Werk zeesluis Brugge ligt al een jaar stil Dichterlijk werk in Hulst I Sier zeeuws QtkmêceA DOUWE VAN DER MEER MAAKTE IN ZEVEN JAAR 200 FAMILIEWAPENS REDUCTIE OP VERBLIJF AAN BELGISCHE KUST flE ZAL DAT BETALEN FILMS IN ZEELAND stad HAMVRAAG Ontdekkingen Lijfspreuk Vrijdag 16 november 1973 (Van een onzer verslaggevers) KNOKKE-BLANKEN- hfrGE De toeristische in erte langs de Belgische Lit heeft snel gereageerd op 1 autoloze zondag die op 18 november voor Belgie is aan- ekondigd Het gemeentebe- «tuur van Knokke heeft er bij de rijksoverheid bijvoorbeeld op aangedrongen op autoloze zondagen extra-treinen naar de kust in te leggen. Dit in verband met het in de laatste jaren sterk ontwikkelde win- tertoerisme langs de kust. Hoteliers in de Belgische badplaatsen hebben voor de autolozen zondagen speciale weekendarrangementen opge steld, die het de rust zoekende toerist mogelijk maakt tegen gereduceerde prijs tot maan dag in de badplaatsen te ver blijven. In Knokke wordt ge werkt aan de mogelijkheid te laten overnachten van zondag op maandag tegen halve prijs. Voor Blankenberge kunnen reductiekaarten bij de Spoor wegen worden verkregen. Er zijn vier mogelijkheden voor de bezoeker, variërend van 1 nacht volle prijs en een nacht halve prijs tot 2 nachten beta len 1 voor niets. Voor dagjes mensen die zondag Blanken- berge willen bezoeken wordt een systeem ontworpen waar in horecabedrijven op de con sumpties 10 procent korting kan worden verkregen. tel jsUWwft bi Tekening van de geplande reconstructie van de haven. .iCj/cius Zelfgave" van Felix de Boeck. vin j Ter gelegenheid iair,i "Henzeventigste ver- Iit p ,.van de Vlaamse schil- l eelix de Boeck vindt in Kaadhuis te Hulst onder m f van ket stadsbestuur CKvb medewerking van het (ll r.1 „i; :f, Vlnnmc KiitkT 'Christelijk Vlaams teMarsverbond, de groot- tJJ er°apering van kunste- ï.i Vl en letterkundigen van Bopni, land, waarvan De inlrs£r°ePering van kunste- fel1"" I--, - ^i/redeken is) een retro- Werk pla (exposit'e van diens Hulst betreft het van de tentoonstel- 1 Sindh'11 maanc' oktober te !L?e ln Gent in december "hoven te zien was en Van 'hZ:zijn, - een kwestie tiimt s™ikbare expositie- dient 't Waartnee men zich ierhaiverzoenen. Mogen tiet na bepaalde aspecten, werk uit zijn vroe- klijtt ,S hier ontbreken, er een be ,'™ende ov§r om ons kelansriw. vormen van deze 6 Oke en persoonlijke schilder die zijn hele leven lang boer en schilder is ge weest. Door de week werkte hij met zijn vrouw op de boerde rij, zondags sloot hij zich op in zijn atelier om zijn dromen als beeldend kunstenaar op doek te brengen. Ofschoon hij gematigd expressionistisch be gon, ook het pointillismue nog beoefende, ligt De Boecks be tekenis vooral in het feit dat hij samen met Josef Peeters, Van Tongerloo, Michel Seu- phor e.a. een voorloper was van de abstracte kunst in België. Zij het een zeer persoonlijke en eigenzinnige, want De Boeck onderscheidt zich zeer duidelijk van zijn medestan ders. In het constructivistische en abstracte genre hoedde hij zich voor de mathematische „droogte", waartoe kunste naars als Mondriaan e.a. ver vielen. De Boecks werk bleef altijd geladen met ziel en spi ritualiteit, zoals de hier aan wezige werken duidelijk be wijzen. Overziet men het geheel van deze expositie, dan blijkt De Boeck een zeer, dichterlijk schilder; hij wordt geboeid door de lichten van auto's en schijnwerpers in de nacht, een thema waaraan hij een hele cyclus wijdde, door de val van regendroppels in water en ze ker ook door de mens, getuige enkele zeer indringende, psy chologisch diep-peilende por tretten en zelfbeeltenissen. Niet altijd is de kleur- en verfbehandeling van De Boeck zo geacheveerd als men wen sen zou, anderzijds is hij als autodidact tot een geheel ei gen techniek gekomen. Dat maakt zijn werk als geheel misschien wat onregelmatig van kwaliteit. Maar hoe het ook zij, in elk geval is Felix de Boeck een Vlaamse kunste naarspersoonlijkheid van wie men kennis moet nemen. Dat kan tot 23 november a.s. WILLEM ENZINCK. (Van een onzer verslaggevers) ZEEBRUGGE Deze week is het precies een jaar geleden dat de aannemers combinatie Sogetra het Bel gische ministerie van Open bare Werken liet weten dat de werkzaamheden aan de zeesluizen in Zeebrugge zou den worden stopgezet. Aan leiding was het feit dat door het wegpompen van het bo demwater in de bouwput schade ontstond aan de hui zen in de buurt van het werk. De aannemer liet we ten dat volgens hem de me thode zoals uitgedokterd door het ministerie, de op drachtgever, niet goed was wat bleek uit de schade claims die begonnen binnen te regenen. Volgens het mi nisterie lag de schuld bij Sogetra. Het afgelopen jaar echter hebben de werkzaamheden aan de zeesluis stilgelegen. Wel zijn de overige werken, die op dit project betrekking hebben, voortgezet. De beide afwateringskanalen vanuit het binnenland zijn praktisch in gekokerd, wat wil zeggen dat zij via een gigantische stenen buis ln zee uitmonden. Binnenkort hoopt men een begin te kunnen maken met het opspuiten van het indus trieterrein dat achter de nieu we zeesluis is geprojecteerd Belangstelling schijnt er al te zijn voor deze terreinen. Naar verluidt zou Distrigaz een op tie hebben genomen op 60 ha, gelegen direct achte-r de zees luis. In hoeverre het stilleggen van de werkzaamheden aan de zeesluis remmend heeft ge werkt op het gehele proiect, valt op dit moment moeilijk te zeggen. Fen woordvoerder van het Belgische ministerie zei dat het schema wel overhoop lag, maair dat nu werken zijn uitgevoerd, die aanvankelijk later waren gepland. Inmiddels blijft men nog steeds zitten met het bronbe- malingsprobleem. Het ministe rie bestudeert thans een plan van een aantal aannemers om bronbemaling ter plaatse te verrichten na een 40 meter diepe metalen wand om de bouwput heen aan tebrengen Vermoedelijk een moeilijk en zeker erg dure aangelegenheid Een alternatief zou kunnen zijn het verleggen van de zeesluis, waarvoor door sommi gen krachtig wordt gepleit Een derde groepering vindt dat zonder meer verdergegaan moet worden met de oorspron kelijke methode. Nog dit iaar verwacht men een definitieve beslissing over de wijze waar op de fcrorubemaling ter hand zal worden genomen. Hamvraag is wel wie d-e bij komende kosten, veroorzaakt door stillegging en eventuele schadeclaims, moet betalen Aannem'ngsfirma of ministe rie? Zou de Belgische over heid beialen dan betekent dit dat de rodracht van het minis terie fout was. De bevolking van Zeebrugge !-s overigens nauw bij de werkzaamheden betrokken. Een actieve werkgroep „Zee- brugge blijft" behartigde reeds in een vroeg stadium de be langen var de inwoners. De werkgroep heeft voorts a-an het ministeri-e voor streekeco- nomie gevraagd een rapport samen te steli-en over de vraag in welke mate het milieu doo-r de havenui+hreidimg zal wor den vervuild Een studie is ook aangevraagd over het on derwerp .De leefbaarheid van Zeebrugge als woonkern bin nen een havengebied" Al met al rekenen dat men toch wel verwacht dat Zeebrugge als internationale zeehaven na het gereedkomen, van de sluis een grote vlucht kan gaan nemen. Woofrlptaat Collecte De huis-aan-huis- collecte voor het venemen- tencomité om hun sinterklaas activiteiten te kunnen bekosti gen Upeft dit jaar 900 opge bracht. „Ik houd me al zo'n veer tig jaar met het opzoeken van familiewapens bezig. De laatste zeven jaar heb ik er ongeveer twaalfhon derd gemaakt", zegt de heer Douwe L. van der Meer in Terneuzen. Wij zit ten in zijn gerestaureerd huisje aan het Tuinpad 22, dat je kunt bereiken via de Kandeelstraat, een smalle zijstraat van de Terneuzen- se Noordstraat, naast zijn beide, voor Zeeuwsch- Vlaanderen, lang niet on belangrijke panden, waar de heer Van der Meer da- mesconfectie verkoopt. Onder het hedendaagse blauwe bord, waarop strakke witte (etters, de naam Kan deelstraat vermelden, is een klein houten bord bevestigd, waarop in speelser trant: „Oudt Neuse vestingwerken 1491-15S4-1835". In hoi huisje dat de heer Van der Meer heeft opge knapt, is het gezellig. De wamden zijn wit, behalve aan de Kart waar vroeger twee bedsteden waren en die hij nu gebruikt om er hout voor de kleine open haard en ma terialen in op te bergen. De ze wand is met donker hout betimmerd. In het midden van de kamer een tekenbord met enkele wapens die hij zelf ontworpen en geschil derd hepft. „Toen ik nog een jongen was boeiden o"de tekeningen waarop vaak een tekst was gecnlHgrafeerd, me heel erg en zo ben ik me al gauw voor de heraldiek gaan inte resseren", zegt de heer van der Meer. Hij vertelt verder heel vaak van mensen het verzoek te krijgen de oor sprong van hun maam, waar aan soms een familiewapen verbor.de is geweest, op te zoeken. Dat kost vaak nogal wat tijd", zegt hij hiero ver. Om te beginnen zoekt hij een aankmop'ngspunt in de naam van de aanvrager, de streek waar hij vandaan komt, familierelaties enz. F-n dan beginnen de nasporin gen. Dikwijls in de vele boe ken, die hii zich in do loop der jaren hiervoor hoeft aan geschaft. Hij komt dan vaak tot zeer merkwaardige ontdekkingen vooral als de betreffende fa milienaam al heel oud is. „Dan vind je vaak de glorie tijd en de neergang van zo'n geslacht", zegt de heer van der Meer. Figuren die in hun ti'd door het één of ander uitblonken, maar ook telgen, die het niet zo best hebben gedaan. Het komt ook vrij dikwiiïs voor dat je een ne- riode moet overslaan, gewoon omdat ie dat stuk kwiit bent. Maar over het algemeen kom ie toch tot een vrij compleet beeld. „Lang niet iedere familie had een wapen", vertelt de heer var der Meer verder. „Als do mensen het goed vinden, dan ontwerp ik zelf een wapen voor hen en dat doe ik dar b.v. in velband met h rn naam, of met hun beroeoAan de muren han gen een aantal met veel zorg getekei de en fraai ingeliiste wapens met de familienaam er onder gecalllurafeerd. Vrijbu"'e Booen, Hamelink, D'Hondt. Van Daele, van der Baan en van Acker zijn vol gens de heer van der Meer allemaal echte Zeeuwse na men. Douwe van der Meer voor enkele van zijn familiewapens. Zijn eigen wapen, dat men levensg-oot terugvindt op de gevel van zijn riante bunga low aan de Oesterputten, draagt hij ook op zijn jas: een rx-d schild met in het hoofd drie gouden sterren en een wife zwaan op gegolfde banen var, zilver en blauw. In zijn huisje, waar de open haard het gezellig warm beeit gemaakt, hangen oude schild-en van de Neder landse provincies. „Zomaar ergens raak gelopen", zegt hij bijna achteloos. „En deze fascimile van de Giinterber- ger B;.ibel heb ik in Montre al gekocht". Dit forse boek werk met grote letters een houten met leer beklede omslag, ligt, open op een ta feltje. -713 staat onderaan een bladzijde. Het leer van de omslag is op een boek flink doorgesleten en ook het hout onder ;-i bescha digd. Een lijfspreuk van de heer van oer Meer staat on één van 4e vier huisjes, die hij in de Vissteeg en het aan grenzende Tuinpad heeft ge kocht en opgeknapt: „Die versmaedt' doet quaedt - Die 't oudt Als hij ziet dat ik die tekst Iers en er iets over zeg, raak ik een gevoelige snaar. De in Rotterdam geboren en getogen, thans 55 jaar oude Fries („Mijn ouders en grootouders waren Friezen"), die nu a- 32 jaar in Terneu zen woont, wil graag alles wat historisch is behouden. „In 1572 werd Terneuzen be vestigd in zijn stadsrechten", zegt de heer van der Meer. In de muur- die opnieuw werd opgetrokken met de zo'n 250 jaar oude stenen, hetgeen een heel mooi effect geeft, van Tuinpad 22 is een ruimte u'tgespaard en daarin heeft de heer van der Meer de tekst aangebracht: „Deze huisjes zijn gebouwd op de vroegere vestingwerken van de sterkte Terneuzen, ge bouwd door de graaf van Hoheu'-o op last van krijgs heer Prins Maurits en Itn de 17e eeuw werd de vesting als onneembaar beschouwd en de sleutel als het ware van Zeeland Genoemd als een goede bekwame plaats van vele voorname inwoners voorzien". Als ik er maar even over begin, dat bet de bedoeling van het Terneuzense ge meentebestuur is geweest, om al cle huizen achter de Noordst-raat, dus ook deze, af te breken, schiet de heer van der Meer uit zijn slof. „Het gemeentebestuur deed het voorkomen, alsof het maar om een huis of vier ging, ma-ar in werkelijkheid waren het er achttien", zegt hij. „Dat was dan z.g. om de winkels in de Noordstraat te bevoc aden. Maar dat is grote onzin, want de vrijge komen ruimte zou dan hoofdzakelijk gebruikt zijn voor de auto's die n-u aan de Heereng'-acht staan. Geluk kig gaat het niet door. Vind je dat nou zelf ook geen mooi o-'kje"'. vraagt hij. Als ik dat beaam, zegt hij ver der: Er zou een doorgang achteiom moeten komen, om de mensen de gelegenheid te geven om- hier vaker langs te lopen. Dan kunnen ze er ook veel vaker naar kijken." In de botzaak ligt op één van 4 e toonbanken een groot boek, waarin al degenen, die vmden dat er zoveel moge lijk van ottd-Terneuzen moet bewaakt blijven, hun handte- kenmg kunnen zetten. Er staan er >-> heel veel in. G. WIJ NE Eindredactie Bas Augustijn HTJLST DE KONING VAN ENGE LAND. Voor de derde week Frank en Eva, de erotische film van Pim de la Parra en Wim Verstappen, met in de hoofdrollen Willeke van Am- melrooy en Hugo Metsers. Toegang 18 jaar. TERNEUZEN LUXORTHEATER. In „Slaughter" is Jim Brown, de zwarte James Bond in Zuid Amerika, waar hij jaagt op het brein van een misda- digersorganisatie, waarin hij vanzelfsprekend op grandiose wijze slaagt. Echter niet zon der daarbij te worden bijge staan door o.m. Stella Ste vens en Rip Torn. Toegang 14 jaar. Maandag- en dinsdag avond een kostelijke film maar....voor boven 18 jaar, „Vreemd gaan in de baas zijn tijd". Zaken zijn zaken en sex is twee is het motto van deze sexcomedie. OOSTBURG LEDELTHEATER. Gold- finger, de James Bondfilm met o.a. Sean Connery, Gert Fröbe en Honor Blackman, waarin geheim agent 007 het in een groots en vindingrijk avontuur opneemt tegen Goldfinger, die Amerika's goudkluis, Fort Knox, wilde veroveren. Toegang alle leef tijden. Zondagmiddag om 14.00 uur: „Hellboats" met Ronald Allen en Elisabeth Sheperd. Een levensgevaar lijke opdracht die luidt: Ver nietigt de aanvoerlijnen van Rommel. Zij voeren uit tot in het hol van de leeuw. Toegang alle leeftijden. MIDDELBURG CITYTHEATER. De Ge weldenaar (Never give an inch) met o.a. Paul Newman en Henry Fonda. De strijd van een hout-onderneming exploiterende familie teger de vakbond, die na een on voorstelbaar aantal moeilijk heden door de familie wordt gewonnen. Maria Stuart, Ko ningin van Schotland, met o.a. Vanessa Redgrave (Mari- a) Glenda Jackson (Elisa beth), Patrick McGoohan (James Stuart) en vele ande ren. De zeer bewogen levens geschiedenis van Maria, de koningin van Schotland, die eindigde op het schavot. VLISSINGEN ALHAMBRA. Vrouwen in hun vrije (rs) uren. Een film, gebaseerd op een in de Bondsrepubliek ingesteld opinieonderzoek omtrent hu welijkstrouw, tijdelijke part nerwisseling enz. De film heet een waarschuwing te zijn voor een verder afglij den van de huwelijken in leze economisch overspannen ijd met zijn veel lossere texuele normen, dan nog en- tele tientallen jaren geleden tolden. Toegang 18 jaar. GOES GRAND THEATER. Naakt over de schutting. Toegang 14 jaar. A

de Stem | 1973 | | pagina 9