twel. w fexi's Ipswich-FC Twente: Twee tevreden coaches Engelse pers pessimistisch over Ipswieh TIJDEN SCHENK BAR SLECHT COMPETITIE NOG NIET IN GEVAAR E.K DERNIES Jonge Vodka van Bokma etwaar? lat an- üelfsal ;uson- ven. jsvan liteits— Verkerk op dreef Jan Huijbrechts: 'n wereldprimeur sport ),90 Cadeautje: 4 lucifersmapjes met grapjes van MaxTailleur. Gratis bij Parade. ie ruikt de kwaliteit h ta'bij "et zetten. Uitslagen De nieuwe Nederlandse borrel 17 23 't lange nachthemd its. Van gedessineerd ;al. Oranje, bleu of rose, ten van S tot EX. dan kocht hij't wel! I Theo Phalplatz, door Ipswich-coach Robson geroemd. IPSWICH (ANP) „Wat je ook zegt over de uitslag", vertelde Spitz Kohn na af loop van de wedstrijd Ips- wich-Twente, „je mag nooit vergeten dat wij in Ipswich tegen een werkelijke top- ploeg hebben gespeeld. Zij hebben Real Madrid uitge schakeld, Lazio verslagen. Dat is toch niet mis. Wij hadden een kleine nederlaag ingecanuie h. k vinu dus dat er enige tevredenheid mag bestaan oij ons. Het was bijvoorbeeld jammer dat wij van tijd tot tijd niet brutaal genoeg zijn geweest. Maar ik meen ook dat wij de proble men van de wedstrijd goed hebben opgelost Tactisch is er sterk gespeeld, onze be doelingen zijn werkelijkheid geworden. Alle opdrachten zijn op de meest voorbeeldi ge manier uitgevoerd. Geen van mijn mensen is beneden zijn peil gebleven. KritJSK op Schwemmleir is misschien gemakkelijk, maar hii heeft 't bijzonder moeilijk gehad in een wedstrijd waar in wij maar zo weinig aan vallers hadden, waarin hij zelden naar voren de bal aan anderen kwijt bon". Kohn haalde nadrukkelijk aan dat er geen plaats is voor optimisme. „Bij een kleine nederlaag is 01 na tuurlijk de meest ongunstige score met udtdoelpunten die i b ie '"n tl Madrid is hier met dezelfde cijfers vandaan gekomen en naaide het thuis niet. Dat is een duidelijke waarschuwing voor ons die wij zeker niet zullen vergeten. Het slechte veld is niet in ons nadeel geweest, al geloof ik dat het doelpunt joist door dat ter rein kon ontstaan. Zonder sneeuw en gladheid zouden onze verdedigers piet op de ze manier "it positie zijn ge raakt". Bobby Robson^ de manager van Ipswieh uitte zijn be wondering voor FC Twente. „Een ploeg die zeker beter is dan Real Madrid of Lazio. Het is zonder meer een uit stekend elftal. Notten en Pahiplatz bleken vooral na de rust geweldige voetbal lers. Twente speelt als een compleet elftal. Constructief, en weet geregeld een vrije man te vinden en zelfs in de verdediging wordt risico ge nomen- Mijn spelers hebben overi gens weinig gebruik gemaakt van de terreinomstanriighe- den. Johnson was de enige die begreep dat j,e hier zelf je tegenstander voorbij moet omdat verdedigers op zo'n glad veld later reageren dan )p een goed terrein. Tk ben er van overtuigd dat de tweede wedstrijd in Twente voor deze twee, gelijkwaar dige ploegen moeilijk zal worden. Voor ons omdat Twente het thuisvoordeel heeft, voor hen omdat wij een doelpunt voor staan en iedere volgende treffer dub bel telt. Ik geloof dat ieder een zal moeten toegeven dat wij na vanavond de betere papieren hebben en dat is een prettige gedachte als je nog een uitwedstrijd te goed hebt tegen een zo'n sterke club als Twente". Robson waardeert Twente, maar zal nog aan het werk moeten om zijn spelers meer van de kwaliteit van de Ne derlandse ploeg te overtui gen. Beattie bijvoorbeeld, de golden boy van Ipswieh, zag weinig moeilijkheden in het verschiet. „Twente heeft leuk gespeeld, inderdaad. Er zijn goede voetballers bij, maar aanvallend zijn ze niet geweldig. Ik geloof niet dat zij ook maar enigszins anders zullen kunnen spelen in hun thuiswedstrijd dan zij vana vond hebben gedaan". „Wij zien het wel over twee weken", besloot Kohn. „Deze uitgangspositie is goed, ik weet nu nog niet of wij in Enschede over andere spelers Jeuring en Drost, zullen kunnen beschikken, maar ik weet wel dat wij ook Ipswieh een beetje bang hebben gemaakt en dat wij een tweede aantrekkelijke wedstrijd, voor ons zeker ook in zakelijk opzicht, tege moet kunnen zien". (ADVERTENTIE) [laas ST0TAAL GEEN (Van onze sportredactie) ALKMAAR Onthutst en verbijsterd heeft het ruim drieduizend man sterke pu bliek op de tribunes van de kunstijsbaan in Alkmaar gisteravond het eerste optreden in liet nieuwe seizoen van Ard Schenk gadege slagen. De sinds jaren onverslaanbare kam- i p>oen, die als de grote trekpleister gold in de Noordhollandse kaasstad, op korte afstand van waar hij is geboren en getogen, werd op de 5000 meter van de eerste WISO-seance op niet minder dan een halve ronde gereden door de Noorse oudgediende Björn Tveter, de 1 34-jarige politieman die eigenlijk nu al te oud werd geacht voor weer een nieuw prof contract maar dat op het laatste moment toch kreeg. Als enige van de acht profs Heef Schenk op de vijf kilo meter boven de acht minuten (1,04.59) en dat terwijl weere en rijomstandigheden' op dat ■ment meer dan redelijk te nemen waren. Een duidelijk taijs dat Ard Schenk zich nauwelijks voorbereidt op dit «oen was nauwelijks denk bar. Schenk wond er na af tap ook geen doekjes om: „Ik al nog hard moeten gaan werken", maar het spijt me, i' beh daar de eerste ander - hilve week nog niet eens tijd voor. Pas daarna kan ik echt isnde slag gaan". Be vraag lijkt overigens ge wettigd of het matige optre- van Schenk op de vijf «meter, dat door een ook ai ®t zo'n beste prestatie op de meter (derde in 42.49) wis voorafgegaan met een hinkende invloed zal hebben 'P ie belangstelling voor de komende WISO-wedstrijden. ■"'vermoeden dat „prolessio- Schenk zich waarschijn- W niet serieus heeft bezigge- Jwten met de voorbereidin- »M'V?0r dlt seIzoen zal het Wbek waarschijnlijk niet tot enthousiasme brengen, "enk dacht er zelfs ook al '«ver: „Voor het publiek zal Wj. harci aankomen. Dat veel geld moeten betalen w't van Schenk iets angstelling viel gister- avond niet eens tegen, ook al omdat de plotseling opkomen de gladheid het bezoekersaan tal dat nu op drieëneenhalf- duizend bleef steken negatief beïnvloed zal hebben. Sportief gezien, viel er buiten de afgang van Schenk toch wel het een en ander te beleven. Met name in de sprintersklasse, waarin zowel Linkovesi als Hassa Börjes ruim onder de veertig secon den bleven. Bij de allrounders was het Kees Verkerk die de aandacht op zich vestigde. Hij had zich in Noorwegen goed voorbereid en reed behalve een redelijke sprint ook een uitstekende vijf kilometer. Hij won deze af stand samen met de noor Roar Grönvold die exact dezelfde tijd (7.43.08) liet noteren. De laatste viel overigens zwaar tegen op de sprint. Voor wel ke afstand hij vooral ten gevolge van een misstapje in de voorlaatste bocht bijna 43 seconden nodig had. Een van de leukste duels tijdens de eerste dag van de profs in Alkmaar was de rit op de vijf kilometer tussen Jan Bols en Jappie van Dijk, die gisteravond zijn debuut maak te bij de professionals. Voor dat hij aan dit karwei begon had Van Dijk zoals gebruike lijk een zwakke vijfhonderd meter gereden. „Ik wilde me alleen daarom al op die 5000 meter een beetje onder scheiden". aldus Van Dijk la ter. Bijna vanaf het begin nam hij de leiding. Aanvankelijk bleef het verscnil met Bols tot enkele meters beperkt, maar naarmate de strijd vorderde begon Van Dijks voorsprong te groeien. Toen begon ook duidelijk in het voordeel was. Fries, dtie nog maar enkele weken geleden afscheid nam van Leen Pfrommers groep, duidelijk in het coordeel was, dankzij het feit dat hij dit jaar nog een forse conditietrai ning had meegemaakt, terwijl Bols pas de laatste tijd se rieus met de voorbereiding be zig was. Van Dijk won in de overigens niet zo' imponerende tijd van 7.48.95. Jan Bols had bijna twee seconden meer no dig. Erhard Keiler, de Westduitse tandarts, die momenteel uitstel probeert te krijgen van militai re dienst om zodoende nog één vol schaatsseizoen voor de Wiso te kunnen rijden, moest op de 500 meter een onverwachte ne derlaag inkasseren. In zijn rit tegen de Noor Ivar Eriksen bleef de rijzige sprinter uit München die vorige week al een keer 39.5 voor zich had la ten afdrukken, net boven de veertig seconden. Leo Linko vesi en Hesse Börjes flitsten in de volgende rit duidelijk sneller over de kwalitatief uitstekende ijsvloer. De donkere Fm bleef tenslotte met 39.64 ruim onder de tijd van Keiler, terwijl ook Börjes het met 39.74 uitstekend deed. Leo Linkovesi bewees ook la ter op de 1900 meter, dat hij zo vroeg al in het seizoen de goede vorm al te pakken heeft. Want ook zijn tweede rechtstreekse confrontatie met Hasse Börjes sloot hfj winnend af: 1.23.35 te gen 1.24.10 Dit keer moest hij Erhard Keiler (1.22.5) wel voor laten gaan, maar zijn voorsprong op de Westduitser op de vijfhon derd meter was zo groot ge weest, dat hij na de eerste dag de leiding in het voorlopig klas sement heeft. Buiten de drie genoemde sprinters deden de andere vijf het redelijk tot slecht. Hanni- nen, König en Eriksen maakten op de sprint geen grote indruk, maar kwamen op de duizend meter wat beter voor de dag. De twee Amerikanen Blatch- ford en Lyman, die tijdens het ISSL-gebeuren van vorig jaar al sterk uit de toon vielen, maakten in Alkmaa- een zeer zwakke indruk. SPRINTERS 500 meter: 1 Leo Linkoves- sie (fin) 39.64 sec. (nieuw baanrecord), 2 Hasse Börjes (Zwe, 39.73, 3 Erhard Keiler (Wdl) 40.09, 4 Seppo Haenni- nen (Fin) 40.90, 5 Neil B-latch- ford (VS) 40.91, 6 Ivar Er'k- sen (Noor) 41.17, 7 Ove Köndg (Zwe 41.23, 8 Greg Lyman (VS) 41.83. 500 meter 1000 meter: 1 Keiler 1.22,50, 2 Linkovesi 1.23,35, 3 Eriksen 1.23,53, 4 Börjes 1.24,14, 5 H.nninen 1.24,90, 6 Kgnig I.25.83, 7 Blatchford 1.27,70 8 Lyman 1.27,83. Stand na de eerste dag: 1 Linkovesi 81.315 pnt. 2 Keiler 81.340. 3 Börjes 81.800, 4 Erik sen 82.935. 5 Hanninen 83.350, 6 König 84.145. 7 Blatchford 84.760, 8 Lvman 85-745. ALLROUNDERS 500 meter: 1 Björn Tveter (Noor) 41.23 sec., 2 Willy Olsen (Noor) 41.34, 3 Ard Schenk (Ned) 41.59, 4 Kees Verkerk .(Ned) 41.78, 5 Jan Bols (Ned) 41.83, 6 John ny Höglin (Zwe) 42.12, 7 Roar Grönvold (Noor) 42.58, 8 Jap pie van Dijk (Ned) 43.78. 5000 meter: Grönvold en Verkerk 7.43,08, 3 Tveter 7.46,22, 4 Van Dijk 7.48,95, 5 Olsen 7 50,00. 6 Höglin 7.50,10 7 Bols 7.50.88, 8 Schenk 8.04,59. Stand na de eerste dag: 1 Tveter 87.852 pnt. 2 Verkerk 88.098. 3 Olsen 88.340, 4 Grönvold 88.888, 5 Bols 88.918, 6 Höglin 89.130, 7 Schenk 90.049, 8 Van Dijk 90.675. HONKBAL: Het Nederland se negental heeft in Sanita Cla ra (Cuba) in een wedstrijd voor het wereldkampioenschap voor amateurs met 90 verlo ren van Cuba. Leo Linkovesi (links) tweemaal klopte. die al een goede vorm demonstreerde, in duel met Hasse Böries, die hij „We maken ons nog geen zor gen. We hebben genoeg uit- wijkdata voor het betaalde voetbal \i e genoodzaakt worden bet programma in zijn geheel al' te gelasten, zodat we niet in de knoop komen met de voorbereidingen van het Nederlands elftal op het we reldkampioenschap". Jan Huijbrechts, de competl- tieleider van het betaalde voetbal, is niet ongerust over de plotselinge sneeuwval van de laatste dagen. „Wij hebben als streefdatum waarop de competitie afgelopen moet zijn 19 mei gesteld. Als er geen enkele afgelasting komt zijn we zelfs op 12 mei klaar. Mocht de winter ons toch on verhoopt parten spelen, dan hebben we nog enkele uitwijk mogelijkheden We kunnen dan met Pasen een dubbel programma laten spe'en, ter wijl we eventueel ook nog voor carnavals-zondaa de kwartfinales van de KNVB- beker naar een woensdag ver schuiven en op die dag een volledig competitiepro-gramma inlassen"''. Ook denkt Jan Huijbrechts aan inhaalwedstrijden op tweede kerstdag en nieuw jaarsdag. „We hebben dan bo vendien geen last van het rij verbod en de mensen willen na een paar- dagen binnen zit ten aan wei weer eens naar de velden gaan. Nogmaals, we zien de toekomst echt niet pessimistisch in, en er is nog geen reden om zenuwachtig te worden wat het Nederlands elftal betreft". De laatste jaren heeft het be taalde voetbal niet veel te lij den gehad van Koning Winter. Er zijn enkel uitschieters ge weest in 1956 toen achter elk aar een hele serie afgelastin gen voigaen m verband met de slechte toestand van de velden, maar de laatste tien jaar zijn er hooguit twee alge hele afgelastingen geweest per •nat „Bovendien", zegt Jan Huij brechts, „zijn de velden in Nederland over het algemeen beter dan die in België en Duitsland, zodat we niet zo snel de zaak hoeven stop te leggen. Nogmaals, die vroege sneeuw zegt ons niet veel. Het moet natuurlijk niet weken lang ga-in duren. Als dat ge beurt zullen we ons moeten beraden over wat we moeten doen" Volgens onze weerkundige ^medewerker kan men op het ogenblik nog helemaal met vertellen of de vroege sneeuwval en vorst een vinger- koude winter wordt. De heer Pelleboer: „Ik heb voorbeel den dat op een koude novem ber een zeer strenge winter WMgde, maar ook dat er mets aan de hand was in december en januari. In '56 en '65 b.v. 'lebben we maandenlang een koude winter gehad. Maar in 1962 ward in november in Venlo acht graden vorst geme ten, en terwijl iedereen dacht da we een strenge winter te gemoet zouden gaan stelden de echte wintermaanden niets voor". Pekeboer kan dan ook niet zeggen or het winterse weer van de laatste dagen lang zal aanhouden. Wel verwacht hij voor de komende dagen nog veel sneeuw en periodes met vorst en dooi, iets dat de be- speelbaa, reid van de voetbal- wijzing is dat het een lange, velden niet bepaald bevordert. ROTTERDAM (ANP) Voor het Europees kampioen schap achter dernies, dat op vrijdag 7 december tijdens het wielerprogramma „Nacht van Rotterdam" in het sportpaleis Ahoy wordt gehouden, heeft matchmaker Peter Post tien renners gecontracteerd. Het zijn de Nederlanders Cees Stam, Leo Duyndam, René Pijnen, de Belgen Verschueren en De Loof, Gilmore (Austr), Haritz (W.Dld), Alain van Lancker (Fra), De la Torre (It) en Mountford (VS). Tijdens de Nacht van Rot terdam wordt ook een inter landwedstrijd Nederland - Ita lië amateurs gereden. De vol gende onderdelen worden ver werkt: sprirat, 4000 m achter volging individueel, 1000 m tijdrit, 4000 m ploegachtervol ging en een afvalwedstrijd. De Nederlandse ploeg voor de in terlandwedstrijd bestaat uit: sprint: Ron Raaymakers en Gerrie Fens; 1000 m tijdrit: Herman Ponsteenindividuele achtervolging: Herman Pon steen; ploeg achtervolging: Pe ter Nieuwenhuis, Jan Breur, Janus v. Tol en-Ger Slot. (ADVERTENTIE) .tussiaöii «LEDER Aftershave-haarlotion deospray-badzeep enz. IPSWICH (ANP) Als een rode lijn door de Engelse kranten van donderdag loopt een zeker pessimisme over de kansen van Ipswieh in de tweede wedstrijd tegen FC Twente. Daarmee evenwijdig gaat een nauwelijks verholen respect voor de Nederlandse club, die heeft aangetoond dat het voetbal in Nederland niet alleen een reputatie verdient door Ajax en Feyenoord. Zon der uitzondering wordt met lof gesproken over de manier waarop Twente na een storm achtig offensief van Ipswieh het initiatief overnam en zich kansen schiep. Dit waren de meest markan te stukken uit de Engelse bla den van donderdag: Donald Saunders in de Daily Tele graph onder de kop: „Bekwa me Nederlanders verslagen door doelpunt van Whymark": „De hoop van Ipswieh zich te plaatsen voor de kwartfinales leeft nog. Tien minuten voor tijd maakte Whymark het doelpunt dat de strijd besliste, die gedurende lange periode doo>r vaardige Nederlandiers was beheerst. Ipswieh begreep Het eerst dat de verdedigers het moeilijk hebben op dit veld, maar na het eerste kwartier toonde Twente aan vallend sterk te kunnen spe len". In The Sun schrijft Frank Clough onder de kop: „Why mark stond op de goede plaats": „Ipswieh heeft nog slechts een bevroren vinger om zich vast te kunnen hou den aan de richel die naar de kwartfinales van de UEFA- cup voert. De ploeg zal al zijn defensieve kwaliteiten nodig hebben om zich deze bekwa me Nederlandse part-timers van het lijf te kunnen houden in de tweede wedstrijd. Het uitgangspunt is net als tegen Real Madrid, maar ik geloof dat het Twentse probleem heel wat moeilijker zal zijn op te lossen. De Hollanders heb ben immers in de eerste wed strijd al zoveel gepresteerd dat ook een overwinning voor hen mogelijk zou zijn geweest Een gunstig vooruitzicht is echter dat Ipswieh in de krachtmeting, die nog op deze (ADVERTENTIE) eerste goede wedstrijd volgt weer over zijn nu geblesseer de David Best en Mick Lam bert en de geschorste Alan Hunter zal kunnen beschik ken. Het was opmerkelijk ho# Twente terug kwam, na het furieuze openingsoffensief van Ipswieh, met weldoordacht voetbal. De Nederlandse ploeg was echter net zo min prodiuk- tief als Ipswieh voor rust". In de Daily Express werden FC Twente en Vitoria Setubal onder een kop „Europese ijs- brekers gevangen. Wat Twen te betreft, schreef David Mil ler: „Ipswieh mag blij zijn dat in de bagage voor de uitwed strijd tenminste een voor sprong van een doelpunt zit. Juist toen het er op ging lij ken dat Twente het tactische doelpuntloze gelijkspel, zo ge bruikelijk in Europees voetbal, zou bereiken, kreeg Ipswieh de Nederlanders op de knieën met een vloeiende en snelle aanval. De omstandigheden waren zeer ongunstig. Deson danks was het een boeiende wedstrijd tussen twee ploegen van gelijke sterkte. Ik vraag mij af of een doelpunt een voldoende basis zal zijn om in de volgende ronde te komen-. „Brian Scovill schreef in de Daily Mail onder de kop: „Hollanders frustreren Ips wieh": „Ipswieh heeft dezelfde frustratie moeten doorstaan te gen FC Twente ails Engeland op Wembley tegen Polen. Op nieuw stond een elftal op het veld dat zijn spel voortreffe lijk had georganiseerd. Twen te raakte vrijwel nimmer in pandek onder de druk en slaagde er bij vlagen in de bal uitzonderlijk lang in zijn bezit te houden. Het was geen uit zondering dat de bal twintig keer heen en weer werd ge schoven zonder dat er een te genstander maar zelfs een kan-s kreeg hem te onder scheppen. Gezien de toestand van het veld was het een ge weldige wedstrijd en opnieuw werd aangetoond dat er iets mis is met het Engelse voet bal. Te veel van onze spelers missen de persoonlijke vakbe kwaamheid, die op dit mo ment zo typerend is voor tal rijke continentale voetbal lers. «■■lllSSBii

de Stem | 1973 | | pagina 17