets over van de grote hoop: Mensen in Nood, giro 1111222, Ethiopië. Hoeveel generaals hebben wij eigenlijk? Straks bestaat ons leger al leen nog maar uit gewone sol daten. Vanwege een speciale ge beurtenis nu even speciaal de groeten aan Jan Janssen, de gebrilde Nootdorper. Wij moesten even aan ons eigen vervoersblik denken waaruit regelmatig benzine wordt geput door onbevoegden bij het lezen van het vol gende: Thomas Barrett vond een vijf dollarbiljet onder een van zijn ruitenwissers van zijn au to. Het biljet ging vergezeld van een briefje, waarop de volgende mededeling stond: „Ik had heel dringend ben zine nodig, dus heb ik die van jou maar genomen, maar ik ben geen dief". En bovendien had hij net genoeg bezine in. de tank van Thomas Barrett achtergelaten dat deze naar een benzinestation kon rijden. Wij houden ons aanbevolen. „Waarom ik ontslag neem? Da kunt ge mee oe Clumpkens aanvoelen". Regering. Soms glij je zelfs wel eens uit over de olie. Met het oog op de olie- schaarste moeten de Japanse soldaten buiten meer marche ren, omdat het in de kazernes te koud is. Het Japanse minis terie van defensie heeft de militairen opdracht gegeven stroom ie sparen en het olie- verbruik te beperken. De militairen zullen bij oe feningen minder vervoer krij gen en meer moeten lopen. In de kazernes moeten de tempe raturen onder de 18 graden blijven. Niet gering. Als er om te beginnen nu eens een olieboycot werd afge kondigd voor de legers in het Midden-Oosten En dan rest ons niets anders dan een prettige avond toe te wensen aan eenieder. MERIJN BONN Leek het pro bleem van het Franse afval zout in de Rijn op de eerste ministersconferentie eind vo rig jaar in Den Haag te zijn opgelost, tijdens het tweede overlef gisteren in Bonn blijkt dat er tussen de deelnemende landen nog grote meningsver schillen bestaan over de uit voering van de opslag. De financiering van de zout- opslag zou wel eens het strui kelblok kunnen worden. De kosten hiervan - deze worden geschat op ongeveer u)0.000.000 frank - zouden over de vijf landen worden verdeeld. Nederland zou voor 34 miljoen frank in het project bijdragen. Duitsland en Frank rijk betalen ieder 30 miljoen franker, en 6 miljoen frank komt voor rekening van Zwit serland. De Fransen willen een gespreide betaling om het risico van extra kosten in de komende jaren te dekken. De ander- land-en voelen daar niets voor en wensen een be drag ineens neer te tellen. Frankrijk heeft toegezegd een studie over de plaats van de opslag in juli volgend jaar gereed te hebben en 1 januari 1975 aan te houden als de datum waarop met de opslag begonnen moet worden. De crisis in de energievoor ziening zal leiden tot de ver snelde bouw van kerncentrales maar er is nog altijd geen opl «sing voor de kwestie van de verhitting van het water die deze centrales teweeg bren gen, dit zei de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken op de Rijnconferentie. Hij doelde hierbij op het feit dat het hete koelwater van de kerncentrales de temperatuur van het Rijnwater zodanig kan doen stijgen dat organisch le ven in het water onmogelijk "-lordt gemaakt.

de Stem | 1973 | | pagina 9