t Portugal moet gaan onderhandelen Egypte staakt vredes- gesprek AdvocaatUit de hand gelopen panieksituatie, geen ;iizelingsdrama DrinkClaerjn moetzqn Brand in Japanse winkel: vrees voor 90 doden alteratie ïr ren regering neemt idee-boertien over TUSSENKOMST VS EN RUSLAND GEVRAAGD deil-zaak: eis tien jaar ,WEM0LIN' 111 ssend nieuws) )or iedereen If kleding maakt 'w^alslpli Het was weer eens wat anders" Twee jaar en t.b.r. voor kruidendokter Captain Risseeuw EXCLUSIEVE VERLICHTING Willy Bogaert ST.- NICOLAAS- GESCHENKEN Mf gaat dag ninder werken ?OON RUSSISCH de raad aan Sint meer geld uit dan OMPTANG ITELSET 1% KORTING binnenland buitenland ENIGE eens kijken bij ON NEELEMANS zacht tintelfris 55 «LEDER PRISMA V J ya 1 I In 't kort ienf vindt U SCHENKEN en extra lage prijzen, zoals, 3,15 voor 4,05 13,30 voor 7,70 e artikelen van porselein, aarje, roestvrij rk, kristal, koper al nu tog vee! meer voordelige aanble- jn wij U gaarne uit tot een vrij. ■%n7#a 7aalc si i w 11 yj yuai i iw ik aan onze zaak. I r 35 506 Vrijdag 30 november 1973 (Van onze parlementaire redactie) d5m HAAG Portugal mnet met de bevrijdingsbewe- ringen in zijn Afrikaanse ko- Liën aan de onderhandelings tafel gaan zitten. Deze onder handelingen moeten er toe lei- In dat de bevolkingen van Angola, Mozambique en Gui- nce-Bissiu zelfbeschikkings recht krijgen. Nederland zal het initiatief nemen om te nroberen samen met andere «esterse landen de nodige druk op Portugal uit te oefe- Mjlinister van der Stoel (Bui tenlandse Zaken) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. In feite plaatste de regering zich daarmee achter het plan van het AR-Kamerlid (oud-minister van Ontwikke lingshulp) Boertien. AI op 4 december zal een eerste ge sprek over deze kwestie plaatsvinden met de Benelux- partners. In een volgend stadi um wil Van der Stoel de zaak aankaarten in het Europa van de negen. Van der Stoel bleef bij het bekende regeringsstandpunt, dat een geïsoleerde erkenning door Nederland van Guinee- Bissau als onafhankelijke staat, weinig indruk zal ma ken en het dekolonisatieproces niet zal beïnvloeden. De mi nister noemde het betreu renswaardig" dat Portugal het zelfbeschikkingsrecht van zijn koloniën niet erkent. „Wat Guinee-Bissau betreft heb ik daarom tot tweemaal toe bij mijn Portugese collega aange drongen op onderhandelingen tussen Portugal en de bevrij dingsbeweging PAICG" aldus Van der Stoel, die onthulde dat onze ambassadeur in de buurtstaat Liberia de instruc tie heeft om contacten met het PAICG te onderhouden. De minister noemde de ver wijten van de Kamer, als zou Nederlaud Guinee-Bissau niet willen erkennen onjuist. „Het ts meer een kwestie van nog niet erkennen, al zouden we het graag doen", zei Van der Stoel, die herhaalde dat een groot gedeelte van de bevol king nog niet wordt geregeerd door de bevrijdingsbeweging, die de onafhankelijke repu bliek heeft uitgeroepen (effec tief gezag over de bevolking is een volkenrechtelijk criterium voor erkenning van een staat). „Door het idee van Boertien voel ik me erg aangesproken' aldus de bewindsman die het met dit Kamerlid eens was dat een hulpplan van de soci aal-economische ontwikkeling van de Fortugese koloniën het dekolonisatieproces kan bege leiden. Minister Van der Stoel ging nauwelijks in op de kritische houding var de Kamer inzake Griekenland. „Ik wil hier nu geen harde uitspraak over doen", zei hij, zelfs kan ik niet toezeggen dat de zaak in de komende Navo-raadverga- dering aan de orde komt". I (Van onze redactie buitenland) CAIRO Egypte heeft besloten de vredesc (Vervolg van pagina 1) Buiten het gerechtsgebouw had een speciale politiebriga- de, gehelmo en wel, nog een tijdje de handen vol om er voor te zorgen dat de suppor ters huiswaarts togen. De president, mr. Th.Geen- se, besloot na een korte schor sing de zitting alsnog te her vatten. Jan en Daan werden weer binnengebracht, zij het ditmaal geboeid. Ze hadden ook een zenuwtabletje gekre gen. De officier, mr. Van Mierlo schonk zelfs uit zijn eigen karafje water in een plastic bekertje, dat hij ver- GROTE SORTERING SPECIAALZAAK KLOOSTERZANDE j HULST CAIRO Egypte heeft besloten de vredesonderhande lingen inet Israël bij kilometerpaal 101 op de weg van Cairo naar Suez op te schorten, zo heeft een woordvoerder van de Egyptische regering donderdagavond verklaard. De Egyptische woordvoerder zei, dat het besluit een gevolg was van „de ontwijkende houding van Israël ten aanzien van de uitvoering van een deel van de bestandsovereenkomst", die een eind maakte aan de oorlog van vorige maand. II militai Egypte had eerder op de dag al tussenkomst van de su- permogendheden ingeroepen om de «onverzoenlijke hou ding van Israël" te wijzigen bij de onderhandelingen. Gisteren waren de bespre kingen bij kilometerpaal 101 mislukt. Er werd geen over eenkomst bereikt over de voorwaarden van een Israëli- sche terugtrekking op de be- itandslinies van 22 oktober. „De onverzoenlijke houding van Israël doet ernstige twij fel rijzen aan zijn oprechtheid. Dit maakt overleg nodig met de supermogendheden (de Verenigde Staten en de Sov- Iet-Unie) en maatregelen om M te dwingen zich aan de oveieenkomst te houden", al dus de Egyptische woordvoer- fsyple heelt niettemin verklaard, dat het de voorge stelde vredesconferentie zal bijwonen, die op 18 december in Genove moet beginnen on danks het mislukken van de militaire besprekingen. President Sadat van Egypte HEIKANT Telefoon 2675 (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT-BORN De DAF-fabriek in Born gaat bin- henkort een dag per week min- dtr werken. De aanvraag tot "'"werktijdverkorting is in- I T 8 Ue arbeidsinspectie Maastricht ingediend. De da- tam van ingang hangt af van ntt tijdstip waarop de vergun- ®»f wordt verleend. werktijdverkorting geldt, 11 principe voor het gehele per- -nneel: 3.700 man. Dit komt I riif een Pro(luctieverminde- J Van ru'm 4"" personenwa- Per week. Het loon van de I SS®! zaJ <!0?r de ar- Idverkorting niet worden heeft donderdag in Cairo te genover de pers verklaard, dat Egypte de Geneefse onderhan delingen zal bijwonen, maar dat vooruitgang kennelijk af hankelijk zou zijn van de goe de wil, die de Israëliërs bij de onderhandelingen bij kilome terpaal 101 hadden getoond. Egyptische functionarissen gaven donderdag als hun me ning te kennen, dat de Israë liërs klaarblijkelijk de militai re onderhandelingen met opzet hadden getorpedeerd om het vraagstuk van de scheiding der troepen te kunnen laten overhevelen naar de vredes conferentie in december. „De situatie is thans zo, dat er grote uans is op een nieuwe oorlog", zo verklaarde een Egyptische functionaris. In Kringen van de Verenig de Naties heeft men evenwel geweigerd de situatie bij kilo meterpaal 101 als een misluk king van de onderhandelingen te kenschetsen, ondanks het feit dat gisteren een hevig treffen tussen Egyptische en Israëlische troepen -erd ge rapporteerd. Met onvermogen van heide partijen tot overeenstemming te komen over de scheiding van hun troepen is overigens het enige punt in hun wapen stilstandsovereenkomst, waar aan nog geen uitvoering is ge geven. Het Israëlische blad Maariv schreef donderdag, dat zolang Egypte blijft staan op een nagenoeg volledige Israëli sche terugtrekking van het Suez-kanaaL er geens kans op is, dat de onderhandelingen voortgang zullen maken. Volgens welingelichte diplo maten 'n Cairo is bij de on derhandelingen op donderdag ook de mogelijkheid bespro ken, dat Is-rael zich terugtrekt tot de strategische belangrijke passen Mitla en Gidi op het Sinai-schiereiland. Als tegen prestatie zou de sterkte van de Egyptische strijdkrachten ten oosten van het Suez-ka- naal verminderd moeten wor den. ërlandse patroon voordenederlandse WW* „Aaandblad voor zelfmaakmode. ^aïïJj I patronen van Knip. Dan is hier gee ti, haast de maandelijkse uitgobrewe let blad Knip, komt nu uit hetzelfde n_^c0|, kelcatalogus, nóg 'n steeds wisse p. Een unieke gebeurtenis. j,zjchnU I J? Kijk, de nederlandse vrouw k e®„eKniP" [rs dan de amerikaanse of de dul,se: helemaal ontworpen op de ne lat gemaakt eigenlijk. En dankzij Isysteem kan er nu niets mis 9aan'. ptroon voor de nederlandse vrouw Renkregen een eigenwijs prijsje me8, N NEELEMANS Itraks 2,95 per stuk. Ja, perste tijd is de prijs nog el» kost een -r Knip-patroon u Vismarkt 8 Hulst w ..„e O) 'iKl j 0 KLM-president-directeur Orlandini feliciteerde gezagvoerder Risseeuw onmiddellijk na aan komst. Rechts mevrouw Risseeuw, die gisteren weer honderduit praatte. SCHIPHOL (ANP) Grote dikke sneeuwvlokken en een loodgrijze lucht heb ben donderdagmiddag om 16.00 uur voor een waarlijk Hollandse thuiskomst ge zorgd van de KLM Boeing 747 Mississippi, die zondag middag op weg naar Tokio door drie Arabische kapers werd overmeesterd.. Nadat de machine gepar keerd stond op het platform trad stralend evên later cap tain I. L. Risseeuw („het was weer eens wat anders") naar buiten vergezeld door zijn chef hoofdafdeling vlieg- dienst de heer A. W. Withol, zijn echtgenote en twee zoons. De familieleden van de bemanning waren het vliegtuig via de achterdeur binnengekomen om hun echt genotes en vaders te verwel komen. Toen de bemanning, die vergezeld werd door de 8 stewardessen die aan boord van de machine hadden ge zeten en in Malta door de kapers waren vrijgelaten de pier inliepen klonken er lui de toejuichingen en applaus van de vele wachtenden die zich bij de uitgang van het vliegtuig hadden verza meld „In Tripoli voelden de ka pers zich met de rug tegen de muur staan. Ze mochten niet weg, maar ze konden ook niet blijven. Wij moch ten niet meer met de ver keerstoren praten en ze gin gen steeds meer dreigen met het opblazen van het vlieg tuig", aldus captain Risseeuw in de perskamer. Hij ver volgde: „Ik heb toen de mo toren gestart en ben naar de grote starthaan getaxied. In allerijl werden daar auto's op de baan gezet. Toen ben ik maar weer naar het kleine baantje teruggegaan. Daar de kapers geen uitweg meer za gen en ik er ook geen gat meer in zag heb ik maar besloten het nog een keer te proberen. Ik dacht als ik eerst naar de grote baan ga komen daar de versperrin gen, dan draai ik snel terug naar de kleine en ga van daar af de lucht in. Op het kleine baantje stond alleen een tankauto. Ik dacht dat die kerels wel met dat ding zouden wegrijden, maar dat deden ze niet. Toen wij er recht opaan reden schrokken ze zich wild en renden hun auto uit. Ik ben er toen maar omheen gegaan" aldus gezag voerder Risseeuw, die weinig onder de indruk scheen te zijn van dit uitzonderlijke staaltje van „rij"kunst. Op Malta ging de zoon van de oud-premier van Libanon, Fayal Saiam van boord. Deze had gefungeerd als tolk tus sen bemanning en kapers, die nauwelijks Engels spra ken. „Na zijn vertrek ging het allemaal wat moeilijker. Hij was niet alleen een steun voor ons door zijn kennis van de Arabische taal, maar hij kalmeerde ook de ka pers". De kapers ,die van de be manning de bijnamen Pisto len Paultje, Ketelbinkie en Streepjespak hadden gekre gen, zijn met zakdoeken voor het gezicht in Doebai uit de machine gestapt. Met de be manning als schild voor zich gingen zij naar het stations gebouw. „Toen ze zeker wisten dat zij niet in gevaar waren, werden wij vrijgela ten", zo besloot gezagvoerder Risseeuw zijn verhaal. Na een zwerftocht van ruim 22.000 km door het Midden-Oosten zorgde minis ter Westerterp van Verkeer en Waterstaat voor een ko ninklijke verrassing: hij spelde de hele bemanning de versierselen op de borst be horende bij onderscheidingen in de orde van oranje nas- sau. „U hebt met uw gedrag deze onderscheidingen dub bel en dwars verdiend", zo zei hij. „U hebt allen grote doortastendheid, wil en moed getoond. U hebt een dagen lang avontuur tot een goed einde gebracht. Kortom u hebt alle-i laten zien wat vliegende ho'.landers zijn". DE Portugese veiligheidspoli tie heeft woensdagavond be kendgemaakt dat in de laatste paar dagen elf personen zijn aangehouden op verdenking van lidmaatschap van een re volutionaire beweging. DRIEDUIZEND vrouwelijke studenten van de universiteit van Seoel hebben donderdag een betoging tegen de regering gehouden. (ADVERTENTIE) Aftershave-haarlotion deospray-badzeep enz. (Van onze redactie buitenland). KOMAMOTO In de Ja panse stad Kamamoto heeft gisteren een enorme brand ge woed in een acht verdiepin gen tellend grootwinkelbedrijf, waarbij naar gevreesd wordt, negentig mensen om het leven zijn gekomen. Er zijn volgens de politie, honderd gewonden. Er waren naar schatting op het moment dat de brand uit brak negenhonderd mensen in het gebouw. Sommigen, die op de zeven de etage hun lunch gebruikten toen de brand uitbrak, konden het dak bereiken. Daar wer den zij door een helikopter opgepikt. Veel klanten zijn tijdens de brand in het ge bouw verdwaald, doordat het licht uitviel. Honderden brandweerlieden konden de brand pas na zeven uur bedwingen. Het sprinkler systeem heeft volgens de brandweer wel gewerkt, maar was niet in staat om de vlam menzee te bedwingen. De oorzaak van de brand is tot nu toe onbekend. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Wegens diefstal, voorafgegaan door ge weldpleging heeft de recht bank in Den Bosch gistermor gen de kruidendokter Willem van de Moosdijk uit Casteren veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikking stelling van de regering. Op 15 november eiste de officier van justitie tegen hem tweeëneenhalf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling. De broer van de kruiden dokter, Frans, werd eveneens wegens diefstal met geweld pleging, veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevan genisstraf met aftrek van het in Nederland ondergane voor arrest. Met het voorarrest dat hij in Duitsland heeft onder gaan werd rekening gehouden bij die bepaling van de straf maat. Tegen hem had de offi cier van justitie twee en een jaar met aftrek geëist. Op 10 november van het vorig jaar pleegden de krui dendokter ennzijn broer in de woning van de eerste in Cas teren een overval op die bank- loper van de N.V. Grenswis selkantoren. De buit bedroeg meer dan een miljoen gulden, waarvan het grootste gedeelte nog steeds niet teruggevonden is. (ADVERTENTIE manager edelstaal, waterdicht, automatisch met datum, iaj met instelbare tijdring IWj" Prisma Manager modellen i reeds verkrijgbaar v.a. 125,- volgens aan Daan liet over handigen. Zonder verwondin gen, maar toch nog wat witjes zette mr. Van Mierlo daarop zijn requisitoir voort. Een be toog dat er op neer kwam dat er streng gestraft moest wor den omdat het niet aangaat dat men onschuldige lieden te gen hun zin op een dergelijke ingrijpende wijze als een gij zeling nu eenmaal is voor ei gen doeleinden gebruikt. Hij achtte de vier ten laste geleg de roofovervallen (te zamen een buit van 125.000 gulden opleverende) bewezen Daarbij ging hij vooral af op getuigenverkla ringen van de beroofde batik- beheerders en personeelsleden en ook op de specifieke werk wijze van het tweetal. Daan steeds over de balie springend om geld te pakken, Jan voor de balie blijvend met een pis tool in de aanslag. Een bizarre situatie ontwik kelde zich echter tijdens het horen van de kroongetuigen in deze Deil-affaire de gegijzel den zelf, moeder en dochter Smits. Vader was wegens ziekte thuis gebleven» maar, zo bleek uit het pleidooi van de verdediger, hij was van de zelfde gezindheid als vrouw en dochter. Die gezindheid was, zo fcleek nu ter zitting, ronduit positief. „We waren meer bang voor de politie dan voor deze jongens", zo zei moeder Smits, door de jongens teder „tante Gerrie" genoemd. Ze had aanvankelijk bezwaren gemaakt tegen de binnen komst van het tweetal, maar „toen ze hu«n voeten hadden geveegd" vond ze het verder best. Althans, zo liet ze het nu voorkomen. President zowel als officier hadden er begrip voor dat de verhouding tussen de binnendringers en de gegij zelden geleidelijk aan vertrou welijker was geworden, vooral toen bleek dat er geen ddrekt lijfsgevaar aanwezig was De slachtoffers bleken geheel op de hand van de misdadigers een nogal onge bruikelijke situatie. Reeds bij haar binnenkomst in de zaal had tante Gerrie voor hilari teit gezorgd door vrolijk naar het publiek te zwaaien en Jan B. een ferme zoen te geven. De verdediging baseerde op dit gedrag eigenlijk de hoofd moot van het hecht doortim merde pleidooi. Er was, zo zei mr. Kousemaker, geen sprake geweest van gijzeling. Het was allemaal een uit de hand gelopen panieksituatie. Beide jongens, ontsnapt uit de ge vangenis van Scheveningen waren in paniek geraakt toen de politie naar hun auto toe liep, die zonder benzine langs de weg stond. Ze hadden daarop een auto aangehouden, de chauffeur „verzocht" deze auto aan hen af te staan en waren er klakkeloos de polder mee ingereden tot zij in een doodlopende straat waren ge komen. In paniek zijn ze te voet verder gehold door wei landen en bosjes tot ze bij de boerderij van de familie Smits kwamen. Het gezin Smits, on der de indruk van de toene mende politiemacht rond zijn boerderij, had onbedreigd de kant gekozen van het opge jaagde wild. Er was, aldus mr. Kousemaker, een waanzinnig machtsvertoon van de politie geweest. Ook de officier trou wens wilde „het optreden van de autoriteiten buiten be schouwing laten omdat dit niet in het kader van deze straf zaak paste". Mr. Kousemaker beet wat feller van zich af. „Er waren 150 man politie, een vliegtuig, Mercedessen motoren, een komplete kara bijnbrigade en tenslotte twee pantserwagens ingezet", zo zei hij sarcastisch, en: .,Wie ver antwoordelijk is geweest voor de inzet van deze wagens weet iK niet, maar het was een dolowaas idee". Zo ook vond hij het schandalig dat de Haagse politie in strijd met de in Dell gemaakte afspraken het tweetal met traangasgra naten had gearresteerd, hoe wel zij tol twaalf uur respijt hadden gekregen om zich vrij willig bij de politie aan te geven. Hij wees tenslotte op de droe vige jeugd van beide delin quenten, die sinds hun jon gensjaren straffen hadden ge kregen zcals een ander „koek jes bij de theevisite". Dit ter wijl in al die jaren van gevan genschap niets aan hun ont wikkeling of verbetering was gedaan. Wel hebben Jan en Daan wasknijpers mogen ma ken „naar schatting respectie velijk 300.000 en 500.000 stuks", aldus mr. Kousemaker bitter. Mr. Kousemaker besloot zijn pleidooi tenslotte met de op merking: „Ik vraag niet om clementie voor dit tweetal, maar gewoon om een recht vaardig vonnis, een vonnis dat de hele Deil-affaire tot zijn juiste proporties terugbrengt". 13 17 Pap, wat is dat, een hopelo ze zondag? Daar hebben we het met over, jongen. We praten over de autoloze zondag. Oh. "£r (Bovenstaande dialoog is naar waarheid opgetekend, vrienden). Zoals vrijwel alles in deze kolom. Duitsland stopt met de in voer van gastarbeiders van buiten dt EEG, Denemarken ook. Ze zijn ook maar te gast Pikant vraagje, waarmee een dame uit Breda me heeft willen uitdagen: Hoe kun je onder dit kabinet een klein kapitaal vergaren? Door met een groot te be ginnen! Wat moet je hier trouwens met een groot kapitaal begin nen, mevrouw? Een groot ka pitaal is alleen zo lang en in zoverre groot, als de meeste andere kapitaaltjes klein zijn. Ën zolang maken we een kapitale fout. Als ze het nu eens bij kilo meterpaal 102 gaan probt- De oliekraan zou weer open moeten en een paar andere kranen zöuden dicht moeten: Kranen-burg. (Althans een beetje dichter: de vrijheid van meningsuiting is tenslotte EEN HEILIG GOED). Kranenburgerlijke ongehoor zaamheid. Androetsopoulos heeft een nieuwe Griekse grondwet en democratie beloofd. Jawel, veel beloven en weinig geven doet een gek in vreugde le ven. Democratieloospoulos. Ik denk dat ik mijn winter sportvakantie een half jaartje uitstel. Ctuinee-Biss-AU! Het kwalijke van het VVD- voorstel om 137 miljoen min der aan de ontwikkelingslan den te geven, zit 'm vooral in het wekken van de illusie dat wij het hier daardoor beter krijgen. En dat sluit weer aan op de voorstelling van zaken dat we alleen maar op de wereld zijn om het ZELF al door beter te krijgen. En dat „beter krijgen" betekent dan weer: steeds rijker worden. (Precies: naar een steeds groter kapitaaltje toe). V En als de tijden moeilijker worden, kun je toch nog rijker worden als je die anderen maar armer maakt. Als u ooit de klok hebt ho ren luiden weet u nu mis schien waar de Koster hangt. Bim, bam, beieren, geen kip legt gouden eieren. Ik ga op stok. MERIJN DE Canadese papierindustrie zal de komende maand weer voor vijfennegentig procent produceren. Dit naar aanlei ding van de regeling, die na een staking die vanaf augustus duurde, is getroffen. In de ge troffen overeenkomst ontvan gen de arbeiders over een pe riode van drie jaar een loons verhoging van 26.5 procent FILMSTER Elisabeth Taylor heeft in Los Angeles een buik operatie ondergaan. Het in grijpen aan de rechter eierstok is zonder complicaties verlo pen. VEERTIG kilo hasj had een Amerikaanse handelsreiziger nit Bamberg bij zich, toen hij op Schiohol werd aangehou den. De man was op doorreis van Rawalpindi naar Frank furt. IN Den Haag is voor f 15.000,- aan kantoormachines in een ingenieursbureau kapotgegooid door de 27-jarige Van G. De reden van dit gegooi op de vroege donderdagochtend is niet duidelijk. DE regionaal directeur van Swiss Airlines in Buenos Ai res, Kurt Schmld, die vijf we ken geleden is ontvoerd, is in vrijheid gesteld. Er is niet be kend of voor de vrijlating los geld is betaald. TWEE mannen vonden de dood door een bomontploffing in een auto nabij Bilbao. De auto stond in de buurt van een jachtclub waar maandagavond al onrusten geweest waren. De politie vermoedt dat de bom aanslagen te maken hebben met de ondergrondse ETA.

de Stem | 1973 | | pagina 13