Hardheid in Spanje komt me nu van pas sa, KNVB ondersteunt suggestie horeca FADRHONC„EEN SPEL VAN LEVEN EN DOOD RUSLAND OP WEG NAAR WERELDTITEL NS-Minitrips eigenland as sr China verdringt Taiwan van Aziatische Spelen Speler van Heracles overleden Kort geding tegen KNWU HREBEC KLOPT NEWCOMBE 4U8SISCH «LEDER sport elektriciteitswerken VOLGENDE WEEK Zaterdag 17 november 1973 (Van onze speciale verslaggever) ZEIST Johan Cruyff geniet met volle teugen van zijn Spaanse voetbalavontuur. De Amsterdamse vedette krijgt steeds meer plezier in zijn Spaanse voetbalbestaan nu de zaken zo voorspoedig voor hem verlopen. Barcelona met Cruyff heeft uit drie wedstrijden vijf punten behaald. Het dolenthousiaste Spaanse voetbalpubliek schrijft deze her opstanding van de ploeg van Michels louter en alleen toe aan het meespelen van Cruyff en dit heeft hem in Spanje nog zoveel populairder gemaakt dan hij al was, dat hij ook op commercieel gebied reeds de vruchten van zijn popula riteit begint te plukken. TEHERAN (RTR) China ral volgend jaar in de plaats van Taiwan worden toegelaten tot de Aziatische spelen. Dit is vrijdag tijdens een congres van de overkoepelende federa tie in Teheran besloten. Het resultaat van de stemming was: 38 voor, 13 tegen en 5 onthoudingen. Het besluit kan tot gevolg hebben dat de banden met het Internationale Olympische Co mité verbroken zullen worden. Het IOC erkent Taiwan wel en China niet. Taiwan is bo vendien lid van de belangrijk ste sportfederaties (atletiek, zwemmen, boksen en hockey). Tijdens het jongste Olympi sche congres in Varna waar schuwden deze sportorganisa ties de federatie van Aziati sche spelen dat men een even ement met China in de plaats van Taiwan niet zou goedkeu ren. Peter Chang, afgevaardigde van Taiwan, zei na de stem ming tot de congresgangers: „Hiep in uw hart weet u dat u verkeerd hebt gehandeld door ie politiek in de sport toe te laten. Daarom is de ware ver liezer vandaag niet Taiwan naar de gehele federatie van Aziatische spelen. Uw actie aal vandaag beoordeeld wor- ien door de wereld. Heren, ik verzeker u dat wij in naam van de Olympische geest onze strijd zullen voortzetten zodat uiteindelijk gerechtigheid en farlijkheid zullen zegevie- (ADVERTENTIES) p verzorg-, ucl.reis van ieder st3üpn; logies en maaltijden. 2dagen t^Haag/Schevemngen %en Hfeiie hu («stal lui raf 51.- i va f 60.- Sfogen ^wronnikoog va f 62.- va f 66- YAf 68.- va f 69.- vaf 73.- va f 73.- vaf 79.- vaf 80.- vaf 85.- VA f 113.- VAfll3.- VAfll5.- W dagelijks. ff L'50rmat'e 'n ("""diure ^met NS" op her Schoonvader Cor Coster ver toeft, om op dit terrein de zaken te ordenen, meer in Spanje dan in Amsterdam en de aanvankelijk verbaasde Spaanse zakenwereld begint nu te wennen aan het feit dat de naam Cruyff duur betaald moet worden. De keurig kort geknipte Cruyff (hij lacht wel, wanneer hem wordt ge vraagd of hij dit heeft gedaan, omdat in Spanje nog veel aversie tegen lang haar be staat, maar ontkent niet) zegt al deze toestanden rond zijn persoon geweldig te vinden. Cruyff: „Ik heb het fantastisch naar mijn zin in Spanje. Je blijft er lachen. Ik heb nu weer gehoord dat men in Sa- ragossa boos is op Barcelona, omdat ik toestemming heb ge kregen met het Nederlands elftal mee te doen. Barcelona speelt dus zaterdagavond zon der Cruyff tegen Saragossa, dat de entreeprijzen voor deze wedstrijd reeds had verdub beld. Zulke geintjes maak je daar aan de lopende band mee" Maar ondanks het ongeloof lijke succes van Cruyff in Spanje, is het toch opvallend dat hij, wanneer hij over „ons voetbal" spreekt het Neder landse voetbal bedoelt, hier mee duidelijk aangevend dat hij in zijn hart het Nederlandse voetbal is trouw gebleven. Cruyff: „Uiteraard heb ik mijn belangstelling en sympa thie voor Nederland met ver loren. Ik blijf tenslotte maar een paar jaar in Spanje en dan kom ik weer terug. Ik heb mijn huis in Vinkeveen nog met verkocht. Daarom Den ik er ook zo gelukkig mee dat ik voor Oranje kan blijven spelen. Op deze manier verlies ik het contact met Nederland niet. fk vind het bijvoorbeeld een uitermate belangrijke zaak dat Nederland München 1974 haalt. Daar is het totale Nederlandse voetbal mee ge diend". En dat Nederland Mönchen bereikt, daar is Cruyff van overtuigd. Aan hem zelf zal het zondag tegen de Belgen niet liggen, want hij zegt weer volledig in zijn wedstrijdritme te zijn. Cruyff: „De eerste wedstrijd bij Barcelona merk te ik dat ik een aantal weken had stilgelegen. Ik kwam conditioneel twintig minuten te kort. Ik heb ook weinig van mijn sprintsnelheid verloren. Daar ben ik erg gelukkig mee. Want in Spanje ziet iedere verdediger het als een erezaak om mij af te stoppen. Voor mij is iedere competitiewed strijd in Spanje een Europa cupwedstrijd, zo hard wordt er gespeeld. Dat kan echter tegen België alleen maar van pas komen, want ik weet uit ervaring dat die jongens van Goethals er ook wat van kun nen". Cruytf is het totaal met eens met de Belgische opvat ting dat Nederland bang zou zijn van het Belgisch elftal. Cruyff: „Waarom zouden we. We zullen België heus niet onderschatten, maar tenslotte staat er voor de Belgen net zoveel op het spel als voor ons. Waarom moeten we dan bang zijn. Ik blijf er bij dat Nederland over meer voetbal kwaliteiten beschikt. Ik ben er ook van overtuigd dat we dat zondag in Amsterdam zullen bewijzen. Nederland gaat naar München". HARRY VERMEULEN Voetbal Dino Zoff, de doelman van Juventus en het Italiaanse voetbalelftal, is voor het nationale elftal in de laat ste 917 minuten niet gepas seerd. De laatste keer dat Zoff de gang naar het net moest maken was op 20 september 1972 in de wedstrijd tegen Zuid-Stavië. 0 Johan Cruyff„Ik vind het fijn dat ik door Oranje contact houd met het Nederlandse voetbal". DEN HAAG (ANP) De KëVB staat achter de sugges tie die het bedrijfschap hore ca aan het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft ge daan een alternatieve moge lijkheid te scheppen voor het rijden per auto in het week einde. Het bedrijfschap stelt voor in de periode van zaterdag morgen 6 uur tot zondagavond 24 uur de volgende regeling te doen gelden: De ene week mogen de au to's waarvan het kenteken eindigt op een even cijfer za terdag rijden en die met een kenteken dat op een oneven cijfer eindigt op zondag. De week daarop is de zaterdag voorbehouden aan de „oneven" auto's en de zondag aan de „even". De KNVB heeft vrijdagmid dag aan het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk een telegram gestuurd met de volgende in houdt: „KNVB steunt vol gaarne advies bedrijfschap horeca aan minister van Ver keer en Waterstaat inzake fa cultatief rijden per auto op za terdag en zondag stop Onze ruim 5.000 clubs spelende per jaar meer dan 350.009 wed strijden komen door de huidi ge maatregelen ook in ernstige moeilijkheden stop H.A. Burg wal secretaris-penningmees ter. In het bijzonder in het lage re voetbal worden de spelers veelal per (gratis) beschikba re wagens van particulieren naar de uitwedstrijden ver voerd. Na het invoeren van de autoloze zondag was dit niet meer mogelijk en moesten als niet van openbaar vervoer ge bruik kon worden gemaakt bussen worden gehuurd. In- (Van onze sportredactie) ZEIST Als een blije vogel. Zo loopt dr. Frantisek Fadrlionc de laatste dagen door het KNVB-Sportcentrum te Zeist. Een man die sinds het moment dat hij aangesteld werd als bondscoach met vele tegenslagen te kampen heeft gehad en ook nu zo kort voor de beslissingswedstrijd tegen de Belgen niet zonder zorgen is, kijkt alleen nog maar voor uit. „Met achterom kijken, bereik je niets. Wat gepasseerd is, is voorbij. Zondag zal het bewijs geleverd worden dat mijn visie juist is geweest. Nederland gaat naar het eind- toernooi in West-Duitsland", zegt hij fel. frantisek Fadrhonc heeft de laatste dagen als een paard gewerkt. Niet alleen tijdens de trainingen. Ook tijdens de zogenaamde vrije uren was de bondscoach altijd wel ergens druk mee. „Er zijn nog zoveel zaken te regelen. Het mag de Jongens aan niets ontbreken, tedere wens (natuurlijk wel binnen de perken) moest ver vuld worden. De jongens moesten zich in een ontspan nen sfeer op het duel tegen de Belgen kunnen voorbereiden" De bondscoach, die in 1970 in dienst van de KNVB kwam en wiens contract in 1972 op voordracht van de spelersraad van het Nederlands elftal tot na het wereldkampioenschap m West-Duitsland werd ver lengd, is niet alleen een alles- regelaar in het trainingskamp. Per slot van rekening houdt ook chef d'équipe Jack van Zanten zich met de Neder lands elftalselectie bezig. Maar sterker als ooit tevoren heeft dr. Frantisek Fadrhonc er dit maal voor gezorgd dat de Ne derlands elftalgroep tot een geweldige vriendenkring is uitgegroeid. De bondscoach heeft in zijn trainersloopbaan zo zijn eigen manier van persoonlijke bena dering opgebouwd. „Het moet", aldus Fadrhonc, „niet altijd gezocht worden in hel serieuze vlak. Er moet op zijn tijd ook wel eens een lekkere grap uitkomen. Dat is een kla re zaak. Je kunt niet altijd over voetballen praten". Wim van Hanegem, Wim Suurbier, maar ook Gerrie Mühren, Jo han Cruyff en de kleine Wim Janssen zijn vaak de grote „aangevers" voor de ludieke taal die in het trainingskamp wordt gebezigd. „Haagse Hop" Aad Mansveld leek nog even wat problemen met de spottende ondertoon van die gesprekken te hebben, maar het was natuurlijk Fadr honc zelf die alles weer tot de normale proporties kon terug brengen. Mansveld: „Vooral met die Amsterdamse gein, had ik in eerste instantie wel eens moeilijkheden. Maar als je eenmaal de dubbele bodem uit die grappen kunt halen, dan lach je je gewoon gek". Bondscoach Fadrhonc is deze dagen beslist niet de grote „joker" geweest in het spe' van Nederlandse voetbaitroe- ven. Maar Fadrhonc was wel vaak de man die door welo verwogen acties de troeven bij zijn jongens uit de handen kon spelen. „Dat is gewoon belangrijk. De jongens moeten weten dat ze mij ook moeten zien als een van hen. Ik ben geen echte kapitein. Ik ben wel de man die het schip stuurt, maar dat alleen kan doen als iedereen met me meedenkt; met me praat, maar ook aanvoelt in welke sfeer ik de selectiegroep wilde heb ben", aldus Fadrhonc. De spelers zijn ondertussen wel gewend geraakt aan het af en toe wat emotioneel rea geren van de bondscoach. Aan zijn vaak onbegrijpelijke zin nen die hij over de spelers- groep uitstrooit. „Maar ook dat", aldus doelman Piet Schrijvers „heeft zijn charme. Zeker als je zo lang met hem optrekt. Die man is bezeten van voetbal; en helemaal gek van het Nederlands elftal. En juist zijn taalproblemen ma ken hem tot zo'n unieke fi guur. Nu we deze keer zo lang bij elkaar zijn, gaan we hem steeds meer waarderen". Bondscoach Fadrhonc laat niet blijken dat hij gelukkig is met de positieve reacties van de jongens. „Ik weet voor mezelf dat ik het goed doe. Dat de spelers me begrijpen; dat ze in ieder geval aanvoelen wat ik bedoel. Ik heb per slot van rekening met topvoetballers te maken; jongens die de voet baltaai zo goed beheersen dat ze aan een half verstaanbaar woord al genoeg hebben om te weten waarover we het heb ben", zegt hij dan. Over de strijd van komende zondag wil Fadrhonc niet veel kwijt. Hij:„Ik heb altijd, ge zegd dat het Nederlands elftal naar West-Duitsland gaat. Ze ker als het arbeidsklimaat op timaal is. En daar heeft men de laatste tijd voor gezord. De blessures aan de top zijn even een probleem geweest, maar ik heb het volste vertrouwen in de knapen die nu in de ploeg komen". Toch heeft de bondscoach nog een vrees, de angst voor het „buitengebeuren", zoals de spelers het de laatste dagen zelf zijn gaan noemen. Hoe zullen de Nederlanders in het stadion reageren als er nu eens niet zo'n aantrekkelijke partij voetbal wordt gespeeld. Fadrhonc: „Nederland is een voetballand. Klaar. Dat weten we allemaal, Maar ik geloof ook dat we het meest critische voetbalvolk ter wereld heb ben". En dan gaat hij verder: „Je moet er natuurlijk van uitgaan dat de Belgen hooguit met twee spitsen spelen. De meeste mensen op het mid denveld en in de verdediging groeperen. Dat is nu eenmaal de kracht van de Belgen. Het gevolg is dat je gewoon een opeenhoping van mensen op een bepaald stuk van het veld krijgt. En in zo'n enge ruimte is het ook altijd moeilijk voet ballen. Daarnaast mogen we verdedigend ook geen enkele risico lopen. Als je deze gege vens als uitganspunt neemt, dan moet je al van tevoren vaststellen dat het moeilijk wordt om voor een flitsende partij voetbal te zorgen". „En toch", zegt mr. Hoogewo- ning, de voorzitter van de sec tie betaald voetbal, „zal er zondag iets gepresteerd moe ten worden. In de kwalifica tiewedstrijden is er tot nu toe weinig verheffends gebeurd. Ik heb de jongens gezegd dat ze voor de 65.000 gulden die te verdienen zijn, ook werke lijk arbeid moeten leveren". Maar daarover behoeft nie mand zich zorgen te maken. Fadrhonc: „Zondagmiddag gaat gewoon het spel van le ven of dood beginnen. De jon gens beseffen dit maar al te goed". JACK ARENTSEN Dr. Frantisek Fadrhonc, die op bovenstaande foto Wim Hanegem onder hemden neemt man die het schip stuurt" „Ik ben geen kapitein, maar de TENNIS: Tom Okker heeft vrijdag in d'e halve finales van het eindtoernooi om de De- war-cup gewonnen van de Brit Mark Cox. De setstanden waren 60 en 76. elektravon Naaldwijk-Havenstr. 35 -Tel. 01740-257 33 Breda Lunetstraat 13 -Tel. 01600-440 56 ROTTERDAM (ANP) Het lijkt vrijwel zeker dat Rusland de wereldtitel bij de groepsoefening, die in 1967 in Kopenhagen voor de eerste maal op het programma van de wereldkampioenschappen moderne ritmische gymnastiek stonden, gaat heroveren. De zes Russinnen gaven gisteren in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam op de openingsa vond van de zesde wereld kampioenschappen een vlek keloze demonstratie. In het spel der Gratiën, waarvan de eerste dag achttien van de 27 ingeschreven landen deelna men, imuoneerden de Russin nen niet alleen door een schit terende oefening, maar vooral door het volkomen synchroon verlopen daarvan. Rusland scoorde een totaal van 18,55 punten en kwam daarmee als enige land bij beide Waarderiii- gen boven de negen punten. Voor de compositie van de oe fening kreeg het Russische zestal 9,30 en voor de uitvoe ring 9,25 punten. Met Rusland gaan Tsjecho- slowakije, tweevoudig titelhou der Bulgarije, Italië, Oost- Duitsland en Noord-Korea over naar de finale, die zon dag wordt gehouden. In de eindstrijd tellen de totalen van gisteravond mee. De Russin nen beginnen dan ook met een voorsprong van een kwart punt op Tsjechoslowakije. Bulgarije, dat in 1969 (Varna) en 1971 (Havanna) wereld kampioen werd, staat viertien de punt achter. Het Nederlandse zestal Grietitraa Molenbuur, Janny Oost, Ainelies van der Lin den, Anneke Blewa-nus, Petro- nella R rodenburg en Jolanda Sap. heeft het voortreffelijk gedaan. Uiteraard was een fi naleplaats voor Nederland, dat voor de tweede keer deel neemt aan een wereldkampi oenschap niet weggelegd. Maar met een totaal van 16,85 punten (8.75 en 8,10) eindig den de Nederlandse dames, die gehandicapt waren dat bleek vooral bij de uitvoering door cfc- blessure van Ber- thy van Midden als negende in de goede helft van het klas sement. Cuba, dat twee jaar geleden m Havanna, waar overigens vele Westeuropese landen ontbraken wegens de hoge reiskosten, vierde werd, eindigde nu als achtste. Akke Smit, de Nederlandse trainster, was uitermate ver heugd. Wij hadden gerekend op een dertiende plaats. En dan negende worden, dat is toch geweldig. Het was jam mer dat Berthy van Midden wegens een lichte blessure ALMELO (ANP) Wim Meyer, een 17-jarige jeugdspe ler van de Almelose eerste divisievereniging Heracles, is donderdagnacht in een En- schedees ziekenhuis aan een hersenbioeding overleden. Woensdagavond speelde hij met het C-team een vriend schappelijke wedstrijd, maar na tien minuten liet hij zich vervangen, omdat hij klaagde over hoofdpijn. Later op de avond werd hij getroffen door een hersenbloe ding. Donderdag is hij geope reerd, daarna kreeg hij voor de tweede keer een bloeding ditmaal met fatale afloop. niet kon uitkomen. Gelukkig kan ze wel starten bij de indi viduele oefeningen". Een tegenvaller was het op treden van Brazilië, dat tij dens de training een grote in druk had gemaakt. De Zuida- merikaantjes, die na Noord Korea en Bulgarije als derde aan de beurt kwamen, misten het vuur van de training. De dertiende plaats betekende een bittere teleurstelling voor het zestal, dat huilend in de ca tacomben verdween. dien de overheid de suggestie van de horeca zou overnemen, bestaat zij het door de in gevoerde beperking in wat mindere mate -weer de mo gelijkheid de spelers per eigen vervoer naar de uitwedstrij den te brengen. De KNVB on derschrijft de zienswijze dat op deze/ manier efficiënt ge bruik van de auto wordt ge maakt daar de wagens ge woonlijk volledig zijn bezet. (Van een onzer i erslaggevers) DORDRECHT Volgende week vrijdag, 23 november om 10.00 uur zal voor de Haagse rechtbank het kort geding die nen, dat door een aantal ama teurrenners, waaronder Fedor den Hertog, Nanno Bakker en Roy Schuiten is aangespannen tegen de KNWU. Inzet is het nieuwe sponsor reglement van de Wielreniuiiie dat sponsoring van aimiateur- reniniers boven die 23 jaar ver biedt met ingang van 1975, ter wijl voor 1974 een overgangs regeling is getroffen. Genoem de renners, die juridisch wor den bijgestaan door de Am- steliveense advocate mr. A. r,eeser, stellen dat hen op on rechtmatige wijze de mogelijk heid wordt onthouden om top sport te beoefenen en eisen, dat de KNWU dit ongedaan zal maken. MELBOURNE (ANP) Australië en Tsjechoslowakije hebben de eerste dag van de wedstrijd voor de halve fina les van bet tennistoernooi om de Davis cup in Melbourne onbeslist afgesloten: 1I. De 35-jarige Rod Laver startte ■uitstekend voor zijn land, dat voor het eerst na enkele jaren de sterkste profs in de gelederen heeft. Laver maakte korte metten met de 27-jariige Wimbledonkaimpioem Jan Kodes: 63 75 7—5. Laver. die zeven jaar geleden voor het laatst in het Davis cup-toernooi uitkwam, begon nerveus, maar kreeg halver wege de partiij vaste greep op het spel van zijn tegenstan der. Na dit succes van Laver dachten velen dat Australië in het tweede enkelspel tussen John Newcombe en Jiri Hre- bec d'e voorsprong op 20 zou brengen. De 23-jarige Hrebec zegevierde echter verrassend in vier sets: 64 810 64 75. Hrebec heeft in dit Da- vis oup-toernooi tot nu toe in zeven partijen slechts een ne derlaag geleden. Dat was te gen de Westdiuitser Meiier. Voetbal De tienvoudige Zweedse voetbalinternational Conny Torstensson heeft don derdag een contract voor twee jaar getekend bij de Westduit- se kampioen Bayern München. Torstensson, afkomstig van de Zweedse kampioen Atvida- berg, zal waarschijnlijk op 1 december zijn debuut maken in de bekerwedstrijd tegen Duisburger SV. (ADVERTENTIES) Aftershave-haarlotion deospray-badzeep enz. w-m Deze week te winnen (stuur dus puzzel 11 in!) voor 1.- dlt fraaie kiokken-servies ter waarde van 53,70. Een geschenk van Nutricia, Zoetermeer.

de Stem | 1973 | | pagina 27