SPOKEN WAREN NOG ROND IN GROOT-BRITTANNIÊ Persvrijheid in Zuid-Amerika trieste balans vaart Kunstmatige riffen trekken veel vis aan Oostenrijk wil gasten beter gaan ontvangen Amerikanen besteden miljarden aan hun honden en katten PTT IN RUSLAND FUNCTIONEERT NIET AL TE REST t HOE GRAAG WE U OOK IEIS VERKOPEN,WE ZULLEN U NOOIT DE DEUR UIT LATEN GAAN ZONDER EEN EERLIJK ADVIES. Duivel Paradijs 's-Gravenpolder Meer vis 48.000 dollar Veel vraag Kruiningen Goes PARFUM HOTELS TRAINING WW, EERLUK MATERIAAL Donderdag 15 november 1973 LONDEN (UPI). „Bij de grote gebeurtenissen in het leven geboorte, huwelijk, dood keren wij, om het lot te bezweren, terug tot de toverij uit vroeger dagen." Zo heet het in een encyclopedie van 552 bladzijden waarin alle bovennatuurlijke overleveringen die op de Britse eilanden nog steeds in omloop zijn, zijn bijeengebracht. We leren er dat wie 's naohts door het woeste veen gebied van Dartmoor trekt en er blaffende honden en een paardenspan hoort dadelijk met het gelaat op de grond moet gaan liggen. Opkijken bete kent de dood. Wie op e huwelijksreceptie aanwezig is mag blij zijn als niemand de bruid de bruiloftstaart op het hoofd smakt, want dat was eeuwenlang het gebruik. Die gewoonte is nu wel zo goed als uitgestorven, maar in het pas verschenen boek wordt aangetoond hoeveel bijgeloof, gebruiken en legenden nog steeds voortleven en in het moderne leven een grotere rol spelen dan men zou denken. Het huwelijk is hier een dankbaar voorbeeld. Aan alles, van de trouwring tot de brui loftstaart, is een oude symbo liek verbonden die soms te ruggaat tot de heidense tijd. Confetti is het moderne surro gaat voor de graankorrels die bruid en bruidegom over het hoofd gestrooid kregen om vruchtbaarheid te waarborgen. De bruid wordt over de drem pel gedragen om de boze gees ten, die daar schuilen, te ver schalken. Haar sluier onttrekt haar aan het kwade oog. Zuiver, hoewel zeer oud bij geloof, is hetgeen verband houdt met het aanraken van hout of het lopen onder lad ders. Iedere Britse kuststreek heeft haar legenden van zee meerminnen, smokkelaars en scheepswrakken. Iedere land streek heeft haar reuzen en ontmoetingen met de duivel. Bijna elk dorp heeft zijn le gendarische figuur van de schimmenjager van Windsor tot de duivelshond van Suffolk of de lelijke heks van Berke ley. Groot-Brittannië is een paradijs voor spoken. Er is een militaire geest die de eerste maal verscheen in 1943 en biljart speelde. Er is de rusteloze schim van Anna Boleyn, de ongelukkige vrouw van Hendrik VIII, die volgens de encyclopedie vaak ver schijnt in tenminste vijf ver schillende landhuizen. De pastorie van Borley stond om zijn spookverschij ningen bijna een eeuw lang bekend als het meest door geesten bezochte huis in Enge land tot het, zoals een geest het had voorspeld, in 1939 af brandde. Geesten van mensen die in burchten of oude hui zen werden ingemetseld, ko men zoveel voor dat iedereen het de gewoonste zaak vindt. Misschien wel het meest schrijnende van de honderden, ln de encyclopedie verzamelde spookverhalen betreft Recul- ver. een massieve Romeinse vesting, waar volgens de plaatselijke bevolking huilen de baby's rondwaren. Niemand kende echter het waarom, tot archeologen in 1966 bij opgra vingen onder de grondvesten van de oude versterking een aantal geraamten van heel kleine kinderen vonden. De herinnering aan een heel oude tragedie of wellicht aan een ritueel offer was in de streek bijna 2000 jaar blijven voort leven, maar niemand wist nog waarop het oude volksverhaal steunde. MOSKOU (UPI) De Rus sische postbode laat zich door regen, sneeuw en een heleboel andere dingen afhouden van het volbrengen van zijn dage lijkse ronde. De telefoon werkt er ook niet zo best. Beide problemen zijn zo ernstig geworden dat de Com munistische Partij heeft beslo ten een onderzoek in te stel len. Partijfunctionarissen^ die overstelpt werden met klach ten van boze burgers, hebben in verscheidene delen van het land nagegaan hoe snel de post bezorgd wordt. Ze kwa men tot de ontdekking dat het gemiddeld 5,2 dagen duurt voordat een brief besteld wordt, terwijl vele brieven er tien tot twintig dagen over doen om hun bestemming te bereiken, zo meldt bet partij blad de Prawda. In Riga bleef driekwart van de uitgaande post twee of drie dagen ln de brievenbussen lig gen voordat postbeambten de ze kwamen halen. Burgers in Kirgizië klaagden dat postbo den kranten en tijdschriften alleen bezorgen als zij er zin ln hebben. Partijfunctionarissen ont dekten ook dat ambtenaren (Van een onzer verslaggevers) BOSTON, Massachusetts, V.S. Op een in Boston, Massachusetts, gehouden bij eenkomst van het Interameri- kaanse Pers Instituut zijn der tien moties aangenomen tegen aanslagen op de persvrijheid in een reeks Latijns-Ameri- kaanse landen. Nooit eerder waren dergelijke aanslagen in dit deel van de wereld zo alarmerend, aldus het I.A.- P.I. Tot onze diepe droefheid is heden van ons heen gegaan, mijn lieve vrouw, onze lieve moeder MARIA JOSEPHINA CHRISTINA PAULINA WIJDEMANS - KOSTER Goes M. L. W. Wijdemans J. L. M. Wijdemans Roosendaal K. J. M. J. Wijdemans M. A. Wijdemans-Schönhagen Goes, 14 november 1973 Bergweg 69. De gezongen uitvaartdienst zal plaatshebben maandag 19 november a.s. om 11.00 uur in de Maria Magdalenakerk, waarna de teraardebe stelling zal plaatshebben op de r.-k. begraaf plaats te Goes. Wegens sterfgeval GESLOTEN donderdag 15, vrijdag 16 en maandag 19 november 1973. Zaterdag 17 november GEOPEND van 8.00 tot 12.30 uur. Shoe Service MARTIN WIJDEMANS LANGE VORSTSTRAAT 18 GOES DANKBETUIGING Voor de vele gelukwensen, bloemen en cadeaus bij ons 25-JARIG HUWELIJK ontvangen, betuigen wij hiermede onze hartelijke dank. C. DE WITTE M. DE WITTE-RIJK Hulst, november 1973. Keldermanstraat 1. DANKBETUIGING Voor de vele felicitaties, bloemen en cadeaus, die wij mochten ontvangen bij ons 25-jarig hu welijk, zeggen wij, ook namens onze kinderen, hartelijk dank. Westdorpe, november 1973 J. Jonkheijm M. Jonkheijm-van Dommelen. breng in uw omzet onze lezers helpen u, die vaart er in te brengen De landen zijn: 0 CHILI Sluiting van en kele kranten, censuur en vrij heidsberoving van een aantal journalisten. BRAZILIë Censuur-voor- af voor een aantal publikaties. Economische pressie op de on afhankelijke pers. Het insti tuut hoopt dat de regering die ln maart 1974 de macht in Brazilië overneemt, een einde aan de praktijken zal ma ken. URUGUAY De wet staat de regering toe ongewenste publikaties met een penne- streek te verbieden. CUBA Een veertigtal journalisten onder duizenden gevangenen in concentratie kampen en werkkampen wor den slecht behandeld en met de dood bedreigd. HAÏTI Van vrijheid van de pers is geen sprake. 0 PANAMA De Panamese pers mag alleen datgene publi ceren wat in het belang van de regering-Torrijos is. PARAGUAY Sluiting van dagbladen, censuur-vooraf voor tijdschriften, gevangen schap voor een tijdschriftd-i- recteur-hoofdredacteur. 0 ARGENTINIë Er zijn straffen gezet op verspreiding van communiqués van organi saties die door de regering als illegaal worden beschouwd. NICARAGUA Een recen te wetswijziging maakt ver volging van journalisten we gens publikatie van kwetsende of lasterlijke artikelen gemak kelijker. CARAïBISCH GEBIED Het instituut zegt zijn steun toe aan de strijd van de jour nalistenfederaties in dit gebied voor de handhaving van de persvrijheid, meer in het bij zonder in St.-Kitts en in Guya na. Het instituut doet een drin gend beroep op de betrokken regeringen de persvrijheid te respecteren en tekent verzet aan tegen het bestaan van mo nopolies, particuliere of die van de staat, op het stuk van de import en distribuering van papier en andere bedrijfs- grondstoffen. Het vraagt bo vendien om oprichting van een commissie ter bestudering van schendingen of bedreiging van de persvrijheid ln de aange stipte landen. Ouderavond In de Open bare Lagere Schooi te 's-Gra- venpolder werd een oudera vond gehouden. Na het korte huishoudelijke gedeelte van de avond volgden enkele medede lingen van het hoofd der school de heer J. Minnaar. Daarna werd er gesproken over de oprichting van een schoolfonds, waarna de wet houder van onderwijs der ge meente Borsele de heer Bras, als eerste een bedrag stortte. Na de pauze volgde een uit eenzetting over het meer be trekken van de ouders bij de school. Veel ouders bleken hiervoor wel te voelen. Daarna werd het leesonderwijs nader belicht. De heren C.P. Ker- stens en J. Molhoek werden herkozen als bestuurslid van de oudercommissie. van het ministerie van poste rijen rapporten vervalsten om de vertragingen bij de post te verdoezelen. Negentig procent van de brieven, die de partij verstuurde om het poststelsel te controleren, kwamen met veel vertraging op de bestem ming aan. Maar volgens de rapporten van het ministerie wordt 90 procent van de post op tijd bezorgd, aldus de Prawda. Wat het telefoonnet betreft rapporteerden partijfunctiona rissen dat men vaak drie of vier keer :en nummer moet draaien voordat de verbinding tot stand komt. En als dat dan is gelukt is het gesprek vaak onverstaanbaar of zit een der de persoon op de lijn. Van de 1.500 oproepen die partijfunctionarissen maakten bij wijze van proef, resulteer den er 382 in slechte of ver keerde verbindingen. Van de openbare telefoons bleken er 88 van de 296 helemaal niet te werken. In sommige steden moeten mensen, die interlokale ge sprekken willen voeren, deze verscheidene dagen van tevo ren boeken, en zelfs dan komt de gevraagde verbinding vaak nog niet tot stand, aldus de Prawda. Het blad meldde, dat tal van personeelsleden van de te lefoondienst „de tekortkomin gen verdoezelen" en steeds rapporteren dat zij het natio naal plan hebben uitgevoerd of zelfs hebben overtroffen Intussen trekken zij zich niets aan van de klachten. Op drie kwart van de klachten in Mos kou wordt niet gereageerd. Het blad vermeldde niet welke maatregelen worden overwo gen om de toestand in het reine te brengen. TALLA HASSEE, FLORI- DA (AP) De bodem van de oceaan bij Florida wordt bezaaid met autowrakken, afgedankte autobanden en weggeworpen huishoudelijke apparaten met als enige be doeling de visstand te verbe teren. Langs de luim 2.000 km lange kustlijn van Cali- fornië worden met officiële toestemming meer dan hon derd kunstmatige riffen aan gelegd, bestaande uit dit soort zaken. Overal langs de wegen worden autowrakken, oude koelkasten, haarden en was machines gevonden, aldus Ken Woodburn, een milieu deskundige van de staf van de gouverneur van Californië, Reubin Askew. „En een ge makkelijke manier om al die rommel kwijt te raken is het gewoon in zee te storten om zodoende de kunstmatige rif fen te verkrijgen". Voor het echter zover is moet van verschillende instanties toe stemming worden verkregen zulks te doen. Zo werden aan de aanleg van een be paald rif speciale voorwaar den verbon,den als het aan elkaar bevestigen van de wrakken om het wegspoelen ervan te voorkomen, terwijl ook alle olie eruit verdwenen moest zijn voor zij hun graf in de golven vonden. De voorzitter van de kamer van koophandel in Apalachicoja, Harry Falk, zei dat de kamer een van dè projecten heeft gefinancieerd met steun van de plaatselijke visindustrie met het doel meer sportvis sers in dit gebied aan te trekken. Door middel van een helikopter van het leger worden de autowrakken een kleine tien km uit de kust in zee gestort. Bewezen is, dat kunstma tige riffen een veel gebruikt toevluchtsoord voor verschil lende soorten vis zijn in ge bieden waar de vis anders door andere oorzaken ver dwenen is, aldus Woodburn. „Het is een manier om het verdwijnen van de vis, zoals veroorzaakt door baggeren of verontreiniging, tegen te gaan. Als alles goed geregeld wordt, zal dit alleen maar ten goede van de vissers ko men en goede vangsten zijn voor de economie van Flori da zeer belangrijk". De staat Florida heeft een bedrag van 48.000 dollar uit getrokken om een kunstma tig rif aan te leggen bij Clear water en daar onderzoekin gen te doen om de doelma tigheid ervan vast te stellen. Sinds in november vorig jaar met de aanleg is begonnen, ziin vo'gens Hauward Mathews, de leider van het project, vele soorten vis bij het rif aangetroffen. Volgens hem liggen er elk weekend meer dan honderd boten met vissers. „Ons rif is voor de vissers die met een snelle boot zijn uitgerust en niet van plan ziin de hele dag te zitten wachten tot er een vis bijt". Mathews heeft zes man tot zijn beschikking die twee maal per dag een lading ou de autobanden in hét water werpen. Tot dusver zijn er 38.990 onder de zeespiegel verdwenen. Volgens Greg Smith, een duiker en bioloog ln dienst van de staat Californië, leve ren verschillende kunstmati ge riffen in de buurt van St.- Petersburg betere visgronden op dan de natuurlijke deden. Verschillende gemeente besturen hebben ook aanvra gen ingediend om te mogen beschikken over de opgeleg de schepen van de narine in Mobile Alabama. Zii willen deze tevens gebruiken om kunstmatige riffen te bou wen. WENEN (AP) De toerist wordt weer vorstelijk behandeld in Oostenrijk. De oorzaak is dat het enthousiasme van de bui tenlanders om dit land te bezoeken tanende is Dit zit de Oostenrijkers, die tot nu toe er nagenoeg volledig in slaagden het tekort op de handelsbalans gelijk te trekken door deviezen uit bet toerisme, helemaal niet best. Niet alleen de schoonheid van het landschap en de kei zerlijke pracht en praai van het vroegere Wenen, maar ook het lage percentage misdaden op de straten van de Oosten rijkse steden en het kleine aantal stakingen hebben altijd het toeristenbezoek gunstig beïnvloed. De toeristenindustrie, die gewend is aan een jaarlijkse groei van 11,4 procent (1971), zal naar veirwacht wordt, dit jaar slechts met 3 procent stij gen, een alarmerend vooruit zicht voor de 25.090 Oosten rijkse hoteliers en pensionhou ders. Bordjes met „kamers vrij" die zelfs in het hoogseizoen, de maanden juli en augustus, in de belangrijkste toeristen centra te bespeuren zijn, tonen de teruggang aan. Deze is het gevolg van een reeks ongunstige ontwikkelin gen zoals de devaluatie van de dollar en sterke prijsstijgin gen. Unaniem schrijft de toeris tenindustrie de schuld toe aan de ongunstige internationale monetaire ontwikkelingen eu aan de socialistische regering van kanselier Bruno Kreisky die de belastingen omhoog zou jagen. Een leidende functionaris beweerde dat 16 procent van de indirecte belastingen die eerder dit jaar werden inge steld en de bestaande hoge accijnzen op alcoholische dran ken, hebben geleid tot prijs stijgingen van 35 procent en tot de teruggang dn de toeris tenindustrie. Otto Scheiner, de vice-voor zitter van het Oostenrijkse verbond voor hoteliers, be weerde onomwonden: „De bui tenlandse gast voelt zich ge plukt. In hetzelfde hotel moet hij nu veel meer betalen dan Jeugddienst Zondag wordt in de gereformeerde kerk te Kruiningen een oecu menische dienst voor jongeren gehouden. Als voorganger zal optreden dominee Wagema- kers afkomstig uit Baarland die als thema gekozen heeft „blijheid in het geloof" Aan deze dienst, welke georgani seerd is door de gereformeer de en hervormde jeugddienst commissies, wordt medewer king verleend door het oecu menisch jeugdkoor uit Krui ningen. De heer Van Dijke uit Kruiningen zal het orgel be spelen en de heer K. van Bo ven uit Krabbendijke zal als trompettist de dienst opluiste ren. Verder worden diverse gezangen en gebeden verzorgd door de jongeren. Deze diienst begint om 17.90 uur. Voetbal Ondanks de com- petitieloze zondag komen Ro- bur 1 en 2 zondag toch in het veld. Om 11 uur spelen beide elftallen een oefenwedstijd te gen Lewedorpse Boys 1 en 2 op het sportpark Het Schen- ge. het afgelopen jaar". Anderen verwierpen de be wering, dat de hoteleigenaren de prijzen omhoog dreven om meer geld in het laatje te krijgen. „Op een moment dat het toerisme een moeilijke tijd doormaakt, zou het toch bela chelijk zijn meer te vragen dan gerechtvaardigd is", zei een'van hen. Onrustbarender is de terug gang van het aantal Westduit- se reizigers dat ongeveer tweederde van het totale aan tal toeristen aan Oostenrijk uitmaakt. „Steekproeven die werden genomen in dé traditionele va kantieoorden in Tirol, Salz burg, Karinthië en Wenen toonden aan, dat de meeit, hotels en pensdons in het laas ste deel van dit seizoen een scherpe inkomstendaling heb. ben moeten verwerken. „Al onze waarschuwing^, aan het adres van de regerjn. om de gevolgen van de btw at te wenden zijn vergeefs geb]e. ken", legt een toerlstenftinctj. onaris uit. Een hotelier in een befoanj Tirols vakantieoord die eej fles wijn voor 39 schilling |n, koopt en deze weer aan zljn gasten serveert tegen schilling, beweert dat 42 pro. cent hiervan naar de belastin. gen gaat. Hij zal waarschijnlijk p|(1 erg veel troost vinden bij opmerking van de Oostenrijk, se minister van handel Josei Staribacher, die laconiek ver klaarde: „Wel dan moeten dt mensen maar op vruchten, dranken overstappen". (Van onze correspondent) WASHINGTON Elk uur worden er in de Verenigde Staten 415 mensen en tussen de 2000 en 3500 honden en katten geboren. Tussen 1964 en 1971 is het aantal Ameri kaanse honden met 36 procent toegenomen; het aantal Ameri kaanse katten met 13 procent. Er zijn nu rond 33 miljoen honden en 23 miljoen katten die een tehuis hebben. Het aantal loslopende honden en katten meegerekend is het honden- en kattenleger tussen de 90 en 100 miljoen exempla ren sterk. Eerder in het seizoen hebben we aandacht geschonken aan de problemen die de handen in New York veroorzaken. Er is daar een organisatie „Scoop the Poop" in het leven geroe pen die slag levert tegen de ongemakken die worden ver oorzaakt door de zichtbare be wijsstukken van het bestaan van een snelgroeiende honden- bevolking. Niet minder inte ressant zijn de economische aspecten van de snelle aanwas van huisdieren in Amerika. Het blijkt dat in Amerika jaarlijks 1.400.000.000 dollar wördt uitgegeven aan geprepa reerd honde- en kattevoer. Volgens prognoses van de huisdier-voedsel industrie zal tegen 1977 een omzet van 4.000.000.000 dollar worden ge haald. Een elegante zaak waar dames graag haar bontjassen kopen, Saks Fifth Avenue, heeft een groot assortiment verjaardags kaarten voor honden en kat ten, hondeparfum („Le parfum des chiens chics") en honde kleren zoals tennispakken, tweedjasjes, hoeden en laars jes. De omzet van dit soort honde-accessoires was fo, Amerika vorig jaar rond 851 miljoen dollar. Voor huis dis ren zelf zal dit jaar naar schatting 680.000.000 dollar worden uitgegeven. Een aantal huisdieren vreet uit zilveren schalen, bij Saks verkrijgbaar voor iets meer dan 100 dollar per stuk. Het hondenhotelwezen bloeit, De sjiekste hotels verschaifen de gasten bedjes met drie- duimsdikke matrasjes en, in- dien de eigenaar dat wenst, dagelijks een menu van filet mignon. In een befaamde ken nel draagt het personeel trots het embleem „Singulare Mi- nisterium", hetgeen er op duidt dat de honden individu ele behandeling genieten. Men doet vrijwel alles dat de eige naars voor hun honden eisen, zoals bijvoorbeeld het afspelen van geluidsbanden van de stem van de baas op gezette tijden. Schoonheidssalons voor bon den en katten bereiken een omzet van rond 200.000.0» dollar per jaar. In bepaalde bedrijven worden de nagels van poedels gelakt in be schaafde pasteltinten. Het tost vervolgens vierhonderd dollar om een hond behoorlijk te la ten trainen. Men heeft dan geen politiehond, maar een aangenaam beest dat bereid is bij onraad te blaffen en de tanden te ontbloten dat verder respect heeft voor het woordje „nee" en dat vervelende ge woonten heeft afgeleerd als nodeloos blaffen, kauwen op meubilair en kleding, sprin gen, bijten en het van de tafel wegnemen van voedsel. Want ook al weet u waarschijnlijk best wat u wel en wat u niet staat, het materiaal waar het van gemaakt is, speelt ook een belangrijke rol. Wat dat betreft kunnen wij u met een gerust hart onze nieuwe kollektie zuiver scheerwol aanbevelen. Wol immers blijft-zo oud als het is-een stof waar je lekker in beweegt en die er eerlijk en echt uitziet. Het mag dan vaak wat duurder zijn, maar je draagt het er wel aan af. I Voor een eerlijk advies kunt U altijd terecht bij: Old England Herenmode Peca Lange Delft 38 Middelburg Lange Delft 46 Middelburg Fa. J. C. Lavooy Gortstraat 32—34 Middelburg Hooftman's Kleding Plein 1940 nr. 2 Middelburg

de Stem | 1973 | | pagina 4