OPEN BRIEF WEGENS HUISUITZETTING DOOR POLITIEKE AARDVERSCHUIVING Oppositie krijgt de macht in Suriname KAMER STRIJDT OVER KEERPUNT amro-piersoïi fund .J DEMONSTREREND WIJKCOMITÉ Loch Ness weer niks ï-strijders" bedreigen Faulkner S»4! -■ amro-pierson fusd ISRAëLISCH KABINET IN SPOED ZITTING file of bij het' verbruik een op die langer •andstof. wellicht e ritten één auto te moet. gebruiken we atisch. lopen of Pennine, n« ren, zien en °P f arvoor is het >n tekort >rt aan aan gas en ;er aandoen t zeker dat we en komen, te paren nu een it.Het is een nog kan En zonder idwijzigem wel nu >wel allemaal zijn auto* le onder- n bespaart, ot besparen» binnenland buitenland commentaar Donkere dagen in Griekenland Bedenkelijke polarisatie in Suriname Democratisch Feest Amsterdam KVP: Kabinet Den Uyl zet beleid Udink voort PvdA: Nee, kabinet buigt lijn duidelijk om Nieuw migranten beleid voor Europa urgent een miljoen gulden aan prijzen oow irïdQD'1 VVoensdag 21 november 1973 „EN HAAG (ANP) Het Jkcomité Witte Vrouwen uit nrpcht te«ft gisteren de le- 11 van de Tweede Kamer in Z open brief gevraagd hun "La-kamerlid W. Scholten ïraU) ertoe te bewegen af te Y ï3n de huisuitzetting van jet gezin Wandosa in de Dom stad. th mei 19'1 beeft de heer «itholten door de hantonrech- L de huurovereenkomst tus- hem en het gezin Wandosa -ten ontbinden. De aanleiding yertoe was, aldus het wijkco- mité het onregelmatige betalen van de huur door de familie Wandosa ten gevolge van ern stige familieproblemen en een slepend conflict over onder houd aan de woning, waarvan de kosten voor rekening van de heer Scholten ais huisbaas kwamen. Hoewel de heer Scholten ju ridisch gesproken in zijn recht staat vindt het wijkcomité het uitzetten van het gezin uit oogpunt van menselijkheid niet toelaatbaar, omdat de heer Wandosa op 1 november uit het ziekenhuis is ontslagen na een niertransplantatie en de gemeente Utrecht geen ver vangende woning voor het ge zin heeft. De aanbieding van de brief ging gepaard met een protest demonstratie voor het Tweede Kamergebouw waarbij met spandoeken werd gezwaaid en pamfletten werden uitgedeeld. „Aangenomen mag worden dat de heer Scholten door zijn ka merlidmaatschap en door zijn nevenfuncties een dermate vorstelijk inkomen geniet, dat voor hem geen dwingende fi nanciële noodzaak kan bestaan deze zaak tot het bittere einde door te voeren", aldus een pamflet. De moeilijkheden tussen mr. Scholten (oud-staatssecretaris van financiën) en vooral me vrouw Wandosa begonnen over de aanleg van een dou che. De heer Scholten zou toe gezegd hebben de kosten voor de aanleg voor zijn rekening te nemen. Toen betaling uit bleef, omdat het werk niet deskundig was uitgevoerd, hield mevrouw Wandosa de aanlegkosten in op de huurbe talingen. Deze inhoudingen waren voor het CHU-kamerlid aanleiding ontruiming van het huis te vorderen. In totaal zijn vier processen gevoerd, die al le in het voordeel van de huis eigenaars werden beslist. Op vrijdag 2 november ver schenen de deurwaarder, poli tiefunctionarissen en twee ge meentelijke vrachtwagens om het gezin Wandosa het huis uit te zetten. Dank zij een bemid delend optreden van de deur waarder en buurtgenoten werd veertien dagen uitstel verkre- President Papadopoulos kleedde de Griekse dictatuur in 1967 met tanks en terreur gevestigd enkele maanden geleden na zogenaamde vrije verkiezingen aan met enige „de mocratische" fraaiigheden: de perscensuur werd afgeschaft, de vele politieke gevangenen werden vrijgelaten en de studenten herkregen hun academische vrijheid. Sommigen in het Westen gaven de Griekse junta toen nog maals het voordeel van de twijfel. Na de moorden echter van de afgelopen dagen op tientallen studenten hoeven de Griekse leiders, die onder zware druk van Amerika en de NAVO hun wrede bewind wat menselijker maakten, zelfs op dat voordeel niet meer te rekenen. De Grieken bevinden zich weer in de zelfde ellendige en uitzichtloze positie als in de donkerste da gen van 1967: zuchtend onder terreur en volslagen rechteloos. De junta is nerveus en angstig geworden. Zij wil doen ge loven, dat de studentenacties het werk zijn van een onbelang rijke anarchistische minderheid in Athene, maar waarom dan, moet men zich afvragen, is de staat van beleg in geheel Grie kenland afgekondigd en waarom zijn honderden mensen ge arresteerd, die waarschijnlijk niets met de studentenopstand van doen hebben gehad? De antwoorden liggen voor de hand. Papadopoulos en zijn sympathisanten zijn ervaren genoeg om de actie van de vyoe- isnde studenten, die zoals andere Grieken hongeren naar een I beetje meer vrijheid, niet te onderschatten, want soortgelijke acties hebben recentelijk revoluties ontketend, waarbij de hoof den van de dictators rolden: in Turkije en in Thailand. De angst voor een herhaling van deze gebeurtenissen heeft de Griekse junta waarschijnlijk doen besluiten het studenten- verzet, waarbij de arbeiders zich spontaan aansloten, hard en bloedig te breken. Deze ontwikkeling belooft intussen weinig goeds voor de toekomst. Het is zaak, dat de Navo-landen de VS voorop, want aan de grote Amerikaanse steun is het niet h onbelangrijke mate te danken dat de junta zo lang in het zadel is gebleven de Griekse leiders duidelijk maken, dat de vrije wereld NU een vrij Griekenland nodig heeft, zoals de Nederlandse regering gelukkig al heeft gezegd. TV politieke aardverschuiving in Suriname heeft de polarisa tie in haar hevigste vorm daar geïntroduceerd. Het is tevens ast polarisatie van het bedenkelijkste soort: gebaseerd op te- Wellingen, die voortspruiten uit rassenverschillen. Creolen ao Hindoestanen, de eersten overwegend voorstander van een sjoedige onafhankelijkheid, de laatsten juist felle tegenstanders daarvan, zijn scherper dan voorheen tegenover elkaar komen ,e staan. gezamenlijke oppositiepartijen, verzameld in de NPK °"der aanvoering van Henk Arron, hebben in één klap de ab- !0ll),e meerderheid in de Surinaamse staten veroverd. Een hui regeringspartij, de PNP van premier Jules Sedney, tot nu ®e met rond twintig procent niet onaanzienlijk vertegenwoor- ajd in de staten, verdwijnt daaruit. De Hindoestaanse VHP Jder leiding van de conservatieve statenvoorzitter Lachmon, 3S!f ln zetels bijna gelijk. 'eruit kan geconcludeerd worden dat de meerderheid van '■Surinaamse bevolking althans van het deel dat mag kie- het beleid van de huidige regering fel heeft veroordeeld, '- meerderheid van de Surinamers verwacht van de oppositie- 'ien nu een uitkomst uit de immense sociaal-economische brT' 'aa,ste weken is de toestand in Suriname nog eens uitgemeten in de publiciteitsmedia: werkloosheid is ont- ,1 ^°°9, er is een hollende inflatie, één op de drie Su- wmers 'lee^t plannen om naar Nederland te vertrekken, de Investing van velen is hemeltergend. Het is au aan de NPK om het roer om te gooien. Een NPK overjf, N "cl luc c ywwioii. .-e. - riw u't tactische overwegingen zonder duidelijk rege- z'n r°9ram c'e vei"kiezingen is ingegaan. Eerste zorg zal nu een regeringsprogram samen te stellen waarop de bij de een LSan^es'oten partijen elkaar kunnen vinden. Het zal nog NPf ^arWe' zijn die gezamenlijke 'noemer te vinden. De deli er vanze^sprekend alles aan doen de meerderheid van Sevcs|ZljS n'et te'eur ,e stellen. Toch ontkomt men niet aan het '"orden d W Van c'e ^PK m'sschien wel meer gevraagd za !"'likh 'H 6r waar9emaakt kan worden, ook wat de onafhan- om jn61 betreft. De Surinaamse problemen zijn té complex jaren opgelost te kunnen worden. JELFAst Sra-ferta, (UPI) De in "»sstriirf„m<i verboden vrij- voor Ulster tefest'aM- organisatie van de afK,. extremisten, heeft ?,le biiemu gd!? naar de spe~ Riants» oms.t van de pro- die ma dfuonistische partij ?ikjonnen, schrif- W„ elef°nisch met de v°0r v,.als zij stemmen akkoord met de Noordierse katholieken waar over door ex-premier Brian Faulkner onderhandeld wordt. Dit akkoord voorziet in een verdeling van de macht in Ul ster tussen katholieken en pro testanten. Een woordvoerder van de UFF zei dat Faulkner zelf bo ven aan de lijst staat van de afgevaardigden die de kans lo pen doodgeschoten te worden. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) De nog steeds voorlopige resultaten van de algemene ver kiezingen voor de staten (parlement) van Surina me van maandag hebben een politieke aardverschui ving te zien gegeven in de politieke verhoudingen in het rijksdeel. De Creools-Javaanse oppositiegroep Nationale Partij Kombinatie NPK -waarin NPS en PNR gezamenlijk optreden heeft volgens progno ses 22 van de 39 zetels veroverd en de Creoolse re geringspartij van premier dr. Jules Sedney, PNP, zonder een zetel achtergelaten. De andere regeringspar tij, de Hindostaanse Voor uitstrevende Hervormings partij VHP van Jaggernath Lachmon kreeg de overge bleven zeventien zetels. In de afgelopen regeringspe riode had de VHP na de af splitsing van dr. Hirasingh zestien zetels in de staten. TON Omdat nog niet alle stemmen geteld zijn kunnen er nog verschuivingen optre den. Politieke kringen ln Pa ramaribo achten het niet on mogelijk, dat bij de verdeling van de restzetels de verliou ding 23 voor de NPK en 16 voor de VHP zal worden. De VHP voerde in de ver kiezingscampagne een strijd tegen de onafhankelijkheid van Suriname op korte ter mijn. De NPK daarentegen sprak zich niet zo duidelijk uit, maar bleek geen voorstan der van het uitstellen van de onafhankelijkheid op lange termijn: „De onafhankelijk heid is niet meer te stuiten' Nederland heeft Suriname (en de Nederlandse Antillen) la ten weten dat het de onafhan kelijkheid van de heide rijks delen graag al in 1975 als een feit zou willen zien. De Surinaamse statenvoor zitter en leider van de VHP, J. Lachmon zei dinsdag naar aanleiding van de verkiezings uitslagen dat het volk neeft beslist en dat zijn partij zich daarbij neerlegt. „Het is", al dus de heer Lachmon, een democratische uitspraak". Hij sprak de hoop uit dat ook alle andere verliezers zich bij de uitslag zullen neerleggen. Maar later op de dag zei hij een hertelling aan te vragen voor het kiesdistrict Suriname (het gebied rond Paramaribo). De opkomst in Paramaribo was 67 procent, maar in de districten over het algemeen hoger. De lijstaanvoerder van de winnende Nationale Partij Kombinatie NPK, Henk Arron, verklaarde dat het kiezers korps duidelijk het beleid van de regering Sedney-Lachmon heeft afgewezen. „De kiezers hebben ons in onze verwach ting niet teleurgesteld'. Gistermiddag trokken vele aanhangers van de NPS en de PNR met auto's en bromfiet sen zingend en dansend door de straten van Paramaribo. De vele jongeren in de feestelijke stoet riepen „Weg met Bobo" (Bobo is een scheldwoord voor premier Jules Sedney). Na telling der stemmen van 189 van de 230 stembureaus was dinsdagavond (Nederland se tijd) de uitslag: NPK 58.155, VHP 43.788, PNP 3.483, VVP 1.105, HPP 3.085, AG 618, BEP 2.800, DVF 637, DUS 338. In Amsterdam hielden Suri namers een schaduwverkie zing. Ook daar was de Natio nale Partij Kombinatie de gro te winnaar. Van de in totaal 437 Surina mers die gingen stemmen brachten er 325 hun stem uit op deze partij. De tweede plaats was voor de (Hindo staanse) Vooruitstrevende Her vormingspartij VHP, die 35 stemmen kreeg. De Suripa-. mefs konden behalve hun stem uitbrengen op een partij ook hun mening geven over een aantal problemen. Hieruit bleek dat 295 voor onafhanke lijkheid van Suriname op zo kort mogelijke termijn waren, 49 waren er tegen n 60 hadden geen mening. 1 In 't kort EEN miljoen werknemers in overheidsdienst en fabrieksar beiders in Japan houden korte werkonderbrekingen en ande re acties om de werkgevers te dwingen tot uitkering van een inflatietoelage van gemiddeld 92.000 yen Der man HET congres van de PPR gaat vrijdag en zaterdag in Utrecht door, ondanks het verloren gaan van vele voor het con gres noodzakelijke stukken bij een brand in het partijbu reau te Amsterdam. Het pro gramma is echter gewijzigd, DE Zuidafrikaanse regering heeft beperkte bewegingsvrij heid opgelegd aan een verslag gever van de Johannesburg Star, een oppositieblad. Deze maatregel (banning) kan krachtens de wet op onder drukking van het communisme zonder proces worden opge legd. Hij mag nu onder meer geen sociale of politieke bij eenkomsten bezoeken en niet geciteerd worden. DE officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft vier maanden geëist tegen de 50-jarige directeur van een bouwmaatschappij J.W.P. uit Den Haag, voor een onjuiste aangifte voor de omzetbelas ting. De belastingdienst be taalde hem daardoor in 1961 f 630.000 uit. PARLEMENTARlëRS die deel nemen aan de bijeenkomst van de Westeuropese Unie hebben de begroting van 145 min. franc in Parijs goedge keurd. gen. Vrijdag de 16e was er van uitzetting echter nog geen sprake, aangezien nog een week respijt werd gegeven. De familie waren inmiddels enkele aanbiedingen gedaan, waarop zij niet kon ingaan, aangezien het om een vicrka- merflat ging. Voor de heer Wandosa, die pas een niertrans plantatie heeft ondergaan, zou een dergelijke huisvesting on geschikt zijn. Getracht zal worden voor vrijdag in leder geval voor de heer Wandosa bij familie on derdak te vinden. Wat er zal gebeuren met mevrouw Wan dosa en haar drie jonge kinde ren is nog niet te overzien. „Wij blijven zitten en zullen zeker met vrijwillig vertrek ken", aldus mevrouw Wando sa. „Zeker van een zich christe lijk noemend politicus mag verwacht worden dat hij in een geval als dit zijn gevoe lens van naastenliefde en maatschappelijke verantwoor delijkheid laat prevaleren bo ven eigenbelang", aldus de protesterende buurtbewo HHhHN -■ - Het wijkcomité „Witte Kouwen" uit Utrecht tijdens de demonstratie op het Binnenholf, waar deze Utrechtenaren een beroep op de Kamerleden deden om hun invloed aan te wenden bij mr. Scholten om de familie Wandosa niet op straat te zetten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Volkshuisvesting-minister drs. Gruyters krijgt bijzonder veel waardering voor zijn beleid van zowel P.v.d.A.- als de K.V.P.-fractie. Woordvoerders van de beide regeringspartijen waren niet karig met hun lof, al baseer den zij die op twee totaal tegengestelde argumenten De K.V.P. vindt dat het kabinet-Den Uyl niets anders doet dan het bouwbeleid van de vorige minister Udink uit voeren (Udink kreeg nog een postume pluim van de K.V.P.). De P.v.d.A.-fractie daarentegen is erg blij dat dit kabi net voorgoed gebroken heeft met de filosofie van Udink. De fractie praat dan over een „duidelijk afrekenen met de filosofie van oud-minister Udink, waarin economische aspecten zo'n overheersende rol speelden". Kortom een duidelijke ombuiging. Van liberale zijde toonde men zich wat verwonderd over dit verschillend uitleggen van het bouwbeleid van het kabinet- Den Uyl. De Beer de kiezers van de linkse drie zullen zich wel in de boot genomen voelen, nu dit kabinet de huurharmoni- satie alleen maar heeft bevro ren en niet afgeschaft. „Arme P.v.d.A.-ombudsmain- men", sneerde dit kamerlid, dat 'n beroep deed op de regerings partijen K.V.P. en A.R.P. om het huurbeleid niet te steunen. Minister Gruyters wil voor vol gend jaar de huren maximaal met 7 procent laten stijgen (6 procent wettelijke jaarlijkse verhoging, 1 procent huurhar- monisatie). De V.V.D. wil daar over een motie indienen. K.V.P.-woordvoerder Peijnen- burg liet de kamer in het on zekere, wat het huurbeleid be treft. Hoewel zijn fractie een groot aantal kritische vragen stelt bij de plannen van Gruy ters en Van Dam weigerde hij zich over de huurverhogingen voor volgend jaar uit te spre ken. Wel toonde hij zich uitermate verbaasd over het plan van de regering de minister de be voegdheid te geven in het geli beraliseerde gebied maxima te stellen met betrekking van tot de tussen de partijen overeen te komen huurprijzen. Zowel de KVP - als de VVD- woordvoerder hielden warme pleidooien voor de bevordering van het eigen woningbezit. De V.V.D. diende daarover al bij voorbaat een motie in om dat voldoende eigen geld bij de aankoop van een huis bij la- (ADVERTENTIE) JEen op researchfaciliteiten en know-how van beide banken .gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. gere inkomens meestal niet aanwezig is, wil de fractie dat er een wet komt die een 100 procent garantie door de over heid regelt bij aankoop van een woning. Er moet wel een grens wor den gesteld aan de prijs van de woning, echter niet aan het in komen van de aspirant-koper. Een dergelijke maatregel zou de schatkist praktisch „geen rooie cent" kosten, aldus de V.V.D. Het alternatieve woningbouw plan van de V.V.D.600 wo ningwet woningen minder bou wen en 8000 gesubsidieerde woningen in de particuliere sector meer (per saldo een „winst van 2000 woningen), maakt geen enkele kans in de kamer, omdat zowel K.V.P. als P.v.d.A. zich in grote lijnen het bouwprogramma plaatsen. UTRECHT (ANP) Het is hoog tiitjd diait er een nieuw beleid wordt opgezet voor de migrerende werknemers ijl Euiropa- Het is zelfs niet be kend, hoeveel er zijn. De schattingen lopen tot tien twaalf miljoen, inclusief vrou wen en kinderen. De hieer Leo Grijns, directeur socdiaie zeker heid van het direotaiaat-game- ra-all sociale zaken vain de Eu ropese Commissie, zei diilt gis teren in Utrecht, tijdens de panieMiiiscusgiie op de sociale conferentie vara de Eui^opeae beweiglinig. Zo. u heeft het zeker ook wel gemerkt: de militaire jun ta's in deze wereld maken school. Ook in Athene worden de gevangenen nu „opgebor gen" in een voetbalstadion. Daar kunnen d'r lekker veel in. zullen die ondemocratisch ingestelde machthebbers den ken. Nu weet u ook wat die uit drukking bloed aan de paal" eigenlijk wil zeggen. En dan nog volhouden dat sport en politiek niets met el kaar te maken hebben. De Griekse democratie: Pa- padopou-total-loss. Rechter Daniel Ryan in de Amerikaanse plaats Cook heeft bepaald dat de rechtzaak tegen verdachte Eugène Owens naar een „lagere recht- hank" verwezen moest wor den. O wens had namelijk gewei gerd in de op de 22ste verdie ping gelegen rechtzaal te ver schijnen omdat hij hoogtevrees heeft. De rechter heeft wel bekend gemaakt dat een en ander geen invloed zal hebben op de hoogte van de straf. (Dat nieuwe boekje van John O'Mill, waarover ik u gisteren sprak wordt zeer he vig aanbevolen tussen haak jes). De beer C. (van Cees) Berkhouwer is gekozen tot Nederlands Pijproker van het jaar 1973. Zware pijproker ze ker. Als je hem in het Euro pees Parlement (waarvan hij voorzitter is) bezig hoort, lijkt het eerder of hij de pijp aan Maarten wil geve- als dat parlement met meer a zeggen krijgt. Deze week is de heer David Arthur een boete gaan betalen van 25 pond wegens wanorde lijk gedrag. Hij deed dit aan een bank in Plymouthper cheque. De bankmensen keken wat vrgemd op want de cheque was verre van alledaags: een plat stuk marmer van 45 kilo. Daarop was de voorgeschreven tekst geschilderd en het ge heel ondertekend. De bank moest erkennen hier te maken te hebben met een legaal betalingsbewijs" en nam de plak aan. Waarom dit allemaal? „Ik vond de boe te dwaas", aldus Arthur, „en vond het dus gepast om met gelijke munt te betalen". Vervolgens verdwijn ik, wat dacht je wat? (om met enkele collega's 1e spreken). MERIJN (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/CAIRO Het Israëlische kabinet is gisteren' in spoedzitting bijeen geroepen' ter bespreking van de kwestie van het stabiliseren van het be stand en het scheiden van de Israëlische en Egyptische troe pen. De besprekingen over dit punt van het bestandsakkoord zijn op een impasse uitgelopen. Een tweede dieptepunt in de onderhandelingen: Egypte heeft de V.N. een nieuw, gedetail leerd rapport gevraagd over de bouw van een brug door de Is raëliërs over het Suezkanaal hetgeen, zoals gisteren gemeld, „een ernstige schending" van de bestandsovereenkomst wordt genoemd. Het belangrijkste punt op het diplomatieke front van het Midden-Oosten: De Libische leider kolonel Moammer Gad dafi wordt donderdag in Pa rijs verwacht voor een privé- bezoek en zal zaterdag, op zijn uitdrukkelijk verzoek, met pre sident Georges Pompidou, een onderhoud hebben. Jr Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. LONDEN (AP) De zestien man sterke Japanse expe ditie die twee maanden een onderzoek heeft ingesteld naar het bestaan van het monster van Loch Ness, in Schotland, heeft het werk gisteren gestaakt en keert naar huis terug. Het onderzoek heeft een kwartmiljoen dollar gekost. Wat heeft het opgeleverd? Een hoop nog niet geïdentificeerde beenderen, plus het vastleggen, op de geluidsband, van enige vreemde gelui den". De beenderen werden gevonden in de Urquhart-baai die ligt in het noordwestelijke gedeelte van het ruim 41 kilome ter lange meer. De expeditieleider heeft gezegd dat men het volgend jaar, in het begin van de lente, weer gaat proberen. Hij vond die beenderen wel belangrijk en dacht dat ze wel eens afkomstig konden zijn van reuzen-palingen. In het meer komt veel paling voor. En die geluiden „hadden mij ook te denken gegeven". Bij het zoeken naar „Nessie'' is onder meer gebruik ge maakt van een bemande mini-onderzeeboot, maar de vol gende keer willen de Japanners een onbemande capsule naar beneden laten gaan die via computers wordt bestuurd. Helpt het niet, dun vindt allicht de een of andere industrie er baat bij, vroeger of later, oordeelt de expeditieleider. I H

de Stem | 1973 | | pagina 11