zeeuws Bejaarden voelen zich veiliger Met nieuw procédé voor chemisch reinigen na uurtje kleding al terug YOGA WONINGBOUWVERENIGING ZORGT VOOR BEWAKINGSSYSTEMEN Bestrijding tapijt- Nederlaag Velocitas MÊÊm—ÊmÊBMmaau outing Oostburg FILMS IN ZEELAND keverlarven Ouderavond Huisvrouw krijgt onvoldoende voor reinigen van kleding 3 streek: BEWAKING AFGUNSTIG Tijdwinst Bevredigend Vrijdag 23 novemfcer 9 Eindredactie Bas Augustijn Bejaarden woningen, gebouwd vn 't kader van leerlingstelsel, voorzien van alarmsysteem. |Van een onzer verslaggevers) UOSXBÜilü /o spoetug mogeujü gaat de womngoouw- teicuiguig west-ajeeuwscn- Vlaanderen de bestrijding van tapijMevemrveu in een viji- Ui uuizen aan de van Ostaae- straat in Oostburg ter nand oemen, alen neen hiertoe de buip ingeroepen van een voor- nnuge amotenaar van voids tevesting, die de bestrijding «in deze beestjes als hobby beoefent. De heer De Wilde van. de wonmgoouwvereniging zen dat ie woningbouwvereniging de kosten voor de bestrijding, rasiosten en materiaal, voor i vijf woningen voor eigen rekening wilde nemen. „Het is 'en niet alledaags verschijn- te, zo zei hij. Later, als meer ervaring is opgedaan kunnen teeners tegen kostprijs be- Jnidingsmiddelen bij de I' tewvereniging betrekken. Blijkens ïniormatie, die de "iwvareniging heeft ver- Mi, zijn alleen de larven van de kever schadelijk voor huis- te en meubilair. De bestrij- zal plaatsvinden door het J™®3! in de twee maanden «Pinten van de kamers. Sa# verluid zouden in to- Jü 9 bewoners van de Ostadestraat tapijtkevers ju gesignaleerd, slechts vijf Pen zich hij de woning- gemeld. De J iJe Wilde wijst erop dat tijamg ook mogelijk is huisraad (gordijnen etc.) eel mogelijk buiten te han- 1 tose lucht en zon. ltiw>tt een viJand van de 1 uidus de heer De Wil- Ctn!81;116 Scouting '"ember °P vrijdag 23 iet t,! en onderavond in •»CvM;Centrum aan de buist /f'fersweg. De bijeen- ,mt om 20.00 uur. U« w5d z'jn de ouders en fi.„ eR van de Sint-Eloy- ™®ffroep. "G mC.fe.zal -20 - Hededelmgen van de «•op zaterdag 1 de- Jri, we'pen en kabou- -.Xe1',De s™t z« 's Jdcitin 30 uur ziju op- Vvan s 'n frot horde- 3revd^o^t'"E'oygroeP aan Scouh Leden van H kunnen zich %v«, 1 "gang van vrijdag Sttl»edstraj°r onderlinge ""elubn' die de f koudon,®" d*Ze organisatie 111 zwembad De dsi ?orts werd meege ef groto fan.cy"fair. die f? ln oktober werd 'bracht tt0 1-065'69 heaft HULST DE KONING VAN ENGE LAND. Voor de vierde week Frank en Eva, de film met Willeke van Arnmelrooy, Hu- go METSERS, Lex Goudsmit e.a. Toegang 18 jaar. De ijze ren vuist. De nieuwste Chine se rage: geweld en over macht, Een film vol aotie, die overal de aandacht trekt' Toegang 18 jaar. Sheriff zon der ster. Draait a.s, zondag om 15.00 uur. Toegang alle leeftijden. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Last Tango in Paris, met Marlo Brando en Maria Schneider De fel omstreden film van Bertolucci, die in vele lan den verboden werd. Toegang 18 jaar. Pipi gaat van boor] draait zondagmiddag om twee uur. De kostelijke avonturen van Pipi Langkous en haar vrienden. OOSTBURG CITYTHEATER. Geen pa niek met Johnny Kraay- kamp, Rijk de Gooyer, Hetty Blok, Trudy Labij en als speciale gast Eddie Constati- ne. Johnny en Rijk beginnen len mobiele quick-service voor auto-reparaties, zij ves tigen hun kantoor op een woonschuit waar de tante van John, Toetje Kluif, een ..schoonheidssalon" exploi teert. Als tante dat salon wil verkopen, ontbrandt een he vige, maar plezierige strijd. Toegang alle leeftijden De Bloedwraak van de zwaard vechter. Een gruwelijke reis langs een stroom van bloed. Toegang 18 jaar. VLISSINGEN ALHAMBRA. Naakt over de schutting. Toegang 14 jaar. GOES GRAND THEATER. Chen slaat er op los. Toegang 14 jaar. Sjors, Sjimmte en de Toverring. Toegang alle leef tijden. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS-OOSTBURG De Algemene Woningbouwvereni ging West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft elke in exploitatie zijnde bejaardenwoning op een bewakingssysteem aangesloten. De be jaarde die op welk tijdstip dan ook dringend hulp nodig heeft kan door het indrukken van een van de drie in elke woning aan wezige alarmknoppen de buitenwereld hierop attenderen. De vereniging gebruikt hier voor twee systemen. Eén zoge naamd gesloten en een open alarmsysteem. Bij het gesloten systeem zijn, zoals de 24 wo ningen aan de Grote Beer in Oostburg, de huizen aangeslo ten op een schakelbord in een der woningen, waar vandaan onmiddellijk hulp kan worden verleend. Het open systeem, zoals dat gebruikt gaat worden bij de 12 in aanbouw zijnde bejaar denwoningen op de leerlingen bouwplaats in de Tragelwijk, gaat bij alarm een bel aan de buitenkant van het huis over, terwijl gelijktijdig een rode lamp gaat branden, zodat di rect gezien kan worden waar huilp nodig is. „Dit laatste sys teem is duidelijk geënt op de burenhulp", aldus administra teur De Wilde van de woning bouwvereniging. „Wij hebben hiermee al goede ervaringen opgedaan in het complex aan de Vijverlaan in Breskens. Re gelmatig wordt daar de hulp van de buren in geroepen". De familie Potvlleger aan de Grote Beer waakt over het welzijn van de medebewoners. „Wij doen dit met liefde en plezier", aldus mevrouw Pot- vlieger. „Regelmatig worden wij dan ook gealarmeerd. Wij waarschuwen dan eventueel dokter, politie of de familie. En zijn wij soms een avond niet thuis dan zetten wij de bei over naar onze buren de familie De Veij, zodat eigen een beroep op hulp kunnen doen". lijk permanent de bewoners Er wordt soms weieens misbruik van gemaakt. „Maar dat vinden wij niet zo erg. Wel hebben wij de bewoners op het hart gedrukt dat niet voor ieder wissewasje wordt gebeld. Het gebeurde b.v. een keer toen bij iemand de t.v. uitviel. Maar ooh...." De be jaarden in de Grote Beer zijn erg blij met het alarmsysteem. „Het kost ons 5,10 per maand, maar dat hebben wij er graag voor over. Het is een enorme geruststelling dat wij eventueel iemand kunnen waarschuwen. Ze zouden dat in iedere bejaardenwoning moeten doen", zo zei een der bewoners. Aan de Grote Beer staan ook bejaardenwoningen van de Regionale Woningbouwvereni ging uit Axel, die een derge lijk alarmsysteem niet kennen. „Ze zijn daar wel een beetje afgunstig op ons, want nog maals een alarmsysteem geeft een heerlijk veilig gevoel. Een hele geruststelling". Maar misschien zit het er voor die bejaarden ook wel in. „Wij hebben binnenkort een gesprek met de bewoners", al dus de heer Rocfcus in Axel, „en dan zal dit ook wel ter sprake komen. Probleem is misschien dat er voor betaald moet worden. Wij hadden bij voorbeeld een opzet gemaakt over de kosten voor het schoonhouden van trapportalen en ramen zemen in onze wo ningen aan de Grote Beer. De bewoners waren er eerst en thousiast over maar toen bleek d at het 9,- per maand moest kosten, zagen de mees ten er toch maar liever van af". (Van onze correspondent) OOSTBURG In de eerste klasse van het Oostburgse zaalvoetbal leed Velocitas zijn eerste nederlaag. Jansen Sport klopte de leiders met 52. Verduijn maakte dankbaar ge bruik van deze misstap en nestelde zich via een 82 overwinning op Amro aan de kop van de ranglijst. Overigens zag het er lange tijd niet naar uit dat de Bres- siaanders met een zo'n grote overwinning de sporthalvloer zouden gaan verlaten, want Amro kwam op een gegeven ogenblik zelfs met 20 voor te staan. Na de rust kwam het team er echter niet meer aan te pas en scoorde Verduijn er lustig op los. Van Hal en Ka reis kwam m de onderste re gionen terecht door met 30 van Administratiefpersoneel te verliezen. Stand: Verduijn 5-8, Veloci tas 5-7, M.C. Fiehuiqua 3-8, Oktopus 3-5, Jansen Sport 6-4, Adm. Pers 8-5, Van Hal en Kareis 6-4, Leraren 3-2, Amro 6-2. In de tweede afdeling werd het topduel Peugeot - WIK gespeeld. Beide teams gaan ongeslagen aan de leiding en daar kwam na afloop van deze wedstrijd geen verandering in, het werd 33. Winkeliers won met 82 van Verduijn 2. Stand: Peugeot 6-11, WIK 5- 9. Hof ter Mude 6-8, OBV 5-6, Winkeliers 6-5, Alheo 5-3„ Verduijn 2: 5-2, Riemens 3-0, Blijf Fit 3-0. Programma voor 26 novem ber: Hof ter Mude - Blijf Fit Oktopus - Leraren, Alheo - Riemens, Van Hal en Kareis M.C. Fiehuiqua. 9 Bij mevrouw Pot komen de oproepen binnen. Als je sommige televisie reclames ziet krijg je wel eens het benepen gevoel, dat het voortbestaan van dit le ven op aarde onderhand af hangt van het merk wasmid del dat je gebruikt. Het ene produkt wast al witter dan het andere. Bestaande pro- dukten lijken nog beter te worden dan ze al waren door toevoeging van fosfaat-toe standen en bleekmiddelen. En toch.... als je al die tv- nonsens met betrekking tot populaire (en vooral ook wa- tervervuilende) witmakers hebt gezien, zou je niet zeg gen, dat de Nederlandse huisvrouw behoort tot de vuilsten ter wereld. Althaas: dit laatste volgens de vereni ging van werkgevers in de chemische wasserijen en ver verijen. We moeten toegeven: hele maal objectief is die bron natuurlijk niet en bovendien heeft deze uitspraak ook nog betrekking op het chemisch laten reinigen van kleding, in de volksmond beter be kend las „stomen" of „clea nen". En op dit punt is het, dat de Nederlandse huis vrouw bepaald niet de pro perste ter wereld is. Als we een puntenverde ling van 1 tot 10 toepassen (net als op de lagere shool), dan verdient Amerika met het oog op de chemische rei niging van kleding een 10, Engeland 7ü, Duitsland zweeft rond een onvoldoende met 5 en Nederland komt in aanmerking van een 214. Nu is die 10 van Amerika misschien ook weer'wel ver klaarbaar, als je nagaat> dat luchtvervuiling een van de oorzaken is, die kleding zo danig aantast, dat chemische reiniging noodzakelijk wordt. Volgens de vereniging van werkgevers in de chemische wasserijen, is Amerika des alniettemin vier maal scho ner Jan Nederland, Engeland en Duitsland respectievelijk 3 en 2 maal en verdient Ne derland met de kleding-hy- giëne van onze huisvrouwen „beslist onvoldoende". Dat alles volgens een bro chure van diezelfde vereni ging, samengesteld in overleg met het TNO in Delft. De voor de hand liggende oor zaak van dit alles: de Neder landse huisvrouw weet te weinig van de chemische rei niging af en is vaak enigs zins wantrouwend tegenover dit svsceem, terwijl de che mische reiniging in Neder land de goedkoopste is ter werled. Een Belgisch chemisch ingenieursbureau uit Sint Niklaas (de fa. van Rijs- sen) heeft voor het che misch reinigen een nieuw procédé ontwikkeld, waar door het in het vervolg niet alleen sneller, maar cok effectiever gaat De chemische wasserij Victo ry van P. Geensen uit de Zoutestaaat in Hulst heeft het procédé in licentie voor Nederland overgeno men. De nieuwe apparatuur werd ontworpen door het in genieursbureau De Riidder uit Baarn en L. Bona, stoom- teohniek in Gent. Dat voor zover het de technische in formatie betreft. Hot nieuwe procédé be staat er in, dat naast die ge bruikelijke chemische mid delen voor de reiniging een aantal extra chemische stof fen worden toegevoegd. Het chemisch reinigen op zich wordt er iets duurder door, maar het resultaat wordt beter. De kledingstuk ken krijgen hun oorspronke lijke kleur terug en zoals gezegd: het gaat sneller. Het onitvlekken van d'e ter reini ging aangeboden kledij komt te vervallen. Het is daarmee het eerste Ne derlands bedrijf, dart alle kleding volgens dit nieuwe procédé bewerkt. „We heb ben er een investering van twee ton voor moeten doen, omdat er de oude machines niet voor geschikt waren", aiidlus de heer Geensen. De voorbehandeling is niet meer nodig en daardoor al leen al wordt nogal wat tijd uitgespaard. De heer Geen sen: ,.Een kledingstuk, dat ter reiniging wordt aangebo den kan nu na een uur weer worden opgehaald. In de ou de situatie ging er een dag overheen". „Hat principe van het nieuwe procédé is dat er een soort kunstharslaag over de kleding komt. We noemen het een zes-sterrenbad, om dat de chemische benaming voor de consument onbe- grijpbaar is". Het zes-ster- renbaia heeft als voordeel, dat het behandelde textiel beter bestand is tegen slijta ge, mottenwerend, vochtaf- stotend, kreukherstellend en plooihoudend, een fris geur tje heeft gekregen en boven dien extra is gezuiverd. En wat de meeste diames ongetwijfeld iin het bijzonder zal interesseren: er bestaat geen enkel gevaar voor krimpen. Het hoofdreind- ginigsmiddel bestaat namelijk uit dow-perchloor-ethyleen. De mo.eculen (deeltjes waar uit een bepaalde stof is op gebouwd) zijn zo groot, dat ze niet in de textielvezels Zakenman: de reiniging doordringen, waardoor krim pen uitgestoten is. Bij ge bruik van water is dit net omgekeerd. Het r.ieuwe procédé is in Huist een aantal maanden geleden voor het eerst toege past. Geensen: „We hebben die maanden beschouwd als een experimentele periode, maar het resultaat is voor honderd procent bevredi gend, ïodat we nu het offi ciële startsein kunnen geven. Voor ons heeft het als voor deel, dat deze nieuwe werk wijze minder arbeidsinten sief is". Om het te bewijzen loopt hij naar zijn werkkamer en laat er een aantal lege plan ken zien. „Kijk die stonden tot voor kort vol met chemi caliën, allemaal nodig voor het verwijderen met de hand van de ergste vlekken. Dat is nu niet meer nodig. Boven dien wordt het reinigingspro ces 3--regeld door een mini computer. Er komt praktisch geen man meer aan te pas. nctorie begint in Hulst. We kunnen meer doen in kortere tijd en dat komt na tuurlijk alleen maar ten goe de aan de consument". VLISSINGEN Enkele weken geleden heeft Netty van Zalmge in het Zeeuws Dagboek een gesprek gehad met yoga-leraar Herman Kroonenberg uit Kapelle. Omdat er zo enorm veel re acties op dit stuk zijn bin nengekomen van mensen die ook willen gaan yogaën, lijkt het ons raadzaam het adres van Herman te vermelden: dat is Kerkplein 25 te Ka pelle. De yogi is niet telefo nisch te bereiken. Wel kunnen Zeeuwsch-Vlaniingen op maandagmorgen voor of na de les, die van 10.00 tot 11.00 uur in de judozaa] de V-In, Tweede Kortstraat 10 te Ter- neuzen, wordt gehouden, contact opnemen met Her man. U kunt voor inlichtin gen eventueel ook bellen: mevrouw C. Segeren, Wage naarlaan 12 te Vlissingen, te lefoon 01184-7249

de Stem | 1973 | | pagina 9