lonee PLEIDOOI VOOR EEN HOFPREDIKER Met de dominee naar een nieuwe ijstijd Donderdag staan de overvallers van Dei! tereeht Bromfietsdiefstallen zijn miljoenenzaak PUBLIEK MOET POLITIE HELPEN sutosmtie KUNSTENAARS WEER ROOS OP KUNST STICHTING lil WORDT HINDOESTAAN EERSTE MINISTER IN NPK-KABINET? „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvormen, met ^totgv rente?" spaarplannen gewone gemengde verzekering "WAERDYE- KLAAR-Bè-JE" Nelson Williams overleden EEG legt exportbelasting op suiker 1 30,- km binnenland buitenland Nieuw leven Woordspeling Misser Toch maar GEGIJZELDE BOERIN ZEGT NU: „HET WAREN ERG AARDIGE JONGENS" «Sterker nog, niet elf maar twaalf!" Algemene Bank Nederland Milj oen 1 PRISMA v Paramaribo wacht in spanning Volksrolls Luidsprekers zonder boxen I I wollen mohair ruiten In camel/ en grijs/rood. 120,- jij Acryl jersey pantalon. marine en 1/46 otterdam, Tilburg, Utrecht MM 23 november 197. 15 p^et hofpredikerschap kan van een wezenlijke en waar devolle betekenis zijn voor een regerend vorst in een constitutionele monarchie. Het afschaffen van ambtskle- (jing voor predikanten op grond van emotionele of so ciale argumenten moet on juist geacht wonden. Het is niet uitgesloten dat de polarisatie een symtoom is van een naderende nieuwe ijstijd. Drie stellingen van dr. A.J. Onstenk onlangs te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift „ik behoor bij mezelf - Cornells Elisa van Koetsveld 1807-1893" Aan een dodelijk ernstig proefschrift de bekroning op een jarenlang studeren zijn vaak stellingen verbonden die weinig serieus aandoen. Zo ook die van de Booge- veense predikant leraar en schoolpastor Onstenk. Bij een nader gesprek blijkt echter dat alle stellingen ook die wn de op handen zijnde ijstijd voortkomen uit de so nde achtergrond van de stu die voor het proefschrift. Van Koetsveld was predi kant in de vorige eeuw te Westmaas, Berkel-Rodenrijs, Schoonhoven en Den Haag. Hij was hofprediker van Willem III onderscheidde zich op literair gebied waar bij hij lof verwierf van de grootheden Potgieter en,Bus ken Huet en toonde een gro- sociale bewogenheid. Zo was hij onder meer sterk be trokken bij de oprichting van de eerste „idioten- school" Kind en onderwijs hadden zijn speciale belang stelling. Hij schreef ook on geveer honderd werken. Theologisch streefde hij naar een evangelische middenrich- timg te onderscheiden van de bekende Groninger richting. Dr. Onstenk heeft deze veel zijdige gedaante een nieuw leven ingeblazen met zijn proefschrift. Terug n-a-a-r de stellingen. Wat ntzi-elt een godgeleerde om grapjes te maken over de ijstijd. Onstenk: „Als je zolang aan 'n in mijn ogen gewichtig on derwerp hebt gewerkt wil je wel eens die starre sfeer doorbreken, daarom lees je in stellingen wel eens de gek ste kreten. Die stelling over de ijstijd is een woordspe ling: polarisatie-ijstijd maar ook wil ik daarmee aangeven dat we de laatste jaren dui delijk met verscherpten standpunten geconfronteerd worden in kerk en politiek. Er is meer vinnigheid een zekere vijandschap een ver killing t" bespeuren. Die ijs tijd zie ik geestelijk. Perso nen worden aangevallen als men het met de partij niet eens is, zo is A-anitjes „de laatste geborneerde dweper" genoemd. Neem die EO men heeft de neiging om te zeg gen dat dat allemaal farizee ërs zijn en dian komen er kreten als „je kunt aan die gezichten zi!en dat het SGP'ers zijn". Bij polarisatie verlies je het contact de to lerantie gaat achteruit. Ik wil niet zeggen dat de mensen slechter worden of beter maar er wordt te veel op de persoon gespeeld en gepola riseerd". Over de stelling van het hof- predikerschap. Onstenk: Ik geloof dat het goed is als een monarch, ook een president af en toe kri tisch de waarheid hoort van een neutrale figuur in de le vensbeschouwelijke sector. Van Koetsveld kon Willem III vaaK hard op zijn vingers tikken. Billly Graham en Nixon zijn vrienden en Graham heeft eens gezegd dat j hij nooit met Nixon over po litiek praat. Maar dat vind ik een misser. Hij had besit mo gen vragen aan de president of het boimbairdieren van Vieitnarn tegen zijn geweten indruist. Hier in Nederland zijn ook kwesties geweest waarbij een hofprediker of pastor goed werk had bun nen doen. De kwestie Irene bijvoorbeeld. Daaruit zouden moeiliikheden voor bestuur kunnen zijn voortgekomen en dan had een interim-fi guur nuttig kunnen zijn. Zo'n man moet niet fanatisch zijn. H'j moet een verleng stuk van het hof zijn en bij een n iet-godsdienstig mo narch of president kan bij voorbeeld een humanist inge schakeld worden". De stelling van de arnibtskle- diimg. Dr. Onstenk heeft eens een schriftelijk pleidooi gehou den voor de toiga in het pre- dikainitenblad „Woord en Onstenk. Dienst" toen collegae hadden gezegd dat ambtskfedtog on zin was en het gewone klofje meer dan voldoende. In dat blad verklaart hij te gen zijn lieve gemeente dat hij zich beschuldigd voelt omdat hij de laakbare moed heeft m toga voor haar te staan. „Ik weet het wel, ik had hierin mijn geblokte sportkostuum van gisteren en die trui met die gezellige hoge col voor u moeten staan en nu heb ik mijn toga weer aan, ik weet dat het ver keerd is; hoewel ik altijd gemeend heb dat die toga iets v3n mijn eigen ikje wegnam. Ik heb me zelfs verbeeld dat Hij toen we sa- Ie preekstoel opgingen me zei „En rau sta je niet je eigen praatje te houden en niet je eigen zegje te zeggen maar je hebt een. ander Woord te 'brengen. Hou jij je eigen theologie en je privé-exegese maar voon je". Maar ik weet -aldus- ds. Onstenk in zijn pleidooi voor zijn toga- dat ik er volslagen naast ben. preken is immers op zich al een totaal verouderde bezig heid. Er valt n-iks te preken er valt alleen maar te biolo geren", waarna Onstenk zijn gemeente voorhoudt dait ze toch niaar een poosje tegen z'n toga moeten -aankijken^ JAN KOESEN (Van een onzer verslaggevers) DEIL Donderdag staan i-ti de N. en Jan B. (de I ''-'trailers van Deil) terecht I de Bossche rechtbank- j 'itee „zware jongens", wier ':ï,'n e» laten de justitie al ':"i hoofdbrekens heeft ge- j Daan de N. en Jan B. "heven begin dit jaar een I '"img opwekkend stukje cri- j «hele geschiedenis met de gijzeling van een boerengezin in heil. proces in Den Bosch een proces vol verras- 9i te warden. :assing nummer 1: me- °"w Smits, de boerin die op 29 en 3-0 januari van dit jaar samen met haar man en doch ter Jannie ruim 25 uur gegij zeld werd, zal -desgevraagd- gaan verklaren dat ze beide overvallers „erg aardige jon gens" vindt en dat ze tijdens de gijzeling niet van hen, maar van de enorme politie macht voor haar deur de zenu wen had gekregen. Een op merking, die aan de ernst van het misdrijf niets afdoet maar die wel te denken geeft. Verrassing nummer 2: Daan de N., een van de verdachten, denkt er volgens zijn moeder hard over om niet mee te werken aan het proces. Mocht de justitie hem echter dwin gen toch plaats te nemen in de beklaagdenbank, dan zal men Daan -nog steeds volgens zijn moeder- „moeten vastbinden (ADVERTENTIE) isj6 schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 «eweek 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. op een brancard". Daan zou dit overwegen gezien zijn plotselinge overplaatsing (maandag j.l.) naar een speci ale afdeling van de Scheve- nin-gse gevangenis, .de zoge naamde B-vleugel. De justitie zou dit besluit genomen heb ben na de geslaagde ontsnap pingspoging van medeverdach te Jan B.. die vrijdagavond 2 november de tralies doorzaag de van zijn cel in het Bredase Huis van Bewaring en erin slaagde enkele dagen op vrije voeten te blijven. Mevrouw De N.: 'n Schan daal is het. Ik ben 'm gisteren wezen opzoeken, maar je weet niet wat je ziet. Het is net alsof je bij de Oeran Oetangs op bezoek bent. Tot maandag j.l. kon ik nog gewoon met 'm praten en 'm zelfs een kus geven als ik dat wou, maar waar die nou zit... Echt, zo is het net een dier. Je mag al leen vanachter glas naar 'm kijken en via een paar gaatjes wat zeggen. Dag en nacht hou den ze het licht in z'n cel aan, hij mag niet meer lezen, heeft geen radio meer, niks. Het is gewoon beestachtig." Het ministerie van justitie om commentaar gevraagd: „Of die meneer De N. is overgeplaatst en waarheen en waarom dan wel, mogen, kunnen en willen we niet zeggen, maar wat dat beestachtige betreft: we leven nog altijd in Nederland." Intussen wil het gegijzelde ge zin uit Deil geen kwaad woord meer horen over de beide overvallers. Tijdens de bezet ting zelf was er al een soort band gegroeid tussen de over vallers en hun gijzelaars, maar ook daarna blijkt er nog kon- takt geweest te zijn. Zo heeft Daan per brief o.a. nog be langstellen^ geïnformeerd naar de gezondheidstoestand van boer Smits, die enige tijd ern stig ziek is geweest. Mevrouw Smits in haar, nu weer van God-en-alles-verla- ten, boerderij aan de Hoeven- seweg in Deil: „Ik ben samen met m'n dochter Jannie opge roepen om te komen getuigen, maar als ze me erom vragen, dan zal ik zeker voor de rechtbank zeggen, dat wij het erg aardige jongens vonden. We hebben eigenlijk geen centje last van ze gehad. De kranten hebben toen allemaal wel geschreven, dat we zo over onze zenuwen waren, en dat was ook wel zo, maar dat kwam meer door wat er alle maal om ons heen gebeurde met die politie en die pantser wagens". Daan de N. en Jan B. zullen zich donderdag moeten verant woorden voor vier overvallen, verboden wapenbezit en een bezetting, die Nederland meer dan een etmaal lang in span ning heeft gehouden. Op 29 januari kwamen de twee ver dachten halverwege de middag met hun Chrysler ter hoogte van Deil zonder benzine te staan. Terwij] ze een kilome ter terug bij een pompstation benzine aan het halen zijn, zien ze de Porsche van de Rijkspolitie voorbij rijden. Daarna gaat alles erg snel. Ze vluchten (beiden waren ont snapte gevangenen) en komen tenslotte aan bij de boerderij van de familie Smits, De poli tie (op dat moment net bezig met een klopjacht op de da ders van een even tevoren ge pleegde overval in Den Bosch) is snel met veel mankracht ter plaatse. Daan en Jan, die daarop geen uitweg meer zien en ook geen zin hebben om zich voetstoots over te geven gijzelen vervolgens boer Smits, zijn vrouw en hun ge trouwde dochter Jannie. Meer dan 25 uur blijft die situatie (ADVERTENTIE) vrijwel ongewijzigd. Er worden eisen gesteld, afge wezen, weer nieuwe eisen ge steld en tenslotte stemt de po litie toe in de volgende rege ling: de overvallers krijgen een auto, met aan het stuur de Haagse politieman Serrien, en een vrijgeleide tot midder nacht. Daarna, zo werd afge sproken, zouden de verdachten zich overgeven. Hoe het nu kwam dat de definitieve ont knoping reeds om kwart over acht die avond volgde, zal ter zitting moeten blijken. Vol gens de politiemededelingen van toen zouden Daan de N. en Jan B. bij aankomst in de woning van de familie De N. aan de Haagse Lange Beesten markt aanwezige agenten met messen te lijf zijn gegaan. Na dit incident besloot procureur- generaal mr. W. Baron Van der Feltz de woning te laten bestormen. Na de nodige sommaties om zich „vrijwillig" over te geven vond die bestorming, waarbij traangas gebruikt werd, inder daad plaats en konden Daan de N. en Jan B. gegrepen worden. WIM WENNEKES UTRECHT (ANP) „Het werk van de politie iaat het publiek meestal onverschillig- Alles wat er op straat gebeurt laat de burberij lauw. Waren de mensen wat attenter, dan zou dat de politie handenvol werk schelen". Deze verzuch ting slaakte hoofdinspecteur C. van den Dorpe, chef voorlich ting van de Utrechtse gemeen tepolitie, gisteren op een pers conferentie in Utrecht. Met name het gilde der bromffetsdieven spiinit volgens de Utrechtse politie garen bij de laiuwe houding van het pu bliek. Het aantal aangiften van bromfiietsdie&itafllen in de Domstad bedroeg in 1971 1485, in 1972 1803. Dit jaar kwamen tot 19 november al 2070 aan giften bij de sterke arm bin nen en de politie rekent voor heel 1973 op een record van 3600 aangiften. Het publiek aldus de heer- Van den Dorpe, heeft hlijk- baar geen notie van de waarde van de brommers, die vaak min of meer onder hun o-gen worden ontvreemd, de dikke 2000 bromfietsen dd-e dit jaar tot nu toe werden gestolen, vertegenwoordigen een waarde van -rood een miljoen. Lande lijk toopit die waande van heit. aanltal gestolen brommers in de ettelijke mdjoen-en. En dr - gaat het alleen nog maar om de aangiften. Veel mensen, wier brommertje is gestolen, lopen al niet eens meer naar de politie maar konen gewoon een nieuwe De bromfietsdieven - van wi-e een miniem gedeelte de ka-n-s loopt ooit voor rijn cri- menele escapades te moeten brommen (in de cel) - raken de spullen bij-na altijd makke lijk kwijt- Dat is mede te danken aan het feit, dat men sen die een tweedehands brommer kopen zelden kri tisch zijn. Het bij de brommer gevoegde verzekeringsbewijs biedt vaialk geen enkele zeker heid omdat er mee kan wor den geknoeid. Bijna niemand nieemt de moeite om naar de politie te stappen can het fra menummer te laten controle ren W-ie een beer zijn brommer iis ontstolen, kan wel vergeten ooit nog eens op zijn barretje te kunn-en rijden. Weliswaar komt 35 procent van de gesto len brommers wel weer te recht, maar da-n v-ailt er vaak niet veel meer mee te hesto nen. Meestal komt alleen een zie lig restant to de vorm van het frame boven water en rijn alle bruikbare onderdelen van het brommertje gesloopt. Van een georganiseerd bromfietsdievengilde is overi gens volgens de politie geen sprake. „Het gaat meestal om strafrechtelijk minderjarige jongetjes die individueel maar wat aan rommelen. Maar ge zien de houding van de burge rij kan de politie er momen teel weinig tegen uitrichten. Met ons huidige gebrek aan personeel is het vechten tegen de bierkaai", aldus de heer Van den Dorpe. VOORBURG (ANP) De Amerikaanse jazz musicus Nelson Williams is, naar eerst nu bekend is gemaakt, dinsdag op 56-jarige leeftijd in zijn woonplaats Voorburg overleden. De begrafenis heeft vrijdag plaats op de Oosterbegraafplaats in Voorburg. Nelson Williams zon als trompettist volgende maand meewerken aan opnamen voor grammo foonplaten met de Dutch Swing College Band en in januari met dit gezel schap een tournee door Duitsland maken. (ADVERTENTIE) managen edelstaal, waterdicht, automatisch met dag en nar datumaanwijzing Prisma Manager modellen reeds verkrijgbaar v.a. 125.- ■in ii'miiiirwliiiiiim AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse Kunststichting heeft zich opnieuw de walging op de hals gehaald van de Beroepsvereniging van Beet dende Kunstenaars (BBK) met een poging om het adres senbestand uit te breiden van personen, die kunnen worden betrokken bij de samenstelling van kunstcollecties, die door CRM worden aangekocht Volgens de Nederlandse Kunststichting, die zelf geen zeggenschap heeft in de col- leotievormiog, heeft de pro gramme: toigseommiissie tot dusver ten de projectgroepen moe- eili duidelijk inzicht in de aanwe zigheid van de daarvoor om- Teneinde daarin verbeterd-na ta brengen zond de stichting a-an alter lei Nederlandse ou-litu- -ele organisaties en tostellin gen en a-an de BBK ee-n rond schrijven met een tovulformu lier, waarop men naar eigen inricht namen van personen kan invnlilen. die qua aanleg on beroep voor benoeming in de projectgroepen in aanmer king ku-nn-en komen. De BBK is over deze gang van zak-en verontwaardigd en dat de in de project ies te benoemen des kundigen langs de normale de mocratische weg op vergade ringen doo-r het kunstenaars PARAMARIBO De voorzitter Van de winnende Surinaamse partijenkombinatie NPK, de 37-jarige bankier Henk Arron heeft zijn partijgenoten aangemaand in kalmte feest te vieren. Hij zei dat er eigenlijk geen tijd is om feest te vieren, want men moet zich gaan concentreren op dc toekomst. De aanhangers van de Nationale Partij Kombinatie NPK moeten, aldus Arron, groots zijn in hun overwinning en niet proberen de tegenstanders te tarten. „Wij zu-llen straks gezamen lijk moeten werken aan de opbouw v&n o-ns land, waarbij een ieder betrokken moet wor den, zo stelde hij. Eerder had hij verklaard dat hij hoopte binnen de komende regerings periode (vier jaar) de onaf hankelijkheid van Suriname te bewerkstelligen. In Paramaribo gonst het op het ogenbuk van -te geruchten over de komende formatie. De een verklaart, dat de formatie slechts een kwestie van enkele dagen zal zijn, o-md-at men al overeenstemming had bereikt v-oor de verkiezingen, een an der beweert juist het tegen deel. Over de te benoemen minis ters blijft men in kringen van de Nationale Partij Suriname (NPS), tie grootste partij in het NPK-blok, geheimzinnig toen. Er werden geen namen genoemd, maar wel werd ge zegd- da-t „de n-a-a-m van de nieuwe minister-presidenx een grote verrassing zou zij-n" Als kan-diid-a-at-premier wordt genoemd het NPK-lid A. Karamat Ali. In kringen van de NPK was men echter niet bereid hierop enig com mentaar te geven. Op dh z-beurzen kom je altijd weer onverwachte nieuwigheden tegen. Ook op „Eigenhandig 3" in de Ahoy in Rotterdam (nog tot en met zondag 25 november openen ook autoloos goed per metro bereikbaar). Daar wordt gedemonstreerd hoe een Volkswagen omgebouwd kan worden lot een vervoermiddel dat op een echte Rolls-Royce lijkt. Een kwestie van een bouwpakket kopen en dan zelf de operatie uitvoeren. Die be staat uit het demonteren van de kap van de kofferruimte, een het bevestigen van een hele nieuwe neusdie het na tuurgetrouwe evenbeeld is van de indrukwekkende motorkap van de fameuze Rolls, com pleet met sierlijk ornament. De Volkswagen loopt er na tuurlijk geen kilometer sneller door, maar daar staat tegeno ver dat de fiscus de auto als een gewone Volkswagen blijft beschouwen. Gewoon een au tograpje dus, waar de beurs bezoekers niettemin erg veel belangstelling voor aan de dag leggen. Nog een nieuwtje van de beurs in Rotterdam: het Sonar luidsprekersysteem, waarbij geen box nodig is. De „trans ducer" zoals deze luidspreker genoemd wordt (slechts ruim 10 cm m doorsnee en 4 cm „dik") kan overal op beves tigd worden: op het plafond, tegen de muur, zelfs tegen de ramen. Hat luidsprekende ap paraat kon zelfs buiten wor den gem,onteerd, want het is volkomen weerbestendig. De vraag is alleen of de buren het leuk zullen vinden als u de tuin als concertzaal gebruikt. Dezelfde importeur toont ook een nieuw inbraak-alarmsys teem in bouwpakketvorm, be staande uit een centrale, een alarmbel en verbreekcontac- ten, die op deuren, ramen enz. worden gemonteerd. Dezelfde installatie is te gebruiken als brandalarm en als waarschu wingsalarm voor bejaarden, die daarmee de omgeving kunnen waarschuwen als er iets mis is. BRUSSEL (ANP) De Eu ropese commissie in Brussel, het „dagelijks bestuur" van de EEG. heeft besloten een uit- voerheffing op vrijwel alle soorten suiker in de EEG te leggen, om te voorkomen dat er In de gemeenschap een te kort ontstaat. Alleen kandij suiker mag volgens de bepa lingen die donderdagochtend vroeg zijn ingegaan, nog zon der heffing worden geëxpor teerd. Voor gedenatureerde suiker (suiker die ongeschikt ge maakt is voor menselijke con sumptie) geldt een heffing van drie Europese rekeneen- heden (f 10,32 per 100 kg) voor de witte suiker van 2.76 rekenheden (f 9,49 voor de ruwe suiker). Voor suiker die wel geschikt is voor menselijke consumptie gelden dezelfde uitvoerheffin- gen. (ADVERTENTIE) Assurantieconcerri Stad Rotterdam anno 1720 NV

de Stem | 1973 | | pagina 15