TENT BIJ KM-PAAL 101 BLEEF LEEG Geen contact tot vredestafel, we! slaags aan het front eett krent? De nieuwe Ronson pijp SINT. Kapingspoging van geestelijk gestoorde verlies aan zondebesef klemmend probleem Adventsbrief bisschoppen over «bekering en vergeving BEN GOERION OVERLEDEN heb je nou je zin? ovrs°eferiieB® Reorqafiïsa11 e kabinet Kapers KLM-Jumbo naar DERK DE VRIES holfeujQfC commentaar Geweldige uitdaging Dode bij brand in Amsterdam binnenland buitenland IN ZWITSERLAND Onderzoek na val van trap Vader Paul Getty wil betalen Tab' ioes Biecht Heilloos Pionier van Israël Zwart Afrika Pionier Begrafenis m /Haandag 3 december 1973 5 (K) O (K) elfilm mg. 0 (K) en Re. il dit 15 Journaal De Chapman storv uit 1966 vanTe®* Festival van Vlaai. 7,ó. Optreden vanMu' servata tijdens het fes" i 1973. (K) jaar Laatste nieuws 10 L0 30 uw 10 30 rc LGIë (Frans) 15.130 Schooltelevisie (K) 1, 2, 3 j'ai vu TV .F., magazine voor h« r Filosofie en Iekenmoraai Sportuitzending van Jeuniau, Paul Brant R0 Laboureur, Maurice Lol- a en Richard Debeir 5 <K) Journaal .5 Chateau en Suède to dstuk van Francoise Saean 10 (K) Pulsars, weten- appelijk magazine 15 (K) Journaal ANKRIJK (Rijssel); 30 Miditrente 00-13.30 Journaal 25-16.35 L'étrange désir de Bard, film van Geza Rad- y'i met Michel Simon 20 Leven nu 10 Voor de jeugd 20 Reg. act. 45 Journaal 18 Poker d'as, serie 35 Les nouvelles aventures Vidocq (6) 30 Aanhalingstekens ope. 45 Muziek in vrijheid .15-23.30 Nws. inavond laat. 0.02 Radiojour. al. 0.05 Droom-top-tien. 1.02 uz. met Meta. 2.02 Continu nacht door. 5.02-7.00 Voor g en dauw de mist irn. BELGIë (VLAAMS) 10.05 Radiodansorkest in de BRT en vroegere BRT isembles. 11.00 Selectie uit erettes vain Johamn Strauss, alman, Lincke en Raymond. .00 Nieuws, mededelingen en DS-berichten. 12.08 Land- luwkroniek. 12.15 Lichte mu- ek. (12.50 Buitenlands perso- srzicht 13.00 Nieuws, actua- eiten, weerbericht en toneel- ;enda). 14.00 Nieuws. 14.03 chte muziek. (15.00 Nieuws), 00 Nieuws en beursberich- n. 16 10 Lichte muziek. 17.01) ieuws en mededelingen. 17.10 ichte orkestmuziek. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nieuws. .05 Voer de soldaten. 18.1! aardesportberichten. 18!) rotestantse godsdienstige i- «nding. 18.45 Sport. IMS aalwenken. 18.57 Lichte mu- ek. 19.00 Nieuws, actuaütei- en mededelingen. 19.30 ichte muziek. 19.40 Keurig ngeis. 19.45 Openbaar Kunst- zit. 20.00 Licht muziekpi'o- ramma. (20.30 Boekenkro- rek). 21.00 Splinternieuw. 1.05 Licht 22.00 'ieuws. 22.05 Licht pli ramma. 23.00 Nieuws. 23.10 ichte platen. 23.40-23.45 ieuws. •M...1K H£B IND£«" .O EEM HELEBOEL DOEN1 AAOET HlEf* 3/VL. WCvT WO ROES! ,choongew^m<t! 0ns land heeft eerder moeilijke tijden gekend. De bezettings jaren bijvoorbeeld en de na-oorlogse wederopbouw. Die tijden zijn wij doorgekomen dankzij een geweldige onderlinge solidariteit. Die solidariteit is ook nu weer nodig. Dat zal geen gemakkelijke zaak zijn. Wij zijn allemaal vermaterialiseerd. Belangenbehartiging in groepsverband heeft het gevoel van gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het algemeen belang verdrongen. |n de politiek schijnt onderling gehakketak tot de hoogste staatsmans-wijsheid verheven tfe zijn. Tot in de kerk toe zijn wij in elkaar heftig verketterende kampen verdeeld. Dit zal alle maal anders moeten worden. Kan dat? Het toekomstbeeld van vandaag is somber- Tegelijkertijd houdt het een geweldige uitdaging in. Als de geïndustriali seerde landen hun immens potentieël aan technische kennis, intellect en inventiviteit niet langer verbeuzelen aan onbenulli ge zaken maar concentreren op wat essentieël is, als zij nu werkelijk gaan handelen vanuit hun saamhorigheid, zowel in EEG- als in Atlantisch-verband, dan is de toekomst van de vrije westerse wereld niet zorgelijk maar hoopvol, zeker op langere termijn gezien. Zonder internationale solidariteit is de westerse wereld ner gens. Onze toekomst wordt echter niet uitsluitend bepaald door een Kissinger, Pompidou of Brandt. Iedere vrije burger draagt een stuk eigen verantwoordelijkheid. Nu is de tijd, waarin de kwaliteit van het ondernemersschap zich moet be wijzen, de mede-betrokkenheid ook van de werknemers. Onbe nut talent dient gemobiliseerd te worden. In wetenschap en politiek moet ruimte gegeven worden aan mannen en vrouwen van de daad. En christenen mogen niet langer herkenbaar zijn aan hun onderling geredekavel, maar aan de inhoud die ze geven aan het Goddelijk gebod van naastenliefde. Een beroep op solidariteit kan misbruikt worden om werke lijke tegenstellingen te verdoezelen en onrechtvaardige maat schappelijke structuren te doen vergeten in een roes van emoties. Dat is volksbedrog, dat zichzelf ontmaskert en alleen maar negatief uitwerkt. De solidariteit, die nu nodig is, begint met de her-ontdekking van onze medemens en de uitgestoken hand voor wie in moeilijkheden verkeert. uüuruaansorKest II ohamu Strauss, Na de t-v- en radio-rede van premier Den Uyl is de roep om een nationaal kabinet weer toegenomen. Wij blijven daar weinig heil in zien om redenen, die de vorige week in een desbetreffend commentaar omstandig zijn uiteengezet. Een andere vraag is of het huidige kabinet, gezien de ernst van de huidige situatie, niet een zekere reorganisatie behoeft. Voor zwakke ministers en staatssecretarissen is op het ogenblik hele maal geen plaats meer. Het kabinet-Den Uyl telt enkele van deze figuren, Zij dienen nu ten spoedigste door vakbekwame bewindslieden vervangen te worden. Voorts dient bezien te worden of een herverkaveling var taken, die nu gespreid zijn over diverse departementen, niet kan leiden tot meer doelmatigheid en grotere besluitvaardig heid. In dit verband denken wij met name aan zaken als de werkgelegenheid en het energie-beleid. Als het kabinet, gezien de duidelijke taakverzwaring waarvoor het nu is komen te staan, bovendien meer bewindslieden nodig heeft, dan moeten dieer per omgaande komen. Maar dan wel graag goede vakmensen. Op het ogenblik barst bet-al in de politiek van de theoretici. En dan zal het erg ver- tadig zijn bij het vervangen c.q. aantrekken van nieuwe taindslieden eerst eens te gaan zien naar wat KVP en AR nog aaittop-talenf te bieden hebben. De achterban van AR en KVP zfflidm nog wat meer vertrouwen krijgen in de huidige coali- feDat vertrouwen hebben Den Uyl c.s. hard nodig. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) felle uitslaande brand in 'si kraakpand aan de Van der Wynstraat in Amsterdam Heeft in de nacht vain zaterdag ®P zondag het leven gekost ®i een 25-jarige jonge vrouw. ™ee andere bewoners, een «-jarige Fransman en een 16- l®ge Portugees werden ern- jj'8 gewond in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. ABOE DHABI (RTR) De drie jonge Arabieren, die af gelopen zondag de KLM-Jum bo kaapten zijn naar Libanon overgebracht. In Libanon, waar de kapers waarschijnlijk aan boord gekomen zijn, is een aanklacht tegen hen inge diend. De zeven Palestijnen, die op Cyprus een gevangenis straf van zeven jaar uitzitten, zullen binnenkort worden vrij gelaten, zo hebben kringen, die in nauw contact staan met de Cyprische regering. In Ni cosia meegedeeld. Hun vrijla ting was een van de eisen van de vliegtuigkapers van het KLM-toestel. 0 JERUZALEM Een politieagente tracht een wanhopig schreeuwende vrouw te weerstaan tij dens een demonstratie hij het kabinet van premier Golda Meir. De demonstranten, familieleden van vermiste Israëlische militairen, eisten mevr. Meir te spreken om de regering aan te sporen niet deel te nemen aan de voorgestelde Vredesconferentie over het Midden-Oosten, alvorens alle krijgsgevangenen zijn vrijgelaten. GENèVE (DPA) Een 18- jarige hulpkok uit Luzern, die kennelijk geestelijk gestoord was, heeft zaterdag enkele uren een DC 8 van Swissair in zijn macht gehad. De jonge man die met een klein kaliber pistool was bewapend, kon tenslotte op het vliegveld van Genève worden aangehouden zonder dat er een schot werd gelost. De 18-jarige Daniel Markus Buehholzer was op de luchtha ven Kloten bij Zurich in het toestel gestapt dat via Genève de hoofstad van de Westaf- rikaanse Ivoorkust als eindbe stemming had. Kort voordat de machine op de luchthaven Cointrin bij Genève zou lan- dien maakte hij zich meester van de DC 8. Na de landing liet hij de 145 passagiers en elf van de 15 bemanningsleden uitstappen. Hij eiste een reis biljet naar New York, een be drag van 50 miljoen dollar om de honger in Afrika te bestrij den en een vrijgeleide. Ter wijl het toestel door gewa pende politiemannen en brandweerlieden was omsin geld, onderhandelde een em ployé van Swissair in het Zwitsers-Duitse dialect met de kaper. Deze verlaagde de ver langde geldsom tenslotte tot 50.000 dollar. Toen hij tenslot te wilde spreken met vier journalisten, kwamen drie po litiemannen en een lid van de veiligheidsdienst van Swissair het toestel binnen, die zich als verslaggevers voordeden. Na een korte worsteling konden zij de hulpkok aanhouden, zondat dat een van zijn eisen was ingewilligd. Zaterdaga vond zette de DC 8 zijn reis naar Afrika voort. (ADVERTENTIE) Aftershave-haarlotion deospray-badzeep enz. '•W. - In 't Kort DE Griekse universiteiten mo gen van de nieuwe Griekse re gering vandaag haar poorten weer openen. KISSINGER gaat de 60.000 dol lar van zijn Nobelprijs voor de vrede besteden aan het stich ten van een onderwijsbeurs voor kinderen van Amerikaan se militairen die in Indo-China zijn gesneuveld of vermist. STUDENTEN in Seoel en twee andere grote steden in Zuid- Korea hebben betoogd voor politieke hervormingen. Strijd krachten van Zuid-Korea zijn op sommige punten in staat van verhoogde paraatheid gebracht nadat Noord- en Zuid-Korea elkaar hadden beschuldigd van schending van eikaars territo riale wateren. AMSTERDAM De Am sterdamse recherche stelt een onderzoek in naar de dood van de 60-jarige vertegenwoordi ger H. Reede, wiens lijk is gevonden onderaan de trap van een woning in de Dusart- straat in de hoofdstad. Ver dacht van mishandeling met de dood als gevolg is aange houden de bewoner van het pand, de 53-jarige inkoper H.P (ADVERTENTIE) Is een Derk de Vries roker Integendeel, Hij is een man die de goede dingen van het leven waardeert. Een man met gevoel voor kwaliteit. Hij weet de fijne smaak en goede geur van Derk de Vries op prijs te stellen. En dat hij voor Derk de Vries sigaren minder betaalt, komt hem goed uit. Bolknak O COURAGE 33 cent O GOUD 36 cent Senoritas O PORTUIN 18 cent O APOLLO 22 cent een warme vriendschap waard! DE regering van Banglaflesj is bezig met het vrijlaten van on geveer 30.000 personen die be schuldigd worden van of ver oordeeld waren wegens samen werking met Pakistan tijdens de burgeroorlog in Bangladesj. JOSEPH Mengeie, de medische kampbeul van Auschwitz, zou, volgens een Braziliaans pers bureau, in Pedro Juan Cabal- lero, op de grens van Paraguay en Brazilië, door een Israëlische commando zijn doodgeschoten. In 1958 werd hij door de Israë lische geheime dienst in Ar gentinië ontdekt, waarna Men geie uitweek naar Paraguay. ROME (TJPI) De vader van de ontvoerde Paul Getty is bereid de volle losprijs van twee miljard lire (8,5 min. gulden) te betalen, die de ont voerders hebben geëist in ruil voor vrijlating van zijn zoon. Dit is in Rome meegedeeld door de advocaat van me vrouw Gail Harris, Pauls moe der, die gescheiden van haar man leeft. Op 9 juli j.l. is Paul in Rome verdwenen. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO Aan het noordelijk front in het Midden-Oosten zijn Syrische en Israëlische troepen gisteren drie uur lang met elkaar slaags geraakt. Aan het front langs het Suez-kanaal duurden kleinere schermutselingen voort. Tegen die achtergrond wordt naarstig internatio naal diplomatiek overleg gepleegd over de toepassing van het bestand en over de mogelijkheid om toch nog op 18 december in Geneve rond de tafel te gaan zitten, waar over een permanente vrede in het Mid den-Oosten gesproken zal worden. Het aantal vraag tekens over het doorgaan van die compensatie groeit met de dag. (Van land) onze redactie binnen- liiui 'HT De Neder- ,„„,sc bisschoppen vinden, oer terug te willen keren oude taboe's, het verlies van jIIUieiïeset °P het gebied (lonri vra?en rontl leven en ki»»en van de sexualiteit een «imentl. prohieem. Zij zeg- v, 'n de adventsbrief liit ,!tlr!g en vergeving", die a K werd voorgele- o L-k.-kerken. «Ofschi oen sommige nieuwe °P deze terreinen niet ^ADVERTENTIE) in alle opzichten in strijd zijn met de normen die de kerk ons leert, wordt het zedelijk bewustzijn hier al te gemak kelijk afhankelijk van wat wij persoonlijk denken of van wat de goegemeente denkt", aldus de bisschoppen. Een gebod als „gij zult niet doden" is geen taboe, zo zeggen zij. Het reikt een norm aan. Het vraagt om eerbied voor het menselijk le ven. De adventsbrief wil geen nieuwe lijst van zonden op stellen of met de eentimeterlat zware en minder zware zon den afmeten. „Het geweten van de gelovige mens, die met Christus wil leven, wijst hier de weg. Niemand zal ontken nen dat het menselijk hande len in de sector van het mijn en dijn of in de beleving van de sexualiteit ergens aan nor men ls gebonden", aldus de brief. Hij gaat verder in op net tnema „vergeving", temeer omdat de brief mede bedoeld is als een bijdrage tot de vie ring van het heilig laar (1975), waarvoor de paus als vornaamste thema de verzoe ning heeft gesteld. De bisscnoppen zeggen over de biecht dat het gevaar aan wezig is dat je er op aangeke- •trekt licht «rookt koel ^at zit 'm in het ingenieus verlengde rookkanaal vochtopnemend fïltertje in de kop. De pijp raakt e rook koelt precies genoeg af. taaie moderne vormgeving. Een pijp oor doorgewinterde pijprokers Cn beginnelingen. Handel: alleerwrlmnn Leefsma Tels bv, Postbus 9227, Amsterdam (tel. 020-176B51). t verstopt RONSON ken wordt, als je gaat biechten. Dat is het tegenovergestelde van vroeger De bisschoppen betreuren het, dat de privé-biecht als sacrament iets uitzonderlijks bijna iets buitennissigs ge worden is. De laatste jaren ls vooral de boeteviering naar voren gekomen. Dit kan de indruk wekken dat de boete viering in de plaats is geko men van de privé-biecht. De bisschoppen wijzen erop dat de boeteviering en de indivi duele biecht elk een eigen on vervangbare waarde bezitten en niet tegen elkaar mogen worden uitgespeeld. De adventsbrief roept op tot bekering, „een oproep tot de mens om terug te keren van wat hem ten onrechte zo aan lokkelijk voorkwam, en zich loyaal toe te keren tot de God van het heil". We zijn te lang gewend geweest bij het begrip bekering het alleen maar op anderen, de mensen zonder of met een ander geloof, te be> trekken, aldus de bisschop pen. De adventsbrief ls ook in een uitvoeriger versie versche nen in een brochure. In verta ling zullen deze ook worden verspreid in Rome, onder het wereldepiscopaat en onder de buitenlandse massamedia. De tent bij kilometerpaal 101 bleef ook gisteren leeg. De Finse generaal Ensio Siilasvuo, de bevelhebber van de bestandsstrijdkrach ten van de V.N., sprak een uur lang in Jeruzalem met Israëls minister van defen sie, Mosje Dayan. Siilasvuo wil per se dat overleg weer op gang brengen, nadat dit door Egypte donderdag was ofgebroken. Zoals gemeld: Egypte ziet geen heil in een verder ge sprek, zolang Israël onder de bestandsiverpliehtingen pro beert uit te komen en zijn troepen niet terugtrekt op de stellingen die het op 22 okto ber innam. Syrië valt op dit punt uiter aard Egypte bij en voegt daar bovendien aan toe, dat het ook niets ziet in het latere gesprek dat deze maand in Geneve moet worden gehouden. „We blijven maar liever weg", is de teneur der gesprekken uit Damascus. President Sadat van Egypte heeft een persoonlijk beroep gedaan op de Amerikaanse en Russische ambassadeurs in Cairo om Israël over te halen zich terug te trekken op de bestandslinies van 22 okto ber. Nadien had Sadat nog een onderhoud met de Zuidslavi- sche ambassadeur in Cairo en hij sprak ook met Aehraf Ghorbal, de man die de Egyp tische belangen in de VS be hartigt. President Bourguiba van Tunesië had telefonisch con tact met de Libische leider Gaddafi, Waarschijnlijk ging het gesprek tussen Bourguiba en Gaddafi over het feit, dat Libië zijn ambassade in Cairo heeft gesloten. Die ambassade, die „bureau voor de betrekkingen met Egypte" wordt genoemd, is sinds donderdag j.l. dicht. Alle medewerkers zijn „voor over leg" naar Libië teruggeroepen. De sluiting van deze amDaa- sade markeert een tot dusver ongeëvenaard dieptepunt in de betrekkingen tussen Egypte en het Libië van kolonel Gadda fi. (Van onze buitenlandse redactie) TEL AVIV David Ben-Goerion, de „Vader van Israël", de eerste minister-president van de joodse staat, is zaterdag overleden. Hij is 87 jaar geworden. Zijn dood werd om 10.00 uur Midden-Europese tijd aangekondigd in het Hashomer ziekenhuis in Tel Aviv. Het Libische staatshoofd heeft Egypte soherp bekriti seerd, eerst omdat het de oor log met Israël zonder overleg met Libië was begonnen, later omdat het eveneens zonder overleg een bestand sloot. Gaddafi, die (zoals eerder ge meld) het bestand beschouwt als een vernedering van de Arabieren, was om die reden ook afwezig op de Arabische topconferentie, die afgelopen week in Algiers werd gehou den. Op die (bijna) pan-Arabi- sche topconferentie is een Arabisch-Afrikaans ontwikke lingsfonds gesticht. Dat fonds krijgt een beginkapitaal van 125 miljoen dollar en zal ge-' bruikt worden voor de maat schappelijke en economische ontwikkeling van zwart-Afrika. Saoeöi-Arabië zal 25 miljoen dollar storten in dat fonds, Koeweit en Algerije elk 20 miljuen en de federatie van Arabische emiritaten en Qatar elk 10 miljoen.. Enkele andere punten, die de crisis in het Midden-Oosten markeren: De Israëlische minister van defensie, Mosje Dayan, en zijn collega van finan ciën, Pinhas Sapir zullen itf de loop van de komende da gen naar de VS gaan in verband met de geldinzame lingsactie. Dayan heeft waarschijnlijk een onder houd met Kissinger, over de voorgenomen vredesconfe rentie en .net diens collega van defensie, James Schle- singer, over de wapens die Israël nodig heeft. Nederland heeft zijn bij drage aan het werk van het VN-bureau voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) voor het komend jaar met 150 procent ver hoogd tot 1,5 miljoen gul den. Japan verhoogt zijn bijdrage voor 1974 van 2,6 miljoen dollar tot 13,3 miljoen. De V.S. dragen 61.7 miljoen dollar bij. Kissinger, de Amerikaansc minister van buitenlandse zaken overweegt de moge lijkheid om na zijn bezoe ken aan Brussel en Londen deze maand opnieuw naar het Midden-Oosten te rei zen. Zijn familie en zijn beste vrienden waren bij hem toen Ben Goerion overleed. Op 18 november kreeg hij een hersenbloeding. Tien jaar geleden was hij als premier afgetreden. Sinds 1970 ver scheen hij niet meer in het openbaar. Na zijn beroerte leek hij zich tamelijk goed te herstellen, maar op 23 novem ber begon zijn toestand te ver slechteren. Sindsdien is hij voortdurend door artsen in het oog gehouden. Verslaggevers kregen toen al van zijnn vrienden te horen, dat er geen hoop meer was. B.G., zoals de Israëliërs hem kennen, verscheen in mei van dit jaar voor het laatst in het openbaar, zittend op een podi um in Jeruzalem met een Is raëlische boerenhoed op het hoofd. Hij keek toen naar de jaarlijkse parade ter gelegen heid van de Israëlische onaf hankelijkheidsdag. Vijfentwin tig jaar eerder, op 18 mei 1948, stond een uitdagende Ben Goerion op een balkon in Tel Aviv en las de juichende menigte op straat de onafhan kelijkheidsverklaring voor die hij in allerijl had geschre ven Hij heeft nog het 25-jarige Destaan kunnen meemaken van de staat die hij heeft hel pen stichten. Hij was een der laatste oorspronkelijke pio niers van Joodse nederzettin gen in Palestina en heeft zijn land tegen onmogelijke moei lijkheden in, door een onaf hankelijkheidsoorlog geleid en heeft de jonge staat gevormd naar zijn eigen beeld: ruig en volhardend. Hij was de over heersende figuur in Israël en het Midden-Oosten tot 1963, toen hij wendend het premierschap opgaf naar aan leiding van een incident dat zich negen jaar eerder had voorgedaan. Hij bleef tot 1970 in het parlement als lid van een afgescheiden groepering. Hij behoorde tot het tijdperk van Churchill, de Gaulle, Tru man en Eisenhower die hij allen als zijn vrienden be schouwde. Ben Goerion zelf diende zijn land als premier en als minister van defensie, ondanks het feit dat hij pas na djn zestigste iets aan de stu lie van militaire strategie neeft gedaan. De kleine staats man met de beroemde witte haardos heeft de laatste jaren van zijn leven voornamelijk doorgebracht in een flat in Tel Aviv. Soms verbleef hij ook in zijn kleine geprefabriceerde woning op een kibboets in zijn geliefde Negevwoestijn. Hij zat somstot vijftien uur per dag aan zijn bureau en schreef dan zijn memoires met de hand. De memoires zouden elf boekdelen gaan beslaan. Het stoffelijk overschot van de overleden staatsman wordt vandaag overgebracht naar de kibboets in de Sdé Boker waar hij de laatste jaren heeft ge woond. Ben Goerion zal daar worden begraven naast zijn vrouw Paula die verscheidene jaren geleden is overleden. Voor de overbrenging naar Sdé Boker was de overledene gisteren opgebaard in de hal van het Israëlische parle mentsgebouw. Daar brachten duizenden hem een laatste groet. Premier Meir had het kabinet op sabbath in een spe ciale zitting bijeengeroepen. Betuigingen van deelneming van over de gehele wereld be gonnen gisteren binnein te stro men. Er was geen massale uit barsting van verdriet in Israël, dat zich nog steeds hersteld van de schokken van de afgelopen oorlog in het Midden-Oosten. De meeste Irsaëliërs hoorden het nieuws over de radio en gingen toen door met hun nor male activiteiten op sabbath. (ADVERTENTIES) Frisse Eau de Cologne: de echte van 4711 "aus der Glockengasse": een sieraad.

de Stem | 1973 | | pagina 5