jlcht winkeliers hangt royement boven het hoofd Heibel rond St.-Nicolaas- actie in Oostburg ZUSTER LENSEN NA MEER DAN 40 JAAR UIT DE VERPLEGING Sportcomplex in Sluis wordt zaterdag geopend zeeuws BIJ DE FAMILIE VULPERHORST STAAT DE TELEFOON NIET STIL „Op visite" Mthavenbelasting gaf raadsleden voorlichting over inrichtingsplan stad Café-Restaurant t Uoóhe Terneu» :en sr-sk* O01 BEIAARDIER DELMOTTE GEEFT CONCERTEN IN AMSTERDAM Hotel International Belangstelling uit Japan voor Aardenburgs stadswapen VOETBALWEDSTRIJD GEMEENTERAAD door NETTY VAN ZALINGE Uniform Narigheid Gefascineerd Vrijwilligers Sas van Gent Zaamsïag BASKETBAL Aardenburg Woensdag 14 november 1973 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Acht winkeliers in Oostburg hangt roye ment van de winkeliersvereniging in deze plaats hoven het hoofd. Zij hebben op eigen houtje, zonder de vereni ging daarin te betrekken, een St.-Nicolaasactie op touw gezet- Maandagavond heeft de winke'lteraveremgmg tijdens een besloten bijeenkomst over deze kwestie vergaderd- Be sloten werd nog geen stappen te ondernemen omdat het „strafbare feilt" nog niet is ge pleegd, zo werd gisteren mee gedeeld. 0 Het optreden van Swiebertje is het hoogtepunt van de om streden actie. De actie zou 17 november moeten beginnen. Opzet van de actie is een optreden van Swiebertje in het Ledeltheater op 22 november. Hij en zijn gezelschap geven dan een voorstelling om 11 uur 's mor gens en halftwee 's middags. Toegangskaarten voor deze voorstelling kunnen worden verkregen door bij de deelne mende winkeliers honderd gul den te besteden. „Deze actie hebben wij op touw gezet om, nu alle andere evenementen in Oostburg weer achter de rug zijn, weer eens iets voor de kinderen te organiseren", aldus de heer Pieters, één der organiserende winkeliers. (ADVERTENTIE) Telefoon 3444 DE zaak voor 'n gezellig dineetje - bijeenkomsten - vergaderingen. Menu's vanaf 10, Keuken open tot 22 uur Dinsdags gesloten. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De stichting Jachtkavenbelangen Breskens heeft maandagavond de Oost- burgse fracties in de gemeen teraad voorlichting gegeven over haar inrichtingsplan voor jle nieuwe jachthaven in Bres- hens. Zoals gemeld heeft d" stichting een plan, waardo meer boten in de jachthaven ondergebracht kunnen worden dsn wanneer het gemeentelijke plan wordt uitgevoerd. Het stichtingsbestuur vindt het onjuist dat de stichting nu "fflten de gemeentelijke opzet wrat gelaten, zoals de raad in j S ,jer®aderinS wordt voor gesteld. Gewezen wordt op de jarenlange, ervaring van de stichting die de jachthaven uit S! Wjts heeft opgebouwd en lwu naal?1 en faam die de JBkense jachthaven ge- Verwacht wordt dat de raad Ll°! 6 blijkt te zijn voor de meskense argumenten, onder i.iï, dat zij goedkoper de a n kan exploiteren oan de gemeente. vrije had- 55e op- VW normale 11 Donderdag Belgennezoek De del, -die 116 Belgen vering ven-band met de stand van de wapenstil- in 7„ "ovember 1918) is vaIlen!TUWScil"^'aanderen 5t" verlopen. De de dal6"1 vieren de ïik I,Van de dynastie, »»vemh„Veel Be'g®n op S ??werkt he™ hemen november eihde'w'1 7 'Vydens het week ^eldesS0llngebr0ken ^straat t, Molen, Belgen moge- Je He hebben om vrij te in aan de J. te Terneuzen. 6a bedrag van f PO hulst .HET adres I fvEiN' g°ede bril EIJ EEN goed UURWERK, De overige ledien van de vereniging en oo-k heit bestuur vinden een actie buiten de vereniging om ontoelaatbaar. Dait staalt ook duidelijk in onze sitataten. Op deze manier ga je verschillende groeperin gen krijgen binnen de vereni ging, en wordt de zaak uiitige- hioid. Volgend ja-ar ga je dan misschien aparte acties krijgen in verschillende straten en een krachtig veren igin.gsbeleid is niiet meier te voeren", aldus de merainig van de niet-deelne- mers. Er op gewezen werd dat de deelnemende winkeliers ieder voor zich een bepaalde bran che vertegenwoordigen. Gaat de actie van Swiebertje inder daad dioor, dan zal op de eerstvolgende uitnodiging aan de leden van de winkeliers vereniging voor een vergade ring het royement van de deelnemende zaken een agen dapunt zijn. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De Sluise stads- beiaardier, prof. E. Delmotte, zal tijdens de Belgische dagen; die 15, 16 en 17 november in Amsterdam worden gehouden, de beiaard van het koninklijk paleis op de Dam dagelijks bespelen. De dagen worden gehouden in verband met de interland- voetbalwedstrijd Nederland- België aanstaande zondag. De heer Del-motte verzorgt dage lijks een concert van één uur- Zaterdag zal dit concert in het teken staan van de aan komst van Sin-t Niooilaas. De programma's van de oonoerten in Amsterdam worden ver zorgd door die VW Sluis, die van deze gelegenheid uiter aard gebruik ma-akt om Sluis nog eens extra ondier die aan dacht -te brengen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) AARDENBURG Zuster M.S. Lensen uit Aardenburg heeft per 1 november j.l. de verpleging verlaten na dié werk meer dan 40 jaar te hebben gedaan. Zuster Lensen was in dienst van de stichting Groene Kruis, district West- Zeeuwsch-Vlaanderen en daar voor (sedert 1959) van de Groene-Kruisafdeling te Aar denburg- Zuster Lensen kwam op 18-jarige leeftijd in de verple ging en behaalde het diploma B-zenuwverpleging, diploma A-zi-ekenverpleging, de aante kening kraamzorg en wijkver pleegster. Dit laatste werk trok zuster Lens-en vooral aan. Xn 1947 begon zij in deze tak van diienst bij het Groene Kruis te Rotterdam. In 1959 betekende de komst naar Aar den-burg voor haar een verade ming na het drukke stadsle ven. Het werk in Aard-emburg was niet gemakkelijk. Ha-ar gebied was Aardienburg en omgeving. Werk, waar men in die grote steden als wijkver pleegster geen ti-id meer voor h-ad n.l. het bezoeken zo af en toe van bejaarden, nam zij er bij. Tijdens haar West- Zeeuwsch-VXaamse periode kwamen er grote veranderin gen. Zij kreeg eer deel van Sluis erbij en later werde-n afdelingen samengevoegd. Er kwamen auto's in pla-ats va-n fietsen om de polder door te trekken. Aandacht eiste de kleuterzorg en het zuigelingen- bureau op een en bijscholing moest plaatsvinden- Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan en zuster Lensen, die in het wijkgebo'Uw blijft wonen, heeft zich bereid verklaard om de vijf weken een weekend dienst voor rekening te nemen en te helpen bij de uitgifte van ma-gazijnarti-kelen van het Aardenburgse Groene Kruis. Haar werk m Aard-eraburg werd per 1 november overge nomen door zuster L. Burger uit Schoondijke. Zaterdagmid dag 17 november a.s. kunnen alle vrienden en bekenden of ficieel van zuster Lensen af scheid nemen tijdens een re ceptie in de Ontmoetingsruim te in de S-a-ssenstraat van 15.00 tot 17.00 uiur. HULST, TEL. 01140-3453* KOFFIETAFELS v.a. 5,95 voor BRUILOFTEN MENU'S v.a. 12,50 AARDENBURG Een in woner van Yokohama, de heer Kosaka Utsumi, student in de folkloristische wapenkunde, heeft zich tot de burgemeester van Aardenburg gewend om inlichtingen over het zeer ou de stadswapen van Aarden burg, dat bij de herindeling van de gemeenten Aarden- burg, Eede en Sint-Kruis op 1 april 1941 ook het gemeente wapen van Aardenburg is ge bleven. De heer Utsumi laat de Aar denburgse magistraat weten, dat hij bezig is met het verza melen can gegevens over de wapens van de meest beroem de steden van de wereld'. Bij de brief, in keurig Nederlands geschreven en waarbij slechts hier en daar opvalt, dat de afzender met een Japans-Ne derlands woordenboek in de hand zijn epistel samenstelde, voegt deze een tweetal teke ningen van de stadswapens van Tokio en Yokohama (ook wel Ham'a), alsmede een uit leg van de wapensymboliek. Onder toezending van een ingekleurde tekening van het Aardenburgse wapen heeft drs. W.L.A. Lookefeer aan de heer Utsumi medegedeeld, dat hij zeer gevleid is door het feit, dat Aardenburg onder de beroemdste steden van de we reld wordt gerekend en geeft daarbij in het kort de geschie denis van Aardenburg en ha-ar wapenschild weer. Zoals be kend- bestaat het Aardenburg se wapen uit een gouden schild met daarop een rode burcht. Het schild wordt ge dragen door twee leeuwen en gedekt door de z.g. prinsen kroon. De burcht komt reeds voor op een schepenstempel van vóór 1270. De kroon werd bo ven het wapenschild geplaatst na 1604, toen Aardenburg en omstreken werden veroverd door prins Maurits. De fiere leeuwen tenslotte vormden de beloning voor de heldhaftige verdediging van de stad tegen de Fransen in 1672. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Burgemeester mr. H.P.L. van den Beid van Sluis zal aanstaande zaterdag het nieuwe sportcomplex aan de Zuiddijkstraat officieel ope nen. Na de officiële opening volgt een voetbalwedstrijd tussen s.v. Sluis I tegen F.C. Milka uit Knokke. Hieraan vooraf gaat een speciale wed strijd van tweemaal 20 minu ten tussen elftallen van de ge meenteraden van Sluis en Knokke, waarbij de burge meesters van beide gemeenten ieder een helft zullen scheids rechteren. De regelmatige bestuurlijke contacten tussen de Belgische en Nederlandse gemeente heb ben geleid tot deze sportont- moeting. De uitspraak van de burgemeester van Knokke- Heist rlat indien hij de twee de helft zou leiden, zijn elftal zeker zou winnen, heeft de Sluise elf tot een extra-aan sporing aangezet. Daar de Sluise gemeenteraad bestaat uit elf leden (niet te verwar ren met de Raad van Elf van de Kaaispugers) en en kele leden hun voorkeur heb ben uitgesproken als ballen- jongen te willen fun-geren zal het Sluise elftal worden ge completeerd met leden van het gemeentepersoneel, waaronder nog oude gloriën zitten van s.v. Sluis. Momenteel plegen die wekelijks te schitteren in de zaalvoetbalcompetitie in Oostburg. De muzikale opluistering van het gebeuren zaterdag zal geschieden door Apollo, bijge staan door het majorettenpelo- ton Belfort. Na de wedstrijden volgt een officiële ontvangst voor spelers en genodigden in de raadzaal van Sluis en een gezamenlijke koffiemaaltijd in hotel Balmoral. Na een jarenlange misère met het slechtste voetbalveld van Zeeland, en een gebrekki ge kleedaccommodatie zal s.v. Sluis nu gaan beschikken over een gloednieuw en modern kleedlokaal, zodanig van bouw dat het later kan worden uit gebreid met een kantine, dé hartewens van s.v. Sluis, Daarnaast heeft men de be schikking over twee prachtige velden, waarvan er voor de lopende competitie nog maar één, zij het dan nog beperkt, beschikbaar is. Het oude ter rein zal nog bespeeld worden door de jeugd. In de toekomst wordt het gevoegd bij cam ping de Meidoorn. Bedoeling is het terrein dan in te richten voor vaste staanplaatsen. Een functie waarvoor het terrein, qua ligging en besplanting ideaal gelegen is. 0 Het Leger des Heilskoor in Vlissingen. ,,Het is ons wel eens overkomen, dat onze kin deren zonder jas of trui uit school naar huis toe kwa men. Dan zeiden ze: Er was een jongen en die had het zo vreselijk koud en die moeder had niet eens geld om een trui of jas voor die jongen te kopen! Na een of twee keer heb ik ze daar toch van af weten te bren gen, door te zeggen, dat ze zo'n jongen of meisje maar mee naar huis moesten ne men, omdat we thuis nog wel verschillende goede spullen hadden liggen!" Aan het woord is majoor Vulperhorst, moeder van zes kinderen, waarvan de oudste tweeling zeventien jaar en de jongste zeven maanden is. Een soort duizendpoot, die van 's morgens 7 uur tot 's avonds 11 uur in touw is voor de zieke, de behoeftige en de vastgelopen medemens. Daar naast heeft ze dan nog een druk gezin. Maar juist uit dat gezin putten zij en haar man de kracht om dit leven van dienen en voor een ander klaar te staan voort te zet ten. U hebt het waarschijnlijk al begrepen, de heer en mevrouw Vulperhorst zijn majoor bij het Leger des Heils. Met zijn beiden bemannen ze de Vlis- singse post, een uitgebreid ge bied, waartoe o.a. Souburg en Breskens behoren. We treffen het echtpaar Vulperhorst op een van de weinige rustige avonden. Ik verdenk ze er sterk van, dat ze voor deze gelegenheid ver schillende activiteiten hebben moeten afzeggen. Misschien is zo'n korte onderbreking zo vlak voor de grote slag, die samenhangt met Kerstmis ook wel welkom. gekomen, dan heb je voor je zelf al wel vastgesteld, dat het Leger voor jou het absolute einde is. Je moet wel degelijk een soort roeping hebben, want waar je in je verdere leven mee geconfronteerd wordt, de moeilijkheden van andere mensen b.v., dan heb je wel vaak moed en kracht nodig om die moeilijkheden op te lossen. Je wordt n.l. na die opleiding in een evangelisatie- of een maatschappelijk project gezet. Je doorloopt het hele rijtje van kinderbescherming tot reclassering". Wij in het Leger richten ons hoofdzake lijk op de buitenkerkelijken. Want daar zitten heel vaak eenzamen en géisoleerden on der. Vaak komen die mensen uit zichzelf al naar ons toe en als dat riet het geval is dan niet van. De telefoon staat de hele dag door niet stil. Alle maal mensen met verdriet, slechte huwelijken, geldzorgen en alle andere misère. Zoveel zelfs, dat ik soms bij me zelf denk: Nou kan ik niet meer! Wij boffen, dat we. m'n man en ik, zo'n geweldige steun aan elkaar hebben, daar ko men nu ook de oudste kinde ren bij, die al heel vaak voor me ingesprongen zijn". „Vooral de oudsten, die zijn helemaal voor het Leger. We hebben een fijn gezin. Toch hebben onze kinderen het heus niet altijd even makke lijk gehad. Je houdt natuurlijk de narigheid zoveel mogelijk buiten de deur, maar er drup pelt toch wel eens iets van binnen. Voor zover wij hebben opgemerkt hebben ze er niet in staat stellen door te leren. Dit jaar hebben de vrou wenverenigingen van het Le ger in Nederland (zo'n 120 groepen) 50.000 bijeenge bracht voor de zending en daarnaast hebben ze tonnen en tonnen kied/ig en dekens ver zameld. Dan is er nog een bejaardengroep, de peuter school, het open jeugdwerk, de zanggroep, de brassband, de tamboereinband, de Strijd kreetbrigade en dan elke za terdagavond het cafébezoek. Het verkopen van de Strijd kreet is een vak op zich. „Als je eens wist hoeveel contacten we opdoen tijdens deze huis- aan-huis-verkoop. Hoe vaak we niet worden aangehouden, door mensen die vragen: Zou u niet eens langs willen ko men. Soms worden we geroe pen bij echtelijke ruzies. Soms is zo'n situatie hopeloos, maar vaak klaart de lucht na een kort gesprekje helemaal op en kunnen de vechtenden met ons lachen om hun kleinzielig heid". zoeken we ze zelf op". „Gebeurt het nu dikwijls, dat U ook hun zieltjes wint"? „Nou", zegt ze, „het gebeurt natuurlijk wel, maar het is vaak wel zo, als de mensen, gevoed en gekleed zijn, of hun narigheid is opgelost er van dat zieltjes winnen niet veel overblijft, dan vervolgen ze meestal hun eigen weg en zie je ze ook nooit meer terug". Wat bezielt een mens toch om heilsoldaat te worden? Zij zegt: „Ik ging eens met zijn zusje mee naar het Leger, zo maar voor de aardigheid, maar ik raakte zo gefascineerd door dat werk, dat ik er gelijk in ben gebleven". Ze kwam op de William Boothschaol in Amstelveen te recht, de opleidingsschool voor officieren. Als je zover bent „Maar het doel van het Le ger is op de eerste plaats na tuurlijk de mensen hulp bie den. Je weef toch dat het Le ger de bekende kreet in zijn vaandel meevoert van Zeep, Soep en Zaligheid! Nou die volgorde mag je zo best aan houden. Maar vaak winnen we toch veel. Want in het onder bewustzijn van de mensen die je geholpen hebt blijft toch het idee hangen: Die hebben me geholpen toen ik in nood zat, daar kan ik altijd terecht. Dan kun je dus niet zeggen: We hebben zoveel mensen be keerd, maar we hebben dan misschien toch de kiem gelegd voor het goede"! Of er veel narigheid is in de wereld? .,Mens praat me d'r zo veel schade van ondervon den. Laatst kwam er een meisje uit donker Amsterdam naar ons toe, die uit het leven wilde. Je weet uiteindelijk nooit wat er meer achter zit, maar daar had ik toch niet veel zin ir. om die tussen mijn jongens aan tafel te zetten! Door het vele omgaan met mensen, leer je natuurlijk al vlug wat voor vlees je in de kuip hebt. Je hebt er ook profiteurs onder. Daar kun je nog een grote mond van krij gen, als je het ze niet voor 100 procent naar de zin maakt. Maar je moet natuurlijk ook niet de vloer met je laten aanvegen". Zo in het gesprek komen we ook op het werk van de vrij willigers. De Vlissingse afde ling van het Leger des Heils beschikt over tien vrijwilli gers. „Zonder die mensen zou den we natuurlijk maar heel weinig kunnen doen. Want de activiteiten van het Leger zijn zo uitgebreid", zegt ze. Zo draagt majoor Vulperhorst een bijzonder warm hart toe aan de huisvrouwengroep, die met zijn allen een pleegzoon adop teren, een jongen uit de ont wikkelingslanden en die dan Zou het Leger net als de paters en de broeders het uni form nog eens afleggen? „Dat nooit", zeg majoor Vulper horst zeer gedecideerd. „Ik ben er trots op Heilsoldaat te zijn. Daarom zullen wij het uniform no<* t verloochenen". ,-Het lijkt me ook een stuk verlies van prestige en ver trouwen. De mensen durven best naar een Heilsoldaat toe te stapp;n met hun zorgen en problemen terwijl ze dat nooit tegen een wildvreemde leek op straat zullen doen". „Hoe het met de betaling zit? „Nou, w'j krijgen geen salaris. We kennen wel een soort kos tenvergoeding met een duurte- toeslag, maar in principe moet iedere Leger des Heils-post zichzelf bedruipen. De mensen hebben het blijkbaar goed met ons voor, want je klopt niet gauw ergens tevergeefs aan". Dat het Leger in Vlisssingen bij veel mensen geliefd is mo ge blijken uit het cadeau dat de Vlissingse bevolking het Leger in september j.l. aan bood. ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan. Ze kreeg een lichtreclame bovenop het ge bouw aangeboden met de tekst' „""wijfel niet, God ia er". Die woorden herinneren ons eraan, dat het met de zeep en de so?p wei goed zit, maar dat er aan de zaligheid nog zichtbaar gedokterd moet wor den. Eindredactie Bas Augustijn Botsing Zondagavond ls de Belgische autobestuurder A. J. v. A. uit Zelzate op het kruispunt Molenstraat - pro vinciale weg tegen de op een vluchtheuvel staande verlicht verkeersbord gereden, dat daardoor werd vernield. Aanrijding Autobestuur der M. C. uit Sas van Gent verleende op het kruispunt Stationsstraat - Wilhelmina- laan geen voorrang aan de au to bestuurd door P. G. uit Koewacnt. Er volgde een aan rijding. Kaarting De kaartvereni- ging DVV hield in café Het Wapen van Zeeland haar maandelijkse competitieavond- De uitslag was als volgt: 1 B. de Groote 60 punten, 2 J. van Doorn 60, 3 H. van de Voorde 56, 4 D. de Putter 52, Joh. de Feijter 48. Met nog een ronde te spelen is de stand voor het clubkam pioenschap als volgt: 1 A. de Zeeuw 489 punten, 2 J. de Koeijer 445. 3 Jac. van Doorn 437, 4 Joh. de Feijter 426, 5 J. van Doorn 424. (Van onze correspondent) OOSTBURG Op de twee de competitiedag van het bas ketbal in de sporthal De Veer- hoek boekten de leraren hun tweede overwinning Dit keer was het KWL 2 dat met 40 27 het onderspit moest delven. De dames van St -Eloy won nen met 4210 van Opera tie. De overige uitslagen waren bij de dames: Chr Mavo - Soos 24—11. St Floy 2 KWL 2 10—15, heren: LTF Globe Trotters 41-24, KWL 1 - St. Eloy 57—10. Schieting Prijsschietinig Sint Sebastiaan: hoge vogel: J. Cattoor; zijvogels: R. de Wis- pelaere en P. Blondeel; kallen: J. Jansen en 2e niet af; mees te kleine vogels (3): G. Blon deel. J. Jansen en P. Blondeel; orijsvogels- 1. F. Wijffels. 2. H. de Rijeke, 3. J. Cattoor, 4. F. Verbeke, ,5. P. Blondeel, 6. H. van Iwaarden, 7. J. Jansen. Open dag Donderdag a.s. houdt de r.-k. kleuterschool Lentebloesem aan de Utenho- vestraat te Aardenburg een z.g. „open dag".

de Stem | 1973 | | pagina 9