Installatie carnavals vereniging in Sluis RMNASTIEKWEDSTRIJDEN VOOR HUISVROUWEN jreen thoi-shag Wij zijn geen zielige of eenzame figuren acM trgen Op visite" Ouderavond Bavo-school Oud-strijder Yan Gaelen 90 jaar KUCHTEN HUURDERS SOMS GEGROND Intocht Sint in Aardenburg Lezing voor heemkundigen ireen is sn-mild. En [m er ruim een pakje „45. lat niemand jr op 't idee ZEEMANSVROUW HANNIE VAN LIEN: stad streek 'WsJb -.Mm Q i m' m VVV Breskens: Nieuwe bestemming pand Veneco 1 MijSr"®11® MTV'.69 d*wed- Club Vrees door NETTY VAN ZAUNGE Brieven Aardenburg Graauw Hulst Woensdag 21 november 1973 9 (Van onze correspondent) SLUIS In tegenstelling tot Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen be stot er in West-Zeeuwsch-Vlaanderen tot nu toe geen enkele officiële carnavalsvereniging. Daat gaat deze week verandering i„ komen, want op zaterdag 24 november zal tijdens een zitting van de erste Brugse eCarnavalsvereniging „De Totetrekkers- rde» in hotel „Central" (aanvang 20.30 uur) De Raad van de Sluisse Kaaispugers officieel worden geïnstalleerd. Het zat er eigenlijk al lang ta dat Sluis de eerste plaats vfest-Zeeuwsch-Vlaanderen met een carnavalsvereniging ,ou zijn en het lag zonder meer voor de hand, dat de Installatie daarvan door de Bmgse „Totetrekkeragarde" nuffelen... en zacht badstof tch pyamaatje gezellig rukt verhaaltje op oorkant. 92-140 BRESKENS Het afgelo pen vakantieseizoen heeft het bestuur van de V.V.V, Bres kens nogal wat klachten ont vangen betreffende de accom modatie van verhuurobjecten. „Verschillende van die klach ten hebben wij onderzocht en jammer genoeg bleken de klachten in vele gevallen ge grond te zijn". Dit deelde het bestuur van de vereniging mee tijdens zijn jaarvergade ring in Het Wapen van Bres kens. „Vanzelfsprekend is ieder vrij te verhuren doch een be hoorlijke accommodatie is toch wel gewenst". Erop aange drongen werd bij de leden al ken verhuurobjecten met een Ikhoorlijke accommodatie te verhuren en geen buitenspori- prijzen te bedingen. „De aasen die naar Breskens ko- i om hier hun vakantie door te brengen verlangen teen luxe, maar wel nette, ge rieflijke kamers al dan niet net keuken", aldus het be stor dat er voorts op wijst dat ook aan' de inventaris wel ffiige zorg besteed mag wor den. AARDENBURG Op uit-j aodigmg van de Aardenburgse wwiersvereniging brengt Nicolaas zaterdagmiddag officieel bezoek aan Aar- e%g. kindervriend •tot om half drie verwacht Het Kaaiplein, waar de mu- jeremging, de drumband le majorettes hem zullen 'Stomen. Vanaf de Kaai ue Sint met een hele re zwarte Pieten richting «i waar om drie uur een plaatsvindt door het •ge van burgemeester en ouders. Na deze ontvangst itW1 .ron|lwandelinig door Le„rVAaJdenburg en ont- ■fetif klemtjes een trac- llvi! 4e zaal van café De o aan de Beekmanstraat. geschiedt. Deze kunnen name lijk onder de bezielende lei ding van Keizer Eduard I (Trips), als de promotors van het jluisse carnaval worden beschouwd. De zittninigien vain de Toite- trekkersg-arde in Sluis is de zevende en successie, wendden tot nu toe belegd door het voorlopige Slurisise canniaivalsco- mité, bestaande uit de horen J.M. Sraialliegamjge, C. Heyoe- man en A. van Beujsterweldt Deze laatste heeft in 1963 de eerste contacten gelegd met de Brugse Totetnefckensigardï. De ze Sluisse VVV-functionaris werd in diat j'aa door de Brugse Totetnekkers op grond vain zijn verdiensten voor de bevoaderincg van de contacten tussen dc beidie Vlaanderen tot doctor Humoris Causa be noemd. Deze eersite conitaotna- me tuasen Sluis en Brugge op carnavailsigebiied, heeft ruiet al ien geleid tot diverse activi teiten, waarbij SliurS tot_ Kei zerlijke Hofstede en Winkel centrum van Brugge werd verklaard. Sluis werd op ve lerlei gebied bij de nevenacti viteiten van de Brugse Tote- trekkens betrokken, zoals die Maifesitizug in Kaisersliawtern, Zomercalvacade in Zomergeim ene- De elfjarige contactname tussen Sluis en dc Brugse To tetrekkers en de activiteiten van het voorlopig Sluis Carna valscc .ïité hebben thans ui teindelijk geleid tot de oprich ting van een carnavalsvereni ging in Sluis, welke zich za terdag a.s. in hotel „Central" officieel zal presenteren. Tevens zal tijdens deze zit ting de eerste prins varnaval varn Siuac 1974 bekend wordien gemaakt. Wie dit is wordt door de Sluisse Kaaispugers angstvallig verzwegen. Wel hopen zij op voeddoendebe- angstellMng op de zitting van zaterdag a.s.. want voorlopig teült ue Raad van EM in Sluis slecht zeven reden en naar stig zal dan ook door deze zeven enthousiastelingen wor den gespeurd naar nog viler actieve carnavalsvierders im Sluis om de Raad van de Kaia"®puge<rs voltallig te ma ken. Naar hun idee- kan en moet Sluis als caroavaksstad iiets gaan bete-ka AARDENBURG Het pand van de Veneco aan de Aarden burgse Peurssensstraat waar tot vorig jaar een confectie- atelier was gevestigd en waar veel meisjes uit Aardenburg en omgeving een werkkring I vonden, is thans in gebruik genomen als z.g. Super Dis count voor de verkoop van levensmiddelen c.a., de eerste 1 op dit gebied in Aardenburg. OOSTBURG Voor de le den van de Heemkundige Kring west-Zeeuwsch-Vlaan- deren wordt vrijdagavond, 23 november, een lezing met dia's gehouden in hotel Chez René in Oostburg. De inleiding wordt verzorgd door de heer C. Moeijaert uit leper (B) die zal spreken over het onderwerp „Het Vlaams streekeigen van Noord-Frank rijk". Het bestuur van de kring meent dat het voor die Zeeuwsch-Vlamingen, die oor spronkelijk uit Noord-Frank rijk afkomstig zijn een boei ende en leerzame avond kan worden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De ouder vereniging van de r.k. basis school Sint-Bavo in Oostburg houdt op maandag 10 decem ber een algemene ledenverga dering. De bijeenkomst, die wordt gehouden op de school, begint om 19.45 uur. Een medewerker van Veilig Verkeer Nederland zal voor de ouders een lezing met dia's verzorgen over „Kind in het Verkeer". Ook zal het hoofd der school, de heer J. Steijaert een korte inleiding houden over het onderwerp „Niveau- lezen". Na de pauze volgt het huis houdelijke deel van de agen da, waarbij bestuursverkiezin gen,benoeming kascommissie en aanbieding voorlopig finan cieel verslag 1973 met begro ting voor 1974. Bij de be stuursverkiezingen zijn me vrouw Raes-van Tilburg en de heer Van Hevele periodiek af treedbaar. Beiden hebben zich herkiesbaar gesteld. (Van onze correspondent) AARDENBURG Op 21 november, voor onze zuiderbu ren „Wapenstilstandsdag", is de Aardenbürger Izaak van Gaelen, oud-strijder aan Belgi sche zijde in 1914-1918, in het bejaardentehuis „Coensdike" 90 jaar. De heer van Gaelen zal wellicht één van de oudste Belgische oud-strijders zijn. Omdat Izaak in België had gediend, werd hij in 1914 in België opgeroepen. Hij woon de toen in Aardenburg, was gehuwd en had 4 kinderen. Achteraf bekeken had hij zich gemakkelijk aan die dienst in België kunnen onttrekken, want Nederland kwam niet in oorlog. Toch trok hij de Belgi sche wapenrok aan en maakte benarde tijden mee in de loop graven aan het front, waar gevochten werd van man te gen man en jvaar één bewe ging boven dfe loopgraaf een onherroepelijk einde beteken de van je leven. Van Gaelen heeft er veel zien vallen, want hij zat in voorste linies. Op dat moment heeft hij zich niet gerealiseerd, dat hij gevaarlijk spel speelde op tweeërlei ge bied. Aan de ene kant bevond hij zich aan een oorlogsfront met al zijn gevaren, aan de andere kant had hij als deser teur terechtgesteld kunnen worden, als Nederland aan ge allieerde zijde bij de oorlog betrokken was geraakt. Op zijn 35ste verjaardag werd de wapenstilstand gete kend. Een mooi verjaarscadeau in die dagen, want het bete kende dat je vlug naar vrouw en kinderen mocht. Hij heeft er enkele onderscheidingen aan overgehouden. 4 'Jïae correspondent) L!®®ELBUEG Mede aJjH® organisatie van de ^mn^tiekwedstai™5" tokrinvC ^eeuws-Brabantse libiZ, sporthal te s Sshouden. een "®»en 30 wedstrijd Uit DoimL 14 verenigingen de 2 de vierkam- groepen uit Maximum 11 'iet ^^ftonden ,ellen vain de ^es in pe.r- "todzakelijk ge- ip b®staanrtd 4,6,1 vier" ling, u d<? een knots- ?w'c'ntsbaft ringen en Hf - if wet normale H fiH 14 wedstrijd- li!? te-orde u ,,d6ze wed" H beLVolharding uit «de mS* Prestatie. Zij van het to taal te behalen aanita-l punten. WIK uit Wemeldinge en Tuni uit Nieuwdorp kwamen met resp. 81,71% en 80,06% als tweedie en derde verrassend goed voor de dag en behaal den te zaïmen met Volharding de in deze afdeling beschik baar gestelde ereprijzen. De totaailuitsLag van wed strijd A was: le prijzen: Volharding Goes 83,89%, WIK Wemeldinge 81,71%, Tuni Nieuwdorp 80,06%. 2e prijzen: MTV Middelburg 79,46% Olympia Kapelle 79,13%, WIK Wemeldinge II 78,1%, Udi II Bergen op Zoom 77,4%, Sporttest Harasweert 76,96% en Sparta Krabbedijke 76,69%. 3e prijzen: MTV Middelburg 1 74,02%, Swift Koudekerks 73,66%, Udi Bergen op Zoom 1 73,07% en Olympia Kapelle 72.35%. Wedstrijd B- een vierkamp bestaande uit een knotsoefe ning, laag brug, brug ongelijk en evenwichtsbalik met moei lijke oefenstof, had 11 deelne mende groepen. Astrow u-it Souburg rr-et 82% was hier de beste, gevolgd door Udi uit Bergen op Zoom met 80,24% en Olympia Kapelle met 77,92%. Zij deelden in deze afdeling de ereprijzen. De totaaluitslag van wed strijd B was: le prijzen: Astrow Souburg 2 82% en Udi Bergen op Zoom 80,24%. 2e prijzen: Olympia Kapelle 77,92%, Prins Hendrik Breda 77,84%, Udi 3 Bergen op Zoom .7 45%, Inter Scaldis Waarde 76,69% en MTV Mid delburg 75,73%. 3e prijzen: Swift Koudeker- ke 74,79%, Sparta Krabendij- ke 74,53%, Olympia Kapelle 73,09% en Astrow 1 Souburg 71,06%. De keuzewactotrijd ritmische gymnastiek werd door Udi uit Bergen op Zoom gewonnen. Met een prachtig uitgevoerde knotsoefening behaalde deze vereniging als hoge jury waar dering 17 punten. De tweede prijs m deze wedstrijd was voor de Huisvrouwen van Sparta uit Krabbenddjke die met hun baloefening 14,4 punt behaalde. MTV uit Middel burg, met een knotsoefendng, kwam tot 14 punten en be haalde daarmede die derde prijs. Het moeilijke, klassikaal brug, werd met 14,8 punt door Sparta uit Krabbendijke ge wonnen, WIK uit Wemeldinge werd met 13,2 punt tweede. Als slot van de wedstrijden werd door ruim 300 huisvrou wen, de grote sporthal was daarvoor eigenlijk te klein, de wedetrijdknotsoefening mas saal uitgevoerd. De kringvoor zitter de beer A. Knol uiit Vü-ssiingen reikte daarna de prijzen uit „Wij zijn geen zielige, apar te of eenzame figuren" dat zegt mevrouw Hannie van Lien, 31 jaar oud, zeemans vrouw in hart en nieren, op oinze vraag: Hoe zij haar po sitie ziet ten opzichte van an dere vrouwen, die een man hebben, welke 's morgens om half negen met een „pakkie" brood in de tas naar zijn haas gaat en 's avonds om half zes de deur weer binnenstapt, om zich dan al of niet met over gave in het gezinsgewoel te storten? „Ik zal je eens wat anders vertellen", zegt mevrouw van Lien, een struise, blonde, goedlachse vrouw. „Ik moet er zelfs niet aan denken, dat ik in zo'n slenr terecht zou komen. Ons huwelijk blijft nieuw en er gebeurt steeds iets anders. Wij blijven ver liefd op elkaar". „Zo is het", beaamt haar man, een op het oog zeer mannelijke en vrij besliste persoonlijkheid, die nu voor een maand of acht thuis is, om op de Vlissingse zeevaartschool zijn eerste rang, stuurman Grote Han delsvaart te halen. „Natuurlijk zijn er wel eens momenten, dat je denkt, nou zou het toch wel fijn zijn als hij er bij was. Bij voorbeeld met kerst of oud en nieuiw, of als er een kind erg ziek is. Maar daar zet je je gauw overheen, vooral als het zaken betreft die om snel handelen vragen. Je wordt natuurlijk wei erg zelfstandig en als hij thuis komt en nij het commando overneemt, geeft dat, vooral de eerste dagen wel eens wat moeilijkheden, maar ook daar raak je gauw gewend aan en ben je snel weer aan gepast". De Vlissiugse club, die contacten onderhoudt met "S^o neonitoB-i Eigenlijk lag het niet in de bedoeling om over een zee mansvrouw te schrijven. Op de eerste plaats zijn ze meestal zelf niet zo gediend van publiciteit, ze zijn een beetje huiverig geworden, na het verschijnen van enkele zeer gekleurde verhalen over soortgenoten. Maar je komt automatisch bij een zeemans vrouw terecht als je wilt schrijven over de club: „Ge- zinskontakt zeevarenden". Vlissingen heeft zelfs een heel bloeiende afdeling. Als ik aan de voorzitster van het gezinscontact. Mevrouw O. Hollenberg, vraag hoeveel zeelieden er nu in Zeeland wonen, dan kan ze me daar natuurlijk geen antwoord op geven. „Als je het mij vraagt, dan woont er in Vlis singen om het andere huis één. Dat komt natuurlijk om dat hier de zeevaartschool gevestigd is, dat er veel met een Vliesings meisje trouwen en hier dan meestal ook blij ven wonen", zegt mevrouw Hollenberg. Het gezinscontact zeeva renden werd in Vlissingen dertien jaar geleden opge richt. Het doel was: Het be vorderen van contacten tus sen gezinnen van zeevaren den. Dat gold dan niet alleen voor de vrouwen, maar op bijeenkomsten zijn ook de mannen welkom. Zo worden er in clubverband oplossin gen gezocht voor moeilijkhe den als die zich voordoen. In tijd van nood springen de leden elkaar onderling bij en ate de vrouw eens met haar man op reis wü, dan kunnen de kinderen ondergebracht worden bij de leden. Tegen woordig zijn de dames actief met bridgen, tennissen, en gelse les en ook de contact middagen en avonden slaan bijzonder aan. De club be schikt zelfs over een eigen .babysitcentrale. zeemansgezinnen uit de hele provincie telt momenteel rond de honderd leden. „Er zijn uiteraard veel meer zee mansvrouwen", zegt me vrouw Hollenberg, „maar ve len weten nog niet van ons bestaan af en anderen heb ben drempelvrees en dan is er natuurlijk nog een catego rie dames, die geen behoefte heeft aan contact met lotge noten". Doordat er vorige week een voetbalwedstrijd plaats vond tussen de zeemansvrou wen en de echtgenotes van de Vlissingse loodsen, kwam ik automatisch terecht op mevrouw van Lien, die ook meegespeeld heeft in het zeemansvrouwen team. Niet dat ze er nu uitziet als een fervent voetbalster, maar het is iemand, die de club niet wil laten zitten en best wel in is voor iets geks. Me vrouw van Lien en met haar de meeste zeemansvrouwen, zijn niet zo weg van het idee om vrouwelijke stuurlieden en machinisten op een schip in te zetten. Niet dat ze de concurrentie vrezen, maar ze hebben er al zo vaak over horen praten. Wat dat betreft wil de heer Van Lien ook wel een opmerking plaatsen „Volgens mij is het leven op een schip voor een vrouw, althans als stuurman of ma chinist, niet geschikt. Want waar gaat het in de praktilk op uitdraaien, dat zij op de „schone" schepen worden ge zet, want je ziet toch geen jonge vrouw met een stellet je ruige kerels het ruim af dalen he? En de havenarbei ders in onze omgeving zijn heiligen vergeleken bij wat je in sommige landen tegen komt, dus dat is naar onze mening gewoon niet haal baar. Bovendien als zo'n meisje trouwt en kinderen wil hebben, zal ze er toch mee moeten kappen. Nou vraag ik je, wat heeft zo'n diure opleiding dan voor zin. Je kunt onmogelijk weer op nieuw gaan varen als je een stelletje kinderen te verzor gen hebt. Vee] zeevaartscho lieren binden zich aan een maatschappij, die dan hun opleiding bekostigt. Kunnen ze door de een of andere reden hun contact niet na komen, dan moeten ze de hele in hun geinvesfeerde som, terug'betalen. Ik ben voor het instellen van een aantal proefmaanden op zee, voordat de jongelui op de zeevaartschool komen", zegt mijnheer van Lien. Maar we kwamen niet voor mijnheer maar voor me vrouw weet u welZij knapt niteindelij 't grootste deel van het jaar samen met haar dochter Francis van viji jaar, de zaakjes op. „Weet je", zegt ze, „de tijd vliegt eigenlijk om. Ik schrijf elke dag een stukje aan de brief, die we eens in de week ver sturen. Daar worden alle we tenswaardigheden in ver teld. „Het g urt dan ook nooit dat hij iets niet op de hoogte is. Je weet intuitief wat err in de ander omgaat. Als ik me zorgen maak over zijn schip, moeilijkheden in noodweer in de buurt van de een of andere haven, dan krijg ik pompt een telegram met een geruststellende me dedeling. Ja en dan dat mee varen. Dat is natuurlijk ein deloos. Ik heb met mijn man samen al de hele wereld rondgezworven. Wie maakt dat mee? Jij"? Daar moet ik mevrouw van Lien gelijk in geven. Maar en dat moet ik wel heel eerlijk vermelden; ze heeft een moordmoeder, die op ieder moment van de dag als steun en toeverlaat zou kunnen en willen fungeren. „Ja", zegt ze, „wat dat be treft ben ik natuurlijk een bevoorrecht mens. Een vrouw met meer of met schoolgaande kinderen zit natuurlijk wel even moeilij ker. Maar toch er blijft ook zoveel positiefs tegenover staan. Als je met een zeeman getrouwd bent, dan moet je wel volledig op elkaar kun nen vertrouwen, anders heb je geen leven. Natuurlijk gaat manlief wel eens de wal op met zijn collega's, waar haalt hij anders die mooie meest zeer aparte cadeaus vandaan? Natuurlijk komt hij ook wel eens in een kroeg. Maar hij kan zich kwaad maken als hij mensen de opmerking hoort maken: Een zeeman, o, lala! „Zeelie den hebben over het alge meen geen beste naam, maar dat is dan toch volkomen ten onrechte" vindt hij. „Het lijkt wel", zegt hij, „of je een huwelijk met een zeeman veel intensiever be leeft". Als hij met verlof is om de zes maanden twee maanden thuis, dan genieten ze van het leven en maken allerlei uitstapjes. Maar dan na zo'n verlofperiode komit steevast weer de dag van het afscheid. Wegbrengen doet ze hem niet. maar bij het halen staat ze haantje de voorste op de kade. „Weet je wat ze dan die eerste dag doet", zegt hij plagend. „Dan sopt ze het hele huis". „Nou en"!zegt ze beminnelijk, ,dan is die eerste rotdag ten minste voorbij, dan begin ik weer heerlijk af te teilen"! Eindredactie Bas Augustijn Jantje Beton De kollekte ten behoeve van de aktie „Jantje Beton" van het Natio naal Jeugdfonds heeft in Aar denburg 223,03 opgebracht. Eucharistievieringen Bij wijze van experiment en als gevolg van de autoloze zondag zullen er in de Aardenburgse parochiekerk in het weekend vier eucharistievieringen plaatsvinden. Dankzij de ge lukkige omstandigheid dat de parochie nog beschikt over twee pastores, kunnen er op zaterdag eucharistievieringen worden gehouden om 17.00 en om 19.00 uur en op zondag om 8.00 en om 10.00 uur. De dienst op zaterdagmorgen komt in verband hiermede te vervallen. Om de dienstdoende functionarissen niet nog meer tj belasten is aan de trouwlus tigen verzocht om de kerkelij ke huwelijkssluiting als het enigszins mogelijk is niet op zaterdag te doen plaatsvinden. Met het oog op de winter en ook al ter bezuiniging op de stookkosten, worden de dien sten in de parochiekerk op maandag tot en met vrijdag gehouden in de sacristie, waar voor zo'n 30 personen plaats is en welke ruimte goed ver warmd kan worden. Teerdag De varkensvere- niging Giaauw heeft een teer- lag gehouden in het gemeen schapscentrum van Graauw Een groot aantal leden was op de bijeenkomst present. Voetbal Zondag 25 no- 'enber zal cte voetbalclub Graauw 1 uitkomen tegen Corn. Boys uit Sas van Gent. De mogelijkheid bestaat, dot supporters met de bus mee kunnen. Men kan zich hier voor opgeven bij secretaris Th. d'Hasns, Jacintastraat in Graauw. Benoemingen - In de vaca tures bij de plantsoenendienst van de gemeente Hulst werd voorzien door de benoeming van P. J. de Waal in Lains- waarde en A. de Pooter in Axel.

de Stem | 1973 | | pagina 9