Zuiverlngsplan van Binnengebied kost 8,5 miljoen htocht van Sint Nicolaas Hoofdplaat m WAT IK WIL IS AANSCHOUWEN EN BEOEFENEN VAN SCHOONHEID Aardenburg gaat grond verkopen 10 gulden voor slicliling Voor Politiebureau Chris Hoordman; leider creatief centrum: FILMS IN ZEELAND JENDIJK 24 I I Jlf ASGESCHENK OEDE AACHINE ehandel ren en Zn. de SINT iets voor nu nog uw of BROMMER VALHELMEN M. de Keizer Mui mm Nieuw-Namen Westdorpe C. Sutin neemt afscheid van P.Z.E.M. Aardenburg 1 I 1 1 Vrijdag 30 november 1973 5QVARNA - LEWENSTE1N lede SERVICE en GRATIS LES N - NAAIMANDJES - N - SCHAREN ENZ. 8 - AXEL - TEL. 1583 met de a.s. prijsverhoging ude prijzen. Rijwiel- en Bromfietshandel l'julianastraat 79, Axel Showroom Wilhelminastraat 14 ulmï mm door met ver uur Sinterklaas Zaterdag be zoekt Sinterklaas Nieuw-Na- men waar hij, vergezeld van je fanfare de Scheldezonen, om 15 00 uur in de namiddag een rondgang zal maken Hnnr het dort- Daarna zal bij zijn Zwarte Pieten in het eniglngsgebouw om 16.00 de kinderen ontvangen. Sinterklaasmiddag De Stichting Sociaal Kultureel IVerk Westdorpe houdt op zondag 2 december om 14 uur een Sint-Nicolaasmiddag voor de kleuters en kinderen van de eerste tot en met de vierde klas lagere school in zaal Con cordia te Westdorpe. De Sint zal rond 16 uur in de zaal arriveren, na eerst een rond- jang met begeleiding van de fanfare en de majorettes door het dorp gemaakt te hebben. Th01. De gymnastiekvere niging T.H.O.R. uit Sas van Gent houdt trimactiviteiten op de autoloze zondagen. De eer ste trimactiviteit vindt plaats op zondag 2 december. Er wordt dan gestart vanaf cultu reel Centrum „De Speye", om elf uur in de voormiddag met een twee kilometer lange wandeltocht naar het sportter rein achter de Glasfabriek, waar vervolgens conditietrai ningen en een korte bosloop gehouden zullen worden, waarna weer terug wordt ge wandeld naar „De Speye". Om het door te laten gaan worden minstens twintig personen verwacht. Benoeming Tot kleuter leidster aan de de St.-Theresia- school te Westdorpe werd door het schoolbestuur benoemd mejuffrouw Cecile Aemoudts uit Sluis. Zij zal mej. Marian ne Hermsen opvolgen, die we gens huwelijk is afgetreden als leidster. AARDENBURG De drie West-Zeeuwsch-Vlaamse colleges willen het ingenieurbureau Van Hasselt en de Koning opdracht geven tot het besteksklaarmaken van het zogenaamde rioolwa terzuiveringsplan Binnengebied. De totale kosten van dit plan worden geraamd op 8.660.000, waarvan 3,25 miljoen voor de zui veringsinstallatie en de rest voor gemalen plus leidingen. (Vu ten onzer verslaggevers) BIERVLIET Gisteravond tot mevrouw B. Schuch- uit Terneuzen namens it stichting Voor het Kind een cheque van f 1.500 aangeboden •an het Groene Kruis, afdeling Biervliet. De cheque, die in ontvangst W genomen door de heer «gee is bestemd als bijdrage in het bedrag dat het Groene kruis tekort kwam nadat de wie kachels door nieuwe gas kachels waren vervangen. Al- wrens de cheque te overhan gen ging mevrouw Schuch- Bahn nog even in op het werk "an de stichting, die de gelden teraeelt die jaarlijks via de ™terpostzegelactie binnenko men T«1 van dit geld gaat naar in Preventieve zorg, als hulp J J1 de ontwikkelingslanden en I ™°b het sociaal cultureel Ook het peuter, eh ««werk krijgt van de dacht n'°®§e aan' Mevrouw Schuchmanm zei mni nJomeilteel in Biervliet en waren gelegd om Van 'J kern een modeling de stichting te vormen. Li ,.y,erz.ekeren u dat een initiatief alle steun en!» T6™euzen zou krij- fi« 'p20 zei ze gisteravond in Biervlirt™0 Kruis®ebo,uw in De eerste raad die zich over dit plan kaii uitspreken is de gemeenteraad van Aarden- burg. De bedoeling is dat langs het uitwateringskanaal in de Zwinpolder een nieuwe zuiv.-ring gebouwd moet wor den, die het rioolwater uit Aardenburg. Eede, Sint-Kruis, Sluis, Oostburg en Zuidzande krijgt te verwerken. HOOFDPLAAT De heer C. Sutim, werkzaam als tech nisch monteur bij de netten- dienst van de P.Z.E.M., verlaat op vrijdag 30 november de P.Z.E.M. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In 1944 begon hij bij de P.Z.E.M. en vanaf die tijd heeft hij altijd in Hoofdplaat gewoond. In geval van stroom storingen was hij de contact persoon, waarop je een beroep kon doen. /rijdagmorgen neemt hij af scheid van de P.Z.E.M.-direc- tie in Middelburg, waarna 's middags de receptie, aangebo den door de P.Z.E.M., voor collega's, familie en kennissen begint om vier uur in café Westend te Hoofdplaat. Erop gewezen wordt in het raadsvoorstel, dat volgende weel dinsdagavond wordt be handeld, dat de huidige in- stalilaties geen voldoende ca paciteit meer hebben voor het Zuiveren van het afvalwater uit de woonkernen Aarden buiig en Eede. „De installaties zijn bovendien zo oud, dat mag worden eerwacht dat sltij- tageverschijnselen zullen op treden", aldus het Aarden- burgse college. Bovendien worden steeds hogere eisen gesteld aan water dat geloosd wordt in de poldersloten. In dit verband wordt erop gewe zen dat de zuivering in Eede mechanisch is het hieruit ko mende water allang niet meer aan de gestelde eis-en vol- lo et. De gemeentebesturen ver wachten voor dit werk een subsidie in het kader van de Dienst A.C.W., groot 5.955.000 gulden. Resteert voor de ge meente 2.705.000, een bedrag dat naar rato van het aantal inwonersquivalenten zal wor den omgeslagen over Oost burg, Sluis en Aardenburg. Die aantallen zijn respectieve lijk 10.000, 1.300 en 10.200, wat betekent dat Aardenburg ongeveer 1 miljoen hiervoor op tafel moet leggen. B-ij de voorbereidingen van dit plan is de technische iienst van het waterschap Het Vrije van Sluis nauw betrok ken. Zal-s bekend wordt de zuiveringstaak in Zeeland, vermoedelijk per 1 juli 1974 overgedragen aan de Zeeuwse waterschappen. AARDENBURG De ge meenteraad van Aardenburg-- krijgt volgende week dinsdag avond een voorstel 1550 m? grond te verkopen aan het rijk voor de bouw van een nieuw politiebureau. Bedoeling is bij dit bureau ook dienstwoningen •e bouwen. Zoals gemeld ver keert het than? in gebruik zijnde, 80-jarige gebouw aan de Markt in slechte staat. De raad kan ook weer voor zes jaa» het visrecht in de Oude Haven verpachten. Er is echter wel een fors eprijsver- hoging toegepast. Bedroeg dit voorgaande jaren ƒ3,50 per jaar, than® is bij degene die het weer voor zes jaar wil pachten, een prijs bedongen van ƒ50 per jaar. De raad krijgt ook de ge meentebegroting 1974 (for meel) aangeboden. Het college deelde de raad mee dat de begroting; normaal sluitend is gemaakt. Zo spoedig mogelijk zullen begroting met begelei dingsbrief worden toegezonden aan de raadsleden. Voorts wil men een perceel grond in Sint-Kruis verkopen, wordt een krediet gevraagd voor het aanschaffen van les materiaal voor godsdienston derwijs op de openbare lagere school, Ten behoeve van de binnen kort te openen ornithologische expositie in het Gemeentemu seum moei een nieuwe vitrine worden aangeschaft. Kosten: Wan onze correspondent) o£!DP.LAAT - Op Uit- I 'enc'2- van 'let evenemen ten k„. ezal Sint-Nicolaas Plaat n» br®ngen in Hoofd- 0® saterdag 1 december. I %haa£n.,m'r wordt de sint h». i. oor de schoolkinde er,,. !„Van de Pieten zal htn de lagere school "Miar-si r eiige creatieve ME!" te ^ven aan de Het ,u,van de derde tot en C «e klas. CS gaat naar de IS" Van s waar de kinde- en s.i ,eerste en tweede lti Kon» i kleuterschool aller- '®tl- lied;» -eIstukies opvoe -nngen e-n versjes "iiEen ,.i kei eind van de d de sint de resulta- ƒ2500. Die vitrine kan na deze expositie worden gebruikt voor het opbergen'van de vele archeologische vondsten, die de laatste jaren in Aardeniburg zijn gedaan. ten op de lagere sch-ool bekij ken. Om twee uur 's middags krijgen alle kinderen van de kleuter- en lagere school een film aangeboden in het plaat selijk gymnastieklokaal. Te vens zal de sint de prijswin naar bekendmaken van de creatieve morgen. Om half- twee is er voor de groep jon geren van twaalf tot en met achttien jaar een interland wedstrijd (quiz; in café West end. Óm kwart over viei volgt de rondgang van de sint door het dorp, met begeleiding van de Hoofdplaatse fanfare D.B.K. Waarschijnlijk zal bur gemeester A. Schipper van los*"!»1"--- to sint - -l1 omen oij het voormalig gemeente huis. Daimvedstrijd Op 6 de cember zal in hotel „Centraal'' te Aardenburg een simultaan» wedstrijd dammen worden ge houden. De heer W. Westland za» het opnemen tegen de i damliefhebbers d-i-e dan komen >pdagen De bede. -,ig van de ze gratis damavonid is in Aar denburg te komen tot herop richting van een damclub. Aanvanig varn de wedstrijd 20.00 uur. Vertrek missionaris Pater Willem de Bruljne, sedert eni ge maanden in Nederland met vakantie, gaat medio december terug naar zijn missiepost in Panama. Tijdens de weekemid- liensten van zat-»-tag en zon dag zal hij in de Aardeniburg- se parochiekerk zijn "thuis front" voor het laatst toespre ken en een beroep doen op de vrijgevigheid van zijn mede- parochianen. Er zal tijdens de diensten een speciale collecte ter. behoeve van de vertrek kende missionaris worden ge houden. Intocht Sint Zaterdag deed Sint Nicolaas zijn intrede in Aardenburg. Komende uit de richting Heilie, werd de Sint met de Koninklijke Aar- dentburgse Fanfaren voorop eerst langs het bejaardente huis „Coensdike" gedirigeerd, waar de bewoners de veel ou dere Sint een groet brachten. Vervolgens trok de goedheilig man., geëscorteerd door een aantal bereden Pieten en wat zwart Voetvolk etn omstuwt door honderden kin-deren naar de stadhuis op de Markt, waar burgemeester Lockefeer, Wet houder Bonte en secretaris J. Paridaen ter verwelkoming aanwezig- waren. Na een be groeting wederzijds, werd een rondwandeling gemaakt door enkele Aardenburgs-e straten en kregen de kinderen tot ze ven jaar een tract-atie aange boden in de zaal van c-afé „de Zwaan". Daar konden de kleintjes ook hun wen-sen per soonlijk aan de Sint kenbaar maken. Bezoek Sint Nicolaas Op uitnodiging van het actieve Sint Nicolaascomité van Sint Kruis, zal de Sint zaterdag middag ook dit kleine West- Zeeuws-Vlaamse dorpje met een bezoek vereren De mu ziekvereniging' zal vo-or een muzika-al onthaal zorgen en in- net Dorpshuis zal jong en oud zich vervolgens aan de hoge "ast kunnen vnorstelton. De bijeenkomst begi-nt o-m 3 uur. Er bestaat een plekje in Axel waar schoonheid en rotzooi hand in hand gaan. Het is wel even zoeken, dat wel. Bij de Stationsstraat moet je die wat naargeestige Bastionstraat in tot het parkeerterrein aan je rechterhand. Dan kijk je tegen een enorm stuk muur aan van de vroegere christelijke lagere school. De groene deur (wat lijkt die klein in dat grote stenen vlak) is open. Binnen is het ongezellig, maar warm. Pas toen Chris zelf ging verdienen, schoot er wat over om in zijn vrije tijd les te nemen. Toen kwam echter de oorlogj zodat de verdere ontwikkeling met horten en stoten verliep. In 1953 kwam Chris met zijn gezin naar Axel en heeft daar nooit spijt van gehad. Hij heeft verschillende cursussen gegeven (met erg veel succes) en een jaar of vijf geleden heeft hij met zijn club in de bibliotheek geëxposeerd. „Een expositie is iets heel moeilijks", vindt Chris, „omd-at je dan niet kritisch genoeg kunt zijn- Het is oneerlijk de mensen door een bepaald effektbejag te bedonderen. Daarom treed ik ook niet zo graag met mijn werk naar buiten. Het belangrijkste voor mij is, dat de mensen er zelf plezier in' hebben zich te ui ten. Vandaar ook het bestaan van deze club. Maar helaas gaat het ook hier in Axel niet zo best. Het lijkt wel of activiteit plaats heeft ge maakt voor passiviteit. De mensen vinden het best leuk wat we doen, maar het Zijn er maar weinig die er hun t.v.-stoel voor uit willen ko men", zegt Christ een beetje teleurgesteld. Voor die mensen die uit- gequizd zijn en Mannix en de Onedin-lijn wel eens voor gezien willen houden nog wat praktische gegevens: het adres van Chris Hoorman is Irenestraa-t 7, Axel, telefoon 01155-1318. De kosten van de lessen zijn (materialen inbe grepen): 3 per maand voor kinderen en ƒ7.50 p6r maand voor volwassenen, Gerdi Preger-Hoevenberg. De treden van de trap naar hoven zijn verveloos en uit gesleten van al die honder den kindervoetjes, die hier jaar in jaar uit op en neer hebben gehold (niet te gelo ven, dat al die kindervoetjes van weleer soms flinke ma ten 42 zijn geworden). Het al jaren geleden afgekeurde ge bouw is hoog en ademt de sfeer van bruin kaftpapier, inktvlekken en vergeelde schoolplaten. Tot je op de eerste verdieping bent aan geland en, rechtsaf slaand, de deur opent van een lokaal waar licht brandt. Verrassing, verbazing...wie zal zeggen, wat je eerste in druk zal zijn. Want hier grijnzen de grotesk geschil derde clowns je aan van de gehavende muren, staan er simpele houten tafels vol potjes, gereedschap, verf, .dei, water en papier, is de houiten vloer één grote asbak, maar zit er ook een meisje geconcentreerd te werken aan een schilderij, sta-at een huisvrouw met haar handen (die misschien een uur daar voor nog een oorvijg hebben uitgedee'd), zalig te kneden in een bonk klei, zijn de oude kopjes schoon, is de koffie sterk, heet en zoet en is de leider van dit creatief centrum, Chris Hoorman, best bereid om eens wat te vertellen over „zijn" club. „Ga zitten", inviteert Chris, een schra-le vijftiger, een bewogen mens, die naar builen een wat gesloten in druk maakt, maar in wezen ontzettend aardig is en zich helemaal gelukkig voelt in zijn domein. Mét een routinegebaar wappert hij een stoel voor me schoon, gaat zelf ook zit ten en begint een sigaretje tc draaien. Hij kijkt om zich heen en zegt verontschuldi gend: „Wat een rotzooi hè? Maar hier is gelukkig niks meer te verpesten en kunnen we lekker onze gang gaan". Dat gebeurt dan ook, want op zaterdagmorgen van 9.30 uur tot 11 uür kunnen kinde- re hier bijvoorbeeld kleien, verven, spatten en emaille ren en op dinsdagavond van 8 tot 10 uur kunnen volwas senen hier terecht om zich creatief te uiten en bezig te zijn mét alles „wat mag, maar niets hoeft". Dat vind ik een goed motto voor men sen die aan expressie doen. Dat kan variëren van het polijsten van een koperen lamp, het maken van schil derijlijsten en nieuwsjaars- kaarten tot het ontwerpen van een beeldje of een schil derij. Het hoeft niet allemaal grote kunst te zijn. Het is hier geen academie. Het gaat er niet om kunstenaars te kweken. „Kijk", zegt Chris nadenkend, „wat ik wil is het aanschouwen en beoefenen van schoonheid -en daar is alles titisë gezegd. Maar dat doet een ieder op zijn eigen manier. Als je er maar ple zier in hebt. Het kan ook wel eens gebeuren, dat er op een avond helemaal niets creatiefs uit de bus komt. Maar dan is het goed, dat men weet, dat er hier altijd iemand is waarbij ze terecht kunnen. Al is het maar voor een kop koffie en een klets praatje". Dat er nu al zo'n 7 a 8 jaren zo. De start was samen met onderwijzer H. Heijt op een zolder boven een café. Maar daar moesten 'ze weer weg. Later, vanwege de hoge huur, een gedeelde ruimte me een talietlérares in een oude school in de Kerkdreef. Toen de Passage aangelegd werd, kon het creatief cen trum daar ook niet blijven. Zo kwamen ze uiteindelijk terecht in het hoge, oude schor lokaal aan de Bastion straat. De 16-jarige Thea Schutz uit Axel heeft al die verhui zingen zo'n beetje meege maakt. „Dat is m'n rechter hand", vertelt Chris, „Ze was nog een kleine ukkep.uk, toen ze hier kwam, maar nu maakt ze niet alleen de leuk ste dingen (ze is net met een landschap van knotwilgen en 'ppelbloesems bezig), maar helpt ze me ook met alles. Een reuzemeid". En hij kijkt eens zeer tevreden haar kant uit. Thea heeft duidelijk ple zier in haar hobby. Wat Chris zelf betreft: die had van zijn hobby best helemaal zijn be roep willen maken. Dat is ten dele gelukt, want hij is nu technisch tekenaar bij de N.S.M. te Sluiskil. Hij is een geboren Rotterdammer en was altijd al gek op tekenen en schilderen, hoewel deze kunstuiting verder in zijn fa milie niet voor kwam. Maar de tijden waren sleoht' en er was geen geld. Tentoonstellingen, in Aar denburg bleken in het verle den zo af en toe aanleiding te zijn tot grotere of kleinere rellen. Het is geenszins mijn bedoeling een nieuwe „rel" te beginnen, doch ik wil al leen reageren op de beoorde ling door Willetm Enzinck van de op dit ogenblik lo pende tentoonstelling van te keningen en aquarellen van Jan Bruens in het gemeente lijk museum te Aarden- burg. Alvorens tot zijn beschou wingen te komen, meent En zinck de lezer te moeten at tenderen op het feit, dat toen hij voor Zijn beoordeling naar Aardenborg kwam, het museum 20minuten later dan de officiële openingstijd voor hem 'openging en dat de „custos" op dat moment nog niet te bekennen was. Tevoren was daar een uitge breid speuren aan vooraf ge gaan, onder andere op het gemeentehuis. Het is mij be kend, dat hem öp die plaats werd gewezen op het feit, dat het museum open zou gaan om 10.30 uur en dat het zover nog niet was. Als de heer Enzinck om 10.30 uur aan het museum was geko men, had hij daar kunnen zien, dat de toezichthouder (dat is het Nederlandse woord voor „custos" meen ik) voor het venster een me dedeling had gehangen, lui dende: Ik ben even afwezig en zo weer terug. De toezichthouder beweegt zich namelijk nogal eens tus sen museum, de opslagplaats voor oudheidkundige voor werpen en het opgravingster- rein. Dit brengt zijn. taak nu eenmaal met zich mee. Van zelfsprekend komt dit heen en weer lopen in deze tijd van het jaar wat meer voor, dan wanneer er in het zo merseizoen geregeld toeristen binnenkomen Dat was ook het geval op de morgen dat Enzinck te Aardenburg kwam. Zonder achteraf met de toezichthouder te spreken of te vragen naar de reden van diens afwezigheid, doet de schrijver hét voorkomen, alsof alle tentoonstellingsbe zoekers hetzelfde risico van 20 minuten wachten kunnen lopen. Een vraag: Was het niet mogelijk geweest de komst tevoren even aan te kondigen? Op de tweede plaats wordt met betrekking tot het ten toonstellen van de werken opgemerkt, dat een en ander een „bazaarachtige rommelige en verwarrende" presentatie oplevert. Toegegeven, de bo venverdieping van het mu seum is géén galerij. Bezoe kers hebben mij echter ver zekerd, dat de expositie dui delijk het kenmerk „goede opzet" draagt en beslist niet rommelig is. Zonder verder op de kri tiek als zodanig in te gaan, moet hét mij va,n het hart, dat de heer Enzinck hieraan slechts weinig zinnige regels besteedt. Als de kunstenaar door het tentoonstellen be oogt zijn werk bij het pu bliek te brengen dan moet de beoordelaar hem hierin volgen. De gewone doorsnee lezer zal weinig begrijpen van „bizarre inspiratie", ab- ondante fantasie. Een Neder lands schrijver zou hier toch passende, voor de leek dui delijke vertalingen aan kun nen geven. Verder waag ik het op te merken, dat er kennelijk iets mis met het waarnemings vermogen van de heer En zinck. Zijn beschouwing ein digt namelijk met de perti nente bewering, dat „affiche noch katalogus officieel over de tijsduur van de tentoon stelling reppen". Welk een gQgtJertierenheid, dat En- zfpek wel kWijt wil, 'dat; de f.êntoonstclljng duurt tot 15 december a.s. en dat hij deze wetenschap overdraagt uit inside-information. De heer Enzinck heeft ze ker niet gezien, dat op alle affiohes staat aangegeven, dat de tentoonstelling duurt van 15 november tot 15 de cember? Verder zou ik nog op een onjuiste bewering in het artikel kunnen wijzen. Ik zal dit echter niet doen, om dat de zaak te persoonlijk is. Als de lezers van „De Stem" op het kompas van Enzinck willen varen, gaan ze wel ver de mist in en daar zijn ze beslist te goed voor. Het artikeltje van Enzinck lijkt op een héél groot Sint Nicolaasgeschenk. Veel. zeer veel waardeloze verpakking met binnenin een piepkleine surprise, vergezeld van een onleesbaar gedicht. AARENBURG W. A. S. DIERICK Door middel van deze brief wil ik laten "toten zeer onaangenaam te zijn ge troffen door de teneur (strekking) van het stuk van uw kunstkriticus W. Enzinck aangaande de tentoonstelling van door mii gemaakte teke ningen ên akwarellen in het gemeentemuseum te Aarden- burg. Uitgebreid worden de le zers van uw dagblad geïn formeerd hoe moeiljik het is tot de ruimte waar het werk te zien is, door te dringen. Is dat eenmaal gelukt, krijgt de kritieus bijna een flauwte want, schrijft hij: „Slechts een gedeelte van het werk kon een plaats aan de muur krijgen, de helft staat tegen wand geleund op vitrines en kasten, hetgeen een bazaar achtige rommelige en ver warrende presentatie ople vert. HULST DE KONING VAN ENGE LAND. King Kong ontsnapt. De nieuwste, echte King Kongfilm waarin de machti ge King Kong breed uitge meten en in felle kleuren een strijd op leven' en dood levert tegen robots, hover crafts en computers. Toegang alle leeftijden. Zondagavond Richard Burton in: Raid on Rommel. Toegang 14 jaar. Maandagavond voor de vijf de week de sexfilm vat Wim Verstappen en Pim de la Parra, Frank en Eva me; Willeke van AMMELROOY Hugo METSERS, Léx Gouds mit e.a. Toegan: lSjaar. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Eroti sche dromen in Zweden, zo als de titel reeds aangeeft een Zweedse sexfilm in technicolor met Christina Lindberg en Birgitta Molin e.a. Een meisje, vrienden en een fotograaf zijn de hoofd personen in deze supersex- film waarvoor de toegang strikt boven 18 jaar is ge houden. Zondagmiddag Mo dern Times, de film van en met Charlie Chaplin, over de mens in de industrie, uit de dertiger jaren, maar die nog niets van zijn actualiteit heeft verloren. Toegang: Alle leeftijden. OOSTBURG LEDÊLTHEATER. Voor de tweede week Last Tango in Paris met Marton Brando en Maria Schneider, Toegang 18ja_ar. Zondagmiddag Harem Holiday een fijne, ontspan nende film met Elvis PRES LEY. Toegang alle leeftij den. MIDDELBURG CITYTHEATER. Louis de Funès en Yves Montand in De bedrieger bedrogen (La folie des Grandeurs), Een onafgebroken reeks van dwaze situaties van een machtige minister van finan ciën van de Spaanse koning, die door het land trekt om de belastingen te innen en er de helft van in eigen zak steekt. Hij wordt verbannen wegens zijn verhouding met de zuster va,n de koningin en de film eindigt met een reeks opzienbarende en spec taculaire verwikkelingen waardoor het hele Spaanse hof op stelten komt te staan Toegang alle leeftijden. Ver der In het vizier van de dood (Target murder). Een harde meedogenloze film, met een geheimzinnige scheermes- moordenaar, die bloedige sporen over twee continenten trekt en na vele spannende avonturen toch ontmaskerd wordt, hoewel tot het einde toe verborgen blijft wie de eigenlijke dader (of is het een vdrouw) is. Toegang 18 jaar. VLISSINGEN ALHAMBRA. Naakt over de schutting. Toegang 14 jaar. GOES GRAND THEATER The Vlechanic, met Charles Bran son als Arthur Bishop, de beroepsmoordenaar, die zijn opdrachten perfect uitvoert en Jan Michael Vincent, zoon van één van Bishop's slach toffers, die zijn compagnon wordt. Dat blijkt ook oil het géval te wezen met de affiches en katalogi, die volgens Willem Enzinck niet Over de tijds duur van de tentoonstelling reppen. Dat is natuurlijk onzin. De mijns inziens prachtig uitge voerde affiches vermelden wel degelijk data (en het zijn nog geen kleine letters ook). Wat de ka.taloigus betreft, die geeft inderdaad geen uitsluitsel, maar die exem plaren die bestemd waren voor kritdci, diverse galeries en musea, gemeentehuis etc. waren door mij voorzien van een rtripje dat de datum aangaf. Tot hiertoe alles over de moeilijkheden van de kriti eus die ik echter bedroevend weinig over het getoonde werk zag schrijven, en dan nog onduidelijk. Wat de beoordeling van mijn persoon en mijn werk betreft, kan ik echt wel wat verdragen en een slechte kri tiek zou mijnerzijds geen re den zijn een brief op poten te schrijven. Wel vind ik het erg dat via deze recensie de aan het museum verbonden mede werker, de heer Van de Vij ver afgekraakt wordt, en dat terwijl juist hij degene is geweest, die veel werk ge daan heeft, en zelfs heeft aangeboden op de zaterdagen gedurende de tentoonstelling het museum open te hou den. Nu wat de ruimte betreft: inderdaad is het museum geen toonzaal van beleg- gingsobjekten, maar een ge meenschapsvoorziening waar nog te w einig gebruik van wordt gemaakt. Het doel is dan ook niet een economies rendement. Wat niet gezegd kan wor den van een groot aantal ga leries, die laten betalen, niet alleen door de (uiteraard ge- selekteerde) bezoeker, maar ook door de kunstenaar, die er zijn werk (wederom tegen betaling van dikwijls behoor lijke bedragen) wil tonen. Als de leuze „kunst voor het volk" meer dan dat wil zijn, dus meer dan een kreet, is het niets bijzonders dat mijn werk op de zolder van het meuseum te zien is (het wordt ook op zolder ge maakt, en niet in een cen traal verwarmd en optimaaL licht verschaffend atelier wat overigens een vreemd woord is voor werkplaats). Tot slot dit: het is primair de taak van de kritieus het door hem bekeken werk te analyseren, en voor de lezer van de krant in voor hem begrijDelijke taal te verkla ren. Daarin is hij te kort geschoten. De taak van de kunstenaar is niet een mooi plaatje te maken, maar te signaleren. Door de aandacht op andere zaken dan het werk te richten, anoert de kritieus indirect de mond van de kunstenaar. Tot slot dit: ik ben geen letterkundige (daarom schil der ik) maar ik ben van mening dat de uitspraak van Byelinsky "kunst zonder ideeën" (filosofies en socio political) is als een mens zonder ziel ook Van toepas- ring is op de beeldende kunst. Ook Solzhenitsyn (one day in the life of Ivan Deniso- vich) stelt dat de taak van de kunstenaar is zijn talent in dienst van de samenleving te stellen en de waarheid, leuk klinkend of niet niet te ver hullen. Hij heeft er dan ook zwaar voor moeten boeten. De heer W. Enzinck heeft een rookgordijn voor mijn werk opgetrokken, etn de verwarring die mijn werk kenmerkt niet gesignaleerd, niet verklaard, hij is tekort geschoten. Laat ik het maar hierbij, in de wetenschap dat wan neer mijn werk tot fabrieken en kantoren doordringt, de kritieus het nog zwaarder zal krijgen. EEDE JAN BRUENS

de Stem | 1973 | | pagina 9