in 'oren AARD RIET Clubs moeten het eens zijn over vergoeding Blokkade voor tweede transferperiode SITUATIE JUDOTOP VERWARD n prijsje Merckx wil onderzoek EIS RODA EN HEERENVEEN WORDT NIET INGEWILLIGD KANS OP DRIE CLUBS IN UEFA- O CUP GROTER Quick Smoke, voormensen die geen tijd hekken voor een knots van een sigaar. Klankbord voor Ruska sport Cadeautje: 4 lucifersmapjes met grapjes van MaxTailleur. Gratis bij Parade. Mogelijk geen intertoto in Nederland Nieuw. 'Mij', zegt m Bernard trots, 11 'kunnen zc geen •arkeerbon meergeven. ik heb de ruitewissers van mijn i auto afgehaald'. M Bertus: 'Dokter, help me, ik praat steeds tegen mezelf >okter: 'Dat komt mt /oor'. Bertus:'Ja ma; ik ben zo vervelend' VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 12 NOVEMBER 197j junioren in de vierde intern, i lad De Stem. ken dat Schout niet al te el problemen kende. Bij de jongens stond er op het eesterschap van de Belgische ugdatleet Naessens van AC aasland uit Sint-Niklaas een maat. Wat hij liet zien as eveneens van grote klas- Vanaf de start nam hij de iding en vergrootte zijn voor- irong elke ronde om zo win- lar te worden. Peter Moelkei tn Scheldesport uit Terneu- ;n, de grootste kanshebber dit gezelschap, kwam er iet aan te pas. Hij moest in e laatste ronde zelfs nog de elg Laurijs eveneens van lC Waasland voor laten aan. Delfor verwees hij naar e vierde plaats in een feite indsprint. Karin de Nijs van cheldesport. deed het heel 'at beter bij de C-meisjes. Zij londe haar kwaliteiten en al ien Nijskens van de RKHAV .on enigszins gelijke tred Louden. Maar haar achterstand p de meet bedroeg toch tien econden. Ook bij de D-meis- es werd het een eerste plaats •oor Scheldesport uit Terneu- en. Daar was het I. de Nijs ie zegevierde. C. de Roeck en Dhooger heiden van de IKHAV werden tweede en lerde, maar de achterstand voor lit duo bedroeg ruim twee se- onden. jok voor beide prestatielopen lestond grote belangstelling, n oeide categorieën gingen uim driehonderd „atleten van start en dat waren er neel wat. Met al die successen mag evens gezegd worden dat de Organisatie prima was. auh •erliep voortreffelijk. Een sti- nulans om volgend jaar he ustrum op grootse wijze vieren. ■van nog geen 0.200 kwam late sterk voor de dag. Via winningen op onder an Koomen - de Axelaar die kortste partij tot nu toe opz) naam schreef (25 .n 22 beurten tegen Schelfh :n Reijns nestelde hij zie te tweede plaats met fU 1(je icht matchpunten. Hijsp ui zijn partijen uit de 5e regen Reijns, de titelverd lie zijn kansen de mist jaan door de nederla:ag 'ouwels. Van Leemput volf? Je derde plaats met 6 punten en is eveneens no„ ip in de running. De h ;erie tot nu toe kwam oP van de biljartcrack uit waarde. Een reeks van een prestatie die moeiUf' beterd kan worden. R vBr sterk begonnen maar ia en tei-uggevallen, Vonck, D. Schelfhout zijn kansloos g den. Hoewel 't gemiddelde v Koomen (0.522) nog steed? H ven de promotiegretts 0.500 ligt. Boven deze grens sPeJf fn595) eens Van de Boogaard 1 en Van Leemput (0.52D- Vrijdagavond wordt het pioenschap voortgezet o 11 acht met de partij tus9I de Boogaard en KoonTji op De finalepartij is gePf' zaterdagavond zeven uu De stand na 4 rónden - t. A. van de Boogaard eetI Gent) 8 matchpunten vaIl moyenne van 0.595; 2. Leemput (Lamswaardei „„478; 3. Ch. Reijns (Hulst) Lje) 4. C. Pouwels (Kloosterz ■0.434; 5. A. Koomen ^_043O ■0.522; 6. J. Dey (Axel)-- Uj. R. Vonck (Clinge) Jie) F. Schelfiiout (Kloosters® 0-0.333. (Van onze sportredactie) ZEIST Omdat tijdens de vergadering van de sectie betaald voetbal in Zeist het thans geldende transfersysteem werd verworpen maar het nieuwe door de voorzitter van MVV, mr. Max Tripels, uitgedachte systeem (nog) niet werd aanvaard, hebben de betaalde verenigingen unaniem besloten om tijdens de komende transferperiode "een spelers van elkaar over te nemen, wanneer men het niet eens is over de vergoe ding die moet worden betaald. missie Steehman zijn vastge steld, vormen het grote breek punt voor de betaalde clubs. Voor veel verenigingen is de verxoop van spelers een niet te missen Dron van mKom- 6ten. Tijdens de laatst gehou den vergadering van de FBO werden de door de commis sie hteetiman vastgestelde normbedragen derhalve als onaan,/aardbaan beschouwd, waardoor meteen de aan vaarding van het nieuwe transtersysteem een (tijde lijk) onmogelijke zaak was gewonden Vooral ors. o. .van Rijn voorzitter van Sparta, stel de zich uiterst kritisch op tegenover het nieuwe strans- fersysteem. Van Rijn: „Het De voorzitters van Roda JC (de heer Kuper, links) en Heerenveen (de heer Metzlar), die het seciiehestuur betaald voetbal verwijten maakten over het uitstellen van de bekerwedstrijden Heerenveen-Feyenoord en Roda JC-Ajax. Dit principebesluit werd genomen aan het eind van een uiterst rumoerige ver gadering, waarin behalve over het transfersysteem ook uitvoerig en emotio neel werd gesproken over de door het bestuur van de sectie betaald voetbal uit gestelde bekerwedstrijden Rode JC-Ajax en Heeren veen— Feyenoord. Zoals bekend besloten de betaalde verenigingen op 1 mei van dit jaar om het thans geldende transfersys teem (waarbij spelers door clubs konden worden ver kocht, omdat de club de vraagprijs bepaalde) te ver vangen door een nieuw systeem. Een speler kan dan van c!ub veranderen, waarbij de verkopende club recht heeft op een vergoeding', waarv.or normbedragen zijn vastgesteld. Deze normbedra gen. die door de studiecom- seotlebestuur heeft de zo veelste overval uitgevoerd. Terwill de' clubs zich hebben uitgesproken tegen de nor menvergoedingen wordt hier toch het oude transfersys teem afgevoerd". Drs. Van Rijn werd op dit punt tegengesproken door de voorzitter van de FBO Her man Chouffoer. „We hebben met zijn allen (al is het met tegenzin) het oude transfer systeem als onaanvaardbaar bestempeld. Van deze weg kunnen we niet meer afwij ken Vooral op aandringen van mr. Max Tripels („We moe ten er voor oppassen dat het transfersysteem niet in een vacuum terecht komt), gin gen de vergaderingen ten slotte over tot het aanvaarden van het principebesluit inza ke de transferperiode van 1 tot 15 december. Ter vergadering werd ook een commissie benoemd die de normbedragen voor ver goedingen opnieuw gaat be studeren. In de commissie hebben zitting: Henk Tim man (Ajax), De Stoop (FC Amsterdam), Klaas Molenaar (AZ'67), Ben van Gelder (P3V-, G Bouwer (FC Dor drecht) en mr. G. Gianotten, juridisch medewerker van de KNVB. Begin april zal die commissie zijn adviezen ge reed moeten hebben, zodat het nieuwe transfersysteem uiterlijk 1 mei in werking kan treuen. Tijdens de rondvraag (see- tievoorzitter Jacques Hogewo- raing had geweigerd het punt op de agenda te zetten) kwa men de uitgestelde beker wedstrijden Roda - Ajax en Heerenveen - Feyenoord ter sprake, in felle bewoordin gen veroordeelde de voorzit ters van Heerenveen (Metz lar) en van Roda JC (Ku- pers) het beleid van het see- tiebestuur in deze kwestie: „Het oetang van het Neder lands eiftal zou niet zijn ge- scnaad wanneer Ajax naar Roda JC was gekomen. Spe lers die geblesseerd zijn moeten niet worden opge steld. Maar dat risicco heeft Ajax niet willen nemen. De topclubs zijn weer eens be voordeeld ten opzichte van pr vmcieclubs als Roda en Heerenveen". Roda en Hee renveen claimden bij het see- tiebestuur een schadevergoe ding van een ton waarop niet werd ingegaan. Mr. Hoge- woning weerlegde de argu menten van de heren Kupers en Metzlar door te wijzen op de grote belangen cbe voor net jMi-leriands elftal op het spel stNan. Hogewoning: „Za kelijk en sportief gezien is die wedstrijd voor het Ne derlandse voetbal zo belang rijk geworden dat we er al les aan moeten doen om München te halen. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen". Hogewoning ontkende dat door Feyenoord en Ajax een verzoek om uitstel van de wedstrijden is Ingediend. HARRY VERMEULEN TENNIS Tom Okker heeft in de halve finale van het internationaal tennistoer nooi in Stockholm verloren van de Amerikaan Tom Gor man. Deze had reeds in de kwartfinales zijn landgenoot, wereldkampioen Stan Smit uitgeschakeld met 76, 67, 64. In de halve eindstrijd bleek hij ook sterker dan onze landgenoot, die slechts in de tweede set kansen kreeg, Gor man won met 64, 36, 6 1. BOKSEN Rudi Koop- mans, de Amsterdamse boks- prof die op een Duitse lioen- tie uitkomt, staipt zaterdag in Frankfurt opnieuw in de ring. De Amsterdammer ontmoet over zes ronden de Westduitse halfzwaargewicht Wilhelm Janko. Afgelopen vrijdaga vond won Koopmans in West- Berlijn door k.o. in de eerste ronde van de Ghanees Jojo Miles. O VOETBAL Fritzau - Hvidovre Kopenhagen is voet balkampioen van Denemar ken geworden. In de laatste wedstrijd speelde Hvidovre gelijk tegen Aalborg (11). 0 SCHAKEN Ada van der Giessen is ln Oosterbeek in de negende en laatste ronde kam pioene van Nederland schaken geworden. De 25-jarige Rot terdamse, die lid is vain Spangen, behaalde hiermede haar eerste kampioenschap. Vo rig jaar eindigde zij als twee de achter Rie Timmer, die nu vierde werd. Het was de vijf de maal dat Ada van der Giessen deelnam aan het toer nooi om het nationaal kampi oenschap. DORDRECHT (ANP) De grote vraag die na de Ne- tek'ndse kampioenschappen judo (gewichtsklassen) in de sporthal Wielwijk in Dordrecht kan worden gesteld, is: Zal er op redelijk korte termijn een formatie op de heen kunnen worden gebracht, die het verloren gegane interna tionale prestige herwint Na de verdienstelijke prestatie van de jonge garde bij de Europese kampioenschappen in Madrid (mei 1973) werd een maand later een nogmaals vernieuwde equipe tijdens het wereldtiteltoernooi in Lau sanne met de neus op de feiten gedrukt: Er zal hard ge werkt moeten worden. Het spannende element bij de natio nale in Dordrecht was: Hoe hebben de „verstotenen" van Jiraihun uitschakeling verwerkt en in hoeverre maakt de nieuwe keus zich werkelijk waar Het antwoord is niet te geven, De situatie in de nationale judotop is verward. Nieuwelingen als Cor Brandts en Rob Geurtsen wer den voor de eerste keer kam pioen, routiniers als Theo Schneider en Jan Bosman en taWeijers maakten zich niet en „oudgediende" Dirk vierde een goede co- met de titel in het zwaargewicht en een tweede Plaats in de afdeling alle eate- 0 Wim Ruska: „Ik moet werken met jongens voor de internationale wedstrijden". Toch vindt bondscoach Wim ™ska zijn keuzebeleid ge- i jf- De tweevoudige Olyrn- Pische kampioen: „Ik vind het een dergelijke «ustnjd als maatstaf te ne- en' Ik bekijk een judoka het liefst over een lange periode, en dan niet alleen nationaal Jongens als Boschmsn en Weij- ers, bij de training ongeveer de besten, hebben inderdaad teleurgesteld. De druk was voor hen misschien toch nog te zwaar en wat Boschman (halfmiddengewicht) betreft, die moet er gewoon tegenaan gaan en geen tactisch spelletje gaan spelen". Het brak de Nijmagenaar tegen Theo Schneider zwaar op: twee keer waza ari tegen. Schnei der, voor de wereldtitelstrijd één der gepasseerden, omdat hij ondanks een reeks nationa le titels over de grens steeds (ADVERTENTIE) voor f.l v°or f. 2,— v°or f, 5 de boot mist, ging sterk door en toonde zich voor de vijfde keer Nederlands sterkste. De finale tegen Kneteman vergde slechts enkele seconden. Rus- ka: „Schneider is een goed voorbeeld. In eigen land abso luut de sterkste. Hij is nu vijf keer kampioen, maar als hij zijn teen over de grens zet is hij nergens meer. Maar ik moet internationaal met die jongens werken. Dus ik zoek daarvoor de besten uit. Daar om heb ik indertijd verjongd. We moeten toewerken naar de Olympische Spelen van Mon treal. Ik heb gekozen voor be paalde mensen. Dat was een oprechte keus. Het wil niet zeggen dat ik, ook al is het misschien anders overgeko men, niet bereid ben te pra ten. Een Schneider en ook een Bosman zou ik toch wel weer een kans willen geven bij voorbeeld. Misschien hebben ze een nieuwe prikkel gekre gen". Er waren in Dordrecht nogal wat afwezigen. Martina Pogla- jen (midden), Fred Schilder (liaht) en Jan de Graaf (half- zwaar)1 overleefden de dis- tricts-selectiewedstrijden niet. Peter Adelaar (zwaar) is in Japan. Van Poianen (midden) is (voorlopig) gestopt, Kruis voor altijd en Dolman liet niets van zich horen. Wim Ruska: „We moeten werken met de mensen die we hebben. Zoals ik vroeger tien jaar heb gedaan, kan ik mis schien niet meer van de jon gens eisen. Ik stond met judo op en ging er mee naar bed. Mijn vakantie was het trai ningskamp in Beauvallon. Het is met mij toevallig goed afge lopen. Maar die garantie is er natuurlijk zelden". Het lichtpunt van Dor drecht: Rob Geurtsen, de 22- jarige middengewicht, die in de eindstrijd tegen Gerard Vroegh bij achterstand een prachtige heupworp scoorde. De Amersfoorter, altijd al een belofte, brak zonder meer door. Ook voor Dirk Evelecns is er nog hoop. Ruska: „Hij kan moeilijk weg van zijn werk. Maar hij heeft nu toch beloofd twee keer per week bij mij in Amstelveen te ko men trainen. Als zijn techniek wordt bijgeschaafd kunnen we hem goed gebruiken. Want we zitten slecht in de zwaarge wichten". BRUSSEL (DPA) Eddy Merckx blijft zijn onschuld volhouden, ook al is hij in de Ronde van Lombardije op het gebruik van doping betrapt en (ADVERTENTIES) 05—533 van de eindoverwinning ver vallen verklaard. De advocaat van de Belgische wielrenner heeft laten weten, dat Merckx contact heeft opgenomen met enige experts op het gebied van de farmacologie om na te gaan of de tegenwoordige lijst van verboden middelen wel in overeenstemming is met de nieuwste medische inzichten. Er worden pogingen onderno men om de lijst van middelen te zuiveren, waarvan van het gebruik allereerst een heilza me werking is te verwach ten. Bij het middel dat Eddy Merckx voor de Ronde van Lombardije door zijn arts kreeg toegediend, gaat het om een medicament dat in elke apotheek zonder recept ver krijgbaar is. Heit wordt voor geschreven bij reumatische aandoeningen. Zelfs kleine kinderen worden ermee be handeld. Het Italiaanse dagblad „Cor- riere deila Sera" heeft reeds voorgesteld terug te keren naar het oude systeem, waar bij twee lijsten in gebruik wa ren: de eerste van de absoluut verboden middelen en de tweede van de medicamenten, die in geval van nood en van tevoren voorgeschreven door de arts konden wor den gebruikt. PARADE per Iiter12.70 (ADVERTENTIE) Sommige Fleurop- bloemisten zijn zo gebrand op een tijdige bezorging dat ze autorijles nemen. In Formule-1 wagens. Hiemand woont te ver weg. om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. "Weet u dat veel „droogbloemen uit de binnenlanden" van Afrika worden geïmporteerd? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop- bloemist. ZEIST (ANP) Er is een redelijke kans dat Nederland volgend seizoen met drie clubs zal mogen deelnemen aan het toernooi om de UEFA-cup, waarvoor de KNVB tot nu toe slechts twee verenigingen kon inschrijven. Bij loting is een volgorde bepaald van de landen die een extra ploeg mogen afvaardigen als een van de tot deelneming gerechtigde landen zich terug trekt. Nederland staat eerste op deze lijst. In het verleden kwam Albanië niet uit in de jaarlijkse strijd om de UEFA- cup. Indien dit het volgend jaar ook het geval is kan een derde Nederlandse vereniging voor het toernooi om de Euro- pa-cup III worden aange meld. DORDRECHT (ANP) Wim Ruska, zal, zoals de za ken er nu voorstaan, binnen afzienbare tijd in zijn keuze beleid voor nationale ploegen terzijde worden gestaan door een trainingskeuzecommissie. Het bestuur van de Budobond Nederland (BBN) zoekt mo menteel kandidaten. De nieuw te vormen com missie zal in overleg met Rus ka, waarbij de bondscoach een zeer belangrijke stem in het kapittel heeft, de nationale ju doformaties samenstellen. BBN-secretaris Wim Luiten: „Ruska heeft er zelf om ge vraagd. Het is zo dat wij als hoofdbestuur onvoorwaardelijk achter zijn tot dusver gevolg de beleid staan. Maar het is wellicht nuttig als er voor hem in deze zaken een soort klankbord komt". ZEIST (ANP) Het is zeer de vraag of na afloop van het huidige seizoen Neder landse clubs zullen deelnemen aan de intertoto-voetbalcompe- titie. Weliswaar hebben acht clubs bij een enquête van de KNVB verklaard belangstel ling voor deze competitie te hebben, doch het is twijfelach tig of de Nederlandse sportto- talisator, gezien de zeer te leurstellende ervaringen van vorig seizoen, sportprij svragen zal uitschrijven op de wed strijdenreeks in de zomer van 1974. Volgens Jan Huybregts, secretaris van het betaalde voetbal, zijn dit jaar de kosten tijdens de intertoto voor de sporttotalisator hoger geweest dan de inkomsten. De compe titie wordt mogelijk gemaakt doordat de clubs bij uitwed strijden een vergoeding ont vangen uit de toto-inkom sten. WATERPOLO HZC - De Robben is het afgelopen wee keinde tweede geworden in een internationaal waterpolo- toernooi in Hannover. De ploeg nit Hilversum verloor alleen van toernooiwinnaar Ferencvaros Boedapest en ver sloeg Wasserfreunde Hanno ver, alsmede SFL Odense, welke verenigingen derde en vierde werden. (ADVERTENTIES) Na Uw eerste Quick Smoke zal één vraag U kwellen: hoe kan Karei 120 van die voortreffelijke ongematteerde sigaartjes aanbieden voor maar 2.80? Eerlijk gezegd, dat is ons geheim. Karei 1 2G milde ongematteerde voor 2.80

de Stem | 1973 | | pagina 25