ENERGIE Kamerlid Beuker „In RKPN is niets aan de hand" NOG STEEDS DODELIJK SPEELGOED TE KOOP Generaal Gisik sterke man in Athene r Hoe betaalt u dat dineetje van f67,50 met 2 gulden en 3 centen op zak? Studenten bezetten kamer directeur Consumentenbond waarschuwt Sinterklaas: Laat de Amro Bank het maar opknappen! binnenland buitenland „Mii sckoeve- draaier terug" Twee Britse militairen DOOR: GREET BUCHNER doodgeschoten Arron Surinaams informateur Plan voor onderwater- laboratorium in Noordzee SURINAAMSE CHRISTELIJKE KERKEN: SURINAME- AKTIE '73 EENZIJDIG bevaar Dinsdag 27 november 1973 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) PARAMARIBO Het Suri naamse comité Christelijke Kerken heeft ernstige bezwa ren tegen de wijze waarop de Suriname-aktie '73 wordt ge voerd. Volgens het comité, dat bestaat uit de evangelische broedergemeente, de katholie ke, hervormde, evangelisch lu therse en gereformeerde ker ken en het leger des heils, is de Suriname-aktie eenzijdig ingelicht. In een verklaring schrijft het comité dat de actie „harde en ongenuanceerde kritiek" le vert op de kerken in Surina me zander deze eerst ge hoord te hebben. „Waarheid en liefde zijn bij deze kritiek niet zeilden uit het oog verlo ren". UTRECHT (ANP) De Utrechtse politie heeft twee jongemannen aangehouden die enkele uren tevoren in een par ticuliere woning waren binnengedrongen. Om ongeveer drie uur ver toonden zij zich in de deuropening van de ech telijke slaapkamer. De vrouw werd wakker en begon te gillen, waarop haar echtgenoot ont waakte, uit het bed sprong en de indringers achterna zette. De vrouw belde in middels de politie. Haar schaars geklede echtge noot kwam spoedig on- verrichterzake weer te rug en wilde zich weer te ruste begeven, toen de twee mannen weder om binnen tmden. Zij verlangden de sehroeve- draaier, nodig geweest bij het forceren van het voordeurraampje, te rug. Op de hoogte gebracht van de alarmering van de politie zette de man nen het schielijk weer op een lopen maar kon den met behulp van de uit zijn nachtrust ge stoorde ambtenaar enke le uren later worden aangehouden. De schroe- vedraaier dient nu als „corpus delicti". AMSTERDAM (ANP) Ongeveer zestig studenten van de studie-eenheid sociologie- culturele antropologie van de universiteit van Amsterdam hebben maandagmorgen de kamer bezet van prof. H. M. Jolles, hoogleraar-directeur van het sociologisch instituut In de Korte Spinhuissteeg. De bezetters eisen het aftre den van de hoogleraar, die volgens hen de afgelopen tijd heeft geweigerd een aantal be sluiten van gedemocratiseerde bestuursorganen van de subfa culteit uit te voeren. Het be treft o.m. de benoeming tot wetenschappelij k m edewerker van een socioloog, die in zijn studietijd een belangrijke rol speelde in de studentenopposi tie binnen het inistótuiut. Prof. Jolles meent dat de benoeming van deze socioloog de collegia le verhoudingen binnen het instituut zou verstoren, aldus de bezetters. Broer Fred gaat twee keer in de week naar Indoortrai- ning en Tante Dora een keer per week naar yoga. Vriend Bert doet aan boslopen in clubverband en Dirk is aan het trimuzen in een overdekte ruimte. Corrie moet zo nodig s zomers en 's winters tennis sen en Aadje trekt elke dag haar baantje in het zwembad. Koos is lia van een tafelten nisclub en zijn vrouw Annetje doet aan huisvrouw engymnas- tiek. Zo zou ik nog een tijdje door kunnen gaan met het op sommen van namen van vol wassenen, die een goed deel van hun vrije tijd gebruiken om van hun overtollige ener gie, vastgelegd in spekrolle- tjes, af te komen. Ze doen dit op een wijze die hen persoonlijk het beste ligt, maar die overigens maatschap pelijk van nul en gener waar de is. Hun aantal neemt van dag tot dag toe in onze geheel geautomatiseerde samenleving, evenals het aantal voorzienin gen dat ze daarvoor nodig hebben, zoals sporthallen en gymzalen, tennisvelden en zwembaden. Allemaal materi aal en luimteverslindende ele menten in een overbevolkt land. Ondertussen worden de hui dige land- en tuinbouwmetho- des die de natuur steeds meer in de vernieling brengen en, in de vorm van de bio-indus- trie, alle grenzen van ethiek met voeten treden, verdedigd mei de simpele mededeling dat er een tekort aan man kracht, lees menselijke ener gie, is. Nu levert de optelsom van plus en min nog steeds nul op. Iets duidelijker: als al die mensen die nu tobben met een overschot aan energiedit te veel eens ten goede zouden laten komen aan land- en tuinbouw, zouden beide pro blemen m theorie opgelost zijn. Dan zouden de trimmers, zwemmerstennissers, gym- nastiekers en wat al meer, ook nog eens iets zinvols doen in hun vrije tijd en zou de land bouw, tie duidelijk in de jgreep -s van de chemie, zich niet langer kunnen verschui len achter een tekort aan man kracht. In theorie een prachtig plan, in de praktijk iets moeilijker, wat niet wegneemt dat we op z'n minst naar wegen kunnen zoeken. Zo wordt Nederland lang zaam maar zeker voorzien van een aantal „landschapspar ken", grote ruimten waarin de landbouw alleen op milieu vriendelijke dus arbeidsinten sieve wijze beoefend mag worden. Wat let ons om op dit soort bedrijven een begin te maken. Met een beetje goede wil moet het mogelijk zijn om het „ongeschoolde werk" in deze bedrijven uit te besteden aan stedelingen die zo nodig hun energie kwijt willen en bo vendien het contact met de natuur terug willen vinden. Met een beetje inventieve geest moet daarvoor een clau sule te vinden zijn. Dat het mogelijk is om men sen die geen kaas gegeten hebben van het werk in een agrarisen bedrijf, toch nuttig in te zettenbewijzen niet al leen de vele vakantiewerkers op deze bedrijven, maar voor al ook de milieuvriendelijke biologisch dynamische bedrij ven in ons landdie zich al lang verzekerd weten van daadwerkelijke hulp uit krin gen van „alternatieve jonge ren". Nu we het tijdperk van de zinloze verspilling langzaam maar zeker aan het afsluiten zijn, lijkt het een goed plan om naar een raakpunt, van de positieve energiecrisis van de stedeling en de negatieve energiecrisis van de agrarische bedr^voq te zoeken. wie bindt de kat de bel aan? LONDONDERRY (RTR) In het Noordierse Londonder ry zijn twee Britse militairen door guerrillastrijders doodge schoten. Volgens een militaire woordvoerder maakten de twee mannen deel uit van een groep militairen die patrouil leerde in de buurt van de rooms-katholieke wijk Bogside. In het afgelopen weekeinde zijn in Noord-Ierland in het geheel vijf mensen om het le ven gebracht. (Van onze redactie buitenland). PARAMARIBO Gouver neur Ferrier heeft maandag de voorzitter van de Nationale Partij Kombinatie (NPK) de heer H. Arron verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot samenstel ling van een kabinet, dat het vertrouwen van de Surinaam se staten zal genieten. Arron heeft de opdracht aanvaard. DEN HAAG (ANP) „Er is niets aan de hand". Met deze woorden heeft het Twee de-Kamerlid voor de Rooms- katholieke Partij Nederland (RKPN), de heer K. Beuker, maandagmiddag gereageerd op de besluiten, welke zondag op een te Utrecht gehouden ver gadering een groep leden van zijn partij genomen heeft. De heer Beuker deelde mee, dat hij voorzitter van de partij blijft en de enige tijd geleden via een schriftelijk gehouden stemming gekozen leden van het hoofdbestuur hun functie blijven uitoefenen. De groep leden, die te Utrecht vergaderde, was vol gens de heer P. G. Tel uit Heemstede niet tevreden met de organisatorische gang van zaken binnen de RKPN. Zij meende dat het een jaar gele den tot stand gekomen oprich tingsbestuur onvoldoende al lerlei door het toen gevormde partijberaad genomen beslui ten uitvoerde. Ook vond de groep de schriftelijke hoofdbe- stuursverk lezing ondemocra tisch. De in Utrecht vergaderende groep „Er waren 80 mensen aanwezig", aldus de heer Tel ging over tot de verkiezing van een nieuw hoofdbestuur, met drs. A. W. Leeman uit Heiloo als voorzitter en de heer Tel als secretaris. „Wij beschikken over ongeveer 3.000 adressen van led-en", al dus de heer Tel. Hij deelde voorts mee, dat de groep zich wel stelt achter de heer Beu ker als Tweede-Kamerlid, maar in hem geen voorzitter van de RKPN meer ziet. De heer Beuker daarentegen erkent de actie van de Utrechtse groep niet. Hij sprak over een „zielige actie en deelde mee, dat „zijn hoofdbestuur, een stel jonge frisse mensen, <te volledige administratie onder zijn hoede heeft". DELFT (ANP) Het wa terloopkundig laboratorium te Delft houdt een enquête om de belangstelling van het Ne derlandse bedrijfsleven te on derzoeken voor een laboratori um voor onderwatertech niek. Men denkt aan een ruimte waarin vier personen langere tijd kunnen blijven. Dit zo-u op de bodem van de Noordzee moeten komen op een diepte van 17 meter onder de zee spiegel en 10 km uit de kust van Zuid-Holland. Zo'n verblijf kan worden gebruikt voor weten-schappe lijk onderzoek, het opleiden en tra-in-en van duikers en voor het beproeven van mate rialen, instrumenten, appara tuur en werkmethoden. De enquête wordt gehouden op verzoek van de koninklijke marine, rijkswaterstaat en de technische hogeschool te Delft. ATHENE (UPI) Phacdon Gyzikis, de nieuwe machtheb ber in Griekenland, is een lan ge beroepsofficier met de re- putativan „een goed soldaat en een vriendelijk mens". De 55-jarige luitenant-geme- raa-1 van de infanterie kwam in 1939 v-an de militaire aca demie uit de klas, die onder leiding stond van Di-m-itrios Zagoriana'kos, de bevelhebber van d-e strijdkrachten d-ie zon dag tegelijk met president Pa- pado-poullos dloor Gyzikis werd gewipt. Tijdens de wereldoorfog en de ongeregeldheden na de oor log voerde Gyzikis het bevel ver kleinere eenheden. Bij <te machtsovername door d-e "-ititai-ren in 1967 was hij kol n-el bij de staf van het eerste l-eger in Larissa. Bij d-e miisiukte staatsgreep in de cember 1967 door koningsge trouwe militairen bleef Gyzi kis trouw aan Papad-opo-ufos. Nu de Griekse staatsgreep is dit de eerste wazigefoto van de Hij werd bevorderd tot bri- nieuwe machthebber, generaal Phaidon Gisikis. gade-generaal en militair be- hTcieren- "Ik zal mii'n met Gyzikis d-e stoottroepen als r? al onpartijdigheid vervullen", zei Luitenant-generaal om het be- Ha e d taat van hAW hl:>- Vol|gens tiijn collega's vel over het derde legerkorps berechtten heefit da* 00k in Saionikd op zich te nemen, J de grootste legermacht van Vele processen woonde hij Na zijn commando in Athe- Criekenland en de afgelopen bij, maar volgens zijn miilita-i- ne werd Gyzikis bevorderd tot zomer kreeg hij het bevel re collega's zelfs degen-en die gen-eraa-l-majgor en benoemd over het Griekse eerste leger tegen het bewind waren, was tot bevelhebber van de stoot- in Larissa dat alle gevechts- Gyzikis begaan met het 1-o-t troepen, een elite-eenheid be- troepen omvat. Vanuit deze van de beschuldigd-en, in het staande u-ift parachutisten en positie greep d-e generaal zon- bijzonder vroegere mede-offi- commando's. Vorig jaar verliet dag de macht. PEN HAAG De Nederlandse speelgoedhandelaren (en hun afnemers) zijn kennelijk nogal hardleers. Voor de zoveelste ach tereenvolgende maal heeft de Consumentenbond dit jaar weer waarschuwende geluiden laten horen over .gevaarlijk speelgoed'. Toen de Consumentenbond in 1970 voor de eerste maal op de speelgoed-trommel sloeg was het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid (in die tijd nog één geheel) er als de kippen bij om te melden, dat de zaak ook de aandacht van de overheid had. Er zou gewerkt worden aan een zoge naamd „speelgoed-besluit" aan de hand waarvan het voor de keuringsdienst van waren mo gelijk werd om in te grijpen wanneer gp" tateer-d werd, dat winkeliers dergelijk ge vaarlijk speelgoed verkochten. Langzaam In november 1971 liet de Con sumentenbond wederom een roffel op de trom horen. En weer was daar het ministerie om te attenderen op het be sluit dat nakende was. „Maar", zo con-stateert men anno 1973 bij de Consumen tenbond; „de ambtelijke mo lens draaien ook in dit geval weer langzaam, want de com missie die een en a-nd-er zou voorbereiden schijnt nog altijd niet klaar te zijn met haar voorbereidende werk." Hoe zulks? Het ministerie van Sociale Zaken -door de Consu mentenbond aang-ediuid als het ministerie waar men er meer van zou weten- weet van niets en verwijst door naar d-e colle ga's van volksgezondheid, daar heeft men de klok wel horen luid, maar men ver moedt dat de klepel bij econo mische zaken hangt. „Nee", zegt- economische zaken, „U moet echt bij volksgezondheid zijn." Maar ook daar blijkt, na twee dagen aandringen, niet te achterhalen hoe het n-u zit met dat lang verwachte speelgoed- besluit. Gevaarlijk; speelgoed. Wat is lil eigenlijk? Ia le achter ons liggende ja ren heeft de Consumentenbond bij herhaling een aantal voor beelden gegeven. Voorbeelden waarvan de handel en anders toch zeker de consument, die die handel mogelijk maakt, geschrokken moet zijn. Wie echter de schatkamers van Sin-t Nicolaas binnenwandelt hoeft niet te denken, dat de handel inmiddels een en ander uit de verkoop heeft genomen. Klontj es Ondanks alle waarschuwingen nog steeds aanwezig zijn bij voorbeeld de speelgoedfornuis- j es, waarop mini-porties ap pelmoes en ander gerechten verhit kunnen word-en met be hulp van de zogenaamde „Es- bit-blokjes", die de fabrikant om onbegrijpelijke redenen de vorm van suikerklontjes heeft gegeven. Jaren geleden verze kerde de minister van Volks gezondheid, dat in ieder geval dit „speelgo-ed"-attribuut on der de bevoegdheid van de keuringsdienst van. waren was komen te vallen. „Vaste brandstoffen worden niet meer bij kin-derfornuisjes verkocht", heette het toen. Maar de Con sumentenbond constateert, no- tabene jaren na dato: „De ambtenaren, die de minister dit influisterden moeten maar eens -gaan winkelen. Hardnekkige zondaars zijn ook de fabrikanten v-an stapelrin- gen. „Levensgevaarlijk", vond de Consumentenbond al in 1970. Met het accent op „le ven-s", wan-t toen reeds was de bond in ieder geval één geval bekencl v-an een kind dat na mens de heren fabrikanten van stapelrin-gen in zo'n stukje speelgoed gestikt was. Deze stapelring-en worden namelijk afgesloten door een torpedo vormige dop, die het kind met gemak in de mond kan stop pen. Begin dit jaar verzekerde de minister van Volksgezond heid: „De plastic dop op sta pelrin-gen is vervangen door een ring, waardoor het ver stikkingsgevaar is weggeno men." Ja, ja. Wie nu een win kel binnenstapt kan ze echter nog net zo zien liggen Tw-ee voorbeelden uit een lan ge rij, maar e-r is meer. Want er zijn nog -altijd poppen i-n de handel, die schattige ogen h-ebben, totdat het kind ze los gepeuterd heeft. Dan blijkt namelijk, dat schattige oog be vestigd tp zijn met een scher pe haak. Bolletjes en balletjes van hard plastic, met kogeltjes erin, zijn ook van die leuke dingen, 'n Flinke klap en het bolletje valt in scherven uiteen, waar na het kind nauwelijks weet waar 't eerst mee te beginnen: óf spelen met de scherven óf de kogeltjes een voor een in neus of mond steken... Hout Ook met het bij pedagogen zeer populaire houten speel goed blijft he-t rommelen, om dat het lang niet altijd glad is afgewerkt, waardoor gemak kelijk splinters kunnen ont staan. Bovendien is een deel van het houten speelgoed niet geschroefd of gelijmd, maar gespijkerd en wie een kind wel eens heeft bezig gezien, weet dat het spijkers op den duur echt wel losgepeuterd krijgt. Lood Een hoofdstuk apart vormt het geverfde speelgoed, omdat daarvoor lang niet altijd „lood-vrije" (is „niet giftige") verf gebruikt wordt. In diver se and-ere landen is het verbo den om bij de fabricage van speelgoed van loodhoudende verf gebruik te maken. Wanneer Den Haag snel komt met dat lang verwachte én beloofde „speelgoedbesluit" kan het ook in ons land zover komen. Z.o niet, dan zal de Consumentenbond volgend jaar vast en zeker wederom de tro-m roeren. Het venijn zit 'm ook nu weer in ae staart, althans in het uiteinde van de ogen van poppen en beesten: gevaarlij ke haken, waaraan een kind zich flinic kan bezeren. (Foto rechts boven) Ondanks geruststellende mededelingen van de minister zijn deze stapelringen nog steeds in de handel. Wat er zo gevaarlijk aan is? De afslui tende dop? Minstens één kind is er al in gestikt (Foto rechts onder Een rammelaar van bros hard plastic is snel teö ziele, maar het is nog maar de vraag of de scherven ervan geluk brengen. (Foto links onder) U kunt de gerant kwalijk aanbieden voor 67,50 borden te gaan afwassen in de keuken. Nee, in zo'n geval is het heel wat comfortabeler als u betaalcheques bij u hebt. Betaalcheques zijn net zo goed als gewoon geld. U kunt er overal alles mee betalen. En u kunt er ook geld mee opnemen: u schrijft dan gewoon een cheque aan uzelf uit (tot 100,-), die u bij elk bankkantoor, ook in 't buitenland, kunt verzilveren. Na enige tijd worden alle door u per betaalcheque betaalde bedragen van uw Amro Privérekening afgeschreven. De nummers en bedragen worden op uw dagafschrift stuk voor stuk keurig vermeld. Zo weet u altijd precies hoeveel u hebt uitgegeven. Betaalcheques één van de voordelen van een Amro Privérekening. Als cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. Laat die bank wat harder vooru werken:

de Stem | 1973 | | pagina 11