Witte Huis is opnieuw geluidsbandje kwijt Protestantse groepen ook verboden Israël draagt controle post over aan V.N.-macht ische vrachtvervoerders met harde acties MAN (22) DOOD GESCHOTEN NA POKEREN NOG INTERPRETATIEVERSCHILLEN AKKOORD Conflict over OMO-katechese praktisch geregeld erelF Moeder van Paul Getty sprak haar soon AANSLAGEN IN ULSTER Politie vreest voor ontdekking meer massamoorden in VS pravda lijsten regeringen meir rotterdam binnenland buitenland 1,42-50 ïpaarprijs toonlijke lening >ns geheim ESLOTEN De Bruyn ..HIJ LIEGT" Kissinger sprak met Mao en 'iVjoe en-Lai 9 ereen leent toch geld tegenwoordig- tuurlïjk, maar toch vinden we het me reilen en zeilen aan de grote klo lals wijzelf. Daarom is het is, waar je volkomen privé tijde i| tten in 'n veilige persoonlijke 'er,,n iet naadje van de kous moet weten i loondienst kunt u over keC*ra^ chikken. Bel of schrijf maar even n dan 20 jaar Vertrouwensman tharinastraat 1, Tel. 040 - 66633 en Na kantoortijd 04105 - 3039. vember wegens HUWELIJK ember winkel weer open om st. zijn uw markt, narkt |n er velen (Van onze correspondent) WASHINGTON Giste ren is door Nixon's juridi sche adviseur Fred Buzhardt onthuld dat opnieuw is ge bleken dat een belangrijk stuk Watergate-bewijsmate riaal spoorloos is. Hij ver klaarde voor rechter John Sirica dat het onmogelijk is gebleken een diktafoonband te vinden, waarop president Nixon na zijn gesprek met John Dean op 15 april van Jit jaar, de inhoud van dat gesprek heeft samengevat, Tijdens dat gesprek zou Nixon met John Dean over clementie voor de Watergate-verdachten hebben gesproken. Eerder werd gemeld dat het gesprek door een technische fout nooit via de bandopname installatie in het Witte Huis werd gere gistreerd, hoewel dat met alle presidentiële conversatie ge beurde. Een telefoongesprek tussen Nixon en John Mitchell, dat drie dagen na de Watergate- inbraak plaatsvond, zou ook nooit op de band zijn geko men. President Nixon heeft echter, in een gesprek met on derminister van justitie Henry Petersen melding gemaakt van het bestaan van een geluids band van zijn gesprek met John Dean op 15 april. Volgend Buzhardt, die gisteren op dit punt werd ondervraagd, zou Nixon toen hebben verwe zen naar een samenvatting van dat gesprek dat hij na afloop op een diktafoonband zou heb ben gezet. Ook die band is dus het Watergate-schanclaal aan de kant willen zetten, grof. wraakgierig, onverantwoorde lijk en gering in aantal wor den genoemd. (Van onze redactie buitenland) ROME De moeder van Paul Getty, de vermiste klein zoon van de Amerikaanse olie magnaat, heeft twee weken geleden een kort telefoonge sprek met haar zoon gevoerd. Dat was zes dagen nadat aan een krant in Rome per post een mensenoor werd gestuurd dat van Paul Getty zou zijn. Mevrouw Gail Harris, Paul's gescheiden moeder, verklaarde maandag tegenover liet ro- meinse blad II Messaggero: „Ik weet zeker dat Paul op 28 oktober in leven was want ik heb toen via de telefoon enke le woorden met hem kunnen spreken. Daarna heb ik nog maar één keer iets van de ontvoerders vernomen eft dat was vorige week woensdag toen ze mij vroegen of ik het oor van Paul had ontvan gen". Het oor en een lok haar waren per expresbrief op 22 oktober uit Napels verstuurd. De brief kwam echter pas vo rige week vrijdag hij de krant in Rome aan. De vertraging was te wijten aan een chaos bij de posterijen als gevolg van etn verbod op over werk. Bij het oor en de haarlok zat een brief waarin de ont voerders dreigden dat ze meer lichaamsdelen van hun slacht offer zouden sturen als niet binnen tien dagen een losprijs zou worden betaald. Politiedeskundigen onder zoeken cf het oor van een levende of van een lijk werd afgesneden. Er is wel een samenvatting op de diktafoonband van Nixon's telefoongesprek met John Mit chell. Die band zal volgens het Witte Huis worden overgedra gen. Het nieuws van de ver dwenen diktafoonband kwam gisteren aan het begin van een poging van president Nixon om het deerlijk gehavende vertrouwen in zijn persoon te herstellen. Geprikkeld door de zeer nega tieve resultaten van opiniepei lingen beloofde Nixon tijdens liet afgelopen weekeinde de republikeinen in het Congres rit te nodigen voor een aantal voorlichtingsbijeenkomsten in het Witte Huis. De eerste in die serie bijeenkomsten vond zaterdag plaats. Wellicht zullen de demoeraten later Nixon's visie op de Wa- tergate-schandalen mogen ver nemen. Volgens de recentste opinie- peilingen weigert een meer derheid van het Amerikaanse wik te geloven dat Nixon de "aarheid spreekt. Volgens opiniepeiler Yankelovich Weent 49 dat Nixon het witte Huis moet verlaten, en denkt 56 dat hij zijn belof te om de Watergate-affaire tot op de bodem uit te zoeken •;el nagekomen en meent '5 dat hij liegt. Het Kremlin heeft maandag opnieuw zijn steun betuigd Nixon in dienst rU 13,1 hen die z9n aftre- ,;ti.a,sen- °it gebeurde in een dkel m het partijblad Prav- a' ïJ8rm mensen die de nkaanse president wegens (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO Israël heeft gisteren een begin gemaakt met de overdracht van controleposten langs de weg Suez-Cairo aan de vredesmacht van de Verenigde Na ties. Op grond van het zondag ondertekende Israëlisch Egyptische akkoord krijgt Egypte een corridor onder V.N.- toezicht naar de stad Suez en het ingesloten derde leger in de Sinaï. Over deze weg mogen geen militaire voorraden aangevoerd worden. Gisteren werd de Israëlische controlepost hij kilometerpaal 101 overgedragen aan Oostenrijkse en Zweedse militairen van de VN-macht. Een VN-woordvoerder in Cairo deelde mee dat de Israëlische militairen zich wel nog op enkele meters afstand van de post bevinden. Intussen zetten hoge Egypti sche en Israëlische officieren bij de post langs de weg Suez- Cairo het overleg voort over de toepassing van het zondag ondertekende akkoord. Vol gens de Israëlische radio, die een VN-woordvoerder citeer de, verliep het gesprek tussen de Israëlische generaal-majoor Aharon Yariv en de Egypti sche generaal-majoor Moham med Gamazi „nog beter" dan dat van zaterdag. Bij dit overleg schijnen ech ter nog wel interpretatiever schillen van de overeenkopist te rijzen. Egypte wil dat de bevoorradingsroute voor Suez en het Egyptische derde leger onder VN-controle komt. Vol gens Israël vereist de overeen komst aüeen dat de controle posten door VN-militairen be mand worden, maar zou de militaire controle over de weg in Israëlische handen blijven. De Israëlische interpretatie van het akkoord zou overeen komen met de uitleg van Kis singer. de ontwerper van het akkoord, zo berichtten Israëli sche kranten. Een ander probleem ln het overleg is de overdracht van ae krijgsgevangenen die ken nelijk pas op gang kan komen als beide partijen overeen stemming hebben bereikt over de interpretatie en uitvoering van de rest van het bestands akkoord. Volgens het rode kruis kan de uitwisseling van de gevangenen binnen vier uur op gang worden gebracht, zodra daartoe het sein wordt gegeven. Israël heeft de ge wonde Egyptische krijgsge vangenen al bij elkaar ge bracht in een ziekenhuis bij Tel Aviv en bedden vrijge maakt voor de opvang van ge wonde Israëliërs. Egypte heeft tot dusver lijs ten met de namen van 110 Israëlische krijgsgevangenen overhandigd aan het rode kruis en zal binnen enkele da gen de lijsten compleet ma ken, zo zei een legerwoord- voerder in Cairo. Op fle persconferentie van ae ze Egyptische woordvoerder, Ahmed Anis, kwam ook de olieboycot ter sprake. Presi dent Sadat heeft uitgelegd dat de boycot niet gericht is tegen Individuen, „zelfs niet tegen Amerikaanse burgers, maar dat we het recht hebben ons potentieel te gebruiken om ons wettige rechten te herstellen", aldus Anis in antwoord op een vraag of de Arabische regerin gen wel genoeg gedaan heb ben om duidelijk te maken dat de boycot niet tegen vol ken, maar tegen regeringen is gericht. Hij vond het nog te vroeg om te zeggen welke partijen volgens Egypte aan een vredes conferentie zouden moeten deelnemen. President Sadat doet al het mogelijke om de betrokken Arabische staten en de vertegenwoordigers van het Palestijnse volk te overtuigen om aan de conferentie deel te nemen met Egypte en de we reldgemeenschap", aldus Anis. Palestijnenleider Arafat ver trok gisteren voor overleg naar Moskou. De Amerikaanse staatssecre taris Joseph Sisco heeft maan dag besprekingen gevoerd over het Midden-Oosten met regeringsvertegenwoordigers in Italië, Vaticaanstad en West- Duitsland. Hij gaat ook nog naar Brussel, Londen en Parijs. onze correspondent) klein»? D~ 1Een 4000 raeest Mers Belgische onderne- vrm vrachtvervoer op den rit-" <Jerniate ontevre- ivej,,® Z1S gedreigd hebben Pen ?eTngen °P te wer" Ze tankwagens te kapen. Machte" g met velerlei onderep"' ei£en en argumenten heet rt samen gevat te net, i de zogeheten gro- SeenTt0 0Umbonzen helemaal meer i nie' Senoeg dieselolie Waehtine-Veren" ^ulks in a*" triimJïu v-an een aanstaande mesns glng met 57 centi- Rurn f cunt) Per liter. trann-JLNlft VE>n de kleinere rand edrijven zou op de staan rtan het faillissement langer r?ze zaak sleept reeds ^centen grote Petroleumpro- sehuldiJo ,wortlen ervan be- Ioos J? Prijzen meedogen- 1973 JL, drijven. In april aan de een liter dieselolie liter noP0^lp frank per Pentot is*nu al °PSel°- wordt hm en dat ten dnank?.rt 5.69 frank. ■to Aral,! i? dichtdraaien van niet een oliekranen zou maken v„u!] ander niets te fetrolenn?^ ?n' ofschoon de zodoen producenten het wel ''iters t00 men. De vracht- beweren dat er geen schaarste is, maar dat de oor log in het Midden-Oosten mis bruikt wordt om de prijzen op te drijven, de bevoorrading te bemoeilijken en de kleine af nemers van dieselolie te ringe loren. Voorzitter Armand Denis van de beroepsorganisatie der vrachtrijders; „Als men ons van de kaart wil vegen, dan zal dit niet vreedzaam gebeu ren". De Israëlische premier mevrouw Golda Meir voerde maandag besprekingen .met de Britse premier Heath over de vooruitzichten op een regeling ln het Midden-Oosten en de manier waarop het vredeso verleg op gang kan worden gebrachg. Op een persconferentie zei Golda Meir dat Israël zijn ui terste best zal doen om een mislukken van het bestand ln het Midden-Oosten te voorko men. Het dringt er daarbij op aan rechtstreekse vredesonder handelingen te beginnen zon der voorwaarden vooraf. „Wij zijn bereid ons deel van het akkoord uit te voeren". Ze be klemtoonde in dit verband echter dat de onverwijlde te rugzending van de krijgsge vangenen een uiterst belang rijke kwestie is die Israël na aan het hart ligt. De Israëlische regermgsleid- ster was naar Londen gereisd voor de bijeenkomst van de socialistische Internationale, die zondag plaatsvond en waaraan door afgevaardigden 0 Sadat van Egypte in ge sprek met Arafat, leider van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie. Sadat probeerde Arafat te bewegen deel te nemen aan vredesonderhandelingen. uit 21 landen, onder wie een aantal regeringsleiders, is deelgenomen. Mevrouw Meir toonde zich tevreden over deze bijeen komst. „Er is openhartig en uitvoerig gediscussieerd en ik ben over de uitleg van een aantal zaken waarover ik voor de vergadering nogal bezorgd was zeer tevreden", zei me vrouw Meir, die op de pers conferentie veel nadruk legde op de kwestie van de krijgs gevangene. Ze sprak in dit verband van een „zeer gevoe lige zaak". Vooral de situatie van de Israëlische krijgsge vangenen in Syrië baart Israël veel zorg. Premier Den Uyl heelt maandagmorgen na zijn aan komst uit Londen ook ont kend, dat mevrouw Meir ^er- wijten zou hebben geuit over het uitblijven van steun en solidariteit van de Westeuro- pese landen. „Er is gestreefd naar een gemeenschappelijke opstelling voor het vredeso verleg in de kwestie van het conflict in het Midden-Oosten. Mevrouw Meir heeft vanzelf sprekend gevraagd om erken ning en sympathie, maar daar bij zijn geen verwijten geval len, integendeel. Ze heeft haar laatste rede afgesloten met woorden van dank", aldus de heer Den Uyl EEN explosie. veroorzaakt door uit een butagaskachel stromend gas heeft grote scha de aangericht aan een woning in Bussum. Een 63-jarige in woner van Bussum Werd ge wond. (Vervolg van pag. 1) De 22-jarige glazenwasser Albert Coster uit Den Haag is in de nacht van zondag op maandag in een snackbar aan de Hoefkade na een spelletje poker in Den Haag in de buik geschoten en later in een zie kenhuis overleden. De ver moedelijke dader, de 32-jarige metselaar-koopman J.K. uit Den Haag, was gisteren nog voortvluchtig. Het slachtoffer werd geraakt op het moment dat hij achter uit lopend de zaak wilde ver laten. Hij kon nog naar buiten lopen, maar zakte in een straatje om de hoek ernstig gewond in elkaar. Aan de schietpartij ging een algemene smijt- en vechtpartij in de snackbar vooraf. Coster en K. hadden onenigheid ge kregen na een spelletje poker, dat K. verloren had. Hij zou aan Coster en de andere deel nemers van net pokerspel een rondje bier geven. Toen Coster zei dat hij in plaaits van bier liever een broodje wilde heb ben, werd K. kwaad en pakte een bierflesje waarmee hij in de richting van Coster sloeg. Coster pakte ook een fles. Het gevolg was, dat ook andere aanwezigen met bierflesjes be gonnen te smijten en met el kaar op de vuist gingen. Op het moment dat Coster de zaak wilde verlaten, pakte K. een vuurwapen uit zijn zak en schoot de glazenwasser in zijn buik. Daarna bedreigde hij nog de bareigenaar. Een vechtpartij tn een café ln Rotterdam-Zuid heeft zon dagnacht het leven gekost van de 32-jarige Nicoiai Beloma- Iow uit de Maasstad. Hij werd dodelijk getroffen door een pistoolschot in het voor hoofd. De politie is op zoek naar de 27-jarige caféhulp C.T., die van doodslag verdacht wordt. De vechtpartij vond 's nachts om 02.00 uur plaats in café The Bucaneer aan de Wolphaertsbocht, waar op dat tijdstip ongeveer twintig men sen aanwezig waren. Volgens getuigen heeft T. de 31-jarige autohandelaar H. Ros met een ijzeren stang op het hoofd ge slagen. Kort daarop viel het dodelijk schot. Ros is ernstig gewond in een ziekenhuis op genomen. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD Het geschil tussen de Romeinse curie en de bisschoppen Bluyssen en Ernst over de OMO-catachese is praktisch bijgelegd. Dit heeft een woordvoerder van de congre gatie voor de clerus in het Vaticaan meegedeeld. Bis schop Bluyssen had ai laten weten geen moeilijkheden meer te verwachten. De Vati caanse woordvoerder voegde eraan toe, dat bisschop Bluys sen d" H. Stnel uitvoering had geïnformeerd over de herzie ning van de OMO-tekst, zoals die wordt uitgevoerd in sa menwerking met de Vaticaan se autoriteiten. De verklaring van de con gregatie voor de clerus volgt op het bezoek, dat bisschop Bluyssen van Den Bosch vori ge week aan Rome heeft ge bracht in zoals het secreta riaat van het bisdom formu leerde het kader van de wenselijkheid van geregelde contacten met het centraal be stuur van de kerk. Volgens de woordvoerder van de congregatie voor de clerus waren de gesprekken van bisschop Bluyssen met de Vaticaanse autoriteiten „vriendschappelijk en opbou wend" geweest. De OMO-catechese is de vernieuwde vorm van gods dienstonderricht, welke twee Jaar geleden op de middelbare scholen van „Ons Middelbaar Onderwijs" in Brabant bij wijze van proef werd inge voerd. De congregaties voor de geloofsleer en de clerus had den bezwaren tegen de hoofd stukken met name waar de dogmata, de verrijzenis van Christus, de wonderen en de historische waarde der evan gelies worden behandeld. Na lange besprekingen tus sen de Romeinse congregaties en de beide bisschoppen wer den twee delen van de OMO- cursus ingetrokken, ln op dracht van de bisschoppen van Den Bosch en Breda begonnen de auteurs daarna aan her schrijving daarvan. Deze her ziening geschiedde in nauw overleg met de bisschoppen Ernst en Bluyssen. Inmiddels had bisschop Gijsen van Roer mond het gebruik van de OMO- cursus in zijn diocees hele maal verboden. De van PEKING (AFP) Amerikaanse minister buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft maandag avond (plaatselijke tijd) in Pe king een onderhoud gehad met de Chinese partijleider Mao Tse-Toeng. Dit is officieel in de Chinese hoofdstad bekend gemaakt. Tevoren voerden Kissinger en premier Tsjoe En-Lai gedu rende bijna drieeneenhalf uur besprekingen. Over de inhoud daarvan is niets bekendge maakt. Bij dit gesprek, dat het tweede binnen twee dagen was, waren de Amerikanen Robert S. Ingersoll en David Bruce aanwezig. Terwijl Tsjoe werd bijgestaan door de minister van buitenlandse zaken, Chi Peng-Fei, vice-minister Chia Kwam-Huwa en mevrouw Wang-Hai-Jung, assistent-mi nister van buitenlandse za ken. (Van onze correspondent) LONDEN Een reeks ge weldplegingen door protestant se organisaties in Noord-Ier- land heeft geleid tot een ver bod waarop van katholieke zijde was aangedrongen. De Britse opperminister William Whitelaw verklaarde gisteren dat de „Ulsterse vrijheids- vechters" (UFF) en de „com mando's van de rode hand" geen bestaansrecht meer heb ben. Tot nu toe konden de beide groepen zich desgewenst in het openbaar vertonen, hoe wel ze zich herhaaldelijk op hun wapenfeiten beroemden. Het is zeven Jaar geleden dat de toenmalige Unionistische minister van binnenlandse za ken William Craig de even eens protestantse „Ulsterse vrijwilligersmacht" (UVF) il- legaal verklaarde. Voordien waren alleen de bijna uitslui tend door katholieken gesteun de IRA en de daarmee ver bonden politieke partij Sinn Fein in het Britse gedeelte van het eiland verboden. In een tijdsverloop van twaalf uur werden bij acht bomaan slagen 13 personen gewond. Het voormalige hoofdkwartier van de sociaal-democratische en arbeidspartij (SDLP) in Belfast werd gedeeltelijk ver nield en de inzittenden van vier passerende auto's waren het slachtoffer van die explo sie. Dergelijke aanslagen pleegt de IRA vrijwel alleen na tele fonische waarschuwingen te hebben verstrekt, terwijl de UFF gewemd is pas achteraf een bekendmaking te doen, zoals het deze keer het geval was. „Dit is een der kenmer ken van het protestantse ex tremisme", verklaarde een woordvoerder van het Britse leger, na te hebben gezegd dat de explosies van maandagoch tend veroorzaakt waren door bommen van de gebruikelijke protestantse makelij en dat bovendien in elk der acht ge vallen duidelijk de bedoeling voorzat om de katholieke min derheid te treffen. Een half dozijn kroegen in de katholie ke wijken werden beschadigd. Evenals de IRA en UVF zul len nu ook de UFF en de „cummando's van de rode hand" uitsluitend nog onder gronds kunnen opereren. Ver der maakt het door minister Whitelaw uitgevaardigde ver bod geen verschil. Aan het eind van deze week onderne men de protestantse strijders een kerstbestand van 43 da gen. De Noordierse economie gaat ondanks de strijd weer voor uit. Er is in de voorbije twaalf maanden meer winst gemaakt, hebben 80 van een aantal geënquêteerde firma's geant woord. Voorts waren 72 der bedrijven van oordeel dat gunstige commerciële verwach tingen voor het komende Jaar gerechtvaardigd zijn. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM Californlë) De twee mannen die vorige week donderdag in de Ameri kaanse stad Sacramento zijn gearresteerd in verband met een massamoord op negen mensen hebben zich vermoe delijk in veel meer gevallen de politie in de staten Cali- fornië en Arizona spreekt van zeker 18 aan moord en verkrachting schuldig ge maakt. De politie is ln beide staten een grootscheeps onderzoek naar mogelijk meer slachtof fers van de 2!Njarige Willie Luther Steelman, een uit een psychiatrische inrichting ont snapte patiënt, en de 22-jarige Douglas Gretzler. Zij werden gearresteerd na de moord woensdag in Victor, ten zuiden van Sacramento, op de 33-jari- «ge winkelier Walter Parkin, dirie leden van zijn gezin en vijf vrienden. De slachtoffers, wier leeftijden variëren van 9 tot 37 jaar, werden omge bracht door een schot achter door het hoofd. Steelman en Gretzler zaten bij hun arrestatie in de auto van het echtpaar Michael en Patricia Sandbert, die enige dagen eerder in hun flat in Tuscon (Arizona) eveneens door een schot in het hoofd werden vermoord. INBREKERS hebben voor vele duizenden guldens aan antiek gestol"n e»n huis in Lunte- ren op de Veluwe- Naar ik verneem gaan meer en meer gemeentelijke autori teiten ertoe over zuiniger om te springen met straatverlich ting en voor de komende weken feestverlichting. Laten we maar oppassen, anders gaat Nederland met Oudjaar nog als een nacht kaars uit. Jammer, dan kunnen we nergens meer warm voor lo pen. Maar intussen is er ergens in de Middenoostelijke woes tijnen kilometerpaal en perk gesteld aan het strijdge woel. Een zeer vaderlandslievende collega heeft zich het afgelo pen weekeinde het hoofd ge broken over de vraag of je nou op een autoloze zondag wel zonder ontheffing olie nootjes mag eten. Je kunt na tuurlijk wel de gordijnen dichtdoen en dan gaan smul len, maar dat is stijlloos. Hij heeft het er tenslotte op gewaagd, maar om geen risi co's te lopen heeft hij zich beholpen met pinda's uit Is raël, zoals de verpakking ver meldde. Maar ook daar word je dik van, collega! Ook Raymond Goethals zit tot aan zijn nek in de zor gen. En de regering denkt erover om 18-jarigen reeds meerder jarig te verklaren. En het is al zo moeilijk om ze in 21 jaar tijd fatsoenlijk op te voeden. In Brabant trekken ze straks misschien (Van der)- Harten aas. Kolfschoten heeft in ieder geval al schoppen genoeg ge had. Ze zien door de hoge bomen (die veel wind vangen, weet u wel) Den Bosch niet meer, Hoeveel zou Ajax die ge miste strafschop vorige week van Rep gekost hebben? Japan worstelt behalve met de oliecrisis met een vrij on gebruikelijk probleem: schaar ste aan toiletpapier. Dat houdt verband met de algemene pa pierschaarste waarvan ook deze krant last heeft, al merkt u daar gelukkig niet veel van maar ook met een tamelijk onverklaarbare neiging van. de Japanners om toiletpapier te hamsteren. De prijzen van genoemd pa pier zijn al verdubbeld en in de winkels krijgen alleen nog vaste klanten toiletpapier. (Hoe men overigens een vaste toiletpapierklant kan zijn, is mij een raadsel, want eenieder is van tijd tot tijd zulk een klant), Zo zit de een met dit en de ander zonder dat. Het is wat. ff et is 1i)d. Dag! MERIJN P.S. Heer Drees jr. hoeft nou ook weer niet op die manier tekeer te gaan, zelfs niet tegen Richard Millionhouse Nixon. (ADVERTENTIE) Er is gisteren een snelwandelaar gediskwalificeerd. Hij had Philips batterijen in zijn schoenen. v

de Stem | 1973 | | pagina 9