DAVID BEN GOERION Bouwer van de Joodse staat amropierson fund J ere geen De goede oude Sint BRAZI TEGE1' OPENHEID BEDRIJVEN ONMOGELIJKE ZAAK Bommen in Athene MEER GELD VOOR amro-pierson find binnenland buitenland Verbannen Ommezwaai Teruggewezen Bredero-directeur De Vries: OVERHEID MOET CRèCHES STEUNEN BOLS Dinsdag 4 december 1973 (Van onze correspondent) TEL AVIV David Ben Goerion had een zwak voor Nederland. Kort nadat hij aan het hoofd van de uit de Mapai getreden Rafi-groepering tijdens de algemene verkiezingen van 1965 een verpletterende nederlaag had geleden, stond hjj mij op het dieptepunt van zijn politie ke loopbaan een uniek interview toe. „Holland" mur melde hij wazig voor zich uitkijkend toen ik me in een theater in Tel Aviv aan hem had voorgesteld. „Israël en Holland hebben veel gemeen. Wij vechten tegen de woestijn en jullie tegen de zee. Bel me mor gen maar op voor het maken van een afspraak". Mor gen was het sabbath, de joodse rustdag. Uit respect voor de Joodse religie wachtte ik een dag. „Ben Goerion heeft de hele dag op je telefoontje gewacht", beet zjjn vrouw Paula me toe toen ik zondagmorgen belde. „Waar om belde je niet?" klonk het uitdagend. „Sabbath ik wilde niet storen", „Niets mee te maken, hjj had je toch gezegd te bellen, dat heb je niet gedaan, het inter view gaat niet door". Klik. Drie dagen legde Paula Ben Goerion een telefonische ver dedigingsgordel om haar man. In zijn zwakste uur wilde deze ijzersterke vrouw, het enige constante menselijke rustpunt in het leven van de vandaag overle den staatsman-profeet, hem tegen de opdringerigheid van de pers beschermen. Zelfs toen David Ben Goeri on me telefonisch nog een maal had toegezegd me te zullen ontvangen stond Paula het gesprek in de weg. Na dat zij me een halfuur in de salon in de bescheiden wo ning in de Kerenkayemet in Tel Aviv aan de praat had gehouden riep de krakende hoge stem van de eeuwige pionier op ongeduldige toon: „Waar is hij"? David Ben Goerion praatte snel in korte snelle zinnen formuleerde hij zijn gedach ten. Hij had nog de slagvaar digheid van de leider. De man die zijn volk op 15 mei 1948 met een diep geloof in zijn Messiaanse missie naar onafhankelijkheid in het his torisch vaderland had geleid. „De Verenigde Staten heb ben een grote historische fout gemaakt door Commu nistisch China niet te erken nen. De sleutel van de oplos sing van het Israëlisch-Ara- bische conflict ligt in Peking". De toekomst van Israël ligt in de Negev-woestijn daar is plaats voor 5 miljoen men sen. Alleen in Israël kan een Jood een vrij mens zijn". In zijn met studieboeken gevul de werkkamer hadden deze uitspraken in oktober 1965 de kracht van profetieën. Da vid Ben Goerion ging om de details heen. Van het mo ment waarop hij in 1906 voet in Palestina zette heeft hij de geschiedenis in grote lij nen uitgezet. Deze duidelijk heid van geest putte hij uit een diep geloof in het Oude Testament en de profeten. Zijn religieuze belevenis had echter niets conventioneels. David Ben Goerion geloofde niet in een tastbare God tot wie je kon bidden. „Heeft God telefoon?" antwoordde hij eens op een vraag of hij in moeilijke momenten contact met God zocht. David Ben Goerion kan niet los van zijn tijd worden ge zien. Hij was een produkt van het nationalisme, dat vanaf het midden van de ne gentiende eeuw over Europa ging en in Oost-Europa op redelijk snelle wijze socialis tisch werd getint. Tal van jonge idialistische Poolse, Hongaarse en Russische Jo den werden door de Bolsje wistische Revolutie meege sleept. In het ouderlijk huis in Plonsk in Polen kreeg de kleine David door zijn res pectabele vrij welgestelde vader de Hebreeuwse taal en het zionisme, de Joodse vorm van het Europese nationalis me, met de paplepel ingego ten. Deze bewuste Joodse opvoe ding hield David Ben Goerion uit de banen van de in Rus land broeiende communisti sche revolutie en consigneerde al de energie en hoop van de nieuwe tijd in het zionistisch ideaal. Zionisme was voor de jonge David niet het tekst boek dat Theodoor Herzl, de vader van het politiek zionis me had geschreven. Hij stel de „de daad" boven het „praat"zionisme".. Emigratie, Joodse arbeid, zelfverdedi ging, alleen vertrouwen op eigen kracht („het is niet be langrijk wat de niet-Joden zeggen maar wat de Joden doen"! en democratie zijn de sleutelbegrippen waarom de meer dan een halve eeuw uitgespannen politieke acti viteit van David Ben Goeri on hebben gedraaid. Het Israël van vandaag heeft de in Ben Goerion levende visie als nationale karakter trekken geabsorbeerd. In dat oozicbt. was David Ben Goe rion al in 1905 de eerste Israëli. De eerste nieuwe Jood die de last van 2000 jaar ballingschap van zich afschud de en zichzelf vernieuwde. Daarom herkende en erkende het Joodse volk in hem de leider en wordt hij vandaag als de vader des vaderlands herdacht. David Ben Goerions hooggespannen verwachtin gen van Palestina, dat in 1906 nog deel uitmaakte van het Turkse rijk. spatten op de harde werkelijkheid uiteen. Rijke Joodse plantagehou ders gaven de voorkeur aan goedkope Arabische arbeids krachten boven het m dienst nemen van de nieuwe pioniers uit Oost-Europa, die niet alleen de stichting van een onafhankelijke staat na streefden maar ook een nieu we maatschappelijke orde in Palestina wilden stichten. Nog voor er sprake was van het slaan van het fundament voor de te stichten Joodse staat weird het principe van de klassenstrijd al in het Heilige Land geïntroduceerd. In 1907 gaf David Ben Goerion de aanstoot tot vorming van het eerste Joodse vakverbond ter verdediging van de belangen van het Joodse proletariaat tegen de uitbuitende klasse. Tijdens het oprichtingsproces in Jaffa legde hij de nadruk op de Joodse zelfverdediging. Voor die tijd een revolutio naire gedachte. Op de pijlers van georganiseerde Joodse arbeid en Joodse zelfverdedi ging heeft David Ben Goeri on gedurende veertig jaar met de visie van de „gewa pende prof°et" zoals zijn bio graaf Michael Bar Zohar hem noemt, de Joodse staat gebouwd. Over beide pijlers loopt de rechte lijn van de door hem op gang gebrachte Joodse re volutie dwars door het Turk se bewind, de Eerste Wereld oorlog, het Engelse mandaat en de Tweede Wereldoorlog heen. Deze constante politie ke actie werd begeleid door een pragmatisch diplomatiek instinst. Aanvankelijk pleitte hij voor de vorming van een Joodse staat in het raam van het Turkse rijk. De revolutie van de jonge Ataturk wekte bij David Ben Goerion de hoop dat het nieuwe Turkse regime begrip zou hebben voor de doelstellingen van het politieke zionisme. Om in staat te zijn ook in de toe komst van Palestina met de Turken te onderhandelen be sloot hij in Istanbul Turks recht te studeren. De Turken zagen echter in de zionistische activiteiten in het begin van de Eerste We reldoorlog de hand van de geallieerden. David Ben Goe rion werd uit Palestina ver bannen. In de Verenigde Sta ten zette hij zich in voor de vorming van een Joods legi oen dat aan de zijde van de geallieerden Palestina van het Turkse juk moest bevrij den. Deze „daad" liep paral lel met de Balfour-declaratie. In 1917 werd de Joods-En gelse diplomaat-geleerde Chaim Weizmann wegens zijn wetenschappelijke bij drage tot de overwinning der geallieerden door de Engelse minister Balfour verwittigd van het besluit dat er in Palestina plaats is voor een Joods nationaal tehuis. Toen David Ben Goerion in augustus 1918 als korporaal van het 42e bataljon fusilliers onder Engelse vlag naar Pa lestina terugkeerde stond hij op 32-jarige leeftijd in de schaduw van Chaim Weiz mann. De geleerde had met de Balfour-declaratie in de hand de vruchten van inten se diplomatieke en salon-ac tiviteit geplukt. David Ben Goerion zette de ze grote zionistische over winning in vrijwel constante persoonlijke ideologische ri valiteit met dr. Chaim Weiz mann in de stichting van de staat om. Terwijl de verfijn de geleerde de belofte die de Balfour-verklaring inhield voornamelijk langs diploma tieke weg in samenwerking met het Engelse mandaat over Palestina wilde verwe zenlijken legde de activist Ben Goerion de nadruk op „zelf doen". In de periode tussen 1918 tot 1933 (het begin van de Hit- Ier-periode) had David Ben Goerion zich tot de onbe twiste leider van de Jisjoew (de Joodse nederzetting in Palestina) opgeworpen. In 1920 behoorde hij tot de oprichters van het algemeen vakverbond, de Histadroeth, hij was de eerste secretaris generaal van dit unieke „ar- beidsverbond". Als werkne mers- en werkgeversorgani satie vormde de Histadroeth de economische ruggegraat van de te vormen Joodse staat. Joods kapitaal en Joodse arbeid werden bij wijze van uniek socialistisch experiment in een organisa tie gebundeld. Tevens bun delde de keihard werkende Ben Goerion de versplinterde linkse politieke partijen in 1930 tot de Israëlische arbei derspartij Mapai. De basis voor een stroom vanuit een flinke politieke Joodse basis in Palestina in de door salon-zionisten be heerste Joodse politieke we reld was gelegd. De Mapai verwierf een meerderheid in het zionistisch congres van 1933. Twee jaar later verving David Ben Goerion dr. Chaim Weizmann als hoofd van het Joodse agentschap. Een pionier uit Palestina stond aan het hoofd van de wereld-zionistische bewe ging. David Ben Goerion was tot staatsman gerijpt. Op het juiste moment in de geschiedenis kwam hij als een profetisch leider naar voren die zijn volk door de komende beproevingen heen naar onafhankelijkheid leid de. De zwarte schaduw die Adolf Hitler vanuit Berlijn op de Joodse gemeenschap in Europa wierp scherpte bij hem de overtuiging dat de belofte welke de Balfour- verklaring inhield snel door Engeland moest worden in gelost. Tegen deze achtergrond aan vaardde hij tegen de felle oppositie van de door Jabo- tinsky geleide rechtse revisi onistische beweging waaruit de huidige rechtse Likoed- partij in de Israëlische politiek is voortgekomen de door de Britse koninklijke Peel-com- missie voorgestelde deling van Palestina. Uit naam van de zionistische beweging liet hij het historische recht op heel Palestina (dat ook Trans-Jordaraië omvatte) ter- wille van een modus vivendi met de Arabieren en een be vredigend verloop van de on derhandelingen met Engeland vallen. Vanaf 1920 verzetten de Ara bieren in Palestina zich met geweld tegen de Joodse emi gratie. Voor de diepte van de nationale aspiraties van de Arabische bevolking heeft David Ben Goerion geen goed oog gehad. Hij wilde wel met hen een formule uitwerken waarbij de rech ten van beide volken in Pa lestina werden vastgelegd maar onder geen voorwend sel wilde hij noch de zionis tische beweging afzien van het principe van de onbe perkte Joodse emigratie naar Palestina. Voor de Palestijn se Arabieren een onaan vaardbare formule omdat ze daardoor langzaam maar ze ker tot een minderheid zou den worden gedegradeerd. Van deling zoals Peel voor stelde wilden de Arabische leiders in Palestina evenmin weten. Vandaar dat het Peel- voorstel van 1937 het start sein was voor Arabische guer- rilla-altiviteiten tegen de Joodse aanwezigheid in Pa lestina. Om de Arabieren aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog gerust te stel len (belang Suez-kanaal voor het Engelse rijk) kwam Lon den op het delingsvoorstel te rug. In plaats daarvan publi ceerde Engeland in 1939 een witboek welke de Joodse emigratie afhankelijk maakte van de toestemming van de Arabische meerderheid, de landaankoop door Joden in Palestina en de stichting van een Palestijnse staat met een Joodse minderheid over vijf jaar in het vooruitzicht stel de. David Ben Goerion vatte de ze ommezwaai in de Engelse politiek als een nekslag voor de Balfourt-verklaring op. Vanaf dat moment liet hij het idee dat de staat alleen langs legale weg kon worden gerealiseerd vallen. Bij het uitbreken van de wereldoor log vatte hij deze gedachte als vo'gi samen: We willen tegen Hitier vechten alsof er geen witboek is maar we zullen het witboek bestrijden alsof er geen oorlog is". De anti-zionistische politiek van Engeland, door de Twee de Wereldoorlog heen tot 1948, bracht David Ben Goe rion al in 1942 tot de conclu sie dat de sleutel van de stichting van de Joodse staat in handen van de Verenigde Staten en de rijke Ameri kaanse Joodse gemeenschap lag. Tijdens een noodcongres van de zionistische beweging in 1942 in New York legde David Ben Goerion in de be roemde Biltmore-verklaring de eis op Palestina als een Joodse staat eenzijdig vast. Op basis van dit besluit en de Engelse vasthoudendheid aan het witboek van 1939 (restrictie van emigratie) ging David Ben Goerion toen de moord op 6 miljoen Joden in Hitiers concentratiekam pen de wereld schokte naar de Verenigde Staten om daar gelden voor wapenaankopen en de stichting van een ille gale wapenindustrie in Pa lestina in te zamelen. Hij opereerde als een revolu tionair Joods leider die voor de verwezenlijking van het zionistisch ideaal doordron gen was van het besef dat een krachtmeting met de Arabische wereld onvermij delijk w*as. 29 November 1949 recommandeerde de al gemene vergadering van de V.N. de stichting van een Joodse staat in een klein deel van Palestina. Een half jaar eerder, op 15 mei 1948, kwam een eind aan het Engel se mandaat over Palestina. De staat Israël werd door David Ben Goerion uitgeroepen. Op 62-jarige leeftijd was hij de eerste premier en minister van defensie van de Joodse staat. De onder het Engelse man daat op grote schaal begon nen strijd tussen Arabische commandogroepen en ver schillende Joodse verdedi gingsorganisaties nam de vorm aan van een oorlog tus sen Israël en de omringende Arabische landen. Een oorlog die Israël met aanzienlijke ge biedsuitbreiding tegen een verlies van 5.080 doden, 10% van de bevolking, won. Tijdens een van de gevechts pauzes nam David Ben Goe rion een van de meest drama tische en moeilijkste beslissin gen uit zijn leven. Terwijl het leger naar wapens en muni tie snakte liet hij voor de kust van Tel Aviv het wa penschip Altalena tot zinken brengen. De lading van dit schip was bestemd voor de Irgoen Zwaileum Umi, een ui terst rechtse strijdgroep. Da vid Ben Goerion vreesde dat de versterking van deze groep tot een burgeroorlog zou leiden. Bovendien was het importeren van wapens strijdig met de bestandsvoor- waarde van het moment en daardoor een ondermijning van het gezag van de nieuwe regering. Om deze redenen nam David Ben Goerion de moeilijke beslissing het schip tot zinken te brengen. Gedurende de onafhankelijk heidsoorlog nam hij als mi nister van defensie ook de belangrijkste militaire beslis singen. De belangrijkheid van de plaats die Jeruza lem in het denken van Tsraëls vader des vaderlands innam valt op te maken uit zijn besluit de door het Arabische legioen afgesneden weg naar de stad ten koste van offers en materieel en manschappen te openen. David Ben Goerion kwam als onbetwiste leider van zijn volk uit de oorlog te voor schijn. Dat bleef hij tot 1963. In de tussen 1948 en 1963 liggende jaren zette zijn sterke persoonlijkheid een stempel op de nieuwe staat. Toen het land geld en wa pens nodig had drukte hij in 1952 het herstelbetalingsver drag met West-Duitsland door. Een jaar later verbijs terde hij het land met zijn pioniersbesluit zich in de Negev-woestijn (in Sde Bo- ker) te vestigen. Hij wilde een voorbeeld voor zijn volk zijn en persoonlijk het belang van de Negev-woestijn voor Israëls toekomst onderstre pen. Twee jaar later werd hij vanwege de toenemende acti viteit van vanuit de Gaza- streek opererende fedayin als premier teruggeroepen. Hij gaf opdracht tot een ver dere represaille-politiek wel ke de spanningen in het Midden-Oosten opdreef. De naasting van het Suez-kanaal door president Nasser gaf het sein tot de Sinaï-oorlog. Voor de laatste maal voerden Engeland en Frankrijk: in nauwe samenwerking met Is raël een koloniale oorlog. Voor David Ben Goerion was de vernietiging van het met Tsjechische en Russische wa pens uitgeruste Egyptische leger in de Sinaï-woestijn het hoge doel. terwijl Parijs en London het bezit van het Suez-kanaal verdedigden. Onder druk van Washington en Moskou werd David Ben Goerion genoodzaakt het vic torieuze Israëlische leger uit de Sinaï-woestiin en de Gaza. strook terug te trekken. Bij het aankondigen van dit pijnlijke besluit kon de oude man zijn emoties niet be dwingen. President Abdul Nasser zette een politieke nederlaag in een diplomatie ke overwinning om. David Ben Goerion huilde. In 1960 verraste hij de we reld met de aankondiging van de ontvoering van de Duitse oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann uit Argenti nië naar Israël. Drie jaar later trad hij vanwege het stof dat de Lavoniaffaire (mislukte Is raëlische aanslag op een Ame rikaanse ambassade in Kairo) deed opwaaien als premier af. Gevolgd door generaal Mosje Dayan trad hij uit de Mapai. Aan het hoofd van de Rafi- groepering leed hij een ge voelige verkiezingsnederlaag. De lijst kreeg slechts tien procent van de stemmen. Ge lijk Churchill in 1945 werd David Ben Goerion door zijn volk teruggewezen. Het werk was gedaan. Eenzaam en verbitterd trok hij zich in Sde Boker terug. Sedertdien heeft hij weinig invloed op staatszaken ge had. In Sde Boker zette hij zich aan een nieuwe levens taak, de geschiedschrijving van het ontstaan van de staat, een leidraad voor de Israëli sche jeugd om zoals hij zei: „op het rechte pad te blij ven". Gedurende eeen halve eeuw heeft David Ben Goerion het zionisme op gedurfde wijze leiding gegeven. Zijn levens werk kon hij niet volmaken. In een laatste gesprek met mij, draaide hij daar niet om heen. Het zinde hem niet dat er nog steeds geen oplossing was gevonden voor de reli gieuze problematiek. Hij er gerde zich aan de politieke verbrokkeling en een groeiend materialisme. Het uitblijven van vrede met de Arabische wereld was zijn grootste zorg. Nu hij op hoge leeftijd, geestelijk en lichamelijk afgetakeld, is ge storven rijst hij boven al zijn persoonlijke tekortkomingen en politieke fouten als de stichter van de staat uit. SALOMON BOUMAN UTRECHT (ANP) In het systeem van ondernemingsgewijze produktie moet een onderneming strijden voor haar bestaan Ze moet het sneller, beter en goedkoper doen dan een ander en dat bepaalt haar openheid. Openbaarheid is voor een onderneming een onmogelijke zaak. Aldus dr. J. de Vries, presi dent-directeur van de vere nigde bedrijven Bredero. Hij sprak gisteren in Utrecht op een lunchbijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Sprekende over zijn eigen bedrijf en de gang van zaken bij de voorbereiding en ver wezenlijking van het Utrecht se plan Hoog Catherijne, ze dr. De Vries, dat Bredero be wust niet heeft deelgenomer aan het politieke gesprek tus sen B. en W.. de gemeenteraat en de burgerij. „Wij warer daarbij geen partner, wij ver strekten alleen zakelijke infor matie". Dr. De Vries stelde, dat in spraak overleg en openheid thuishoren in de voorberei dingsfase van een project, dat men zich daarna aan de af spraken moet houden. De voorlichting is de taak van de overheid, die daarbij onder meer gebruik kan maken van de feitelijke gegevens van het bedrijf. De onderneming zelf heeft geen publieke gesprekslijn en dat zou volgens de heer De Vries ook levensgevaarlijk zijn. Bredero heeft daarom nooit commentaar geleverd op ïijvoorbeeld raadsbesluiten net betrekking tot Hoog Ca- Uerijne. De structuur van de infor- natie moet volgens dr. De Vries veranderen als de econo mische ontwikkeling zich wij zigt. Wanneer alles goed gaat, is informatie gemakkelijk te krijgen. Maar bij een teruglo pende economie is het moeilij ker om aan gegevens te ko men (n'emand is „nor re' -and om te zeggen, dat het niet goed gaat). UTRECHT (ANP) Staatssecretaris W. Meij er van CRM moet zo snel mogelijk met een nieuw voorontwerp van wet op de kinderdagver blijven komen. Het voor ontwerp van zijn voor ganger Vonhoff hoort in de prullenbak, omdat een wet zonder financie ringsmogelijkheden zin loos is. De centrale over heid moet op korte ter mijn met een rijksubsi dieregeling voor kinder crèches ovehr de brug ko men. Dat zei de Utrechtse wethouder W. Kieboom (maatschappelijk werk) gisteren bij de officiële opening van het kinder- lagverblijf Hummeltje in Utrecht. ATHENE (AFP) In Athene en Piraeus zijn in de nacht van zondag op maandag twee tijdbommen ontploft, zo is uit welingelichte bron ver nomen. Een bom was geplaatst bij een bijkantoor van de Griekse handelsbank, de ande re bij de ingang van de „Bank of America" in Piraeus. Er is wel schade aangericht, maar er zijn geen slachtoffers. Gisteren gingen voor het eerst sinds 13 november de Griekse universiteiten weer open. In Athene kwamen ech ter weinig studenten opdagen. ,.We kunnen niet gewoon doorgaan met de colleges alsof er niets gebeurd is. Het nieuwe Griekse kabinet is maanoag uitgebreid met vier ministers en twee onder ministers. Twee van hen, de gepensioneerde generaal Vas- silios Tsoumbas voor binnen landse zaken en Elias Balo- pouilos, zonder portefeuille za ten ook in de vorige rege ring. Het nieuwe kabinet is nog niet voledig. Er ontbreken nog ministers voor handel, finan ciën. en economische coördina tie. De regering-Androutsopou- los, die herhaaldelijk heeft ge- zege dat de censuur in Grie kenland is afgeschaft, sloot za terdag het gebouw van het dagblad Vrathyni, waardoor de verschijning van het blad werd verhinderd. (ADVERTENTIE) Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. DEN DAAG (ANP) De nationale contactcommissie monumentenbescherming heeft aan de leden van de Tweede Kamer geschreven, dat hoewel de rijkssubsidie voor de res tauratie van monumenten voor 1974 hoger is dan in 1973, door de bouwkostenstijging in feite steeds minder aan het herstel van monumenten kan worden gedaan. Gevraagd wordt dan ook de subsidie te verhogen. Op de begroting van orm komt voor 1974 een bedrag voor van i 49.8 miljoen voor de restauratie van monumen ten tegen f 44.5 miljoen in 1973, een verhoging van f 5.3 miljoen. DOOR. GREET BUCHNER lil ^yall onze sportredactie) Mag ik op deze plaats m lans breken voor de staf m onze goede oude Sint, twg h! ter voor de Sint zelf, die 2J' jesaan in de verdrukking k.' gint te raken. Dat is jamm» want niets is zo zeer ty Nederlands als de wijze t op wij Sinterklaas a Daar kan geen enkel and# land aan tippen, laat staan 1. Angelsaksen met hun oubollj. ge Santa Claus of de Oosterk ren met hun Weilmadilii Neen, laat ons onze eigen maar houden. Die is prccje, aangepast aan onze eigen ml lees aan onze geremdheii aI het gaat om spontane nitii. gen van emotionaliteit. fm f die zijn om de een of andta geheimzinnige redenen al en. wen lang taboe in de lm landen aan de zee. Gemafe. halve gebruiken we dan tic het woord taboe maar la woord gek. Alles wat va' iets te maken heeft met lm tonen van spontane blijdiij of diep verdriet is gek. We leren het al aan de peu ters in de box. Zodra diem te uitbundig lachen of jamme- ren verwijten we hen iet gek doen. Het schoolkind li» den we in toom door het o dagelijksn aan te herinnen dat het al „gek genoeg ii alt het gewoon doet". Gel vooral met dat dit harde ttt- wijt alleen gebruikt loordtti een kind zich aanstelt. Jitt ervan. Zodra het wat al It uitbundig zijn vreugde of driet laat blijken, wordt hiti met boven genoemde tiitdiil king op gewezen dat dat dl past in een land, waar nl emotionele uitingen liefst der stoelen en banken st#S Als volwassenen hebben we n| lesje dan wel geleerd, dragen ons even vlak en e»l tieloos als van ons umwlll wordt. We zeggen „hoi" nlif we het liefste wat we hebben weer in onze armen te drukken en „ajuus" als oirl hart breekt van verdriet t; een afscheid, We laten jeet! traan als de wereld zwart ziet van ellende en we glimliT chen flauwtjes als we alles til iedereen wel zouden niton omhelzen van blijdschap. Kort om we gedragen ons aange-1 past en doen niet gek. fel dan wo-dt het eindelijk Sii-I terklaas en ineens mogen W tijdens du feest naar mant tf-j deaus geven aan ieder die wl lief is en we mogen er notj' gekke verzen bij maken ooll Als afzender vermelden Sint of Piet, zodat degene «'I verrast wordt door onze spw-1 tane uiting van genegen W| er niet mee in verlegeéi wordt gebracht. Dank zij I ongeschreven wetten van Sinterklaasfeest zegt hij dank je wel tegen de J»-| gever, maar zingt hij dank je Sinterklaasje. I veel gemakkelijker is. Bowel dien is er nog de cerpakM die de nodige aandacht WW en niet te vergeten het '^l vol stekeligheden en p# righeden, dat hoe dan ook l' breuk doet aan de gulle W* de van een onverwachte ef rassing. Korom Sinterklaas ouderwetse manier gesierd een feest voor geremde ijj tjes. Als onze vooroudst,i W| niet bedacht zouden he dan zouden wetenschapI geschoolde zielekijkers het getwijfeld verzinnen als laatklep voor onze fvaW Reden te over om ermee t» te paan. (ADVERTENTIES) met een aa i zeg: omdat we vanM precies zeven jaar® tweeëntwintig dag® getrouwd zijn- Doe es wat terug Schenk haar Bols Crème de Gtö® Likeur er^ Advies^ AARDENBURG/HEIN- KENSZAND Wim Jere- miasse, internationaal ju rylid van de KNWU en be middelaar in de kwestie Raas, De Waal/Raleigh is de gebeten hond bij de Tri- co Noble-bonzen Frans en Gerard van Turenhout en ploegleider Henny Schou ten. Men neemt het Jere- miasse hoogst kwalijk dat hij niet tjjdig contact heeft opgenomen met Frans van Turenhout over de contac ten die er bestonden tussen Peter Post en Raas en De Waal. Jeremiasse over deze kwestie: „Ik ben vorige (Vai ZEIST „We moeten de fi naamste doelstelling, die ook u gericht zijn op dat ene doel: zo Aldus Jacques Hogewoning, v< einde definitief aangewezen Afgelopen vrijdagavond en z zieke Max Tripels) en het se het plan-Hogewoning. Dat pla ding van de selectie-spelers v de hotelaccommodatie en de bereidingen van Oranje op M Bekend geworden is dat Henk Burgwal. secretaris-penning- meester van de KNVB de man naast Hogewoning zal worden en belast wordt met 4e praktische uitvoering van het plan. „Omdat ik als hob byist weinig tijd heb", ver klaart Hogewoning, „zal Burg wal zich nu elke dag met München gaan bezighouden". Komende vrijdag reizen Hoge woning en chef d'equipe Van Zanten naar Frankfurt waar zij opnieuw een gesprek zul len hebben met Wiily Neuber- fer, de voorzitter van het or ganisatie-comité in West- Duitsland. wil van Neuberger ver nemen hoe hoog de recette- inkomsten zijn in de diverse stadions. Er zal namelijk een verdeelsleutel gehanteerd wor den aan de hand van de in komsten. Hogewoning:,, We zouden graag willen weten wat we de spelers straks uit die recetten kunnen geven". 7 dec. ook zullen alle chxbbesturen, die spelers aan het Nederlands elftal leveren- vergadering bijeen geroe- ADVERTENTIE) j^iij December...feestmaand. Gezellig. Leuke S0'®''^ iets extra's te eten ofte drinken. Als maag en op gaan spelen is de gezelligheid ineensveraw Maar... snel weer terug als u direct NORlT"ee Zorg dat u dit zuiverende natuurprodukt altijd in huis hebt. Voor 't seV' raldak K N h v h o- n te M in w dr zt zi br W ze P V

de Stem | 1973 | | pagina 10